Er is werk voor I SCOTLAND YARD Barcelona zal zijn huid duur verkoopen Dc winferlarwe. vrijwel mislukt T roepenverplaatsingen in Oostenrijk De aanstaande Palestina- conferentie te Londen Officieuze Rallye-uitslag P* Bossen 80 jaar Franco's overwinning zal een buitenlandsche zege zijn Franco op 14 mijl van de stad ONZE OOST. Uit de geschiedenis van Enge- land's meest beroemde detective- dienst. Er is werk voor Scotland Yard, nu Engeland in rep en roer is ge bracht door een reeks mysterieuze bom-aanslagen. De Scotland Yard motor is op gang gebracht en reeds is men op 't goede spoor. Hetgeen ons niet behoeft te verwonderen, want de ze Londensche politie-dienst heeft niet voor niets een wereldreputatie. (Van onzen Londenschen correspondent). Wie bij het „Embankment" in Londen de Theemskade vanaf de gedenknaald van Cleopatra in Westelijke richting afwandelt die staat spoedig tegenover twee bijna vol komen gelijke gebouwen met torens, die als het ware met een zekere geringschattende rust op de Londensche rivier neerzien. Een grasperk scheidt ze van de straat en een dubbele deur met ijzerhekwerk verbindt ze. een deur die voortdurend openstaat en die naar een binnenpalats leidt. Daar staan dan zoo enkele politie-agenten in uniform, schijn baar doelloos rondkijkend en via de indruk wekkende poort kan men tusschen dit twee tal gebouwen en Whitehall doorwandelen, zonder dat men ook maar iets opvallends zal zien dan bijvoorbeeld een auto die rus tig de binnenplaats oprijdt Hetgeen niet wegneemt dat men zich dan op het meest bekende plekje ter aarde be vindt. een plek, waarover dagelijks in een of andere krant ter wereld wel wat geschreven staat, een plek die voedsel geeft aan een gansche literatuur, aan schrijvers van thea terstukken. radiohoorspelen en films. Dat dubbele gebouw immers is het huls van Scotland Yard. Méér dan een naam Scotland Yard is meer dan een naam voor een politie- en detectivedienst. het is een begrip en een begrip dat overal een be kende klank heeft. Des te meer moge het ons verbazen dat deze Britsche organisatie die thans wereldbekendheid geniet en hooge- lijk gevreesd wordt door de internationale misdadigers, destijds zoo weinig gerespec teerd werd, dat men er zich om zoo te zeg gen in het openbaar vroolijk over maken kon. Zoo kon het bijvoorbeeld op zekeren dag Van het jaar 1812 gebeuren, dat de volgende advertentie in een Londensch blad ver scheen: „Ongever 100.000 wachters (in die dagen kende men het woord politie nog niet en men had alleen „dag wachters" en „nachtwachters"), kun nen een betrekking krijgen. Men be hoeft zich niet aan te melden wan neer men niet. tusschen de 60 en 90 jaar oud is, minstens aan één oog blind is, min of meer aan doofheid lijdt en een zwakke gezondheid heeft en men moet minstens door jaren- langen dienst in het leger of bij de vloot een zwak gestel hebben". Deze advertentie was natuurlijk anoniem opgegeven, maar zij werd toch gedrukt, om dat men zich nu eenmaal graag vroolijk maakte over de bewakers der openbare vei ligheid. Een „parlement van de straat". Hoe ver gaat de geschiedenis van Scotland Yard terug? Omstreeks 1720 kwamen er in het Londensche parlement belangrijke gods dienstige en sociale vraagstukken aan de or de. Dit verschijnsel, waarvoor het groote pu bliek zich overigens maar matig interesseer de, werd door een zekeren Lord George Gor- don later bleek hij zwakzwinnig te zijn benut om een „Parlement van de straat" in het leven te roepen. Hij liet zijn oproep klin ken in de armoedigste wijken en het ant woord bleef niet uit. In korten tijd verzamel den zich niet minder dan 60.000 menschen onder zijn leiding, die niets liever wensch- ten dan de bestaande orde te ondermijnen en het geweld te doen zegevieren. Zij be stormden de New Gate-gevangenis en bevrijd den bij die gelegenheid 300 misdadigers moordenaars, dieven, landloopers enz. Hun gelederen versterkt met deze „vaklieden", trokken zij naar de Bank van Engeland. Maar de solide muren van het oude gebouw cn de samenwerking van meer dan honderd menschen waarbij lord en arbeiders schouder aan schouder streden sloegen den aanval af. Het „Parlement van de straat" trok brandschattend verder, totdat legertroe- pen een einde aande terreur maakten. De bende moest een verlies noteeren van niet ge- ringen omvang: 210 dooden en 250 gewonden. Een en twintig aanvoerders werden ter dood veroordeeld. En Londen kreeg zijn eerste les: men begreep dat de gewone troepen niet in staat waren de orde te handhaven, een voudig al omdat zij niet tot taak hadden om misdadige aanslagen te voorkomen, maar slechts om op te treden op het laatste oogen- blik. Pistolen, sabels en knuppels. En in het begin van de 19e eeuw was de toestand in de Engelsche hoofdstad nog niet veel beter: er waren zeker 8.000 bekende win kels, waar men in het openbaar gestolen g9e~ deren kon koopen. De wachters waren met in staat aan dezen wantoestand een einde te maken. Bankovervallen vormden schenng en inslag. On één dag in 't jaar 1845 werden 45 misdadigers ter dood veroordeeld. En m 1830 besloot men de eerste wezenlijke politie organisatie in het leven te roepén. Zi.i kreeg den naam „Metropolitan Police"; tot haar leider werd Sir Henri Fielding benoemd En het eerste budget, dat voor de organisatie der politie werd opgesteld bedroeg 600 Pond. De krachtigste en schranderste menschen werden uitgezocht om de openbare veiligheid te beschermen. Zij werden bewapend met pistolen, sabels en knuppels. De eerste detectives. Sir Henri Fielding's opvolger was zijn broer John, die een nieuwe organisatie sticht te, welke tot taak had de misdadigers in de gaten te houden en hun gangen te volgen Detectives waren er bij de „Metropolitan" nog niet en het verschil tusschen een huidi- gen Scotland Yard-man en een „Bobby" be staat hierin dat de eerste zich voornamelijk met de bewaking en het naspeuren bezig houdt, terwijl de laatste patrouilledienst doet. In 1842 telde de Londendsche politie al 12 detectives die uit de schranderste ambtena ren werden gezocht. En in die dagen werd ook de eerste poging ondernomen om den z8n- „gentleman-detective" te vormen, maar de poging mislukte, met als gevolg dat dit type uitsluitend nog in de films en romans voorkomt, maar niet in werkelijkheid. „Leert uw dieven kennen!" De eerste taak der Londensche detectives luidde: „Leert uw dieven'kennen". De agen ten moesten allereerst vaststellen waar en hoe deze lieden woonden. De politie slaagde er in zich langzamerhand populair te ma ken; de „Bobby" werd een geliefde figuur. De ouderwetsche wapen-uitrusting moest na tuurlijk worden afgeschaft, tact, redenaars talent en een zekere jovialiteit namen de plaats in van sabel en knuppel. Dé vlucht van Scotland Yard voltrok zich in een verbijsterend tempo. De recrutee- ringscommissie voor „Bobby's" koos haar ge gadigden in alle deelen van Engeland; de uitverkorenen werden naar de Londensche politieschool gestuurd en aan het uiteinde lijke brevet gingen tal van strenge examens vooraf. En wie zich als „Bobby" bijzonder energiek en intelligent bewees, kreeg kans detective te worden en carrière te maken Zoo is in het centrum van de Engelsche hoofd stad een politie- en detective-organisatie ont staan, waar weliswaar niet de atmosfeer der fantastische detective-verhalen heerscht, maar waar nuchter en zakelijk wordt ge werkt en waar resultaten worden-bereikt als in geen land ter wereld. Is de vriendschap van een woordbreker iets waard? Eden heeft in zijn kiesdistrict bij Coven- try* een rede gehouden, waarin hij onder meer gezegd heêft, dat Engeland en Frank rijk, door te toonen dat zij stellig besloten zijn hun belangen in de Middellandsche Zee en elders te verdedigen, de beste bijdra ge tot den vrede kunnen leveren. Hoe eer der de wereld begrijpt dat de democratische staten niet in verwarring gebracht of over donderd worden, zoodat zij capituleeren, des te beter voor alle belanghebbenden. Frankrijk en Engeland hebben in Spanje maar één belang, dat echter zeer gewichtig is: dat de politieke onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van Spanje geëer biedigd blijven, dat geen buiten landsche mogendheden zich in het land vestigt en dat Spanje vrij blijft over zijn lot te beschikken. De Spaansche politieke vrijheid, aldus Eden, is in deze dagen van duik- booten en vliegtuigen zelfs nog be langrijker voor Engeland en Frank rijk dan 100 jaar geleden. Sprekende over Franco's meerderheid op het gebied der luchtmacht zeide Eden, dat ieder weet, wie deze wapenen levert en blijft leveren, daarmede de overeenkomsten en verdragen openlijk schendende, ook de verdragen met Engeland. Hoe kan, aldus Eden. iemand ontkennen, dat wanneer Franco wint. dit een buitenlandsche over winning is? De waarheid is, dat zekere sta ten, die niet-inmenging beloofd hebben, in tervenieeren in een mate, die zij voldoende achten om Franco de overwinning te be zorgen. Zij zeggen, dat, indien Frankrijk durft over te gaan tot een fractie van de inmenging, die zij begaan, zij den toestand opnieuw zullen bestudeeren. Hoe kan, al dus Eden, een dictatuur van dien aard een basis voor werkelijke vriendschap beteeke- DOOR VERDRIET VERTWIJFELD. Soerabaja, 23 Jan. (Aneta/A.N.P.) De Landraad te Soerabaja veroordeelde gisteren den moordenaar van den werkbaas der gemeentewerken S., die in Juni 1938 werd gedood, tot 20 jaar gevangenisstraf. Be klaagde verklaarde, naar de N. R. Ct. meldt, dat hij „sakit hati" (door verdriet vertwij feld) was, omdat hij door den overledene was ontslagen als koelie bij de gemeentewer ken. MEEVALLER VOOR DE INDISCHE SCHATKIST. De financieele resultaten van den dienst van het Bosch wezen over het jaar 1938 ge ven, naar de Tel. meldt, aan, dat er een voordeelig saldo is van f2.400.000, terwijl dit op slechts 3 ton was geraamd. Duitschland spreekt geruchten tegen. Er zijn in Zwitserland oncontroleerbare geruchten in omloop over den toestand in Oostenrijk, waar men voorbereidingen zou hebben vastgesteld voor troepen bewegingen op groote schaal. Deze geruchten hebben bij de grensbevol king een zekere ongerustheid gewekt, wes halve de autoriteiten van het Kanton St. Gallen met als eenig doel de bevolking ge rust te stellen, de grensbewakingstroepen met 100 man hebben versterkt. In gezaghebbende kringen draagt men geen kennis van eenigen buitengewonen maatregel van militairen aard, welke in Zwitserland zou zijn genomen. Te Bern heeft men trouwens geen beves tiging der geruchten, welke in omloop zijn, over den toestand in Oostenrijk, terwijl be voegde Duitsclre kringen de geruchten tegen spreken. De minister-president van Irak, Nuri Said, is gisteren uit Beiroeth teruggekeerd, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Groot Moefti, en verklaarde dat hij van dezen toestemming heeft verkregen om twee vertegenwoordigers van Nasjasjibi, den tegenstander van den Moefti, in de delegatie naar Londen te benoemen. Zoo als men weet, had de Moefti dit eerst be slist geweigerd. Vandaag zijn de gedelegeerden voor de ronde-tafel-conferentie vertrokken van Port Said naar Londen. Nasjasjibi nog ontevreden. Nasjasjibi heeft gisteravond verklaard, dat de twee leden, die naar Londen gaan, niet de opvattingen der verdedigingspartij vertegenwoordigen, die volgens zijn zeggen 80 procent van de economische partij in Palestina beheerscht. Generaal Noeri echter verklaarde daar tegenover: Dit is werkelijk niet van be lang, aangezien wij op schrift de opvattin gen van de partij van Nasjasjibi hebben, welke, naar wij constateeren, over het al gemeen overeenkomen met die van den Moefti. JUBILEUM BEHANGSELPAPIERFABRIE KEN RATH DOODEHEEFVER N.V. Gisteren bestond het bedrijf van de be hangselpapierfabrieken van Rath en Doode- heefver een halve eeuw en op dien dag zijn ook de nieuwe fabrieksruimten, die toege voegd zijn aan de zeven jaar geleden aan op de Duivendrechtsche kade te Amsterdam gestichte fabriek officieel in gebruik ge steld door den burgemeester van Amster dam dr. W. de Vlugt, in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. De algemeen directeur van de fabrieken, de heer H. P. Doodeheefver, vertelde in zijn welkomstspeech iets van het jubileerende bedriif. Wij werken nu, aldus spr. met 14 drukma- chines, 8 gaufreermachines en een groot aan tal hulpmachines. Binnenkort zullen nog drie drukmachines worden gemonteerd, waar door een capaciteit wordt bereikt van bijna 20 millioen rollen behangsel per jaar. Spr. Alles werkt aan de verdediging. Staat van oorlog afgekondigd. - Generaal Miaja heeft thans het oppergezag. - Franco heeft het toekomstige stadsbestuur reeds benoemd. Koortsachtig wordt in Barcelona gewerkt om nieuwe versterkingen a? te leggen. Barcelona biedt thans de zelfde aanblik als Madrid, toen de Francotroepen de poorten naderden. Bars, café's, en restaurants zijn ge sloten. alle weerbare burgers, man nen en vrouwen arbeiden aan de verdedigingswerken. De linksche re geering blijft, slechts enkele onderge schikte departementen worden over gebracht naar elders. De linksche generaal Miaja be kleedt thans het opperste gezag, hij heeft den staat van oorlog in het ge heel door de republikeinen bezette gebied afgekondigd. Dertien maal gebombardeerd werd de ongelukkige stad gisteren. Er wa ren weer talrijke slachtoffers. Opnieuw wer den Britsche schepen getroffen in de haven en een zelfs zeven mijl uit de kust. Twee Britsche zeelieden zijn gedood. Aan gezien de autoriteiten van Barcelona om mi litaire redenen bevel hebben gegeven tot ontruiming van het vliegveld Prat de Lla- breyat, deelt de Air France medie, dat voor- loopig geen tusschenlandingen in Barcelona zullen worden gemaakt. Vertrek der vreemdelingen. Britsche en Amerikaansche onderdanen, die tihans nog in Barcelona vertoeven is aan gezegd, dat als zij nog verder blijven, dit geheel voor eigen risico is. De Britten kun nen evenals de Amerikanen met torpedoja gers vertrekken. De ministerraad van Franco heeft beslo ten, reeds thans het toekomstige stadsbe stuur van Barcelona te benoemen. Tot bur gemeester is de oud-afgevaardigde Mateu benoemd. NOG VEERTIEN MIJL. ^Gemeld wordt, dat Marterell, op nog geen 15 mijl afstand ten Noordwesten van Barce lona. door de rechtschen is ingenomen. Wanneer dat juist is. beteekent het, dat de rechtschen de Lobregatvallei, die naar Bar celona leidt, hebben ingenomen. Nader wordt gemeld, dat de Maestrazco divisie en de divisie uit Aragon gistermid dag bij Manresa streden, terwijl aan de kust in het Zuiden de Marokaasche troepen poogden op te rukken, zoodat Barcelona gis teravond onder het bereik van de rechtsche artillerie zou zijn gekomem zeide vervolgens dat door de in gebruikstel ling van de nieuwe fabrieksruimten de Ne derlandsche behangselpapierindustrie onaf hankelijk wordt van het buitenland, zoowel in quantitatief als in qualitatief opzicht. Behangselpapier, aldus spr. blijft een kunstproduct, ook al wordt het heden ten dage gedrukt op machines, die 6000 rollen van V/2 meter per dag kunnen drukken. Verder gaf spr. een overzicht van de werk zaamheden van de nieuwgebouwde en met de modernste machines uitgeruste fabriek van stalenboeken, waar in enkele maanden tijds elk jaar 320.000 stuks dikke stalenboe ken in prachtbanden worden vervaardigd. Dr. W. de Vlugt uitte in zijn openings woord zijn bewondering voor de wiize waar op de firma Rath en Doodeheefver haar be drijf in deze moeilijke jaren heeft weten te ontwikkelen en uit te breiden, waardoor ,ij ook veel heeft bijgedragen tot de werkverrui ming in Amsterdam, maar ook omdat de behangselnapierfabrieken van Rath en Doo deheefver N.V. een cuRureele taak vervullen in de samenleving. Met een rondgang door de uitnemend ge outilleerde fabrieksruimten werd de plech tigheid besloten. Succes voor groot. de Nederlanders Berekend naar officieuze gegevens wordt de uitslag van de Rallye zeer vermoedelijk als volgt: Algemeen klassement: 1. en 2. Ex Aequo J. PaulM. Contet (Frankrijk op Delahave en J. Trevoux M. Lesurque (Frankrijk) op Hotchkiss. 3. E. MutsaertsA. Kouwenberg (Neder land) op Ford. 4. V. JouliieDuclos (Frankrijk) op Mat- ford. 5. G. Bakker SchutP. J. Nortier (Neder land) op Ford. 6. B. J. T. van der HoekK. Ton (Neder land) op Ford. 7. M. GatsonidesK. S. Barendregt (Ne derland) op Ford. 8. en 9. Ex Aequo. W. Whallev (Enge land op Ford en Ch. LahayeR. Quatre- sous (Frankrijk) op Renault. De lichte klasse. In de lichte klasse staat aan den kop Gor- dini op Fiat, terwijl de nieuwe categorie 3 der kleine wagens tot 750 c.m3. inhoud, door CorneliusBuyze werd gewonnen. De damesprijs gaat naar madame Simon op Hotchkiss. Jkvr. van Vredenburch op Ford bezet in deze speciale klasse de derde plaats. Alles bij elkaar is het succes voor Neder land dus groot. Er zijn vier Nederlandsche rijders onder de eerste zeven, terwijl ook de winnaar van de lichte klasse een Nederlan der is. VAN HET VROEG GEZAAIDE BIJNA ALLES VERLOREN. Wij vernemen, dat van de winter tarwe door de zeer strenge vorst ze ker 50 a 60 verloren is gegaan. Vooral de vroeg gezaaide soorten heb ben sterk geleden en daarvan zal wol niets terecht komen. Een zeer gunstige uitzondering maken en kele zéér winterharde soorten als Carsten Dikkop V en Mendel. Vooral de selectiebedrijven dreigen groote schade te ondervinden, daar deze, willen zij voldoen aan de eischen van Wageningen, slechts met zaad van dezelfde partijen kun nen „doorzaaien" als in den herfst voor de uitzaai werd gebruikt. Bovendien werkt de tijd van het jaar en het natte weer het doorzaaien tegen, zoodat dit hulpmiddel een waagstuk is te achten. Zóó groot is de schade, dat in enkele bediij- ven het verlies zelfs 70 tot 80 moet wor den geschat. TEXEL Bekende figuur in zeemanskrin gen. Op 25 Januari a.s. herdenkt de heer P. Bos sen te Alkmaar den dag, waarop hij 80 jaar geleden te Aartsvéoud (N.LI.)) geboren werd. Na het volgen der lagere school aldaar werd hij in 1873 geplaatst op de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. In 1875 ging hij als stuurmansleerling naar zee en deed ach tereenvolgens met goed gevolg examen voor 3e, 2e en le stuurman bij de Kon. Marine. In 1884 slaagde hij voor de acte M. O. Wis- en Zeevaartkunde. Kort daarna werd hij benoemd tot direc teur van de zeevaartschool op Vlieland, in 1887 werd hij directeur van de zeevaartschool te Delfzijl, in 1900 leeraar aan de kweek school voor de zeevaart te Amsterdam in 1914 directeur aan de zeevaartschool op Texel, welke laatste functie hij in 1924 met pensioen verliet. De heer Bossen heeft zich in zeevaartkun dige kringen vooral bekend gemaakt door zijn rekenboeken voor stuurlieden, waarvan het eerste in 1898 uitkwam en die vele her drukken beleefden. Verder publiceerde hij boeken en tafels ten dienste der zeelieden en houdt zich thans nog bezig met 't verzorgen van herdrukken ANNA PAULOWNA EEN MOOIE V.A.R.A.-AVOND. Het aanlokkelijk programma van den Va- ra-feestavond trok ongeveer 350 bezoekers en zij zijn zeker niet door het optredend ge zelschap teleurgesteld. De heer D. Dekker, die afdeelmgsvoorzit- ter, heette de groote schare Vara-vrienden welkom in het bijzonder natuurlijk het Ra- d i o- ca bare t - e n sembl e onder leiding van Frans Nieuhuys en de aanwezigen uit Wie- ringen en Schagerbrug. Z'n mededeeling van het niet optreden wegens ziekte van Jac. Gerlach bracht eerst eenige teleurstel ling, maar de aankondiging van z'n vervan ger, een dier Hodlars. hielp het publiek daar weer gauw overheen. Frans Nienhuvs». de man van „Men vraagt en wij draaien," opende het program/ma met eenige goed vertelde moppen, die z'n bewonderaars en bewonderaarsters hem zeker nog meer deden eeren, terwijl zij die misschen dru-k gepraat voor de micro foon denken: „Draai de plaat nu maar liever af en zeg maar niks meer," blij zullen geweest zijn, hem nu ook eens van een anderen kant te hebben leeren kennen. Persoonlijk luisterden we met plezier naar „ïmipöt unique" van Charivarius, docih of over 't geheel de keuze van voordracht stukken aller bewondering had? Maar ja, over smaak valt niet te twisten en over hetgeen het geschiktst geacht wordt voor het publiek is het ook moeilijk eens te wor den. Jan Hodlar bewees z'n groote beheer- sohimig van het accordeon in muzikaal ge speelde potpourri's van populaire oudere muziek en schlagers van dezen tijd. Het krachtig applaus-kon hem niet tot. een toe- gifje bewegen in tegenstelling met Johnny and Jones, die daar gul mee waren. Deze twee vroolijke knapen hadden een groot aandeel in het slagen van den avond, even als Roland Wachter „concurrent" van Frans Wachter. Nienhuys, die immers ook „praatje bij plaatjes had? Maar dit waren dan de met vaardigen hand in een oogenblik op het papier geworpen caricatuur-teekeningen. Een propagandistisch woord. Irt de pauze sprak de heer Dekker een propagandistisch woord, waarin spr. op wekte om, als men er prijs op stelt het stelsel te behouden waarbij men door vrij willige bijdragen het werk der versdhiMem- de radio-vereenigingen mogelijk maakte, dan ook werkelijk de vereeniging, waarmee men sympathiseert, te steunen. Nog zijn, er die luisteren zonder te be talen en zenderhuiur, auteursrechten en goede programma's kosten nu eenmaal veel geld! En in het sluitingswoord van dezen ze ker ook propagandistisch goed geslaagden avond, wekte de heer Dekker, na alle me dewerkenden bedankt te hebben, nogmaals op de Vara te steunen. W1ERINGEN DEN OEVER. Kapellevoogden In plaats van de aftredende Kapellevoog den M. Kalf en P. Bakker Rzn., zijn benoemd de heer Jac. Bakker Czn. en N. Tijsen. Verloting. Door de harmonie „Apollo" is een verloting aangevraagd in verband met de te houden fancy-fair met de aanstaande Paaschdagen. Getracht zal worden 1000 loten te verkoopen van f 0.25. SCHAGERBRUG. AUTO TE WATER. Gisteravond is een huurauto, afkomstig van de fa. Manshanden te Den Helder en bestuurd door den heer S., onder Schager brug van den wegberm gegleden en te wa ter geraakt. De auto was op weg van Schagen naar Den Helder en het ongeval geschiedde ter hoogte van den brugwachter den heer Ho ning. De automobilist, zoowel als de tweede inzittende, de heer J. R. uit Den Helder, ble ven ongedeerd en konden, nadat hun wagen was opgetakeld, hun reis naar de Marine- stad voortzetten. AMSTERDAM. 23 Jan. Veemarkt. 500 vette koeien, le kw. 68 —76 ct., 2e kw. 56—66 t„ 3e kw. 4854 ct„ per Kg. slachtgewicht. 105 melk- en kalf- koeien f 180—260, 51 vette kalveren, 2e kw. 5864 ct., 3e kw. 5056 ct. per Kg. levend gewicht; 100 nuchtere kalveren f 610, 56 schapen f 1422, 556 varkens, vleeschvar- ken (90110 Kg.) 5556 ct., zware 5455 •ct., vette 5354 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen rui me aanvoer, handel zeer kalm, in mindere soorten prijzen lager. Vette kalveren matige aanvoer, handel sleepend en prijzen lager. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel stil en prijzen lager. Schapen weinig aan voer, handel slecht en dalende prijzen. Varkens flinke aanvoer, handel kalm, prij zen lager en afloop slecht. ALKMAAR, 23 Jan. Aardappelen 2.60, appelen 15.boerenkool 6.60—18, bieten 0.80—3.60, gele kool 1.50— 5.20. kropsla 0.43, knolselderie 6.peren 913. prei 3.609.10. rabarber 22.roode kool 2.205.20. selderie 20.schorsenee- ren 3.50, spruiten 2.50—16, uien 1.80—5.60, witte kool 1.30, wortelen 1.803.40, wasch- wortelen 4—8, witlof I 9—13, idem II 6.50 8. PURMEREND. 24 Jan. Veemarkt, Koeien totaal 400 stuks: 240 vette koeien 6070 ct. per Kg., geldekoeien 115—175. melkkoeien 180—260, stieren 46—52 ct. per kilo. 10 paarden f 70—150, 40 vette kalveren 3048 ct. per Kg., 400 nuchtere kalveren f 7—17, 235 vette varkens 44—46 rt.p er Kg.. 60 magere varkens f 20—30. 440 biggen 8—16, 850 schapen 18—22, 45 bok kien 39. BROF.K OP LANGENDIJK. 23 Jan. Aanvoer: 5000 Kg. uien 4.80—5.70. drielin gen 3.60—4. stek 1.30—1.80. 2700 Kg. peen 3.10—3.60, kleine peen 1.10—2.10, 65 Kg. kro ten 2.30—2.90. Savove kool 4.90. 10.000 Kg. spIp kool 35, 1GOOO Ko:. D. witte kool 2.40 —3.20. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Jan. Voorlooptg bericht: Uien, f 5.106.30, drielingen 3.504.00; gro- ve 5.20-6.30, stek' 1.10—2.60: Peen A 1.50- - 00; B 3.60—3.90; C 3.10; kleine peen 1. Kroten 2.50—3.00; Roode kool 4.20—6.70; Gele kool 4.30—5.80. NOORDSCHARWOUDE, 24 Jan. Uien 5.10—5.90; drielingen 3.70—3.90- gm ve,1.40—5.90; peen 3.40—4.40; kleine peen 2— 3-10, roode kool 3.40—6.20; gele k^et aso 6.20; d. witte kool 1.70—3.50.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3