De vrouw in de besneeuwde bergen Beigehorizon-blauw en parelgrijs de kleuren van haar ski-toilet Cursus leerbewerking RADOX VETPUISTJES Modern zijdje (door een deskundigen medewerker.) LES 9. HET BEITSEN VAN LEER. De beitsen worden gewoonlijk in combinatie met een of andere kleur gebruikt (meest oranje, lichtbruin, rood, geel en groen). Men wil b.v. een werkstuk uitvoeren in schakee ringen van bruine kleuren. Men be gint dan, om de deelen die b.v. mid delbruin moeter worden te bedekken met Onverdunde grijze beits. Daarna verft men met een prop watten het geheel met grijze beits, ongeveer voor de helft verdund met water. Dan worden die gedeelten, die donkerbruin moeten wor den, ingepenseeld niet bruine beits, waar door deze eerst donkergrijs worden. Tot nu toe is dus alles in nuances van grijs uit gevoerd. Om .de bruine kleur te verkrijgen schilderen we met een prop watten over al les been met oranjeverf en doen dit zoo lang tot er een mooie bruine kleur verkregen is. De vlakken, die we oranje willen hebben worden nu ingepenseeld met ontkleurden Deze neemt onder het oranje de grijze beits weg en tast het oranje niet aan, zoodat men op die deelen oranje gekleurde vlakten krijgt. De schakeeringen in de bruine kleur worden dus gevormd door de verschillende grijze tinten, het donkergrijze van de bruine beits over de grijze beits en het blanke van ontkleurden Het oranje is over dit alles heen gewreven, waardoor de verschillende grijze schakeeringen bruin worden. De verf moet goed Indringen. Sommige leersoorten moeten gedurende het werken met beits steeds vochtig gehou den worden, omdat anders reeds gekleurde deelen geen nieuwe beits of verf aannemen. Gebeurt het toch, dat de verf niet wil indrin gen, dan voegt men er spiritus bij, waardoor ze weer gewoon opgepenseeld kan worden. Een methode van verven, die men nog dik wijls op oude boekhanden aantreft, heet „ra- •cinage". Het leer is dan onregelmatig ge verfd en vertoont vlammen die men wel in sommige houtsoorten aantreft. Hier volgt een voorbeeld. We hebben een stuk blank leer. Dit wordt eerst vochtig ge maakt en daarna wordt het geheel gebeitst met een prop watten, gedrenkt in verdunde grijze beits. Over deze grijze beits wordt op dezelfde wijze oranje verf aangebracht. Wanneer men op deze manier een lichtbrui ne kleur heeft verkregen, gaat men deppen met een sponsje met onverdunde ontkleur- der, waardoor ineens lichtere oranje vlam men in het werk ontstaan. Vervolgens dept men met een sponsje met bruine beits waar door weer donkerder vlammen in het werk komen. En ten slotte verft men nog eens goed met een prop water met oranje over. Nu ziet men dat hier verschillende schakee ringen van één kleur verkregen worden en dat men in plaats van oranje ook elke an- verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze te betten met Radox, opgelost in warm water. Pij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. Bril-étui. Het voorwerp, dat we deze week gaan vervaardigen, is een brilétui. Het leer, dat we hiervoor bezigen, moet wat stevig zijn< Schapenleer leent er zich uitstekend voor. Het benoodigde materiaal bestaat uit 2 stuk ken bovenleer, die ieder een afmeting heb ben van 16 bii 7V2 c.m. Verder 2 stukken voe- ringlcer van dezelfde afmeting. Op het ver ven, uitsnijden van het juiste model (denk om mooie, ronde hoeken) behoeven we nu niet telkens weer terug te komen. En nu kunnen we dit étui op twee verschillende manieren in elkaar zetten n.1. door middel van dikke zijde in de kleur van het boven leer of met leerband. Willen we het étui met dikke zijde bewer ken, dan moeten we in hv bezit zijn van een naaitand (Hiervan bestaan 2 soorten, één met 7 spitsen en één met 5). Wanneer dan de stukken van het bovenleer den ver- eischten vorm hebben, mak <n we met den naaitand gaatjes 8 m.M. van den kant en rijgen heen en terug met de dikke zijde, zoodat ter versiering in de rondte een stik sel ontstaat. Zoo doen we met de beide dee len van het étui. Eerst daarna wordt aan de bovenzijde van het leer de voering geplakt. Nu worden de beide deelen van het étui*met We zullen ons vandaag bezig houden met ons sneeuw- en ijstoilet. We kunnen wel niet zeggen, of wij, als deze vagina onder de oogen van onze leze ressen komt, nog in 'n witte wereld leven maar wie weet wat de dag van morgen brengen zal? Het is goed, voorbereid te zijn op de stormaanvallen van Koning Winter en bovendien de meeste aandacht besteden we in de kolommen van heden aan de ski uitrusting. En die is van alle seizoenen! Welke vrouw heeft geen visioenen van sneeuwbepoederde bleekbezonde berghellingen, waarlangs de ski's haar in suizende vaart omlaag dragen? De warme pantoffels zijn voor grootvader, de heetwaterkruik is voor de oude voeten van ons lieve vereerde grootje, de ergernis en het slechte humeur zijn voor de zwart kijkers en izegrimmen maar voor ons zijn er sneeuw en ijs, en tinte lende handen en stralende oogen, ge zonde sport en zorgelooze vreugd... véél van aan te trekken als u er niet zoo gesoigneerd als thuis uitziet. Het prettige Dat is juist het prettige van een weekje op ski's. bent er heelemaal uit, niet alleen uit uw gewone omgeving, maar ook uit de civilisatie-der-vormen, die ons anders dag in dag uit binnen haar somtijds benauwende perken houdt. En hoe hooger u in de bergen komt, hoe gemoedelijker het er toe gaat. Waar de hotels gaan ontbreken wordt het eerst recht goed. Daar, in de hoogte, vinden we overal echte kameraadschap, ongedwon genheid, hartelijkheid, daar vraagt niemand naar arm of rijk, daar hebben we gelijke zor gen en gelijke vreugden en zijn we gelukkig als we voor den nacht een schuilplaats met een matras hebben. Waarop we beter en rustiger slapen dan in het donzigste bed een paar duizend meter lager. De vreugden, die de winter ons geeft, moe ten genoten worden. Ze duren slechts kor ten tijd. Er. wie dien korten tijd met weekla gen en zuchten doorbrengt, verspilt hem schandelijk. Maar dat behoef ik u, waarde lezeressen, niet te zeggen. U zoudt het mij terecht kwalijk nemen, als ik ook maar een oogenblik veronderstelde, dat u tot het ras der mopperende kleumstertjes behoorde GERTRUDE. de voering langs den zijkant op elkaar ge plakt tot de opening, waar de bril inkomt Men ziet voor die opening de streepjes A en B op het patroon C. Daarna maakt men met den naaitand weer gaatjes op 2 m.M. van den rand en rijgt weer met dikke zijde heen en weer en hecht af bij de streepjes A en B. Denk er om, beide zijden van het stiksel moeten even goed zijn. De randjes worden bijgekleurd en klaar is het étui, waarmede we brildragende huisgenootcn of familieleden een plezier kunnen doen. Zijn we niet in het bezit van een naaitand en is het aanschaffen daarvan ons te duur dan gaan we na het uitsnijden van de stuk ken als volgt te werk. We voeren nu eerst de beide heiften, plakken de zijkanten dan evenals straks op elkaar, tot de streepjes A en B, maken gaatjes of spleetjes in de zij kanten rondom en bewerken de kanten met leerband. Voor vasthechting tot streepjes A en B en verder wordt de opening eveneens met leerband bewerkt, maar de laatste stuk ken natuurlijk los van elkaar. Veel succesl Op het ijs. Zeer modern ensem ble, bestaande uit zwart zijden roltie en doorgestikte la- mé corsage, dat bui tengewoon apart werkt. Zeer verbree- de schouders en kor te, aansluitende mouwtjes. Het vel vet hoedje met vee- ren-gamituur is niet meer dan een rond plakje, dat met een band om het achter hoofd in balans ge houden wordt. Ontwerp Bruyére, Van ons ijstoilet is niet veel bijzonders te vertellen. Het verandert om zoo te zeggen niet. Het blijft bestaan uit een dikken wol len „sweater" met omgerolden kraag en een kort rokje. Daarbij wordt dan een paar ste vige kousen gedragen skisokken kunnen goed dienst doen en ons hoofd tooien we met een bonten of wollen mutsje, dat niet wegwaaien kan. Een paar wollen hand schoenen voltooien het geheel. Bonte kleuren. Maar de sneeuwuitrusting! Die is vooral berekend op de prachtige ski-sport, die in al le landen meer en meer in de mode komt en waarvan de beoefening in tegenstelling niet wat velen nog gelooven werkelijk geen kapitalen kost. Een ski-uitrusting neemt weinig plaats in. Zij bestaat, voor wat het costuum betreft, uit een wollen jumper en een langen of drie-kwart langen panta lon. De jeugd geeft dit jaar aan den laat ste de voorkeur, omdat deze gelegenheid biedt een paar aardige kleurige skisokjes te laten zien, die door den langen pantalon verborgen worden. Onder dezen kan men dragen wat men wil. Dezen winter veel ge dragen kleuren zijn: beige, horizon-blauw, parelgrijs en havana. De jumper behoeft niet in het kleurengamma van den pantalon ge kozen te worden. Zij kan de tint hebben, die u goed staat. Voor de rest hebt u een paar dikke stevige wanten noodig, want het is niet doenlijk met bloote handen te skiën. Die handschoenen zijn dit jaar van met schapenvel gevoerd leer; ze zijn nagenoeg onverslijtbaar en ze houden de handen heer lijk warm. Denk aan de ooren! Veel plezier kunt u verder van een wol len halsdoek of sjaaltje hebben, dat velerlei goede diensten bewijzen kan. Een skimutsje kunt u natuurlijk zelf maken; het kan even coquet als practisch zijn. Aan te bevelen is het zoo te breien, dat het gelegenheid geeft de ooren te bedekken, want die arme ooren kunnen het anders danig te ontgelden krij gen. Wilt u de jumper nog een beetje op- vroolijken dan kunt u zich ook nog een das breien, die heel jongensachtig om den hals geknoopt wordt. Eindelijk moet u vooral niet vergeten een blauwen of zwarten bril in uw valies te pakken. De weerkaatsing van het zonlicht op de sneeuw kan de oogen anders zeer pijnlijk aandoen en zelfs uren lange blindheid veroorzaken. En ook een tubetje crème, die voor uw huid geschikt is, kan niet overbodig genoemd worden. De scherpe berglucht is in staat in een paar da gen een teer velletje totaal te verwoesten; het is zoo gemakkelijk die verwoesting te voorkomen, al behoeft u zich in de bergen, waar men om mondain gedoe niet veel geeft en de ski overal koning kraait, er piet

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8