HANS EN BOB n 71 t arzan ;miB> KRUISWOORDRAADSEL Wetenswaardigheden II Dl Relte jong£nó en meiijei! KitideAu-ïL&nd week Oplossing raadsel vorige EDGAR RICE BURROUGHS Ja, dat was niet leuk, de vorige week, daar zou ik juist m'n papier in de machine stoppen, om aan jullie te tikken en daar moet ik plotseling naar Den Haag. En Vrij dag was ik ook niet in de stad, dus moes ten jullie het alleen met het inleidend praatje doen. Vandaag zal ik proberen de schade in te halen, 't Is eigenlijk weer een onrustige dag, maar ik zou toch niet graag willen, dat ik een zwart gezicht van m'n vriendjes zou zien, dus zal ik met spoed aan de beantwoording van de briefjes be ginnen. Het boek is van de week gewonnen door: KUNA VISSER, Rozenstraat 14. Rika Kejjzer, Den Burg (T.). Je bent nummer één aan de beurt, Rika. Heb je dit jaar van oud in nieuw gevierd? Nu, onze peuters mochten tot negen uur opblijven. We hebben ze voorgelezen en het boek was zó mooi, dat van voorgenomen spelletjes niets meer kwam. En natuurlijk... olie bollen gesnoept en ander lekkers. Tini v. Brederode, Ik moet vandaag nog allemaal oudejaarspraatjes houden Tini en babbelen over die fijne Kerstvacantie van jullie. Wat een feest, hè, sneeuw en ijs, zoals we in jaren niet hadden gehad. Jo Verschoor. Dank voor je vriende lijke wensen voor '39, Jo, ik hoop, dat al die goede wensen in vervulling gaan, want het is heus heel wat waard, als je gezond bent en sterk om je werk te doen Ook jij en jullie allemaal, een fijn jaar. Ijspegels. Jullie hebben de leeftijd voor een schuilnaam, tweetal, dus je mag er een kiezen, maar vind je die je genomen hebt nu wel zo erg geschikt? Wel natuurlijk op het moment, dat je hem koos, want toen hingen die zilveren pegels dik en glanzend aan alle raamposten, maar als het nu straks Mei wordt en als je in Augustus loopt te puffen van de warmte? Denk er nog maar eens over. Tini Scheepvaart. Je trof 'het niet, Tini, dat je eerste briefje een week onbe antwoord bleef. Ik hoop, dat het' je niet teveel ontmoedigd heeft, en dat je dus direct een punt achter dit goede begin zet. Wat was je briefje keurig geschreven. Rika v. Os. Heb ik je een keer verge ten, Rika, en dat nog wel de laatste keer van het oude jaar. Hoe is 't mogelijk. Ik be loof beterschap, hoor. Grada Schotte. Dat geloof ik graag, Grada, dat je liever in Den Helder woont, dan in Breezand. Er is hier heel wat meer te beleven, het is hier gezelliger en je bent 's zomers veel dichter bij strand en duinen. En dat is reuze fijn, vind je niet? Teuntje Kloosterman. Ik zal je eens wat van m'n clubje thuis vertellen, Teuntje. Daar is dan, om bij de kleinste te beginnen, Ebbo, die nu al meer doet dan alleen slapen en drinken. Hij kijkt nu ook verstandig rond, als hij uit zijn wiegje vandaan komt en 's nachts gedraagt hij zich ook al veel behoorlijker, want hij speelt niet meer voor nachtwacht, maar komt netjes 's morgens om half zes wekken. En dan volgt Frans, die is van de week kopje onder geweest in een grote diepe plas op het land achter ons huis. Een neefje had hem op een vlot gezet en dat vlot kantelde. Je begrijpt, dat was niet leuk, maar hij heeft er gelukkig geen verkoudheid mee opgelopen. Over die' an deren zal ik maar niet meer schrijven, want dan heb ik nog een kolom nodig. Marianne Bruin. Ja, een witte wereld is nu eenmaal een koude wereld, Marianne, dat is niet anders, maar dat heb je er toch wel graag voor over? Ik wel, hoor. I.ena Looyinga. Nu, dat hoop ik voor je, Lena, dat er eens een boek of taart in dit nieuwe jaar naar jou huis verhuisd. De grootste kans maak je, als je iedere week trouw present bent. Corrie v. d. Meulen. De raadseloplos singen moeten voor Donderdagmorgen 9 uur ingestuurd worden, Corrie. Wouter Ran. Vond jij dat raadsel nu zó moeilijk, Wouter, dat je het niet op kon lossen? Of waren je hersens een beetje be vroren, door die kou van begin Januari? Kuna Visser. Nu, of mijn kinderen blij geweest zijn met dat portie sneeuw en ijs dat zou ik denken, net zo blij als jij van daag met je gewonnen boek. Kom het maar met grote spoed halen. Cornelis Boot. Dit nieuwe jaar heeft me heel wat nieuwe vriendjes bezorgd, Cor nelis. Jij bent er een van, dat je welkom bent, heb ik je zeker niet te vertellen? Sjaantje Rejjnhout Wat zal je de vol gende dag, die eerste van het jaar slaperig geweest zijn, Sjaantje, na al die oliebollen en limonade en weinige slaap. Mary Jurg. Heb je me nu al eens ver teld, waar je tante in Zwitserland woont, Mary? Ik ben benieuwd of ik wel eens in de plaats geweest ben, waar ze zit, dan kan ik me er een voorstelling van maken. Zwit serland is een prachtig land en vooral in deze tijd van het jaar, nu alles dik onder de sneeuw ligt, zal het een genot zijn er te wonen. Marietje Weeda. Inderdaad, Marietje, dat was een goede uitzet van het oude jaar, met die taart van de Heldersche Cou rant. En misschien heb je er op de eerste dag van het nieuwe jaar ook nog van ge geten, dan bracht de H. C. je op die dag ook het eerste zoet en lekkers. Gerard Molenaar. Als je dit briefje leest is je nieuwe levensjaar al ingegaan, Gerard, zelfs al vijf dagen oud, maar toch kom ik je nog even graag de vijf geven en m'n gelukwens uitspreken. Ik hoop, dat je een echt fijn, zonnig jaar krijgt, met alle goeds wat er denkbaar is. Was het een fijne verjaardag George Veer. Allemensen, wat een vragen, George, hoe moet ik die nu allemaal beantwoorden. Ik weet niet of je naam niet op je briefje stond, maar waarschijnlijk is dat wel het geval geweest, aders had ik je natuurlijk beantwoord. Alie Burghardt. Welkom, Alie, wel kom, in dit nieuwe jaar. Ik hoop, dat je trouw bent. Repelsteeltje. Maar dat ben ik hele maal niet van plan, Repelsteeltje, om jou te vergeten. Ik heb aan jou en al de vriend jes en vriendinnetjes, die meegedaan heb ben aan „Repelsteeltje" nog veel te pret tige herinneringen. Soms schieten me plot seling nog de leuke .melodietjes te binnen en dan zie ik al die aardige en fleurige tooneeltjes weer en hoor jullie zingen en zie je spelen. Nee, vergeten doe ik jou niet. Jan Rakers, Den Oever (W.), Ook jij bent welkom als nieuw vriendje, Jan, har telijk welkom zelfs! Er zijn heel wat jon gens en meisjes, die 1939 vol goede bedoe lingen inzetten, 't Gaat er nu maar om om vol te houden. Gerda Berkhof. Eigenlijk zijn we alle maal wel een beetje blij, dat de sneeuwboel nu opgeruimd is, Gerda, want een paar da gen pret is net lang genoeg en wanneer het begint te smelten is het zo'n vieze boel langs de weg, dat je moeite hebt op je fiets te blijven zitten. Piet Strous, Wieringen. Met zo'n rap port kan ik je feliciteren, Piet. Zulke prach tige cijfers heb ik nooit gehad, als je zo je best blijft doen dan slaag je „cum laude". Dank voor je goede wensen. Jan Strous. In Den Helder hebben de kinderen het beter getroffen met de vacan- tie, dan jullie in Vlissingen, Jan. Natuurlijk is er ook wel eens een regendag door ge weest, maar tot vorige week was de we reld hier wit. Jongens en meisjes, het laatste briefje is er door, dus tot volgende week. I. In de bijbel zijn vijf letters. II. 1000 met 5 geljjke cijfers schrijft men aldus: 9999/8. Goede oplossingen ontvangen vant Antoon Vos; Arie de Groot; Balie en Annie v. Bijnen; Grada Schoute; Tiny en Riek Hendrikse; B. Vink; Jan Koomen; Corrie, Jopie, Herman en Dickie Doorn; Sjaantje Reynhoudt; Marianne, Loekie en Annie Jansen; Kuna Visser; Nellie Hoog- vorst; Nellie de Langen; Teuntje Klooster man; Hiske Zits; Johan en Eduard v. d. Pol; Mary Jurg; Tommie Lelie; George Veer; Jan Bek; Bep Wuffele; Jo Verschoor; Ge rard Molenaar; Annie Visser; Rie van der Wal. Hans was altijd bang voor dieren ge weest. Hij kon ze niet goed uitstaan en dat was niet helemaal zijn schuld. Hij was bang voor honden, katten, paarden, vogels, voor alles wat bijten, krabben en slaan kon. En dat kwam, omdat ze hem vroeger altijd bang gemaakt hadden. Als hij met zijn tante naar de speeltuin ging en ze kwamen langs een huis, waar een hond was, zei zijn Hans was 9 jaar oud, toen hij bij zijn oom en tante ging logeren die ergens hele maal buiten woonden. Hij vond het er heerlijk, maar hij ging nooit in de stallen, want hij was bang voor de koeien en var kens. Hij vond het ook fijn om op het klei ne wagentje te rijden, dat door de pony ge trokken werd. Dan dacht hij er niet aan, dat het toch ook een beest was, dat die wa tante: „Pas op, Hansje, loop niet te dicht langs dat hek, want daar is een lelijke hond, die bijt!'* Soms vertelde ze ook grie zelige verhalen over een paard, dat boos was geworden en een meneer zo hard te gen zijn hoofd had getrapt, dat die me neer gestorven was. En eens had een grote kater, die zeker niet bij al te vriendelijke mensen in huis was geweest. Hans een krab over zijn gezicht gegeven, toen hij hem wilde strelen. Dat was natuurlijk wel erg jammer, want daardoor werd Hans mening over de dieren er niet beter op. Hij was nog nooit in de dierentuin ge weest en hij ging elk dier, dat hij op straat tegenkwam uit de weg. Op het laatst dacht hij, dat alle dieren erg gemeen waren. gen trok. Alléén durfde hij er niet op, maar als er iemand bij Was, genoot hij. Maar Hans was echt bang voor de grote waakhond, Bob. Bob lag de hele dag aan de ketting en blafte heel dikwijls. Daar door had hij een erge harde, schorre ma nier van blaffen gekregen. Het leek wel of hij het op Hans had voorzien. Als Hans langs kwam, stelde hij zich vreselijk aan. Hij rukte aan zijn ketting, sprong heen en weer en blafte als een dolle man. Hans pro beerde hem een beetje zachter te stemmen en waagde het soms wel op vier meter af stand van Bob te komen Dan gaf hij hem vlees en stukjes koek, die hij van zijn eigen eten had afgenomen. Maar Bob werd elke keer nog woester als hij Hans zag. Hij 1 1S 16 .ffV k "T j 5 'V •ifj&ïi V*~; V- s 'H-i- ~T~ .rv r' i-. .Ai f IX, 6 -> J Ib ,y*. V 10 Mb 11 t -IK K'' 1b v - --VVV:- 4H- 1 Horizontaal: 1. een stok. 2. een meisjesnaam 3. een raadsel met plaatjes 4. slag met een hamer 5. een voorvoegsel afgeleid van eer 6. een meisjesnaam 7. een afkorting voor: post scriptum 9. een eiland, waar een bekend keizer gevangen heeft gezeten. 10. een bijv. naamw. gemaakt van een kleur 11 zit aan een schip 12. andere naam voor het paradijs 13. betrekking van plaats of tijd. 14. is niet vast 21. voorzetsel. Verticaal: 1. iemand, die schept 2. een strik 15. ledematen 16. komt in sprookjes voor 17. de leer van de Mohammedanen 18. een ander woord voor terugklinken 20. heb je nodig in de aardrijkskundeles. 21. staat in de kerk 22. zit op elke deur 23. Indische vogel, die kan praten 24. een jongensnaam 8. een glazen vat 19. een dikke pap. moest wel heel erg het land aan hem heb ben. Een van de knechten had er plezier in en vertelde wat Bob al wel niet allemaal had gedaan, als hij per ongeluk een keer los werd gelaten. Hans keek eens naar de ster ke tanden van Bob en rilde, 's Nachts droomde hij, dat Bob los was en dat hij hem aanvloog. Op een middag was Hans helemaal al leen thuis De anderen waren allemaal uit om te werken of om boodschappen te doen. Het huis lag ver van het dorp af en daar om hadden ze ook zo'n grote waakhond. Bob lag weer aan zijn ketting en hield zijn ogen niet van Hans af. Plotseling kwam er een man in de tuin. Hij had een hele tijd op het huis gelet en had gezien, dat er niemand meer thuis was, behalve Hans. Hij liep nu naar Hans toé en pakte hem vast Hij wilde geld hebben, zei hij Hans zei, dat hij daar niets van af wist, maar toen begon de man te lachen en kneep zijn ogen half dicht. Hij hield Hans heel goed vast. Hans probeerde zich los te rukken en begon hard te schreeu wen, maar dat hielp niet, want er was nie mand. Hans vocht en sloeg, maar de man was sterker dan hij. Toen plotseling hoor de hij iets kraken, daarna heel hard jan ken en het' gerammel van kettingen. Een paar seconden later sprong Bob op de rug van den man en beet hem, zo hard hij kon. De man liet Hans verschrikt los. Hij had gedacht, dat de hond toch geen kwaad kon omdat hij aan een ketting zat. Zodra Hans vrij was holde hij weg. Hij lien zo hard hij kon naar het dorp en ver telde wat er gebeurd was. Toen hij een tijdje later met een paar mensen terug kwam, lag de man op de grond en Bob stond boven op hem. Toen Bob Hans zag sprong hij meteen naar hem toe. Hij gooide Hans bijna om. Hans schreeuwde hard van schrik en liep vlug weg, maar Bob holde achter hem aan. Bob blafte en sprong en toen ze bij het bos waren gekomen, was Hans zo moe, dat hij zich op de grond wierp en met zijn hoofd in zijn armen bleef wachten, tot Bob hem zou bijten. Maar er gebeurde niets, alleen hoorde hij Bob naast zich hijgen. Na een tijd durfde hij eventjes op te kijken en daar lag Bob heel kalm naast hem en keek hem aan. En toen likte hi; hem met èèn lange haal over zijn gezicht en ineens be greep Hans, dat Bob niet zijn vijand, maar zijn vriend was! Sinds die dag waren Hans en Bob niet meer van elkaar te krijgen Bob mocht nu ook los lopen en ging overal achter Hans aan. Toen Hans weer terug ging naar de stad mocht hij Bob meenemen en ze ble ven eikaars beste vrienden. En pas op- wie Hans kwaad durfde te doen, die kreeg het met Bob aan de stok! Maar wie aardig tegen Hans was, kon er zeker van zijn, dat Bob aardig tegen hem was, want Hans' vrienden waren ook Bobs vrienden. Toen was Hans voortaan ook nooit weer bang van dieren. Hij wist nu, dat ze dik wijls heel goed en trouw zijn. Niet alle landen aan de aequator zijn warm. Op de Galapagos-eilanden moet men 's nachts heel warme dekens op zijn bed leggen, omdat men het anders ontzettend koud zou hebben. Dat komt omdat de kou de Humboltstroom de lucht heel sterk af koelt. De Amerikanen in Parijs zijn allemaal erg ongerust omdat het bekend is gewor den, dat alle Amerikaansche bankbiljetten door een paar vervalsers zijn nagemaakt. Nu loopt iedereen dus de kans, waardeloos geld in zijn zak te hebben. In Stockholm is een bibliotheek, waar 40 000 sprookjesboeken zijn, die in 5 talen zijn geschreven. Dat is dus een echte .sprookjesbibliotheek" en het is te begrij pen, dat er altijd heel veel kinderen ko men. Het leukste van alles is, dat twee maal in de week een sprookje wordt opge voerd in die bibliotheek. De spelers zijn echte toneelspelers en bij elke opvoering is de zaal uitverkocht. is: DOOR 77. Toen de woedende Zytheb op haar af kwam, vocht Helen instinctief voor haar leven. Zonder er bij te denken, greep zij een vaas van een tafel en smeet die naar zijn hoofd. Toen de priester tegen de grond sloeg, begreep zij, dat zij hem gedood had. doch zij had geen medelijden met hem. Maar wat moest zjj nu doen? Zij kon niet ontkomen uit dit vreselijke paleis onder water. Maar toch wilde zij het proberen. Snel nam zij de sleu tels van Zytheb af en zijn dolk, sloop daarna door de gang en trachtte de troonzaal te vin den. Eindeljjk stond zij voor een deur. Was dit het vertrek, dat zij zocht': Zij aarzelde een oogenblik, daarna opende zij de deur. Het was de troonzaal, verlaten behalve door de slapende gevangenen. Het meisje haastte zich naar de kooi, waarin Lavac zich bevond. La- vac ontwaakte. „Hoe ben je hier gekomen?" vroeg hij verwonderd. „Stil!" waarschuwde het meisje, „ik zal U en Brian bevrijden, dan kunnen wij een plan maken om te ontvluch ten." Lavac schudde vertwijfeld het hoofd. „Wat zou het ons helpen, als wij uit de kooien konden komen? Wij kunnen de tempel niet uit."

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14