Geen onverdeelde vreugd bij Chamberlains vertrek! Tegen het voorjaar een weieidooriog voorspeld ONS KOPPEL IN POLEN m Duitsche toestellen veer onze militaire luchtvaart DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Göbbels in ongenade? Italië zal de Britten spontaan ontvangen KRUIT—VAN KAMPEN VORDEREN SNEL EERBERICHT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELETOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 11 JANUARI 1939 Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uttgave der UHg.-Mtj. He&aadi Noorde*w«rWer N.V. t« De« Helder r "r,1|<w n II iwnei^iHK ll JJ 67e JAARG. No. 8513 De reis van Chamberlain naar Rome is niet zonder incidenten verloopen. Bij zijn vertrek uit Londen stonden op eenigen afstand werkloozen. Men riep: „Help de werkloozen niet Mussolini". Een aantal werkloozen droeg een zwarte doodkist, waarop stond: „Hij kreeg geen hulp in den winter". De politie raakte slaags met de betoogers en toeschouwers meng den zich hierin met de kreet: „Wa pens voor Spanje" en ook „Helpt de Tsjechen". Velen toonden de gebalde vuist. Chamberlain legde geen verklarin gen af. In zijn onmiddellijke omge ving werd luid gejuicht. Gistermiddag om 2 uur arriveerden Cham berlain en Halifax te Calais, en om 17.43 kwa men zij aan het Gare du Nord te Parijs aan. Twaalf minuten daarna begonnen reeds de besprekingen met de Fransche ministers. Om 19.30 vertrokken de Britsohe staatslie den weer. Na de besprekingen werd een communiqué uitgegeven, luidende: „Op door reis te Parijs, op weg naar Rome. hebben do Britsche premier en lord Halifax van de ge legenheid gebruik gemaakt om van gedach ten te wisselen op den Quay d'Orsay met Daladier en Bonnet. Deze bespreking stel de in staat volledig de algemeene identi teit te bevestigen der opvattingen, welke te voren was vastgesteld tusschen de beide re geeringen". Omtrent de besprekingen der Britsche en Fransche ministers verluidt, .dat de geheele toestand onder oogen werd gezien in het licht van de reeds genomen besluiten. De Britsche ministers gaven een overzicht van hetgeen zij te Rome zouden zeggen en Da ladier en Bonnet bleken het volkomen eens met het Britsche standpunt. Men gelooft, dat Daladier en Bonnet een uiteenzetting hebben gegeven van hun standpunt ten aan zien van de Italiaansche eischen en dat de Britsohe ministers het daarmede geheel eens waren. Britsche communisten roeren zich. In Engeland heerscht vrij veel communis tische bedrijvigheid. Leden van de commu nistische partij hebben een vlugschrift rond gedeeld, waarin stond: „de reis van Cham berlain naar Rome is een nieuw teeken van gevaar voor het Engelsche volk. Het be zoek aan Rome dreigt Engeland en Frank rijk verder in gevaar te brengen. Wat is de waarde van die bewering van den minister president dat hij naast Roosevelt zal staan in de bescherming van de democratie, wan neer hij enkele dagen later gaat konkelen met den dictator die openlijk heeft ver klaard de democratie, overal waar deze be staat, te zullen vernietigen." De „Stem van het Volk" te Londen schrijft „Geen kunsten met Mussolini, geen rechten van oorlogvoerende, wapens voor Spanje". Rome in afwachting. De stad der Caesars zal den Engelschen staatslieden haar „alledaagsche" gezicht toonen, met slechts hier en daar een kleine „retouche". Niet. zooals bij het bezoek van den Fuehrer noodig geoordeeld werd, zal ditmaal een groote pracht en praal worden tentoon gespreid. De gelegenheid is een an dere en de toon van het bezoek zal ernstig zijn. Ditmaal zullen de gevels der huizen niet verscholen zijn achter duizenden vlaggen, het zal niet als een Carnaval alles schitteren van goud, maar Rome zal er te wezenlijker om zijn! Slechts hier en daar een Union Jack en een driekleur zullen aanduiden, dat er een zoo belangrijke gast is. Echter, ook de vele politiemaatregelen, die bij Hitlere bezoek genomen waren, konden ditmaal achterwege blijven. De premier zal, zooals gebruikelijk is. bewaakt worden door politie en detectives in burger, doch orders als die, welke bij Hitlere bezoek b.v. de conciërges van alle huizen ontvangen had den, dat zij tijdelijke bewoners moesten re- gistreeren, achterdeuren moesten afsluiten etc. zijn niet gegeven. Er zal ook geen vertoon zijn van militaire macht. Tanks en kanonnen, vliegtuigen, oor logsschepen en ook de soldaten in uniform zullen discreet op den achtergrond blijven, het land zal zich toonen, gedisciplineerd en streng, waardoor het een wereldbekendheid gekregen heeft Het zal spontaner zijn! Er is nóg een merkwaardig verschil, zegt de Msb. Hitier bracht geen bezoek aan den Paus. Ditmaal echter zal de Heilige ader den niet-katholieken Britschen premier in au diëntie ontvangen. De bevolking van Rome ontveinst zich niet., dan ondanks deze verschillen Incidenten en betoogingen van werkloozen. Besprekingen te Pa rijs bevestigen algeheele overeen stemming tusschen Engeland en Frankrijk. juist daardoor de ontvangst van Cham berlain hartelijker en oprechter zal zijn, dan die van den Fuehrer. Waarschijnlijk zal aan Chamberlain het warmste welkom worden bereid, dat eenige buitenlandsche diplomaat sedert den wereldoorlog heeft ondervonden, een welkom, dat in opvallende tegenstelling zal zij met de „geregisseerde" demonstraties voor den Buitschen rijkskan selier. Persstemmen. De Britsche pers, met name de Times, welk blad zooals bekend doorgaans de mee- ning der regeering weergeeft, zegt o.a. dat Engeland niets behoeft te vragen aan Ita lië, noch aan eenig ander land. In de ko mende besprekingen heeft geen van beide partijen den ander iets te vragen. Cham berlain gaat naar Rome om de groeten van een imperiale mogendheid over te brengen aan den leider van een andere en in de hoop, dat beide mogendheden nauwer tot elkaar gebracht zullen worden door beter begrijpen. Tenslotte schrijft het blad. dat misschien te veel gehoopt zou zijn, dat het bezoek onmiddellijk positieve gevolgen zou hebben Het heeft evenwel toch waarde, wanneer hierdoor wordt bijgedragen in het normali- seeren van de internationale betrekkingen. De Fransche pers wijdt, hoofdartikelen aan de reis, en zegt even eenstemmig, dat een bezoek van Chamberlain niets kan verande ren aan het Fransche standpunt. „Geen duim breed gronds zullen wij goedschiks afstaan" Mad. Tabouis (1'oeuvre) schrijft: De Fueh rer en de Duce hebben tot de iaatste dagen gemeend, dat Frankrijk zou toegeven. Qaar zij deze gedachte moeten opgeven beginnen zij te vreezen dat het niet mogelijk zal zijn een conferentie van vier te verkrijgen. Ber lijn is thans meer en meer besloten Italië te steunen nu het verzekerd is van de neutra liteit van Polen". Zij voegt hier aan toe, dat het een gedachte van Hitier zou zijn van Chamberlain de belofte van een neutraliteit van Engeland te verkrijgen ingeval van een aanval van Italië op Frankrijk. De prijs, welke Duitschland er op zou zetten, zou de belofte zijn van de neutraliteit van Duitsch land. In ingewijde Fransche kringen wordt de reis van de Engelsche ministers naar Rome verschillend beoordeeld. Sommigen vreezen, zegt het Hsb. dat Cham berlain in zijn wensch onder alle omstandig heden den vrede te bewaren, geneigd zal zijn tot zekere nieuwe concessies. Anderen echter verwachten dat hij, gesterkt door de Fransche flinkheid zich nu zelf ook onver zettelijk zal toonen met name in de Spaan- sche kwestie die een voornaam onderdeel van de besprekingen zou uitmaken. AMERIKAANSCHE AMBASSA DEURS HANGEN EEN SOM BER BEELD OP VAN DEN IN TERNATIONALEN TOESTAND ONTHULLINGEN VAN LIND- BERGH. DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT LATE ZICH DE LEIDING NIET ONTNEMEN. Wat zal Lindbergh onthullen? In het zoo juist uitgegeven rapport der Amerikaansche nationale commissie van advies in luchtvaartaangelogenheden waar van o.m. Lindbergh lid is, wordt het noo dig geacht ,dat de productie van Amerikaan sche vliegtuigen zal worden vergroot, dat meer geld zal worden beschikbaar gesteld voor luchtvaartkundig onderzoek, dat de militaire en marine luchtstrijdkrachten zul len worden uitgebreid, en dat men de proef nemingen voort zet met vliegtuigen „lichter dan lucht." Het rapport waarschuwt het con gres er voor dat de Vereenigde Sta ten zich niet de leiding op het ge- bied der luchtvaart moeten laten ontnemen. Een somber beeld. De Amerikaansche ambassadeurs in Enge land en Frankrijk hebben gisteren verslag uitgebracht over den Europeeschen toestand in een gezamenlijke, besloten vergadering van de commissies voor militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat. Een congreslid, dat de vergadering had bij gewoond, verklaarde: „Het was zeker een somber beeld voor den vrede". De beide diplomaten waren bijna twee uui in de commissie aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat zij aanbevelingen uitspraken voor een vergrooting van de Ame rikaansche defensie, doch zich bepaalden tot het afschilderen van een beeld van wat be schreven wordt als de volkomen chaotische toestanden in Europa. William M. Bullith, Amerikaansch ambassadeur te Parijs. Kennedy, de ambassadeur te Lon den, heeft volgens een lid der com missie gezegd, „dat wellicht in het voorjaar een wereldoorlog zal uit breken". Bullitt, de ambassadeur te Parijs, zou dezelfde meening hebben geuit. Kennedy, aldus de zegsman, voorspelde, dat de oorlog op een ol twee manieren zou kunnen uitbre ken, ten eerste na overweldiging van van de Oekraine door Duitschland en ten tweede na een Italiaansche poging zich van Tunis meester te maken. Een oud lid van de commissie zcide, dat de door de beide ambassadeurs gedane ont hullingen de „ontsteiiendste waren, die ik gehoord heb. sedert ik in hut congres kwam' Kennedy zou de commissie gegevens heb ben voorgelegd betreffende de sterkte der Duitsche luchtmacht, welke door Lindbergh zijn verzameld. Men zegt, dat volgens het rapport van Lindbergh Duitschland 10.000 vliegtuigen der eerste linie bezit en dat hier maandelijks 1200 toestellen bijkomen. De les, die men hieruit kan trekken, aldus zou Ken nedy verklaard hebben, is. dat men gereed dient te zijn. Verklaard wordt, dat de ambassadeurs het voorgesteld hebben, alsof Duitschland ver heugd er over is, dat het rapport uitge bracht is. Uiteengezet werd echter, dat de inlichtingen voor een groot deel bevestigen, wat reeds door de militaire waarnemers ver nomen was. Alle leden verlieten de vergadering met betrokken gezichten. Verscheidene verheel den niet den ernst van den door de ambassa deurs in het licht gesteiden toestand. Wanneer de bedoeling van de vergadering was, zooals velen te New York veronder stellen, het geweldige bewapeningsprogram Gisteravond ontvingen wij het volgende telegram: 20 uur, grenzen Polen, alles in orde. Weg met ijs. Ont moeten Bakker-Scbut-Nortier. Verwachting: Voor het geheele land: in den morgen regen, later meest zwaar bewolkt, zacht weer, matige, tijde lijk tot krachtig toenemen de Z.O. tot Z.W. wind. van Roosevelt te vergemakkelijken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof men hierin bijzonder goed geslaagd is. Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat hij zijn defensieboodschap Donderdag aan het congres zou doen toekomen. Defensie bestelt drie Foeke Wulf Weihe"-vlie gt ui gen. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft het departement van defensie drie Focke Wulf-vliegtuigen van het type F W 58 (Weihe) besteld ten behoeve van de vliegopleiding bij de lucht vaartbrigade te Soesterberg. Met deze bestelling doet een geheel nieuw type vliegtuig zijn intrede bij de Nederland- sche luchtstrijdkrachten. Het zal gebruikt worden als overgangsvliegtuig ten behoeve van hen, die deel zullen uitmaken van de bemanning van de Fokker-luchtkruisers T 5. Het is thans voor de ersfe maal in de ge schiedenis van de Nederlandsche militaire luchtvaart, dat buitenlandsche vliegtuigen worden aangeschaft. Bijzonderheden. Enkele bijzonderheden omtrent de Weihe mogen hier volgen De Weihe wouw in het Nedierlandsch is een product van de Focke Wulf Flugzeugbau A.G. te'Bremeai. welke o.a. de bekende vier-motorige FW 200 Condor-verkeersvliegtuigen vervaardigt. Zij is een twee-motorig oefenvliegtuig, zooals ge zegd, voor de opleiding van vliegers en de andere leden van de bemanning van bom menwerpers en is uitgerust met twee lucht-gekoelde Argus-motoren, elk van 240 p-k. De spanwijdte bedraagt 21 m„ de lengte ruim 13 m. en de hoogte ruim 4 m. Leeg be draagt het gewicht 1890 k.g. de lading weegt 910 kg. het totale gewicht is 2800 kg. De maximum snelheid bedraagt 258 km. per uur de kruissnelheid (afhankelijk van het mo torvermogen) bedraagt 210 a'238 km. per uur De landingssnelheid is 80 km. per uur, het vliegbereik bedraagt 740 km. De romp, welke rechthoekig van doorsnede is, is vervaardigd van gelaschte stalen buizen, welke met lin nen zijn bekleed. In den neus bevindt zich een mitrailleurpost. Daarachter is een geslo ten stuurhut, welke aan twee personen plaats biedt. De kajuit is geheel ingericht met richt- en afweermiddelen, draadlooze telegrafie, biind-vlieginstrumenten enz. Achter.de stuurhut bevindt zich de tweede mitrailleurpost. De Weihe is een laagdekker met eenigs- zins V-vormigen vleugel, welke ten deele ver-spannen is. Het onderstel is intrekbaar en heeft olie-veering en oliedruk-remmen. Goed bruikbaar als bewakings vliegtuig. In oorlogstijd is dit type vliegtuig goed bruikbaar als bewakingsvliegtuig. Boven dien kan er thans een nuttig gebruik van worden gemaakt als controle-vliegtuig bij luchtbeschermingsoefeningen, speciaal om het effect van een verduisterde stad van de lucht uit gade te slaan. De Weihe is boven dien goedkoop in onderhoud en exploitatie. Voorts is het vliegtuig gemakkelijk als drij ver-vliegtuig uit te rusten, hetgeen slechts een verwisseling van wielen in drijvers van zeer korten duur vordert. De stippellijn geeft aan welke route onze rijders tot dusver hebben afgelegd. De Beriijnsche correspondent van de N. R. Crt. verneemt, dat er weer verschillende geruchten over minister Göbbels gaan. Ditmaal heette het dan, dat hij voor een half jaar met verlof zou gaan en daarna niet meer op zijn post zou terugkeeren. Om dit te weerleggen, heeft minister Göbbels afgezien van een verklaring met woorden en een dienstreis door Oostenrijk onderno men, waarover dagelijks wordt bericht. Hier door, zoo wil een ander gerucht nu weder weten, heeft de minister moeten afzien van een verlof van een dag of veertien dat hij inderdaad van zins was te nemen. Interessant blijft van dit alles alleen het feit op zich 'zelf, dat er over dezen minister, vooral sedert de onlusten van November, tel kens weer geruchten van weinig wehvillen- den aard in omloop worden gebracht. Voor- loopig hebben zij echter, behalve als symp toom, geen waarde*

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1