Nu Barcelona gevallen is Afscheid van Ernstig auto-ongeluk te Vlijmen Flikkerlichten bij onbewaakte overwegen En dan met de „Groene" over de Italiaansche Alpen, Waar de tijd heeft stilgestaan Dood en verderf in een wonderschoone stad Monte Carlo JVa drie dagen Monte Carlo komt het afscheid. Het afscheid aan hen die in de vöoibije weken onze vrienden geworden zijn: Bud Piet Norlier„Gatje", de Dutours en niet te vergeten de Zweden. Zooals dc Rallyc was, zoo was dit afscheid. Zonder sentement, zon der spijt of blijdschap, gedemonstreerd door zakdoekengezwaai en handgewuif. Ben stevige handdruk, een klap Op eikaars schouder en dangas. ZON, IJS EN EEN MAAL BESPROEID MET KOSTELIJKEN LANDWIJN. (door onzen eigen verslaggever.) Drie dagen Monte Carlo zijn spoedig om. Het. is als een exotische film geweest. De ochtenden, als de zon stond te branden op de boulevards, de fantastisch blauwe zee (inderdaad het prentbriefkaarten"-blauwl), de wandelingen door de cactustuinen, het wereldvermaarde diepzee-museum en aqua rium (het volmaakte sprookje) de speelbank en de avonden, als wij zitten onder het pal- men-kantwerk. Bij zacht-zingende agaven. Als de maan een teere glans toovert op het diep-oranje der mandarijnen, en als de ci troenen als kleine lampions tusschen gele guirlandes hangen. De Groene is weer groen! Afscheid maar tevens 't welkom van de „Groene", die door enkele „Monegasses" geducht onder handen genomen is en er weer vrijwel nieuw uitziet. Hij is althans weer groen, en de ruitjes zijn weer van doorschijnend glas... Op straat groept een internationaal pu bliek samen 0111 't starten van onzen groenen vriend te aanschouwen. Men lacht en wijst. Men maakt foto's en vraagt me of 't waar is, dat dit wagentje inderdaad uit Holland, via Tallinn naar Monte Carlo gekomen is. Ja, het is werkelijk waar Olie smeren, benzine laden, de motor con troleeren dan geeft Kruit gas en als een paard, dat de wei op mag, dit al hinne- kend verkondigt, zoo danst de Groene brie- schend de super-deftige Blauwe-Kust-boule- vard in. Een file van Hispano's, Rolls Roices, Mercedes, Bentley's en hoe die andere moord-merken mogen heeten. Als een nietig insect rent hij mee, met af en toe een nijdige en verbeten knalpo.t-rhaps.odi^, die de gelakte en »- j.n corset gestoken rivièra-chauffeurs, étalage-poppen achter glanzende stu- ren, wit cloet worden en fossiele En gelsche heertjes, die achter de Ti mes hun „kleintje koffie" zitten te verwerken, verstoord doet opkijken. Ja, ja het is de hoogste tijd, dat de „Groene" deze kusten gaat ver laten. Hij is hier maar een klein plebejertje tusschen niets dan patri ciërs... De Italiaansche grens over. Het wordt een onvergetelijke tocht dat eerste traject van 200 kilometer huiswaarts. We hebben geen haast en al de duizend ge nietingen van den sehoonen Rivièradag en de kostelijke omgeving uitpurend, rijden we langs Mentone naar de Italiaansche grens bij Vante Miglia. Italië kleurig geuniformde carebien- nieri, enorme portretten van den Duce, het koopen van lire's en de eerste ezelwagens. Italië, met zijn eigen rivièra. zoo mogelijk met nóg blauwer water der Middellandsche Zee dan in Frankrijk. Een blauwe oneindigheid, met wit-rossige branding op de riffen en klippen vóór de kust. Met roode en blauwe en zwarte rotsen, waarop ontelbare zeevogels fladderen. Niets dan kleine badplaatsen. Hotels als kasteelen. Niets dan paleizen, waar het meest gefortuneerde deel van 't wereldpu- bliek zich aan vrijwel alle genietingen des levens kan laven San Remo Ospedeletti dan Im peria, waar we de Rivièra vaarwel zeggen en dwarsweg in Italiaansche Alpen in gaan Eindeloos stijgen langs smalle paden. Een enorm bergmassief. Een eindeloos stijgen langs smalle paden; overal in de hoogte 't gletscherijs, dat ligt te blinkeren onder de zuiderzon. Het is hier, met 't ge zicht op eeuwig sneeuw en ijs zóó warm, dat de kap van de Groene neergehaald wordt en dat we in onze overhemden gaan zit ten Kruit is in z'n element. Deze heele 100 kilometer lange weg door 't gebergte is één ontzaglijke lintworm. Een eindelooze kronke ling, langs en over de bergen, voorbij ravij nen en kleine Alpenweiden. Hellingen van 30 graden 35 graden dalingen even zoo. Snorrend, keffend en grommend rent de Groene er door heen. Volgens Kruit „trekt hij on als een dief" en dat is waar ook. Een mirakel waartoe die 6 a 7 P.K. van onze „Groene" in staat zijn. Wit-zilveren sluiers. Deze bergweg is vol van onverwacht en verrukkelijk natuurschoon. De zon staat te trillen en te gloeien op de gletschers en maakt van de ontelbare bergbeken, die hier overal uit de hoogte neerruischen, witzilve- ren sluiers tegen den donkeren achtergrond van 't massief. Bergen... we rijden er mid denin. Als een ontzaglijke borstwering om ringen ze ons. De „Groene." moet zich hier wel van haar schrikbarende nietigheid over tuigd voelen Uur na uur We drinken van 't neer gutsende gletscherwater; we soezen wat in den uitlooper van een cederbosch en we vie ren dezen dag uit, die is als een gave des hemels. Een brok lenie, met uitzicht op 't ijs. Het blijft warm. Langs droom-dorpen. Ontelbare dorpen komen we door. Ver droomde en vergeten oorden. Donkeroogige kinderen langs de huizen. Slaperige hon den, die ijlings het veege lijf redden, fleurige kleedij van de Italianen in hun roode hem den, blauwe broeken en zwarte petten. Overal kapellen en kerken. Ontzaglijk oud. Soms van opvallende schoonheid. Maria-beel- den, zoo fijn als edel-gesneden cameeën, die bescheiden in een bergnis geplaatst zijn. Soms met een enkel brandend lichtje er voor. In een half stadje, half dorpje, lunchen we bij Signoro Pietro Blanchi. Spaghetti met tomaten voor Kruit, voor mij een malsch berghoen. De landwijn is kostelijk, en als Pietro, verheerlijkt glimlachend bij zooveel blijdschap onzerzijds over 't heerlijk voedsel, plotseling enkele aria's uit Tosca aanheft, zoodat drie nog waggelende kalkoenen een heenkomen zoeken in de binnenkamer dan eerst dringt 't tot mij door dat het goed is te leven, dat men dankbaar mag zijn, dit alles te mogen genieten. Pietro geeft dadels en olijven mee voor onderweg en hij krijgt een handvol Erigelsche sigaretten. Nog een halven kilometer ver hooren we de uithalen van z'n bel canto... Avond in de Alpen. De avond komt en de dag sterft. Een kleu rengamma van onzegbare schoonheid, kar mijnrood en diep-purper kleuren zich de be sneeuwde Alpen-tonpen. De hemel laait en licht van brand. De sfeer is als paarlmoer geworden met fluweelig daarachter de ber gen, De „Groene" klimt hooger en hooger. 1600 meter boven den zeespiegel. Dan zien we de vlakte voor ons, met op 30 kilometer afstand het doel van de zen dag: Torino (Turijn). Het Alpensprookje is volkomen. Over de verre bergtoppen der Zwitsersche bergen, die men van hier kan zien, stroomt van top tot top een gouden rivier. Een gloeiend lintWe la ten de „Groene" stoppen om alles te kunnen aanschouwen. Dan ineens is 't nacht.. Een leger van sterren staat aan den hemelkoepel en de maan glijdt reeds haar baan van horizon tot horizon. Alpennacht Miriaden sterren. De sneeuwhellingen in 't avondlicht. Een een zame nachtvogel wiekt voor ons uit. Waar de tijd heeft stilgestaan. Dorpen stadjes 1 overal de men- schen op de straten. De mannen met de traditioneele kepen om en met slappe grijze mutsen. De meisjes met zijden baretten. De tijd heeft stilgestaan in deze bergdor pen. De laatste kilometer naar Turijn, dat ons ligt te wenken met zijn millioenen lichten. Vol gas over het asfaltdek, dan zijn we er. De vierde stad van Italië. Een bolwerk van oud-Romeinsche kunst. Een stad van brons en marmer. Van paleizen en bruggen en kunstwerken. Een enorm museum aan de Po 's Avonds de stad in. De Turijnsche koffie is uitstekend, we vinden een goed hotel en onze „Groene" veroorzaakt haast verkeers- verstoppingen vanwege de belangstelling, die hij ook hier ontmoet. Een blik op een van de grootste straten van Baroelona, de Pasco de Gracia. C Een stad met een bewogen ge schiedenis. Barcelona is gevallen zonder slag of ^stoot. Deze oude stad heeft al heel wat vreemde legers binnen haar veste zien binnentrekken en het is interessant iets uit de bewo gen historie van Catalonië's hoofd zetel te vernemen. Hoe groot het aantal revoluties en beroe ringen in Spanje, de wonderlijke samenhoo- ping van. zelfstandige vorstendommetjes en koninkrijken ook geweest moge zijn, hoe verschillend ook de onderlinge geschillen tusschen Basken en Asturiërs, Aragöneezen en Andalusiërs, de merkwaardige inwoners van Catalonië hebben altijd de kroon ge spannen wanneer het ging om de verdedi ging van hun onafhankelijkheid. De Cata laan weet zoo goed als ieder ander, dat zijn hoofdstad Baroelona een der belang rijkste, zoo niet de belangrijkste stad van het Penreneesch schiereiland is, een stad die met zijn meer dan één millioen inwo ners altijd weer een reusachtigeii indruk op de talrijke bezoekers maakt. De „havenstad der duizend won deren." Reeds zeer oud is le geschiedenis van Barcelona, „de havenstad der duizend won deren." Volgens sommige historici zou de stad reeds gesticht zijn omstreeks 30D v. chr. door den vader van Hannibal, Haimil- car, die er den naam Barcino aan gege ven zou hebben, ter oere van zijn eigen geslachtsnaam Barcas. De sage weet te vertellen, dat de stad gesticht Zou zijn door Heracles, wiens tempel daar ter plaatse stond. In ieder geval was de stad ten tijde van keizer Augustus nog betrek kelijk klein en bedekte zij slechts den heu vel, die zich thans midden in de stad ver heft. Toch zagen de Romeinen de belangrijk heid van haar ligging wel in en daarom stichtten zij er een Romeinsche kolonie, waardoor de stad reeds in het middelpunt van handel en bedrijf kwam te staan. Zij breidde zich nu geweldig uit, mede door het terugwijken der zee, waardoor groote- re bouwgelegenheid ontstond. Verovering na verovering. De daarop volgende eeuwen gaven dé stad een bijzonder cachet. Omstreeks het begin van de vijfde eeuw werd de stad met het omliggende land door de Goten veroverd, die er zich vestigden en er hun bouwwer ken oprichtten. Eenige eeuwen later, in 713 werd de stad, die nu al grooter en grooter werd, door de Mooren veroverd, die eenige jaren te voren Spanje bij Gibraltar binnen gedrongen waren. Ook zij breidden Barcelona belangrijk uit, en stichtten er tal rijke bouwwerken. Het was vervolgens Ka rel de Groote, die de stad in 803 veroverde na een belegering van 7 maanden en het onder het bestuur van markiezen of mark graven stelde. Daarop volgde in 1137 haar vereeniging met Aragon, terwijl zij onder Ferdinand en Tsabel It wederom met Casti- lië vereenlgd werd. Het snroekt vanzelf, dat de inwoners, die ook in die dagen reeds ooi tuin flinkheid en doortastendheid bekend stonden, herhaalde malen pogingen deden zich te bevrijden, die evenwel alle misluk ten. Geen wonder dan ook, dat de handel van de stad geducht begon te kwijnen! Brandpunt van een revolutie. Ook de volgende, eéuwen zijn één lange strijd tegen het oppèrgezag. Zoo vormde Bare&loua in 1640 -het brandpunt van een opstand tegen Philips IV; van de Spaansche S-Ubcessie-oorlog maakten de bewoners van Barcelona gebruik, om zich wederom tegen liet reeds lang erkende vorstenhuis van Spanje te verzetten; dit alles echter zonder het minste succes. Vele revoluties volgden nog en vaak was het eigenlijk moeilijk vast te stellen, of Ca- talinië nu werkelijk onafhankelijk van Spanje was hoewel het een Generaliteit is met een eigen president. Maar hoe het ook zijn moge, de Cataloniër voelt zich on afhankelijk en zoo heeft hij dan ook een eigen taal, eigen zeden, eigen gewoonten. Geen wonder dan ook, dat een stad, die zoon woelige geschiedenis achter den rug heeft en zooveel verschillende volkeren binnen zijn muren gehuisvest heeft, uit een wonderlijk mengsel van bouwwerken be staat. In de eerste plaats vindt men er oude Romeinsche invloeden, waarvan echter wei nig of niets bewaard gebleven is in dein loop der tijden. Slechts in het oudheidkun dig museum te Barcelona zelf vindt men eenige losse voorwerpen, die aan de Ro meinsche en Grieksche beschaving herinne ren. Van de Gothische en Moorsche bouw werken is veel meer overgebleven. Van de 84 kerken trekt vooral de van 1298 tot 1448 gebouwde Gothische Kathedraal de aan dacht, terwijl eveneens de Santa Maria del Mar in Gothischen stijl opgetrokken is. Reeds uit de 12e eeuw dateert de prach tige Romaansche kerk, de San Pablo del Ca.nupo, met een prachtige kloostergang. Een van de belangrijkste wereldlijke ge bouwen is het paleis der Koningen van Aragon uit* de 13de eeuw met bijgebouwen uit den tijd van Karei V; het bevat een oud heidkundige verzameling en het beroemde archief der vorsten van Aragon. Ook het teatro del Eiceo met plaats voor 4000 toe schouwers neemt een belangrijke plaats in onder de mooie openbare gebouwen. Moderne woningen, energieke menschen. Eerst in de 19de eeuw is buiten de oude stad een groot complex van nieuwe straten gebouwd, dat de stad aan drie zijden om sluit. Hier vindt men tal van prachtige en moderne woningen, van waar mpn een indrukwekkend uitzicht over een gedeelte van de Middellandsche Zee heeft. Hier ook kunnen de menschen genieten van de heer lijke natuur, waar de omgeving van de stad zoo rijk aan is. Geen havenstad van Euro pa is dan ook schoöner, meer met bloemen en planten overladen en door zijn geheele sfeer betoovender dan Barcelona. Het mid delpunt van de stad wordt gevormd door de brcede „Rambla Avenida", die uitkomt op „De Plaza de la Plaz", waar zich het zestigmeter hooge „Monumento C.olon", het indrukwekkende gedenikteeken van Colum- bus verheft. En aan den voet van bot standbeeld ontwaart men het stadsbeeld, dat welhaast een internationaal karakter draagt. Tallooze vreemdelingen verdringen zich daar, menschengewoel, banken, schoen poetsers, hotels, bars, bankgebouwen. Spaan sche gendarmen in het groen, Catalaansche politie-agenten in het blauw en tenslotte ook nog de Catalanen zelf, die opvallen, door hun mooi, donker uiterlijk. Het zijn flinke menschen. die in den loop der tijden den naam verworven hebben, „van steonen brood te kunnen maken". Hiermee wordt in de eerste plaats aangeduid, dat hun land, Cataluna, waarop zij zoo trotsch zijn, niet bijzonder rijk is, maar ook, dat de bewoners van het land geweldig flink zijn. Ziedaar, eenige grepen uit de geschiede nis en enkele indrukken van deze prach tige stad Barcelona, die nu in Franco's handen gevallen is en een onzekere toekomst tegemoet gaat... Twee personen ernstig en twee licht gewond. Gistermorgen heeft zich te Vlijmen een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, tenge volge waarvan twee personen ernstig en twee licht zijn gewond. Een personenauto, bestuurd door den heet van Kasteren uit Vught en waarin nog zijn drie zoons gezeten waren, reed met flinke vaart op den aanhangwagen van een trac tor, bestuurd door den chauffeur Ekster, van de firma Dammers te Vlijmene welke juist van het erf op den weg werd gereden. De personenauto, welke twintig meter ver der op de binnenplaats van Bakker Pulles tot stilstand kwam, werd aan de rechterzij de opengescheurd. De inzittenden werden ernstig gewond naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch vervoerd. De heer van Kasteren en een zijner zoons, die door glasscherven wer den gewond, konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Zijn negentienjarig^ zoon echter, die een diepe snijwond heeft opgeloopen aan den rechterslaap en een her senschudding, is in hoogst zorgwekkenden toestand, evenals zijn andere broer, die ook ernstig werd gewond, in het ziekenhuis op genomen. Het aantal wordt belangrijk uit gebreid. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het verkeersfonds voor 1939 heeft de minister van Waterstaat medege deeld. dat op het oogenblik twee onbewaak te overwegen, nl. te Steen wijk en te Brom men voorzien zijn van een flikkerlichtin stallatie en dat bij negen, waarvan de be waking zal worden opgeheven, de plaatsing van zoodanige inrichting in een vergevor derd stadium of in voorbereiding verkeer de. Daarnevens deelde de minister mede, voornemens te zijn, spoedig te komen tot een urgentieplan voor de verdere uitbrei ding dezer installaties. Met de uitvoering van dit plan zal thans een aanvang worden gemaakt, doordat, naar wij van de directie der N.S. vernemen, def zer dagen door den minister opdracht is ge geven, 19 onbewaakte overwegen van een automatisch waarschuwingssein te voor zien, waaronder in onze provincie op de lijn Zaandam—Enkhuizen de overgang Oosthuizen grindweg Edam—Oosthuizen en Berkhout de Jaagweg. ZONDAG 29 JANUARI 1939. Hilversum I. 1875 en 301,5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO 5 00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Causerie; „Van staat en maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 12.00 'auserie: „Levenswaarden, die terzake doen." 12.20 Berichten, gramofoonmuziek met toe lichting. 12.50 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Causerie; „Wat er in Indië gebeurt". I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist. (2,55 3.20 Filmpraatje). 4.25 AVRO-Dansorkest. 4.55 Berichten ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderuurtje. 6,00 De Ramblers. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Vroolijk jazzconcert (opn.). 7.22 Noviteiten-orkest, VARA-Mount-Girls, Novelty Sisters en solisten. 8 00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Verkorte opera „Alessandro Stradella". 9.20 Radiotooneel. 3.35 Les Gars de Paris en soliste. 10.05 Radiotooneel. 10.30 Orgel en viool. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Gra mofoonmuziek. Hilversum II. 415,5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Causerie; „Heeft het recht in de wereld afgedaan?" 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 R.K. Harmoniekapel „St. Franciscus". 1.00 Literaire causerie. I.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.40 KRO-orkest en het Fritz Hirsch Gezel schap. (3.303.50 Gramofoonmuziek), 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Or gelconcert. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-orkest en KRO-Melodisten en solist. 9.10 Radiotooneel. 9.40 De Wiener Sangerknaben. 9.55 Causerie over de dwergen en oerwoud negers van de Motaba-rivier. 10.15 De Wiener Sangerknaben. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. MAANDAG 30 JANUARI 1939. Hilversum I. 1875 en 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12 15 Ber.). 12.451.45 VARA-Orkest. 2.00 Viool en piano. 2-303.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Declamatie. 3.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 De Ramblers. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 „Esmeralda". 6.28 Berichten. 6.30 Muzikale causerie, met zang. 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Causerie over de vliegeniersoplelding. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Het VARA-Orkest. 9.00 Declamatie. 9.30 Zang en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Het Residentie-orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.1512.00 Dansmuziek (Gr.pl.). Hilversum H. 415,5 m. NCR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten gramofoonmuziek. (9.30»v 9.45 Gelukwenschen), 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. I.00 Orgelspel. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Vragenuurtje (7.00—7.15 Berichten)'. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Vrouwenkoor en NCRV-orkest. 8.45 Reportages. 9.25 NCRV-Orkest, koor en declamatie (Gr.pl.). 9.35 NCRV-Orkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Vrouwenkoor en NCRV-Orkest. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10