Het karakter van Nieuwediep tK ~f~ De bevolking nam in 1938 met bijna 1000 personen toe Zaterdag 14 Januari 1939 Tweede Blad Wad&rüeuujLd Overpeinzingen van een wandelaar s Derde Marineconcert Ontslag aan Rijks-ambtenaren Met Jan Strijbos naar IJsland De Wiener Sangerknaben Leger des Heils Winkelnieuws Luthersche Kerk (Weezenstraat) Griep, K< Schoorsteenbrandje Ned. Herv. Zondagsschool Burgerlijke Stand van Den Helder £oo~fx del frev-atkUig, u-cui fDm UehLeA Chamberlain boekt een nieuwe teleurstelling KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen Bij een „persoon" kan men het karakter opmaken uit gedragingen, voorkomen en vroeger leven. Bij een „stad" komt het mij voor, dat het wezen bepaald wordt door ligging, bestaans middelen der bevolking en het stadsbeeld. Hoe is nu het voorkomen van Nieuwediep of juister en deftiger: Den Helder. Om te beginnen zijn op de teekening van de beschikbare ruimte door de ingenieurs van Koning Willem I groote lijnen uitgestippeld. Willem I, de absolute Vorst, hield blijkbaar niet van peuterwerk. De ruime haven met gelegenheid tot uitbreiding (zie kaartjes) en het vooral voor dien tijd zeer royaal opgezette Marine-Etablissement getuigen daarvan. Ook de flinke Hoofdgracht, Weststraat, Zuidstraat en Binnenhaven hebben van het begin af deel Uitgemaakt van het ontwerp. Al spoedig werd het Marine Paleis gebouwd Dit forsche gebouw bekoort na ruim 100 jaar nog zeer het opmerkzaam oog. Het is evenwichtig, stoer en levendig. Dit laatste wordt vooral tevoorschijn geroepen door de schaduwwerking van de drie vooruitgebouw de hoofdgedeelten, in combinatie met de zich vaak herhalende witte kozijnen der vensters. De goed onderhouden tuin completeert het geheel. Neen, tusschen 1825 en 1835 was de houwkunst nog niet geheel in verval! De meeste huizen aan het Havenplein zijn ook uit dien tijd. Ze zijn weliswaar eenvoudig van opvatting, maar flink en resoluut. Ver derop volgen een reeks min of meer geslaagde producten der vorige eeuw. Deze perceelen zijn in de handelshaventijd veelal als winkel ge bouwd. Ettelijke bloeiende zaken voorzagen daar in de behoefte. Later verplaatste zich het winkelcentrum en werden de benedengedeelten als woonhuis ingericht. In 't algemeen heeft men zich daarbij goed gehouden aan den stijl der bovenverdiepingen. Van deze verbouwingen is daarom zoo goed als niets te zien. Het- Gem. Lyceum is voor mijn besef een goed bruikbaar, maar wat uiterlijk betreft, een saai gebouw. Waarom zou men toch een goede 35 jaar geleden die akelig smalle hooge ramen mooi hebben gevonden? Noot van de Redactie: Integendeel! In dit verband is het de vermelding waard, dat wij kortgeleden een gesprek hadden met een onzer modernste architecten, een bouwmeester die in vakkringen als „revolutionnair" wordt aangeduid. Deze bouwmeester bleek een en al belangstelling te hebben voor de mooie ge bouwen in „Willem I"-stijl, zooals hij het noemde, die onze stad rijk is. En hij deelde ons mede eens een paar dagen naar Den Hel der te komen om het architectonische schoon van deze officieele bouwwerken eens ter dege te bestudeeren. Mif* HAVEN 1941 - MKUW T e*«*eir4 En dan zoo'n benepen topgeveltje in het midden! Neen, dan maakt de Marineclub, na 36 jaar, toch een beteren indruk, al is dit gebouw niet zoo evenwichtig als het Paleis, er is con sequent een gedachte in uitgedrukt: „Sociëteit, met gelegenheid om buiten te zitten". Het ge bouw heeft een gezellig entree en royale ruimten. Om zoo kalm wandelend dit alles eens te bekijken en te bedenken welke bedoeling ons voorgeslacht met een en ander heeft gehad, en wat het heeft bereikt; ja, dat is een aange naam werk. Jacob v .d. Woude solist. Het derde Marine concert, dat de vorige maand tengevolge van de strenge vorst moest worden uitgesteld, is nu vastgesteld op Woensdag a.s. Op dien avond zal als solist optreden de concertmeester van het A.V.R.O.- orkest, Jacob v. d. Woude, viool. De kwaliteiten van onze Marinekapel heb ben we niet aan te bevelen, die van v. d. Woude kent men eveneens van de radio. We kunnen er dus verzekerd van zijn, dat Woensdag een avond van muzikaal kunstgenot geboden wordt, die iederen liefhebber van muziek, niet mag verzuimen. Laat men Woensdagavond toonen, dat men het op prijs stelt, te kunnen genieten van een korps als het stafmuziekkorps. Voor verkoop der kaarten, balcon 1 gulden, zaal 30 cent, verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Nieuwe Bepalingen Volgens de bestaande bepalingen kan aan een Rijksambtenaar een eervol ont slag worden verleend op grond van revo- lutionnaire gezindheid. Deze bepaling is gewijzigd en luidt thans als volgt: 1. Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend, indien, naar het oordeel van plicht als ambtenaar onder alle omstandig* heden getrouwelijk zal volbrengen. 2. Eene gedraging, als bedoeld in het eer ste lid, is onder meer aanwezig, wanneer een het gezag, hetwelk tot het verleenen van het ontslag bevoegd is, uit zijne gedragingen van eene zoodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat hij zijn ambtenaar lid is van eene vereeniging, waar van de Voorzitter van den Raad van Ministers verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, 'die zij nastreeft, of de middelen, die zij aan wendt, de behoorlijke vervulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of scha den, of wanneer hij op eenigerlei wijze mede werking of steun verleent aan eene zoodanige vereeniging of van haar uitgaande actie. 3. Voor eene ontslagverleening, als be doeld in het eerste lid, is de medewerking of machtiging vereischt van den Voorzitter van den Raad van Ministers. Deze is gehouden, te voren het advies in te winnen van eene commissie, bestaande uit vijf leden en vijf plaatsvervangende leden. Van de leden wordt een lid als voorzitter en een als plaatsvervan gend voorzitter aangewezen. 4. De leden en plaatsvervangende leden van de in het vorige lid bedoelde commissie worden bij Koninklijk Besluit benoemd, op voordracht van den Voorzitter van den Raad van Ministers. Film en lezing volgende week j Zaterdagmiddag. a I Gisteren ontvingen we uit Haarlem de mededeeling, dat Jan Strjjbos weer zoover hersteld is, dat bij zijn werk weer j kan opvatten. We hebben den populai- 11 ren spreker en buitengewoneu natuur-1 j kenner, den avonturier, die met zooveelj smaak van zijn ervaringen weet te ver- a halen, verzocht zoo spoedig mogelijk naar Den Helder te komen, omdat we:j reeds herhaaldelijk opgebeld werden,;! wanneer Strijbos zou komen. Welnu, alle avonden was de heer Strijbos voor- j Ioopig bezet en toen vroegen we of hij een Zaterdagmiddag zou kunnen. Ja, dat izou wel gaan, dus namen we den eerst- jvolgenden Zaterdag. Het succes, dat het Natuur Historisch Museum met zijn filmvertooningen op Zaterdagmiddag had, deed ons besluiten ook dien vrijen Zaterdagmiddag te benutten. Er is het 1 voordeel aan verbonden, dat men zijn kinderen mee kan nemen. Volgende week Zaterdag, 21 Januari dus, komt Jan Strijbos met zijn film j over IJsland. Het zal een interessante J j middag worden, daar zjjn we zeker van. J Meer dan 500 kaarten zjjn reeds ver- i kocht. Wie dus nog wil profiteeren van dezen filmmiddag, haaste zich. Heden- middag zal met den verkoop van de kaarten worden voortgegaan. Entrée 30 cent, alles inbegrepen. De Casino-directie is er in mogen slagen het vermaarde knapenkoor „De Wiener San- gerknaben" op hun wereldtournée ook hier in Den Helder te doen optreden. Voorzeker een groot voorrecht voor onze stad, om dit be roemde jongenskoor dat de vorige week z'n triomftocht door Nederland te Amsterdam begonnen is met een „totaal uitverkocht" en enthousiast Concertgebouw, ook hier te kun nen beluisteren. Men herinnere zich de overgroote belang stelling bjj hun vorig optreden alhier. Dinsdag 24 Januari komen de „Wiener Sangerknaben" in Casino. Men houde er alvast rekening mee! Het Leger des Heils verzoekt ons opname van het programma van 1522 Januari, in verband met het 48-jarig bestaan. Voor de opening van het Jaarfeest op mor gen, Zondag, is uitgenoodigd: Luit.-kolonel Joh. Grimijser, geboren te Den Helder, die van hieruit in opleiding kwam als officier van het Leger des Heils. Maandagavond d.o.v. zal de divisie-officier brigadier W. J. Kolder de samenkomst leiden en worden enkele nieuwe strijders tot de ge lederen toegevoegd. Dinsdagmiddag 2.15 uur zal Mevrouw Bri gadier Kolder een Gezinsbond-samenkomst feiden, welke alleen toegankelijk is voor vrou wen en meisjes boven de 18 jaar. Woensdagavond (8 uur) komt de Leger des Heils-musicus Majoor G. Clays voor het leiden van een bijzondere samenkomst. Donderdagavond zal een goede oude bekende het Leger bezoeken, n.1. Adjudant D. Korts, die voor eenige jaren hier ter plaatse de Korps-officier was, en zich zeer interesseerde voor den Bond van Barmhartigheid. Vrijdagavond bezoek van den Divisie-Jonge- lieden-Secretaris Kapitein Lahuis. Alle onder af deelingen van het Jeugdwerk van het Leger des Heils zullen dien avond tegenwoordig zijn. De sluitings-samenkomsten op Zondag 22 Januari staan onder leiding van Adjudant W. Malcorps. De adjudant zal 's middags 3.30 uur een bijzondere lezing houden over het onder werp „De beteekenis van het Leger des Hils voor de samenleving". Zie voor verdere bijzonderheden de adver tenties die deze week geregeld zullen ver schijnen in dit blad, en voor den tijd-aanvang der samenkomsten raadplege men mede de Predikbeurten. De laatste zin in het stukje over de gemo derniseerde zaak van den heer Zuidweg, Sluis dijkstraat, opgenomen in ons nummer van gisteren, zou misschien den indruk kunnen wekken, dat de heer Zuidweg zich uitsluitend op het maken van bedden zou toeleggen. Dit is echter niet juist, want het behangers- en stoffeerdersbedrijf zal blijven bestaan, eerder uitgebreid worden. Vanmiddag om 4 uur wordt de verbouwde zaak heropend. A.s. Zondag 15 Januari zal het 25 jaar ge leden zijn, dat het kerkgebouw in de Weezen straat ingewijd werd door den Predikant Ds. C. G. Visser. Men heeft gemeend dit heugelijke feit fees telijk te herdenken. A.s. Zondagavond 7 uur zal dan een feest- Godsdienstoefening gehouden worden in het versierde kerkgebouw. In dezen dienst hoopt als feestredenaar voor te gaan Ds. C. C. G. Visser, thans te Rotter dam. Het openingswoord zal gesproken wor den door den Predikant der Gemeente, Ds. W. J. F. Meiners, het slotwoord door Ds. C. Chr. G. Visser Jr. van Harlingen. Deze dienst zal opgeluisterd worden door het Kerkkoor, die dezelfde liederen ten gehoore zal brengen als bij de inwijding. Een ieder is hartelijk welkom. Zie advertentie in het blad van heden. O».. Snel en goed riep, CT\OU, «Ij 11. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd „Mijnhardtjes",2st. lOct. Doos 50ct Gisterenmiddag omstreeks kwart voor zes werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje, dat was uitgebroken in het perceel Kapperstraat 10, bewoond door de familie Bakker. Water is er niet aan te pas behoeven te komen, door wat zout in den schoorsteen te gooien slaagde men erin erger te voorkomen. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente, waarin wordt bekend gemaakt, dat de lessen in de O.L.-scholen, Parallelweg, Oostsloot- straat en O. Helder, morgen, Zondag, aan vangen om 12.30 uur GETROUWD: J. Smit en H. C. Verkuijlen. BEVALLEN: M. M. C. LagerveldRiteco, d.; A. BlaauboerVoorthuizen, z. OVERLEDENWed. M. H. Clee, geb. J. M. Siegers, 76 jaar. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma Smeets-Snel, Weststraat. Van Maandag 16 Januari tot 23 Januari wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P, Hoolmans Spoorstraat. i Bevolking op 1 Januari 1938 Vermeerdering door: [Vestiging in de gemeente [Geboorten elders, foehoorende tot deze gemeente Verminderd met hier geborenen, behoorende tot andere gemeenten j Vermindering door: ■Vertrek1 Overlijden te Den Helder elders j g j Verminderd met te Den Helder overledenen, elders woonachtig Bevolkingscijfers op 1 Januari 1939 824 M. V. 18.780 17.364 3.128 1.628 437 381 7 9 22.352 19.382 6 4 2.676 1.662 151 139 6 9 2.833 1.810 13 9 M. V. 22.346 19.378 2.820 1.801 19.526 17.577 Geboorten 1938 Overlijden 1938 i 283 Geboorte-overschot 541 Bevolkingscijfer l-l-'39 Bevolkingscijfer l-l-'38 a 8 Vermeerdering l-l-'38l-l-'39 Vestiging 1938 4756 Vertrek 1938 4338 Vermeerdering door I Vestiging418 Roosevelt trekt consequenties. Chamberlain heeft een nieuwe teleurstel ling in zijn politieke carrière geboekt. Zonder nu veel te zeggen, over de conferentie, heeft het communiqué dat verschenen is, duidelijk genoeg gesproken; de premier van Engeland en de dictator van Italië zijn niet dichter bij eikaar gekomen. De ervaring met de heeren dictatoren is, dat ze niet weten van geven en nemen, dat ze niet willen zien het belang van het groote geheel, dat we toch, wij allen, volken van Europa, vormen, maar ze zich blind staren op het eigen belang, tenminste dat wat ze als eigen belang zien. Aan de grootheidswaan van de dictators gaat Europa ten onder. En Hitier èn Mussolini hebben blijk gegeven niet voor rede vatbaar te zijn. Slechts geweld spreekt nog een taal tot de heeren, die hen terughoudt van al te groote voortvarendheid in hun imperialistische nei gingen. Straks zal de Engelsche premier terugreizen, een bittere ervaring rijker. We geloo.en, dat hij toch opnieuw den weg zal willen bewandelen, dien hij een maal ingeslagen is, uen weg naar den vrede, door overleg. Blaar aan den ande ren kant zal Engeland niet stilzitten, zal het zich met een vaart bewapenen, die respect zal afdwingen, als men niet anders wil, dan door geweld de verschil len regelen. Amerika trekt zijn consequenties uit den toestand in Eurapo. Roosevelt's defensie boodschap, ingediend bij het congres, spreekt van een wapeningsprogramma met minimum eischen, waarmee een bedrag van zegge en schrijve 525 millioen dollar gemoeid zal zijn. De Amerikaansche president wil niet toe geven aan de historie van de bewapening, die over Europa gevaren is, maar hij wil toch ook niet indutten aan den overkant van den Oceaan en gereed zijn, als de Amerikaansche belangen worden aangetast. Driehonderd millioen zal worden gebruikt voor de uitbreiding van de luchtmacht, waar bij 21 millioen dollar voor de marine lucht vaart. 20.000 jonge menschen zullen worden opgeleid voor de burger luchtvaart. 150 mil lioen dollar zal worden besteed voor het le ger. Het zijn cijfers die spreken, maar die nog matig zijn, vergeleken bij die welke Engeland aan zijn bewapening ten offer brengt. Het programma van Engeland loopt in de mil- liarden. Roosevelt denkt er niet aan om op nieuw in een oorlog te gaan met het vaste land van Europa. In dit opzicht heeft Amerika een zeer duur leergeld betaald. Nog zijn er millioenen, die Europa weigert te betalen. Duizenden van zijn beste zonen heeft Amerika in het bloedbad 19141918 op het Europeesche slagveld achter gelaten. Niet voor den tweeden keer zal dit Amerika over komen. Amerika zal zich echter waarschijnlijk niet afzijdig houden, wanneer een oorlog uit breekt. Het zal vermoedelijk overgaan tot een boycotten van het land, waarvan het meent dat het de aanleiding is van den oorlog. En in dat opzicht zal Amerika dus nog een hartig woordje mee kunnen spreken, want er is geen enkel land dat de rijkdom aan grondstoffen en materialen, die Amerika opbrengt, kan missen. Wie Amerika in dit opzicht aan zijn zijde heeft, heeft een machtige bondgenoot, wie het tegen heeft, heeft een grooten vijand. Een blijvend genot is een installatie van ons. DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 15 8.00 4.30 2.10 15.05 8.30 20.55 M 16 7.59 4.31 3.25 16.20 9.40 22.10 D 17 7.58 4.32 4.40 17.20 10.45 23.20 W 18 7.57 4.34 5.45 18.10 11.45 D 19 7.56 4.36 6.35 18.50 0.20 12.30 V 20 7.55 4.38 7.15 19.15 1.10 13.10 z 21 7.54 4.40 7.50 19.45 1.50 13.45 Deze pillen zuiveren het bloed van alle onreinheden, regelen de spijsvertering, wek ken de eetlust op en bevorderen de natuur lijke verrichtingen de. lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaanw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Vraagt gratis toe zending brochure aan MIJ. HOEKSTRA Hee rengracht 33, Amsterdam.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5