HET VRAAGSTUK DER OVERBEVOLKING Agenda lUROL. geneest zonder litteekens De Wiener Sanger- knaben veroveren Den Helder Brandwonden Woensdag 25 Tanuari 1939 Tweede Blad &tacUnLeuw4 Wijn vloeide in de goot y~ o cd n Goeo [PUKDQQQïOQÏlia drukkerij de boer Jubileum A. Nicolaï Jubileumuitvoering T,A,V.E.N.U, Derde abonnementsvoorstelling H- Ms. Jan van thuis Brakel Rheumatische pijnen Dronken achter het stuur Hoe lang nog? IETS NIEUWS een ommelette a 15 ccnt, bijt AU GASTRONOA\£ J Burgerlijke Stand Den Helder Den Helder heeft het initiatief van de Casino-directie gewaardeerd. Een bijna tot de laatste plaats bezette zaal heeft niet stijgend enthousiasme geluisterd naar het beroemde jongenskoor „De Wiener- sangerknaben", dat op zijn zegetocht door Europa gisterenavond Den Helder ver overd heeft. Al direct toen het scherm naar boven ging was er de sympathie voor dit kinderkoor, deze peuters van 9 tot 13 jaar in hun helder witte blouses met open hals, hun blauwe matrozen kragen, hun frissche, pittige snuitjes en keu rig gekamde kopjes en toen zij met een lichte buiging het hartelijk applaus beantwoordden, was het contact tusschen zaal en tooneel ge legd en dat is den geheelen avond niet meer verbroken. Voor de pauze zong het koor, onder leiding van zijn dirigent Haymo Tauber, meer stem mige liederen. Het acht-stemmig gezongen „Repleti Sunt" en „Hodie Christus Notus est" werd capella gezongen. Hoe prachtig kwam vooral in het tweede de hooge jongenssopraan tot zijn recht. Klaar en glashelder, tot in de hoogste tonen. De zang van deze kinderen benadert de grens der volmaaktheid. Men moet zich telkens weer realiseeren, dat daar een kinderkoor staat te zingen. Wat een mu zikaliteit en fijn aanvoelen ook van den geestelijken inhoud der liederen, 't Is van een beheerschtheid, die bewondering af dwingt en van een expressie, die ontroert. Prachtig was de vertolking van een viertal Kerstliederen, waarbij in „Der Weihnachts- baum" de hooge jongenssopraan begeleid werd door de zachte, donkere bromstemmen van z'n vriendjes. En ontroerend ook was het be kende „Stille nacht, heilige nacht". Zuiver vertolkt en van een innige teederheid. Na een korte pauze werd hierna een komi sche opera in één acte opgevoerd: „Die Opernprobe". Wanneer de jongens niet reeds de harten veroverd hadden, zouden ze het door de vertolking van deze komische één- acter zeker gedaan hebben. Daar waren aller eerst de kostelijke Rococo costuums, de witte pruiken op hun jongenskopjes. Er waren „schattige meisjes" van gemaakt. En dan hun acteeren, de ernst en leutigheid, 't was alles zoo natuurlijk en ongekunsteld, dat het pu bliek telkens door een hartelijk applaus zijn instemming te kennen gaf. Het waren kleurige en fleurige tooneeltjes. Na de pauze werden wat pittige en vroo- lijke liederen vertolkt, w.o. eenige volkslie deren, het fijne Wiegenlied van Frans Schu- bert en „Heimrich der Vogler" van Joh. Karl Löwe. Hoe stralend en opgewekt werden deze verzen vertolkt! Het kon dan ook niet anders of na het laatste lied was het applaus zoo dringend, dat een toegiftje moest worden ge geven, een wals van Strausz en nog een vroo- lijk liedeke. Het publiek was opgetogen. Een aardige geste van het R.-K. Knapen koor „De zingende Jantjes" was om den diri gent een bos seringen aan te bieden, met eenige vriendelijke en toepasselijke woorden. Het is een avond geworden, die de bezoekers nog lang zal heugen, waarbij men dan ook steeds weer de sympathieke figuur van den leider van dit koor voor oogen zal zien, die zoo bescheiden op den achtergrond bleef, maar die één was met z'n jongens en aan wien deze kinderen hingen met hun oogen en... hun hart. Vanmorgen om tegen half negen reed de fietsjongen van de firma Tielemans op een rij wiel met een aantal flesschen wijn en limonade uit de Californiestraat, de Keizerstraat in. Van de richting van de Zuidstraat kwam een auto, die bijna gelijktijdig met den jongen den hoek naderde. De jongen kwam van rechts en had dus voorrang, doch werd waarschijnlijk te laat door den bestuurder van den auto opgemerkt. Deze reed door, een aanrijding volgde, de mand met flesschen tuimelde vlak voor den winkel van de firma Beemsterboer en de kostelijke wijn en smakelijke limonade vloeide als drek door den goot. Eén flesch bracht er het leven af. De fietsjongen kwam er zonder kleer scheuren af, daar de chauffeur oogenblikkelijk gestopt had. is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak Heden herdenkt de heer A. Nicolaï, voorman bij de Gemeente-Reiniging, den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst der gemeente trad. 25 jaren liggen achter ons, waarin de heer Nicolaï zich steeds heeft doen kennen als een correct en plichtsgetrouw werker. Dat de dag van heden dan ook voor hem niet ongemerkt is voorbijgegaan, spreekt vanzelf. Hij is gezien bij zijn ondergeschikten, maar ook bij zijn superieuren. En dat zal hij juist van daag ondervinden voorzoover hij dat althans vanmorgen nog niet ondervonden heeft. In zijn woning, Wilhelminastraat 8, hebben om elf uur wethouder De Boer en de directeur van Ge meente-Reiniging, de heer Maas, hem toege sproken. Men is den heer Nicolaï erkentelijk voor hetgene dat hij voor de gemeente, in het bijzonder voor den reinigingsdienst, heeft ge daan en men heeft bij deze gebeurtenis niet verzuimd, daarvan te getuigen. Trouwens, ook van andere kanten werd de zilveren jubilaris druk gecomplimenteerd. Wij voegen onze gelukwenschen bij de vele, welke den heer Nicolaï in den lqpp van den dag onge twijfeld nog zullen bereiken. Het lied van alle tijden. Onze tooneelvereeniging „Tavenu" zal Maandagavond 30 Januari haar tweede uitvoering in dit seizoen geven en dit wordt wel een heel bijzondere uitvoering, want op dien dag zal de vereeniging tevens haar zevende lustrum herdenken! Na het spel vol avontuur, dat Tavenu ons bood met „De Ebbenhouten Olifant" heeft het gezelschap een stuk van 'n ernstig genre gekozen. Het is getiteld: „Het lied van alle tijden", een romantisch tooneelspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer, en speelt tijdens de Franscfie Revolutie. Scheffer heeft in dit prachtige drama met scherpte zijn figuren en karakters geteekend, niet alleen fel van con trast ten opzichte van elkaar, maar ook per soonlijk vol afwisseling naar mate het eigen leven, dan wel de omstandigheden worden belicht. Het is de onevenwichtigheid tusschen individualiteit en de door de haat van de revolutie doordrongen massa, die de figuren soms overdreven doet lijken! Hieruit moge reeds blijken, dat het stuk zoowel aan de tooneelisten als aan de regie zeer hooge eischen stelt. Gezien echter de capaciteiten der actieve Tavenu-leden, gezien ook het enthousiasme, waarmede men pleegt te werken, mogen wij onze verwachtingen weer hoog stellen en kunnen er daarbij ver zekerd van zijn niet teleurgesteld te worden. Ook voor het jubileumsoirée, dat 11 Fe bruari a.s. gehouden zal worden, zijn de voor bereidingen in vollen gang. We mogen niet verklappen, wat er dan te gebeuren staat, dit moet een verrassing blijven. Als we ech ter zien, hoe Bestuur en werkende leden con- fereeren repeteeren wat doen zij eigenlijk niet? dan meenen we te mogen aannemen, dat het een heel groote verrassing zal zijn! Hedenmiddag nog plaatsbespreken Voor de derde abonnements-voorstelling met „Jean" bestaat nog gelegenheid om plaatsen te bespreken en wel hedenmiddag van 3 tot 5 uur. BELEEDIGING. Een bewoonster van de Walvischstraat werd beleedigd door een... straatmuzikant. Een zware reis van Casablanca af. Nero deserteert. Gisterenmiddag hebben we met z'n honder den staan kou kleumen op de haven. Op de Louise batterij stond de schout bij nacht met z'n adjudant, daar stond de commandant van het Kon. Instituut en de adjunct chef staf. Daar waren eenige officiersdames en kinderen van opvarende officieren. Ze stonden de gras- zooden te betrappen en beneden, op het Havenhoofd, stond de Kon! Marine kapel. Muzikanten met blauwe vingers en losse teen kootjes en daar waren de vrouwen, de moeders, de dochters, de verloofden en een heele schare van marine-supporters, die geen binnenkomst willen missen, ook niet, al door weekt de regen je huiverende boddy, al snijdt de wind door je duffelsche jas of al staat de thermometer onder nul. Dat was gisteren niet het geval, maar de regen was er wel en de kou... De Jan v. Brakel negeert de kou. H. Ms. Jan v. Brakel scheen zich van de ellende op de haven niets aan te trekken. Het schip bleef stil op de reede, ook toen het twee uur was geweest en de Staf een ver leidelijke marsch ingezet had. 't Was al half drie, toen de kop van het schip zich in de havenmond boorde, toen de muzikanten zich in het gelid stelden en de toonen van ons volkslied uit hun instrumenten bliezen en sloegen. En eerst een half uur daarna meerde het schip voor den Zeekrijgsraad aan een vlot. Toen had de run van Wierhoofd naar den Zee krijgsraad al plaats gehad en hadden de jonge vrouwtjes met veel gebaren op den kant de aandacht van de opvarende echtge- nooten trachten te trekken, met of zonder succes. De ééne Eén was er aan boord, die zijn vreugde over de thuiskomst niet onder stoelen of ban ken stak. Hij stak zijn hoofd door een kluis gat en hief een vreugdegehuil aan. Hij sprong op de reeling en trachtte de vijf meter tus schen schip en vlot met één sprong te over bruggen. Telkens moest hij door andere op varenden terug worden gehouden, anders was hij zeker te water gekomen. En toen het schip eenmaal tegen het vlot vastlag, toen ontglipte hij toch nog aan de handen van de op varenden en sprong van boven naar beneden. Een hoogte van drie meter. Hij gleed over het vlot en viel op z'n achterwerk. Oogenblikke lijk werd hij weer gearresteerd en aan boord geheschen. Die eene was... Nero, de hond van de offi cieren .Een bruine boxer, de meest bevaren hond van de Marine, die vorig jaar in Januari van Den Helder meeging naar Curagao en nu weer mee teruggekomen is... met schurft. Nero zal straks onder de hoede van een van de officieren naar Utrecht worden gebracht om in de vee-artsenijschool weer opgelapt te worden voor de volgende reis. De verbinding tot stand gekomen. Om 3 uur is de verbinding met den wal tot stand gekomen en dan duurt het niet lang meer of alle familieleden zijn aan boord. Het is een blij weerzien. De laatste dagen zijn voor de bemanning zeer zwaar geweest. Na Casablanca hebben ze, prac- tisch gesproken geen oog meer toegedaan. Er was een harde wind, met stormvlagen en het schip slingerde als een bezetene, zoodat men dankbaar was, dat de haven van Nieuwediep in zicht kwam, ook al Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. mam Snijwonden. Ontvellingen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. was het weer niet vriendelijk gestemd, toen ze voet aan wal zetten. De Jan v. Brakel is een jaar en twee .weken weg geweest. 11 Januari van het vorige jaar vertrok het schip uit onze haven. Het eerste gedeelte van de heenreis was zwaar, evenals het laatste gedeelte van de terugreis. 23 December van het vorig jaar werd tot de thuisreis besloten. De mededeeling werd door de opvarenden met groote vreugde ver nomen, omdat het verblijf in Curagao nu niet tot het meest aangename behoort. Men had, behalve dan het laatste gedeelte, een prettige thuisreis. Het korte verblijf te Paramaribo was zeer aangenaam en de groote oversteek van daar naar St. Vincent, 1900 mijlen, had plaats onder gunstige weersomstandigheden, zoodat men een halven dag inliep en reeds den 5en Januari 's middags aankwam. Op den 6en werd van St. Vincent vertrokken en den 13en Januari arriveerde men te Casablanca, de havenstad, die in de laatste 20 jaar uit den grond gestampt is, prachtig van aanleg, een grootsch werk, dat ieders bewondering af dwingt. Het driedaagsch verblijf daar was van zeer aangenamen aard. De laatste inkoopen voor Holland werden gedaan, het tropengoed verwisseld voor het blauw en op den 16en werd het laatste gedeelte van den tocht onder nomen, om gisteren beëindigd te worden. Commandant van H. Ms. Jan van Brakel is de luit. ter zee der le kl. Jhr. N. J. C. Versluys, le officier, luit. ter zee 2e kl. B. W. A. Beyer. Chauffeur rijdt in étalage van het couponhuis. Vannacht om ongeveer half een is een chauffeur van de firma v. d. Wjjst, de jeugdige W. Z., met een taxi in de étalage van het Couponhuis terecht gekomen. De chauffeur verkeerde onder den invloed van sterken drank en was daardoor de macht over zijn stuur kwijt. Twee groote étalage- ramen braken en een gedeelte van de onderpui bekwam schade. In de étalage- kast werd een ravage aangericht. Z. had de brutaliteit om den wagen, waar van het stuur gebroken was en eenige ban den lek waren, nog door te rijden. Hij bracht het echter niet verder dan de Gravenstraat, waar hij een paar nieuwe banden om wilde leggen. De politie was echter reeds door den eigenaar van het Couponhuis gewaarschuwd en arresteerde den chauffeur, terwijl de wa gen in beslag werd genomen. Dat dit muisje nog wel een staartje heeft, is te begrijpen. De onvoorzichtige chauffeur zal nog een zware pijp rooken, want op de Kerkgracht speelt men niet met dergelijke dwaasheden. AANRIJDING. Een wielrijder, die op den hoek Ruyghweg Sluisdijkstraat een auto geen voorrang ver leende, verspeelde daarmede zijn fiets, daar een aanrijding volgde en de fiets vernield werd. Hijzelf kwam er goed af. Nederland is sterk overbevolkt. Honderd duizenden menschen, die gaarne willen wer ken, brengen in ledigheid hun tijd door, moe ten de hand ophouden om hun eigen maag en die der hunnen zoo goed als het gaat te vullen. Java is ook sterk overbevolkt. Er is daar een teveel aan Javanen en Indo's. Het Groot- Nederlandsche vraagstuk is nu, om al die menschen een meer menschwaardig bestaan te verschaffen. De vooruitziende menschenvrienden denken aan verplaatsing van het teveel aan men schen van Java en Nederland naar streken, waar dit overschot in landbouw en veeteelt een bestaan kan vinden, >yel is waar sober, maar toch een menschwaardig, een leven, dat ze onafhankelijk maakt van den demorali seerenden „steun". Voor den Javaan heeft dit vraagstuk reeds de volle aandacht. Er zijn reeds eenige tien duizenden naar Sumatra getrokken, waar ze een behoorlijk bestaan vinden. Meerderen zul len volgen. Het goede begin is er! De Indo's op Java, de menschen, die zich tusschen hamer en aambeeld bevinden (den Javaan en in den import-Nederlander), den ken aan vestiging op Nieuw-Guinea, het groote, leege land in het Oosten van den archipel. Ook hier in patria is de aandacht op dat geweldig groote gebied gevallen. Men ondervindt hierbij veel tegenkanting, die wel op lijdelijk verzet lijkt! Het goede begin is hier nog niet. Wel zijn er een paar honderd Indo's naar toe getrokken. Enkele Indo's hebben zich in de buurt van Manokwari gevestigd. Het zijn er eenige tien tallen. Het gaat hen volgens de berichten nog niet goed, maar terug naar Java willen ze toch niet. Om u een idee te geven van de primitieve toestanden op Nieuw-Guinea beeld ik hierbij een foto van de haven van Manokwari af. Een boot is aan den steiger bezig kolen te laden. Papoea's dragen de kolen in petroleum- blikken aan boord. Op den achtergrond ziet u eenige woningen en pakhuizen. Ze zijn vlak bij het strand gebouwd. Het materiaal bestaat uit gegolfd plaatijzer, dat voor de tropen voor huizen zeer ondoelmatig is. De zon brandt er op, zoodat ze overdag zeer heet zijn. Op den achtergrond ziet u een paar huizen, met pan nen gedekt, hoog op de heuvels gelegen. Die huizen zijn goed. Ze worden bewoond door bestuursambtenaren. Op het andere plaatje ziet u het algemeene verkeersmiddel op de Noordkust, de vlerk prauw, in gebruik zoowel bij mannen als vrouwen. De punt vooraan moet een vogel kop voorstellen. Die kop heeft tot doel om de prauw, als ze door de hooge golven dreigt te zinken, op te trekken, zich op te heffen net als een vogel dit doet. J. F. Tillema. De vraag, die ons in den laatsten tijd weer sterk bezig houdt is: Hoe lang zal de vrede nog duren? Alles wijst er op, dat we nieuwe spanningen tegemoet gaan, die de spanning van de Septemberdagen wellicht zullen over treffen. We wezen in verband daarmee giste ren op het feit van het aftreden van Schacht, dat een veranderde houding van Duitschland beteekent, een overwinning van de extreme elementen. Men vreest, dat Hitier, in zijn rede op 30 Januari, den verjaardag van het Nationaal socialisme, het koloniale vraagstuk in zijn geheelen omvang zal bespreken en dat hij voor Duitschland en Italië een nieuwe deeling van Afrika zal eischen. Als dat inderdaad waar is, is het hek van den dam, want en Hitier en Mussolini zullen hun eischen kracht weten bij te zetten. Onverbiddelijk zjjn de dictatoren als het er op aankomt een eenmaal gesteld doel te bereiken. Duidelijk blijkt dit uit de houding van Italië tegenover Spanje. Franco moet de overwin ning behalen. Italië heeft daar alles voor ingezet. Mussolini heeft onomwonden aan Chamberlain te kennen gegeven, dat hij er niet aan dacht, de Italiaansche „vrijwilligers" terug te roepen, voordat de zaak in Spanje beslecht was. En nu heeft hij 200.000 reser visten opgeroepen, om er zeker van te zijn, dat van de kant van Frankrijk geen poging gewaagd zal worden het republikeinsche Spanje nog een handje te helpen. Als Frank rijk inderdaad met dit plan mocht rondloopen, dan zal het daar nu wel van teruggekomen zijn, want Fankrijk wenscht geen oorlog met Italië voor een reeds verloren zaak. In Engeland zal men niet zonder ongerust heid deze dingen zien gebeuren. Het woord van Eden, dat Chamberlain voor de dictato ren buigt, zal in veler oor weerklank vinden. Men zal de politiek, zooals die tot op het oogenblik door den Engelschen premier ge voerd is, gaan veroordeelen, omdat de dicta tors in hun brutaal optreden steeds verder gaan. Ze hebben geen rem, ze weten, dat noch Engeland, noch Frankrijk, iets zullen doen. En toch spelen ze met vuur, want door dit op treden zullen de oogen van het Engelsche volk, van de Engelsche regeering in de eerste plaats, steeds meer geopend worden. Men zal gaan inzien, dat men de heeren dictators een krachtig halt zal moeten toeroepen. De oproep van Chamberlain, tot vrijwilligen nationalen dienst, is een stap in die richting. Het is een voorbereiding voor den oorlog, heeft Chamberlain gezegd. Het moet een de monstratie worden tegenover de dictators, dat het Engelsche volk bereid is, zijn vrijheid duur te verdedigen. Het effect zal afhangen van de aanmelding. Waarlijk, het nieuwe jaar zet niet roos kleurig in. Er staan belangrijke dingen te ge beuren. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7*10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Haar tweede vader" en „Altijd die vrouw*\ ïtialto, Spoorstraat half 8: „Sneeuwwitje". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sonata" en „De vrouw des huizes". Heden: Casino, 8.30, 3e Ab. voorstelling „Jean", ge zelschap ,,'t Masker". Chr. Mil. Tehuis, 8 u.: Ds. Veenhuizen over: „Soerabaia". Vakschool voor Meisjes, 7.30 uur: Lezing over: „De psychologie van een schoolklas". Donderdag 26 Januari. Zeevaartschool, 8 uur: Dr. Pinkhof over: „Micro-klimatologie". Kegelhuis, 8.30 uur: Mij. Nijverheid en Han del. Dr. Otten over: Credietverleening door den Middenstand. Vrydag 27 Januari. Café „Central": Seance Mevr. „Hamida", Zaterdag 28 Januari. Casino 8.15, Uitvoering „Pro Patria". Musis Sacrum, 8 uur: Speeltuinver. Afdeeling „Centrum". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 754.5 Temperatuur'lucht 2.1 Wind: richting Z., kracht 2 Licht op 5.04 van 24 Januari 1939. BEVALLEN: A. A. de JongWesten- borg, d. OVERLEDEN, J. Glotze, (m.), 3 jaar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5