Hitier worstelt met de wetten der economie Rumoerige zitting der Fransche Kamer DE WERELD Postvluchten op Indië 'N TRIOMF VAN SMAAK in_ weinig woorden Waarom de Joden niet aan land mochten Militair vliegveld bij Katwijk Enge'aod's PUBLICATIE Dn Schacht afgezet als President der Rijksbank Dr Funkt de minister van economische zaken zijn opvolger Een stap naar inflatiezeggen Londen en Parijn Onze Oost Vliegtuigen van bakeliet Hoe deakt men over Barcelona's val? koopvaardijvloot weerbaar Amsterdamsche politie doet goede vangst NAAR GELDMAKEN DOOR DEN STAAT? GROOTE GELD- SCHAARSCHTE IN HET DUIT- SCHE RUK. Dr. Funk de man die komt Zooals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage mededeelden, heeft Hitier den president der Rijksbank, Dr. Schacht, afge zet en Dr. Funk, den minister van economi sche zaken in zijn plaats benoemd. Zeer waarschijnlijk heeft Schacht te veel bezwa ren gehad tegen Hitier en Goerings econo mie en weigerde hij daar nog verder kapi taal voor beschikbaar te stellen. Veelbetee- kenend is althans een uitlating in de Natio nal Zeitung, Goerings spreekbuis, welk blad als volgt schrijft: Door de benoeming van Funk is de onvoorwaardelijke steun van de rijksbank bij de uitvoering van de economi sche taak der regeering voor de toekomst verzekerd. De nationaal-socialistische eco nomische politiek staat het kapitaal slechts toe, de rol te vervullen van dienaar van handel en industrie, en dit nationaal-socia listische beginsel zal voortaan het richtsnoer zijn voor de rijksbank. De buitenlandsche pers ziet in Schachts heengaan een bewijs dat Duitschlands eco nomische en finantieele positie steeds on gunstiger wordt. HITLERS BRIEVEN. Hitier zond aan Funk den volgenden brief: Zeergeëerde heer minister: ik neem de ge legenheid van Uw benoeming tot president van de Duitsche rijksbank waar, om U bij de aanvaarding van uw nieuwe functie mijn meest oprechte wenschen te doen toekomen. Uw taak zal zijn: 1. In uw functie, waarin thans de beide belangrijke ressorten vereenigd zijn, zooals tot nu toe, de onvoorwaardelijke stabiliteit der loonen en prijzen te verzekeren en daar mede ook verder de waarde van de markt te handhaven; 2. de kapitaalsmarkt in verhoogde mate te ontsluiten voor de particuliere geldbehoefte en ter beschikking te stellen; 3. de met de wet van 10 Februari 1937 in geleide reorganisatie der door het pact van Dawes aan de onbeperkte souvereiniteit van het Rijk onttrokken toenmalige rijksbank tot een aan de souvereiniteit van den staat on voorwaardelijk ondergeschikte Duitsche cir culatiebank tot dat einde te brengen, dat in overeenstemming is met de nationaal-socia listische principes. Aan rijksminister dr. Schacht heeft Hitier den volgenden brief gezonden; „zeer geëerde heer minister: Ik neem de gelegenheid/ dat gij van Uw functie van president van het directorium der rijksbank zijt ontheven waar, om U mijn meest oprechten en warmsten dank uit te spreken voor de Duitschland en mij persoon lijk in deze functie in lange en moeilijke jaren opnieuw verrichte diensten. Uw naam zal vooral voor altijd verbonden zijn met het eerste tijdvak dern ationale herwapening, Ik verheug mij van U in Uw hoedanigheid van rijksminister voor nieuwe taken ge bruik tp kunnen maken. Schacht wordlt dus niet geheel uit het regeeringsa-pparaat uitgeschakeld eai wordt „minister met bijzondere opdrachten." GROOTE ONZEKERHEID. 't Ka.n niet anders of liet ontheffen van Dr. Schacht van zijn functie als president van de Duitsche Rijksbank moet alom in tot oordeelen bevoegde kringen het gevoel van groote onzekerheid over hot vorder verloop der conjunctuur, speciaal in de kapitaalarme dictatuurstatien, verhoogen. Wie in het Volkenbondsrapport leest over de defensie uitgaven in de laatste jaren slaat een schrik om het hart. Het Ilsbl. schrijft hierover: Wij, zien hier het beeld van den huiveringwekkendein be wapeningswedloop. opwindender dan de felste zesdaagsche, maar ook duurder, ver nietigender, eindeloozer en... hopeloozor. Een wereld, krakend ondier economische depressie, vei-starden ruilhandel, verstopt kapitaalsverkeer, autarkische verarming en uitholling, geeft in 1938 voor een waarde van bijna 10 milliarden goud-dollars uit aan bewapening d.w.z. IK milliard méér dan in 1937, dat een jaar leek te worden van opgaande conjunctuur, die zich even wel niet wist door te zetten. In de vijf ja ren vóór de mislukte ontwapenings conferentie van 1932 gaf de wereld, ondanks het feit dat zij in 1928 door de economische wereldcrisis werd overvallen, bijna 21 mil liard goud-dollars aan bewapening uit. In de vijf jaren na de mislukte ontwapenings conferentie van 1934 tot en met 1938 verhoogde zij dit bedrag met meer dian de helft tot 33 milliard. Europa, ons oude en veelgeplaagde conti nent, geniet de twijfelachtige eer, het leeu wendeel hiervan te dragen. In 1938 nam het ruim 72%, of bijna 7 van die totale 10 milliard goud-dollars aan bewapeningsuit- gavcn voor zijn rekening. En in de wereld ais geheel zijn het natuurlijk de groote mogendheden d'ie de zwaarste porties heb ben bijgedragen. Naar berekening hebben Engeland, Frankrijk, Italië Duitschland, Amerika, Japan en Rusland in de tien ja ren van 1929 tot 1938, dus van het be gin der economische crisis, tezamen 41 mil liard goud-dollars aan bewapening uitge geven tegen bijna 15 milliard voor die ove rige 57 landen der wereld. En vandaag voelt een ieder zidh onveili ger dan ooit, en wordlt allerwegen gezocht naai- nieuwe bolwerken, militair, econo- misch-strategisch, geografisch- strategisch om toch maar verschanst te zijn als de caitastrophe komt. Het is geen geheim, zegt de Berlijnsche cor respondent van dit blad, dat het Derde Rijk op financieel en economisch gebied voor zeer groote moeilijkheden staat De enorme kosten der weermacht en der militaire versterkingen der maatregelen voor het Vierjarenplan, de overneming van Oostenrijk en het Sudetenland, de geweldige bouwondernemingen, enz., enz., hebben de regeering voor de taak gesteld, geweldige be dragen ter beschikking te stellen, die naar de opvatting van dr. Schacht en den Rijks minister der financiën, slechts door nieuwe ingrijpende belastingen en verhoogingen van belastingen kunnen worden opgebracht Hier nu staat Schacht lijnrecht tegenover Hitier. Schacht, de ervaren bankman, kent beter dan de impulsieve dictator van het Derde Rijk, de ijzeren wetten der economie en wei gert de bankbiljottenpers in werking te stel len om de verdere nationaal-socialistische politiek: bewapening en autarkie, te steu nen. Hij wenscht dat daarvoor het volk of fers brengt in den vorm van verhoogde be lastingen. Hitier vreest tengevolge daarvan groote ontevredenheid en verlies van popu lariteit bij het volk. Vandaar dat de Führer den weg van de minste weerstand heeft ingeslagen en Funk, de inflatieman, heeft benoemd. De indruk in het buitenland. Te Parijs is het bericht met groote ver bazing ontvangen. De bezuinigings- en be lastingplannen van den oudbankdirecteur zoo zegt men hier, hebben het moeten afleg gen tegen technische financieringsmiddelen van minder gehalte en men meent dan ook een, aanvankelijk beperkte, inflatie in Duitschland te mogen tegemoetzien. Ook Engeland heeft een dergelijk oordeel. Bijna de helft van het nationale inkomen wordt thans door den Staat beheerd, zegt men, aldus het Ilsb: de Duitsche productie van vliegtuigen is reeds aan het verminde ren, zoodat er reden is om aan te nemen, dat dientengevolge de Britsche productie spoedig grooter zal zijn dan die van Duitsch land. De aanstelling van Funk tot president van de rijksbank is door een hooggeplaatst de partementsambtenaar een „voor de Vereenig- de Staten bedoelde klap" genoemd. Andere IMMIGRATIE-DIENST IN NED. INDIë KENT GEEN RASSEN ONDERSCHEID. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Albai;da betreffende het verbieden door den immigratie-ambtenaar te Batavia aan Duitsche passagiers van Joodschen bloede op de „Johan van Olden- barnevelt" om te Batavia aan land te gaan heeft de minister van Koloniën o.m. het vol gende medegedeeld: Nadat op 3 Nov. 1938 eerst aan alle twaalf DuitsrhJoodsche passagiers van de „Johan van Oldcnbarneveldt" ingevolge de z.g.n. „toelatingsbepalingcn" de ontscheping was geweigerd, is aan 5 personen, die kennelijk als toeristen Java bezochten, toegestaan aan land te gaan. Volgens de toelatingshepalin gen mogen personen, die zieh zonder vol doende bestaansmiddel in Ned. Indië wil len vestigen, niet worden ontscheept en in bovenstaand geval was sprake van derge lijke personen. Bedoelde beslissingen zijn door de betrok ken autoriteiten genomen na overleg mei de Indische regeering. Een onderscheid tusschon Joodsche en niet Joodsche reizigers, als door den steller dei- vragen bedoeld, wordt door don immigratie dienst in NederlandschIndië niet ge maakt. ambtenaren verklaarden, dat Funk bekend staat om zijn vijandigheid jegens de Ver- eenigde Staten. Het algemeene commentaar in de handelsdepartementen op het ontslag van Schacht was, dat de wijziging geen wer- kelijken invloed had op den DuitschAme- rikaanschen handel, omdat Schacht hier zelf reeds geen invloed meer op uitoefende. De Jodenkwesties. Semi-officieel vernemen wij uit Berlijn, dat het niet is uitgesloten dat Schacht ver der belast zal worden met de liquidatie der Jodenkwesties, en de besprekingen met Rublee weer zullen worden hervat. Een vroeger officieel bericht, zegt echter, dat de onderhandelingen met Rublee niet zullen worden voortgezet. Afgevaardigden wilden elkander te lijf. Een uitlating van den radicaal-socia list Pierre Cot over zwakke punten in de Duitsche economie had een in terruptie van een rechtsche afgevaar digde tot gevolg. Pierre Cot zeide daarop: „Te oordeelen naar de in terrupties is de Duitsche propagan da nog machtig. Een groot rumoer ontstond toen De rechtsche afgevaardigden protesteeren heftig, linksche afgevaardigden applaudis- seeren. De uitroepen worden verward. Het rumoer wordt steeds grooter, zoodat Her- riot de rust niet kan doen weerkeeren en de vergadering schorst, welke na een klein half uur heropend wordt. Het rumoer zet echter opnieuw in en eeni- ge afgevaardigden willen elkander te lijf gaan. Zij worden door boden gescheiden. Her- riot verklaart de incidenten te betreuren. Toen de rust hersteld was, ziertje Cot zijn rode voort Hij wees op het belainig van de Duitsche propaganda en verklaarde, dat het beter zou zijn gedreest Beek, een vriend van Frankrijk dan von Ribbentrop uit te nood'iigen. Hij besloot „laten wij onze bond genootschappen handhaven. Laten wij mor gen onze vrienden bijeenbrengen voor een groote vredescoalitie, hetgeen meer waard zal zijn dan ze bijeen te brengen voor een oorlogscoalitie." Tijdens de debatten maakte Herriot, de afgevaardigde der republikcinsche fede ratie nog de volgende opmerking: „Wij volharden er in de Duitscbers te zien zooals wij zouden willen, dat zij wa ren en niet zooals zij zijn... wij moeten kie zen ein opbouwers zijn van het Europa van morgen of komen te staan tusschen de hui lebalken, die klagen op de bouwvallen van gisteren. Tegenover den federalen monopolieraad heeft de vice-president van de Bakelite Cor poration, Beakland, mededeelingen gedaan omtrent een nieuwe geheime methode, wel ke massaproductie van vliegtuigen in oor log mogelijk maakt. Bij deze methode, waarbij gebruik wordt gemaakt van een nieuw plastisch materiaal inplaats van hout of metaal, zal het mogelijk zijn, in twee uur een vleugel of een romp van een vliegtuig te vervaardigen met slechts ne gen arbeidskrachten. Plannen worden ten uitvoer ge legd. Op de vragen van den heer Krijger omtrent het aanleggen van een militair vliegveld in de omgeving van Katwijk heeft de minis ter van Defensie als volgt geantwoord: In verband met de uitbreiding van de mi litaire luchtvloot bestaat nog dringende be hoefte aan twee groote militaire vliegvel den, welke zoo mogelijk in de vesting Hol land moeten zijn gelegen. Reeds goruimen tijd geleden werd in de nabijheid van Katwijk een terrein gevon den, dat aan de gestelde eisohon van bo demgesteldheid voldoet. Echter moest, na dat de voorbereidingen tot den aankoop der gronden waren getroffen, met de verdere uit voering der plannen worden gewacht, zoo lang niet zou zijn beslist, over het aanleg gen van een Centraal vliegveld voor het internationaal luchtverkeer in de nabijheid van'Leiderdorp. De daardoor ontstane ver traging kan met het oog op de belangen van de landsverdediging Tuiert langer worden aanvaard, zoodat dan ook besloten is de plannen tot bet aanleggen van een militair vliegveld bij Katwijk ten uitvoer te leggen. De ligging ten opzichte van Schiphol is daarvoor geen beletsel. Wel zal, wanneer Schiphol niet tot cenraal vliegveld voor het internationaal luchtverkeer zou worden bestemd, voor een ander centraal vliegveld dan niet meer een terrein in de nabijheid van Leiderdorp kunnen worden gekozen maar zou daarvoor een plaats moeten wor- den gezocht, op grooteren afstand van het militair vliegveld bij Katwijk gelegen. De verslaggever van de „Daily Express" te St. Jean de Luz vroeg zeven militaire deskundigen van verschillende landen naar hun meening over de capitulatie van Barcelona. 4 zeiden dat Barcelona binnen een maand zou vallen. 1 zei, dat het binnen twee maan den viel. 1 gaf de stad nog drie maanden, voor Franco binnenrukte. 1 zei dat zij in het geheel niet zou vallen. Maatregelen tegen de Duitsche duikbootplannen. Ofschoon de inhoud van het Duitsche ant woord betreffende den bouw van onderzee- ers niet bekend gemaakt is, is het toch, al dus Reuter, duidelijk, dat er geen sprake van is, dat Duitschland niet op het oogenblik het recht op pariteit in duikbootentonnage met Groot-Brittanniö ten uitvoer legt. Een der hoofdzakelijke problemen moet noodzakelijkerwijze zijn het bespoedigen van den bouw van onderzeeërs door Duitsch land. De gevolgen hiervan ten opzichte van de Britsche bouwplannen zullen niet bekend zijn voor de vlootbegrooting wordt gepubli ceerd. Het lijkt echter onvermijdelijk, dat voorzieningen zullen moeten worden ge maakt voor een uitbreiding der anti-duik boottypes. Dit brengt met zich mede een uitbreiding van het aantal escortevaartuigen ter be scherming van koopvaardijconvooien en van het aantal aatrouilleschepen. De Britsche en imperiale vloten bezitten op het oogenblik 34 escortevaartuigen, waarvan 27 behooren tot de Britsche vloot. Nog zes van deze vaar tuigen worden gebouwd en het ligt ook in het voornemen om sommige oudere torpedo- bootjagers te verbouwen voor escortedoel- cindcn. Engeland maakt zijn koopvaar dijvloot weerbaar. De Engelsche admiraliteit heeft besloten tot een nieuwen stap op den weg naar het weerbaar maken van koopvaardijschepen. Zij heeft een plan ontworpen tot oefening van officieren ter koopvaardij en andere zee lieden in de bediening van liet geschut, Het is de bedoeling, dat de defensieve wapenen, die in tijd van oorlog wellicht op de koop vaardijvloot zullen moeten worden aange bracht, zoowel door oficieren als door andere opvarenden bediend kunnen worden. Gisternacht heeft een agent van politie twee mannen, die zich op verdachte wijze op de Oosterburgergracht te Amsterdam op hielden, aangehouden en overgebracht naar 't bureau Kattenburgergracht. Daar werden in hun bezit gevonden iubrekerswerktuigen, een aantal sigaren en een theedoek. Het geval werd echter interessant, toen in den vroegen ochtend een kolenhandelaar die een zaak heeft op de Hoogte Kadijk, aan gifte kwam doen van een inbraak, welke 's nachts was gepleegd. Het kantoor was overhoop gehaald, doch er werd niet veel vermist: oen aantal sigaren en een thee doek. De mannen, twee broers van 24 en 17 jaar, van wie de oudste geen onbekende van de politie is, zijn op het bureau in gesloten. AANSLAG TE RANGOON. In verband met een aanslag op de auto, waarin de kinderen van den minister-presi dent van schoql naar huis terugkeerden, zijn drie personen, waaronder een Boedistische monnik, gearresteerd. De kinderen van den minister-president bekwamen geen letsel. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDEOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 16 tot en met 21 Januari 1939, zal bedragen f 1.45 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stan daardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.95 per 100 kg. voor voedcrerwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erw ten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldbooncn van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwa- liteitseischen en in genoemd tijdvak door te lers of handelaren zijn gedenatureerd, zal f2.25 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 20 Jan. 1939. (Adv.) Emoe (heenreis) Valk (terugreis) Oehoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Gier (heenreis) Reiger (terugreis) Vertrek van Singap. 20 Jan. Parijs 20 Jan. Basra 20 Jan. Jodhp. 20 Jan. Napels 20 Jan. Medan 20 Jan. ▲ankoaaat fc Band. 20 Jan. A'dam 20 Jan. Jodhp. 20 Jan. Bagdad 20 Jan. Alex. 20 Jan. Bang. 20 Jan. De Volkenbond gaat bezuinigen. Door re organisatie en samenvoeging van diensten zullen de kosten van den Volkenbond van 32 tot 26 millioen Zwitsersche franken worden verlaagd. Vrouwelijke volkscommissaris in Rusland De vrouw van minister-president Molotof, is benoemd tot volkscommissaris van het onlangs opgerichte commissariaat voor visscherij. Zij is de eerste vrouw, die zit ting heeft in hot ministerie van de Sovjet- Unie. Samenzwering in San Salvador? New York Times meldt uit Colon (Panama) dat volgens nog niet bevestigde berichten in San Salvador 25 Officieren en 60 burgers zouden zijn gearresteerd bij een poging op te slaan tegen de regeering van generaal Maximiliano Hemandcz Martinez. Nieuwe Slowaaksche regeering. Gisteren is een nieuwe regeering voor Slowakije vastgesteld. Deze nieuwe regcering is geen diepgaande wijziging, alleen het ministerie van economische zaken is gesplitst in een ministerie van financiën en van economi sche zaken. Economische maatregelen in Zwitserland. De bondsraad heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij de economische boycott van buitenlandsche mogendheden wordt verboden. Dit besluit werd genomen in ver band met de propaganda, welke in Zwit serland om politieke redenen wordt ge maakt tegen zekere landen of de onderda nen van deze mogendheden, die in Zwit serland wonen. Görinq geeft Balbo een cadeautje. Goe- ring heeft den Italiaanschen luchtmaar- schalk Balbo een Fieseler-Storch-vlieg- tuig ten geschenke gegeven. Het toestel is reeds naar Rome ovegebracht. Ernstige overstroomingen ln Portugal. De overstroomingen in de rivierdalen heb ben zeer ernstige afmetingen aangenomen. •Hier en daar staan de dalen vier meter onder water, Trein- en ander vedkeer is in deze streken geheel onmogelijk geworden. Steden en dorpen zijn geisoleerd: er is groo te schade aangericht. Onder andere zijn in de haven van Oporto twee baggermolens ter waarde van 90.000 pond gezonken. Spionnage te Singapore. De politie heeft bij huiszoeking bij zeven Japanneezen pa pieren in beslag genomen De eigenaars zijn later aan een verhoor onderworpen. Zij werden beschuldigd van spionnage. Arres taties zijn niet verricht. Spaansche regeering bergt haar schatten» Gisterochtend zijn te Port Vendres ze ven vrachtauto's uit Barcelona aangeko men met 45 ton gemunt goud en zilver, dat voor rekening van de Spaansche re geering naar Parijs wordt gezonden. Violist heeft lijfwacht noodig. De beroem de violist Misca Elman heeft dreigbrieven ontvangen; onulat hij een tournee gaat ondernomen voor de Joodsche vluchtelin gen. Hij zal zich nu een lijfwacht aan schaffen! Wiedemann naar San Francisco. Hitiers adjudant kapitein Wiedemann, wordt con- sui-generaal te San Francisco, volgens zeer betrouwbare inlichtingen. Opnieuw grensincidenten in Midden-Europa. Tsjechische miliciens zouden gisteren met handgranaten hebben geworpen naar Pool- sche douane-beambten. Als tegenmaatregel heeft de Poolsche regcering 500 01>8®" wenschte Tsjechen uit Polen verwijderd. Hitier niet naar Mnssolini. Gezaghebbende kringen verklaren niets te weten van een ontmoeting, die geschieden zou tusschen Hitier en Mussolini en waarover door een Duitsch blad zou zijn geschreven. voegt, hieraan toe, dat men het bericht als „weinig waarschijnlijk" beschouwt". Koning van Bulgarije te Rome. De koning van Bulgarije is te Rome gisteravond met zijn kinderen aangekomen. 50.000 Tsjechoslowaken naar Nicaragua. Vijftigduizend Tsjechoslowaken zullen, volgons eon tusschen do regceringen van Tsjocho-Slowakijc en Nicaragua gesloten overeenkomst, naar Nicaragua kunnen omigreeren. De overeenkomst heeft alleen betrekking op nict-joden. Frankrijk en godsdienst. Kardinaal V®r'1 dier, aartsbisschop van Parijs, heeft Jjl eon lezing de opmerking gemaakt, dat 1 Frankrijk thans een sympathieke hol ding aanneemt jegens den godsdienst- de voornaamste redon is, dat het 'a'.1 heeft gezien, dat de hoofdzakelijk telijke beschaving wordt gedreigd door o politieke ideologieën van omringende Ia» don. Thans zijn de kerk en de f?r0<' der democratieën dó christelijke orde. beschermsters

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2