"AKKERTJES" De Kust-Artillerie viert haar 125-jarig bestaan Opgewekte feestviering. Défilé's - cadeaux Texelsch nieuws ]Pxiüne,-&eAicMen fi&zPcfobpAe&tfiq, Bioscoopvoorstelling Knalavond in „Musis Marktoverzicht J VAN DE WITTE, Keizerstr. 103 Marktberichten Posterend Afscheid Ds- E. C. B. Kok Gisteren werd door de Kust-Artillerie den dag herdacht, dat dit wapen vóór 125 jaren werd opgericht. Het regiment, waarvan de Staf thans verblijf houdt te Den Haag en de Staf van het le bataljon te Den Helder, is namelijk opgericht op 9 Januari 1814. Heimwee naar Nieuwediep De gepensionneerden va» de Kust, zy wo nen nagenoeg allen in Den Helder, of zijn hier, voor zoover zij elders geplaatst waren, nè hunne pensionneering, weer komen wonen. Want Den Helder, misschien de door de militairen meest beschimpte stad van Neder land, maar daarom wellicht ook de meest goede, trekt allen, die hier in garnizoen ge weest zijn, steeds weer aan. Nog bij de laat ste overplaatsingen, bij de reorganisatie van de Kust, konden wij hier bij het meerendeel der overgeplaatste militairen een zekeren weemoed bespeuren om het garnizoen Den Helder te verlaten, en al die menschen, die nu geplaatst zijn in Den Haag, Ymuiden, Vlis- singen of in Hoek van Holland voelen nog wat heimwee naar Nieuwediep. Natuurlijk, de dienst gaat voor het meisje, en zij zullen in hunne nieuwe garnizoenen, ook wel weer wennen, maar na verloop van jaren keeren zij toch byna allen weer naar Den Helder terug. Omdat het hier zoo beroerd is! De datum van 9 Januari wordt telkenjare herdacht en wordt benut om den korpsgeest en het saamhoorigheidsgevoel in de onder- deelen te bevorderen. Dan wordt tevens de herinnering levendig gehouden aan voortref felijke daden, die in tijd van oorlog of van vrede zijn verricht. Maar nu, in 1939, was ur een gereede aan leiding om het feest wat uitbundiger te vie ren; 125 jaar, het is inderdaad geen kleinig heid! Den Helder ondenkbaar Marine en... Kustartlllerie. zonder Den Helder zonder zijn Kust-Artillerie, het is even ondenkbaar als Den Helder zonder de Marine! Daar zijn in den loop der jaren ver schillende soorten van wapens en dienstvakken van de Koninklijke Landmacht in Den Helder in garnizoen geweest, dde successievelijk weer naar andere garnizoenen zijn overgeplaatst, doch één wapen was en bleef hier constant: dat was onze Kust-Artillerie. Over 't algemeen bemerkt het Heldersche publiek niet veel van het dagelijksch werk van deze Kust-Artilleristen; zij timmeren niet zoo zeer aan den weg, doch volbrengen hunne oefeningen meer in de besloten ruimte van het fort Erfprins by de stukken. Men ziet of hoort van hen niet zoo veel; of eigenlijk is dit laatste niet geheel juist; men „hoort" hen vaak genoeg, als zij bezig zijn met hun ne schietoefeningen vanaf de forten langs den Zeedijk. Want hoe vaak gebeurt het des zomers niet, dat wij onze dijkwandeling naar Huisduinen moeten onderbreken, omdat de Kust schietoefeningen houdt? Gelukkig bleef het tot nu toe steeds bij „oefeningen" in vre destijd; moge het zoo doorgaan en de vrede to* in lengte van dagen bewaard blijven. Tot heil van ons allen! Zijn 125sten verjaardag (wie beleeft het?) heeft de Kust-Artillerie op officieele wijze herdacht; een heel feest-programma was dit jaar voor dit feestelijk herdenaen samen gesteld. Toespraak garnizoenscommandant. Om negen uur hield de garnizoenscomman dant, majoor W. Doorman, een toespraak tot de manschappen, die waren aangetreden onder commando van kapitein C. F. Tilman. De commandant gaf een historisch overzicht van den groei van het regiment, dat zijn ont staan vond in vier batterijen te voet en in 1922 gevormd werd door samenvoeging van een vier de regiment vestingartillerie, dat in 1887 ge reorganiseerd was, en het korps pantserfort- artillerie. Aan verschillende krijgsverrichtingen nam het regiment deel. In 1815 aan den slag by Waterloo, tijdens den opstand van de Belgen in de jaren 1830/'33 hield de artillerie op kranige wijze stand in de citadel van Antwerpen. De commandant besloot zijn toespraak met den wensch, dat het regiment kustartillerie nog eens verrijkt moge worden met zwaarder ge schut, waaraan een zekere behoefte is, en dat het steeds vooruit moge gaan. Spreker eindigde met een driewerf hoera op H. M. de Koningin, ons Vorstenhuis en op het regiment kustartillerie. De stafmuziek van de Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester Leistikov, zette hierna het Wilhelmus in. Marsch door de stad en défilé voor Marine-commandant en den Bur gemeester. De militaire marsch van de troepen door de stad, voorafgegaan door de Kon. Marine- Kapel, trok uiteraard een zeer groote belang stelling. Het was dan ook een vroolijk tafe reel, die kranig ou de pittige muziek van de Staf voortmarcheerende soldaten. Jongeren en ouderen stuwden achter hen aan, en luid echoden de klanken van de koperen instru menten tegen de daken der huizen. Al trom melend en pijpend naderde ons de stoet, om geven door een talrijk publiek, waaronder vele slagersjongens en kruideniersbedienden natuurlijk niet ontbraken, terwijl ook de hoop der natie ruim vertegenwoordigd was. Eens klaps een boven de trommen en fluiten uit klinkend schel geluid, het afglaan der mu ziek, en dan klinkt weer -oc'n mooie, popu laire marsch. Voor het commandantsgebouw werd voor den commandant der Marine gedefileerd, die daar stond in gezelschap van zijn adju dant, den luit. ter zee der le kl. B. J. Velder- man, met den chef staf van de landmacht, den kapitein van den generalen staf Uyter- schout, met den. waarn. chef staf van de Ma rine, den luit. ter zee der le kl. J. Tissot van Patot, den commandant van het reg. kust artillerie, majoor Fabius en den garnizoens commandant, majoor W. Doorman, Via Hoofdgracht, Kanaalweg en Kerkgracht werd daarna naar het Stadhuis gemarcheerd, waar gedefileerd werd voor den burgemeester. Aanbieding gedenksteen door de Onderofficieren. Ongeveer elf uur was men in de kazerne „Erfprins" teruggekeerd, waar door de onder officieren van het Regiment Kustartillerie aan het Regiment een gedenksteen zou worden aangeboden. Dat een en ander een belangrijke gebeurtenis in de historie van het Regiment beteekenéd, kon óók worend afgeleid uit de aanwezigheid van den wagen van den AVRO- reportagedienst. In tegenwoordigheid o.a. van den regiments commandant Majoor Fabius uit Den Haag met zijn adjudant kapitein De Hoog, garni- zoens-commandant Majoor W. Doorman met zijn adjudant len Luitenant De Wit, den com mandant der compagnie kapitein C. F. Tilman, kapitein der Genie Perquin, reserve overste van Hijningen, de reserve-kapiteins Grondijs en Winters, nam adjudant Rietmulder in de hall van de kazerne het woord en zeide o.m. het volgende: Behalve het feit, dat 125 jaar geleden het R.K.A. werd opgericht, herdenken we heden ook het 125-jarig bestaan van het Nederiand- sche leger. Als we de geschiedenis van het R.K.A. na gaan, zien we, dat het altijd een eervolle plaats in het leger heeft ingenomen. Daarom Majoor, willen we U nu belefd verzoeken op deze plaats, die 125» jaar ge leden ongetwijfeld veel op een modderpoel geleek, en waar nu deze verfraaide kazerne staat, te willen aanvaarden voor het regiment deze gedenksteen, waarmee we willen ver tolken onze gevoelens voor hoogachtnig voor het R.K.A. en zijn opeenvolgende commandan ten en 'zijn tegenwoordigen commandant. Na deze laatste woorden, werd de vlag, welke den steen dekte, omhoog geheschen en werd in den wand een fraaie natuurmarmeren steen zichtbaar, welke men een voornaam cachet had weten te verschaffen door zijn soberheid. In dezen steen zijn gegraveerd de woorden: 18149 Januari1939. Aangeboden door de Onderofficieren van het regiment Kustartillerie,. ter herdenking van het 125-jarig bestaan van het Regiment. Ik kan nog mededeelen aldus vervolgde adj. Rietmulder dat de opzichter van For tificatiën, tweede kl. Dijkstra, geheel belange loos het ontwerp voor den gedenksteen heeft gemaakt, en dat hij is vervaardigd door den steenhouwer B. J? L. Simon, alhier. De commissie, belast met de voorbereidende werkzaamheden, bestond uit adj.-onderofficier Rietmulder, voorzitter; adj.-onderofficier De Reuver, penningmeester, en sergeant le klas Ottevanger, secretaris. Regimentscommandant het geschenk. aanvaardt Majoor Fabius nam hierna het woord. Hij herinnerde er aan, dat het bestel van Neêr- lands onafhankelijkheid als uitgangspunt is' genomen van de oprichting der tegenwoordige kustartillerie. Meer uitvoerig ging spr. de ge schiedenis van het R.K.A. na en zeide, het bijzonder op prjjs te stellen, dat onderofficie ren op dezen dag een gedenksteen hadden doen aanbrengen in de oude kazerne van het fort Erfprins, het door keizer Napoleon ge bouwde fort „la Salie". Gij hebt aldus de majoor daardoor blijk gegeven van uw liefde voor het oude regiment, bij hetwelk gij Uw levenstaak vervult. Zeer dankbaar aan vaardde spr. het geschenk, waaruit wederom de groote toewijding der onderofficieren was gebleken. Spr. besloot met de woorden: Ik vertrouw, dat gij allen in de ure des gevaars, alles, ja zelfs Uw 4even zult geven tot ver dediging van de Nederlandsche kust en daar door tot bescherming van ons Vaderland en van het Huis van Oranje. Spr. verzoekt hierna een driewerf hoera op H. M. de Koningin uit te brengen, waaraan spontaan gevolg werd gegeven. Aanbieding klaroenen. Vervolgens sprak reserve-overste Van Hy- ningen, die gewaagde van het elkaar goed be grijpen van het beroepspersoneel en het reserve-personeel der landmacht. Slechts door een intensieve opleiding van het beroepsperso neel kon dit worden bereikt. Het reserveperso- neel heeft hiervoor veel waardeering en be antwoordt dit door een groote belangstelling aan den dag te leggen voor alles wat de weer macht betreft en door een ernstige tudie van de militaire vakken. Vervolgens ging spr. over tot de aanbieding van een tweetal klaroenen twee van de acht, die het R.K.A. gisteren werden aangeboden voorzien van wimpel en inscriptie. Spr. ver bond hieraan den wensch, dat de klaroenen ge durende een lange reeks van jaren bij passende gelegenheden hun vroolijke tonen zouden mo gen doen hooren. Een woord van dank werd tenslotte nog ge sproken door majoor Fabius. Spr. zeide te ver wachten, dat de gebruikers der klaroenen deze instrumenten met zorg' zullen behandelen, op dat zij nog vele jaren het symbool mochten blijven van de groote genegenheid der reserve officieren voor hun regiment. Mogen de kla roenen zeer veel klanken van vreugde geven, ten teeken, dat alles goed gaat met het regi ment. Hiermede was aan de plechtigheid eeri einde gekomen. Ontvangst van officieren ten stadhuize. Ten twaalf ure zijn de officieren van-het bataljon met hunne dames, onder leiding van majoor Doorman, Garnizoenscommandant, en waarbij zich gevóegd hadden de regiments commandant, majoor G. Fabius, met diens ad judant, door den burgemeester en mevrouw Ritmeestervan der Feen ontvangen. De Burgemeester heette de gasten welkom voor de oogen, zóó moe en overspannen is ze. En dan die ellendige migraine 1 Geef haar een "AKKERTJE" en over vijf minuten is zij weer volkomen in orde! 13 sluks 12 stuivers 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk en bracht de gelukwenschen van het Ge meentebestuur met dezen feestdag over. Hij wees op de banden, die de Kustartillerie met Den Helder verbinden en op de waarde die een goede garnizoensplaats voor de betrokke nen heeft, als het onderwijs, de gezondheids dienst, de belastingen en de gelegenheid tot ontspannig, Al werd het betreurd, dat de Re gimentsstaf om redenen van landsbelang is verplaatst, men had zich daaraan te onder werpen, maar was te meer verheugd, dat de sterkte van het bataljon was opgevoerd en in de toekomst op dit punt zeker nog meer voorzieningen zouden zijn te wachten. De Regiments-commandant, majoor Fabius, beantwoordde den Burgemeester met herinne ringen aan de prettige jeugd door hem in Den Helder doorgebracht, terwijl hij later als offi cier daar steeds met genoegen werkzaam was geweest, hij kende en apprecieerde de stad en sprak zijn beste wenschen uit voor den bloei der gemeente. Majoor Doorman dankte voor de ontvangst en nog in het bijzonder voor de versnaperin gen door het gemeentebestuur aan de man schappen aangeboden. Onder het gebruik van ververschingen bleef men nog geruimen tyd bijeen. Filmvoorstelling. De heer van Twisk bood 's middags, ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan, een gratis voorstelling aan in het Rialto-theater, welke hy de manschappen, die door het uitgebreide menu, dat was opgediend, toch al in de beste stemming verkeerden, in bijzonder goede aarde is gevallen. Onder de aanwezigen merkten wij weder om de hoofd- en subalterne officieren, die de plechtigheid in de kazerne hadden bijgewoond, op. Het welverzorgde programma was zeer luchtig gehouden en viel zocals gezegd bij de toeschouwers bijzonder in den smaak. Zeer zeker was dit een goed geslaagd onder deel van het programma der feestelijkheden! De feestavond in Musis Sacrum. Voor den feestavond, die 's avonds in Musis Sacrum werd gehouden, bestond een enorme belangstelling; een groot aan tal der in het verloop van ons verslag genoemde militaire autoriteiten gaf hier bij acte de présence. Het begin was waarlijk verrassend, n.1. een uitzending van het A.V.R.O.-radio-journaal met flitsen van de plechtigheid der aanbie ding van een gedenksteen, welke zooals uit het vorenstaande blijkt 's morgens had plaatsgevonden. Het openingswoord werd gesproken door Majoor W. H. Doorman, die een dagorder van den commandant van het Veldleger aan de jubileerende regimenten voorlas, houdende de gelukwenschen van H. M. de Koningin, en mededeeling deed van de gelukwenschen van den Senaat Corps Adelborsten, waaVaan de commandant van het Koninklijk Instituut te Willemsoord de zijne had toegevoegd. In zijn woorden van dank betrok Majoor Doorman tenslotte de medewerkenden van den avond en den organisator van een en ander, den len luitenant Smaal. Staande werd nu door alle aanwezigen uit volle borst, met begeleiding van The Master- keys (dirigent L. van Loo Jr.), het Wilhelmus gezongen, waarna met de afwerking van het uitgebreide en zeer gevarieerde programma werd begonnen. Het zou ons te ver voeren, alle nummers te noemen, we gaan deze dorre op somming liever uit den weg en volstaan met te vermelden, dat het programma waaraan o.a. door verschillende plaatselijke vereeni- gingen medewerking werd verleend er vlot afliep en over het algemeen op een zeer be hoorlijk peil heeft gestaan. Deze feestavond kan dan ook een goed be sluit genoemd worden van de feestelijkheden. En hieraan willen we direct toevoegen, dat, voor wat Den Helder betreft, het 125-jarig be staan van het Regiment Kust-Artillerie op waardige wijze is herdacht! De laatste ronde! Sluiting der prijsvraag: 15 JANUARI 1939 Ook Maandag viel de markt weder een zeer druk bezoek ten deel. De veeaanvoer was even wel niet groot. De wolveeaanvoer bestond in 8 schapen en 2 rammen. De schapen golden ongeveer 17 per stuk. De rammen 16 tot 20. De biggen zyn thans goedkoop, voor 10 k 11 kocht men reeds een vry goede big. De vette varkens op de boerderij gelden 22 cent per pond. Voor schrammen betaalde men prij zen van 16 tot f 18 per stuk. De runderaanvoer bestond uitsluitend in enkele nuchtere kalveren, die gemiddeld 9 opbrachten. Verder waren nog wat konijnen aangevoerd, prijzen gemiddeld 1 per stuk. De kipeieren op de eierenveiling deden 5 k 10 cent per 100 stuks meer dan vorige week. Veemarkt, Maandag 9 Jan. 1939. 10 nuchtere kalveren 7.tot 12.4 schapen 18.— tot 20.—; 2 rammen 16.— tot 20.—; 8 schrammen 16.tot 18. 20 biggen 10.— tot 12—; 30 konijnen 0.80 tot 1.15. Eieronveiling, Maandag 9 Jan. 1939. Aangevoerd: 30.000 eieren. 58—62 kg per 100 4.30 tot 4.60; 62—64 kg per 100 4.50 tot 4.65; 66—70 kg per 100 4.75 tot 5.—; 50—56 kg per 100 4.— tot 4.30. ONGEVAL DOOR DE GLADHEID. Zondag wilde de heer W. Eelman, wonende aan de Wilhelminalaan te Den Burg, zich naar de woning van zijn zoon aan den Hallerweg begeven. Door de gladheid van den weg viel de heer E. zoodanig, dat men vreesde, dat hij iets gebroken had. De patiënt moest naar Den Helder worden vervoerd, om daar in een zie kenhuis te worden opgenomen. OUDERAVOND DER LAGERE LAND BOUWSCHOOL. Vrijdagavond te acht uur zal in de Lagere Landbouwschool te Den Burg voor de eerste maal een ouderavond gegeven worden. Niet alleen de vaders van de leerlingen, doch ook de moeders werden hiervoor uitgenoodigd. De agenda voor dezen avond luidt: Opening, voorlezen door leerlingen van door hen ge maakte opstellen. Openbare les. Pauze. Bezichtigen leermiddelen. Hierna zullen lichtbeelden en vermoedelijk een film worden vertoond. Zondag nam ds. Kok, predikant van de Geref. Kerk H. V., afscheid van zijn ge meente met een predikatie over Matt. 28 20. De woorden van den tekst, waarmee de vertrekkende predikant afscheid nam van zijn gemeente, waren deze: „En zie, ik ben met ulieden, alle de dagen tot de voleinding der wereld." Spr. herinnerde aan de woorden, waarmee hij zich na ruim twee jaren geleden aan deze gemeente verbonden had. Het woord van Paulus aan de gemeente van Corinthe: „Wij prediken niet ons zelf, maar Jezus Christus den Heer". Door dit woord heeft spr. 'zich laten leiden in al zyn arbeid in deze ge meente. Het is een waagstuk om dit woord de wereld in te dragen. Als de kerk met dit woord de wereld ingaat komt de ergernis. In onzen tyd van menschenvergoding en heldenvereering wil men niet weten van Jezus Christus, die alleen Heer is. Het is de nood van de prediking, dat zij dit moet zeg gen. Maar het is ook haar heerlijkheid. De preekstoel mag niet gebruikt worden om eigen inzichten en meeningen naar voren te brengen. Het is noodig, dat dit gezegd wordt, ook tot ons Gereformeerden. In ons persoonlijk en gemeentelijk leven aanbidden wij weer telkens de afgoden van onze rechtzinnigheid, onze deugdzaamheid en persoonlijke inzichten. Zaligheid is echter niet, dat ik het zelf weet, of zelf Heer ben over mijn leven, maar, dat Jezus Christus mijn Heer is en ik Hem toe behoor. Daarna tot de woorden van zijn tekst ko mende, zei spr., dat dit woord genomen was uit het Bijbelgedeelte, waarin Jezus Christus afscheid nam van zyn discipelen. Met dit woord moogt gij hier blijven en ga ik naar Bussum. En, zooals de discipelen op hun zwerftocht over deze wereld troost hebben ontvangen uit dit woord, moogt gij er nu troost uit putten nu gij een herderloos tijd perk ingaat. Wij kunnen alleen maar zeggen: Ik was. Maar Jezus zegt: Ik ben. Dat zegt hij alle tijden door. Al zou de gemeente nooit meer een eigen predikant krijgen dan kunnen we toch zeggen: Jezus blijft. Omdat ik dit woord tot u mag zeggen, durf ik afscheid van u te nemen. Zich daarna tot den kerkeraad richtend, bad spr. hen Gods hulp toe in den moeilijken tijd, die komt. Tot de gemeente zei spr., ik weet, dat ik in mijn werk in deze gemeente fouten heb gemaakt, maar dit mag ik zeggen: Ik heb willen wyzen op Jezus Christus, die alles voor ons volbracht heeft. Ik kan u alleen maar liefhebben en gij kunt mij alleen maar lief hebben als wy elkaar zien in de vergeving der zonden. Heel nauw voelde spr. zich verbonden met de jeugd der gemeente. Wij zijn met elkaar dikwijls vroolijk geweest, maar wij hebben ook samen de diepste levensgemeenschap ge smaakt. Houdt u vast aan de belofte: Ik ben met u. Ouderling Michielsen heeft namens de ge meente ds. en mevr. Kok toegesproken. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat ds. Kok slechts twee jaar in deze gemeente mocht werken. De gemeente vertrouwt ech ter, dat de Koning der Kerk u geroepen heeft naar een ander deel van zijn wijngaard. Wij danken u, dat u ons telkens weer ge wezen hebt op Jezus Christus, die genade be toont aan den grootsten der zondaren. Het zangkoor der gemeente heeft den ver- trekkenden leeraar en zijn vrouw nog een af scheidslied en zegebede toegezongen. Na den dienst maakten velen van de gele genheid gebruik om persoonlijk van ds. en mevr. Kok afscheid te nemen. DE ZIEKENFONDSKWESTIE TE OOSTEREND. Naar wij vernemen zyn vele gezinnen ts Oosterend thans weer lid van het Maatschappij Ziekenfonds „Texel". Het aantal leden be draagt daar thans weer 70. Onder volgende schepelingen zyn aangewe zen om den 25sten Januari '39 per m.s. „In- drapoera" naar O.-I. te worden uitgezonden; Schipper W. H. de Vries. Bootsman S. Jonker. Maj.-telegrafist P. J. Zegers. Sergt.-machinist J. A. Wamsteeker en J. B. Nuijten. Sergt.-monteur P. M. A. Wilders. Maj.-schrijver J. Burger. Kwartiermeesters K. C. van Leeuwen, A. S. Oosterman en D. T. van de Vijver. Korpl.-konstabels P. J. de Heide, R. Over- dykink en J. B. Stijger. Korpl.-machinisten W. A. Pels, F. H. Schmidt en J. M. H. Schouten. Stokers le kl. W. G. Belgers, G. Eindhoven, T. van den Heuvel, J. W. Eyzinga, J. H. van Hagen, D. H. Heuperman, J. Popken en K. Vermeulen. Stoker 2e kl. R. C. van Denderen. Mariniers le kl. A. W. Husken, A. Jansen, M. J. P. Janssen, L. G. Mensink, J. Naaktge boren, J. Roest, H. A. van Rumph en R. Slujjk. Stokers 3e kl. (I.V.) J. W. van den Berg, H. H. A. Bezoen, H. Blom, J. van Blijderveen, C. Boers, A. F. A. Carli, R. A. Cooke, O. C. F. Dantz, M. van Delden, G. J. J. van Ding. stee, E. A. Egberts, M. Ester, J. H. Gobée, A. T. A. Hillebrand, L. W. J. de Jongh, J. Kanis, A. G. van Kempen, M. H. Lauterbach, J. Mos, J. E. L. Nobel, G. T. Pietersz, J. J. Rietdijk, J. W. van Straalen, M. Tinkelenberg, J. Too- rop, P. H. Topée, J. Verdonk, A. van Wierin- gen en A. de Wilde. Ondervolgende lichtmatrozen zijn m. i. v. 1 Januari 1939 bevorderd tot matroos der 3e klasse. J. W. Adriaanse, L. Andrée, A. J. Bakuwel, M. J. Belt, S. H. P. Blokker, M. Boelhouwer, C. G. J. Brekelmans, J. Breij, G. Donker, J. Duif, J. J. van Gaaien, S. Gerrits, R. van der Goot, M. Olivier, H. M. Hozee, N. C. Verhelst, J. van Boven, J. Jobse, R. Wiersma, S. Bre- mer, A. Koster, W. J. Wingelaar, J. W. vgn den Elshout, G. L. P. Lippens, D. J. Leether, D. van Straten, J. K. Thoen, M. Wetter, T. A. Zandbergen, A. M. Dalstra, F. Bon, J. Hoekveen, J. Homan, A. W. de Jong, J. C. Klein, J. Knoop, W. F. Kok, C. J. Kruijk, H. de Lange, C. Mes, J. Molegraaf, H. H. Moo- 'nen A. J. Meulink, J. W. Nieman, W. Gos- sink, S. de Haan, G. J. Oldenhof, I. Hamelink, M. C. Onderdijk, J. J. Henneman, A. de Rid der, W. Holtkamp, J. A. Schravesande, A. H, Janssen, M. J. Speek, J. Schippers, H. C. Ga- zendam, J. A. van Termey, A. M. Trausel, H. v. d. Broek, P. Dekker, W. A. Rekourt, J. van der Schleij, T. Teekamp, T. van der Tweel, L. Vader, P. H. Verheul, M. J. H. da Vreede, J. van Wageningen, J. M. Wantzing, M. de Wekker, F. W. A. Zeeuwe, W. Zwart, T. T. Groenendaal, P. J. Blom, J. de Jong, P. Ploeger, C. Stam, J. Breed, L. Laan, D. Rood, J. van Dyk, L. Langeweg, F. Metman, A. Teunisse, F. L. J. Veerman, J. C. van Ojik, F. Thevis, P. v. d. Werf, P. van den Deijsel. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 3 Januari tot 10 Januari 1939. Niéuwe zaken: Texel: M. Moojen, Steeneplaats 10, sigaren winkel. Wijzigingen: Anna Paulowna: N.V. Bouw- en Expl. my. „Anna Paulowna", Schorweg 39; bestuurswijs ziging. Den Helder: K. Uolhorn, Californiestraat 41, kruidenierswinkel; rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: Sportschoenenfabriek „Berci Sport", Joh. v. d. Put Co., Violenstraat 43, rechtsvorm gewijzigd. „W at is dat?" De zoojuist verschenen af leveringen 19 en 20 van de Encyclopedie voor Jongeren „Wat is dat?" loopen van Ned. West- Indië tot Oranje en van Oratorium tot Pneu matiek. In deze afleveringen word enonder meer be- hancjeld de woorden Ned. West-Indië, Negers, Nelson, New York, Nietzsche, Nijverheid, Noordpoolgebied, Oberammergau, Oldenbar- nevelt, Olifant, Olympische Spelen, Onderzee booten, On cekkingreizen, Oranje, Ornamen tiek, Palestina, Pandora, Papier, Parijs, Paschen, Passie, Pasteur, Paulus, Paus, Peking, Planeten. Wij noemen slechts enkele woorden uit de vele, waarover in deze Encyclopedie voor de Jeugd verteld wordt en die ons door bijzonder aardige behandeling van het onderwerp of door de aantrekkelijke illustratie's hebben getroffen. De kleurenplaten in deze afleveringen be- hooren bij de woorden Olifant en Papier. De Encyclopedie voor Jongeren „Wat is dat" verschijnt in 24 maandelyksche afleve ringen, die m drie halfleeren banden gebonden kunnen worden. Uitgevers zijn de Hollandia- Drukkerij N.V. te Baarn. - Nederlandse Taai en Handels correspondentie voor den Mid denstand, door A. R. van Bavel en J. Traast. Deel I. Nederlandsche Taal. Werk- blok 1.10, Correctieblok 1.10. Uitgave van de N.V. Uitgevers mij. JE. E. Kluwer, Deven ter. Deze uitgave, die haar ontstaan te danken heeft aan het in werking treden der Vestigings wet 1937, bestaat uit twee deelen, waarvan deel I is verschenen. Dit laatste bestaat niit een werkblok, dat op doorzichtig papier is gedrukt en waarin de leer lingen hun werk maken, en uit een correctie- boek, met behulp waarvan ze zelf hun fouten kunnen opsporen en verbeteren. De stof, die grootendeels aan het zakenleven is ontleend, is rechtstreeks gericht op het doel: het examen voor het diploma „Algemeene Han delskennis". Het werk is een geautoriseerde uitgave van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling. Een betere aanbeveling kunnen we niet geven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6