TURNKRING Hollands Noorderkwartier Een worsteling met sneeuw, ijs endouanen DE WERELD Postvluchten op Indië in weinig woorden Onze postzege's zijn leelijk Waa'haven aan Defensie Nederlandscbe zwemploeg naar Denemarken Szabo naar Nederland Lycurgus „organisatorisch minder fair' Dc Rallye Monfe Carlo Prinses en Prins naar Viissingen Wisselpriis voorjaarswedstrijden voor Wieringen. Vereenigin- gen geven hun stemreoht ter bondsvergadering niet prijs. Gistermiddag hield de Turnkring Hol lands Noorderkwartier" een algemeene ver gadering in het Noord-Hollandsch Koffie huis te Schagen. Aanwezig zijn vertegenwoordigers van Anna Paulowna, Dirkshorn, Heerhugo- waard, Oudkarspel, Schagen, Wieringer- waard, Wieringen, Winkel, Barsingerhorn, Schagerbrug en Texel. Verder merken wij op den heer P. Rijs wijk, Hoofdbestuurslid van het K.N.G.V. De voorzitter, mr. D. Breebaart, opent en richt een speciaal welkomstwoord tot de vereen. Texel, die thans definitief lid is ge worden en tot den heer Rijswijk. Met eenige gevoelvolle woorden eert spr. slaande de vergadering, de nagedachtenis van den in 193S overleden heer Hooydonk, den leider van Pro Patria te Den Helder. Zoowel Den Helder als de Kring hebben door dit sterfgeval een groot verlies gele den. De secretaris, de heer S. Bakker, leest de notulen en het jaarverslag. Uit dit laatste stippen wij aan, dat de Kring in 1938 15 vereen, en 3 vereen, als proeflid telde. Er was steeds zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek. Bestuur en leden van Texel oogsten dank voor den onvergetelij- ken openluchtdag op Texel. Notulen en jaarverslag, alsook het zeer optimistische verslag van de Technische Commissie, worden onder bijzonderen dank voor de keurige redactie, vastgesteld. Het technisch rapport,, door den heer Pennekamp uitgebracht, behelst, met be trekking tot de voorj aars wedstrijden in het afgeloopen jaar, lof voor de adspiranten en de dames, doch „de heeren konden zich wel wat meer concentreeren". Voorz. huldigt de Techn. Commissie voor het. verrichte werk. De penningmeester, de heer Jb. J. Sleu tel, doet rekening en verantwoording. De totaal-ontvangsten bedragen f2109.63, de to taal-uitgaven f 1931.18, er is dus een batig saldo ad f 178.45. De heer de Pee adviseert namens de fi- nancieele commissie tot goedkeuring. Aldus besloten. Voorzitter brengt den Penningmeester zeer hartelijk dank voor den extra zwaren arbeid, dit jaar verzet. Moeten da adspiranten aan den Bond betalen? In bespreking komt een voorstel van het Bondsbestuur, om 5 ct. per jaar van ad spiranten te heffen. De Tunrkring West-Priesland adviseerde in een schrijven, deze heffing te berekenen naar het gemiddelde aantal adspiranten over de laatste 3 jaren. Het bestuur van H.N.K. kan zich met het Bondsvoorstel niet vereenigen. Voorzitter motiveert dit standpunt ais volgt: 't is nog niet voorgekomen, dat ad spiranten aan bondswerk hebben meegedaan en bovendien wil men de vereenigingen niet nog méér contributie opleggen. De heer .Rijswijk meent, dat de adspiran ten wél profiteeren van het bondswerk, bijv. in den vorm van het Bondsfeest, de adspi- ran ten wedstrijden, Iciderscursus, vaardig- heidsproeven èn... het Kringwerk. De heer Molenaar (Schagen) vraagt zich af, waarom men deze heffing wil instellen: de bóndscontrihutie voor de leden is ver laagd; hieruit blijkt volgens spr. dat het bondsbestuur zich wel bedruipen kan. De heer Schenk (Barsingerhorn) zegt, dat als er geldgebrek bij den bond is, het practischer is de adspiranten te belasten dan de ledencontributie te verhoogen. Voorz. merkt op. dat het Bondsvoorstel niet gewaagt van geldgebrek, waarop de heer Rijswijk repliceert; het Bondsbestuur komt niet om geld, als het 't niet noodig heeft! We komen, aldus spr. wel rond. dank zij een fatsoenlijken penningmeester, die de hand op de buul houdt, doch ook door het nalaten van allerlei zaken, die het K.N.G.V. tóch voor zijn ontwikkeling noodig acht. Het Bondsvoorstel wordt tenafotte met 7 tegen 4 stemmen verworpen. De vereenigingen en de Bonds vergadering. Aan de orde is een voorstel van den Turn kring Groningen de bondsvergadering voor taan slechts uit afgevaardigden v. d. krin gen, dus niet meer mede uit die der vereeni gingen te doen bestaan, opdat de besprekin gen meer vrucht zouden afwerpen. De Turnkring West-Friesland zond een af wijzend advies in. Het kringbestuur is pro, doch dient, in geval het voorstel, dat reeds meermalen is afgestemd er niet door mocht komen, een bemiddelingsvoorstel in, beoo- gend de vereenigingen wél gelegenheid te geven ter Bondsvprgadernig te verschijnen en hen het stemrecht te doen behouden, doch ook de kringvertegrnwoordigers stemrecht te geven. Men spaart dan, zoo zegt spr., dr kool en de geit. De vereenigingen die geen afgevaardigde zenden, kunnen dan via bel kringbestuur invloed uitoefenen. De heer Kaan (Wieringerwaard) het voor stel Groningen krachtig bestrijdend, zegt, nog steeds niet te kunnen voelen, waarom wij het alleen van de kringen moeten heb ben. Voorz. vindt het onbevredigend, als de kringen niets te vertellen hebben. „Wij hooren overal waar het Verbond is" zegt de heer Rijswijk, die, met de heeren Mei (Schagerbrug) en Schenk nog tegen het voorstel Groningen betoogen. Dit wordt ein delijk mot 4 st. voor en 8 tegen, afgestemd. Het bemiddelingsvoorstel van het kringbe stuur accepteert de vergadering met 16 te gen 2 stemmen. Tooneel of gymnastiek? Bij de behandeling van de plannen voor 1939 pleit de heer Pennekamp voor invoeren van ringenzwaaien voor dames op de voor jaarswedstrijden. De heer Sleutel oppert het denkbeeld, hier voor vereenigingsprijzen beschikbaar te stel len. Bestuur en Techn. Commissie zullen een en ander nader uitwerken. De heer Met geeft als zijn meening te ken nen, dat op de Februari-wedstrijden, welke dit jaar te Anna PauloWna worden gehou den, geen nummers moeten worden gegeven met weinig gymnastische waarde, zooals vo rig jaar gebeurd is. 't Is meer tooneel dan gymnastiek! De Techn. Commissie acht dit een zaak welker beoordeeling tot de competentie der jury behoort. Het publiek moet overigens met dergel. nummers gelokt worden. De heer Met acht de jury niet voldoende deskundig. Voorz. zegt toe, zoowel met de wenschen van den heer Met als met de meening der T. C. rekening te zullen houden. Het is den heer Met verder opgevallen, dat de grootste vereenigingen de meeste kans loopen voor een vereenigingsprijs in aanmerking te komen; spr. stelt daarom voor als grondslag voor de toekenning van dezen prijs het gemiddelde aantal winnaars te nemen inplaats van 1 uit de 1°, 2 uit de 2 gr. en 3 uit de 3e graad. Bestuur zal deze kwestie onder het oog zien. Het openluehtgymnastiekfeest zal op aanvrage van Lycurgus (Schagen) te Scha gen plaats hebben. De op ^,1 Juni vastgestel de datum stuit voorshands op bezwaren van reglementairen aard. De Afheliekwedstrij- den komen op 30 Juli 1939 in Wieringer waard, terwijl voor de voorjaarswedstrijden Schagen, gastvrouw is. Verkiezingen. Als bestuurslid wordt bij acclamatie her kozen de heer S. Keesman, ook de leden der Techn. commissie, de heeren Keesman, Mo lenaar en Pennekamp worden bij acclama tie herkozen. Allen nemen hun benoeming aan. Volgen aanwijzing van U.D.I. te Kol- hom als lid van de Financieële Commissie, afvaardiging van kringvoorzitter, -secreta ris en penningmeester ter Bondsvergadering en van de geheele Techn. Co-mm. naar de Technische Bondsvergadering. De heer Met zou op kosten der vereen, al le leiders naar de Techn. Bondsvergadering willen zien gaan. Vergadering is hier tegen. De Wisselbeker. Mr. Breebaart reikt, alvorens tot de rond vraag over te gaan, den wisselprijs voor de voorjaarswedstrijden 1938 uit aan D.O.K.E.V. te Wieringen. De uitslagen luiden als volgt: Dames Heeren. Gem. No. Texel 7,294 7 7,457 3 7,375 5 Ons Genoegen 7,119 11 7,119 12 U.D.I.-W.I.K. 7,888 3 7,55 2 7,719 2 De West fries 7,06 15 7,70 1 7,38 4 D.O.K.E.V. 7,963 1 7,257 5 7,61 3 SSS-DINDUA 7,231 8 7,355 4 7593 8 Sparta 7.556 4 7, 7 7,278 9 DOS den Oever 7,394 5 7,256 6 7,325 7 Hebe 7,227 9 7,227 10 Z.S.C. 6,815 17 6,955 8 6,885 17 Sportlust 7.013 16 6,925 9 6,969 16 IJ.D.I. 7,071 14 7. 7 7.035 14 Olympia 7,37 6 7,37 6 Wieringen 7,944 2 7,944 1 Pro-Pa t.ria 7.107 12 6,9 10 7,003 15 Lvcurgus 7,093 13 7,093 13 TAVENU 7,15 10 7,15 11 Rondvraag. Hét bevroemt den heer die Pee (Dirks horn) dat Dirkshorn. die den len prijs voor de dames behaalde, niet den wissel- prijs bemachtigde. De heer Sleutel ant woordt, dat deze prijs wordt toegekend voor 't hoogste gemiddelde, dames èn heerai le. 2e en 3e gr. Men zal aandacht wijden aan de vraag of in de toekomst twee wisselprijzen kunnen worden uitgeloofd, één voor dames en één voor heeren. Op een vraag van den heer Schenk, waarom het longste optreden van de Zwit- sersche ke"rturners niet door den Bond ge organiseerd was, deelt voorzitter mede, dat Lycurgus den Bond vóór was geweest. Spr. vindt dit organisatorisch minder fair, want de Kring zou, zooals Lycurgus bekend was, de Zwitsers uitnoodigen. Spr. meent dat over den in 1937 door den Kring georgani seerde» avond van de Zwitsers nog wel een jaar aesproken werd en de avond van Lycurgus uit Schagen in 1938 zóó weer in het vergeetboek raakte. De Kringuitvoering was van grootsche allure, die van Lycurgus was niet grootscheeps opgezet. Spr. is in het algemeen vóór een ruimen opzet van dergelijke avonden. De heer Molenaar (Schagen) antwoordt, dat Lycurgus zich niet behoefde terug te trekken voor het Bondsbestuur! Voorheen kwam het initiatief ook uit de vereenigin gen. Verder wilde Lycurgus geen finantieel risico loopen; men durfde een groot-en opzet niet aan. Voorz. zegt, dat men bij de organisatie van een internationalen avond eigen fi nantieel vereenigingsbelang achter moet stellen. Een stem: „Laten we afspreken, dat 't niet meer gebeurt!" Nadat nog enkele zaken van huishoude- lijken aard besproken Zijn, sluit voorz. met dank voor de vlotte besprekingen en dank woord aan de pers, de vergadering. Beide Athene-teams kampen met ont zettende moeilijkheden - lastige Hon- gaarsche douanen CornelisBuijze gestrand Gatsonides—Barendregt kunnen Belgrado niet bereiken 12 graden vorst. De teams GatsonidesBarendregt en Cor neliusBuyze hebben, zooals men weet, Athene als startplaats uitgekozen. Het ver trek van Athene is bepaald op 17 Januari a.s. in de avonduren. Zooals de situatie thans is, twijfelt men er ernstig aan ooit op tijd de Grieksche hoofdstad te bereiken, immers op weg naar Belgrado, zijn beide teams gestrand Zaterdag zijn Gatsonides en Cornelius uit Boedapest vertrokken. De reis ging over Czeged, een stad in de nabijheid van de Hon- gaarschJoegoslavische grens. Tot Czeged ging alles betrekkelijk goed. Onderweg wer den hier en daar wat foto's genomen, terwijl Gatsonides filmopnamen maakte, daar hij van plan is van dezen sterrit een aardig filmpje samen te stellen. Geen van de vier rijders had er aan gedacht, dat deze prettige bezigheid nog wel eens onaangename gevol gen zou kunnen hebben. In beslag genomen. In het grenskantoor werd, tot groote ver rassing onzer landgenooten, beslag gelegd op de Ford van Gatsonides. Wat was het geval? Men had bericht gekregen, dat in een dorp op 50 K.M. van de Hongaarsch-Joego- slavische grens, door onze landgenooten fotos en wat filmopnamen van soldaten op de markt waren gemaakt. Dit feit was vol doende om de Nederlanders aan de grens aan te houden, drie uren zijn Gatsonides c.s. door de Hongaren in het grenskantoor vastgehouden, terwijl behalve op den wa gen. ook op de fototoestellen en het film apparaat beslag was gelegd. Na veel moeite gelukte het Gatsonides in contact te komen met militaire autoriteiten. Onze landgenoo ten moesten een nauwkeurige verklaring af leggen, waarvoor foto's ten opnamen waren gemaakt, enz. Ten slotte mochten de Ralley- rijders vertrekken, met hun eigendommen, zoodat dit incident 'wonderlijk goed is af geloopen. Maar toen begon het gemartel pas. Gestrand. Op Joegoslavisch gebied gekomen, bleek, dat alle verkeer op de wegen onmogelijk was. Den geheelen Zaterdagmiddag en -avond werd er door de beide equipages ge zamenlijk geploeterd om vooruit te komen kilometer voor kilometer werd er gewonnen, maar de tijd verstreekt en de nacht viel in, zonder dat een behoorlijke stad bereikt kon worden. Op veertig kilonieter van Novisad, een stad met ongeveer 40.000 inwo ners, gelegen tusschen de Hon- gaarsch-Joegoslavische grens en Bel grado, kon de wagen van Cornelius niet verder door de sneeuw kdfnen. Op dringend verzoek van Cornelius en Buyze zijn daarop Gatsonides en Barendregt verder gegaan, ten einde te trachten Novisad te bereiken, hetgeen inderdaad gelukte. Corne lius en zijn teamgenoot zullen thans trachten langs den anderen weg de route te vervolgen. Met de equipage Gatsonides ging het niet veel beter. Gistermorgen werd de reis van Novisad naar Belgrado voortgezet. Het ge lukte echter niet door de sneeuwmassa's heen te komen, met het gevolg dat onze landgenooten naar Novisad moesten terug- keereri. Maar den moed hebben zij nog niet opgegeven. Opnieuw zal een po ging worden gedaan de reis naar Belgrado voort te zeten. En intusschen vriest het 12 graden Celsius Wieltentien HET DEBUUT VAN VAN DER VIJVER TE ANTWERPEN. De wielerwedstrijden van Zaterdagavond in het Sportpaleis te Antwerpen stonden ge heel in het teeken van BelgiëNederland. Aller belangstelling ging uit naar het de buut v^n van der Vijver als beroepsren ner. Hij won gemakkelijk van den Belg Hüybrechts, terwijl hij zich schitterend weerde tegen Scherens, van wien hij met slechts 10 c.M. verschil verloor. Van Vliet werd winnaar in de algemeene rangschik king. Algemeene rangschikking individueel: 1. Kaers 7 punten, 2. Wals 8 punten, 3, Buys- se 81/? punt, 4. Debruvcker 9 punten, 5. Schulfe 12 punten, 6. Middelkamp 131/? p., 7. Pijnenburg en Rilliet, ieder 15 punten. Landenrangschikking omnium: 1. België 391/? punt, 2. Nederland 481/? punt. Landonwedstrijd snelheid BelriëNeder land: eerste rit: 1. Van Vliet, 2. Huvbrechts op één lengte 12 2/5 sec.; tweede rit: 1. Scherens, 2. van der Vijver 10 c.m. 12.5 sec derde rit: 1. van der Vijver, 2. Huvbreehs op 10 meter 12.4 sec.; vierde rit: 1. Van Vliet; 2. Scherens, 10 c.M., 12 sec. Landonwedstrijd: 1. Nederland 15 punten, 2. België 17 punten. Koppelwedstrijd over 50 K.M.: 1. Savel- bergMuller 5 punten, tijd 1 uur 1 min. 8 sec. Met één ronde achterstand: 2. Van SchijndelVan den Broek 15 rmnten. 3. Van \msterdamvan der Ruit 13 punten, 4. VerrevrkenDelfoort 10 punten, 5. Declerco —Mal fait 5 punten, 6. Klinkvan der-Voort 5 punten. BILJARTEN. KOEHLER KAMPIOEN EERSTE KLASSE KLEIN BILJART. Koehler heeft het kampioenschap van Ne derland eerste klas biljart gewonnen, dank zij zijn beter algemeen gemiddelde. Koehler en Bornkamp promoveeren naar de hoofdklasse, omdat hun algemeen gemid delde boven 13 ligt. De uitslagen luiden: Koehler 12 pnt. 2006 caramz. 111 br., 177 h.s., Alg. gem. 18.07. Bornkamp 6 Pnt., 1799 caromb., 137 br., 62 h.s., Alg. gem. 13.13. Voor de doopplechtigheid van de mailboot „Beatrix". Nadat aanvankelijk bericht was, dat de te water lating van de tweede mailboot voor de maatschappij „Zeeland", op de werf de Koninklijke Maatschappij „de hcliolde in aanbouw, zou plaats hebben op 11 Maaii, vernemen wij thans van den commissaris der Koningin in Zeeland, dat er gegronde hoop bestaat, dat Prinses Juliana en Pnns Bemhard op Zaterdag 25 Maart naar Viis singen zullen komen in verband met de doopplechtigheid van genoemd schip, "mi ne Koninklijke Hoogheden hebben goedge vonden. dat de naam van dit schip „"?a- trax" zal zijn. Nog eens: de trage postbestelling ten plattelande. In het voorloopig verslag der Eerste Ka- rner over de begrootinff van het P. T. T. be- drijf werd door verscheidene leden de op merking gemaakt, dat in de buitenwijken van plattelandsgemeenten de bestelling van poststukken, welke met den nachttrein zijn vervoerd, vaak eerst laat in den namiddag plaats heeft. Gevraagd werd, of, indien uit breiding van vast personeel uit dien hoofde niet in aanmerking kan komen, niet voor enkele uren per dag losse arbeidskrachten kunnen worden aangesteld, om de vaste be stellers terzijde te staan en bijvoorbeeld ter stond na aankomst van de posttreinen, in afgelegen wijken de stukken rond te bren gen. Rationalisatie en werkloosheid. Eenige leden hadden zich geërgerd aan een mededeeling in de dagbladen, dat aan bet postkantoor te Utrecht, ten gevolge van het aanschaffen eener bepaalde machine, we der een aantal menschen was ontslagen. Van andere zijde achtte men rationalisa tie ook bij dit bedrijf niet te vermijden, om zoo voordeelig mogelijk het publiek te kun nen bedienen. De wensch werd geuit, dat spoedig fraaie re postzegels in omloop zullen worden ge bracht. De thans in gebruik zijnde zijn inder tijd door een kunstenaar ontworpen, doch diens begaafdheid lag blijkbaar niet op dit gebied. Onze postzegels zijn bekend als vrij wel de leelijkste ter wereld. Zij vormen een permanente propaganda tegen den smaak en de kunstnijverheid van Nederland. Enkele leden laakten het, dat sommige van de in gebruik zijnde postzegels, naar zij zeiden, zijn versierd met Joodsche symbolen Onder één voorwaarde... B. en W. van Rotterdam hebben den raad machtiging gevraagd de regeering te ver zoeken om thans de gevraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaartterrein in den polder Zestienhoven ten sipoedigste te verleenen. Indien die toestemming wordt verleend, blijft de gemeente bereid Waal haven aan Diefensie af te staain en mede te werken tot een regeling inzake medegebruik van dat terrein door defensie gedurende den overgangstijd. Een uitnoodigiiio uit Italië. Behalve Jo Waalberg en Nida Senff van de A. D. Z. zullen ook Dolf van der Kuil Schiedamsche Zwemclub) en Smitshuv- zen (A.Z. 1870) aan de tournee deelnemen, welke in de tweede helft van deze maand in Denemarken wordt georganiseerd Onder leiding van Mevr. S. W. de DoodKoenen komen deze vier zwemmers op 18 Januari te Kopenhagen uit, op 20 Januari te Kopen hagen uit op 20 Januari eveneens in de Deensche hoofdstad en op 22 Januari te Odense. Naar wij vernemen hebben de Nederland scbe zwemsters Rie van Veen (Rotterdam) Irene van Fegelen en Jo Waalberg (beiden uit Amsterdam) door bemiddeling van de technische commissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond een uitnoodiging ontvangen een demostratietournee door Italië te maken, welke eind Januari begin Februari zou moeten plaats vinden. Dit tournee zal uitsluitend een propagan distisch karakter dragen. Miaden Szabo, de winnaar van het schaaktournooi te Hastings, zal na eerst een week in Enge land te hebben doorgebracht, ons bezoeken, waar hij eenige seances zal geven. Er bestaat kans dat er een match tusschen Szabo en Landau tot stand gebracht wordt. HET AANSTAANDE SCHAAKTOURNOOI TE MARGATE. Sterke bezetting. Naar wij vernemen zal het jaarlijksche tournooi te Margate, in April a.s., zeer sterk bezet zijn. Capablanca neemt definitief deel, terwijl verder Kcres, Botwinnik, Flohr en Simonson (V.S. een uitnoodiging zullen ont vangen. Dit vijftal wordt aangevuld met En- gelsche spelers. Landau wordt als eerste reserve voor dit tournooi genoemd. Evenals te Hastings is men van plan een sterke premier reservegroep te maken. Hier in zal Spielman meespelen. 7erirek van Aankom* (hSSi.) I W"™- 7 Valk Rang. 8 Jan. Singap. R t,„ (heenreis) I "«n. Gerugreis) |Athene 8 Jan' lA'dam 8 Jan. Pelikaan |TelAviv7Jan (heenreis) I j Gier I Jodhp. 8 Jan. iBagd. 8 Jan (terugreis) I l Napels 8 Jan Medan 8 Jan. Alex. 8 Jan, Rang. 8 Jan. Reiger (heenreis) Torenvalk (terugreis) Van de „Buizerd" en de „Pelikaan* kwam geen nadere opgave binnen. Anti-Fransche betooging in Abessinië. Harrar in Abessinië wordt vernomen, dat' fascisten voor het Fransche consulaat al daar betoogd hebben. Incidenten hebben zich evenwel niet voorgedaan. Geen vriend meer, dan eruit! De FranscKa schrijver Tharaud, die steeds ten gunste' van Franco en de Italianen in Spanje had geschreven, is in Italië gearresteerd en la ter uitgewezen. Het vermoeden bestaat, dat dit is, omdat hij kortelings onvrien delijk over Mussolini had geschreven. De Turksche aarde beeft nog steeds. Smyrna en het geheele omliggende gebied zijn in den afgeloopen nacht opgeschrikt door een hevige aardbeving. Groote boschbranden in Australië. De ste< den Erica en Walhalla in Australië zijn tengevolge van boschbranden, die buiten deze plaatsen woeden, geheel van de bui tenwereld afgesloten. Te Dromena op 61 km. van Melbourne heeft het vuur 44 hui zen, waarvan de waarde op 40.000 pond sterling geschat wordt, verwoest. Lawine doodt vier Duitschers. Gistereiï zijn in het gebied der Kreuzeckgroep zes personen door een lawine verrast en be dolven. Slechts twee hunner konden levend geborgen worden. Mijngasontploffing in België. Tengevolge van het ontsnappen van mijngas zijn in een steenkoolmijn bij Charleroi een per soon gedood en tien gewond. Napoleon was een Italiaan. Dit bewe» ren althans sommige Italianen zelf en daarom willen zij een standbeeld voor hem oprichten. Zijn heldendaden konden slechts Italiaansche moed zijn geweest. Fransche en Italiaansche oudstrijders bijeen, Tijdens een herdenking van den strijd in de Argonnen door Fransche en Italiaan sche oudstrijders, zeide een Italiaansch ka pitein: „Wij kennen de gevoelens, die alle Franschen voeden jegens de Italiaansche oudstrijders der Argonnen. Ik wil plechtig verklaren, dat de „roodhemden" (de Ital. oud-strijders), nooit een woord, een gebaar of een daad van hun leven zullen verloo chenen." Grensschending door Russisch vliegtuig? Naar te Tokio bekend wordt, heeft een Sovjet Russisch vliegtuig een grensinci dent veroorzaakt door in Sachalin nabij Anbetsoe de grens te overschrijden en te landen op het bevroren meer Toro op Ja- pansch gebied, ongeveer negentig kilometer ten zuiden van de grenslijn. Toen bewo ners het vliegtuig naderden, steeg het weer op en verdween in de richting van de grens. Zwitsersch verkeersvliegtuig verongelukt. 1 Het Zwitsersche verkeersvliegtuig, dat uit Zurich om 15 uur te Parijs moest aanko men, is om half vijf neergestort op 200 M. van de spoorwegsplitsing bij La Chapelle m Serval. In het toestel zaten de piloot, een stewardes en 14 passagiers. Gemeld wordt, dat. vijf der inzittenden gedood en vier gewond zijn. De spionnage in Zwitserland Het onder» zoek zou hebben uitgewezen, dat men hier staat tegenover een volkomen georgani seerde spionnagezaak ten voordeele van de regeering van een totalitair land, aan wie mededeelingen van militairen aard werden gezonden. Inlichtingen betreffen de de verdediging der Zwitsersche gren- zou zouden eveneens zijn doorgegeven. Memeldirectorium afgetreden. Het ondet leiding van Baldschus staande Memcldi- rectorium heeft hedenmorgen den gou verneur van het Mcmelgebied zijn ont slag aangeboden. Naar verluidt, blijft bet directorium Baldschus in functie totdat een nieuw directorium gevormd is. Het Berliner Tapeblatt verdwijnt. Uit goede bron wordt vernomen, dat het Ber liner Tagehlatt. binnenkort zal verdwijnen. Het groote Berlijr.sche orgaan bad nog slechts een oplaag van 54.000 exemplaren en werkte met verlies. Al Capone past goed op. Het Ameri- kaansche departement van justitie deelt mede. dat de straftijd van Al Capone 1" November a.s afloopt, wanneer hij zi"1 zoo goed gedraagt, dat hij in aanmerking komt voor een vermindering van straftijd» Voorwaarde is echter tevens, dat boeten ten bedrage van 20.000 dollar betaald worden. Benesj bedreef zware misdaden N'ie{ alleen wordt rle ex-president van Tsjecho- Slowakije, Benesj door den rechtskun digen adviseur Gajdao beschuldigd van meineed, maar ook van verduistering- ten verzoek is ingediend, een internatio naal verzoek tot arrestatie uit te schrij ven! Syrië wil onafhankelijk zijn. Franxrij^ dieigt oen nieuw gevaar, daar in Svri® een beweging is gekomen, welke streef1 naar opheffing var, het Fransch-Syrische verdrag. Uitgebreide betoogingen hebben ■Plaats gehad.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2