Belasting van het zuivere inkomen Beneveld achfer het stuurrad DE WERELD Postvlucbten op Iodië in_ weinig woorden Burgemeester in opspraak Wijziging Crisis-Zeevischbesluit Meer treinen op het middennet PUBLICATIE Ned. passagiersschip in orkaan De militaire activiteit in Italië Ook in Italië koffie-gebrek Tc weinig koopers voor loodsche winkels Aangaan van leeningen verwerpelijk geacht Het verboden „Hart van Spanje'' Luitenant belasterd Hongaar kreeg tóch werkvergunning FISCUS HOUDT REKENING MET NETTO-WINST. HET DOEL VAN IIET EGALISATIEFONDS Aan de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer, in zake de begrooting van het De partement van Financiën voor 1939 word't het volgende ontleend. Maatregelen, bestaand! in bet verleencn van tijrleli.jken vrijdom of vermindering van belasting voor wat betreft bedragen, be steed voor bet doen uitvoeren van werk zaamheden of voor de aanscliaffiiiig van bepaalde zaken, zijn bij den minister niet in overweging. Wat betreft de nieuwe belasting plannen, wordt beoogd door een systeem van heffingen bij die bron te komen tot een belasting van het zuiver inkomen. Niet de bruto-winst doch de netto-winst zal dus worden belast. Aan het vraagstuk der afwen teling wordt bij het uitwerken van de plannen voor de nationale in komsten- en whisten-belasting de noodige aandacht besteed. Met de leden die meenden te moe ten waarschuwen voor dein nog steeds op de regeering geoefenden aandrang tot vermeerdering van -het aantal onderwerpen van staats zorg, acht de minister het aangaan van leerlingen ter voorziening irn den financieelen nood verwerpelijk. Bankgeheim. Overeenkomstig zijn in de Tweede Kamer gedane toezegging heeft de minister zich tot den Economischen Raad gewend met de vraag, welke, naar het oordeel van den Raad de directe en indirecte gevolgen zouden zijn van een gedragslijn van de belastingadmi nistratie, waarbij niet langer gehandhaafd wordt het onderscheid dat thans gemaakt wordt tusschen bank- en andere onderne mingen wat betreft het gebruik tegenover derden van bij controle verkrijgbare en ver kregen gegevens (dit is het bankgeheim, zooals het aan de ambtenaren is opgelegd). Na ontvangst van het rapport van den Economischen Raad zal de minister de hier besproken aangelegenheid opnieuw in over weging nemen. Koers van den gulden. Omtrent de beteekenis van het Koninklijk Besluit van den 26sten November 1938, ten gevolge waarvan de noot bij den post munt cn muntmateriaal in den weekstaat van de Nederlandsche bank, betreffende de opgave van het goud in het buitenland, is komen te vervallen, zegt de minister, dat het ver vallen van deze noot geschied is, ten einde te voorkomen, dat uit de veranderingen in den goudvoorraad in het buitenland de spe culatie zekere conclusies zou kunnen trek ken. De regeering heeft nimmer het doel van het egalisatiefonds omschreven als te zijn een streven naar stabili teit der wisselkoersen, daargelaten, dat dit een volkomen onbereikbaar streven zou zijn. Nogmaals moge worden herhaald welk doel bij de instelling van het Egalisatiefonds heeft voorgezeten, nl. schommelingen in den guldenskoers, die een gevolg zijn van ver plaatsingen van belangrijke kapitalen, wel ke op korten termijn worden aangehouden en van speculatieve bewegingen, zoover mo gelijk te voorkomen, althans te beperken. Verdacht van anti-Nederlandsche uitlatingen. Minister van Boeyen persoonlijk naar Ootmarsum. Des avonds tegen negen uur, juist toen B. en W. in vergadering bijeen waren, stopte vorige week voor het Ootmarsumsche ge meentehuis een auto, waaruit o.m. Z.Exc. Van Boeijen, minister van Binnenlandsche Zaken, en de plaatsvervanger van den com missaris der oKningin in Overijsel, mr. dr. J. W. Schneider uit Hengelo, stapten. Zij waren overgekomen om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van klachten, die te gen den burgemeester van Ootmarsum jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen. waren ingekomen. Deze klachten hadden betrek king, op bepaalde uitlatingen van den bur gemeester, waarin hij zoo veel van zijn voorliefde voor Duitschland had laten door schemeren, dat zij, volgons de zegslieden, die den minister moeten hebben ingelicht, niet te dulden waren van een ambtsdrager ais den burgermeester. De minister heeft de wethouders, de heeren J. A. J. A. Joosten en J. B. Reuwer, onder vraagd, benevens den gemeente-secretaris, den heer Weustink en natuurlijk den burge meester zelve. De twee eerstgenoemden hebben daarbij verklaard, dat in een verga dering vgn B. en W., op het einde van September, de burgemeester in derdaad eenige uitlatingen heeft gedaan, welke h. i. niet door den beugel konden. Zoo zou hij beweerd hebben, dat als er 'n oorlog kwam en Duitschland ons land zou binnen vallen hij een van de eersten zou zijn, die met de Duitschers mee zou marcheeren. De burgemeester ontkent dit, aldus het Hsb., evenwel pertinent, al komt hij er open lijk voor uit, dat hij reeds sinds jaren her pro Duitsch gezind is; hij heeft naar aan leiding van de verklaring der wethouders een aanklacht wegens smaad tegen hen in gediend, welke klacht thans door het par ket te Almelo wordt onderzocht. ePe heer Von Bönninghausen geeft een heel andere lezing over zijn gezegde tijdens de vergade ring van B. en W. Hij zou toen schertsend hebben gezegd: „Nu, als er oorlog komt, hang ik misschien wel mijn burgemeesters- baan aan den kapstok en doe ook mee." In het verband van het gesprek, dat men voer de aldus de burgemeester, lag het echter geheel in de lijn,, dat hij daarmee bedoelde aan de zijde van Nederland te zullen vech ten. Wie zijn de „politieke tegenstan ders"? Zooals bekend, heeft de burgemeester van I.aren (N.-H.), onlangs de vertooning van de film „Hart van Spanje", welke op initiatief van do commissie „Zorg voor het Spaansche Kind" zou worden gedraaid, verboden. Dit verbod grondde de burgemeester o.m. op het feit. dat de aankondiging van deze film in „voor politieke tegenstanders prikkelende bewoordingen" was gesteld. Reeds zijn den minister van Binnenland sche Zaken over bovenstaande kwestie ver schillende vragen gesteld, doch men is blijk baar door de beantwoording nog niet be vredigd. Thans legt het Tweede Kamerlid, de heer Joekes, den minister den geheelen tekst der aankondiging van „Hart van Spanje" voor en vraagt waarin de „prikkelende bewoor dingen" dan wel bestaan en wie hij met „po litieke tegenstanders" bedoeld. Tot slot vraagt de heer Joekes, op welke andere motieven Larens gemeentehoofd de rolprent meende te moeten verbieden. DUITSCHLAND KRIJGT WEER KOFFIE. Een der verhlijdendste berichten, die de Duitsche bevolking sedert langen tijd ver nomen heeft, was de gisteren bekend ge worden tijding, dat de koffie-import uit R-fHlië hervat zal worden. Garnalenvisschers mogen zeevisch aanbrengen. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat met ingang van 26 dezer een wijziging in werking zal treden van het Crisis-zeevisch- besluit, welke hierin bestaat, dat zij, die als eigenaar of gebruiker van een vaartuig ten aanzien waarvan een uitvaarcertificaat is verstrekt, dit schip willen doen deelnemen aan de visscherij op haring, sprot of ma kreel met netten van kleiner maaswijdte dan 7 cm., verplicht zijn daarvan kennis te geven aan de Nederlandsche Visscherijcen tra le. Van het oogenblik waarop zij kennis geven tot dat, waarop zij schriftelijk ver klaren, niet meer aan die visscherij te zul len deelnemen, is het hun verboden na af loop der reis tong, schar en wijting van een afmeting kleiner dan 21 cm., schelvisch en kabeljauw kleiner dan 24 cm., tarbot en griet kleiner dan 25 cm. en hake (merluc- cius merluccius) kleiner dan 30 cm. aan te voeren. Garnalenvisschers, die in het bezit zijn van een uitvaarcertificaat voor de zeevis- scherij, is het geoorloofd zeevisch aan fe brengen, mits de afmetingen der visschen niet kleiner zijn dan de genoemde. Hoog Militair Gerechtshof acht vonnis van den Krijgsraad te licht. De 19-jarige R. van den B., gewoon dienstplichtig soldaat van de le corop. 16e regiment te Amersfoort had op zekeren dag van den kastelein van een cafétje ge hoord, dat een luitenant op een avond daar in dronkenschap vroolijke liedjes had ge zongen. De soldaat vond dat verhaal zoo mooi, dat hij het overal in de kazerne rondstrooide en het daarbij voorstelde als of hij er zelf bij was geweest. De luitenant diende een klacht wegens smaad in en de Krijgsraad legde van den B. deswege een gevangenisstraf van vier weken op. Voor het Hoog Militair Gerechtshof, waar voor beklaagde gisteren in hooger beroep terecht stond, bleek, dat van den B. een lastig jongmensch was, die heel wat straf fen achter den rug had. De luitenant, die als getuige werd ge, hoord, noemde hem een van de ergste bel hamels. De advocaat-fiscaal vond de gewezen straf nog te licht en vorderde verhooging tot zes weken gevangenisstraf. De verdediger wees op verdachtes jeugd en pleitte clementie. He hof zal later cententic wijzen. In Mei een halfuursdiens'? Naar het Utrechtsch Nwsbl. van gister avond meldt, bestaat bij de directie van de Ned. Spoorwegen het voornemen, met in gang van de nieuwe zomerdienstregeline wederom aanzienlijke wijzigingen in te voeren, die thans zouden gaan in de rich ting van een nog grooter frequentie, n.l. een half-uur-dienst op het zoogenaamde mie den-net. Dit zijn dan de lijnen Amsterdam- UtrechtArnhem en RotterdamDen Haag U trech tE i ndho v en. .1 NLEVERING VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dal tot nader aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek üal worden in genomen hij de N.V. Vereenigde Ijsfabrie ken „IJmuiden", koelhuis Frigo. De inlevering zal aldaar kunnen geschic- den des Dinsdag en des Donderdags van 9—12 uur en van 2—5 uur. 's-Gravenhage, 24 Jan. 1939. (Adv.- Een dame aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde" ge wond. Kapiteinshutten en salons over stroomd. Het motorschip „Marnix van St. Aldegon de" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", is gisteren op haar thuisreis 24 uur over tijd te Southampton aangekomen niet tweehonderd passagiers aan boord. De vertraging was een gevolg van het slechte weer in het Kanaal Een passagiere had door brekend glas een diepe wonde in het been bekomen en ver scheidene leden van de bemanning hadden minder ernstige kwetsuren opgeloopen. Zondagnacht beliep de storm het schip nabij Ouessant. Gezagvoerder Morzer Bruy verklaarde bij aankomst te Southampton, dat de overkomende zeeën zoo geweldig wa ren, dat hij van de brug het voorschip niet meer kon onderscheiden. De. torenhooge wa termassa's benamen elk uitzicht. Noodseinen van andere schepen. Tijdens den storm ving de „Marnix" noodseinen van vijf schepen op, maar de toestand van het Nederlandsche mailschip was op dat oogenblik van dien aard, dat de gezagvoerder niets anders durfde te doen, dan zich met zijn eigen zware taak te bemoeien. De bakboordzijde van den bak kreeg dooi de beukende zeeën een deuk van tien voet hoog en dertig voet lang. De kapiteinshut- ten, welke zestig voet boven de waterlijn lig gen en de salons werden overstroomd en in de verblijven voor de bemanning was het nog erger. De eenige kans om groeter ge vaar te vermijden was koers veranderen èn op zee te sturen, zeide kapitein Mörzer Bruyns. Wij zijn toen vijftig mijl uit de kust gevaren. Massa-ontslag hij Van Haren te Waalwijk voorkomen. De firma Ivo van Haren, schoenfabrieken te Waalwijk, heeft Maandag j.1. aan een veertigtal arbeiders, werkzaam bij de leder fabrieken in de afdeeling overleder^-ontslag aangezegd. Dit stond in verband met het feit, dat de leiding van deze afdeeling in handen is ge weest van een Duitscher, die kort geleden naar zijn land is teruggekeerd. Een Hongaar werd als opvolger van dezen man aangewe zen. doch de firma van Haren, die zich tot de Regeering had gewend ten einde voor den Hongaar en werkvergunning te ver krijgen, slaagde hier niet in, waarop zij de veertig arbeiders van de afdeeling overle- der ontslag aanzegde. Vandaag heeft de burgemeester van Waal wijk, de heer Moonen, voor den Hongaar op het departement de noodige vergunning verkregen, nadat hij had betoogd; dat voor een dei-gelijke betrekking geen enkele ge schikte Nederlandsche kracht is te vinden, Nog gisteravond werd het gegeven ont slag ejin het personeel ingetrokken. Geruchten over de oproeping van 200.000 reservisten tegenge sproken echter 20.000 mili ciens te Rome geconcentreerd. In officieele kringen te Rome verklaart men niets te weten van een op groote schaal onder de wapenen roepen van reservisten, waarover in het buitenland een bericht was gepubliceerd cn dat indien reservisten on der de wapenen werden geroepen slechts sprake kan zijn voor normale oproepingen voor herhalingsoefeningen. Ongetwijfeld zijn te Rome desbetreffende geruchten is omloop geweest. Men sprak met name van lichting 1901, dat zijn de mannen die in 1901 zijn gebo ren. Dat noemt men echter tamelijk onwaar schijnlijk, daar deze mannen thans 37 jaar en ouder zijn. Voorts wordt melding gemaakt van jon gelieden die een individueel® oproepings- kaart hebben ontvangen. Het betreft hier radiotelegrafisten, het personeel van gevechtswagens, enz. De drukte, welke in de kazernes te Ro me heerscht, komt althans ten deele voort uit de aanwezigheid van 20.000 fascistische miliciens, die te Rome zijn geconcentreerd om deel te nemen aan den jaarlijkschen schouw ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de militie op 1 Febr. Van deze concentratie is gebruik ge maakt om de miliciens een periode te laten doormaken van oefeningen met automati sche en andere wapens. Geheimzinnige oorzaak. Sedert enkele weken hoersebt er Ln Ro me, en waarschijnlijk dius ook in die andere steden van Italië, een buitenge woon groot gebrek aan koffie. De koffiehuizen schijnen nog voorraden beschikbaar te hebben, want men kan overal nog. en tegen onverhoog- de prijzen, zooveel koffie drinken als men wil. Doch de winkeliers hebben, aldus de Romeinsche correspondent van het Hsb., voor het mieerendeel geen koffieboon meer in hun winkels en de enkele groote zaken, die nog een kleine voorraad hebben, verkoo- pen deze aan hun vaste klanten, die ook echter niet meer dan een half ons of ten hoogste een ons tegelijk kunnen koopen. De prijzen blijven daarbij steeds omveran- derd aan die, welke dioor de regeering zijn vastgesteld. De verklaring voor dit plotselinge ge brek aan koffie weet niemand te geven. Hangt het samen met het koffiegebrek in Duitschland? Het zonderlinge is dat Italië thans toch heer en meester is in Oost-Afri- ka, dat een dor belangrijkste koffielanden ter wereld is. In werkelijkheid hebben wij echter ook vroeger de koffie uit Harrar slechte bij hooge uitzondering in enkele winkels gezien, en wat men tot nu toe hier gedtonken heeft, was altijd koffie pit Bra zilië. Waarschijnlijk worden dienten gevolge tal van niet-Arische za ken in Duitschland gesloten. Met de „ariseering" van de Joodsche win kels te Berlijn gaat het, naar A. P. meldt, verre van viot. Volgens een statistiek van het „Zwölf Uhr Blatt" zijn er naar schat ting slechts 700 van de 3750 Joodsche win kels in Arische handen overgegaan. Dit wordt verklaard uit het feit, dat slechts weinig koopers belangstelling toonen. Van de 9.000 Joodsche kleinhandelzaken, die zich aanvankelijk in het Duitsche rijk bevonden, (Oostenrijk en Sudetenland uitge zonderd), waren er meer dan 40% te Ber lijn gevestigd. Bij het decreet van Novem ber j.1. wenl bepaald, dat te Berlijn 1200 zaken in Arische handen zouden overgaan en dat de overige 2/3 gesloten zou worden. Volgens genoemd blad ziet men echter in 500 van deze 1200 zaken geen goede voor uitzichten, zoodat er geen koopers gevon den worden, met het gevolg, dat ook deze winkels waarschijnlijk gesloten zullen wor den. Te Berlijn zullen dus circa 3000 win kels verdwijnen. Volgens de berichten uit andere Duitsche steden zijn in vele plaatsen alle Joodsche winkels verdwenen. Hier zijn echter ook andere motieven in het spel: o.a. wil men het teveel aan winkels opruimen. Zoo waren er te Hamburg te veel melkzaken, met het gevolg, dat zoowel cn reeks Ari sche als Joodsche melk handel aars haar winkels moest sluiten. Men verklaart dat het personeel van deze zaken gemakkelijk emplooi kan vinden in fabrieken cn andere bedrijven, die met en tekort aan arbeids krachten te kampen hebben. Ernstige aanrijding met doodelij- ken afloop. In den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar is op den Muiderstraatweg, even voorbij de brug over de Merwede een hoogst ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de directeur van het bijkantoor Dam van de Incassobank, de heer J. G. Schoelvinck het leven verloor en twee dames zeer ernstige verwondingen opliepen. Aan de rechterzijde van den weg vanaf Amsterdam gerekend, stond een zware, met steenen beladen trailer, die wegens pech niet verder kon rijden. Uit de richting Amsterdam kwam met een zeer groote snelheid een per sonenauto, waarin zich vier menschen, twee dames en twee heeren bevonden. De auto reed met volle snelheid tegen de achterzijde van de trailer. De gevolgen waren verschrik kelijk, de personenauto werd totaal verwoest en brak vrijwel in tweeën. De bestuurder, de 35-jarige commission- nair in effecten G. J. A. van L., raakte be kneld tusschen het stuurrad en de bank, docli hij was niet gewond. De heer Schoel vinck, die naast den bestuurder zat, werd op straat geslingerd en werd zoo zwaar ge wond, dat hij korten tijd later overleed. Ook de beide dames, die achterin zaten, werden uit den auto geslingerd. Zij werden met won den aan het gelaat en een hersenschudding naar een ziekenhuis vervoerd. Gisteren stond de automobilist, de commis- sionnair van L. terecht voor de Vijfde Kamer der rechtbank, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld en van zwaar lichame lijk letsel in twee gevallen. Hem was ten laste gelegd, dat hot ongeluk aan zijn schuld te wijten was, omdat hij. hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden. De president Mr. Dons stelde allereerst de vraag, hoe groot verd.'s snelheid wel was geweest. Verd.: Ik reed met mijn gewone snelheid, 60 a 80 km. per uur. Uit het verdere verhoor blijkt, dat de avond tamelijk vroolijk was doorgebracht. Verd. had dien Zaterdagavond bij den zoo tragisch om het leven gekomen heer S. gegeten, er was voor het diner een borrel gedronken en aan tafel werd wijn gedronken. Na den maaltijd was er koffie en een „pousse" ge serveerd. Na het eten was het gezelschap naar het „Bosch van Bredius" in Naarden gegaan. Op de vragen van den president wat hij daar gebruikt heeft, antwoordt verd., dat hij wel whisky soda heeft gedronken; bier kan hij zich niet meer herinneren. Na het „Bosch van Bredius" bezocht het gezelschap de Savoye Club tic Amsterdam, waar verd. weer whisky soda heeft gedron ken. „Een glas", houdt verd. vol. Verschillende getuigen hebben verklaard, dat de snelheid van verd. tusschen de 100 en 120 km. heeft gelegen. Een medisch student, die vlak na het onge luk met zijn auto ter plaatse was, had de eer de hulp aan de gewonden verleend. De hr. S. was toen reeds stervende. Het roode licht van den trailer brandde wel, maar het „straalde" niet, het licht was dof en moeilijk te zien. Een chauffeur bevestigt de verklaring van den bestuurder van den vrachtwagen, dat de beide roode "achterlichten van den trailer helder brandden. De verdachte hield vol, dat hij geen rood achterlicht had gezien. Op een afstand 'van 80 a 100 m. gekomen, nam hij plotseling een wit licht'dat van den schijnwerper waar. Daarvan is hij geweldig geschrokken, want hij dacht met een tegenligger te doen te hebben. Enkele seconden later had de bot sing plaats. Nadat nosr eenige getuigen waren gehoord, las de griffier de voor den rcchter-commis- saris afgelegde verklaring voor van een ge tuige, die enkele dagen geleden zelf bij een verkeersongeval om het leven is gekomen. Daar eenige getuigen niet waren versche nen, en de verdediger mr. F. Meemskerk geen afstand van deze getuigen wilde doen, schorste de rechtbank de verdere behande ling tot 14 Februari a.s., te half drie. Vertrek van reis) 21 J,n' Reiger (terugreis) Uil (terugreis) Torenvalk (heenreis) Zilverreiger (heenreis) Nandoe (terugreis) Alex. 24 Jan. Jodhp. 24 Jan. Basra 24 Jan. A'dam 24 Jan. Band. 24 Jan. Aankomst te Singap. 24 Jan. Schiph. 24 Jaij Bagd. 24 Jan. Jodhp. 24 Jan. Napels 24 Jan. Medan 24 Jan. Hongarije militair. Volgens den Hongaar- schen minister van defensie zal het gehëe- le economische leven in dienst van de landsverdediging worden gesteld. Onder andere komt er ook arbeidsdienstplicht voor vrouwen. IJzervoorraden in Egypte. In Egypte schijnen enorme ijzerertsvoorraden te zijn, met een gehalte van 60 Men is van plan een semi-officieele exploitatiemaatschappij op te richten. Hitier wil zich veilig stellen. Men ver- wacht, dat het a.s. bezoek van Von Ril> bentrop aan Warschau in hoofdzaak tot doel heeft Hitiers inlichtingen omtrent Polen, de Oekraine en Dantzig, aan het Poolsche inzicht te toetsen, voor hij zijn groote rede op 30 Januari zal houden. 'oodsche delegatie naar Londen. Een de legatie van 't Joodsche kolonisatiecomité is van Warschau naar Londen vertrok ken. Men wil contact zoeken met Joodsche organisaties uit andere landen om massa le emigratie van Duitsche Joden naar Pa lestina te bevorderen. Die rustplaats was te goed. Het stoffelijk overschot van de vroegere bondskanseliers dr. Seipel en dr. Dolffuss. dat tot nu toe voor een ieder toegankelijk was in de Sei- pel-Dollfuss-Gcdacchtenis Kirche, is weder-* om overgebracht naar de oorspronkelijke graven. Chamberlain de Nobelprijs? Twaalf leden van den Zweedschen Rijksdag stellen voor Chamberlain den Nobelprijs voor den vre de over 1938 toe te kennen. Versterking van het anti-kominternpact? Domei meldt, dat de consuls van Joego- slavië en Albanië tot hun ministers van buitenlandsche zaken telegrafisch het ver zoek gericht hebben, het voorbeeld van Hongarije te volgen, en toe te treden tot het antkominternpact. Poolsch-Duitsche overeenkomst. Naar ver nomen wordt, zijn de bevoegde Duitsche en Poolsche autoriteiten overeengekomen om voorloopig van beide kanten bevolen i uitwijzingen uit de grenszone voor zoover die nog niet ten uitvoer waren gelegd, uit te stellen en geen verdere uitwijzingen uit te vaardigen. Met wederzijdsch goedvinden zullen zoo wel de hangende ais ook de reeds uitge voerde uitwijzingsgevallen opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. De uit Duitschland gezette Joden mogen te rugkomen om hun roerende have te halen. Chamberlain naar Japan. De Kokumin Sjimbun van gisteren verwacht, dat Ari- ta aan Chamberlain of Halifax de uitnoo- diging zal doen toekomen een bezoek te brengen aan Oost Azië, ten einde „hen op te voeden tot een juist begrip van den toestand". Memelsocialisten afgemarcheerd. De af- deelingen van het sociaal-democratisch verbond van vakvereenigingen, welke tot nu toe aangesloten waren bij de tweede internationale, hebben besloten zich aan te sluiten bij de nieuw opgerichte nati- onaal-socialistische arbeiders-organisatie. Amerikaansche marine wil geen pottekij- kers. Er wordt een volkomen geheim houding in acht genomen met betrekking tot de manoeuvres der Amerikaansche vloot. De autoriteiten hebben de perskaar ten ingetrokken, welke recht van toegang gaven tot de vlootbasis, waar de bewaking is verdubbeld. BritschDuitsche handelstoenadering. Voorbereidingen worden getroffen voor een delegatie van de Federation of British In dustries om einde Februari naar Duitsch land te gaan, ten einde besprekingen te voeren met de Roichsgruppe Industrie. Hulp voor Spaansche kinderen. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering een bedrag van 20.000 pond sterling beschik- N baar heeft gesteld als eerste termijn van een onbepaald bedrag, bestemd voor hulp aan gevluchte Spaansche kinderen. Aanpassen in Memel! Bertuleit, dep resi dent, van het directorium voor het. Memel- gebied, heeft in een rede voor ambtenaren verklaard, dat de Littauers in het Memel- gebied zich bij het nationaal-socialisme moeten aanpassen. Alle anfi-nationaal-so- cialistische propaganda, aldus Bertuleit, is ontoelaatbaar cn zal uitgeroeid wor den. De ramp met de Cavalier. De gezagvoer der van het watervliegtuig Cavalier, dat Zaterdag j.1. halverwege de Bcrmudas cn New York vergaan is. Alderson, heeft te gengesproken, dat de ramp veroorzaakt zou zijn door dat de carburatoren ophiel den te funetionneeren tengevolge van i.is' vorming. De juiste oorzaak van de ramp blijft onzeker. herplaatsing van de Zweedsche vlootbasis? De chef der marine, vice-admiraad Ue- champs, heeft de receering voorgesteld de vlootbasis van Stockholm naar Erstavik te verplaatsen. Erstavik ligt op ongeveer 2" km. ten oosten van Stockholm. De kosten voor het aanleggen der nieuwe basis wor den geraamd op 66 millioen kronen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2