Heimelijk is Rome bezorgd... Frankrijk is Italië's vijand Viijgezeilen moesten meer belasting betalen! Republikeinen sterk in den aanval Nederlander onder lawine bedolven Tom Mooney verkrijgt gratie Prinselijk Paar dankt het volk Engeland blijft onze beste klant voor boter Ko^cl door den pet Boetegebed - hoogverraad De rechtsche verbindingen Noord-Zuid bedreigd Tempo van Amerfta's bewapening wortT oigevocrd Urk kan weer een maand eten l Uit onze Omgeving SPANJE. OVER EEN FRONT VAN 30 MIJL MAR- CHEEREN DE LINKSCHE TROEPEN OP. Opnieuw hebben de regeeringstroe- pen in Spanje bewezen, dat hun leuze „No passeran", zij komen er niet door, heilige ernst is. Hun of fensief aan het Estramadura front kan van groote beteekenis worden. Als de opmarsch voortduurt, wor den de verbindingen der rechtschen tusschcn Noord- en Zuid-Spanje ver broken. Volgens de berichten uit Barcelona heeft 't linksche offensief thans een lengte van 30 kilometer en heeft Franco de opmarsch on danks nieuwe versterkingen niet tot staan kunnen brengen. Rechtsche versterkingstroepen hebben een tegenaanval op de regeeringskrachten on dernomen tijdens den opmarsch in de rich ting van Monte-Rubio de la Serena. De rechtschen heroverden de Siërra de Te- joera, die door de regeeringstroepen opnieuw vervoverd werd waarbij zij krijgsgevangenen en oorlogstuig buit maakten. Gistermiddag 4 uur duurde de strijd" nog voort.De Siërra de Tejonera ligt in de provincie Badajoz op 25 K.M. ten Zuiden van Castuera. Zoowel van links als van rechts wordien plaatselijke successen gemeld. Uit een en ander valt af te leiden, dat de opmarsch De Italiaansche inmenging in Spanje is Engeland een doorn in 't oog. Hoewel de Italiaanschu dagbladen de bevolking een bijna grenzeloos optimisme suggereeren ten aanzien van Chamberlain's bezoek aan Ro me, verbergt zich daarachter volgens ingewijden maar zeer slecht een ze kere bezorgdheid. Italiaansche waarnemers te Londen geven te verstaan, dat de FranschEngelsche be sprekingen te Parijs ter gelegenheid van de reis van Chamberlain naar Rome een geheel andere beteekenis zullen hebben dan die, welke de Italiaansche dagbladen vermelden. Deze waarnemers van de Engelsche politiek moeten de solidairiteit toegeven, die Enge land aan Frankrijk bindt. Zij wijzen voorts erop, dat de deelne ming der Italianen aan het offensief van Franco een slechten indruk heeft gemaakt op kringen in Enge land, die over het algemeen welge zind zijn jegens Italië. De Londensche man van de „Tribuna" schrijft:" „Het optreden van onze moedige legionarissen heeft de imperialistische vrees gewekt der Engelschen, wier wil tot weerstand versterkt is door 't standpunt dat Roosevelt ingenomen heeft in zijn bood schap aan het congres". Volgens de Italiaan sche waarnemers vormen de recente En- gelsch-Amerikaansche solidariteitsverkla ring en het besluit van Chamberlain om in Parijs zijn reis te onderbreken manifestaties van dien Britschen geestesgesteldheid. Ten slotte moet opgemerkt worden, dat de be richten uit Italiaansche bron uit Londen niet de hoop op een Engelsche bemiddeling op geven en Chamberlain de bedoeling willen toeschrijven voorstellen *e doen tot het ope nen van besprekingen tusschen Engeland Frankrijk en Italië. Feitelijk zou het hier niet meer gaan om een conferentie, maar slechts om een vriendschappelijke tusschen- komst van den Britschen ambassadeur bij eventueele besprekingen tusschen Ciano en Francois Poncet. Oorlogszuchtige taal van een Ita- liaansch blad. HET ITALIAANSCH VOLK IS GEESTELIJK TOT DEN OORLOG VOORBEREID. Op den vierden verjaardag van de onderteekening der overeenkomst tusschen Laval en Mussolini wijdt de Relazoni Internazionali een beschou wing aan de ItaliaanschFransche betrekkingen in de laatste vier jaar, waarbij het blad er den nadruk op legt, dat Frankrijk „de vijand van het Italiaansche volk is". Voortgaande bespreekt het blad het accoord en somt dertien punten op, waarop Frank rijk een politiek gevoerd heeft, die in strijd was met de overeenkomst. Verder schrijft het dan: Nadat thans ook de Italiaansch—Engel sche betrekkingen geregeld zijn, rust Euro pa op drie grondzuilen: Italië, Duitschland en Engeland. Uit dezen driehoek is Frankrijk uitgesloten en het zal zoo lang uitgesloten blijven tot de rekening met Italië vereffend is en tot het de rechten, die Italië tegen over Frankrijk in Europa, in de Middelland sche zee en in Afrika heeft, geheel en al der regeeringstroepen krachtig wordt voort gezet in de richting van Monterrubio. De troepen, die zuidelijker opereeren, hebben het belangrijke centrum Fuente Ovejuna bezet en het dorp Cuenca. Zaterdag stonden de linksche troepen nog slechts 90 mijl van de Portugeesche grenzen. De strijd in Catalonië. De strijdkrachten van Franco hebben be zit genomen van Villanova de Prades, dat ongeveer 30 k.m. van de MiddieWandsohe Zee en ongeveer 38 k.m. van Tarragona ligt. In den noordelijken sector zijn de rechtschen sedert zij bij het bruggehoofd te Ralaguer zijn doorgebroken ongeveer 20 k.m. opge rukt. Een rechtsche verklaring. De rechtschen verklaren sedert bet begin van het Catalaansche offensief minstens 3.100 vierk. kilometer terrein te hebben ver overd, en 30.000 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Het verste punt van den opmarsch m het zuiden is thans 8 k.m. van Mont- blanch op den weg van Lerida naar Tarra gona en, hemelsbreed gemeten. 88 k.m. van Barcelona. Het meerendeel van de 300.000 man rechtsche troepen is thans over de Sègre getrokken. De enkele overgebleven linksche bolwer ken vallen snel in handen van Franco's strijdmacht. De infanterie heeft de steden Vellanueva en Alcolette bestormd. De re geeringstroepen trekken zch terug langs den den wog van I-erida naar Tarragona. Een vliegende colonne, die langs den bergweg naar Montblanch oprukt, s. naar gemeld wordt, tot de buitenwijken van Vilanova, Denrades en Albarca genaderd. Vijf Savoiavligtuigen hebben gisteren Vnloncia gebombardeerd. Er zijn 34 doo- den en 48 gewonden. De José Luis Diez. De officieren en de bemanning van de Jose Luis Diez zullen gerepatrieerd worden. Hun wordt de keus gelaten of zij naar het rechtsche deel of naar het regeeringsdeel van Spanje willen gaan. recht heeft doen wedervaren. Frankrijk moet er zich volkomen bewust van zijn, dat het de natuurlijke rechten van Italië moet be vredigen en wel op grond van de resultaten van onderhandelingen of door middel van een opheldering en oplossing tot stand bren genden strijd op de wapens. Italië vreest Frankrijk niet Frankrijks geringschatting der Italiaansche macht en van zijn militair apparaat is een gevarlijke specultie. die tot een zware ont goocheling zou kunnen worden. Italië vreest Frankrijk geenszins, want het Itali aansche volk is niet slechts militair tot den oorlog uitgerust, maar ook geestelijk en wel zeer vergaand voorbereid. Daarover kan evenmin twijfel bestaan als over het feit, dat de spil onmiddellijk zou handelen. In geval van oorlog zou niet slechts een gewapend blok., maar ook een geestelijk blok aanwezig zijn. dat in staat is iederen tegenstand te breken Wanneer Europa in vrede wil leven, moet een nieuw Frankrijk opstaan, dat in zijn conservatieve aanspra ken gematiger en in de bevrediging en erkenning van huitenlandsche aanspraken rechtvaardiger is. een aan het Europeesch klimaat aangepast Frankrijk. Met het oog op de Europeesche reorgani satie heeft Frankrijk alleen over zijn lot te beslissen. Wanner de moed over de angst triumfeert zal Europa den vrede hebben. Anders zal Europa een nieuwe crisis tege moet gaan. Na een gevangenisstraf van 22 jaar in vrijheid gesteld. De arbeidersleider Tom Mooney, die ervan beschuldigd werd een bomaanslag te hebben gepleegd te San Francisco in 1916, waarbij 10 personen gedood en 40 gewond wer den is na 22 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, in vrijheid gesteld. Deze vrijlating van Mooney komt niet ge heel onverwacht, daar de nieuwe democrati sche gouverneur van Californië, Olson reeds bij de verkiezingen verklaard had, dat indien hij overwon, hij aan Mooney gra tie zou verleenen. De vier republikeinsche voorgangers vanOlson hadden dit gewei gerd. Het Openbaar Ministerie had geen be zwaar tegen de gratieverleening en zoodoen de verscheen Mooney Zaterdag voor Olson waarbij een ieder, die bezwaren had tegen de invrijheidstelling, deze naar voren kon brengen. Het resultaat is bekend. Gouverneur Olson verklaarde nog dat McNutt, rechter in het hooggerechtshof, hem medegedeeld heeft, dat particuliere detectives en de politie van San Francisco verklaard hebben, dat zij Mooney onafgebroken den geheelen dag, waarop de bomaanslag gepleegd werd, geschaduwd heb ben en dat Mooney zich niet op of nabij de plaats heeft bevonden, waar de aanslag ge pleegd werd en niets heeft gedaan, dat zou aanduiden, dat hij op eenigerlei wijze met den aanslag in verband stond. Toen de gouverneur het bevel had gege ven Mooney in vrijheid te stellen, sprak de ze, onder donderend applaus, kalm, glim lachend. doch duidelijk verstaanbaar, eenige woorden van lof voor de regeering, die hem de vrijheid hergaf. Hij voegde hieraan toe, dat hij zijn leven zou wijden aan de bevrij ding van Billings, een mede-arbeidersleider, die onder gelijke omstandigheden veroor deeld was. Zijn veroordeeling tot den doodstraf, die later werd gewijzigd in levenslange gevan genisstraf, beschouwt men in Amerika al gemeen als een jusitieele dwaling. Het werkcomité voor het Natio naal Huwelijksgeschenk ten Pa- leize ontvangen. Zaterdag, den tweeden verjaardag van het Prinselijk Huwelijk, hebben Hunne Konin klijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bernhard, het uitvoerend comité en 't werk comité voor het Nationaal Huwelijksge schenk ontvangen in den Baarnschcn vleu gel van het paleis Soestdijk. Zooals men weet, is de verbouwing van de zen vleugel tot woning voor het Prinselijk Echtpaar, het voornaamste deel van het -bruidsgeschenk van het Nederlandsche volk. Prinses en Prins verklaarden het comité, er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan Hunne waardeering voor en ingenomenheid met dit belangrijke deel van het Nationaal Huwelijksgeschenk en bij her haling verzochten hun dank te willen over brengen aan allen, die door hunne bijdragen en hun werk het bereiken van het verkre gen resultaat, dat aan alle verwachtingen van Prinses en Prins voldoet, hebben moge lijk gemaakt. Een witte nevel rolde den berg top af Tot de slachtoffers van het vreese- lijk ongeluk in de bergen van Greno- ble, waarvan wij elders in dit blad melding maken, behoort, naar het Vk. verneemt, ook een Nederlander, n.1. de heer Paul Ehrenfest uit Lei den, student in de biologie te Parijs. De eenig overlevende van deze ramp, de luitenant van de genie, Rousselier, vertelde den Parijschen correspondent van het blad o.m. het volgende: Op vijftig meter boven het dal van Het Witte Meer zagen wij ineens, dat de top zich in een witte nevel hulde, die de berg helling afholt met sneltreinvaart. Dewulf waarschuwt nog: „Een lawine". Doch het was al te laat. Een kolkende massa van dui zenden kubieke meters sneeuw stort zich over ons tiit. Na het geraas ineens een doodelij- ke stilte. Onwillekeurig heb ik als ervaren bergbe klimmer diep geademd en de armen hoog de lucht ingegooid in plaats van me op den grond te laten vallen, dat velen uit angst voor de aanstormende lawines vaak doen. Hoewel ik aan alle kanten door sneeuw omringd was. voelde ik instinctief dat de op pervlakte niet ver af was. Ik wachtte nog met mijn armen omhoog Ik voelde, dat mijn rechterhand ineens uit de sneeuw stak in de open lucht. Mijn ademhaling ging snel ler door het gebrek aan lucht. Met mijn arm groef ik een vrije baan, waarin de versche lucht kon doordringen. Een half uur later, na vele voorzichtige en hardnekkig voortgezette pogingen, stond ik boven op het lawineveld. De sneeuw was smetteloos wit. Geen kleedingstuk stak er uit. Geen ski doorboorde de sneeuw. Ik riep, niemand antwoordde mij. Als een waanzin nige heb ik twee uur lang gegraven ah een hond naar een in de aarde verstopt been, naar mijn metgezellen. Eindelijk gaf ik het op en ben ik naar het gehucht Verneys ge- loopen, waar ik drie en een half uur later aankwam. Vandaar kon ik uitgeput naar Valloire telefoneeren: „Kom gauw. De ge- heele ploeg is bedolven". Protest tegen de 2 pet. winstbe lasting. Ongerustheid over de practijk van het Egalisatie fonds. Eenige Eerste Kamerleden zijn, blijkens het Voorloopig Verslag over de begrooting van Financiën, met klem opgekomen tegen 's ministers voornemen, een heffing van 2 procent op te leggen op allerlei voorhanden, inkomsten, ongeacht of deze zullen blijken inderdaad een inkomen te hebben opgele verd. Dat de minister ook een heffing beoogt op de winst van naamlooze vennootschappen, kunnen deze leden slechts toejuichen, daar zij "steeds daarop hadden aangedrongen. Met voldoening hebben de hier aan het woord zijnde leden geconstateerd, dat de mi nister bereid schijnt te zijn, een deel der op brengst van de verhoogde of nieuwe heffin gen te reserveeren voor tegemoetkoming aan de kinderrijke gezinnen. Zij duchten echter, dat in dit op zicht niet ver genoeg zou wordên gegaan. Noode missen zij een aan wijzing, dat de minister van plan is, de vrijgezellen veel' krachtiger te doen bijdragen in de algemeene mid delen dan de gehuwden en de met kinderen gezegenden. Bankgeheim en Werkfonds. 'Verscheidene leden dringen wederom aan op ontheffing van het bankgeheim ten be hoeve van den fiscus. Andere leden verkla ren, dit standpunt niet te. kunnen deelen. Sommige leden oefenen critiek op het ge bruik. dat wordt gemaakt van het Werk fonds. Hoewel dit-, dus spreken zij, voor oeconomische doeleinden in het leven ls ge roepen, pleegt men het te bezigen, voor her stel en bouw van belastingkantoren, monu menten, enz. Egalisatiefonds. Verscheidene leden drukken hun ongerustheid uit over de practijk van het Egaèlisatiëfonds. in zooverre de gulden nu eens aan den dollar, dan weer aan 't pond scheen gekop peld en dit fonds in 't afgeloopen jaar geruknen tijd was gebruikt om den dollar tegenover 't.pond te druk ken, terwijl daarna plotseling het pond werd losgelaten, waardoor de stabiliteit 'der wisselkoersen al lerminst werd gediend. Ook trekken deze leden in twijfel, of wel voldoende werd gelet op de ruineuze ge volgen, welke de voortgezette daling van het pond voor Nederland en Nederlandsch- Indië kon hebben. Zij zijn er van overtuigd, dat deze gevol gen van veel ernstiger aard konden zijn dan die, aan een niet sluitende begiooting ver bonden. Nederland, moet van zijn gunstige ligging gebruik maken. Aan het verslag van de Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Friesche Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer R. Buisman, voorkomende in de „Tel." van 7 Jan. ontleenen wij het volgende: De botermarkt gaf ook dti jaar weinig aanleiding tot optimisme. De gemiddelde Leeuwarder Commissicnoteering was 80,3 cent, tegen 78 cent in 1937. De Deenséhe no teering. omgerekend in Hollandsch geld. 91.3 cent tegen 90.2 cent in 1937. Van den totalen export over de eerste elf maanden van 1938. zijnde 48.095 ton, tegen 50.344 ton over hetzelfde tijdvak van 1937, nam Duitschland vrijwel het gelijke kwan tum af, n.1. 11.003 ton (v.j. 11.576 ton); Ned. Oost- en West-Indië 837 (v.j. 920 ton) Amerika heeft als afnemer voor boter zijn beteekenis verloren: 8 ton tegen 082 ton in 1937 Engeland blijft hoofdmarkt. Engeland blijft de hoofdmarkt. Het nam 33.990 ton af (v.j. 34.16 6ton) Het valt te be treuren, dat Nederland niet voldoende ge bruik maakt van zijn geographisch gunstige ligging ten opzichte van zij besten klant, waardoor het steeds een voorsprong zou kunnen hebebn op al zijn concurrenten. Al leen door: lo. datumstempeling: 2o. wederom invoering van restitutie van de heffing van den dag van productie; 3o. uitvoerverbod voor boter, ouder dan drie weken, kan onze boter in Engeland haar goeden naam terug krijgen. Wanneer geen datumstempéling wordt in gevoerd. werkt een instelling als het Zuivel- kwaliteitscontrole-bureau niet doeltreffend en heeft dus reclame voor het Z.K.B.-merk in het buitenland geen zin. Wil men het nadeelig prijsverschil met de buitenladnsche boters belangriik verkleinen dan is spoedige invoering van de drie boven genoemde verbeteringen dringend gewenscht De export van kaas bewoog zich kwanti tatief op hetzelfde peil als in 1937. Duitsch land en de Vereenigde Staten namen min der af, terwijl de afname door België en Engeland ongeveer gelijk bleef. De gemid delde prijzen bleven ook ongeveer dezelfde. Juli gaf de laagste noteering. Melkpoeder gaf reden tot tevredenheid Griekenland stond een extra contingent toe: Oostenrijk nam minder af. Spanje was een veel belangrijker afnemer. Amerika was van weinig beteekenis De grootste afzetgebieden Engeland en België, namen dit jaar belang rijk minder af. Voor 24 poeder was de prijs per 100 kilogram f 34, tegen 4 40 in 1937 Na nog op de niet rendabele productie van caseïne en de teluerstellende prijsbeweging voor consumptie- en pootaardappelen te heb ben gewezen, besloot de voorzitter zijn rede met de volgende verklaring: Totdat de bom barst Het perspectief lijkt door verschillende oor zaken weinig gunstig, tenzij men er in slaagt, de gelegenheid te vinden, om de bezwarende factoren in onderling overleg uit den weg te ruimen. Zooals de toestand zich momenteel ontwik kelt, gaat het, totdat de bom barst. En dat dan het bedrijfsleven ook in ons gewest, door de scherven zal worden getroffen, staat vast. Vier Rijksveldwachters over meesteren een gevaarlijk indi vidu. De brigadier-majoor der ri.jksveldwacht te Zutfen, heef Zaterdagmiddag met drie an dere veldwachters, in tegenwoordigheid van den substituut-officier van Justitie, te Heer beek een moeilijke arrestatie verricht, 's Morgens was de kommies van de belastin gen, die vergezeld was van een rijksveld wachter, bij den aldaar wonende S. geweest een dwangbevel uit te reiken. S. had zich met een geweer gewapend, waarmede hij den rijksveldwachter na een mislukt schot, een kogel door den uniform pet schoot, 's Middags troffen de rijksveld wachters, die gewapend waren met karabij nen, den man, die al eerder gedreigd had, iederen commies en veldwachter, die op zijn erf kwam te zullen doodschieten, ongewa pend bij zijn huis aan. Na een hevig verzet konden zij hem overmeesteren en gevankelijk naar Zutfen vervoeren, waar hij, wegens po ging tot doodslag, in het Huis van Bewa ring is ingesloten. Men verwacht, dat Roosevelt, met het doel de landsverdediging te versterken, o.a. zal aanbevelen, de orders op vliegtuigen van leger en vloot in het komende belastingjaar te verviervoudigen, voorts de tegenwoordige sterkte van de luchtmacht van het leger, t. w. 20.000 man, te verhoogen tot 60.000 man en jaarlijks 20.000 vliegers op te leiden. Poslbooten op het eiland aange komen. Hulde aan den vuur torenwachter. Zaterdagmiddag om 13.10 uur kwamen te Urk aan de postboot Jhr. von Geusau en de motorboot Idonea, beide van de N.V Urker Stoomboot Maatschappij, die morgens om zeven uur van den Vossen- waard vertrokken waren. De twintig passagiers hadden den nacht aan boord doorgebracht. Ook de vracht van de beide booten bedroeg een aanzienlijke hoeveelheid; voor vier weken levensmidde len en zestien zakken post. Ofschoon de reis zes uur geduurd heeft, kan men, gezien de moeilijke omstandighe-' den, toch van een vlotten overtocht spre- ken. Dit is voornamelijk te danke naan de waakzaamheid van den vuurtorenwachter, die de kapiteins Kroon van de von Gensau en van Dokkurn van de Idonea regelmatig radiografisch aanwijzingen heeft gegeven omtrent den te volgen koers. Resolutie van den broer van, Ds. Niemoeller. Volgens gisteren in de kerken der belij dende kerk verstrekte mededeelingen, is het aantal predikanten, dat hun beroep niet kan uitoefenen, nog' gestegen. Er zouden 130 pre dikanten zijn afgezet, 40 hebben een preek- verbod gekregen, aan 11 is het verblijf in een plaats ontzegd. Vier predikanten, on der wie Martin Niemoeller, zitten in de ge vangenis, acht anderen zitten in voorloopi- ge hechtenis. In de kerk van Dahlem heeft ds. Wilhelm Niemoeller. een broer van Martin Niemoel ler, een resolutie voorgelezen, die aangeno men is tijdens den „Duitschen Dag" in de belijdende kerk. De resolutie constateert, dat de belijdende kerk beschuldigd is van hoogverraad omdat zij, toen de oorlog dreigde, de geloovigen opriep tot een boetegebèd. De resolutie verklaart, dat een volk zal ver gaan, wanneer men hun, die 't woord Gods sproken belet de waarheid te zeggen. ANNA PAULOWNA 1 DE EIGENAARS VAN LANDARBEIDERS- PLAATSJES VERGADEREN. 9 nieuwe leden. Bij de opening van de jaarvergadering der Ver. van Eigenaars van Landarbeidersplaat jes, gehouden in de Vlas- en Korenbeurs, wees de voorzitter op het succes, dat de ver eeniging in samenwerking met de Federatie heeft behaald. Er zal n.1. een hertaxatie plaats hebben van die plaatsjes, die vóór 1 Januari 1932 gebouwd zijn. Men moet, al dus vervolgde voorzitter, nu niet denken dat er geen werk meer voor de vereeniging is. Integendeel, het bq^tuur heeft nog meer plan nen, maar om die te kunnen uitvoeren, moe ten alle bezitters van een plaatsje zich aan eensluiten in de vereeniging L. A. Wet, want alleen samen is iets te bereiken. Notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en op voorstel van het bestuur aan den Fede ratie-secretaris, den heer C. de Boer te 's-Gra- venhage, een dankbetuiging gezonden voor het vele en moeilijke werk, door hem ver richt. Het resultaat der bestuursverkiezing was dat de heeren G. Logeman en G. Jongejan bij acclamtie werden herkozen en in de plaats van den heer Jb. Weijers, die bedank te, de heer R. Compagne werd benoemd. Volgde een bespreking over de komende hertaxatie, waarbij het bestuur de gestelde vragen beantwoordde en den heer Davids, namens de vergadering, het bestuur dankte voor z'n bemoeiingen in deze. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld, sloot voorzitter met een op wekking om vol te houden en voor zoover men nog geen lid was, zich toch ook aan te sluiten. De vereeniging boekte 9 nieuwe leden. ALKMAAR, 7 Jan. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 170.000 kipeieren: 4.40 —5.20, kleine eiereen 4.25—4.45 per 100 stuks.- ALKMAAR, 6 Jan. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4460 stuks, verkocht 3250 stuks, prijs 20.50—22, Ed. Kruid, aanvoer 300 stuks. To taal: aanbod 4760 stuks, verkocht 3250 st. Aanwezig l fabriek. ALKMAAR, 7 Jan. Op de heden gehouden botermarkt werd, per Kg„ betaald: groothandel 77%.80 ct. en kleinhandel 82%—85 ct. Handel matig. Kipeieren: (groothandel) 4.20—4.95, per 100 stuks. Handel matig. ALKMAAR, 9 Jan. Veemarkt. 3 Paarden, 52 vette koeien 160—260, 16 graskalveren 30—55, 55 nuchtere kalveren 6-18, 32 vette schapen 16-22, 382 vete varkens 43—47 ct. per Kg. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. Aanvoer: 4200 Kg. uien 6.20—6.40, drlelin- ^>3.40, grove 5.90-6, 1000 Kg. peen 6.-, 18300 Kg. roode kool 3—4.70, 3700 Kg. gele knol 3.60—4.50, 63600 Kg. D. witte kool 2— o.^U. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Jan. Lien 6.106.30, drielingen 3.50, grove 5.70 3-20' neen 3.30, roode kool PpIe kool 3.90. D. witte kool 2.40 *%0. De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6