TARZAN DE LAMP 10.000 ton metaal van Frankrijk's slagvelden koop SUNLICHT ZEE Radioprogramma in de Woestijn i EM Dl DOK llffl EDGAR RICE j BURROUGHS Storm teisterde stadion te Antwerpen Felle brand te Enkhuizen „Leonidas 1" onvindbaar ÜU Meer vrijheid bij het Middelbaar Onderwijs Hoeveel varkens de Veehouderijcentrale aankocht t i DOOR 79. Herkoef, de vroegere priester, leidde zijn medegevangenen door de geheime gang van de gevangenis, die onder het water van Athair doorliep, naar buiten. „Het is heerlijk, weer de lucht van vrijheid in te ademen", zei Helen. Brian en Lavac volgden zwijgend. Zij wisten dat hun vrijheid slechts een schim was. De gehele nacht liepen de gevangenen voort. Bij het aanbreken van de dag fluister de Helen in doodsangst: „Ik hoor stemmen. Er komen mensen deze richting uit." De an deren spitsten hun oren. „Athairianen!" Herkoef beval: „Wij moeten teruggaan en ons in een spelonk verbergen," Enkele minu ten later kwamen zes krijgslieden langs de plaats, die de anderen zo juist verlaten had den. „Hun sporen zijn duidelijk," zei de aan voerder, „wij zullen spoedig de hand op hen kunnen leggen. Kom!" De soldaten volgden met het vaste voornemen, de ontvluchtte ge vangenen weder te arresteren. Al spoedig stuitten de Athairianen op de verborgen vluchtelingen. Enkelen trachtten te ontko men, doch een regen van speren belette hun dat. Helen, Brian en Lavac bleven staan. Zjj wisten, dat er niet aan vluchten viel te den ken, vooral nu de Athairianen hen in hun schuilplaats hadden verrast! Een „oogst", die nog steeds niet beëindigd is. Ieder jaar weer vinden ploegende boeren een on- verwachten dood. Steeds weer kan men in de Fran- sche pers berichten vinden, dat op een of andere plaats in het vroegere gevechtsterrein van den wereldoor log een hoer hij het ploegen of een kind bij het spelen door een granaat verscheurd is. Hoewel deze gebieden reeds herhaaldelijk afgezocht zijn, verschijnen er toch steeds weer gra naten, die in de aarde verborgen heb gelegen, aan de oppervlakte. Ieder jaar vinden op deze wijze nog talrijke menschen een onverwachten dood, hoewel het gedonder der ka nonnen aan het westelijk front sinds meer dan twintig jaren verstomd is. In dit verband is het wellicht inte ressant eens een overzicht te geven van datgene, wat bij het opruimings- werk in deze gebieden tijdens de laatste twintig jaren geborgen kon worden. De opruiming van het oorlogs gebied. In opdracht van het Fransche ministerie van oorlog werd voorloopig na het sluiten van den vrede het geheele oorlogsgebied tusschen de Noordzee en de Vogezen door hondderdduizenden menschen „opgeruimd". Na een activiteit die acht jaren duurde, wa ren de vernielde dorpen weer opgebouwd en de verwoeste velden in zooverre gezui verd, dat het bebouwen der akkers weer mogelijk werd. zonder aan groote gevaren blootgesteld te zijn. Het verdere werk liet de staat over aan particuliere ondernemin gen, die gemachtigd waren het gevonden materiaal naar believen te gebruiken en slechts ontplofbare stoffen moesten afleve ren. in de twaalf jaren, die thans verstre ken zijn, hebben de particliere ondernemers alleen reeds in het gebied van de Somme 10.000 ton metaal geborgen en meer dan een millioen scherpe granaten; in het jaar 1937 werden b.v. niet minder dan 207.186 projec tielen gevonden. In dit jaar zullen de slag velden van de Somme nog intensiever afge zocht worden en men verwacht een nog rijkere „oogst'Dikwijls worden op het oogenblik nog geheele munitie-depots diep onder het aardoppervlak gevonden, de gra naten. verpakt in waterdicht linnen, nog in volkomen bruikbaren toestand. Het veel- vuldigst bevinden zich deze munitiebewaar plaatsen in het vroegere Britsche gevechts terrein, waar in het laatste jaar van den oorlog honderden van dergelijke depots door de Kngelschen onder de aarde aangelegd werden en die na het Duitsche voorjaars offensief van 1918 en de latere terugmarsch der Duitsche troepen in het door millioenen granaten vernielde niemansland verloren zijn gegaan. Een ware industrie. Een ware industrie heeft zich in den loop der jaren in dit oude orologsgebied ont wikkeld. Lorries, door kleine locomotieven getrokken, transporteeren garanaten van alle kalibers naar bepaalde verzamelplaat sen. Daar vindt men groote bergen van de meest verschillende soorten munitie. Men vindt daar nog artillerieparken Van hon derden kanonnen, die eens in het trommel vuur in loopgraven werden verborgen en na vele jaren verroest weer te voorschijn kwa men. Hun laatste weg blijft het transport naar de hoogovens. Geweren en karabijnen echter moeten volgens de Fransche wet op de vindplaatsen vernietigd worden. Bij dui zenden worden zij op het oogenblik nog met den loop in de aarde gestoken, met benzine en petroleum overgoten en verbrand. On danks deze ononderbroken reusachtige oogst in de laatste twintig jaren, rekenen de autoriteiten er op, dat men nog minstens vijf jaren zal moeten werken om de gebie den aan de Somme. in de Champagne en Aisne werkelijk grondig te zuiveren. Verdere enorme hoeveelheden kogels, granaten en bommen, kanonnen, prikkeldraad en pa troonhulzen uit de groote slagen van den wereldoorlog zal de natuur uit den schoot der aarde naar de oppervlakte drijven.. Ieder jaar echter zal ook de oorlogsgod Mars verder zijn tribuut van ploegende boeren en spelende kinderen eischen. Oefentereinen zwaar beschadigd. In den nacht van Maandag op Dinsdag is tengevolge van den zwaren storm meer dan de helft van het dak der kleine tribu ne op het Antwerpstadion, waar 19 Maart a.s. de ontmoeting BelgiëNederland zal worden gespeeld, weggeslagen. Vele platen zijn honderden meters van de tribune af te rechtgekomen. De achter het hoofdveld ge legen oefenterreinen zijn zwaar beschadigd: sommige platen zitten een meter diep in den grond. Gelukkig is het hoofdveld ge heel gespaard gebleven. Onmiddellijk is een aanvang gemaakt de schade te herstellen. Het is zeker, dat deze werkzaamheden voor half Maart beëindigd zullen zijn. KOLEN VIELEN UIT DE KACHEL. Familie verlaat langs ladder het huis. Gistermorgen om half negen is een felle uitslaande brand uitgebroken in het manu- facturenmagazijn van de firma Kouwenho- ven—Goos in de Westerstraat te Enkhuizen. In een oogwenk brandde het geheele pand als een fakkel, zoodat de heer en mevrouw Kouwenhoven en hun twee kinderen, geen gelegenheid meer hadden op de gewone wijze het pand te verlaten. Langs een ladder werden zij in veiligheid gebracht en nauwelijks waren zij beneden, of de vlammen sloegen reeds naar bui ten. De brandweer bond met zeven stralen den strijd tegen het vuur aan en slaagde er na ongeveer een uur in, de vlammen te bedwin gen. De brand is ontstaan, doordat kolen uit een juist aangemaakte kachel in de woon kamer vielen. Het perceel is geheel uitgebrand. De aan grenzende huizen, een boekhandel en een banketbakkerij, kregen zeer veel waterscha de. De eigenaren der drie panden zijn verze kerd. IJsbrekers onverrichter zake te ruggekeerd. De ijsbrekers Daniël en Wilhelmina Goed koop zijn gisteren in de Amsterdamsche ha ven teruggekeerd. Zij hebben eenige dagen op het IJselmeer gezocht naar het tankschip Leonidas 1, dat behoorde tot het convooi van drie schepen, dat bij Hindeloopen in het ijs heeft vastgezeten. Twee der vaartuigen kon den worden bevrijd, doch van de Leonidas 1 werd geen spoor ontdekt. Ook de ijsbrekers hebben het schip niet kunnen vinden, zoodat men nu als zeker aanneemt, dat het is gezonken. Zooals men weet, bevond zich niemand meer aan boord. EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST Wetsontwerp ingediend. Ook het Montessori-onderwijs krijgt recht van een eigen eindexamen. Naar wij vernemen heeft de minister van Onderwijs een wetsontwerp bij den Raad van State aanhangig gemaakt, waarin het voorbereidend hooger onderwijs nader wordt geregeld. In dit verband vernemen we voorts, dat daarin ook aan het Montessori-onderwijs in principe onder zekere voorwaarden het recht van eigen eindexamen zal worden verleend. Blijkbaar betreft het hier de voorziening aangekondigd in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de on- derwijsbegrooting, inzake meer vrijheid bij het middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs. Deze voorziening is, evenals een re geling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, opgenomen in een ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs, dat bij de indiening van de Memorie van Antwoord op het punt stond het departement te verlaten. Scherpe prijsdaling voorkomen. Gelijk bekend is, was het verloop van de varkensmarkt gedurende het tweede half jaar van 1938 over het algemeen voor de varkenshouders weinig bevredigend, doordat het aanbod vrijwel voortdurend de vraag voor binnenlapdsch verbruik en voor den uitvoer overtrof. Dat de varkensprijzen desondanks vrij sta biel zijn gebleven moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat van regee- ringswege sedert geruimen tijd op groote schaal varkens uit de markt worden geno men. Tot nu toe heeft de Nederlandsche Vee houderijcentrale buiten de normale voor den uitvoer bestemde hoeveelheid tusschen de 50 en 60 duizend varkens in het bacongewicht (c.a. 60 tot c.a. 95 Kg. levend) afgenomen, waardoor althans een scherpe prijsdaling werd voorkomen en tevens een nog sterkere druk op de zware varkensmarkt achterwege bleef. MOTORSCHIP VAN ZIJN KABELS LOSGESLAGEN. Schipper om het leven gekomen. Tijdens den krachtigen storm welke Maan dagavond omstreeks tien uur woedde, is te Breskens het 89 ton groote motorschip „Aart Wilhelmina" uit Pernis van schipper van Wijngaarden uit Giessendam van zijn kabels los geslagen en op drift gegaan. Doordat de lading begon te werken, maak te het schip slagzij en sloeg de schipper over boord. De man verdronk jammerlijk. DONDERDAG 19 JANUARI 1939. AVRO-Uitzending. Hilversum, 1875 en 801.5 m, 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten).. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solist. (In de pauze: Declamatie. Om 12.15 Ber.),. 12.3(1 Gramofoonmuziek. I.30 AVRO-Aeoiian-orkest. 2.00 Causerie „De vrouw binnen en buiten haar huis". 2.30 Vervolg concert. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Orgel en cello. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Amusements-orkest en het Schu- ricke-Trio. (In de pauze: Berichten). 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. Mede- deelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze: Causerie over Goethe). 10.30 De Twilight Serenaders. (Om 11.00 Berichten ANP). II.3012.00 Orgelspel. Hilversum H, 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRC* 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11 30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmu ziek. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Zang en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handwerkuurtje. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Causerie „Gods zegen op het Zendings- veld in Nederlandsch-Indië en Nederland's roeping. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Christelijke Oratorlumvereeniging, Haar- lemsche Orkestvereeniging en solisten. (9.059.35 Causerie over Beethoven). 10.15 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Feuilleton door Et hel M. Dell 30. Ze ging achteruit, nog half verschrikt, half- kribbig. „Je waart altijd... zooveel aardiger... dan je nu bent,," zei ze met afgewend gelaat. En terwijl hij heenging, antwoordde hij somber: „Ik had toen een vrouw, die ik voor en boven alles achtte". Ze sprong op. „Dick, hoe kun je zoo ver schrikkelijk zijn?" Hij trok de schouders op en ging naar de deur. „Ik was... een groote stommerik!" zei hij bitter. De deur sloeg achter hem dicht. Netta keek hem na, treurig en met beschreid gelaat. Maar plotseling stampte ze met den voet op den grond en riep woedend uit: „Ik wil niet worden behandeld als een on deugend kind. Dat wil ik niet! Dat wil ik niet! Ik ga aan mijn Arabischen ridder schrijven... ik ga dadelijk schrijven en vertel hem hoe on gelukkig ik ben. Wanneer Dick iets tegen heeft op onze vriendschap, dan moet ik van hem scheiden. Dat is alles wat er op zit. Ik ben een ezel geweest om ooit met hem te trouwen. Ik heb altijd geweten, dat we niet met elkaar overweg konden." Ze zweeg en luisterde, half hopende, half vreezende, dat hij zou terugkomen. Toen hoor de zij zijn stem in de aangrenzende kamer, waar hij tegen Tessa praatte. Ze perste de lippen op elkaar en ging naar haar schrijftafel. „O ja. Bij dat kind kan hij het wel weer goed maken, als hij haar ruw heeft behandeld, maar om een vriendelijk woord tegen zijn vrouw te zeggen... daar denkt hij niet aan" Ze nam haar pen op met van verontwaardi ging trillende vingers en begon te schrijven. HOOFDSTUK IX De oase. Twee maanden lang bezat Tommy zijn ziel in lijdzaamheid. Twee maanden lang sloeg hij Monck gade, die kalm en bedaard zijn gang ging en vroeg niet verder. De vermakelijkheden in de kolonie waren in vollen gang. Kerstmis was ophanden. Stella maakte nu vaste plannen voor haar vertrek na 'Nieuwjaar. Ze vond geen bevredi ging in zoo'n lui leventje, ofschoon Tommy zich heftig tegen haar heengaan verzette. Monck ging er nooit tegenin. Als zij er over sprak, luisterde hij glimlachend zwijgend toe. Ze zag hem dikwijls. In gezelschap van Tommy kwam hg op alle uren van den dag naar „De Groene Bunga low". Ze ontmoette hem telkens in de Club en hij verzuimde nooit naar haar toe te komen en wist zich altijd een weg te banen door de jonge officieren die haar omringden. Hij liet geen rechten gelden, maar 't recht bestond en werd stilzwijgend aanvaard. Hij sprak ver trouwelijk met haar en trachtte nooit de gren zen van hartelijke vriendschap te overschrijden. Slechts zelden liet hij blijken, dat haar ge zelschap hem aangenaam was. Maar 't was een feit, dat zij de eenige vrouw was, met wie hij zich bemoeide en de anderen spraken er natuurlijk over. Wat Stella betrof, zij was ervan overtuigd, dat zij er in zou slagen haar vrijheid te be houden. Ze was ervan overtuigd, dat hij 't niet laten kon, na alles wat er tusschen hen was voorgevallen. Maar ze geloofde tevens, dat hg haar weigering zeer wijsgeerig zou opvat ten, misschien zelfs met een gevoel van op luchting. Ze dwong zichzelf niet aan hem te denken. Telkens weer hield ze zich voor, dat hij alleen door eerzucht werd geleid. Zijn hart had hij aan zijn werk gegeven. Men kan geen twee heeren dienen. Hij hield waarschijnlijk wel van haar, maar op zgn kalme, beredeneerde ma nier, die haar nooit zou kunnen bevredigen. Wanneer zij met hem trouwde, zou zij in de tweede plaats komen, en dan nog maar een heel klein tweede plaatsje, overigens hoorde hij aan zijn beroep. En daarom wilde ze niet met hem trouwen. En met al die redeneerin gen trachtte zij de herinnering uit te wis- schen aan zijn hartstochtelijke kussen en zijn krachtige armen, die haar zoo stevig omsloten hadden gehouden. Dat was de oer-mensch in hem geweest, die een oogenblik zich onbe- heerscht had baangebroken; de oer-mensch, die hij altijd door zijn plichtsbesef binnen de perken had weten te houden. Had hjj zelf niet gezegd, dat hij alles zou willen geven, om dien woesten aanval ongedaan te maken. Zij was ervan overtuigd, dat hij zichzelf er om ver achtte. Nooit zou hij zich weer zóó laten gaan. Hij had haar niet werkelijk lief. Hij zou nooit voor eenige vrouw; liefde gevoelen. Hij zou haar plichtmatig ten huwelijk vragen en wan neer zij hem afwees, zou hij 't zich uit 't hoofd zetten en ongestoord zijn werk hervatten. Zoo oefende zij zich in het maken van plan nen, waar hij geheel buiten stond en maakte zich wjjs, dat haar pas herkregen vrijheid haar te lief was, om daar opnieuw afstand van te dofen. In gezelschap van mevrouw Ralston woonde zij een paar gezellige bijeenkomsten der kolonie bij, maar smaakte er geen waar genoegen in. Zij hield niet van Lady Harriet en vertrouwde mevrouw Burton niet en de meeste keeren bleef ze weg. De Kerstfeestvie ring trok haar niet aan. Ze hield zich achteraf, totdat Tommy, die aan alles een werkzaam aandeel nam, haar tegenwoordigheid drin gend eischte. ,,'t Is bespottelijk om je zoo achteraf te houden," hield hij vol. „Ze zullen nou denken, dat je bang voor hen bent. Ga in ieder geval mee naar de pic-nic bij maanlicht te Khan- mulla, den avond vóór Kerstmis. Het zal ver bazend gezellig zijn." „Weet je wel, Tommy, dat Ik veel liever naar bed ging." „Dwaasheid," verklaarde Tommy. „Je was vroeger veel gezelliger!" „Toen was ik geen weduwe," zei Stella. „Wat een nonsens, wat een vervloekte non sens! Dat doet tot de zaak zelfs niets af!" riep Tommy nijdig. „Toch is 't zoo," zei Stella. Hij ging rookende heen. Dien avond zat ze op de veranda van de Club met mevrouw Ralston en keek naar het tennissen. Monck kwam achter haar tegen den muur staan en rookte een sigaret. Een poosje zeide hij niets en na een enkel woord ter begroeting, vestigde Stella weer haar aandacht op het spel. Maar nu stond mevrouw Ralston op en ging heen en even daarna schoof Monck vooruit en nam de vrijgekomen plaats in. Tommy speelde mee. Hij speelde altijd óf buitengewoon goed, óf buitengewoon slecht. Dien avond was het eerste het geval. Na een bijzonder mooien slag deed Stella mee aan de algemeene toejuichingen, toen Monck plotseling tegen haar zei: „Waarom speelt u zelf niet eens mee, in- plaats van toe te kijken?" Die vraag verbaasde haar. Ze keek hem eenigszins verlegen aan en glimlachte. „Misschien ben ik lui!" „Dat is de reden niet," zei hg, „waarom leidt ge een leven als een kluizenaar? Volgt ge uw eigen neiging als ge zoo doet, of maakt ge u alleen slavin van een ongeschreven wet!" Zijn stem klonk afgemeten, maar zelfbe wust. Toch kon ze niet boos op hem zijn, want ze wist heel goed, dat hij uit vriendelijk heid zoo sprak en niet met het doel om haar te beleedigen. Ze besloot de zaak luchtig op te nemen. „Misschien van alle twee iets," zei ze, „en buitendien is het de moeite niet meer waard om er nog mee te beginnen, nu ik toch zoo gauw wegga." Hij maakte een eenigszins ongeduldige be weging. „U bent nog te jong om zoo te spre ken," zei hij. Ze lachte even. „Ik voel me heelemaal niet jong meer, ik geloof dat men in de tropen sneller leeft, 't Is of ik, sinds ik hier ben, jaren ouder ben geworden en ik ben big dat ik eens kan uit rusten." Hij zweeg een oogenblik en hernam toen plotseling: „Ge gaat toch het beste deel van. uw leven niet verknoeien met te denken aan wat ge weest is? Dat is de beste man van de werèld nog niet waard!" Ze voelde dat ze een kleur kreeg toen ze antwoordde: „Ik hoop dat ik mijn geheele leven heele maal niet verknoeien ga. Verknoeit Tnen zijn leven als men geen deel neemt aan alle ge noegens en pretjes? Wanneer dat zoo is ge loof ik niet, dat u het recht hebt mij te ver oord eelen." Hij glimlachte even. „Mijn leven is met andere dingen gevuld. Ik leid geenszins een kluizenaarsleven. Ik ga bijvoorbeeld den 24en naar de Officieren- pic-nic te Khanmulla." „Dure noodzakelijkheid," veronderstelde Stella. „In 't geheel niet." Monck stak een nieuwe sigaret aan. „Ik ga er heen voor een persoon lijk doel, en wanneer dat niet tot een goed eind komt..."; hij wachtte even en zij voelde dat hij haar aankeek, „dan ga ik dadelijk weer terug," besloot hg en het ontging haar niet, dat hij op zeer beslisten toon sprak. Stella keek naar het veld vóór haar, maar ze zag niets van 't spel. Haar hart klopte, onstuimig en ze voelde zich alsof ze onder den invloed van een magnetischen stroom stond. Iedere zenuw en iedere spier trilde. Hij had naar niets gevraagd, en toch begreep ze, dat hij op hetgeen hij gezegd had, antwoord verwachtce. En half onwillig zei ze: „Ik zal ook wel moeten gaan, al was het alleen om Tommv tevreden te stellen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7