KLOOSTERBALSEM ^prebihbeurtm •ii..Hijnlinr(Üje" GESPRONGEN HANDEN Mta/linieuuM Bij de werfpoort 'r De roode zakdoek /t<^enda T weede Biad Gemberkluiten 35 ct. Ontbijtkoek 18 ct. Fa. GEBR. PRONK Motorbakfiets door auto gegrepen Lezing Miss Hamida Wiener Sangerknaben en de pers AKKER'S Tooneelgroep „Het Masker'' met Jean" Postduiven shows Jan Strijbos Den Helder Hoofdpijn 9 Kiespijn „Dokter Hartjé"adviseert '9 Morgens, 's middags, en 's avonds trekt door deze poort een stoet van werkers. Meest mannen in de kracht van hun leven, veelal goede vakmenschen. Scheepsbouwers, bankwerkers, ponsers en gieters. Ja, welk toeroep wordt er eigenlijk niet uitgeoefend? Het zijn vaklui, die geleerd hebben met ge spannen aandacht te kunnen arbeiden. Ze pijn meest net- en donker gekleed. De enkele dames van de boekhouding ver mogen niet door hun fleuriger uitzicht het geheel op te vroolijken. Zoo is het nu. Vroe ger zou men het vrouwelijk element tever geefs hebben gezocht. Reeds vanaf 1827 af gaat hier 2X per dag jflie vloed- en ebstroom. De vloed, die de menschen, opnieuw na hun Irust, met energie geladen naar het werk voert; de eb, wanneer de werktijd om is, en zij vermoeid en hongerig huiswaarts gaan. Jlun werkkracht blijft als bezinksel achter. Eéns per week trekt een niet onaardig goudstroompje mee de poort uit en de stad in. Het onderhoud beteekenend voor menig werkmans-, ambtenaars- of winkeliersgezin Dan wordt het hek gesloten! Afdoend en radikaal! Onverbloemd; nuchter! De dubbele portierswacht, „meurt, mais ne ee rend pas", „sterft, maar geeft zich niet over!" Een enkeling, die nog op een der schepen (moet zijn kan aan het belletje trekken vlak naast het portiershuisje. Het resultaat hiervan is hetzelfde als bij het binnentreden van een ouderwetsch snoep winkeltje: tingelingelingelingeling Een stoere portier verschijnt dan uit z'n hokje, uit welker schoorsteen de rook kron kelt. Klinkt de boodschap geloofwaardig, dan gaat het hek open en wordt het „werf- paradijs" door den aangekomene ontsloten. Als we zoo'n 50 jaar geleden de afzonder lijke typen van „werfianen" eens bekeken zouden hebben, dan zou de gelijkmatigheid en kalmte ons zijn opgevallen. Bijna allen een pijp in den mond; de kleeding lang niet naar de laatste mode. Op de maat van de werfbel sloften ze naar ibinnen. Lachend vertelt men wel eens, dat die bel een bijzonder gezegde luidde: Luie landswer- refer stap wat an! Of ze dan lui waren Er werd 50 jaar geleden minder gepres teerd dan nu. Men kende niet de moderne arbeidsmethoden. Er was wel eens niet veel werk voorhanden. En ga nu maar eens wer ken, als er niets te doen valt. Het heele levenstempo was kalmer. In het heele land zoowel als bij het individu. En zeer velen waren stellig niet lui! Zéker niet zij, die met noeste vlijt er 's avonds wat ibij probeerden te verdienen, om het schamele loon van 7.8.wat te verbeteren. Het loontje waar zomers van 's morgens 6 tot 's avonds 6 voor gewerkt moest worden; de geheele Zaterdag incluis. Wat is er door deze poort al in- en uitge gaan. Menschen met hun teleurstelling met hun angst en met hun afgunst; met hoop, met moed en geloof. Vorsten, vorstinnen, prinsen, prinsessen, ministers van marine en oorlog en van financiën. Admiraals, Schou ten bij nacht, officieren (met hun dames), onderofficieren en minderen beambten werklieden handelsreizigers Indische thuisvaarders en... „snerthalers". Deze laatsten zijn thans verdwenen. Het Waren jongens, die overgebleven erwtensoep van de schepen mochten halen. Zij hadden daartoe met behulp van oude kinderwagen wielen handig bestuurbare vehikels gemaakt. Eén zat er öp. De emmer tusschen de knieën. Broertje of vriendje duwde van achtèren. Een prototype „vliegende hollander". Het ge beurde wel eens, dat op de helling van de brug naar de Molengracht de bocht te kort en te snel werd genomen. Voertuig met be stuurder en volle emmer kieperden dan om tot hilariteit van de voorbijgangers, maar tot groot verdriet van de jongens, die reeds het visioen voor zich hadden van een lekker bordje dampende „snert". De nieuwe tijd heeft ons deze poëzie (gelukkig) ontnomen. Veel is er doelmatiger en doelbewuster ge- Worden De voorzitter en de secretaris hadden verschil van meening bij wie het progamma gedrukt moest worden. <1 De voorzitter kreeg z'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit. ledereen sprak er dien avond over •n roemde de moderne letter soorten van Thans staat alles in het teeken der zake lijkheid. Een korte sirenestoot heeft het lange ge- klepel der werfbel vervangen. De pneumati sche hamers tikkeren op de staalplaten. Overal zoemt de electrische aandrijving. De vakmenschen leveren topprestaties in quali- teit en snelheid. De werf is ontwaakt! Op de zuilen der werfpoort zitten twee dichtgeverfde leeuwtjes met ingedeukte borst kast als twee bloedarme getuigen van de wat suffe geest uit het midden der vorige eeuw. De Nederlandsche leeuw van 1939 heeft aan heilgymnastiek gedaan. Geweldig is hij uit&egroeid! Gespierd en krachtig is zijn uiterlijk! L'n achterpooten staan gestrekt; de voorpooten rekt hij uit; de kop hoog op geheven. Zijn gestalte trilt van spanning! Er dreigt misschien gevaar! Hij zal bewaken, wat hem is toevertrouwd! Tel. 284 Keizerstraat 126 Aanrijding hoek RuyghwegStak- man Bossestraat, Toen gisterenmorgen omstreeks half twaalf de heer J. Dijt met zijn motorbakfiets, be laden met melkbussen en flesschen melk, pakken boter, eieren etc. in de Stakman Bossestaat reed en den Ruyghweg wilde oversteken, kwam zijn voertuig in botsing met een van rechts komende luxe automobiel, bestuurd door den aannemer Quack alhier. Met een hevigen klap vlogen de vehikels op elkaar. Omwonenden vreesden dan ook het ergste, maar gelukkig bleek, dat de heer Dijt er zonder eenig letsel was afgekomen. Materieele schade had de man des te meer, want behalve dat een groote hoeveelheid melk en eieren verloren gingen, waren andere zuivelproducten waardeloos geworden, ter wijl de bakfiets lang niet zonder kleerscheu ren uit den slag te voorschijn kwam. Het was een jammerlijk gezicht, die koste lijke producten zoo over de vuile straat te zien liggen; stroomen melk voltooiden de ravage nog. Van den wagen van den heer Quack was slechts een spatbord vernield; wel had deze auto een waar melkbad ondergaan, maar zulks heeft natuurlijk niet veel te beteekenen. De schade zal onderling geregeld worden. De bekende helderziende en magnetiseuse Miss Hamida, die bij haar optreden in Casino een veertien dagen geleden, zooveel succes oogstte kan Den Helder nog niet vergeten. Vrijdag 27 Januari a.s. zal zij in café Cen traal een experimenteele lezing houden. Be langstellenden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. Hoe goed de zang van de Wiener Sanger knaben, die Dinsdagavond a.s. een uitvoering in Casino zullen geven, door de pers beoor deeld wordt, moge blijken uit de recensies, welke wij in diverse bladen aantroffen. Zoo schrijft Arntzenius in de Telegraaf: Het is een waardig en prachtig feest ge weestEen schoonheid van de teederste en edelste cultuur, en van de wonderbaarlijk ste ontroering, die muziek kan geven. Een schoonheid, die U vol van vreugde maakt en die U diep in 't hart zal slaan. Dat is echt musiceeren, lezen we in het „Hsbld.". Dat is van een magnifieke beheerschte schakeering met warme stra lende forti en ijle brooze pianissimi; als het pas geeft van een pittige virtuositeit. Het is iets zoo eigens van verrukkelijk kristalklaar en expressief timbre, van na tuurlijke, innige muzikale begaafdheid en intuïtie, van artistieke cultuur en aangebo ren gratie de geest van een Mozart of een Schubert schijnt hier te leven dat wij ten hoogste dankbaar zijn, dit hier te heb ben mogen leeren kennen. Zoo iets schoons en unieks verdient een belangstelling, waartegen zelfs een groote Concertgebouwzaal niet opgewassen is. Amsterdam hoort een Palestrijnschen zang uit jongenskelen, zooals het nog maar zel den gehoord heeft, aldus recenseert de „Msbd." Men hoort vijf werken uit de ont zagwekkende periode van den polyphonen- zang, gezongen met een aangeboren muzika liteit en daardoor zoo feilloos begrepen, dat men er verbaasd over is. Na het laatste Brahmsliedje kwam er aan het applaus geen bedaren en men kreeg toegiften: het Wiege liedje van Mozart met een prachtig' colora- tuur-sopraantje, een stuk uit Indigo van Johann Strauss en tot slot zoowaar „An der schonen blauen Donau" en zoo goed als Pa- lestrina zijn stijl had gekregen, zoo goed werd Strauss naar zijn aard gezongen. En dat alles zuiver en spontaan en argeloos, zooals kinderen graag zingen; verfijnd, maar nooit gekunsteld. Het was een zeldzame er varing. En ten slotte de ,,N. R. Crt.": Ook wij zijn allen in verbazing, in extase gebracht door den onbeschrijflijk schoonen zang van deze jongens uit de muziekstadEr zijn enge- lenstemmen in dit jongenskoor; kan men iets schooners denken, dan de sopraan, die in Mozart's verrukkelijke Bastien en Bas- tienne, de partij van Bastienne gezongen heeft, onbeschrijflijk zuiver en welluidend, met een verrukkelijke teederheid? Een ander alleraardigst jog deed zich in de partij van den toovenaar als een geboren acteur ken nen. Werkelijk, de pers is uitbundig in haar lof! zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien' Maar dé,araan sukkelen is nu niet meer noo- dig! Ge behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig glad en gaaf maakt, dank zij de aromatische en huidgenezende bestand- deelen die Uw huid als 't ware verjongen. Kloosterbalsem dringt diep in de weef sels en maakt deze weer gezond en soepel. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen Onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaafwonden, schrale huid, open huid, kloven en wintervoeten. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 De jaarlijksche postduivententoonstelling van den kring tentoonstellingscommissie Den Helder wordt ditmaal gehouden op 28 en 29 Januari a.s. in het Algemeen Militair Tehuis in de Spoorstraat. Op deze Shows zullen niet minder dan 346 vogels zijn te bezichtigen, welke het beste vormen van hetgeen er op dit gebied in den kop van Noord-Holland aanwezig is. Verschillende autoriteiten en particulieren stelden reeds fraaie eereprijzen beschikbaar, waaruit wel degelijk blijkt, welk een groote beteekenis er aan deze tentoon stelling wordt toegekend. Het lijdt geen twijfel of ontelbare vogelliefhebbers zullen op genoemde data hun hart weer eens ophalen! Derde abonnementsvoorstelling op Woensdag 25 Januari. „Nu het tooneelseizoen eenige maanden aan den gang is, komt meer en meer vast te staan, dat „Het Masker" een der beste, zoo niet het beste gezelschap is, dat wij op dit oogenblik bezitten. Zoowel in de keus der stukken als de wijze waarop de Tooneelgroep ze voor het voetlicht brengt, is „Het Masker" tot nu toe buitengewoon geslaagd," lezen we in een persbeschouwing. „Het ensemble weet de krachten samen te brengen om van zulk een blijspel een stijl volle opvoering te geven; een voorstelling, die den geestigen dialoog volmaakt tot zijn recht brengt, en waarin de spelers zich ijewegen op het niveau, dat bij een dergelijk stuk be hoort. Ko Arnoldi speelt den ouden graaf als een respectabele figuur, een edelman, die het hart op de rechte plaats draagt. Zulke figuren liggen in Arnoldi's lijn. Hij weet daaraan relief te verleenen. En John Gobau laat ons een markant gespeelden Jean zien, een mooie rol, een mannelijke figuur, die op innemende wijze werd uitgebeeld. Mevr. Rooyaards Sandberg speelde de oude gravin met dis tinctie. De rol kon voor haar geschreven zijn. Naast haar zien we Ank v. d. Moer als de charmante dochter des huizes, welke rol door de begaafde actrice overtuigend is weerge geven. Men krijgt van alle voorstellinge den wel- dadigen indruk, dat er ernstig en met veel zorg wordt gewerkt." We willen er nog aan herinneren, dat er Maandagavond a.s. van 79 uur gelegen heid bestaat plaatsen voor de derde Abonne mentsvoorstelling in Casino te bespreken. Hedenmiddag 3 uur begint de film voorstelling in Rialto. Er zijn nog eenige kaarten op ons kantoor of aan de zaal verkrijgbaar. Ruw blaast de wind over de duinen. Rhyth- misch buigen en beven de bruin-gele helm pollen in den schokkenden luchtstroom. Af en toe vallen regendruppels door den wind ge stuwd en vormen kuiltjes en hobbeltjes in het anders zoo mulle zand. Tusschen laaghangende dikke regenwolken, die van zee af naar Den Helder komen aandrijven, schijnt wat geel achtig wazig winterlicht. Voor den bouwval langs, van het volkomen geruïneerde schijfwachtershuisje, komt een gebogen gestalte nader. Zoo vuil als het weer, is ook zijn kleeding. Een donkere broek, een bruin geel groezelig wollen bovendeel, een goor doekje om de hals van onzegbare kleur. Daarboven een stukje oud gerimpeld gezicht, gelooid door het barre weer, omkransd door een stoppelig peper-en-zout baardje tegen de kou. Een kreukelig zwart hoedje, anders dan je 't ooit in een winkel zag, staat echter schalks over den ouden Jutterkop heengetrokken. Dat „echte" Jutterhoedje, oud en slordig, toch zoo bekorend, zoo typisch „Bohémien", is het waarborg van de zon-en-zee echte Huisduinej Jutter. Op z'n klompen, waarvan er een met een ijzerdraadje bij elkaar gehouden wordt, stompt ie stevig tegen de zandhelling langs het hek van 't betonfort op. Voortdurend spieden zijn levendige oogjes in felle actie naar links en naar rechts. Zijn oude stevige knuist houdt een fel roode zakdoek omkneld, die fleurig afsteekt tegen al 't vale van de omgeving. Die zakdoek is dik opgevuld enzie eens in die gaten, door 't samenknoopen ontstaan. Een stukje grijsbruine vacht komt er tusschen uit kijken! Een konijntje heeft ie verschalkt en hij heeft 't onrechtmatig aan 's Lands duinen onttrokken. Dat mag niet, maar Arie's oude onvervalschte Jutterhart kó.n eenvoudig niet zonder zoo'n jachtsensatie. Denk je eens in zoo'n hoed op te hebben en dan geen strooperij te kunnen bedrijven? Onbestaanbaar De dikke tak als knuppel stevig in 't zand plantend, richt hij zijn schrdeen naar het Galgenveld. Heeft hij een duinkaart? Dat zou toch het toppunt zijn: Een Jutter, een strooper en die zou een kaart halen in dat verwenschte hok aan den Kerkgracht, waar hij al zoovele malen hard en streng werd aangepakt? Eerder ga een kemel door 't oog van een naald, dan dat Arie zijn fiere strandridders- hart zoo zou vernederen? Daarom kijkt Arie zoo jeugdig pienter en scherp over de duintoppen. Want, hier sur- veilleeren dag en nacht twee grijze bedienden van Hare Majesteit. Strenge koele, grijs met zilveren ambte naren, met hooge plichtsopvatting, een revol ver en een zakboekje. Maar och, de duinen zijn zoo uitgestrekt en die twee wachtposten zoo klein in dat wijde landschap. De kans op dit korte stukje duin ze nog aan te treffen moet toch wel zeer gering zijn. Reeds rijst daar voor hem de diep donkere dennenhelling van fort Kijkduin. Nu nog maar één duintje af rechts, dan ombui gen naar links, een stukje klinkerpad en Arie zal de buit binnen hebben. Juist versnelt hij in dit blij vooruitzicht z'n stoere tred. De afgaande helling helpt hem daarbij nog, zoo snel mogelijk alle „verboden heid" den rug toe te kunnen keeren. Levendig zwaait de bolroode zakdoek op en neer. Ha, daar krijgt hij de „Lange Jaap" en 't paadje in 't vizier. Maarwat is dat?Op 't klinkerpad rijzén twee gedaanten opgrijs met zilver, stijfzwarte beenkappen grijze kepi! „Wel alle duivels!" mompelt Arie, terwijl een schrikschok door zijn leden vaart, „daar heb je ze." Driftig houdt hij plotseling den pas in, grist instinctmatig zijn hand met de stroopersbuit naar achteren, overweegt blik semsnel: terugvluchten met z'n oude beenen tegen die duinhelling op? ,,'t Zal me niet baten. Links het prikkeldraadhek, rechts geen mogelijkheid tot ontvluchten. Trouwens, zij moeten hem gezien hebben! Eensklaps, met een onopvallend zwaaitje ploft ie zoo onge merkt mogelijk het konijn met 't roode om hulsel achter zich in 't zand. Innerlijk opgewonden en woedend, maar uiterlijk kalm en gewoon, stapt ie eenigszins onzeker zijn tuchtmeesters tegemoet. Daar komt het tweetal recht op hem af. Gewiekst probeert Arie zich zoo te plaatsen, dat hij 't zicht op het „corpus delicti"- daar achter hem zooveel mogelijk verhindert. Kwasi onverschillig wil hij die twee nu pas- seeren, waagt schuchter opkijkend een on zeker „Morrie „Goeden morgen," klinkt 't ambtelijk, „mag ik uw duinkaart even zien?" Arie draait zich onwillig een beetje om. „Die heb ik niet bij me". „Hm," klinkt het uit 't gebogen politiehoofd. „U weet toch wel, dat dat strafbaar is!" Arie perst z'n ingevallen mond stijf op elkaar en schokt onwetend z'n schonkige schouders omhoog. IJzig klinkt 't nu verder: „En wat dééd U hier eigenlijk?" Even ziet de vrager met een blik van ver standhouding zijn collega aan. Arie bemerkt dat juist en ziet den wreker der gerechtigheid met onafwendbare schreden op zich afkomen. „Nou niks meheer de korste weg was 't." Knikkend wendt zich het vragende hoofd in de richting van „de korste weg". Ook de grijze dubbelganger doet zoo. Langzaam richt zich het hoofd van den Jutter nu ook op en speurt eveneens langs „der Weg Zurück"... Daar, 30, 40 klompensporen ver, blinkt temid den van 't eentonige duin de knalroode oplos sing van het stroopersmysterie. Tergend ge stadig blijft 't nette politiehoofd knikken draait glimlachend terug. Zal Arie zoo lafhartig ten onder gaan? Langzaam verheft zich de grijze arm en wijst uitdagend in de richting van den felrooden zakdoek. Slechts een zucht wordt gehoord. Maar voordat de beschaafde moraal uit dat nette uniform zal klinken. Voordat de fiere Jutter zich een lesje zal laten geven door de dienaren van het recht, perst ie er machteloos en verdrietig op zachten toon uit: „Skruif maar op manneArie VletterEn terwijl zijn fijne zeeblauwe oogen wanhopig omhoog blikken, stoot ie er nauw hoorbaar uit ,,'k zei de kast in motte Stijf ambtelijk komt 't verbaalboekje voor den dag. De beschaafde handen vermelden koud en kort de dubbele overtreding. En reeds ondergaat Arie het begin van de straf, die als een donkere schaduw iedere zonde onafwendbaar volgt: 't Vooruitzicht van de nor en danArme gekooide stormvogel! Ned. Herc. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 10.30 v.m.: Ds. H. A. Enklaar. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen, 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Leesdienst. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, door de heer J. Rebel. Herst, Evang. Lutli. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Avonddienst 7 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes: Ds. H. J. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 's Middags 3.30. Lezing. 's Avonds 7.30. Verlossingssamenkomst, Onder leiding van Adjudant Malcorps. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 10.30 Dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur. De heer P. Bok, van Den Helder. Rheumatiek. Zenuwpijnen. Gevatte koude, Griep Bij 6 stuks 30 ct 1 2 stuks 50 ct. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „In oud Chicago". Rialto, Spoorstraat half 8: „Sneeuwwitje". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sonata" en „De vrouw des huizes". Heden: Rialto, 3 u. Met Jan Strijbos naar IJsland. Casino, 8 u. Kon. Ned. Bond v. Oud O.off. Bal Masqué „Dansinstituut Polak" in Musis Sacrum. Zondag 22 Januari Dansen Attractie-avond „Musis Sacrum". Maandag 23 Januari. Casino: 8 uur, A.V.R.O. Bridge-drive. Dinsdag 24 Januari. Casino 8.15, „Wiener Sangerknaben". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 754.6 Temperatuur lucht: 6.6 Windrichting Z., kracht 4. Licht op4.56 De winter is er weer als gast Maar „De Toelast" is warm, dat is vast

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5