Nog steeds vrees voor nieuwe valuta-moeilijkheden Wij lazen voor U Het zedenschandaal Onbekend Zuidpoolgebied ontdekt Duifscbe druk op Brifsche particuliere banken? Predikbeurten Onze Oost De doodgesfoomde gevangenen Uit de Pers van heden PUBLICATIE Engclands beschermingsmaatre gelen Ncw-York onder den in vloed van de internationale poli- tiek Gunstige verwachtingen in zake de uitkomsten van de Neder landsche scheepvaart in 1938 De nieuwe tabaksoogst goed beoor deeld Toch een emissievan de Dataafsche? Nederlandsche ka- pitaalsirivesteering in Zweedsche aandeelen vergemakkelijkt Een smakelijk slot. De vrees voor moeilijkheden nieuwe valuta- in verband met de jongste daling van het Pond Sterling is door de beschermingsmaat regelen der Engelsche regeering nog niet woggenoemen. Nadat 't Pond tot 4.60 ge daald was en de speculatie een verdere da ling poogde te forceeren, heeft de Engel sche regeering een bedrag van 350 mil- lioen goud, gerekend naar den nieuwen goudprijs, van de circulatiebank naar het Egalisatiefonds overgebracht. Naar verluid de was de goudreserve van dat Egalisatie fonds tot 150 milliocn gedaald, naar sommiger meening tot een nog lager bedrag. De nieuwe versterking van deze reserve hefet onmiddellijk effect gehad. De baissiers hebben zich in allerijl gedekt, althans een deel van hen en de noteering liep weer tot 4.67 op. Maar het is duidelijk dat hierdoor in de feitelijke positie van de Engelsche valuta geen verandering is gekomen. Men kan er alleen uit afleiden dat de Engelsche re geering het valuta-roer in handen wil hou den en zich wil wapenen tegen buitenspo righeden van den speculatie, die als altijd in troebel water poogt te visschen. Hierop wijst ook het. verzoek aan verschillende re geeringen om speculatieve affaires in Pon den tegen te gaan, een verzoek, waaraan de moesten hebben voldaan. Voor de lan den,'die tot het Storlinghlok hehooren, is het vanzelfsprekend, dat zij zich geheel bij de valutapolitiek van Engeland aansluiten, maar ook een land als Duitschland, dat er een geheel eigen valutapolitiek op na houdt, is bet niet zonder heteekenis hoe het verlooo van den Pondenkoers is. Op de wereldmarkt is Duitschland bezig zijn ex port te vergrooten, waarbij het thans in Engeland met zijn geriaalden pondenkoers een sterkeren concurrent ontmoet. Hetzelfde geldt ook van Nederland, dat dan ook reeds verklaard heeft aan het verzoek van de Engelsche regeering te willen voldoen. Wij hebben er de vorige week reeds op gewezen, dat ook talrijke Nederlandsche en Nederlandsch-Indische bedrijven door de dabng van den pondenkoers in ernstige mate worden geschaad en dat bijv. de koers daling van aandeelen Handelsvereen. Am- sfet-dam da-M-mede verband houdt. Ook nu de scherpe koersdaling van het Pond eerst weer tot staan gekomen is. heeft de Amsterdamsche beurs een zeer ongea- nimerde stemming gehandhaafd en somtijds zelfs een bepaald flauw verloop gehad. Men vertrouwt ook thans het Pond nog niet. Het feit dat de negen maanden, geëindigd 61 December 1068 voor de Engelsche schat kist een tekort van °50 millioen hebben ongeWerd tegen 17214 mill. in hetzelf de fiidvak van 1087. zoomede de ongunstige posjtje vin F.ngelnnds handelsbalans wet tigen tw'ifel aan de stabiliteit van bet En- ge'scbe devies. Terwijl ook de vraag in hoe verre de Engelsche regeering onder invloed vin den expnrthandnl een verdere, koersda ling wenschelijk acht, geen positief antwoord kan vinden. Andere landen kunnen natuurlijk niet werkeloos toezien als de Engelsche valuta verder daalt en opnieuw bliikt hoever we nog van een normale ontwikkeling der in ternationale bendelshetrekkingen af zijn me doordien, geliik uit een rapnort van de betrokken Volkenhondscommtssie gebleken is. de internationale. credietverstrekking voor eop go»d deel tot staan gekomen is. Ter bevordering van betere .financieele en commereieele verhoudingen is erin 1939 heel wat werk aan den winkel. Het is een onmerkeliik verschijnsel, dat de Amerikaansche markt opeens haar draai genomen heeft. Algemeen was men hij de iaarswisseling van meening dat de maand Januari een verdere koersstijging op de New YorV-srhe beurs zou brengen, omdat de be- driifsheriehten uit de V.S. meerendeels gun stig luiden. Hierin is tot dusver ook nog peen verandering gekomen, al stelt de lichte daling van het indnxciifer voor de groot- handelsnriizen van 144 tot 112.3 wel wat teleur. Maar in de staalindustrie is de be- driivieheid na Nieuwjaar belangrijk ge stegen, do snoorwpgontvangstPTi over De- c°m6er wiizen een verdere vooruitgang aan en de kleinhandejcomzetten bewegen zich in orv—aande richting. Toch is de willige stemming in Wall- s'reet terwiit wp dit schr'iven. geheel ver- dwenon en is hiiv. het inrtovciifcr voor Tn- dustricnic aandeelen van 16185 on 4 Januari tot 118.65 ternggo'oonen. dmt van spoor- we°-shar»« van 3133 tot 31.39. Opmerkelijk is deze nieuwe koersdaling te N°w York vooral, omdat z.ii wordt toege schreven aan den slechten internationalen toestand, waarmee men dan den toestond in F.urona bedoelt. De Amerikaansche gezan ten te I.ouden en te Parits, d'ie thans in Amerika ziinsctuinen zich minder gunstig over den toestand in Fnrwa te hebben uit gelaten. wanrhii rnn^epik ook de bedoeling kan voorzitten de Amerikannsehe bevolking veor te bereiden on de offers, welke 1en behoeve van bet groote bewapeningsplan moeten worden gebracht. Hoe bet ook zii. de New Ynrkscho benrs had vooral in het begin van de week een ongeanimeerd verloop en dit sloeg uiteraard op de F.uropeesche beurzen terug, hoewel een pmer dan gewone bezorgdheid over den pol Pieken toestand hier niet merkbaar is. Voor den beurshandel is deze politiek ech ter fnuikend, zoodat de zaken tot een mi nimum zijn ingekrompen, wat ook voor Amsterdam geldt. Rubrieken als die van rubber- en scbeepvaartaandeelon, waarvoor het Nederlandsch publiek doorgaans groote belangstelling heeft, liggen stil en verlaten, hoewel over de resultaten der Nederland sche reoderijen in 1938 de berichten tame lijk bemoedigend luiden. Zoo zullen bijv. de uitkomsten van de Paketvanrt over 1938 niet veel van die over 1937 afwijken. Voorts waren er deze week vrij gunstige beschou wingen over de vooruitzichten van de ta- baksmiorkt in verband met de geringe voor raden in Amerika en Duitschland; ook de oogsfheriehten luiden niet slecht. De 314 emissie van de Ratanfsche met een looptijd van viif-en-twintig jaar; is aan de markt gebracht en zal weer zeer sterk overteekénd worden. Elke verlevendiging van het emissiebedrijf wordt met vreugde begroet. Dn introductie van depotcortificaten van Zweedsche aan deelen onder den naam „S ven ska" biedt den Nederlandschen belegger gelegenheid zich bij Zweedsche aandeelen te interesseeren, welke den laatsten tiid in verband met de gunstige ligging van Zweden en den bevre digenden economischen toestand van dat land nog al in trek zijn. Ook de emissie van aandeelen in Heinekens Rierbrouwerij tegen den koers van 155 schijnt goede kans van slagen te hebben, omdat men bier met een oude gevestigde onderneming te doen beeft, wier produet een goeden klank beeft Voor haar en soortgelijke bedrijven is van groote heteekenis dat de regpering een verlaging van den bieraccijns heeft voorgesteld en bet café-restaurantbedrijf van de Personeele belasting zal worden vrijgesteld, wanneer het desbetreffende wetsontwerp zal worden aangenomen. Vermoedelijk zal deze emissie do beurs wel smaken. FOTO'S IN RESLAG GENOMEN. Onder leiding van den assistent-resident is te Salatiga een inval gedaan bij perso nen, die foto's verkpehton. welke annstootc- lijk kunnen worden geacht voor de eer baarheid. Een aantal personen, allen Clii- neez.en, is verboord. Een groote hoeveelheid foto's en negatieven werd in beslag genomen De voornaamste distribuant, een Chinees, is, naar de N.R Crt. meldt, in preventieve hechtenis gesteld. Steeds nieuwe arrestaties. 39 verdachten verhoord. Hoezeer men ook verlangde, dat het ein de van het onderzoek in de zedenmisdrijven in zicht zou komen, is toch in de laatste da gen gebleken, dat allerlei nieuw materiaal aanleiding geeft tot verdere verhooren, waar bij ook nieuwe verdachten bij den officier van Justitie te Ratavia zijn ontboden. Een en ander had ten gevolge, dat gedu rende de laatste dagen wederom dag en nacht moest worden doorgewerkt. Donder dagavond zijn 39 verdachten in verhoor ge nomen. Uit dit onderzoek vloeiden reeds een viertal nieuwe preventiefstellingen voort. Vier Europeanen werden gearresteerd, onder wie twee ambtenaren, terwijl in den loop van den nacht nog verdere stappen tot pre ventiefstellingen werden mogelijk geacht. Wanhoopsdaad. Een der gearresteerden is kort na aan komst in de gevangenis overleden. Het betrof hier vermoedelijk een geval van zelfmoord. Te Sewaring en Padong werden drie perso nen in preventieve hechtenis genomen, ter wijl men in Pamekasan speurt naar even- tueele vertakkingen van de zedenmisdrij ven. Ellsworth eischt Majoor Lincoln Ellsworth, de Amerikaan sche onderzoeker, heeft in een te New York door de North American News Paper Alli- ance ontvangen bericht, dat verzonden was van zijn Noorsche basisschip „Wyatt LINCOLN ELLSWORTH. Earp" uit het Zuidpoolgebied medegedeeld, dat hij 80.000 vierk. mijl nooit te voren be zocht gebied heeft gezien. Naar de majoor verklaart, is dit gebied toegevoegd aan het bekende van vroegere ontdekkers, aldus Ellsworth, en eisch ik 't geëxploreerde gebied op voor mijn land, dc Vereenigde Staten van Amerika. Gevangenis-directeur schuldig be vonden. Na een proces, dat een week heeft ge duurd, is Frank Craven, waarnemend di recteur van de gevangenis te Philadelphia, schuldig bevonden aan onvrij willigen dood slag. Craven was belast met de geheele lei ding van de gevangenis in Augustus j.l. toen, zooals men zich herinneren zal, vier gevangenen den dood vonden doordat zij als straf werden opgesloten in een cel, wel ke met stoom oververhit werd. De straf, welke op onvrijwilligen dood slag staat, varieert tusschen achttien maan den en drie jaar gevangenisstraf. SCHACHT ZOU NORMAN EEN ULTIMATUM HEBBEN GESTELD. De Londensche correspondent van de Daily Herald- schrijft, dat Duitsch land gedreigd heeft, belangrijke par ticuliere internationale bankiersbe- langen, waarbij de bank van Enge land ten nauwste betrokken is, ern stig te treffen. Er is goede grond te gelooven, dat dit een van de geheimen is welke achter het jong ste bezoek van Montagir Norman aan Ber lijn staan, aldus het blad. Dr. Schacht zou den heer Norman het volgende ultimatum hebben gesteld. Of gij helpt Duitschland zijn uit voer vergrooten door steun te geven aan onze voorstellen dat Groot Brit- tannië en andere landen de Joden uit Duitschland koopen en dus het wanhopige tekort aan buitenland- sche deviezen van Duitschland op heffen, of de extremisten in de na- tionaal»socialistische partij zouden de regeering kunnen overreden de leeningen op korten termijn niet langer te erkennen en een crisis te forceeren onder belangrijke particu liere bankzaken te Londen. Er staan nog steeds in Duitschland lee ningen uit op korten termijn, tot een bedrag van tegen de veertig millioen pond sterling, welke verstrekt zijn door verschilende ban kierszaken in de city van Londen. Deze lee ningen vallen onder een „stillhalteovereen- komst". De Duitsche debiteuren erkennen deze schulden en betalen er de rente op. Op grond daarvan plaatsen de bankiers de bedragen der leeningen op hun balans voor ongeveer de oorspronkelijke waarde. Verscheidene firma's zouden echter geen sluitende balans meer kunnen maken, ten zij zij veel grooter stille reserves zouden hebben dan waarschijnlijk het geval is. Teneinde nu deze bankiersfirma's te hel pen zou Norman ;die e Londen terug is- gekeerd, naar in welingelichte city-kringen wordt aangenomen, waarschijnlijk probee- ren don Duitschen uitvoerhandel te steunen met het doel de Joden te helpen te emigree- ren. ANNA PAULOWNA B. B. N. vergadering. De Bond van bedrijfsautohouders in Ne derland belegde een vergadering in Veer- burg om met de belanghebbenden de komen de wet op het auto-vervoer te bespreken en te trachten de nog niet aangeslotenen voor den bond te winnen. De heer van 't Schip uit Amsterdam leid de de besprekingen in. Spr. wees er ook op, dat reeds velen zich vereenden in den bond om landelijk iets te bereiken, wat voor elke vrachtrijder afzonderlijk natuurlijk onmoge lijk is. Men besloot tenslotte diverse commissies voor den kring Anna Paulowna te formee- ren, die in de landelijke organen van den B. B. N. zullen worden ingevoegd en wel com missies voor; le landbouw-vervoer, 2e vee-, 3e groenten en fruit, 4e ongeregeld vervoer. Postduivententoonstelling De vereeniging van houders van postdui ven, genaamd „Altijd Verder", organiseer de in Veerburg een tentoonstelling van deze snelle vogels, die ook vandaag en morgen nog te bezichtigen zal zijn. Van verschillen de zijden werden de vereeniging, die daar voor natuurlijk hoogst dankbaar was, prij zen ter beschikking gesteld, n.1. door Bur gemeester Mijnlieff, het Amsterdamsch me daillehuis, J. J. Schenkels, D. de Graaf, Van der Kruk Sr.. Joh. v. d. Kruk, Mvv. A. Lief hebber, C. Wit, L. Meeldijk, Gebr. Daalder, J. Bas, Gebr Romar, mw. A. de# Boe, P. Heinsbergen. F. Brinkman, N. Sikliing, J. A. Waihoer en Molenaar. Vrijdag werden in ingezonden duiven ge keurd door den heer Chr. van Gorp van Al phen (N.-Br.), die door z'n deskundige op merkingen ter motiveering van de prijstoe kenning er zeker toe bijdroeg dat deze ten toonstelling ook de echte liefhebbers nog wat leerde op het gebied van het kweeken van goede vogels. Zijn uitspraak luidde: Klasse: Oude doffers (vliegend 100300 km,): le prijs J. Hengsdijk, 2e prijs A. Lief hebber; 3e prijs Joh. v. d. Kruk; 4e prijs J. van Duin. Klasse: Oude duiven (duivinnen zegt de liefhebber) 100—300 km.; le prijs A. Liefheb ber; 2e prijs P. de Vries; 3e prijs W. Blaau- boer, 4e prijs G. de Boe, 5e prijs N. Spigt. Klasse: Oude doffers (300000 km.): Ie prijs J. A. Waihoer, 2e prijs G. de Boe, 3e prijs J. A. Waiboer. Klasse Oude duiven (300600 K.M.-: le prijs J. A. Waiboer, 2e prijs N. Spigt; 3e prijs W. Blaauboer. Klasse Oude doffers (6001000 K.M.): le prijs A. Liefhebber, wisselbcker voor de beste oude vogel; le prijs P. de Vries, 2e prijs W. Blaauboer; 3e prijs J. A. Waiboer, 4e prijs P.'de Vries. Klasse Oude duiven (600—1000 K.M.): le prijs N. Spigt; 2e prijs W. Blaauboer, eerv. veem, A. Liefhebber. Klasse Jonge doffers: le prijs J. J. Sclien kels; 2e prijs A. Liefhebber: 3e'prijs K. Koster; 4e prijs K. Koster; 5e prijs J. A. Waiboer. Klasse Jonge duiven: le prijs W. Blaau boer. wisselbeker voor de beste jonge vogel; le prijs K. Koster; 2e prijs Joh. v. d. Kruk. 3e nrijs K. Koster. 4e prijs K. Koster. Bij vaststelling van het gemiddelde van alle, door één liefhebber ingezonden vogels, DE TIJD ZAL RICHTEN. De Maasbode (R.K.) betoogt, dat ieder Ne derlander, die naast zijn hart, ook zijn-ver stand liet spreken, begrepen heeft, dat het in het belang van ons eigen volk niet aan ging, de grenzen voor de vluchtolingon wa genwijd open te zetten. Do „Arbeiderspers", die, aldus het blad, voelt, dat de nuchtere en verstandige zin van ons volk dit meer en meer gaat inzien en inziet, dat zij met haar verhalen van dikwijls overigens schrijnend leed, haar doel vorbii schoot en miste, begint nu te betoogen. dat de tijd, die alles vergeten doet hier niet d-e winnaar van het spel mag blijven. Wij gelooven, aldus de Msb., dat de tiid juist meer en meer aan een steeds grooter deel van ons eigen volk. speriaal aan het .Toodsehe. zal doen inzien, dat de regeering, die deed wat zii kon en wat zij mocht doen. het belang van eieren volk, ook van de Nederlandsrhe Israëlie ten, beter heeft hegrenen. dan zij die aandrongen op een ongebrei deld toelaten. Dc tijd zal hier inderdaad richten en vóór de regeering, zoo besluit het blad. BEDEN VOOR ZELFINKEER. t Het Volk (s.d.a.n.) schrijft in verhand met de erfpachtsaffaire in de hoofdstad o m.: Tnfnssehen maken wij ons niet de il lusie. dat zij, die dit geval aan het rollen brnehten, middelerwijl 'n afwachtend stil zwijgen zullen bewaren. Weliswaar is hel een goede 'perszede, dat, hangende een on derzoek, men de rechters niet met ophit send courantencommentaar stoort, maar, na hetgeen wij in de laatste dagen in „De Telegraaf" en „De Courant" mochten le zen ontboezemingen, waarvan de toon met die van „Het Nationale Dagblad" wed ijverde mogen wij nauwelijks verwach ten, dat de Holdert-pors zich thans een voegzame matiging zal weten op te leggen. Ofschoon, aldus het arheidersorgaan, voor zelfinkeer hij deze heeren wel eenige re den beslaat, wijl bun immers de eene be schuldiging na de andere door de feiten uit de handen werd geslagen. „HANDEL IN BLANKE SLAVEN." In de Prov. Noord-Brabantsche en 's-Her- togenbossche Courant wordt naar de Haag- sclie Post meldt, meegedeeld, dat de Bossche club B.V.V. 3 spelers gaat verliezen. Twee gaan snelen voor bet Eindihovensehe Pirus Giet elftal der Picns fabrieken) en één beeft overschrijving gevraagd naar P.S.V. de club der Pbilinsfahrieken). De Bossche Courant schrijft: ..De redenen, die tot deze overschrijving leidden, zullen insiders dade lijk hegrenen hebben. Het monster werkloos- heid had ook deze jongelui in zijn greep. •Io Kriigh. ,die tot voor kort in betrekking was bij h°f Licht- en Waterbedrijf te dezer "tede. werd. nadat hii door de botsing met Blom in den wedstrijd B V.V.-N AC. eenige weken op de ziekenlijst had gestaan, ontsla gen. Bezoeken en verzoeken van het B.V.V.- i'ostuur aan den burgemeester en den wet houder vermochten het ontslag niet te niet te doen. Ook Gevers zoekt, na aan de R.K. Hoogere Handelsschool -afgestudeerd te zijn een betrekking en wij kunnen den snelers niet anders rfan volkomen gelijk geven, dat zij door middel van het spelen voor be- drijfsvereenigingen trachten van de werk loosheid verlost te worden." Tot zoover de Bossche Courant. En wist u, zoo voegt d* Haagsche Post hieraan toe, dat de Ko ninklijke Nederlandsche Voetbalbond héél streng is met de amateursbepalingen?-Vindt u deze zaak misschien erg onbelangrijk? Wij niet. Wij vinden het belangrijk, dat de sport, die voor niillioencn Nederlanders (men denko daarover zooals men wil) heel belangrijk is, ontaard is in een... ja, hoe zoudt u dat noemen? Handel in blanke slaven? DUITSCHE PERSMANIEREN. Uit een beschouwing van bet Nationale Dagblad (N.S.R.) over de schoten in de ven siers van de woningen der Duitsehe auto riteiten in Don Haag en Amsterdam, knip pen wij de volgende passages: „De Justitie beeft een uitgebreid onder zoek ingesteld, doch kon tot op heden nog geen bepaald spoor ontdekken." ..Het zal de taak der Nederlandsche Ju stitie zijn om met man en macht naar de daders en hun eventueele opdrachtgevers of stokers een onderzoek in te stellen. Het Nederlandsche volk, alsmede de Duitsche autoriteiten hebben recht te weten uit wel ken hoek deze aanslagen zijn voortgeko men". „Het internationale Jodendom, hetwelk zijn centrum thans gedeeltelijk naar Am sterdam verplaatst heeft, schijnt er dus niet mede te volstaan de vriendschappelijke be trekkingen en handelsrelaties tusschen Duitschland en Nederland te vertroebelen. Neen, bllikcms de aanslagen te Amsterdam en Den Haag. geeft de hetze dezer lieden, zelfs bepaalde vijandelijkheden vanuil Neder land op Duitschland aanleiding." Hoewel bet blad dus erkent, hangende net Justitioneel onderzoek, nog niet te we ten, „uit welken hoek de wint waait", neemt het. toch maar vast aan, dat de „.Toodsehe hetze debet is aan de schietpartij. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de stcunvergoeding v00r erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 9 tot en met 14 Januari 1939, zal bedragen f 1.45 per 100 kg voor groe. ne erwten, welke door handelaren zijn ge. denatureerd én voldoen aan het standaard" monster van kwaliteitsklasse C, en f 0.95 pej 100 kg. voor voedererwten, welke zijn ge. denatureerd door telers, die deze erwten" zelf hebben geteeld. De stcunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938. welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan de kwaliteitseischen zaj f 2.40 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 13 Jan. 1939. (Adv.) was de volgende: 1. N. Spigt, 2. J. v.d. Kruk 3. J. v. Duin, 4. G. de Boe, 5. J. Hengsdijk 6, J. A. Waiboer, 7. K. Koster, 8. W. Blaau! boer, 9. P. de Vries, 10. A. Liefhebber, r D. de Graaf, 12. J. J. Schenkels. WIERINGEU Propaganda avond, De (C. J. M. V.) Christelijke Jonge Man nen Vereeniging „Het Mosterdzaadje" hield een propaganda-avond in het gebouw Reo- both alhier. De voorz. de heer Sj. Jaarsma had dezen avond de leiding. In zijn openingswoord heette voorz. bij-, zonder welkom de heer Beeks, algem. spr, van het N. J. Verb., die een propaganda-rede' zal houden. De heer P. Stigter hield een inleiding over Lukas 1:2638. Gezamenlijk werd hierna ge- zongen Gez. 229:1. In de pauze waarin thee werd rond ge- diend werden ook eenige ingekomen stuk- ken behandeld, de een bevatte een uitnoodi- ging om de vertooning van de bondsfilm der V. J. V. in de zaal van Borst te Breezand bij te wonen. Het andere schrijven ging over het dankof fer voor het verbond, aan dit verzoek werd dadelijk voldaan hetwelk f 8.10 opleverde. Vervolgens kreeg de spreker van den avond het woord. Deze schetste het groote mooie doel der vereeniging om naast vrijwillig werken, vrienden te krijgen en vertrouwen Spr. wekt de aanwezige niet leden op lid te worden. Gezamenlijk werd nog het bondslied ge zongen waarna spr. de avond sluit met een dankwoord. Burgerl. Stand van 24 Dec.—13 Jan, Geboren: Jeannette Klazine, dochter van! N. Mulder en G. Veenstra. Klaas Cornelis, zoon van A. Hoekstra en A. v. d. Klooster. Johan Andries Albertus, zoon van J. A. A. van Nol en L. Smit. Pieter Cornelis, zoon van D. Kooij en G. Everts. Jantje Berendina, dochter van J. Boven en A. de Groot. Truus, dochter van G. N. Doesburg en T. de Haan. Ondertrouwd: G. Nieuwenburg en M. Sche- rer. Gehuwd: J. ten Brinke en A. v. d. Kaap, J. Nieuwenhuizen en T. Hollander. Overleden: K. Pentinga, m. 73 jaar. A, Kaan, 52 jaar, vr., echtg. van J. Lont. Lichtboeien herlegd, In de Waddenzee zijn herlegd de roode lichtboeien nos. 3 en 7 en de zwarte licht boeien no. 8 van de Blauwe Slenk, zoomede de zwarte lichtboei no. 2 van de Boontjes. Bouwvergunningen, In totaal werden door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente 43 bouwvergun ningen verleend (vorig jaar 30). Gebouwd werden: 17 nieuwe woonhuizen, 8 nieuwe dubbele woonhuizen, 1 woon- en winkelhuis, 5 schuren, 1 garage, 1 loods en 4 magazijnen, een hooi- en veestalling, cn een transformatorgebonwtje. Verbouwd werden: 7 woonhuizen, 1 win kel, 1 woon-winkelhuis, 4 boerderijen, 1 café, „Het Eigen Gebouw", en het Tehuis voor Ouden van Dagen „Noorderlicht". Gevonden- Een paar steekpijpen. Verl. een paar geel leeren dames handschoenen en een rijwiel plaatje. Inl. bij den gem. bode. ZONDAG 15 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Bevestiging van den Kerkeraad- Westcrland, 'sav. 7.30 uur, Ds. Van Beek- Bevestiging van den Kerkeraad. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, de heer J. Mensink. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde- Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 13 Jan. Aardappelen 2.20—3.30, andijvie 28.50-39.5U boerenkool 3.20—13, bieten 2.20—3.30, 8ele kool 1.305.60. groeneu kool 8.5010, krop" sla 0.51, knolseldeire 2.80—6. peren 4—13» prei 2—6, peterselie 11.30, roode kool l-89j~* 5.20. selderie 9.5014.10, schorseneeren 2.50 —3.50, spruiten 2.50—17. uien 2.60—5.60, wit te kool 1.30, wortelen 2.60—5.20, wasworte- 'en 2-8. witlof I 8.5(1-11.50, idem II 5-7-0"' ALKMAAR, 13 aJn. Kaasheurs. KI. .Edammer 40 plus, aa.n' bod 4920 stuks, verkocht 4270 stuks, Prll f 20.5021.50. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 13 Jan, Kaasmarkt. Aangevoerd 27 stapels, ziJP' do 45.000 Kg. Fabriekskaas, kleine f 21-50» Boerenkaas kinine f 20.50. Handel goed. NOORnsCHARWOHDE, 14 Jan. Hiem 4.50—5.; drielingen 3.40—3.60; gwvc 4.50—5; gele nop 2.20; poon 3.30—3.90. klei'1® r>oon 1.50—1.70; kroten 1.30 1.00; ronde koo 2.70—4 60; gele kool 2.20—4.; d. witte koot 1.30—8.10 BBOF.K OP T.ANGEND1JK. 14 Jan. I ien 4.505.10; drielingen 1.40—3.40: P'"0' ve 4.20—5.10; stek 0.90—1.40; peen A l-W""* 1.70, B 3.404; C 2.703.10,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10