De Jan Strijbos- middag Het nieuwe jaar wordt ingeknald Jtqmda Maandag 16 Januari 1939 £tadórueiuwl Bevestiging en intrede van Ds* H. Jansen De jaarlijksche uitvoering van OKK Ongeluk op H. Ms. «Java' Marine-brief uit Indië Soerabaia trekt een ander kleed aan. Bedrijvigheid aan de Oedjong Tweede Blad Amusementsavond van de Zilvermeeuw H. Ms. „Tromp" te Lissabon Extra luchtpost naar dc „Johan van Oldebarnevelt" Mijn binnengebracht Gelegenheid tot plaatsbespreking wordt gegeven. Kocht U reeds een kaart? Zaterdag wordt in het Rialto-theater ue Jan Strijboa-middag gegeven, waarop deze populaire natuur-vorscher-avonturier zal ver tellen van dat wondere IJsland, het stukje aarde, waarvan feitelijk zoo weinig bekend is. Strijbos ként IJsland. Hij was er gedu rende langen tijd en zal thans onze lezers ko men vertellen van al datgene, wat in Holland- sche oogen wetenswaardig en interessant moet zijn. Van de geysers en warme bronnen, van de bazaltbergen, van de kudden schapen van tienduizenden stuks, van kraters, koken de zwavelbronnen moddervulkanen. Hij zal op de hem eigen enthousiaste wijze vertellen van het beroemde vogelmeer, het kabeljauwvangen, het levensgevaarlijke werk van de vogelvangers, en van de ontelbare soorten zeevogels, die IJsland kent. De film is een unieke documentatie van het gesproken woord. Een firn, vervaardigd door een knap cameraman, die niet zal na laten een grooten indruk te maken op die genen, die Zaterdagmidag aanwezig zullen zijn. Wat de kaartverkoop betreft, wij ra den onze lezers ten sterkste aan zich zoo spoedig mogelijk van hun plaatsbewijs te voorzien. Reeds de eerste dagen bewezen, dat er belangstelling voor deze film-lezing zal zijn, zoodat men, wil men verze kerd zijn van een plaats, daarmede niet wachte tot den laatsten dag. De entrée bedraagt slechts, alles inbegre pen, 30 cent. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond, na 8 uur, zal er in het Rialto-theater gelegen heid zijn tot plaatsbespreking, tegen 5 ct. per plaats. Ds. van Leeuwen van Rotterdam bevestiger. Gisterenmorgen is de nieuwe predikant van de Evangelisatievereen. „Ter verbreiding der Waarheid", als voorganger dezer vereeniging bevestigd door Ds. Van Leeuwen van Rotter dam, die daartoe als tekst gekozen had: Joh. 1 vers 6 en 7: ,,Er was een mensch van God gezonden,wiens naam was Johannes. Deze kwam tot een getuigenis om van het Licht te getuigen, opdat zij allen door hem gelooven zouden". In zijn prediking wees de predikant op het plan, dat God met de wereld heeft en dat Hij uitwerkt. In dat groote plan Gods is Jezus Christus in de wereld gekomen, in den dood overgegeven en uit den dood opgestaan en dat plan Gods wordt uitgewerkt, in Palestina, in Griekenland, in Italië en Duitschland, in ons eigen land en in Den Helder. Dezen morgen beleven we opniuew,dat God Zijn werk niet laat varen. Wij kunnen gelooven, dat Hij dat werk ook voleinden zal. God gebruikt den mensch om" aan dit plan mede te werken. Menschen met dezelfde ge breken en tekortkomingen, die allen met de zelfde moeilijkheden en zonden te strijden hebben, maar, en dit is de kracht... menschen door God geroepen. Spr. staat dan stil bij de werkmethode van de predikers. Zij moeten getuigen van het Licht, met het doel, dat allen in Hem geloo ven zullen. Het is Gods bedoeling dat allen gelooven zullen. Gelooven, dat wij onder het oordeel Gods vallen, maar dat zijn eeuwig er barmen en Vaderliefde in Christus tot ieder uitgaat. Ds. Van Leeuwen richt hierna een persoon lijk woord tot de gemeente en tot den nieuwen predikant. Intrede Ds. Jansen. Ds. Jansen deed in den avonddienst, om 5.30 uur, zijn intrede. Evenals dés morgens was het gebouw tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen was Burgemeester Ritmeester, het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente, afgevaardigden van de Luth. Gemeente, de heer Boon van Breezand, candidaat Top, ter wijl mededeeling werd gedaan, dat van den Kerkeraad der Geref. Kerk en die der Chr. Geref. Kerk een schrijven met gelukwensch was ingekomen. Ds. Jansen sprak naar aanleiding van Mar kus 1 vers 14, 2e ged.: „Jezus kwam in Galilea predikende het evangelie van het Koninkrijk Gods". Wie is Jezus? De groote vraag waar het voor ieder om gaat is: „Wie.is Jezus?" Er is heel wat gesproken en geschreven over Jezus. De fout is, dat men altijd tracht Jezus naar zich toe te halen en Hem niet te laten wat Hij is. Zoo heeft de socialist Hem tot den grootsten socialist gemaakt en de pacifist tot den grootsten pacifist; de deugd zame tot de meest deugdzame onder de men schen en de idealist tot het in alle tijden na te streven ideaal. Het belangrijke echter is, dat wij Jezus laten in Zijn juiste gestalte en daarvoor is één ding noodzakelijk, dat wjj teruggaan naar den Bijbel. Alles wat over Hem ge sproken is moet getoetst worden aan den Bijbel. Jezus komt in de wereld om de blijde bood schap Gods tot de menschen t^ brengen, zoo als Markus het kort en kernachtig zegt. Jezus' prediking bestaat echter niet alleen uit woor H. Ms. „Tromp", die Zaterdagmiddag te Lissabon ernstig aangevaren werd (zie pag. 1 van het eerste blad) den, maar het eigenlijke en belangrijke in Zijn leven bestaat uit daden. Zijn leven, Zijn daden, Zijn lijden en sterven zijn de prediking van die blijde boodschap, Het zwaartepunt van die prediking ligt aan het einde, waarbij Hij het offer van Zijn leven brengt. Daarin komt de prediking in al zijn breedte en diepte het dui delijkst uit. Aan het kruis wordt ons gezegd wat we niet meer wisten en wanneer we het verstaan zal het ons leven veranderen en ons het eeuwi ge leven schenken, daar wordt de prediking van de blijde boodschap samengevat in drie woorden: „God is liefde". Dat is het, wat Jezus predikt in Zijn leven, zijn lijden en sterven. Is er grooter liefde denkbaar, dan die afstraalt van het kruis? Hoe sterker de discipelen de liefde van Je zus zien, hoe sterker zij ook zien eigen on trouw en liefdeloosheid. Zoo gaat het met allen, die de boodscnap van de liefde Gods aanvaarden en beleven. Maar hoe dieper het besef van schuld, hoe grooter ook de verbazing over Gods onverdiende liefde en genade. Jezus' liefde beteekent ons behoud. Daarvan te getuigen is spr. bedoeling. Zelf heb ik in mijn leven iets van den rijkdom van die blijde boodschap leeren verstaan, zoo zegt spr. Het zal nooit gaan om mijn woorden, die vol ge brek zullen zijn, maar het gaat alleen om Hem en Zijn woord en om het getuigenis, dat Hij nu en altoos wil komen in het leven van ieder, die zich tot Hem wendt. Met een woord van dank tot de verschillende aanwezige instanties wordt de dienst besloten. PLUIMVEEVEREENIGING „DEN HELDER EN OMSTREKEN". Door eenige leden van bovengenoemde Ver eeniging is deelgenomen aan de gehouden Pluimveetentoonstelling, tevens Bondstentoon- stelling van den Nederlandschen Bond voor Kleindierveeteelt te Eist (G.) op 14 en 15 Januari, j.1. Dit is een heel mooi succes voor hen geworden. In de Afd. Sierduiven behaalde M. Klaassen met Rood- en Zwartschild Pauw staarten tweè le prijzen en een 2en prijs. In de Afd. Postduiven J. Riemers twee le, drie 2e en een 3en prijs. In de Afd. Groote Hoen ders, zwart leghorn, J. Kuppen een 2en prijs. In de Afd. Krielen D. Heijblok met Java krie len een len prijs en D. Sturk met Columbia Wyandot een len en een 2en prijs. Voorwaar een mooi succes voor onze pluim veehouders. Mooie knotsoefeningen van de dames. Sport staalt de spieren, dit is een waarheid als een koe, eveneens als het feit, dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam kan huizen. Voor lichamelijke ontwikkeling is de gym nastiek, mits natuurlijk op de juiste wijze beoefend, de mooiste oefening. En wij hebben het reeds meermalen in onze verslagen over O.K.K. naar voren gebracht, dat het heele streven van de leiding dezer gymnastiekver- eeniging er op gebaseerd is, om de lichame lijke opvoeding op de meest economische wijze uit te voeren. Ook Zaterdagavond bij de jaarlijksche uit voering in de Casinozaal, is dit weer naar voren gekomen, hoofdzakelijk in de bijzonder goed gecomp'oneerde vrije oefening, waarin alle spieren van het lichaam een beurt krijgen en er absoluut geen sprake is van een een zijdige ontwikkeling. Het was de voorzitter, de heer Roodenburg, die een hartelijk woord van welkom sprak, in het bijzonder aan den beschermheer, burge meester Ritmeester, wiens aanwezigheid op hoogen prijs werd gesteld, aan het bestuur van den turnkring Alkmaar en omstreken, die voor dezen avond speciaal naar Den Helder was overgekomen, aan de Zusterver- eenigingen en de eereleden. Een hartelijk woord richtte de heer Rooden burg tot den heer Van Loo, voor de uitste kende wijze, waarop hij de leiding in handen heeft, een keurige bloemenmand was een stoffelijk blijk van waardeering van de ver eeniging aan haar directeur. En dan is het aan de leden van O.K.K. om een staaltje van hun kunnen te demonstree- ren. In de eerste plaats aan de meisjesklasse IV, die zoowel in een halteroefening als vrije oefening, welke laatste van een origineele samenstelling was, gedeeltelijk zelfs rhyth- misch, zich van hun beste ztjde heeft laten zien. Goed werd de oefening uitgevoerd. Even eens was het werk van de jongensklasse III in een vrije oefening heel aardig. De dames- juniores in een staaf- en knotsoefening, heb ben eveneens op de juiste wijze het mooie van deze oefeningen naar voren gebracht. Het is een feit, dat dergelijk werk de di verse afdeelingen bijzonder goed ligt. Het is echter de damesafdeeling van O.K.K., die een bijzonder pluimpje heeft verdiend voor haar werk op dezen avond. Zoowel de vrije, als de bondsoefening, een bijzonder zware oefening, liet niets te wen- schen over. Aan alles was te merken, dat de dames op een serieuze wijze hadden geoefend. Wij hebben sporadisch een kleine fout kunnen ontdekken, die dan nog voor het geheel niet hinderlijk was. Uitstekend was echter het laatste nummer, een knotsoefening. De wijze waarop deze oefe ning werd uitgevoerd was af en het publiek heeft met volle aandacht het fraaie geheel ge volgd. Aan de harren hebben de dames eveneens getoond, dat zij de gymnastiek met inte resse beoefenen. Het kreitsen ging vlot, ter wijl verschillende dames zelfs een aardige schouderstand vertoonden. Uit dit eerste gedeelte van het verslag volgt wel duidelijk, dat het werk van de dam esaf deelingen op een bijzonder vlotte wijze werd uitgevoerd. Niet het geval was dit met het werk van de heeren. Was het werk aan de barren nog goed te noemen, het rekwerk was meer dan treurig. Grove fouten werden hier gemaakt. Zelfs een buikdraai en molendraai, kon niet zonder fout worden afgewerkt en over de meer moeilijke prestatie als een reuzenzwaai, behoeven we zelfs niet te praten, daar het tweetal, dat dit experiment waagde, het pu bliek een angstig oogenblikje heeft bezorgd. Of de heeren zullen beter en serieuzer moeten oefenen, of ze zullen moeten probeeren hun zenuwen op een uitvoering wat meer in be dwang te houden. Gelukkig, dat de heeren der schepping hun eer nog ^enigszins hoog hebben gehouden met een staafoefening, die op een bijzonder goede wijze werd uitgevoerd. Al is het toestelwerken van de heeren dan geen 100 hun vrije oefening weten ze ten minste op een goede wijze te vertolken. Het was een gezellig bal, dat de velen, die dezen avond hadden bijgewoond, nog lang bij elkaar hield. Matroos door mitrailleur gewond. Thans is bekend geworden, dat Donderdag jl.. tijdens schietoefeningen in Straat Madoera op den kruiser „Java" een ongeval is gebeurd, waarbij de matroos eerste klas Oorebeek werd verwond. Door een nog niet opgehelderde oorzaak moet bij het schoonmaken van een mitrailleur een kogel zijn rechterlong hebben doorboord. Operatief ingrijpen werd niet noo- dig geacht. De toestand van het slachtoffer is goed. Beste Klaas, Soerabaja, 1 Januari 1939. Oud en Nieuwjaar hebben we al weer gevierd, dat wil zeggen vannacht tot 2 uur heeft het in de stad gedaverd van het vuurwerk-geknal, waarbij onze jongens, al komen ze van de Hoofdgracht, Kanaal- weg of Singel, willig mee doen met de Chineesche, Indo-Europeesche en Inland- sche bevolking. Kapitalen „patassan en matjon" zijn weer in de lucht geknald en menig „perscot' 'is weer in kruitdamp opgegaan. Het zal je ongetwijfeld genoegen doen, Klaas, dat Hellendoorn Zeeuwsche oesters had, die in menig gezin werden genoten. Het herinnerde me weer aan onzen Nieuwediep- schen tijd, toen „de club" ze verstrekte en Jan ze kwam open maken. Hadden dergelijke orgiën niet onder jouw secretariaat plaats? Er is veel veranderd. Ook dit jaar zullen we je dus nog niet in de Oost zien! Man, wat zal je een boel ver anderd vinden als je weer eens hier terug komt! Dezer dagen was ik op de „Tangsi baroe", wat wij vroeger de „dienst-conser- vatie" noemden. H. Ms. „de Ruyter"" is daar op het oogenblik onder gebracht. In het gras veld daarvoor zijn nog steeds die twee mooie ankers in het gras geteeld, een vinding van de overste Nieuwenhuis destijds. Het graf van „Tjoei" het overleden hondje van overste Mackay was niet meer terug te vinden. De grafsteen is uit het grasperk verdwenen. De jager boeien, daar voor de B.P.M. steiger bij de kali Semampir zijn opgenomen, deze lig plaats voor de jagers bestaat dus niet meer. De ingang van het basin wordt thans gedekt door twee boeien, omdat het bankje bij Modderlust en bij het conservatie-hoofd wat uitwerkte. Bij Modderlust is tegenworodig een logeergebouw in beheer, zoodat we, als onze schepen op de reede liggen en we de laatste sloëp hebben gemist, niet met een tambangan naar boord behoeven met alle kans dat de valreep niet bezeild kan worden en het uren duurt voordat je aan boord bent. Modderlust zelf is weinig veranderd. Vermelding verdient dat de „leesrommel" niet meer onder de verschillende marinegezinnen gedistribueerd wordt. De marine heeft vlak bjj Modderlust een stel prachtige tennisbanen gekregen, die zijn dus uit het beeld van de „elf woningen" weg verdwenen. Zoo zie je, allerlei nieuwigheden die jij nog niet hebt meegemaakt. Het was anders de Kerstdagen en Nieuw jaar een heele bedrijvigheid aan de Oedjong. Twee kruisers, 5 jagers, 6 onderzeebooten, alles in dienst. Dank zij de verbeteringen in het verkeer aan den Oedjongweg bleven ver keersongelukken uit, want het was een drukte voorzitter van allerlei aradige feestjes in nog steeds een verkeersobstakel. Maar dat wordt opgeheven wanneer de brug over de kali mas ligt, waar men al aardig mee begint op te schieten. De marine cantine op de „passar besar" werd in de feestdagen druk bezocht. Nu, ik kan niet anders zeggen dan dat de menschen daar op één van de mooiste punten van Soerabaja een pracht van een cantine hebben. Bovendien worden door de cantine leiding de luitenant ter zee le klas Huyer is daar voorzitter van allerlei aardige feestjes in elkaar gezet. Taptoe. De marine taptoe wordt ook hier regel matig gehouden en geniet nog steeds de belangstelling van geheel Soerabaja. Afwis selend worden de verschillende stadsdeelen van Soerabaja met zulk een taptoe bezocht, waaruit je kunt opmaken dat Soerabaja toch grooter is dan Den Helder, waar je, als je je raam open zette, de stafmuziek gedurende den geheelen marsch door de stad kon hooren en volgen. We hebben tegenwoordig geen landmacht dokter meer in de buitendienst. De officier van gezondheid le klas Krul verzorgt de marinegezinnen in Soerabaja. Nu dat zijn er heel wat en Z.W.E.G. zal het niet minder druk gehad hebben als zijn voorgangers zoo als dokter Heijstek en dokter Hekking. Onze dokter woont op Pregolan, je weet wel iri zoo'n groot ouderwetsch hoekhuis. Komt Klaas ik moet nog enkele nieuwjaars visites maken en daarom eindig ik dit keer met een stevige nieuwjaarsvijf je Henk. Zaterdagavond heeft bovengenoemde wan- delsportvereeniging een feestavond georgani seerd, waaraan diverse plaatselijke kleinkunst prominenten hun medewerking verleenden, doch waarvoor de belangstelling ten minste op het eerste gedeelte van den avond, belang rijk beter had kunnen zijn. Het was de voorzitter van „de Zilvermeeuw", de heer H. Lastdrager, die een kort openings woord sprak en daarbij in het bijzonder ver welkomde de afgevaardigden der plaatselijke zustervereenigingen en andere organisaties. De medewerkenden aan dezen amusements avond werden hartelijk bedankt, waaronder ook de familie Polak, die zich weer eens van haar sympathiekste zijde had doen kennen Na een propagandistisch woord ten aanzien van de komende Vierdaagsche (zij die zich in de maand Januari als lid opgeven, worden in de gelegenheid gesteld gratis naar Nijmegen te gaan) werd een aanvang gemaakt met het „knal-menu". Allereerst verschenen een zevental dames, betiteld met den wijdschen naam van „Zilver- meeuwen-girls", welke een welkomstlied zon- gen. Vervolgens eenige kleine tooneelstukjes, af gewisseld door zang van den heer W. Snijder, op de piano begeleid door Mej. C.'Kossen. Zeer in den smaak viel ook het optreden van de Z.V.S.V.-band, een 7-tal heeren, die op on getwijfeld lofwaardige wijze tweemaal een viertal nummer „hot music" bracht. Na de pauze verschenen allereerst een zes tal jongelui, welke op een in dit genre alles zins voortreffelijke manier, eenige cowboy- liedjes brachten. Als slot van het tweede gedeelte kwam het „Bravo kwartet" voor het voetlicht. Deze jongelui gaven zeer verdienstelijk eenige num mertjes mondaccordeon weg, waarvoor het auditorium hen hartelijk dankte. Tenslotte een verloting en een bal met twee bands. Zaterdagmorgen, voor de noodlottige aan varing met den flottieljeleider, heeft een eere compagnie aan H. Ms. „Tromp" zich naar het gedenkteeken voor de dooden uit den grcoten oorlog begeven. Hier aangekomen werden de militaire eerbewijzen gebracht. De comman dant van de „Tromp", kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, plaatste op het voetstuk van het gedenkteeken een foudraal, inhoudende een plaque, met een inscriptie ter eere van de in den oorlog gesneuvelde Portugeezen. Van Portugeesche zijde namen een com pagnie matrozen en een detachement van het zeventiende regiment jagers aan deze plech tigheid deel. Deze werd bijgewoond door verte genwoordigers van de ministeries van marine, oorlog en buitenlandsche zaken en den Neder landschen gezant, Mr. J. G. Sillem. Des middags werd kolonel Doorman door generaal Carmona ontvangen. In verband met de vertraging van het mail schip „Johan van Oldebarnevelt zal met het vliegtuig van den dienst AmsterdamBan- doeng, dat Dinsdag 17 Januari a.s. van Am sterdam vertrekt, een extra postverzending aan dat schip plaatsvinden. Indien zich onderweg geen vertraging voor doet, zal deze zending nog tijdig voor de aan komst van de „Johan van Oldebarnevelt" in Colombo (24 Januari) deze haven bereiken. Vrijdagnacht is in onze haven binnengeloo- pen de „Texel XI", die een mijn opgevischt had. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8^10 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Mr. Moto's laatste kans" en „Rare gasten in het hotel". RialtoSpoorstraat half 8: „Een groo.t schandaal" en „De gouden Kooi". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De stroopers van Alaska" en „De Straat jongen". Dinsdag 17 Januari. Casino, 8 u„ Cabaret-avond Held. Bestuurders- bond. Woensdag 18 Januari Casino 8.30 uur: Marine-Concert, Solist Jac. v. d. Woude, viool. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 741.8 Temperatuur lucht 7.8 Wind: richting Z.Z.W., kracht 7 Licht op 4.40 Voor het examen in Duitsche Handels correspondentie, gehouden door het Secre tariaat der Federatie-examens en door de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen, gehouden op 20 en 21 Decem ber 1938, slaagde onze oud-stadgenoote mej. E. J. F. Wiessner. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. motorschip „Drake", 4

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5