Duitschlands strijd Veertig jaar Den Helder UtaenAdagAcAe ïïlijme-üj, De bebouwde oppervlakte met 140 procent toegenomen Bevolkingsaanwas van 36 procent tegen Joden en Christenen Vliegtuig met enorme snelheid Arbe'der gegrepen door draaiende stoomwinch Twee millioen Britscbe vrijwilligers Franco winf, Italië heeft pret Sterke achteruitgang geboortecijfer. van het Nog nooit hebben zich in de historie van Den Helder in veertig jaar tijds zulke enorme wijzigingen op elk gebied voorgedaan als in de jaren 1898 tot 1938 het geval was. Wij nemen juist deze jaren omdat deze samen vallen niet de regeeringperiode van H. M. de Koningin, een tijdperk, dat een groote uit breiding gaf aan het bebouwde gedeelte der stad met ongeveer 140 een bevolkings aanwas met niet minder dan 36 daarte genover staat een schuld-vermeerdering van zeer grooten omvang: immers 184000.in 1898 tegen een schuld van S.718.000.in '38. In goed Hollandsch uitgedrukt beteekent dit een vermeerdering van 3100 Ook in zuiver Hollandsch beteekent dit een schuld van 7— per persoon in 1898, terwijl elke Nieuwedie- per van klein tot 'groot (om het zoo maar eens te zeggen) een „negatief" spaarbank boekje van rond 159.— in 1938 heeft. De belangrijkheid kan het beste worden aan getoond in een reeks van cijfers, die hoewel dood, toch inderdaad een uitstekend beeld doen zien van de tegenwoordige gesteldheid onzer gemeente-huishouding. katten, die bij de bruggen en vooral aan het Westplein bleven rondzweven en hun lieflijke geur rondspreidden. Sportterreinen bestonden er niet. Er werd wel wat gevoetbald op het Galgenveld te Huis duinen, maar als georganiseerd „spel" betee- kende het niet veel. Aan sport werd in elk opzicht zeer weinig gedaan. Hier en daar eens wat roeien, wat zwemmen, wat cricket, wat crocket, wat ten nis, van alles een beetje, niet noemenswaardig. Parken of plantsoenen waren er niet. Het Julianapark ontstond pas in 1908. Tegelijker tijd ontstonden de beplantingen bij de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, bij de Westerkerk, het kantongerecht, de Doopsgezinde Kerk. Het Marine-monument bestond nog niet en kwam pas in 1922. Het Redders-monument is nog van jongeren datum. Het Politie-toezicht bestond uit 1 Commis saris van Politie, 1 Inspecteur, 2 Brigadiers, 9 Agenten van Politie le klasse en 10 Agenten 2e klasse. De Commissaris was steeds getooid met „hoogen hoed" en noemden wij als kwa jongens „de Vethoed"; over het algemeen éen stel mannetjesputters, waarmede niet te spotten viel, vooral door de toen nog bijzon dere mentaliteit op velerlei gebied van het Aantal inwoners Ontvangsten der gemeente Uitgaven der gemeente Schulden der gemeente Opbrengst der Grondbelasting Opbrengst der Personeele belasting Hoofdelijke omslag, later Gemeentefonds Belasting op vermakelijkheden Ontvangsten Schoolgeld Lager Onderwijs Ontvangsten Zeevaartschool Kosten Gemeente-Reiniging Jaarwedde Burgemeester Jaarwedden drie Wethouders Jaarwedde Secretaris Jaarwedde Ontvanger Jaarwedde Commissaris van Politie Jaarwedde Directeur Openbare Werken Jaarwedden Secretarie-personeel Kosten der Politie Kosten der Straatverlichting Jaarwedden der Onderwijzers Lager Onderwijs Rente -van geldleeningen Storting voor Pensioenen Pensioenen 31 Dec. 1898 31 Dec. 1937 26401 36000 260446.08 3758642.57 >1 1» 236362.23 184500— ff ft 3680710.69 5718090— >1 12043.71 ff 81904.83 ft 24351.29 ft 165800— 37524.34 ff 225690— tt 2555— ft 44238— 1» 9575.41 ft 25520— tt 484— ff 8128— 8980.21 ft 122921— tt 2201'. ft 7600— tt 600. ft 7500— ft 1631.60 ff 6500— tt 1500— ft 4600 tt 1600— it 5000— li 2712.50 tt 5000— tt 5985.06 tt 64000— tt 14000— tt 78000— i t 8324.23 tt 60000— 1» 48991.22 tt 181000— tt 6457.50 ft 260000— II 772.16 tt 49860— II 3091.62 tt 52875— Deze cijfers, ontleend aan de begrootingen der overeenkomstige jaren zouden, onaan vechtbaar als ze zijn, kunnen worden aange vuld met nog een paar honderd cijfers, die echter van zeer groot belang kunnen zijn voor hen, die de lakens uitdeelen, de Raadsleden, maar dan geraak ik op ander terrein, hetgeen in deze bijdrage niet de bedoeling is.- Om een algemeen beeld te geven van de situatie in 1898 kan worden opgemerkt, dat de Gasfabriek toen als Gemeente-bedrijf nog niet bestond, evenmin als de Waterleiding. Telefoon bestond nog niet. De straatlantaarns waren voorzien van de „vleermuisbranflers", tengevolge waarvan het des avonds aarde donker was. Er waren winkeltjes, maar zoo klein, dat men ze thans nauwelijks dien naam zou geven. De gemeentereiniging was wel reeds een gemeente-exploitatie, maar het straatvegen was nog een bepaalde luxe, de straten waren vies, terwijl men bij eenige sneeuw weken lang in de modderige strdien rondmartelde, daar er van sneeuwopruimen of intense straat reiniging geen sprake was. Het Heldersche kanaal was de berging van doode honden en toen bestaande Marine-personeel. De werke lijk bestaande vijandschap tusschen de „Witte boonen" (dat waren de landmacht soldaten) en de „Pikkers", dat waren de mtarozen) maakte toen het bestaan noodza kelijk van Marine-patroeljes en Leger-patroel- jes, die onder het commando respectievelijk van een Marine-Officier en een Leger-Offi- cier, toch elkaar bij hunne patroeljediensten met een scheel oog aankeken. Beide patroel- jes (ik gebruik hier maar het verhollandschte woord) waren vooral noodzakelijk bij de jaar- lijksche kermis, waarbij wel eens hardhandig moest worden opgetreden. Voegt men hier nog bij dat het geheel zwaar bewapend was, dan kan men zich nog wel een voorstelling er van maken, dat het Politie-personeel meer dan hun handen vol had aan het gewone stragt- toezicht. Zoowel de „Witte boonen" als de „Pikkers" waren om de dood niet bang voor een borreltje en dan blijven de gevolgen niet uit. Een klein voorbeeld. In 1898 werden er 227 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap en thans in 1938 30 stuks. Op hygiënisch gebied zijn thans enorme Datgene, waarin groote menschen klein kunnen z\jn. Het is een prettig gevoel, te weten dat je iemand in je macht hebt. En hoe minder menschen je in w e r k e 1 ij k h e i d in je macht hebt, hoe liever het je dien paar on- gelukkigen inpepert, die tenminste het on geluk hebben daarvoor in de termen te val len. Vandaar de bekende feldwebel-toon. Vandaar de hautaine houding van het chef-je; bijv. van den portier, die drie loop jongens onder zich heeft en hen nu en dan monstert zooals Napoleon het z ij n troepen deed en hen toebuldert zooals Napoleon het wel uit zijn hoofd zou hebben gelaten. En vandaar ook het genus afschrijvers", d.w.z. dames en heeren, die om ieder wissewasje, geschilletje of gekrenktheidje hun ver- eeniging, hun courant, hun omroep met den banbliksem van hun toorn treffen door ze „af te schrijven". Zij hanteeren dit eenige economische wapen, waarover ze tegenover zulke machtige lichamen be schikken, met een duivelsche vreugde, met een animo... (Dit herinnert mij aan een abonné die eens schreef: „Ik lees uw courant steeds met de grootste animosi teit". Hij dacht dat animo, net als steno, een soort gemoedelijke afkorting was). Maar laat ik niet afdwalen; afschrijvers, zei ik, hanteeren met zulk een animo het eenige middel dat ze hebben om het voor werp van hun woede te „peeën", dat men hun namen soms tienmaal in een jaar in de registers tegenkomt, want een nadeel van het bedanken voor vereenigingen en couranten is, dat men daarna, gelijk een wesp, die zijn steek heeft toegebracht, geen angel meer heeft, en eerst wéér lid of abonné moet worden om het genot van het nadeel-berokkenen daarna opnieuw te kunnen smaken. Deze zure beschouwingen hebben haar ontstaan te danken aar een verrassende mededeeling van den heer F. V. Valstar, onzen tomatensoepdictator, 's Rijks to matensoep boekt enorme successen maar een juffrouw uit Rotterdam heeft een briefkaart gestuurd aan de A.V.R.O. en daarin meegedeeld, dat de tomatensoep in blik haar zóó slecht is bekomen, dat zij bedankte .voor het lidmaatschap van de A.V.R.O. en voor haar abonnement op de Radiobode. Kijk, daar hebt u nu zoo'n voorbeeld. Het is voor een buitenstaander uitermate moeilijk na te gaan, waar de diepe oor zaak van zoo'n drama ligt. Om de een of andere reden moest ze iemand dwarszit ten, en dan is het een prettige ontdekking, dat je de A.V.R.O. in je macht hebt. De juffrouw is gewoon uitgegleden in de to matensoep maar waardoor? Ze had misschien dien dag een standje van haar man gehaa, alleen doordat die weer een standje van zijn chef had ge kregen, die op z^jn beurt ruzie met zijn vrouw had gehad, gevolg van éen grooten mond die deze dame had gekregen van haar dienstmeisje, dat wellicht nerveus was geweest door gehakketouw met haar galant, die op haar zijn slechte bui ont laadde, veroorzaakt door een van die dui zend tegenvallers die nu eenmaal een slechte bui kunnen veroorzaken... Wie weet, misschien buikpijn van tomatensoep! Wat de A.V.R.O. ermee te maken had, blijft eenigszins onopgehelderd, tenzij de juffrouw uit Rotterdam zóó kwaad is ge worden van het tomatenvogt, dat ze heele- maal geen vogt meer kan zien. Maar het gaat werkelijk te ver, altijd redelijke mo tieven te willen vinden daar is de we reld heusch niet naar, en wij vragen ook niet, waarom de bliksem juist inslaat wéAr hij inslaat. Het eenige wat wij zouden kunnen doen doen, is: de onredelijkheid een beetje re glementeeren, door vaste gewoonten aan te nemen: Als wij den trein missen, trappen wij iemand héél hard op z'n teenen. Als onze effecten in waarde dalen, wei geren wij ons dienstmeisje alle extra- vrije-avonden. Krijgen wij geen antwoord op een be langrijke sollicitatie, dan steken wij een sigaar op in een coupé niet-rooken en schelden iedereen uit, die er een aanmer king op maakt. Wordt de jaarlijksche verhooging over geslagen, dan alarmeeren wij voor de grap de brandweer. En vooruit als de tomatensoep niet smaakt, dan bedanken wij voor de A.V.R.O. P.S. Volgens de laatste berichten had de juffrouw de tomatensoep zelfs nooit geproefd. Hiermede vervalt dus al het voorafgaande, dat u als niet geschreven gelieve te beschouwen. wijzigingen te bespeuren. Het aantal geboorten bedroeg in 1898 888, bij een bevolking van 26400 zielen, terwijl dat aantal in 1938 bedraagt 794, bij een bevolking van 36000 zielen. Inderdaad een geweldige achteruitgang van het geboorte-cijfer. Een meer schitterend beeld geeft het sterf tecijfer. Het sterftecijfer in 1898 was 356 per sonen, of 13.5 per duizend inwoners. In 1937 was dat 249 personen of 6.9 per duizend in woners. Een belangrijk verschil, dat natuurlijk ook te danken is aan het zeer geringe sterfte cijfer van jonggeborenen. De medische dienst maakt dus een schitterend figuur. Deze bijzondere hygiënische verbeteringen vertoonen zich over geheel Nederland en wel zoodanig, dat b.v. de gemiddelde leeftijdgrens in 1898 was 36 jaar, maar thans 66 jaar. (Van den humoristischen kant bezien zou men kunnen constateeren, dat iemand van 21 jaar toch eigenlijk „pas komt kijken", dat iemand van 36 jaar staat kan maken op het zijn van „iemand" en dat iemand van 60 jaar nog een jongkerel is). Het gebouwde gedeelte is in de laatste veertig jaar met 140 toegenomen. Wetenswaardig zou het zijn te kunnen mededeelen het aantal woningen in 1898 en daarna ook dat in 1938. Daaruit toch zou men de groote vooruitgang kunnen consta teeren. Helaas is mij dat, ook bij de officieele instanties, niet gelukt.. Althans werd mij bericht, dat de gevraagde gegevens aldaar niet ter beschikking- waren. Men zou zóó kunnen doorgaan met de op somming van verschillende toestanden van allerlei aard, van toen in 1898 en van nu in 1938, hetzij vooruitgang, hetzij achteruit gang: de overdenking waard. K. F. 'O. De bijbel een „politiek dingsboek der Joden". opvoe- Naarmate de Duitsche Joden steeds min der mogelijkheid tot verdere vervolging bie den op vrijwel alle gebieden zijn zij thans immers uitgeschakeld stelt men alles in het werk'om hiervoor compensatie te vin den in de richting van de Christelijke ker ken. Een duidelijk symptoom van deze in het derde rijk dagelijks in kracht toenemen de strooming vinden wij in het dezer dagen verschenen boek „Vóm Deutschen Wesen" van de hand van den Pruisischen staats raad Prof. Willi Borger, waarin Christen dom en Jodendom met gelijke scherpte van nat, socialistische zijde worden aangevallen. Of Rome tijdens de kruistochten den bloei der Germaansche volkeren ten onder heeft doen gaan of in de inquisitie en in den der- tigiarigen oorlog de Duitschers liet verbloe den; ofwel of de Jood het blanke ras naar de slagvelden van Europa stuurt, waardoor millioenen van de besten te gronde gingen: dit zijn alles slechts-gevolgen van dezelfde houding. Het eindresultaat is steeds: de ver zwakking van het blanke ras! Een „goddelijke' 'opdracht. Wij Duitschers zoo schrijft Borger heben van God de opdracht ontvangen, het Duitsche deel van zijn schepping Duitsch te houden en anders niet. Daarom is ons werk religie, en onze politiek tot behoud van de natie tegelijkertijd hoogste religie. Tusschen ons en den Schepper bestaat geen tegen stelling. Daarom kunnen wij ook lachend op de pistolen der anderen toeloopen, om dat ons leven van God gewild is en een Goddelijke zin heeft. Op de basis van deze algemeene opvatting wordt vervolgens de Christelijke en de Jood- sche godsdienst aangevallen. De Christelijke stelling van de gelijkheid van alle menschen wordt een „naar haar oorsprong Joodsche uitvinding" genoemd, waardoor de Christe lijke leer de uitvoerder werd van den Jood- schen wil. Het Christendom heeft zijn wor tels in het Jodendom, en het Oude Testament het wetboek der Joden, is het heilige boek der Kerk geworden. Veel'heillooze gebeurte- nisen der Duitsche geschiedenis moeten op rekening worden gesteld van de Kerk en zij ademt de geest van het O.T., dus een Joodschen geest. En deze Joodsche geest be teekent vernietiging van het superieure Nordische ras! (blz. 54). Juist de bijbel, het boek der boeken zoo vervolgt Borger dat ons zooveel vertelt van Joodsche misda den, geeft ons het beste voorbeeld van het geen, waartoe 'n volk komt, dat zich aan Jo den uitlevert. In dit verband worden Jozef in Egypte en Rathenau in Duitschland in één adem genoemd. De bijbel is een „politiek boek". Thans aldus het boek hebben de Jo den spijt, dat zij de bijbel hebben geschre ven; want wij hebben geleerd, dit boek als een politiek boek te beschouwen. Men hoede zich er echter voor, dit boek met mystiek en heiligheid te omgeven. Wat blijft er nu van over? Een politiek opvoedingsboek dei- Joden, een inleiding tot het verkrijgen dei- wereldheerschappij voor de Joden. Vervolgens wordt gesproken van de „ge vaarlijke wereldbeschouwing", welke van liefde, deemoed armoede en kuischheid sprak als de hoogste waarden des levens. Duizend jaar lang heeft deze opvatting al het Germaansche overwoekerd en de waar den, die uit ons bloed komen, verloochend en onderdrukt (blz. 135). Doordat men ons geestelijk naar de Sinai voerde, maakte men Joodsche wetten, welke voor een roof zuchtig, tuchteloos en verwaarloosd noma denvolk waren bestemd, tot maatstaf van onze zedelijkheid en moraal. Daardoor is ons gansche denken en voelen van het Oude Testament vervuld. De duisterlingen van de politieke kerk en het Jodendom zouden wel willen, dat wij ons deemoedig voor zulke wetten neerbuigen, waardoor Duitschland wederom voor tweeduizend jaar aan haar wurgenden greep zou zijn uitgeleverd. Wij Duitschers hebben voor onze strijd om het bestaan en voor ons gemeenschapsleven ech ter niet de moraal- en zedelijkheidswetten van een vreemd ras noodig. (Bladz. 140.) Zoo heeft de Kerk dus den bodem vrucht baar gemaakt, waarop de Jood zijn ver woestende werkzaamheid kon ontplooien. Daarom zijn beiden ook in dit opzicht broe ders in den geest met een gemeenschap- pelijken oorsprong, n.1. de rassenziel van het Joodsche volk. De kerk streeft naar de we- Meer dan 800 K.M. per uur in duikvlucht. Alle snelheidsrecords zijn gister in Amerika aanzienlijk overtroffen door een Curtiss-Hawk jachtvlieg tuig, dat in een duikvlucht een uur snelheid van meer dan 820 kilome ter heeft bereikt. Het vliegtuig honderd van dit type worden voor de Fransche re geering gebouwd maakte een proefvlucht. De snelheid was zoo groot, dat de meter haar niet meer kon aanwijzen. De deskundigen zijn van meening, dat het toestel mis schien zelfs snelheden van meer dan 960 kilometer zal kunnen bereiken. De bestuurder verklaarde geen onaangename gewaarwording te hebben ondervonden. reldheerschappij. Daarom predikt zij haar leer voor alle volkeren, Negers, Mongolen, Joden en Duitschers. Daarmede stelt zij ech ter al deze volken op een zelfde trap, ons en de Joden, ons en de Negers! Is niet reeds dit allen, zoo vraagt Prof. Borger, een be- leediging van ons eergevoel? Zij zien ervan af, in het paradijs wellicht een plaatsje te krij gen naast den een 6f anderen Ilottentot of Maleier of Jood. (Bladz. 155.). Hetgeen dit boek als symptoom voor de huidige situatie in Duitschland zoo belang rijk maakt, is vooral de openhartigheid en duidelijkheid, waarmede niet alleen wat overigens niet verwonderlijk is de strijd tegen het Jodendom, doch bovendien de vij andschap jegens de Christelijke Kerken wordt gepredikt. SLACHTOFFER VAN AETHER-ONTPLOF- FING OVERLEDEN. De heer Freen, die, zooals wij elders in dit blad melden, tijdens de ontploffing, wel ke zich gistermorgen heeft voorgedaan bij Philips van Houten te Weesp, ernstige brandwonden opliep en naar de Gerardus Majella Stichting te Bussum werd overge bracht, is daar gistermiddag om vijf uur overleden. Vreesclijk ongeluk aan boord van stoomschip. Aan boord van het s.s. „Melisikerk" van de Vereenigde Stoomvaart Maatschappij, liggende aan de Handelskade te Amster dam, is gisteravond omstreeks negen uur tijdens het laden een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een veertigjarige havenar beider het leven heeft verloren. De man bediende en stoomwinch. Om een ijzeren staaf in het ruim te doen draaien, maakte hij met zijn voet een be weging, waardoor hij waarschijnlijk uitgleed en een stoomwinch, die stil stond, in be weging kwam doordat hij op een stoom- kraan terecht kwam. Hij kwam tusschen de draaiende ma chine te vallen en met een zware hoofd wonde, een verbrijzelde arm en inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Korten tijd later is hij overleden. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. De gids voor het regeeringssche- ma der vrijwillige dienstneming verschenen. Men is thans begonnen met de ver spreiding van 20 millioen exempla ren van den „Gids voor den natio- nalen dienst", die uitvoerige bijzon derheden bevat over de wijze, waar op millioenen mannen en vrouwen hulp kunnen bieden aan het groote regeeringsschema voor den nationa- len vrijwilligen dienst. Het plan heeft in de eerste plaats de be doeling, dat open plaatsen in de verschillen de takken van militaire en burgerlijke ver dediging worden opgevuld, en in de tweede plaats, dat de belangrijke industrieën in oorlogstijd beveiligd worden, zoodat men re- cruteering van personen, die in het open baar belang hun oorspronkelijken post moe ten blijven bezetten, wil vermijden. In totaal zullen bijna twee millioen men schen noodig zijn, van wie 600.000 voor de reserves. Er zijn thans reeds 1.200.000 vrij willigers, doch in belangrijke diensten heeft men nog groote tekorten. En scheldt Frankrijk uit. De Italiaansche bladen schrijven heden avond in een toon van triomf over het einde van de Catalaa.nsche republiek, dat hier als zeer aanstaande wordt beschouwd. Over een evcntueele Fransche interventie op het laatste oogenblik maakt mien zich niet meer bezorgd en wel om twee redenen: le. Is men overtuigd, dat Frankrijk onmo gelijk meer met zoo een groote snelheid eenige maatregelen zou kunnen nemen, die een ommekeer in Spanje zou teweegbrengen dait daardoor d val van Barcelona nog zou kunnen worden voorkomen-; 2e Zinspeelt men op doeltreffende maat regelen, die in Italië genomen zijn, om onvoorzichtigheid van Fransche zijde on middellijk te kunnen beantwoorden. Maatregelen, welke inmiddels officieel nog steeds worden ontkend. De pers zegt na verschillende schimpscheuten aan het adres van Frankrijk gegeven te hebben, vol gens de N.R.Crt. o.a. nog: dat het er thans weinig op aankomt, wat men in het Fran sche parlement en andere samenkomsten wil bespreken. De oorlog is door Franco gewonnen. „Het kanon, dat voor de poor ten van Barcelona buldert, is een laatste plechtige waarschuwing aan hen, die den oorlog prediken. En als zij ook in dien sec tor de partij verloren heben, dan is dat niet het begin van een duistere periode maar het einde van een bloedige poging tot ver nietiging der Europeesche beschaving Handlelbing ten dienste van helpsters in noodhospitalen, dorr Zuster J. M. Vermeulen, directrice van 't Rust huis en docente ij den Luchtbeschermings dienst alhier. Uitgave drukkerij Egner. Deze handleiding wil trachten zuiver prac- tisch te behandelen, hetgeen men dient te weten om als „helpster" in een Noodhulp ziekenhuis of hospitaal te kunnen werken. Zeer zeker is de bij uitstek deskundige schrijfster in haar opzet geslaagd. Het op de theorielessen behandelde bjj de opleiding van hen, die zich bij den luchtbeschermingsdienst als vrijwilliger hebben opgegeven, heeft zij op allezsins overzichtelijke wijze samengevat, zoodat een boekje is ontstaan, dat buitenge woon leerzaam kan worden genoemd. Burgemeester Ritmeester, de directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids Dienst, de heer M. J. W. Rienks en het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer G. M. Fey schreven een kort voorwoord. Zeer zeker een uitgave om kennis van te nemen! G r a d d u s, door Clara AsscherPinkhof, met 20 kunstfoto's van Piet Maree. Uitgave Bosch en Keuning N.V., Baarn. Prijs geb. 2.90. Een boek over een kind, maar niet voor kinderen. Trouwens, is dit kermisjoch, dat de schrijfster „ontdekte", nog wel een kind, on danks zijn 14 jaren? Het leven in het kamp, dat zoo „open" is, maakt de kinderen vroeg volwassen. Toch zijn er in dezen Graddus echt fijne trekken; heeft Clara Asscher haar object met liefde bestudeerd en uitgebeeld. Dit joch is als „een vat vol tegenstrijdighe den". Wereldwijs, met groote menschenmanie- ren en toch ook weer zoo kinderlijk blij met de vriendschap van een stadstuinman, een man met een koperen plaatje op z'n pet, net als de diender. Fijntjes is ook het bezoek met Bet, z'n knappe zus, aan den kunstschilder en later de groote gebeurtenis van het bezoek aan de „borgers". Piet Maree illustreerde den tekst met een groot aantal uitnemend geslaagde foto's, van Graddus, van Bet en Stiena, de zusjes, en van de heele familie bij den woonwagen. Is het leven voor U een geschenk?, door Ernst zur Wieden, voor Nederland be werkt door Dr. G. F. Gezelle Meerburg, uit gave W. ten Have, Amsterdam. Prijs ingen. 1.50, geb. 1.90. Velen zullen de vraag in den titel van dit boekje geschreven ontkennend beantwoorden. Het leven is een teleurstelling, het is een moeilijke opgave, waar men de oplossing niet voor vindt. Zur Wieden tracht dit raadsel op te lossen. Hij tracht op begrijpelijke wijze, eenvoudig en duidelijk in zijn beelden, met den lezer tal van schijnbare moeilijke vraagstukken te bespre ken en tot een oplossing te brengen. Hij doet dat mede aan de hand van de psychologische wetenschap, die tal van belangrijke ontdek kingen gedaan heeft ten opzichte van het zieleleven. Maar met de wetenschap alleen komt men er niet en zur Wieden geeft de eindoplossing van alle vragen, door zijn lezers te laten zien „welk een ongeëvenaard geschenk ons in de openbaring van God gegeven is". PURMEREND, 24 Jan. Gemeent. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 30.000 Kg., handel kalm, hoogste prijs f 21.—. 3 stapels kleine Boe renkaas f 20, 136 Kg. boter 1.541.67 per kilo. Runderen, totaal 499 stuks: 245 vette koeien 6070 ct. per kilo, stug; 144 gelde koeien f 115175 per stuk, matig; 80 melk koeien f J80—260 per stuk, matig; 130 stie ren 46—52 ct. per kilo, matig; 9 paarden f 70180 per stuk, stug; 94 vette kalveren 3048 ct. per kilo, stug; 388 nuchtere kal veren; voor de slacht f 7—12, voor de fok f 118 per stuk, vlug; 295 vette varkens voor de slacht 4447 ct. per kilo, matig; Slmagere varkens f 2030 per stuk, matig; 365 biggen f 8—16 per stuk, matig; 953 schapen f 1822 per stuk, stug; 34 bokken f 39 per stuk, matig; kipeieren 3.504. eendeieren 3.40 per 100 stuks, 3200 oude kippen en hanen 4550 st. per kilo, uitz. prijs 50—55 ct„ konijnen 0.301.70 per stuk 900 eenden 20—60 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 25 ganzen f 2.15 per stuk, 5 zwa nen f 3.75 per stuk. 3500 N.H. BI. 6572V, ct. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoei 30.000 eendeieren 3.453.50, 80.000 kipeie ren: 65—66 Kg. 3.80—4, 63—64 Kg. 3.70—3.90 60—62 Kg. 3.45—3.70, 58—59 Kg. 3.40—3.50, 06—57 Kg. 3.35—3.40, 53—55 Kg. 3.30—3.40, 0052 Kg. 3.153.30. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Jan. Aanvoer: 18000 Kg. uien 5.10—6.30, drie lingen 3,50—4, grove 5.20—6.30, stek 1.10— 2.60, 3000 Kg. peen 3.10—3.90, kleine peen 1—2, 5000 Kg. kroten 2.50—3, 74000 Kg. roo- kon' 4.806.70, 75000 Kg. gele kool 4.30 o, 90.000 Kg. D. witte kool 2.60—3.90. BROEK OP LANGENDIJK. 25 Jan. 1939. Volledig marktbericht. Aanvoer: 4200 kg. uien 6.10—6.40; drielin- 2-80; grove 5.80—6.30; steik 1.60—2.30; 1000 kg peen 3.90; kleine peen 2.50; 1300 kroten 2.403.10; 20500 kg. ïxxxle kool 12000 ksr- ede kool 3.90—6.10; 3o400 d witte kool 2.50—3.50. NOORDSCIIARWOUDE, 25 Jan. Uien 6.30—6.70; drielingen 3.90; grove 6.306.50; peen 4.10; roods kool 3.505 90 •gele kool -MO—6en,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3