Wij lazen voor II DE WERELD Gebrek in Duitschland Postvlucbten op Indië in wcitiig woorden De arbeidstucht in Rusland Duitsch professor vonnist Dreyfus Spanje baart Engeland groote zorg De onbuigzame wil van den Führer De eventueele blokkade van Barcelona Ons serum tegen mond- en klauwzeer goedkooper iWEÜTEILT De oefenstof voor de Olympische spelen besproken Radio-verbinding met Urk PUBLICATIE Het bedrijfsleven voor groote moeilijkheden. Vooruitzichten weinig rooskleurig. Hoewel de statistieken aantoonen, dat het Hitler-Duitschland in 1938 vele van zijn eigen economische re cords heeft gebroken, geven de voor uitzichten voor 1939 aanleiding tot bezorgdheid, aldus de Berlijnsche correspondent van de „Financial News". Vroeger werd het als een axioma aange nomen,. dat, wanneer eenmaal een loonende werkkring voor eiken Duitscher zou zijn gevonden, een stijging in den levensstan daard zou beginnen. Zoo lang evenwel elk een nog geen permanenten werkkring had, moesten de loonen en prijzen stabiel blijven. Toen op 17 October 1938 de verordening tot het tegengaan der prijsstijging werd afge kondigd, stond het groothandelsprijzen- index (1913 100) op 104.1, terwijl 't tegen het eind van December 1938 niet verder dan 106.4 gestegen was. De inkomsten zijn in zekeren zin toegenomen, niet echter inge volge hoogere loonen, maar omdat in. som mige gevallen, de productie grooter aws. Doch hoewel over het algemeen het nationale inkomen in Duitsch land met 71 milliard Rijksmark, 55 procent hooger is dan in 1932 met 45,2 milliard Rijksmark, en men verwacht dat het in 1939 het inkomen van het recordjaar 1929 (75.9 milliard rijksmark) aanzienlijk zal overtreffen, is er nooit een tijd geweest, de oorlog uitgezonderd, waarin 1 publiek te lijden heeft ge had onder zulk een schaarschte aan artikelen voor het eerste levenson derhoud. Bouwbedrijven lijden door staal- gebrek. De bouwbedrijvigheid in geheel Duitsch land wordt door gebrek aan staal ernstig belemmerd en hoewel de staatsinkomsten die in 1932 slechts 6.647.000.000 rijksmark bedroegen en in 1937 14.000.000.000 Rijks- rnark, in 1938 volgens de raming zijn opge- loopen tot 17.500.000.000 heeft de rijksminister van financiën een nieuwe belasting moeten aanvragen, welke volgens de berekening 400 inillioen rijksmark zou moeten opbrengen. Vreezende, dat dit ontstemming onder de bevolking zou verwekken, heeft Hitier daar toe niet zijn toestemming gegeven, zoodat een tijdelijk voorschot moest worden verkre gen door en beroep te doen op de finan- cieele reserves van het Duitsche arbeids front. De opvoering der productia. Twee los van elkaar staande getallen, zoo vervolgt de „Financial News",, welke onlangs In de Duitsche pers zijn gepubliceerd, too- nen dit onomstootelijk aan. Het eene is, dat in 1938 80 procent van alle bouwcontrac ten en 50 procent van alle industrie-orders door den staat geplaatst werden. Daar de normale behoeften gelijk gebleven zijn, be- teekent de opvallende stijging aan staats bestellingen dat de productiecapaciteit van het land tot het uiterste wordt gespan nen. Het tweede belangwekkende getal is, dat in 1939 de gemiddelde waarde van de bouw contracten, welke reeds geplaatst zijn, 30 milliard rijksmark bedragen, terwijl het uiterste bedrag aan bouwcontracten, dat in éné jaar met het beschikbare aantal werk lieden en het ter beschikking staande mate riaal kan worden uitgevoerd, slechts 12 mil liard rijksmark bedraagt. Het handelstekort. Tot op zekere hoogte hangt de uitvoering van het programma der openbare werken voor 1939 af van 'n ruimen aanvoer van ge importeerde grondstoffen, derhalve van een uitgebreiden buitenlandschen handel. In dit opzicht heeft het Derde Rijk geen reden om zich over de resultaten van 1938 te verheu gen: In de eerste elf maanden van 1938 was het handelstekort van Duitschland alleen 210 inillioen mark en van Groot-Duitschland in clusief Oostenrijk en Sudetengebied, 415 inillioen mark. Duitschland, zoo besluit de „Financial News" zijn artikel, staat voor steeds grooter wordende financieel moeilijkheden, nu dr. Schacht op doeltreffende wijze de crediet- Ultbreiding heeft stopgezet.. Het vooruitzicht voor 1939 kan dan ook allesbehalve roos- leurig genoemd worden. Dreyfus vrijspraak: „Overwinning van het internationale Joodsche ka pitaal." Het Rijksinstituut voor Geschiedenis van het nieuwe Duitschland heeft een serie voor drachten georganiseerd over het onderwerp: „Jodendom en Jodenvraagstuk", welke in de universiteit te Berlijn is geopend met een le zing van Prof. Walter Frank over het geval Dreyfus. Uit het verslag, da-t de Frankfurter Zei- tung van deze voordracht geeft, blijkt dui delijk, op welke wijze de geschiedenis wordt verminkt, uitsluitend met het doel om daar mede anti-Joodsche propaganda te maken. De spreker zeide, zich in het geheel niet te interesseeren voor de juridische of politieke zijde van het geval, hetgeen hij in verband met de aanwezigheid van ecnige buitenland- sche toehoorders nadrukkelijk opmerkte. Ver volgens hield spr. zich bezig met „het Jood sche in de methoden en middelen om hem te rehabiliteeren". Naar de uitspraak van Prof. Frank was de latere vrijspraak van Dreyfus niets anders dan „een overwinning van het internationale Joodsche kapitaal op het Fransche soldatendom"! De strijd om zijn invrijheidstelling werd, volgens spr., geopend door „de internationale machtsbasis van het gezamenlijke Jodendom". De sociaal-demo cratie stelde zich daarbij aan de zijde van het Joodsche kapitaal In Duitschland kan zoo iets niet gebeuren. Op hoogst eigenaardige en tendentieuze wijze wordt vervolgens de schuldvraag be sproken. Juridsch gezien is Dreyfus zeker niet schuldig geweest; nochtans is hij de drager van een schuld, n.1. van die van zijn ras. Nog merkwaardiger is de conclusie, waar toe Prof. Frank door deze redeneering wordt geleid; zij luidt, dat het werk van Hitier en met name de Neurenbergsche wetten, ge vallen als dat van Dreyfus onmogelijk maakt, omdat Joden door deze maatregelen worden behandeld als „eeuwige vreemdelingen"... Deze conclusie is volkomen in overeen stemming met. het karakter van het instituut, dat deze voordracht organiseerde, waarom trent de Frankfurter Zeitung in haar ver slag opmerkt, dat zijn taak is, de politiek- propagandistische strijd tegen het Jodendom door middel van de wetenschap te ondersteu nen. In dit licht beschouwd, behoeven de conclusies over het geval Dreyfus dus gee nerlei verwondering te wekken. EEN VREEMDE MANIER VAN BETOOGEN. Twaalf werkloozen lagen in Warworth- Road S. F,. Londen dwars over de tram baan. Zij hielden banieren omhoog en rie pen! „Geef ons hulp voor den winter!" Twintig trams en een lange file bussen moest stoppen, vóórdat de politie de man nen kon verwijderen. Zij gooiden met stee- nen en een raam van het Bureau voor Werkloozen werd geheel verbrijzeld. Drie mannen werden gearresteerd. Eden over den huidigen toestand. Eden heeft in zijn kieskring, Leamington, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide: Dit is geen tijd voor kib belarijen. Het heden en de toekomst zijn be langrijker dan het verleden. Verwijzende daar de door Herriot in de Fransche Kamer uitgesproken rede, waarin hij betoogde, „dat alle Franschen den vrede wenschen, maar niettemin eensgezind zijn in het besluit om niet toe te geven aan geweld, verklaarde Eden: Ik geloof, dat dit een juiste vertolking is van onze gevoelens, omdat wij zeer duidelijk begrijpen, dat toegeven aan bedreigingen, geen bijdrage vormt voor een duurzamen vrede, maar slechts de zekerheid, dat op een lateren datum nog verder gaande eischmen gesteld zullen worden. Het is goed, dat in een tijd als déze de solidariteit tus- schen Groot-Brittannië en Frankrijk tegelij kertijd nauw en volledig is. Het meest onrustwekkende punt aan den internationalen horizon is, de toestand in Spanje, waar onze belangen en die van Frankrijk identiek zijn. Wij zijn beiden be zorgd voor de politieke onafhankelijkheid en integriteit van Spanje, wat ook de Spaansche regeeringsvorm moge zijn. Eden voegde hier nog aan toe: voor 1939 is noodig een sterke, eensgezinde krachtsin spanning om Groot-Brittannië sterk te ma ken, sterk in wapens, zoodat. het sterk kan zijn in politiek en in doelstelling. Strenge straffen tegen overtre ders. Men blijft in Sovjet Rusland sancties toe passen op de leiders van onderniemdmgein, die de toepassing van het decreet van 28 December op de versterking van den ar beidstucht verwaarloozen of arbeiders in bescherming nemen, die tie laat komen ol om ongegronde redenen van het werk weg blijven. Vier fabrieksdirecteuren, die res sorteeren onder het commissariaat voor mechanische constructies zijn afgezet en in handen der justitie gesteld. Bij bet com missariaat der voedselindustrie zijn drie fa hrieksdirecteuren en een commerciaal d'irec feur van een zuivelbedrijf aan gelijke straf fen onderworpen. Voorts heeft Kagano witst, de commissaris der verbindingsmiddelen, bevel gegeven tot ontslag van Moissejef. Adjunctchef van den passaglersdte.nst der Bussische spoorwegen, die verantwoordelijk wordt gesteld voor vertragingen van trei nen uit en naar Moskou, evenals van Sogo- lof, den chef van den passagiers dienst op hot net van Jaroslav. Voorts freeft de rechtbank van Ordjonikidze drie mijnwer kers, die ontslagen waren wegens „desor ganisatie van den arbeid" veroordeeld tot resp. tien, acht en vijf jaar dwangarbeid. VERZET BETEEKENT VERNIETI GING. EEN LES VOOR DE TSJE CHEN. Dr. Seyss Inquart, de stadhouder van Oostenrijk, ontwikkelt in een artikel in het orgaan van de Sudeten-Duitschers, het blad van Kundt, een nieuwe theorie voor de toe komst van Tsjecho-Slowakije. Deze theorie is gebaseerd op de gedachte van een ras, dat ,door Duitsch gebied is omsloten". SEYSS INQUART. De correspondent van de Daily Telegraph te Praag haalt de volgende woorden aan van Seyss Inquart: „Allen die zich binnen het door 80 millioen Duitschers bezette ge bied bevinden, moeten de wetten van dit gebied voor vreedzame samenwerking vol gen. Wij hopen en hebben reden te denken, dat de Tsjechen deze les hebben geleerd uit hun jongste pijnlijke ervaringen. Het Tsje chische volk moet rekening houden met de onbuigzame kracht van den wil van den Führer. Op deze kracht zijn alle aanvallen op den Europeeschen vrede te pletter ge- loopcn. Indien het Tsjechische volk was voortge zet onder zijn vroegere leiders, dan zou van nauwelijks een enkele stad wat meer zijn overgebleven dan een hoop puin. Verzet te gen het Rijk meent vernietiging. Doch het door Tsjechen bewoonde gebied, dat om sloten is door de verdedigingskracht van het Rijk, is, zoo besluit de stadhouder van Oostenrijk, een veilig gebmd gewo.den. Engeland zal zijn handelsschepen tot de territoriale wateren con- voyeeren. Ingeval de vloot van Franco zou pogen Barcelona te blokkeeren, welke mogelijkheid op grond van het in de avondbladen gemel de vertrek der vloot van Franco uit Tarra- gona verwacht wordt, is het vrijwel zeker, dat de Britsche regeering een gelijke hou ding zal aannemen, wanneer geen ernstige internationale incidenten den toestand wij zigen, als tijdens de blokkade van Bilbao aan het einde van 1937, d.w.z., dat Britsche oorlogsschepen aan Engelsche koopvaarders convooi zouden verleenen tot aan de territo riale wateren. Antwoord van den minister. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende den prijs van het reconvales centserum tegen het mond- en klauwzeer heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat de prijs van dit serum in Nederland niet f 8.doch f 7.per liter bedraagt, terwijl het serum in België niet f 0.60, doch 150 franc of ongeveer f 9.50 kost,_ afgezien nog van het feit, dat men in België tot de seruminspuiting niet over gaat, tenzij de veehouder vooraf verklaart zijn vee gratis voor het verder afnemen van bloed ter beschikking te stellen. Voorts deelt de minister mede, dat het serum in ons land, alvorens te worden afgeleverd, op sterkte en type wordt onderozcht.. ONVERLICHTE BOERENKAR VEROOR ZAAKT ONGELUK. Gistermorgen kwart over zeven r.eed de veertigjarige heer Treffers uit Waalwijk per motorfiets door de Heuvelstraat te Dongen, toen hij voor een wielrijder moest uitwij ken. Uit de_ tegenovergestelde richting kwam een onverlichte boerenkar van den land bouwer Kouwenberg uit Dongen. T. reed te gen een der wielen van den kar. Hij werd tegen den grond gesmakt en ernstig ge wond. Het slachtoffer, dat gehuwd is en vader van één kind is eenige uren later aan de bekomen verwondingen bezweken. „WIJ KüNNEN NIET ANDERS". Uit de Maasbode (r.k.): Men kan vooral den laatsten tijd in de Duitsche couranten herhaaldelijk het verwijt lezen aan het adres van da buitenlandsche en met name aan dat van de Nederlandsche pers, dat deze een hetze zou voeren tegen Duitschlan d. Hier blijkt een dubbele misvatting. Het kan niet genoeg worden herhaald. Niet tegen Duitschland, niet tegen het Duit sche volk, zelfs niet tegen het nationaal-soci- alisme in zooverre het een zuiver politieke of zuiver staatkundige richting vertegenwoor digt, gaat ons verweer. Met louter politieke binnenlandsche Duit sche aangelegenheden hebben we ons niet in te laten en willen we ons niet inlaten, en tegen een autocratische regeering, die binnen haar terrein blijft, heeft de Katholie ke Kerk geen principieel bezwaar. Maar zoodra een regiem met zijn maatre gelen van wetgeving en bestuur de essen- tieele belangen raakt van de Kerk, van het katholicisme, van het christendom, dan heb ben wij den plicht ons daartegen te verzet ten, en dit te eerder en te sterker, wanneer aan de direct getroffenen de mogelijkheid ontnomen ^s, hun eigen verdediging ter hand te nemen. Wij kunnen niet anders, aldus het blad. EEN „SLAG IN DE LUCHT". Het Volk (s.d.a.p.) merkt in verband met den justitioneelen inval in de N.S.B.-druk- kerij o.m. op: Niet om het voor Nederland's interna tionale positie zoo gevaarlijk drijven; niet om de anti-semietische campagne, moesten de persen van de N.S.B.-organen liet ontgelden, maar om Oss. Het getuigt van een ontstellend gemis aan kennis van de volksovertuiging, dat men juist deze kwestie uitverkoor als uitgangs punt voor een „grooten slag" tegen de partij van den heer Mussert. Wij blijven het echter de vraag achten, of zulk een maatregel met het beginsel van de vrijheid van drukpers, dat voorafgaande censuur uitsluit, valt te rijmen. Hoe dit zij: deze slag tegen de N.S.B. die, blijkens het wederom verschijnen van haar dagblad, een slag in de lucht is moeten wij, al dus het blad, aanmerken als tact loos en als uiting van slecht politiek inzicht. Baby dacht een parapluie te vin den iiiiiiiiiiaiiiiiiaiiiiiaiiiin1 j In haar vergadering te Bazel heeft de tech nische commissie van de Federation Inter nationale Gymnastique (F.I.G.- de oefenstof vóór de Olympische Spelen vastgesteld. De technische commissie nam ecu zeer belangrijk besluit, nl„ dat de verplichte oefe ningen in den vervolge niet herhaald mo gen worden. Tot nu toe was het mogelijk, dat de deelnemer elke verplichte oetening twee keer uitvoerde, waarbij de beste pres tatie gewaardeerd werd. De mogelijkheid is groot, dat in de toekomst de internationale wedstrijden door deze wijziging een geheel ander beeld zullen te zien geven. De techni sche commissie was zich volkomen bewust van deze belangrijke verandering en dienten gevolge besloot men de verplichte oefeningen voor de Olympische Spelen te Helsinki iets te vereenvoudigen, althans niet zoo moei lijk te maken als die van Berlijn 1936. Dit. besluit moet natuurlijk uog door het congres der F.I.G., dat te Brussel plaats heeft, goedgekeurd worden. P.T.T. brengt redding. In verband met de gestoorde telefoon gemeenschap met Urk heeft de P.T.T. da delijk gepoogd de verbinding met het eiland langs radiotelegrafischen weg te herstellen. Dit is gelukt. Maandagavond vertrokken twee P.T.T. ambtenaren naar Kampen met een 5 meter zendinstallaties, waarvan er een in den vroegen ochtend van Dinsdag naar Urk werd overgebracht. Enkele uren na de aankomst aldaar, had men reeds verbinding met Kampen, zoodat Urk althans radiotele- grafisch weer gemeenschap heeft met den wal. BETALING TEELTHEFFING AARD APPELEN 1938. Aan telers van aardappelen wordt bekend gemaakt, dat degenen, die hun teeltheffing 1938 nog niet betaalden, vóór 29 Januari 1939 in de gelegenheid worden gesteld zulks alsnog te doen, hetgeen o.a. ook kan geschie den door storting van het verschuldigde be drag op de postgirorekening van de land- bouw-crisis-organisatie, waarbij zij aangeslo ten zijn. Na dien datum zuilen de landbouw crisis-organisaties de nog niet betaalde be dragen incasseeren. Indien de teeltheffing na eerste aanmaning niet is voldaan, zal voor iedere volgende aan maning een bedrag van f 0.50 voor incasso- en administratiekosten in rekening worden gebracht. 's Gravenhage, 17 Jan. 1939. (Adv.) STEUN KOOLZAAD OOGST 1938. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun voor koolzaad van oogst, 1938, hetwelk van 1 October tot en met 31 December 1938 met inachtneming van de gestelde voorschriften is verkocht, f 5.— per 100 kg. zal bedragen. Een zelfde steunbedrag is vastgesteld voor koolzaad, hetwelk op 31 December 1938 nog onverkocht was, alsmede voor koolzaad, het welk >lgens artikel 8 lid 1 sub a van liet steunreglement koolzaad oogst 1938 daarme de wordt gelijkgesteld. 's Gravenhage, 17 Jan. 1939, (Adv.) Nandoe (heenreis) Buizerd (terugreis) Emoe (heenreis) Valk (terugreis) Oehoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) 7ertrek van Rang. 17 Jan. Bagd. 17 Jan. Basra 17 Jan. Jodhp. 17 Jan. A'dam 17 Jan. Band. 17 Jan. iailmut Singap. 17 Jan Athene 17 Jan. Jodhp. 17 Jan. Bagd. 17 Jan. Napels 17 Jan. Medan 17 Jan. S.A. in het Memelgehied. Na de overwin* ning van de nationaal-socialisten bij de on langs gehouden verkiezingen zijn duizen den Memelduitschers toegetreden tot de S.A.-afdeelingen welke hier worden opge richt. De algemeene leiding van deze S.A, is in handen van een vroegeren Duitschen officier, Kwauka. De organisatie is in strijd met de bepalingen van het Memel- statuut. Amerikaansche luchtmacht niet zoo sterk? De chef van het groote hoofdkwartier der luchtmacht van de V. S. zegt daA de laat ste pas op de zesde plats komt en onge schikt is voor verdedigingsdocleinden. Wiedemann niet naar Londen. Kapitein Wiedemann, de adjudant van Hitier, heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard, niet naar Londen te gaan, de ze week niet en ook niet de volgende. Wapenindustrie in Ierland. In Ierland be ginnen binnenkort nieuwe groote staalfa brieken de productie. Deze industrie zal practisch de geheele behoefte van Ierland aan staal dekken en zal, naar men aan neemt, het centrum worden voor de ont wikkeling van een Iersche wapenindustrie. Verhooging der Italiaansche landbouw pro ductie. De Italiaansche landbouw pro ductie zal sterk worden opgevoerd. De sui kerbietencultuur zal worden uitgebreid tot 160.000 h.a., teneinde een productie te ver krijgen van veertig millioen quintalen. Te vens zal de aanbouw van suikerriet wor den vergroot in die gebieden waar de sui kerbieten niet voldoende gedijen. De aan- bouwoppervlakfe voor hennep zal tot 110 duizend h.a. worden uitgebreid. Mobilisatie van 't Britsche transportwezen. De vrachtauto's in Engeland, ongeveer 500 duizend en hun bestuurders worden reeds in vredestijd georganiseerd in geografi sche groepen van minstens 25 en ten hoog ste 100 wagens. Ingeval van oorlog zal al leen dezen vrachtwagens benzine worden verstrekt. 't Wordt ook hopeloos! Den Amerikaanschen kinderen kan men geen aardrijkskunde van Europa meer leeren, meent de Ame rikaansche Raad van Onderwijs. Het ver vaardigen van landkaarten is gestaakt, 't Verandert toch elke week... St. Helena vacantie-oord. Het beroemde ballingseiland van Napoleon in het Zui delijk deel van don Atlantischcn Oceaan wordt vacantie-oord. Er is zeer veel ani mo voor in Zuid-Afrika. Hooggeplaatst Britsch militair gewond. Bij een vliegtuigongeval, waarbij de pi loot werd gedood is de Britsche vice- luchtmaarshalk Cavebrown ernstig ge wond. Zijn toestand is zorgwekkend. De Hongaarsche defensie. In de vergade ring van afgevaardigden is er op gewe zen, dat nu Hongarije zijn souvereiniteit herkregen heeft, het leger vrij van alle buitenlandsche invloeden ontwikkelen en uitbreiden kan. De staat moet er reeds in vredestijd voor zorg dragen, dat in ge val van oorlog het bedrijfsleven overge schakeld kan worden, zonder moeilijk heden. Eerste steen Olympisch dorp gelegd! Gistermiddag is de eerste steen gelegd voor het Olympisch dorp Dit dorp, dat in Kaepylac op ongeveer 6 K.M. afstand van Helsinki wordt gebouwd, zal 3A00 deelne mers aan de Olympische Spelen in 194(7 onderdak kunnen verschaffen. Hulpluchtrescrve in Engeland. De mi nister van luchtvaart heeft de vorming be kend gemaakt van een hulp-luchtreserve om oud-vliegers de gelegenheid te geven in geval van noodzaak weer in dienst te treden bij de hulpescadrilles. Vliegtuig op een huis gevallen. Een bom bardementsvliegtuig van de Engelsche luchtmacht is gevallen op een huis te Crowborough in Sussex. Vliegtuig en huis geraakten in brand. De vijf vliegers en een kindermeisje uit het huis kwamen om het leven. Brandweer op ski's. ln het Beiersche berg land worden thans de brandweerlieden op geleid om zich op ski's naar een even- tueelen brand in bergboerderijen te bege ven met hun bluschmiddelen. Verboden zone rond Leningrad ingesteld. Hond Leningrad en in de richting van de grens is een verboden zone met 'n straal van 80 km. ingesteld. In deze steden liff- gen o.a. de steden Kionastadt en Schlies- selbergg. Personen, die in 't gebied niet thuis behooren. mogen de zone zonder spe ciale politicvergunning niet betreden en net zwemmen, zeilen en jagen binnen de zone zijn aan strenge bepalingen onder- \voipen. Het bouwen van landhuisjes in ue gesloten districten is geheel verboden-.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2