VICTOR HUGO Subliem 6 cents. Sport Dampo bij Hoofd-, Neus-, Keel- en Borstverkoudheid Texelsch nieuws YïvzH&tpMJkim}, Miee^^aaMeAuMen lieAk e#t ZeridUify Tewaterlating van de „Koningin Emma" Gewijzigde Mailverzen ding aan oorlogsschepen Johan Maurits van Nassau veroveraar van Brazilië U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste» SVB „Bergen Schoorl IT-Koedijk II 8-1 Vergadering Tex. Boys Assendelft-Zaandijk 0-1 Oost Indië Tijdschriften Vischafslag Den Helder Stapelloop met hindernissen te Vlis singen. Na twee uur wachtens vertrok H. M. de Koningin. Op de werf van „de Schelde" te Vlissingen vond Zaterdagmiddag de tewaterlating plaats van de „Koningin Emma", het eerste der beide nieuwe passagiersschepen van de Mij- „Zeeland voor den dienst op Engeland. Te één uur verrichtte H. M. de Koningin de doop plechtigheid en zette het schip zich in be weging, om na eenige meters te zijn afge gleden, te blijven steken op de helling. Nog ruim twee uur lang heeft H. M. de Koningin gewacht, dat men er in zou slagen, het schip op gang te brengen. Eerst om ruim vijf uur, nadat men vier uur lang met hydraulische persen was bezig geweest, gleed de „Koningin Emma" te water. H. 31. de Koningin te 3Iiddelburg. Na haar bezoek aan Vlissingen arriveerde H. M. de Koningin te kwart na drie per auto aan de grens der gemeente Middelburg, waar de vorstin werd verwelkomd door den burge meester van Middelburg, den heer M. Fern- hout. Op den weg naar de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland in de Abdij reed de Koningin langs hagen van belangstellenden. Men juichte de vorstin hartelijk toe, terwijl op bepaalde punten langs den weg muziekgezelschappen stonden opgesteld, die het Wilhelmus ten ge- hoore brachten. Tegen half |Vijf verliet de Koningin de Abdij. Wederom mocht de vorstin bij haar tocht door de stad vele bewijzen van aanhankelijkheid der Middelburgsche bevolking in ontvangst nemen. De burgemeester en de Commissaris dgr Koningin deden haar tot de grens uit geleide. In sneller tempo is H. M. vervolgens naar Den Haag gereden. Hr. 3Is. „Gelderland". Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van' Hr. Ms. Kustverdedigings schip „Gelderland", behooren, indien z\j vol gens internationaal tarief zijn gefrankeerd, uiterlijk op de hierna genoemde tijdstippen aan het hoofdkantoor te worden ter post be zorgd (t/m 18 Jan. correspondentie te richten aan Willemstad). o 27 Januari 1939 te 16ul5m San Juan de Porto Rico. 4 Februari '39 te 16ul5m Horta (Azoren). Daarna naar Den Helder. Hr. Ms. „Joh. 3Iaurits v. Nassau". Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. Kanonneerboot Johan Maurits van Nassau, behooren, indien zij vol gens internationaal tarief zijn gefrankeerd, uiterlijk op de hierna genoemde tijdstippen aan het hoofdkantoor te worden ter post bezorgd. - 17 Januari '39 te 18u25m Fort de France. daarna correspondentie te richten aan Wil lemstad. Hr. 3Is. „Sumatra". Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", behooren, indien zij volgens internationaal tarief zijn gefrankeerd, uiterlijk op de hierna genoemde tijdstippen aan het hoofdkantoor te worden ter post bezorgd. 21, 23, 25 Januari '39 te 21u30m Valetta. 22 Januari '39 te 6 u. Valetta. 31 Januari, 1, 2, 3 en 4 Febr. '39 te 21u30m Palermo. 12 Febr. '39 te 6u Cagliari. 16 Febr. '39 te 21u30 Cagliari. 18 en 20 Febr. '39 te 7u20m Tunis. 6, 7, 8 en 9 Maart '39 te 7u20m Algiers. Daarna naar Den rfelder. Prins Johan Maurits van Nassau vestigde, zccals bekend mag worden geacht, het Nederlandsche gezag in Brazilië. Tijdens den 80-jarigen oorlog veroverde Spanje Portugal, waardoor de Portugeesche kolonie Brazilië eveneens in Spaansch bezit geraakte. De Hol landers maakten hiervan gebruik en wisten o.a. de Braziliaansche kuststeden Olinda, Pernambuco en Rio Grande te veroveren. In 1636 benoemden de Staten-Generaal Prins Johan Maurits van Nassau tot gouverneur, kapitein-generaal en admiraal van het pas veroverde gebied. Hij bracht daar rust en orde en wijdde zijn aandacht verder aan de kolonisatie. Hij wilde Duitschers en Neder landers naar Brazilië doen uitkomen, doch ontmoette daarbij den tegenstand zoowel van de Staten-Generaal als van de West-Indische Compagnie, die beide niet bereid waren finan- cieele medewerking te verleenen. Ondanks geldgebrek en de slechte uitrusting van zijn troepen en vloot heeft de Prins met succes een groote Spaansche vloot, die ter herove ring van Brazilië was uitgezonden, verslagen en den opstand van Portugeezen en Indianen onderdrukt. In 1641 veroverde hij zelfs nog de vruchtbare provincie Maranhao. Thans brak een tijd van voorspoed aan, waaraan door de Hollandsche regenten een ontijdig einde werd gemaakt. De West-Indische Compagnie was van meening, dat de kolonie... te veel geld kostte en riep een groot gedeelte der troepen terug, verlaagde de salarissen der ambtenaren en ontsloeg zelfs den gouverneur. De Prins nam in Mei 1664 afscheid van zijn medewer kers en officieren en verliet het land. Reeds het volgende jaar brak een door de Portu geezen georganiseerde opstand uit. De zwakke Hollandsche bezetting kon zich niet hand haven. In de hoofdstad brak een hongersnood uit. Nogmaals boden de Staten-Generaal den Prins het gouverneursschap aan, dat deze terecht weigerde. Johan Maurits had reeds besloten in dienst te treden van den Keurvorst van Brandenburg, wiens stadhouder hij werd in de Rijnsch-Westfaalsche landen. In 1654 hadden de Portugeezen de geheele Nederland- sche kolonie veroverd, waarbij de Staten-Gene raal zich in 1667 officieel neerlegden. Een der vele gemiste kansen onzer geschie denis, waarbij de zuinigheid de wijsheid be droog. Zooals men weet, is juist dezer dagen de „Johan Maurits van Nassau", die den naam van C zz prins draagt, naar Curagao ver trokken. it Het eerste elftal omzeilde een lastige klip en won in Castricum. De reserves behaalden een korf baluitslag. De adspiranten kon den het tegen Schoorl niet verder brengen dan een puntlooze draw. Het was gisteren de eerste maal, dat Ber gen er in slaagde in Castricum te winnen en al was deze overwinning (21) wel wat magertjes, verdiend was ze in alle opzichten. En Bergen haalde weder twee kostbare pun ten binnen! Als er in de Berger voorhoede meer schot had gezeten, dan was ongetwijfeld de overwinning heel wat grooter geweest. Maar lukken wilde het ook ditmaal niet. Het grootste gevaar kwam steeds van rechts, waar Plomp en Van Exter een goeden en vooral zeer snellen vleugel vormden. De lin- kerwing was echter hopeloos slecht. De links binnen Sloot kreeg voor de rust een paar opgelegde kansen, maar verknoeide ze jam merlijk. Kees Koster op de middenvoorplaats verdeelde het spel vooral na de rust keurig; waar wa's zijn anders zoo vermaarde schot? De middenlinie en achterhoede hebben uistekend voldaan. Vooral de spil Jaap Tuyn kwam er vooral na de rust best in en ook Broek speelde een goede partij. De beide jeug dige backs Ludding en Arie Urbanus waren weer puik op dreef en hetgeen keeper Halff deed, deed hij naar behooren. Gaan we het spelvcrloop ria, dan is CSV slechts zeer sporadisch gevaarlijk geweest; zoowel voor als .na de thee was Bergen mees ter van het terrein. Maar zooals gezegd het wilde niet lukken, zoodat de stand met rust 00 was. In de tweede helft, toen Bergen den wind schuin tegen had, werd direct ferm aangepakt en er werd met veel enthousiasme gespeeld ook. Een kwartier na de hervatting opende Van Exter, die doorgebroken was, voor Ber gen de score. Hij liet zich geen moment inti- midëeren door den achter hem aanrennende CSV-er en doelpuntte onhoudbaar. Niet lang daarna werd 't 20 voor Bergen, toen Plomp een bal keurig doorgaf aan Koster die naar buiten was geloopen. De aanvoerder zette keihard in; de CS V-keeper sloeg den bal weg, juist voor de voeten van Sloot, die zich geen moment bedacht. Ofschoon Bergen sterk in de meerderheid bleef, wist toch zeven minuten voor het einde CSV de eer te redden. De CSV- back Peys nam een vrijen schop van zeer verren afstand en daar de Berger-defensie zich verkeerd had opgesteld, belandde de bal keihard in den hoek van het doel (12). Eh hoe beide partijen zich ook inspanden, bij dezen stand bleef het. Veel moois hebben we intusschen van geen der beide ploegen gezien; het spel was daar voor te slordig. De reserves wonnen met 95 van Alkmaar 3, nadat de rust met 32 voor Bergen 2 was ingegaan. Na de hervatting voerden de reserves den stand op tot 92; toen begon de achterhoede er een spelletje van te maken. Met als resultaat, dat Alkmaar nog driemaal doelpunten kon. Dat had niet gehoefd, heeren! Akerboom was de top scorer en nam vier doelpunten voor z'n reke ning en ze waren alle van goed gehalte ook. De a-adspiranten konden het op eigen ter rein niet verder brengen dan een puntlooze draw tegen Schoorl a, ofschoon de Berger jongens gedurende den geheelen wedstrijd sterk in de meerderheid waren. Ze begingen echter de fout na de rust met wind mee spelend Schoorl geheel in te sluiten. Er was geen doorkomen aan. Daarbij speelde Ernst Strooker een solide backpartij en was Van Zoonen in het doel van Schoorl schitte rend op dreef. Door verkeerde taktiek en door wanhopig pingelen verloren de Berger jon gens een zeer kostbaar puntje. Nu moeten ze Alkm. Boys a kloppen, willen ze kampioen worden. En die opgave is bij lange na niet gemakkelijk! Schoorl heeft eerst het windvoordeel en is daardoor al dadelijk in de meerderheid. Het spel is nog geen vijf minuten oud of Klop maakt reeds het eerste doelpunt. De K. achterhoede krijgt het zwaar te ver antwoorden. Steeds weer komt de S. voor hoede verwoed opzetten en als de keeper een hoog schot niet voldoende in zijn macht kan krijgen is het weer Klop, die no. 2 in het net jaagt. Even later kogelt Klop opnieuw op het doel en ook dit schot treft doel. Dezelfde speler voegt hier al spoedig nog een 4e doel punt aan toe. Koedijk doet eenige wanhopige pogingen om «tot het S.-doel door te dringen, doch De Jong en Stam verdedigen met alle macht. Nog voor de rust wordt aangekondigd maakt Paarlberg vallende het 5e eh Minkema met een mooi schot het 6e doelpunt. Na de rust'denken we dat Koedijk nu wel eenige doelpunten in zal loopen, vooral daar ze al dadelijk door weet te breken en op keu rige wijze een tegenpunt maakt. Doch hier mede was het ook gedaan. Wel kwam de K.- voorhoede nog vaak voor het S.-doel, doch De Jong en Stam en in laatste instantie keeper Mooij, gaven steeds niet thuis. En in plaats van een aantal doelpunten van K. zien we Schoorl weer in het offensief komen. Boot onderneemt een mooie aanval en besluit die met een mooi doelpunt, terwijl Paarlberg nog voor het einde er is, er 81 van weet te ma ken. Het Schoorl-elftal speelde over het ge heel een aardigen wedstrijd. Er werd goed ge combineerd en aardig geplaatst. De K.-reser- ves vielen ons danig tegen. Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij apothekers en Drog.su n Zaterdagvond werd in Hotel „De Zwaan" te Den Burg een ledenvergadering gehouden van de Voetbalvereeniging „Texelsche Boys". De opkomst was zeer bevredigend. Besloten werd o.a. in 1939 een schutting te plaatsen om het terrein aan den Hollewalsweg te Den Burg. Voor dit doel zal de opbrengst van de jaarlijksche uitvoering door de Tex- Boys worden aangewend, terwijl verder beslo ten werd het Vastenavond-feest te verzorgen. Met de exploitanten van andere jaren is men hiermede tot overeenstemming gekomen. De baten van dezen avond zijn eveneens bestemd voor het schuttingfonds. Het bestuur drong er bij de leden ten zeerste op aan om vooral aan de avond-training deel te nemen, daar deze anders moet vervallen, wat zeer te betreuren zou zijn. Verder werd besloten een actie op touw te zetten om leden te werven. De Voorzitter bracht dank aan de leden, die het kleedlokaal belangeloos in vrijen tijd hebben opgeschilderd, zoodat ajles weer prima in orde is. Hierna werd een trainings film vertoond, die met groote belangstelling werd gevolgd, waarna de voorzitter, de heer C. Graaf, de vergadering sloot met dank voor de opkomst. Socialisme en Democratie, maand schrift onder redactie van Dr. H. Brugmans en Prof. J. van Gelderen. Uitgave N.V. Druk kerij en Uitgeversmaatschappij De Arbeiders pers. Nr. 1, jaargang 1, abonnementsprijs 4.20 per jaar of 1.05 per kwartaal. Dit wetenschappelijk maandschrift, dat in opdracht van het partijbestuur der S.D.A.P. verschijnt, bedoelt niet te zijn een simpele voortzetting van De Socialistische Gids. In het woord ter inleiding wordt opgemerkt, dat tegenover de nieuwe vijanden en nieuwe gevaren het democratisch socialisme zich be wust is geworden van» diepten, tot waar het tot nu toe niet was doorgedrongen. De strijd om de verwezenlijking der socia listische idealen is in een fase getreden, waarin het niet slechts gaat om bepaalde, concrete, politiek-economische leuzen en eischen, doch veeleer om de redding van de eeuwige waarden: het streven naar gerechtig heid, de erkenning van de menschelijke per soonlijkheid en haar aanspraken op vrijheid. Welnu, dit maandschrift wenscht zijn deel bij te dragen tot de behandeling van de dringende vraagstukken, waarmede ons volk, juist wat betreft de redding dezer waarden, te -\yorstelen heeft. Ir. J. W. Albarda schrijft een uitstekend artikel over Pacifistische volksverdediging; P. J. Smidt een goed gedocumenteerd artikel over doel en wezen van het Nationaal- Socialisme onder den titel: „De oorlog tegen het Westen"; Hendrik de Man schrijft een opheldering over de Belgische politiek, terwijl Ir. H. Vos het rapport Westhoff behandelt. Vervolgens hebben we in dit nummer nog een interessant artikel over Radio, Muziek en Radiomuziek; een rubriek: van vriend en vijand; een Boekbespreking een een Biblio grafie. We kunnen dit maandschrift om den rijken inhoud en de actualiteit van de onderwerpen van harte aanbevelen. Gids voor de Luchtbescher ming. Nieuwe, handige uitgifte van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. No. 6. De luchtbescherming mag zich hier te lande in de laatste maanden steeds meer in de belangstelling van het publiek verheugen: ons volk wenscht met de maatregelen voor zelfbescherming op de hoogte te komen, het geen o.m. tot uiting komt door de zeer bij zondere groei van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Telde deze landelijke Vereeniging op 1 Januari 1938 nog slechts 20.000 leden, op 1 dezer bedroeg het ledental bijna 80.000. Onderscheidene goed-verzorgde geschriften en brochures deed de N.V.L. naast de uitgifte van het maandblad „Luchtgevaar" reeds in korten tijd het licht zien. Het aantal uitgaven is thans weer met één vermeer derd; de keuze hiervan lijkt ons zeer ge slaagd. Het betreft n.1. een „Gids voor de Luchtbescherming 1939" Uit den titel mag geconcludeerd worden, dat de vereeni ging van plan is, elk jaar tot een dergelijke uitgifte over te gaan. In deze Gids, in zakformaat uitgevoerd, voorzien van een stevig schutblad, waarop in rustige kleuren en letters den titel vermeld staat, wordt in het kort aangegeven, hetgeen iedere Nederlander van de noodzakelijkste maatregelen in zake luchtbescherming moet weten. Zoo is aandacht gevestigd aan de schuilplaats, de bescherming tegen brand- en gasgevaar, wenken voor den kooper van een gasmasker, voorkoming van lichtuitstraling en de bedrijfsbescherming. Wat de „wenken voor het platteland" betreft, hier z(jn beknopt samengevat voor de eerste maal in ons land, tal van de zoo dringend noodige maatregelen welke de boer, vóór en nét een luchtaan val heeft te nemen. Duidelijk treedt hier bij de practische eenvoud op den voor grond. Deze uitgave, welke ongetwijfeld in een lang gevoelde behoefte voorziet, valt door den geringen prijs van 10 cent, onder ieders bereik. Het ligt o.m. ook in de bedoeling, dat hij binnen enkele dagen verkrijgbaar zai zijn aan alle stationsboekhandels en kiosken. Bij het ter perse gaan van dit nummer ver namen wij nog, dat de wedstrijd Assendelft Zaandijk toch nog doorgang had gevonden. De leiders behaalden een benauwde, doch zeer kostbare I—0 overwinning, waardoor ze hun positie aan den kop niet weinig versterkten Res. 2e kl. A. OVVO II—DWV II itn DWS IIZFC III n_o Res. 3e kl. A. WFC III—West Frisia II O—5 VERSTERKING DER WEERMACHT. Dat de Indische regeering thans ook inziet dta herbewapening noodzaak is, blijkt uit de bedragen, welke bij de begrooting voor het jaar 1939 voor militaire uitgaven zijn uitgetrok ken. Op een totaal bedrag van 387 millioen is 100 mill. voor defensie gereserveerd, waar van 73 mill. voor de landmacht, d.w.z. ca. 19 van het budget. Dit hooge percentage is sedert den wereldoorlog niet bereikt. Van een defensieleening is afgezien, daar het niet mogelijk is de opbrengst in zeer kor ten tijd voor het aangewezen doel te besteden, waaruit blijkt, dat de bewapening slechts in vrij langzaam tempo wordt opgevoerd. Vooral met het oog op den nog altijd gespannen toe stand in den Pacific kan de herbewapening niet te gauw tot stand komen. Amsterdam, heden en toekomst, maandblad met medewerking van de Ge meente Amsterdam. Uitgave v. Holkema Warendorf N.V., Amsterdam 2.25 per half jaar). Na Rotterdam met haar maandblad „De Maastunnel" komt thans de hoofdstad met dit nieuwe maandblad, waarvoor burgemees ter De Vlugt een voorwoord schreef. Beter gezegd: evenals te Rotterdam verkreeg een uitgeefster van de stedelijke autoriteiten in de Amstelstad den moreelen steun voor de uitgave van dit fraaie maandblad. Menige oud-Amsterdammer, naast vele inwoners van Vondel's oude veste, zal er zich op willen abonneeren. De inhoud is redactioneel en fotografisch actueel, terwijl de grafische verzorging blijkbaar in vertrouwde handen is. Het nieuwe tijdschrift stelt zich ten doel den Amsterdammer nader te brengen tot zijn stad en haar leiders, en het Nederlandsche volk in het algemeen te doen zien, wat Am sterdam gedaan heeft, doet en nog z a 1 doen. „De Waterkampioen" in nieuwen vorm. Na 12 jaar in het bekende kleine formaat verschenen te zijn, zij het geleidelijk met een grooter aantal bladzijden, is „De Waterkam pioen" thans daaruit gegroeid. De formaatvergrooting heeft een dubbel doel. In de eerste plaats zal er van worden geprofiteerd om meer afwisseling in den inhoud te brengen en meer dan tot dusverre mogelyk was, aandacht te geven aan alle mogelijke onderwerpen, die ieder, die zich voor watersport en watertoerisme of voor ons mooie waterland in het algemeen interesseert, belang inboezemen. Daarnaast is het thans mogelijk het blad royaler te illustreeren en bij de opmaak nieuwe wegen te bewandelen, kort om een interssanten inhoud ook in aantrekke- 1 ij ken vorm te presenteeren. Met het eerste nummer van den nieuwen jaargang heeft de „Wereldkroniek" zoowel naar het uiterlijk als naar den inhoud een aan merkelijke verandering ondergaan. De adver tenties zijn van de voorpagina verdwenen en vervangen door een fraaie voorplaat, welke in de toekomst natuurlijk iedere week zal variee- ren. De Vrouwenrubriek, gesteld onder redactie van Emmy van Lokhorst, onderging een groote uitbreiding. Een aardige kinderrubriek werd bij het begin van dezen jaargang ingevoerd. De nieuwe jaargang zet voorts in met een spannenden roman: „Miranda by de Boeven". Van den boeienden inhoud zij in de eerste plaats vermeld het vergelijkende fotomateriaal dat over Chamberlain en Mussolini werd bijeen gebracht onder den titel „Twee Staatslieden Twee Werelden". Uitstekend zijn ook de fotoreportages: „Een vrouw reist door de woestijn" en „Water contra Oerwoud". Tot de nieuwe rubrieken, die het blad onge twijfeld aantrekkelijker zullen maken, behoo ren verder de in dit nummer geopende serie interviews over de vraag: „Welk verschijnsel interesseert U het meest in de hedendaagsche wereld?" een vraag waarop Dr. Ir. M. H. Damme een belangwekkend antwoord geeft alsmede een wekelijksche pagina caricaturen over een ontwerp van den dag. De technische uitvoering werd bovendien zeer verbeterd. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Moena, 14 Jan. te Batavia. Poelau Roebiah, 14 Jan. te Amsterdam. Tajoudoen (th.), 14 Jan. 4 u. 30 van Ham burg. Tarakan (th.), 13 Jan. van Singapore. KON NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Ariadne, 13 Jan. van Amsterdam. Ajax, 14 Jan. te Hamburg. Aurora, 14 Jan. te Triest. Barneveld, 14 Jan. van Amsterdam. Berenice, 13 Jan. van Castellon. Deucalion, 14 Jan. van Rotterdam. Euterpe, 14 Jan. van Amsterdam. Ganymedes, pass. 13 Jan. 24 u. Ouessant. Hercules, pass. 13 Jan. 16 u. Finisterre. Hermes, 13 Jan. te Rotterdam. Irene, 14 Jan. te Amsterdam. Merope, 13 Jan. van Danzig. Nereus, 14 Jan. te Kopenhagen. Pluto, 13 Jan. van Kopenhagen. Poseidon, 15 Jan. te Palermo. Pygmaiion, 14 Jan. te Istanboul. Simon Bolivar (th.), 15 Jan. v.m. te Plymouth verwacht. Titus, 13 Jan. van Varna. Vulcanus, pass. 14 Jan. 7 u. 30 Lydd. KON. HOiX. irLOYD. Eemland (th.), 13 Jan. van Bahia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 13 Jan. te Tampico. Breedijk, 14 Jan. van Rotterdam. Damsterdijk, 14 Jan. te Rotterdam. Delftdyk, 11 Jan. van Cristobal. Lochgoil, 15 Jan. te Liverpool verwacht. Narenta, 14 Jan. te Liverpool. Noordam 16 Jan. 2 u. v.m. te Rotterdam verwacht. Tiradentes. 13 Jan. 11 u. 50 min. v.m. 650 m W. van Valentia. Veendam, 14 Jan. van Rotterdam. Zaandam, 13 Jan. Cape Race gepasseerd, JONG NEDERLAND. Uitgaande van de J.N.C.V. (Jong Nederland voor Christus (-Centrale te Zeist, leider de heer J. Kits, worden, evenals het vorige jaar, ook dit jaar in vele plaatsen jeugdweek-ends en confe. renties belegd. Deze jonge beweging heeft thans reeds vertakkingen in vele plaatsen van ons land. Dc „Morgenster" is het orgaan waarin wekelijksche mededeelingen over deze beweging worden opgenomen. FILMCENTRALE. De Nederlandsche Christelijke Filmcentrale die sedert haar oprichting in 193b als stichting van een 15-tal groote Christelijke organisaties reeds meer dan 1000 filmvoorstellingen voor het Christelijk organisaticlevcn verzorgde heeft den laat sten tijd nieuwe wegen betreden'. Dit was mogelijk, doordat de lieer G. B. H. Nie'. stadt, die vorig jaar o.m. de „Dik Trom-film" bracht, als directeur optrad. Onder zijn leiding is de groote geluidsfilm „De laatste dagen van een eiland" tot stand gekomen. Dc Nederland sche Christelijke Filmcentrale stelt zich voor deze en volgende films te vertoonen onder auspiciën van ter plaatse te vormen Christe lijke filmcomité's bestaande uit leden of be stuursleden van de verschillende plaatselijke vereenigingen. In verband met de plannen van de N.C.F. zouden deze comité's permanent kun nen zijn. Tevens ligt het in het voornemen „Ons Filmblad" weder binnen afzienbaren tijd te doen herleven. Den filmcomité's wordt dan gratis dit orgaan toegezonden. Personen die zich voor het oprichten van een comité interes seeren, kunnen zich wenden tot de Nederland sche Christelijke Filmcentrale te Hilversum, Fabritiuslaan 39. INDISCHE PROTESTANTSCHE KERK. Vergadering Kerkbestuur. Volgens het officieel verslag van 29 Decem ber j.l. van de jomgste vergadering van het Kerkbestuur der Indische Protestantsche Kerk, besprak het Kerkbestuur het instellen van het instituut van een predikant, die speciaal zijn werk zal maken van het bezoeken der onder nemingen op Midden-Java; nog enkele bezwa ren zullen onder de oogen gezien moeten wor den. Aan de kerkeraden zal worden geschre ven, dat op de Hoogere Theologische School ook plaats is voor enkele Europeesche leerlin gen, aan wie de kerk na voleinding hunner stu diën plaatsing in het vooruitzicht kan stellen. Besloten werd de tusschenkomst in te roepen van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Nijmegen voor het vinden van een contact-per- soon, die naar Indië vertrekkende militairen kan inlichten over de kerkelijke toestanden hier, en hun namen kan doorgeven naar Indië. DE KLEINE KERKGENOOTSCHAPPEN. Hervormd Amsterdam heeft uitgerekend wat de kleinere kerkgenootschappen van den staat ontvangen, n.l. aldus: De Evangelisch Luthersche kerk (tractcmen- ten 31.535.kosten kerkbestuur f b20d. school-, kinder- en academiegelden 3100. bb-835.ongerekend een deel van de pen sioengelden, die in totaal voor de Protestant sche kerken worden opgegeven als f 386.611. en een aandeel in de algemeene post „verzen ding Van dienststukken". De Hersteld Evangelisch Luthersche kerk ontvangt aan tractementen -)S25.IjOO. voor kosten kerkbestuur, alsmede aandeel in de pensioenen en verzending dienststukken. Aan kinder-, school- en academiegelden ontvangt ze 300.Het totaal is 6025. De Algemeene Doopsgezinde Broederschap ontvangt 11.850.- aan tractementen, f 3600.- aan kinder-, school- en academiegelden, totaal 15-b50. Deze kerk ontvangt geen vergoeding kosten kerkbestuur, wel aandeel in het pen sioenbedrag. De Remonstrantsche Broederschap geniet f 22.200.uit de schatkist (tractementen 20.000.-, 500.- kosten kerkbestuur, f 1100.- aan kinder-, school- en academiegelden) voorts aandeel pensioenen. De Oud-Katholieke kerk (officieel: Oud-Bis schoppelijke Clerezy) ontvangt een bedrag van f 18.835 (kosten kerkelijk bestuur b300. tractementen 8b00.pensioenen 6035. verzending dienststukken 100. De beide Israëlitische Kerkgenootschappen ontvangen samen 15.925.(kosten kerkbe stuur f 3550.tractementen 11.600.pen sioenen 100.en verzending dienststukken f 15.—). 14 Januari. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.88—0.74 Slips l( 0.65—0.60 Schol le soort p. kist 10.00—9.00 Schol 2e soort 4.904.50 Schar 5.80—4.80 Wijting 2.10—17.0 ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, 14 Jan. te Rotterdam. Garoet (u.14 Jan. van Suez. Kota Baroe (th.), pass. 12 Jan. Kaap d. Arml. Kota Inten (u.), pass. 14 Jan. Dover. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Diomed, 13 Jan. te Suez. Titan, 13 Jan. van Shanghai. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Nieuw Zeeland, 12 Jan. van Adelaide. Tasman, 12 Jan. van Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (th.), 13 Jan. Las Palmas gep. Jaarstroom (th.), 14 Jan. Las Palmas gep. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisadane, 12 Jan. van Shanghai. JVVA—NEW-YORK-LIJN. Brastagi, pass. 12 Jan. Kaap de Goede Hoop. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hopecrest, 14 Jan. van San Fancisco. Marken, 13 Jan. te Singapore. Silverbeech, 12 Jan. te Soerabaja. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, 14 Jan. van Cardiff. onge Elisabeth, 13 Jan. Gibraltar gep. Jonge Johanna, pass. 14 Jan. Malta.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6