Ag&nda Aspirin Abonneert U op dit blad Met „de Luis naar Tallinn Ingezonden Dinsdag 10 Januari 1939 Tweede Biad Dn R R van Berkum Afscheid P. Leegwater Vertrek Hr* Ms. „Tromp" Correspondentie voor Nederl. oorlogsschepen Aanrijding Singel hoek Krugerstr. Samenstelling van Raad van Defensie Burgerlijke Stand van Den Helder Vriendelijkheid of de sterke vuist Vischafslag Den Helder ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Een ideaal permanent toestel MtxtdArdeuuM Twee minuten voor het vertrek. ft Ja, 't ia misschien wat oneerbiedig voor die Italiaansche jongenheer, de „Fiat Balilla", maar op kantoor is hij door een grappen maker als „luis" gedoopt en vanaf dien öag, heeft hij geen anderen naam meer gehad en toen hij dus gisterenmorgen tegen half tien in de Koningstraat aan kwam pruttelen, was er een eenparig geroep: „Daar komt v. Kampen miet de luis". En inderdaad, daar kwamen de heeren Kruit en v. Kampen, in de hardgroene Fiat voor Ihet kantoor glijden. De menschenzee, want er waren honderden belangstellenden, werd door broken, daar zorgde onze motorbrigade voor en vlak voor de woning van den directeur, Zweeg de luis en liet zijn kostbare inhoud, twee jonge, sportieve kerels (al werd die sportiviteit dan ook niet uitgedrukt in den uiterlijken om vang) uit zijn ingewanden kruipen. Kruipen, dat is inderdaad het woord, want zoo'n Balilla laat niet veel ruimte over, als er driehonderd Vijftig pond inzit. Er ging een hoeratje op, toen de heer v. Kampen, eens zoo breed in zijn trainingspak, de deur van kantoor binnenstapte. Mej. Dijks hoorn had de vriendelijke attentie de heeren bij het begin van den tocht bloemen aan te bieden. [Wat moet dat worden, als ze straks zegevie rend uit den strijd komen! Een ander had een doos bonbons gebracht, om te consumeeren als ze ergens in de onbewoonde gebieden van Polen vastloopen. Het „Postale Trio" had een Igelukwensch gezonden, ook al bij het begin en een telegram ter bemoediging was geko men van Yvel Dlawnurg en één van een onbe kende meneer. Allemaal vriendelijke teekenen ivan meeleven. De Heldersche burgerij had zich ook niet onbetuigd gelaten. De fotograaf heeft er hier onder maar een klein gedeelte van kunnen vereeuwigen, maar er stonden zeker evenveel menschen naast en achter hem. Twee borden vertelden op de grasgroene Fiat, dat hij de bedoeling had naar Monte Carlo te rijden. Een tocht van eenige duizenden kilometers, dwars door Europa, langs gebaande en ongebaande wegen, door de bosschen en over de bergen, over gletschers en door sneeuwhoopen van manshoogten, door steden als Warschau en Herlijn en door dorpjes waarvan de naam niet is uit te spreken en waarvan men nog nim mer gehoord heeft. Een tocht tenslotte, door de duisternis van den nacht en door de klaarte Van den dag. Boven alles: een sportieve presta tie van den eersten rang, die door twee jonge menschen met enthousiasme begonnen werd en waarvan we hopen, dat hij zonder stoornissen volbracht zal worden. Onze verslaggever, de heer v. Kampen zal van dit avontuur ongetwij feld levendig weten te vertellen in de reisbrie ven, die hij ons tijdens den tocht hoopt te zen den. Om even over half tien is de wagen vertrok ken, nagewuifd door alle meisjes van kantoor en met gejuich van de honderden belangstel lenden. Ons geheele personeel was van het vertrek ooggetuige. Goede reis van Kampen en Kruit. Wij volgen jullie met belangstelling. Benoemd tot hoogleeraar aan de Katholieke Econ. Hoogeschool. Door het curatorium der Katholieke Economische Hoogeschool werd met in gang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan prof. dr. A. B. A. van Ketel, als buitengewoon hoog leeraar aan genoemde hoogeschool in de bedrijfsleer, inzonderheid het financie wezen der onderneming en de toegepaste bed rijf sliuishoudkunde. Met ingang van 1 Januari j.1. is aan den heer P. Leegwater, bureelbeambte op het bureau van den Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. De heer Leegwater trad in 1891 bij de Kon. Marine in dienst en werd op 1 Nov. 1919 als majoor-ziekenverpleger gepensionneerd. Met in gang van genoemden datum werd hij aangesteld als bureelbeambte op het bureau van den Chef van den Geneeskundigen Dienst, welke functie ihij tot 1 Januari j.1. heeft bekleed. Met name in deze betrekking heeft de heer Leegwater zich onder de officieren van gezond heid en de ziekenverplegers der marine een groote populariteit verworven door zijn groote kennis van de voorschriften en reglementen be treffende den geneeskundigen dienst, zoodat hij op dit gebied vaak als een onfeilbare vraag baak gold. Zijn afscheid is dan ook niet ongemerkt voor bijgegaan. Gisterenmiddag vereenigden zich daartoe de in Den Helder aanwezige officieren van gezondheid en verplegers in de recreatie zaal van het Marinehospitaal, waar betrokkene bij monde van den Chef van den Geneeskundi gen Dienst, den kolonel L. Hendriks, toegespro ken werd. In zijn rede betuigde de kolonel den scheidende zijn dank en ^aardeering voor de toewijding en trouwe plichtsvervulling, die hij tijdens zijn langdurige werkzaamheden bij den Geneeskundigen Dienst heeft betoond en reikte hem als bewijs van erkentelijkheid namens het geheele in Nederland dienende personeel van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht een gouden horloge met inscriptie uit. Betrokkene, die vergezeld was van zijn echt- genoote en dochter, betuigde zichtbaar ontroerd zijn hartelijken dank voor deze voor hem on vergetelijke hulde, Thans is hij met de rang van referendaris be last met de leiding van het Economisch Re search Bureau, verbonden aan de afdeeling van den Economischen Voorlichtingsdienst. Deze positie stelde hem in staat de econo mische gebeurtenissen in ons land en ook in het buitenland nauwkeurig te volgen. Verschillende publicaties van de hand van den nieuwbenoemden hoogleeraar zijn in tijd schriften verschenen. Ook bracht hij prae-advies uit voor het Economisch Genootschap, waarvan hij vice- president is over „Nationalisme in de mone taire politiek", zoo meldt de „Msbd.", waar aan wij deze bijzonderheden over onzen ge leerden oud-stadgenoot ontleenen. Gisterenmiddag 12 uur is de flottieljeleider „Tromp" voor de voorjaarsreis uit de haven van de werf WiltonFeyenoord, te Schiedam, vertrokken. Lag het aanvankelijk In de bedoeling te varen tot het Oostelijk gedeelte van de Mid- dellandsche Zee, thans gaat de reis via Lis sabon, Ponta Delgada, Casa Blanca, Tunis en Bordeau, waarna de steven naar het vader land zal worden gewend. Behoudens bizondere omstandigheden hoopt de commandant, kapt. ter zee L. A. C. M. Doorman, op 30 Maart a.s. in Den Helder aan te komen, zoodat de réis dus ongeveer 3 maanden duurt. Ter bediening van het Fokker watervlieg tuig, dat de „Tromp" met zich meevoert, is de luit. ter zee 2e kl. M. G. Smal aan de equipage toegevoegd. In Augustus via Amerika naar Indië. Behalve de normale bemanning van Hr. Ms. Tromp bevindt zich aan boord een afdee ling van 80 lichtmatrozen van de opleiding uit Vlissingen. Deze gaan na de oefenreis weer van boord. De „Tromp" zal dan nog eenigen tijd in het moederland blijven, om in Augustus naar Indië te gaan, Deze uitreis wordt gemaakt via Amerika. Het ligt in de bedoeling, dat de „Tromp" op 31 Augustus te New-York zal zijn, waar de Nederlandsche kolonie dan, in verban'd met den verjaardag van de Koningin, een groot feest zal organiseeren. Het verdere beloop van die uitreis staat nog niet vast. Er is een plan van New-York via de Kaap naar Indië te gaan, maar aangezien er ook een vereerende uitnoodiging is, om een Neder- landsch oorlogsschip voor vlagvertoon naar San Francisco te zenden èn omdat men weet, dat men in West-Indië ook graag eens kennis zou maken met deze nieuwste aanwinst van de Nederlandsche vloot èn omdat de uitreis van Hr. Ms. „O. 16", welke ongeveer in den zelfden tijd naar Indië gaat, ook al via de Kaap voert, acht men het vooralsnog waar schijnlijker, dat Hr. Ms. „Tromp" via de West, het Panamakanaal, San Francisco en den Stillen Oceaan zal gaan, maar, zooals gemeld, vast staat dit nog niet, zoo meldt de „Nw. Rott. Crt." Gisteren is de bodem aan zijn eerste groote reis begonnen, Van harte zij het schip en zijn opvarenden een goede reis toegewenscht. Jk krerk maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. HEI PRODUCT VAN VERTROUWENI Prof. Dr. P. P. v. Berkum. In deze vacature is voorzien door de benoeming van dr. P. P. van Berkum, re ferendaris bjj den economischen voorlich tingsdienst van het departement van Economische Zaken, tot gewoon hoog leeraar in de bedrijfsleer, het financie wezen en de toegepaste bedrijfshuishoud- kunde. Dr. P. P. van Berkum werd in 1901 te Den Helder geboren als zoon van den slager van Berkum, Spoorstraat. Na aldaar genoten on derwijs behaalde hij een tweetal middelbare acten n.1. in boekhouden en staatshuishoud kunde en statistiek. Van 1926 tot 1928 was hij leeraar aan de Hoogere handelsschool te Middelburg. Ver volgens studeerde hij van 1929 tot 1933 aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, waar hij in laatstgenoemd jaar slaagde voor het doctoraal examen. In 1938 promoveerde hij te Tilburg tot doc tor in de handelswetenschappen op het proef schrift: „De betalingsbalans als uitgangspunt eener beschouwing over de structuur-wijzi ging in het economische leven en streven". Zoowel zijn doctoraal examen als zijn promo tie geschiedden met lof. Hij is de eerste tot doctor gepromoveerde aan de Katholieke Eco nomische Hoogeschool. Sedert 1933 is dr. Van Berkum verbonden aan het departement van Economische Zaken. Voor Hr. Ms. kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau" zullen de volgende brievenmalen worden verzonden: naar Casablanca op 16 Januari, naar Dakar op 17 Januari en naar Fort de France op 23 Januari. Na deze laatste verzending ontvangen poststukken zullen wor den doorgezonden naar Willemstad (Curagao). Brievenmalen voor Hr. Ms. kustverdedi gingsschip „Gelderland" zullen worden ver zonden tot en met 2 Februari naar Willem stad (Curagao), op 7 Februari a.s. naar San Juan de Portorico en op 18 Februari naar Horta (Fayal, Azoren). Na dezen laatsten datum ontvangen stukken zullen naar Den Helder worden gezonden. Correspondentie voor de opvarenden van deze oorlogsschepen moet gefrankeerd worden volgens gewoon internationaal tarief. Zij moet voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres en behooren tijdig ge post te worden. Gisterenmiddag om ongeveer half twee-heeft op den Singel, hoek Krugerstraat, een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto, waarin eenige officieren van de landmacht en den heer Grooff, van de Laan, die op zijn motorfiets uit de Krugerstraat kwam. De auto had voorrang moeten verleenen, doch de bestuurder had door het beslaan van het voorruit van zijn wagen, den motorrijder niet bijtijds opgemerkt, voor wien het ook te laat was om te stoppen. Een botsing volgde en de motorfiets werd daarbij zwaar beschadigd, terwijl de motorrijder niet ernstig werd gewond. Hij bloedde uit een oor en klaagde over pijn in den schouder. Onderling regelde men de schade, zoodat van een en ander geen procesverbaal werd opge maakt. De Staatscourant van gisteren bevat een wij ziging van het Koninklijk Besluit van 16 April 1908. Hierin wordt bepaald, dat in den Raad van Defensie zitting zullen nemen: a. de chef van den generalen staf of, bij diens ontstentenis, de sous-chef van dien staf; b. de commandant van het veldleger; c. de commandant luchtverdediging; d. de commandant der vesting Holland; e. de chef van den marinestaf of, bij diens ontstentenis, de sous-chef van dien staf; f. de commandant der stelling van Den Hel der; g. de aangewezen commandant in Zeeland; h. vier door de Kroon nader aan te wijzen niet militaire leden; i. de inspecteurs der wapens en de hoofden van dienstvakken van de landmacht, ressortee- rende onder het departement van Defensie; j. een door de Kroon aan te wijzen actief of gepensionneerd vlag- of hoofdofficier der zee macht. van 9 Januari 1939. BEVALLEN: D. J. van der Beekde Vries, d.; G. ZijmThöne, d.; C. Rinder- mannOx, d.; G. J. Kranenburgvan den Berg, d.; J. A. H. Steenmeijervan der Rijst, z. OVERLEDEN: S. GeertsemaRenken, 35 jaar. 9 Januari. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.900.85 Slips 0.800.65 Schol le soort p. kist 10.008.00 Schol 2e soort 6.004.50 Schar 4.404.00 Wijting 2.40—1.50 Goedgek. bij Kon. besluit 27 juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Inderdaad, het is een ideaal permanenttoe stel, dat wij gisteren in het N.V. Permanent huis, Vlamingstraat 80, bezichtigden. Het schakelbord van dit nieuwe apparaat de heer Dol is de eenige in Den Helder, die ermede werkt is geheel van bakelit, dus stofvrij en hygiënisch. Daar bovendien bakelite de nauw keurige werking van voltmeters, schakelaars, etc. verzekert, is electriseeren ten eenenmale uitgesloten. De troshouders op kogelgewrich ten zijn naar alle kanten beweegbaar en ver minderen in niet onbelangrijke mate het op het hoofd drukkende gewicht. Een handige vinding is voorts de schakelklok, welke volautomatisch electrisch werkt en waardoor de stoomtijd op Vs nauwkeurig kan worden ingesteld: het ma ken van fouten is uitgesloten! Van groot belang zijn de verbeteringen, die bij de „Indola" zoo heet het toestel de chauf feurs en klemmen, waaraan zulke hooge eischen moeten worden gesteld, hebben onder gaan. Al met al een apparaat, dat alles wat tot nog toe op dit gebied werd gebracht, overtreft. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 9 Jan. 1939. Aan de Red. van de Held. Crt. Nu de verkoop van de Kinderpostzegels is geëindigd, willen de Heldersche Brievenbestel lers U gaarne het resultaat bekend maken. Er werd met de huis aan huisverkoop ruim voor 2.000.— verkocht, hetgeen een mooi resultaat mag worden genoemd. De medewerking, die wij van verschillende kanten kregen, draagt er stellig toe bij, dat dit succes mocht worden bereikt. Er waren een tweetal plaatsgenooten, die gratis een spandoek en een pracht reclame doek voor het mooie doel maakten. Ook de mededeelingen in de Heldersche Courant, die onze ingezetenen herhaaldelijk wezen op de actie, die wij voerden, bleken van onschatbare waarde; wij mogen U hier voor onze groote erkentelijkheid betuigen. En tenslotte het Heldersche publiek, dat spontaan niet alleen de postzegels kocht, maar de gang er in hield, door ons op de zeer koude da gen, van tijd tot tijd een warme dronk te ver schaffen, onzen hartelijken dank. Het resultaat is prachtig en spoort ons aan op den ingeslagen weg voort te gaan en bij voorbaat doen wij al een beroep op U voor het komende seizoen. Van Den Helder begint de Victorie! De Heldersche brievenbestellers. Bravo, brievenbestellers. Het is een prachtig resultaat, de opoffering van vele vrije uren waardig. Red. Held. Crt. Zouden we, zoo vroeg vorige week een vraagsteller op een vergadering hier ter stede, na een militaire lezing, niet meer bereiken met vriendelijkheid tegenover de buitenlandsche mogendheden, dan de methode, die op het oogenblik in de we reld wordt toegepast, die van den sterken vuist? Ter argumentatie haalde hij het woord van H.M. de Koningin aan over geestelijke en moreele herbewapening. De spreker van dien middag, een hoofd officier van de Marine, glimlachte eens en zei: De dictatoren van onzen dag zjjn voor een vriendelijk woord niet toegankelijk. Te genover lien spreekt alleen de stalen vuist, zoo sterk mogelijk gepantserd. Dit zijn de twee meeningen tegenover elkaar. De opti mist, beter is misschien de idealist, die er vast van overtuigd is, dat men langs den weg van de vriendelijkheid, van het onderling' overleg, meer bereikt, dan door elkaar met grimmige gezichten aan te kijken en een gebalde vuist tegen elkaar op te heffen en de andere meening, die er van overtuigd is, dat alleen door macht en geweld de zaken in de wereld geregeld kunnen worden. Het zal een meeningsverschil blijven tot het laat ste der dagen. Het rumoert nog altijd in Europa. Telkens weer duiken er van die onvriendelijkheden op, die alle hoop, dat er nu toch eindelijk eens een einde zal komen aan al dat onhartelijk gedoe, den bodem inslaan. Daar is nu b.v. de terugkeer van den Franschen minister-presi dent Daladier. Wat heeft men hem met groote hartelijkheid in Noord-Afrika ontvan gen en wat is hij Zaterdag met geestdrift bij zijn terugkomst in Frankrijk begroet. Ieder, die het weimeent met den vrede van Europa en met de vriendelijke verhoudingen, zal dit bericht met genoegen lezen. Maar dan moet men het venijn lezen uit de Italiaansche pers. Het druppelt tusschen de regels door. Men heeft in Parijs wederom bewezen, zoo schrijft de Giornale d'Italia, dat men totaal niets begrijpt van de Italiaansche toestanden en van de geheele mentaliteit van het nieuwe Italië. Denkt het Frankrijk van den heer Daladier, dat hij thans Italië heeft bang ge maakt? Daarmede zou dan weer eens het bewijs geleverd zijn van het volkomen gebrek aan begrip in Frankrijk. Het fascistische Italië, met 45 millioen in woners, die eendrachtig geschaard zijn om een leider, met een gezonde, goed-geoefende jeugd, die kostbare ervaringen heeft opge daan in de allerlaatste, meest moderne oor logen, welke zij heeft gewonnen, is geen land, dat zich door wie ook angst laat inboezemen en zeker niet door Frankrijk. Een ander blad zegt het nog onvriende lijker en spreekt onverbloemd uit, dat Frank rijk de vijand van het Italiaansche volk is. Wat moet men nu bij een dergelijke mentali teit. Er moet waarlijk nog veel veranderen, wil men in meerdere rust in ons werelddeel kunnen leven. Typeerend voor de bitterheid in een deel van Europa is ook het grensincident aan de Tsjechisch-Hongaarsche grens,dat niet alleen eenige menschenlevens heeft gekost., maar dat tevens een scherpe uiting is van de ontevredenheid, die er bij beide partijen heerscht, over de regeling van October. Tsje- cho-Slowakije is de meening toegedaan, dat het meer dan genoeg aan Hongarije geofferd heeft en Hongarije meent, lat het tekort ge daan is. Dit alles toont duidelijk, dat er nog een diepe wrok zit en dat er waarlijk niet zooveel voor noodig is, om de September dagen van het vorig jaar weer opnieuw te beleven. Mijne Heeren. Verzoeke onderstaand op te nemen in Uw blad onder „Ingezonden", bij voorbaat vrien delijk dank voor de verleende plaatsruimte. Zaterdagmorgen, ongeveer kwart voor acht, gooide een dame, wonende Westgracht, wat brood neer voor ''e meeuwen, geheel rechts van den weg, vlak bij de boomyi. Een groote zwerm vloog er op af. Een kleine auto, D.K.W., komt met veel gesputter aanrijden, doch zonder even te rem men of uit te wijken, rijdt deze dwars door de troep meeuwen heen. Gekraak. Gevolg: 3 meeuwen bloedend en stuiptrek kend in de sneeuw. Morsdood gereden. Is dit nu menschlievend Kon dit niet anders? Een ooggetuige. Ga naar „De Toelast", je weet 't, je lacht om alles en vergeet !t. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur, Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Nachtcafé" en „Trapéze-Duivels". RialtoSpoorstraat half 8: „Mannequin", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Gentleman-Vagebond" en „De Duivel aan 't stuur". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.5 Temperatuur lucht 4.4 Wind richting: W.; kracht: 4 Licht op 4 39

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5