Abonnementsprijzen Ingezonden UiMcile/uj, Texelsch nieuws Bevorderingen inschrijving Handelsregisttf Wijziging vaarplanH- Ms. Tromp H, Ms» Tromp De verdediging van den Ned. Ind. Archipel Bouw van twee motorschepen Burgerlijke Stand Den Helder V ischconserveeringsbedrijf tc Banjoewangi Eenjarig verband in Indisch leger De hooge waterstand Fanfare D.E.K. Slechte wegen door Waalenburg Marktberichten Mark tover zicht Luchtbeschermingsdienst Tijdschriften Bij Kon. besluit van 19 Januari is met in gang van 1 Februari aan de kapiteins ter zee J. A. Sonnenberg en L. F. Klaassen, op hun verzoek, ter zake van langdurigen dienst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend; en zijn bevorderd tot kapiteins ter zee, de kapiteins luitenant ter zee J. W. G. van Hengel en P. J. Feteris, totkapiteins-luitenant ter zee, de luitenants ter zee der le klasse jhr. W. Boreel en jhr. E. J. van Holthe, tot hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse de officieren van den marinestoomvaartdienst der le klasse W. J. Dalinghaus en M. de Vries en tot officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. F. H. Kohier en H. J. v. d. Heijden. Per m.s. ,,Marnix van Sint Aldegonde", uit Ned.-Xndië op 24 dezer te Amsterdam ver wacht, reizen van de Kon. Marine, officier van administratie der le kl. J. J. van Houten en officier van gezondheid der 2e kl. B. S. Dom- mers. Per m.s. „Indrapoera", dat 25 dezer van Rotterdam naar Ned.-Indië zal vertrekken, zullen reizen; luitenant ter zee der le klasse der K.M.R. J. Luske. van 17 tot 23 Januari 1939. Nieuwe zaken. Den Helder: P. van Es, Wilhelminastraat 79, tabak, sigaren, enz. Wijzigingen. Den Helder: Ir. J. Oortgpen, Soemba- straat 53, electrotechnisch bureau, enz.; overgegaan aan P. L. van der Slikke. Verzending corre-s, ondentie. In verband met een wijziging in het vaar- plan van H. Ms. flottieljeleider „Tromp" moet correspondentie bestemd voor opvaren den uiterlijk op de hierna genoemde tijdstip pen aan het hoofdkantoor worden ter post bezorgd en gericht zijn aan de achter de tijd stippen aangegeven havens. 8 Februari 12 en 13 Februari 15 en 22 Februari 6 en 9 Maart 21, 22, 23, 24 en 25 M: Daarna naar Den Helder. Funchal 8.25 u. Casablanca 7.20 u. Gibraltar 7.20 u. Tunis 7.20 u. Bordeaux 6.15 u. De schade valt mee. Omtrent H. Ms. flottieljeleider „Tromp", die zooals men weet in de haven van Lissabon is aangevaren door het Duitsche vrachtschip Orinoco, kan nog worden gemeld, dat na aan komst van het schip in het dok gebleken is dat de schade belangrijk meeviel. De reparatie zal te Lissabon geschieden. Verwacht wordt, dat daardoor het verblijf ter plaatse met zeven dagen zal worden verlengd. Waarschijnlijk zal de reparatie 28 dezer zijn afgeloopen. Er is echter nog geen beslissing genomen, of de „Tromp" haar reis zal voortzetten vol gens het oorspronkelijke reisplan, dan wel de reis zal bekorten of dadelijk naar Nederland zal terugkeeren. Een marine slagluchtmacht. Het Marineblad, waarvan thans de le af levering is verschenen, zal in den vervolge als maandblad worden uitgegeven; een duidelijk bewijs van tot verheugenis stemmende levens kracht! Kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer schrijft in dit nummer over de verdediging van den N. I. Archipel en de plaats der vlieg tuigen in de weermacht. Schrijver acht evenredige uitbreiding van de vliegdiensten van marine en leger noodig, doch hij kant zich tegen de vorming van een speciale „slagluchtmacht" van landbommen- werpers, die een uitgebreide grondorganisatie noodig hebben. De hieraan gevoelde behoefte wortelt hoofdzakelijk in de overweging, dat in deze vliegtuigen de grootste mogelijkheid besloten ligt om snel een krachtigen tegen aanval te doen tegen een in wording zijnd vijandelijk aanvalspunt in de Buitengewesten; schr. toont echter aan, dat een slaglucht macht van landvliegtuigen voor een uitge strekt eilandenrijk verwerpelijk is en dat slechts een marine-slagluchtmacht van zee vliegtuigen opgewassen is tegen een derge lijke taak. Luitenant ter zee le kl. mr. dr. J. W. Zee man schrijft over de mogelijkheden voor de groep ,,Oslo"-staten in de huidige internatio nale politiek en bespreekt de vraag in hoe verre zij tijdens een internationaal conflict met elkaar kunnen samenwerken. Z.i. kunnen deze staten tezamen een invloed ten goede oefenen en door evenwijdige zelfstandigheids politiek het oorlogsgevaar voor elkaar ver minderen. Voorts bevat dit marineblad een beschrijving van een maritieme expeditie naar Flores in het jaar 1857 ter bestrijding van zeeroovers. Officier-vlieger 2e kl. J. M. Uytenhoudt schrijft over de organisatie van den marine-luchtvaartdienst en officier M.S.D. 2e kl. P. L. Koppen over de vliegtuig-kata pult aan boord van H. Ms. „De Ruyter". Dit marineblad bevat tevens een zeer inte ressante serie foto's van de activiteit der marine-vliegbooten der K. M. in de „groote Oost" (Molukken en Nw. Guinea). Opdracht van de Stoomvaart Mij „Nederland" aan Ned. Scheeps bouw Mjj. Gisteren heeft de Stoomvaart Mij. „Neder land" bij-de Ned. Scheepsbouw Mij. den bouw opgedragen van twee motorvrachtschepen van 12.000 ton. De schepen zullen heeten „Su- matra" en „Celebes". Het eerste zal worden uitgerust met een Werkspoor-Sulzer-motor en het tweede met een Stork-motor. De schepen zullen worden ingericht met accommodatie voor 12 passagiers en een dienstvaart hebben voor 12p assagiers en een dienstvaart hebben van 23 Januari 1939. BEVALLEN: Y. Geus—Zwerver, z.; J. C. Spetter—Kalf, z.; M. C. Bontes—Gieze, z.; J. C. Zasburg—Hubregsten, z.; R. F. Boven- dorpVinke, z. DE HARINGVISSCHERIJ IN 1938. Van de Nederlandsche haringdrijfnetvloot hebben in 1938 aan de haringvisscherij deel genomen: van Vlaardingen, 36 stoom- en 11 motorschepen, welke aanvoerden 157.847 kant jes gezouten haring (v.j. door 36 stoom- en 15 motorschepen 206.123 kantjes); van Maas sluis, 2 motorschepen met 6539 kantjes (v.j. 2 motorschepen met 5687 kantjes)van Sche- veningen ,2 stoom- en 114 motorschepen met 313.585 kantjes (v. j. 1 stoomschip en 113 mo torschepen met 404.537 kantjes)van Kat wijk aan Zee, 4 stoomschepen en 72 motor schepen met 238.597 kantjes (v. j. 3 stoom schepen en 75 motorschepen met 269.954 kant jes) van IJmuiden, 2 stoom- en 2 motorsche pen met 11.180 kantjes (v. j. 2 stoom- en 2 motorschepen met 15.718 kantjes). In totaal hebben verleden jaar van de Ne derlandsche drijfnetvloot aan de haringvis scherij deelgenomen 44 stoom- en 201 motor schepen, welke tezamen aan den wal hebben gebracht 727.748 kantjes gezouten haring, te gen in 1937 door 42 stoom-, en 207 motorsche pen tezamen 902.019 kantjes gezouten haring. Over den duur der teelt (met inbegrip van de stakingsperiode 18 Mei9 Juli, in welk tijdvak alleen de Katwijksche vloot en een paar IJmuider schepen voeren) is de gemid delde prijs te stellen op bruto 8.50 p. kantje. Met uitsluiting van de stakingsperiode wordt de prijs bruto pl.m. 8 per kantje. De gemid delde prijs bedroeg in 1937 naar onze bereke ning bruto 7.50 per kantje De 15 motorschepen van de Poolsche ree- derij „Mewa", te Scheveningen .brachten in 1938 aan den wal 55.565 kantjes gezouten ha ring tegen 63.812 kantjes in 1937 Groote toekomstmogelijkheden In Banjoewangi heeft het Instituut voor de Zeevisscherij van het Dept. van Econ. Zaken als proefbedrijf een sardine-conserveerings- fabriek opgericht, schrijft het Soerabajaasch Handelsblad. Een „proefbedrijf", omdat wordt ovengogen in den geheelen Archipel dergelijke bedrijven op te richten in het geval wij daardoor de bui- tenlandsche concurrentie (de sardine-invoer uit Japan bedraagt 30 millioen blikjes per jaar) het hoofd zouden kunnen bieden. De resident van Besoeki, die onlangs de fabriek bezocht, bracht het denkbeeld naar voren om eventueel drijvende installaties op schepen te maken, zooals de Japanners dat reeds geruimen tyd met succes doen. Het be zwaar, dat men dient af te wachten of de visch zich in voldoende kwantiteiten voordoet om het bedrijf in gang te houden, zou daar mede komen te vervallen, daar langs de kus ten van Bali en Lombok in het daartoe ge- eigende seizoen steeds voldoende visch voor radig is. Thans reeds is men ingericht op een maxi male productie van 100.000 blikjes per maand. Véél animo voor dienstneming. In verband met de wenschelykheid tot spoedige uitbreiding der ieger-reserve is thans naast het kort verband van drie jaren ook de werving voor een periode van één jaar geopend. Hiervoor bestaat veel animo. De Telegr., waaraan we dit bericht ontlee- nen, teekent hierbjj aan: Met alle middelen wordt, na de afbraak, het Koninklijk N. I. Leger thans weder opge bouwd. Naast modern materieel, dat geregeld wordt aangeschaft in den vorm van vliegtui gen, geschut, etc., heeft men hiervoor mem schen noodig. De werving in Nederland wordt sterk aangewakkerd, maar ook in Indië. Naast Europeanen breidde men het leger met inlan ders uit. Ook de Bataks werden weder toege laten. Op Bali werd een korps Prajoda's ge, sticht. Er ie sprake van de weder-instelling van een Pakoe Alamsch Legioen te Djokja, hoewel die officieel nog steeds niet bevestigd werd. Een der hulpmiddelen was het kort verband van drie jaren, dat mede wérd toegepast ten behoeve der uitbreiding van de Luchtvaart-af deeling en bij de uitzending van reserve-officie ren, kornets en vaandrigs van het Nederland sche leger. Men stelde het Indische leger weder open voor gepensionneerden en kreeg daar door de beschikking over oude, beproefde krachten. Toch schynt dit middel nog niet snel genoeg te helpen, vandaar dat men ook het eenjarig verband heeft ingevoerd. Hierdoor grijpt men terug naar oude methoden, die er toe leidden dat men langer dan normaal goed menschenmateriaal behield. i per week: 15 cent per kwartaal stad: f 185 omtrek: f 1.90 postf 2 50 Indië, zeepost: f 2.50 Buitenland f 5 50 t (bij vooruitbetaling) DE TE WATERLATING VAN, DEN NIEUWSTEN GROOTEN KRUISER „SEYDLITZ Op de Deschimagwerf te Bremen liep in tegenwoordigheid van den opperbevelhebber der oorlogsmarine, Generaal-Admiraal Dr. h. c. Raeder, de nieuwste groote kruiser van Duitsch- land „Seydlitz", van stapel. De rede bij de te waterlating werd gehouden door den Admi raal' a D. Foerster, den lsten artillerie-officier van de oude „Seydlitz gedurende den wereldoorlog en later Vlootchef van de nieuwe oorlogsmarine. De doop werd verricht door Mevr. von Egidy, echtgenoote van den voor twee jaar overleden commandant der Seydlitz gedurende den wereldoorlog, den kapitein ter zee Moritz v. Egidy. Hier glijdt het trotsche schip van de helling. vóór 1909 gepensionneerde militairen hand haven of zal Z.Exc. als eerlijk man, zich al dan niet verplicht achten, de Tweede Kamer met deze onjuiste mededeeling, die hij deed, in ken nis te stellen? Wij wachten af. U, mynheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, teeken ik J. Ruymgaart. Nog steeds staan de meeste lage landerijen in onze gemeente diep onder water; wel heeft men zoo nu en dan kunnen spuien, doch bij den geweldigen regenval der laatste dagen, is dit niet voldoende om in den treurigen toe stand veel verandering te brengen. Naar men ons mededeelt, was gisterenmorgen, ondanks Z.-oosten wind, de stand van het zeewater extra hoog. In den polder Waalenburg wordt dag en nacht met twee motoren gemalen, doch ook daar zakt het water weinig; in Eierland is het al niet veel beter. Ongetwijfeld zal deze zeer natte Januari maand zeer veel schade veroorzaken. Vooral voor de bloembollenbedrijven belooft deze hooge waterstand niet veel goeds. Het Fanfarecorps D.E.K., te Den Hoorn, geeft op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Januari a.s. in „Loodsmans Welvaren" zijn winteruit- voering. Onder leiding van den directeur, den heer U. Bouwsma, wordt eerst een zevental muzieknummers uitgevoerd. Na de pauze wordt een blijspel opgevoerd. De weg door Waalenburg naar Zuid-Eier- land, die in de laatste jaren toch al veel te wenschen overlaat, is thans door de vele regens haast onberijdbaar. Er zijn zeer veel kuilen en gaten in. Auto's die op boerderijen langs den Postweg moeten zyn, rijden meest al den hoofdweg langs en bereiken met een omweg hun doel. Naar wij vernemen, bestaan thans ernstige plannen tot verbetering van dien weg. Veemarkt, Maandag 23 Jan. 1939. 2 koeien 200.— tot 235.—; 3 graskalve ren 25.tot 35.7 nuchtere kalveren 7.tot 14.5 rammen 16.tot 21.14 biggen 12.tot 15. Eierenveiling, 23 Jan. 1939. Aangevoerd: 35.000 eieren. 58—62 kg per 100 3.50 tot 3.65; 62—64 kg per 100 3.60 tot 3.75; 66—70 kg per 100 3.85 tot 4.20; 50—56 kg per 100 3.20 tot 3.45. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Wolvee werd Maandag aan de markt wei nig aangevoerd, alleen enkele rammen voor de slacht; die prijzen deden van 16.tot 21.—. De runderaanvoer bestond uit twee koeien (pryzen 200.tot 235.3 graskalveren, die ongeveer 30.per stuk opbrachten en 7 nuchtere kalveren, waarvan de middenprijs 10.tot 11.per stuk bedroeg. De vette varkens op de boerderij gelden pl.m. 24 cent per pond. Een goede big deed op de markt 12.— tot 13. Pluimvee-aanvoer was er ditmaal niet. De eierenprijs aan de veiling zakte bij vorige week nog ongeveer 10 cent per 100 stuks. DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILTAIREN EN HUNNE WEDUWEN. Bij de behandeling van de Defensiebegroo- ting 1939 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal sprak de Minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk teneinde de motie-Thys- sen gesteld om een onderzoek in te stellen naar den toestand der pensioenen van de oud-mili tairen en weduwen, als niet noodig te oordee- len, o.m. het volgende: „Ik wil er nog op wijzen, dat de weduwen van vóór 1909 practisch in dezelfde positie ver- keeren als degenen die krachtens de wet van 1909 zijn gepensionneerd, n.1. door de gratifica tie en den toeslag op die gratificatie". Hiermede geeft de Minister van Defensie J. J. C. van Dijk een beslist onjuiste mededee ling aan de Tweede Kamer, een mededeeling die ongetwijfeld grooten invloed heeft gehad op de stemming van b.g. motie. O.a. het lid van de Tweede Kamer de heer Bajetto sprak „nadat hij in beginsel met de gedachte neergelegd in de motie, zich wel kon vereenigen" o.mdoch ik houdt mij vol strekt voor ter zake den Minister te hooren". Het bewjjs van de onjuiste mededeeling wil ik gaarne hierbij toevoegen. De weduwe van vóór X909 ontvangt: a. het enkelvoudig pensioen hetwelk zij zou krijgen als zij onder de wet viel, als een gratificatie. b. bijslag op deze gratificatie tot 100 pet. De weduwe, die in de wet valt, ontvangt: a. het enkelvoudig pensioen haar door de wet toegekend. b. 40 pet. van dit pensioen als verhooging; c. bijslag op dit pensioen tot een maximum van 320 pet. De in de weduwenwet 1909 vallende weduwe ontvangt derhalve niet alleen 40 pet. verhoo ging méér, doch ook is het max. van deze by slag 220 pet. hooger. Nu is mijn vraag, kan de Minister in het licht van deze verklaring, zijn onjuiste mededeeling aan de Tweede Kamer t.a.v. de weduwen van Het aanschaffen van een gasmasker. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst verzoekt ons opname van het volgende: Daar ik in den laatsten tijd van verschillende zijden verzoeken ontvang om inlichtingen om trent de gelegenheid voor het aanschaffen van gasmaskers en het mij niet mogelijk is deze steeds hetzij mondeling, hetzij schriftelijk te geven, deel ik hieronder eenige bijzonderheden mede omtrent de z.g. volksgasmaskers. Déze gasmaskers zijn in hoofdzaak bedoeld voor de burgers welke niet bij den luchtbe schermingsdienst zijn ingedeeld; voor het ver richten van zwaren arbeid zijn zulke maskers niet geschikt. Ik geef deze bijzonderheden zonder een be paald type aan te bevelen; ze zijn alle goed gekeurd door de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug en voldoen dus aan de eischen van het gasmaskerbeslult. De rangschikking in deze opgave is volgens het keuringsnummer De prijzen verschillen onderling hoogstens 1 k 2 gulden per stuk. Keuringsno. 003 Verkrijgbaar bij N.V. Mij. Oxygenium, Schiedam. Keuringsno. 005 Tech. Bureau J. Duinker, Rijnstraat 30—32, Den Haag. Keuringsno. 007 Otter en Groenendijk, Ama- rylislaan 7. Heemstede. Dit is het Belgische volksgasmasker. Keuringsno. 009 Art. Inr. Hembrug. Dit is het masker dat ook aan een deel der vrijwil ligers voor den lbd. verstrekt wordt door de regeering. Keuringsno. 010. N.V. „Veritex", Nieuw Millingen, Postbus 30, Apeldoorn Is een rub ber kap, die bijna het geheele hoofd omsluit geen banden. Keuringsno. 011. N.V. Electro, Distelweg 90 Amsterdam N. Behalve 003 en 010 worden alle maskers met een bandenstel op het hoofd bevestigd. Voor hen, die één dezer soorten willen aanschaffen bestaat eerstdaags gelegen heid zich in het gebruik ervan te doen bekwamen door de zorg van een aantal leden van de vrijwillige Burgerwacht, die zich daartoe bereid verklaard hebben. Deze heeren zijn opgeleid op de gasschool der Koninklijke Marine (Hoofd Luit. ter zee le kl. D. J. Westerveld). Zij, die t.z.t. van dit genereuze aanbod ge bruik willen maken, worden verzocht zich in verbinding te stellen met den heer J. Bakker, Cdt. V. B„ Loodsgracht 48, den onderedt. A. Gomes, Krugerstraat 58 of den voorzitter A. Gomes, Loodsgracht 8. Binnenkort zal hieromtrent door de Burger wacht een nadere bekendmaking in de dag bladen geplaatst worden Her wig's practische tui n-e n c y. c 1 o p e d 1 e. In aflevering 8 wordt de L en een groot groot gedeelte van de M behandelt, hetgeen weer op de bekende serieuze wijze is geschied. Zeer scherpe foto's en afbeeldingen illu3treeren ook deze aflevering. Het is een bizonder bezit, deze encyclopaedie. D c Kern, Uitgave van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Het Januari nummer bevat weer tal van belangwekkende tijdschrift-artikelen uit binnen- en buitenland. Daar is b.v. een artikel uit „The Contemporary Review" over de pers in Duitschland, dat onze bijzondere belangstelling verdient. Maar welke artikeltjes hebben we tenslotte niet met groote afniHnphl o"p1p7,f)n Cosmische straling, Immigratie en werkloos heid, Harakiri, Herinneringen aan Tagore, Begeerlijk Tunis, Roosevelt, radiospeker, Brengen vampiers ziekten over en Duim- zuigen en nu doen we nog maar een greep zijn de onderwerpen, welke een plaats in dit nummer vinden. Van elck wat wils! Contact, maandblad voor do Nederlandsche jeugd. Het eerste nummer van den zesden jaargang opent met de feestrede uitgesproken door J. A. Frenkel met interrupties van de redactie naar aanleiding van Contact's eersten lustrum. J. C. Warning vertelt van autoraces, toen en thans. In Aspecten van de Film zet Rob. H. J. Kiek uiteen, wat aan het scenario voorafgaat. Van dr. M. J. Premsela lezen we een be schouwing over Georges Duhamel en de gra- mofoon, terwijl dra. H. van Guldener schryft over Paul Signac, den schilder van het poin- tillisme. Aan de sport is verder de noodige aandacht geschonken, ijshockey, schermen en de Monte Carlorit krygen een beurt. Verder nog bijdragen van kleineren omvang, maar niet minder goed verzorgd. De Wandelaar. Uitgave A. G. Schoonderbeek, Laren. De indrukken die L. van Schooten opdeed en de fotobuit, die hij verwierf bij zyn zwerftochten over de Korten- hoefsche plassen vormen tezamen een goed begin van den elfden jaargang. P. van der Lijn is er in een helder en bevattelijk ge schreven artikel in geslaagd den leek in de streek van Winterswijk en de samenstelling van den bodem aldaar wegwijs te maken. F. Gerhard herdenkt het eeuwfeest der foto grafie, D. van Sijn verslaat een zwerftocht door het Zwitsersche Nationale Park. J. de Vlieger vervolgt zijn herinneringen aan boeren en schoolmeesters van den ouden tijd. W. Eshuis Jr. wydt een artikel aan een expeditie naar het eiland Komodo. Na dit uitstapje ont dekken wjj met Willem Haas als gids de schoonheid van Noord Limburg. Vele artikel tjes vonden nog plaats onder de rubriek „De korte wandeling". Tenslotte vermelden wij nog het feuilleton en de vaste rubrieken over tuinieren, kamerplanten etc. en de vele illus traties. Ons Nederland, officieel orgaan der A.N.V.V., uitgave van A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij. Bodemontginningen in voorge stelde vormen „een ramp voor het land" is de voor zichzelf spekende titel van het begin- artikel in het tweede nummer van den elfden jaargang. Hierna lezen we eenige bijzonder heden over de tentoonstelling te Luik, welke in het teeken van het 'water staat. Welke resultaten het seizoen 1938 gaf interesseert ons ook, omdat dit overzicht over Den Helder en omgeving handelt. Vo. geeft de vierde serie welgemeende wenken over propaganda materiaal. In „Onvrijwillig toerisme in Neder land" wordt ons ver.teld, hoe de tooneelgezel- schappen ons land doorkruisen. Melis Stoke schreef een grappig verhaal, dat ,,De Binnen- landsche badkuur" heet. Verder vullen nog tal van kleinere bijdragen, de vaste rubrieken en de vereenigingsnieuwtjes het geïllustreerde nummer. Natuur en Techniek, uitgave N.V. Uitg. Mij. A. E. E. Kluwer, Deventer. Met het Januari-nummer is het populair-weten- schappelijk maandblad „Natuur en Techniek" zyn negenden jaargang ingegaan. Dit nummer opent met een artikel van R. P. van Pant Jr., waarin hjj vertelt van de dieren in hun stryd tegen de koude. Na een meer wetenschappe lijke bijdrage van Henk Wildorp geeft ing. A. Lion een interessante beschryving van de „tijdhuls", die op het terrein van de New- Yorksche Wereldtentoonstelling werd begra ven. „Het geslacht der uitvinders" van S. Snuyff bevat een overzicht van schrijver's theorie, volgens welke in de namen der groo ten de oervorm van den Adamnaam bewaard zou zyn gebleven. Dr. W. Maarschalk heeft het over zingende muizen, terwijl D. Valkema in zijn artikel „Wordt Amerika woestijn?" onderzoekt, welke de oorzaken kunnen zijn van erosie op groote schaal in verband met het verwaaien van de cultuurgronden in de V. S. H. F. Tilleman vertelt van het vlecht werk bij de Dajaks, E. Valkenhorst bespreekt de dieren als conserven-fabrikanten en ten slotte vermeldt dr. K. Lampert enkele byzon- derheden over de kleuren, die dikwijls in sneeuw zyn waar te nemen. Het overvloedig geïllustreerde nummer bevat verder boekbe sprekingen, wetenschappelijke en technische nieuwtjes. De Tooneelspiegel, uitgave van H. J. G. Strengholt's Uitg. My. N.V., Amster dam. In het Januari-nummer van dit tijd schrift wydt H. P. van den Aardweg een artikel over de terugkeer van Cor Ruys, die hij beschamend noemt en voor een groot deel te wijten aan eigen schuld. Candida levert een bijdrage, waarin hij uiteenzet hoe door een kleinigheid op het tooneel, de betoove- ring van de schijnwereld voor den toeschou wer fataal kan worden verbroken. Bijzonder lezenswaardig is het interview van den por" trettist Wilm Wouters en niet minder het babbeltje met Rie Gilhuys, dat door Stella Hare werd opgezet. Ter gelegenheid van Albert van Dalsum's vijftigsten verjaardag wordt diens lof bezongen. Verder worden eenige belangwekkende opmerkingen ëe' maakt over een Gijsbreght van Aemstel-op- voering. De traditioneele rubrieken als „Onze Meening over:" en „Amateur-Tooneel" vol tooien het rijk geïllustreerde nummer.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6