Kfuit-Van Kampen op tijd in Waischao van Kruit geroemd I- DE WERELD 'jammen Nieuw wereldrecord 400 meter schoolslag Postvluch en op Indië in w e i n i g woorden MAGGIs JULIENNE-SOEP Barbier-zakkenroller Het zwijgen der R.K. Kamerleden 0 iWE^TEILT: Propaganda voor slagschepen een gevaar? I8""»»-18 ,a°- De Rallye Monte Carlo Interview met Piet Nortier Drenkeling vecht met zijn redder Is dat behoorlijk? B L IJ V E N Kruit—Van Kampen op tijd ln War schau. Zoojuist ontvingen wij een telegram uit Warschau, meldende dat ons kop pel KruitVan Kampen te 5.30 in de Poolsche hoofdstad arriveerde en prompt op tijd te 6.15 werd gestart voor Berlijn. De kansen dat de „klei ne groene vloo" de monsterrit zal volbrengen stijgen met den dag! KEES KRUIT. ALLE TALLINN-KOPPELS OP TIJD IN RIGA. DE TWEEDE NACHT DE ZWAARSTE. Gisteravond half- icht is het koppel Kruit-Var. Kam- oen te Konings- oergen aangeko- nen, terwijl het ïur van aankomst §jjf ildaar was vast gesteld op 21.44 u Ook de andere teams uit Tallinn eijn in den loop van den avond te koningsbergen ge- irriveerd. De Tal- lin-route bleek minder zwaar te zijn, dan voor speld was; het feit, dat Kruit- van Kampen 3 uur vóór den vastgestelden tijd Riga bereikten, is hier wel het bewijs voor! In dit verband wilton wij er nog even op wijzen, dat het A.N.P. het bericht ver spreidt, dat ons Noordhollandsche koppel eerst om 5.50 Riga bereikte, dus een uur voor de openstelling der controle; dit be richt moeten wij nadrukkelijk weerspreken. Blijkens afstempeling van het telegram zijn onze jongens reeds om 4 uur de Let- landsche hoofdstad gepasseerd! Hulde! Overigens was de heele ploeg uit Tallinn op tijd in Riga. Eersten waren Bakker Schut en Nortier, die zich om 2.30 bij de controle meldden. Interview Bakker—Schut. Een speciale A.N.P.-verslaggever heeft in- deze stad gelegenheid gevonden de Neder- landsche deelnemers naar hun bevindingen te vragen. De metgezel van Bakker—Schut Piet Nortier vertelde, dat het vertrek in de Estlandsche hoofdstad had plaats ge vonden met drie graden dooi. Plasregens vielen neer op de met ijs bedekte wegen, met het gevolg, dat de oppervlakte spiegel glad werd. De meest vreemdsoortige toonee- len speelden zich dan ook tusschen Tallinn en de Letlandsche grens af. Maar gelukkig is alles goed afgeloopen. Alleen heeft de equipe StemerdinkKeizer bij Tallinn een aanrijding gehad met een vrachtauto. De Ford-Junior kwam er niet heelhuids af, want het linkerspatbord werd er vrijwel afge scheurd. In „Niemandsland". Niettemin werd de tocht welgemoed voort gezet en kwam men op tijd aan de controle te Riga. Tusschen Estland en Letland is een stuk weg, dat onder „Niemandsland" valt. Hier bleek de sneeuw decimeters hoog te liggen en aangezien er van verkeer in deze omgeving geen sprake was geweest, hadden de Rallye-rijders de grootste moeite er door heen te komen. Vermakelijk incident. Bakker Schut had er een behoorlijk gan getje ingehouden. EenigC uren te vroeg kwa men wij te Kaunas aan, tot groote consterna tie van de officials, die daar niet op gere kend hadden. Enkele voegden ons toe: U bent veel te vroeg hier!, waarop wij antwoordden: maar wij zijn er nog niet! Onzen wagen hadden wii n.1. enkele me- <wl Uw Soep MAGGIS JULIENNE-SOEP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Holland s groentetuin ons biedt Per tablet voor 2-3 borden 8 cent. pak 4-6 15 nïmm ters voor de streep der controle geplaatst en de Sportcommissaris der Koninklijke Neder- landsche Automobielclub, van Wickevoort Crommelin, had ons geleerd, dat men gerust enkele uren te vroeg bij een controle kon aankomen, mits men den wagen maar een stuk voor de streep zette. Ten slotte gaven de officials toe, dat wij er niet waren, met welke conclusie wij ons natuurlijk konden vereeriigen En nu gaan wij, aldus Nortier, den tweeden nacht in, welke algemeen door de Rallye-rijders als de zwaarste wordt beschouwd. De afstand van Koningsbergen naar Warschau is meer dan 300 km. en men vertelde ons hier, dat er nog al wat sneeuw onderweg te vinden zal zijn. De indruk, welke de Nedcrlandsche teams hier maken, is uitstekend. Vooral ons kranig damesteam, Jkvr. Van VredenburchMej. van Stockum staat in het middelpunt aller belangstelling. Opmerkelijk is ook de prestatie van de équipe KruitVan Kampen met de Fiat500, zeide Nortier. Het tem po weet men prachtig te volgen en bovendien is het enkele malen ge lukt geruimen tijd voor de opening der controle te arriveeren. Vooral de stuurmanskunst van Kruit, die vrij wel voortdurend rijdt, dient geroemd te worden. De andere deelnemers. De acht Palermo-rijders kwamen gisteren te 17.55 te Rome aan. Van de acht équipes die Dinsdagavond uit Sta vanger startten heeft slechts één team, een Nederlandsche de eerste controle, Kristiansand, op tijd kunnen bereiken. De Nederlandsche Stavanger-équipe H. A. PolakA. van Hall en een medepassagier met Ford heeft ou 60 K.M. vóór Kristiansand een ongeval gehad, dat nog goed is afgeloo pen, doch waardoor onze landgenooten van verdere deelneming werden uitgeschakeld! Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak ge raakte de wagen bij het plaatsje Mandal plotseling van den weg af. De auto maakte een val van 6 meter en werd zwaar bescha digd. Gelukkig bleven de drie inzittenden ongedeerd. De drie Nederlandsche Athene-koppels kwamen \Vi uur te vroeg in Sofia aan en zijn te middernacht gestart voor Belgrado. Hij kwam voor de Jubileumfees ten uit Zuid-Amcrika naar Am sterdam. Een Zuid-Amerikaansche barbier, afkom stig uit Uruguay, was begin September via Parijs naar Amsterdam gekomen. Hij zal zijn zonnig vaderland voorloopig niet terugzien, want hij werd op 6 September verdacht van zakkenrollerij, op het Stati onsplein, door de politie ingerekend en eenige maanden later door de rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. Van dit vonnis ging de man in hooger beroep en gisteren diende de zaak voor het gerechtshof. „Waarom bent u als werklooze, naar Am sterdam gekomen?" wilde president weten. „Voor de jubileumfeesten", antwoordde verd. vroolijk. Pres.: En hoe kwam u aan 250 Holland- sche guldens? Verd.: Uit Parijs meegebracht voor de feesten... Het Blijkt dat hij samen met S., een be- ruchten internationalen zakkenroller, in een klein hotel in de Warmoesstraat logeerde. Toen S. merkte, dat zijn vriend door de politie veilig was opgeborgen, verdween hij. De bestolene vertelde dat hij 's avonds tegen twaalf uur met zijn dochter in de tram wilde stappen. Het was zeer druk op straat en de tram werd „bestormd". In het gedrang voelde hij plotseling, dit zijn por- temonaie uit zijn achterzaek werd gehaald. „Daar gaat m'n portemonnaie" riep hij. Zijn dochter, die achter haar vader stond, bleek niet voor een kleintje vervaard. Zij zag, dat verdachte de portemonnaie in zijn hand had en snel wegwierp. Zij greep den man die wilde vluchten en met behulp van het publiek kon hij aan de politie worden overgeleverd. De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis van de rechtbank: twee en een half jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. 1 Februari a.s. zal de barbier-zakkenrol ler zijn vonnis vernemen. De R.K. Staatspartij moet kiezen of deelen! Lof en blaam voor den Minister van Onderwijs. Verschillende Eerste Kamerleden zijn lang niet voldaan over het beleid van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. In het zoo juist verschenen Voorloopig Verslag over de onderwijsbegrooting 1939, schrijven zij, dat de dringende vraagstukken nog steeds zoo goed als onopgelost zijn en zij er daarom weinig behoefte aan hebben, op nieuw met den minister hierover te debat- teeren. Verwondering heeft bij deze leden gewekt de houding, door de fractie van de R.K. Staatspartij in de Tweede Kamer bij dè be handeling van dit begrootingshoofdstuk. (Bedoeld wordt het bij wijze van protest zwijgen der R.-Katholieken tijdens de debat ten, terwijl de fractie toch vóór de begroo ting stemde.) De R.K. Staatspartij, aldus de aan het woord zijnde leden, heeft te kiezen of te dee len: zij heeft óf haar verzet tegen den mi nister voort te zetten, maar dan daarvan ook de consequenties te aanvaarden, óf die oppositie ter wille van het overigens blijkbaar door haar begeerde kabinet te stanken en zich loyaal bij de gevoerde on derwijspolitiek neer te leggen. Verscheidene andere leden achten het door de R.K.-fractie ingenomen standpunt alles zins juist. Andere leden, geenerlei grond aanwezig achtend, voor de onmatige verwijten tot den minister gericht, willen dezen gaarne hun bijzonderen lof brengen voor een optreden zijnerzijds, als tot uiting komt ten aanzien van den voorgestelden steun aan jonge on derwijzers. waarbij de bewindsman zich in elk opzicht toegankelijk toont voor redelijke wenschen. De drank speelde hun parten. Een Zweedsch zeeman, die in Amsterdam aan het passagieren was geweest, keerde gisternacht in beschonken toestand naar zijn schip terug. De weg terug leverde nog al moeilijkheden op en tenslotte kwam de man in het water van het Loozingskanaal terecht. Tot zijn geluk bevond zich daar een vis- scher in zijn bootje, die den drenkeling aan boord heesch. Deze was hier blijkbaar op te gen, want hij ging zijn redder te lijf. De vechtersbaas kon natuurlijk zijn even wicht in het schommelend bootje heelemaal niet vinden en geraakte weer te water. Nu klemde hij zich echter aan de boot vast én de visscher bleef niet anders over dan den man weer binnen boord te trekken. Toen hij veilig aan wal was gebracht, hebben de G. G. en G. D. den redeloozen zeeman, een 28-jarigen stoker, naar de Valeriuskliniek ge bracht, De Amsterdamsche burgemeester zou niets geweten hebben van het Justiti oneel onderzoek naar het erfpachts schandaal. Aan den minister van Justitie werden door den heer Wijnkoop, lid van de Tweede Ka mer, de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat er in Amsterdam sinds eenigen tijd 'n justietioneel onderzoek plaats vindt ten aanzien van den handel in erf- paohtsgronden, en zoo ja, wil de minister dan mededeelen wat de aanleiding was om dit, onderzoek in te stellen? Wil de minister tevens mededeelen of dit onderzoek geschiedt in opdracht of althans met medeweten van den minister? In het. verder juist, en zoo ja behoorlijk, dat er van dit onderzoek, althans tot aan de publicatie van het geval in de pers geen mededeeling is gedaan aan den burgemees ter van Amsterdam? Indirn dit juist is, wil de minister dan de gronden aangeven waarop deze mededeeling is nagelaten? Baby maakt zich geen zorgen over de gemorste melk En bet Duitsche dienstmeisje bleef Men zegt men heeft mij toch weer noodig, Ik moet terug naar 't vaderland, Ik heb een groote brief gekregen, En 'k las het ook nog in do krant. Hoe ginder dat tekort aan meisjes Nu wel zoo plots'ling is ontstaan? Daar zal ik me niet in verdiepen, Dat gaat een vrouw ook weinig aan. Nu heb ik dagen loopen denken: Hoe is 't ook weer? Wat moet ik doen? Van huis uit ben 'k een keurig meisje, 'k Sta op mijn burgerlijk fatsoen. Zal ik wel gaan of zal ik blijven? Het werd een lastig grensgeval, Eén factor had ik glad vergeten, En die ging toch maar bovenal! Want ik had zelf niet te beslissen, Amor is internationaal, En dan 't geluk der onderdanen Is voor elk land een ideaal! Maar van dit standpunt uit bekeken Stond ik voor een voldongen feit, Wanneer de liefde gaat regeeren, Is men vaak zelf de leiding kwijt! Ik heb me dus maar onderworpen Aan Ilolland's Burgerlijken Stand. Wat meubeltjes, een prettig huisje Een advertentie in de krant! We zouden toch al gauw gaan trouwen, Het is het eeuwenoude lied, Dat nooit nog halt hield aan de grenzen, En 't klinkt ook nu zoo kwaad nog niet! Ik heb mijn hart maar laten spreken, Dat stemde telkens weer van „ja", En nu komt, als een vlot accoordje, Ons huw'lijk zeer snel achterna! En internationale spanning? Die krijgt geen plaats in ons gezin, Komt straks mijn bootje aangevaren, Dan ben ik klaar? DAN STAP IK IN!! Januari. (Nadruk verboden.) KROES. ONZE OOST. Bouw te tijdroovend geacht. In het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Ned-Indië voor 1939 lezen wij: Verscheidene leden vroegen, of het vloot- plan-1930, dat indertijd reeds als het mini mum gold, nog wel een voldoende'grondslag is voor den opbouw van onze Staatsmarine, nu in de geheele wereld, het Oosten niet in de laatste plaats, de internationalen toestand aanmerkelijk ongunstiger is geworden. Zeer vele leden achten de thans op komende propaganda voor slagsche pen, zelfs uit zuiver militair-miari- tien oogpunt, een gevaar, voor al voor de tijdige versterking van de weerkracht onzer vloot in de Indische wateren, aangezien de bouw van deze schepen en de inrichting .van dokgelegenheden, enz., voor slag schepen in onze vlootbasis zoo gerui men tijd in beslag zouden nemen, dat het meest critieke tijdperk vermoede lijk voorbij zou zijn, voordat derge lijke schepen gereed en in gebruik zouden zijn. Over de financieele zijde van dit vraag stuk wilden deze leden zich vooralsnog niet het hoofd breken, aangezien zij vermoedden, dat de regeering tegen dergelijke plannen volstrekt afwijzend zou staan. Gaarne zou den zij het oordeel der regeering hierom trent vernemen. Het groote feit van gisteravond tijdens de internationale zwemwedstrijden te Ko penhagen was de verbetering van het wereldrecord door de 14-jarige Deensche zwemster Inge Soerensen op de 400 meter schoolslag. In fraaien stijl wist het meisje de 400 meter af te leggen in den tijd van 6 min. 16,2 sec., terwijl het oude wereldre cord op naam van Martha EngfeldtGe- nenger (Duitschland) stond met. een tijd van 6 min. 19,2 sec., gevestigd op 7 Maart 1937, eveneens te Koppenhagen. Inge Soerensen bleek in grootsohen vorm te zijn. Jo Waalherg en ook Lykke Larsen konden op de laatste hanen het tempo van Inge Soerensen niet bijhouden en het ver schil van ongeveer 8 seconden tusschen haar en Jo Waalherg teek ent 'toch wel duidelijk het. krachtsverschil, dat er dezen avond tusschen beide zwemsters bestond. Niettemin viel er voor Nederland nog een succes te noteeren. Op de 200 mieter schoolstag heeren verbeterde Smitshuyzen het Nederla.ndsch record door dezen afstand af te leggen in 2 min. 44.4 sec. Het oude record stond op zijn naam rneit 2 min. 45,6 sec., gevestigd op 29 November 1938 te Amsterdam. De prestaties op de 100 meter borstcrawl dames vielen, omdat de verwachtingen hoog gosnannen waren, iets tegen. Men voorspelde algemeen in Denemarken, dat het wereldrecord van Willy den Ouden er een dezer dagen wel zou aangaan, doch dif bleek niet het geval te zijn. Enkele uitslagen luiden: 100 meter schoolslag dames: 1. Tnge Soerensen 6 min. 16,2 sec. (nieuw wereldrecord); 2. .To Waalherg 6 min. 27.3 sec. 3. Lykke Larsen 6 min. 31,5 sec. 100 meter borstcrawl dames; 5. en 6. Nida Renff en Tonny Petersen, hpidpn i min. 12,6 sec. 100 meter borstcrawl heeren: L Paul Petersen 1 min. 1.1 sec. 2. Van der Kuil 1 min. 1.3 sec. °00 meter schoolslag heeren: 1. Rmitshnvzen 2 min. 44.4 sec. (nieuw Voriorlandseh record). 3 k 100 meter wisselslag estafette heeren: 1. Nederland met Metman, Smitshuyzen en Van der Kuil, tijd 3 min. 31,6 sec. Vertrek van Buizerd (terugreis) Emoe (heenreis) Valk (terugreis) Oehoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Athene 18 Jan. Jodhp. 18 Jan. Bagd. 18 Jan. Napels 18 Jan, Medan 18 Jan. Aankomst to Band. 18 Jan. A'dam 18 Jan, Rang. 18 Jan, Athene 18 Jan. Alex. 18 Jan. Rang. 18 Jan. Duitsch vliegtuig boven Polen verdwaald. In 't plaatsje Sejki in het district Kutno is een Duitsch militair vliegtuig geland. De piloot werd in arrest gesteld, doch la ter weer vrijgelaten. Flij verklaarde, dat hij, op weg zijnde van Oost-Pruisen naar Breslau, verdwaald was. Het toestel zal ter beschikking van de Duitsche autoritei ten worden gesteld. Chwalkowsky in Berlijn. - Van officieele zij de wordt medegedeeld, dat de Tsjecho- slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Chwalkowsky, Zaterdag 21 Janu ari, voor een kort verblijf in Berlijn zal aankomen, teneinde besprekingen te voe ren met den rijksminister van buitenland sche zaken, Von Rihbentrop. Zij mogen geen Duitsohers meer zijn. Jri de staatscourant is gisteren weer een lijst gepubliceerd met de namen van 99 per sonen, voor het meerendeel Joden, die van de Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Het Duitsche handelsverkeer met Tsjecho- Slowakije is door de nieuwe regelingen weer veel intenser geworden. Het. volume van den uitvoer bedraagt ongeveer 2 mil- liard kronen. Deze overeenkomst voorziet ook in een verhooging van den uitvoer van hout, tarwe en meel naar Duitsch land. Te veel kleingeld in Tsjechoslowakije. Het „Prager Tageblatt" brengt bijzonder heden over de besteding der Britsche lee ning van 10 millioen pond. Volgens het blad zal een bedrag van drie millioen pond gebruikt worden tot vermindering van den omloop van kleine munten. De Palestina conferentie. Zondag zullen de Egyptische gedelegeerden voor de Pa- lestijnsche kwestie naar Londen vertrek ken. Communisten marcheerden naar Downing- street Ongeveer 500 communisten mar cheerden gisteravond on naar de Britsche regeeringsgebouwen. Zij overhandigden Chamberlain een petitie, waarin zij wapens voor Spanje eischten. Litauen krijgt nieuwe zeehaven Op voor stel der regeering heeft de kamer een cre- diet van 2 millioen litas goedgekeurd voor den aanleg van een Litausche haven te Sweita. Tot dusver was Klaipeda de eenige haven, waarvan voor den uitvoer van Litauen gebruik kon worden gemaakt, Oekrainers willen eigen ministers. Bij ge breke van autonomie eischen de Oekrai ners de instelling van een ministerie, he iast met de behandeling der Oekrainsrhe vraagstukken, of op zijn minst een coördi natiecommissie hij 't minister-presidium. Methaangas voor bootmotoren. Tn Italië heeft men een zeer eenvoudig middel ont dekt, volgens hetwelk men voor de voort beweging voor motorhooten benzine kan vervangen door methaangas. Bij de laatste onderzoekingen op de Lagune van Vene- tie over een parcours van meer dan eeni uur heeft men slechts 1 flesch methaangas ter waarde van 20 lire noodig gehad, in- plaats van 11 liter benzine ter waarde van 36 lires. 't Gaat beter in Europa! De Zuidafrikaan sche minister Pirow heeft verklaard, dat de Europeesche toestand is verbeterd. De toekomst hing af van de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, dat van de goot- ste beteekenis is. Pirow ziet de oplossing in 'n autonomen-vluehtelingenstaat, voor al daar het probleem zich tot midden- en oost Europa uitstrekt. Opvoering der productie in Rusland. Vol gens de voorloopige opgave van het bu reau voor de statistiek bedroeg de waarde van de Sovjet-Russische industrieele pro ductie in 1938 77.520 mi'lioen rochel, het geen 12 pet. hooger is dan in 1937. Prosit Keizer Wilhelm mag niet meer! Om tot nu toe onbekende redenen is aan alle officieren van het, Duitsche leger ver heden om op de gezondheid van den ex- keizer te drinken ter gelegenheid van zijn 80 sten verjaardag op 27 Januari a.s. Vermindering van steunaelden in Amerika. President Roosevelt heeft gisteravond ver klaard, dat de voorgestelde verlaging van 150 millioen dollars in de nieuwe steun- wet het noodig zal maken om per 1 Juni a.s. ruim 1 millioen arbeiders te sehrappen van de lijsten der steunadministratie De conservatieve democraten hebben deze ra ming als onjuist gekenschetst. Ciano in Zuid-Slavië. De Ttaliaansehe mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, is gisteravond op het grensstation Ravek aangekomen. Tegenover een redacteur van Avala verklaarde hij, dat de bespre kingen te Beige gewijd zullen zijn aan den. toestand in het Donauhekken. De vriend schap en de samenwerking tusschen Tta- 'ië en Zuid-Blavië hebben positieve resul taten gebracht en zullen dat Wijven doen. In een speeialon trein heeft Ciano de reis m de richting van Ljoebliana voortgezet.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2