KRUISWOORDRAADSEL JAN ONDEUGD Een poppenwinkel Ruiifio-eJkje. Waar is dc staart van de slang 1 EDGAR RICE j BURROUGHS föelte jonyeni en tns-Ujel! Oplossingen raadsels vorige week Tilly Bisschop. George Veer. Corrie en Jopie v. Doorn. Loekie en Annie Janssen. Bali en Annie v. Bijnen. Nellie Hoogvorst. Nellie de Langen. Henny Roeper. Jacob en Rika Ras. Ik heb Hille's bonnen, die ik graag zou willen inruilen voor Weegschaaltjes. IJsbrand Staalman, Binnenhaven. Deze geweldig lange slang heeft zich zo gekronkeld en geslingerd, dat hij zelf niet meer weet waar zijn staart eigenlijk zit. Hij ziet verschillende staartpunten, maar welke nu toch wel de echte is, die bij hem hoort, begrijpt hij zelf niet meer. Kunnen jullie hem misschien een handje helpen en hem vertellen waar hij het goede eind kan vinden? DOOR van grote waarde voor mtf kunnen zijn." De koningin leunde voorover, terwijl zij haar voorwaarde vervolgde. „Zweer me crouw, en ik zal U vrij laten." „En mijn vrienden?" „Zij zullen hun straf moeten ondergaan." „Dan zal ik geen trouw zweren!" Koningin Atka ontstak plotseling in hevige woede. „Voer hem weg!" schreeuwde zij buiten zichzelf. Later kwam koningin Atka naar de tempel onder water om het vonnis over de gevange nen te vellen. Zij wendde zich tot Helen. „Dat meisje wordt naar de kleine kamer gebracht, om daar langzaam te verdrinken De anderen zullen op het altaar worden geofferd, ieder op zijn beurt." Van de week zal ik rustiger achter m'n schrijfmachine kunnen blijven zitten dan de vorige week. Brrr, wat een rare rommelige dag was die Donderdag, tientallen telefoon tjes en vroeg weg naar Venlo'. Maar nu zijn de Rallye rijders alweer op de thuisreis en vandaag of morgen staan ze w .er met hun beide benen op Hollandse bodem en dan is het avontuur afgelopen en wachten we op het volgende, want dat is het aardige bjj een krant, je staat steeds voor nieuwe ver rassingen. Elke dag is anders, brengt ander werk en spanning. Rustig is het kranten leven niet, dat kan ik m'n vriendjes, die journalist willen worden, wel verzekeren, maar leuk is het wel en niet eentonig. Ge lukkig niet! Vorige week bleef ik steken bij het briefje van: 3Iary Jurg, en daarmee vervolg ik dus vandaag, maar eerst zal ik maar weer ver tellen, wie het boek gewonnen heeft. Dat was: Rie v. d. Wel. En nu jij, Mary, in dat plaatsje bij de Bodensee, ben ik niet geweest in Zwitser land. Ik benijd je tante wel een klein beetje, dat ze iedere dag genieten kan van dat grootse Zwitserse landschap, van. die ber gen, die hun kop in de wolken steken en van die stilte en schoonheid van de spar ren, die met hun witte kleed tegen de ber gen staan als trouwe wachters. Repelsteeltje. 't Is wel eens leuk om eens een dag alleen te zijn en voor jezelf te zorgen, Repelsteeltje, maar dan heb je er ook precies genoeg van en verlang je ernaar, dat moeder het eten weer kookt en dat vader thuis is, als je de deur opendoet. Is 't niet zo? Maar jij hebt je kranig ge weerd die dag, dat vader en moeder weg waren. Bep Wulffele. Eenmaal ben ik met zo'n schoolreisje meegeweest, Bep, naar Bergen en Schoorl, dat was in 1914, juist op de dag, dat de oorlog uitbrak, de bulle tins stonden toen overal aangeplakt en ik weet nog, dat de onderwijzers, die mee wa ren, met bezorgde gezichten keken. Zelf heb ik nog heel prettige herinneringen aan dat uitstapje, waarbij we aardappelen met worteltjes en lekker vlees aten in Duinver- maak. Of het smaakte, na zo'n dag ravot ten. Marianne Bruin. Ja, dat is waar, dat valt niet mee, Marianne, als er buiten een pak sneeuw ligt en je moet op school blij ven, maar 't valt ook niet mee, als je „lekkere trek" hebt en je ziet de taartjes in rijen in de étalages staan en je hebt geen geld om ze te kopen en het volt ook niet mee als je ogen dicht vallen van de slaap en je moet nog een massa werk doen of als je denkt, dat je je sommen goed gemaakt hebt en je krijgt er een vier voor. Nee, er zy'n heel wat dingen, die niet meevallen. Hanny Visser, Alkmaar. Natuurlijk, Hanny, als jij het raadsel goed hebt en üe prijs valt op jou naam, dan gaat het boek of de taart naar Alkmaar. Ik hoop het voor je. De Bengeltjes. 't Is te begrijpen, dat je met de kou van de laatste dagen, het nestje in bed nog het meest behagelijk vindt om in te kruipen, Bengeltjes. Er is ook bijna geen beter plekje op de wereld te vinden, als het zo guur en akelig buiten is. Ik denk, wanneer je 40.000 sprookjes boeken had, zoals je schrijft, dat je zo graag zou willen hebben, dat je een heel leven nodig had om er door te komen Het zou gauw vervelen. Een mooie film, hè?, die over IJsland. Neeltje de Vroome. Natuurlijk mag je meedoen, Neeltje, je bent weer even wel kom als een paar jaar geleden, toen je trouw iedere week present was.. Jij bent weggelopen, ik niet. Eens kijken hoe trouw je me nu blijft. Jacob en Rika Ras. Jullie zijn ook een winst van het nieuwe jaar en ik geef je ook een stevige hand. Kom maar in onze kring, we hebben een grote theepot, er zit voor jullie ook nog wel een kopje in, als je iedere week een babbeltje komt maken. Piet Garama, Vlaardinger Ambacht. Dat is me een raadsel, Piet, dat jij een 87. „Waarom kwam je hierheen?" vroeg ko n ngin Atka aan den trotsen gevangene. „Om .mijn vrenden te bevrijden", antwoordde de rapman. „U hebt verschillende van mjjn sol daten gedood," snauwde koningin Atka. „Ik zou er nog meer verslagen hebben bij een eerlijk gevecht," antwoordde Tarzan, volko men rustig. De ogen van de koningin werden zachter. Wat zag deze man, die zichzelf Tar zan van de Apen noemde, er dapper en moe dig uit. „Laten wij vrienden zijn", zei ze dro merig; „ik heb gehoord, hoe dapper U op de rivier gevochten hebt, U zult in mijn leger I. Om het lichaam. II. Nederlandsche Bank, Spaarbank, Rechtbank, enz. Ut. Rookwolken. Goede oplossingen ontvangen van t Rika Keizer, Den Burg. Frans Peter Wethmar. Mien van Andel. Beppie Vink. Cor en Klaas de Jong. Marietje Weeda. De Bengeltjes. Gretha en Piet Garama. Jan Strous, Vlissingen. Alie Burghardt. Klaas en Gerardus Jellema. Rie van der Wal. Tini v. Brederode. Marianne. Jan Koomen'. Jan Bek. Annie Visser. Neeltje de Vroome. Marie Groothuis. Johan en Eduard v. d. Pol. Leek en Leon v. d. Wal. Gerard en Henk v. d. Faal. Cor v. Bijnen. Alie Teunisse. Ellie en door Lies Helgers k Stel jullie Jantje Ondeugd voor Die altijd stout vil zijn! Als hij maar kattekwaad kan doen, Vindt hij dat reuze fijn! Toen zae hii in ziin kussensloop Een gaatje in het linnen Hij druktf er eens stevig in. En., 't sneeuwe toen ook binnen! 10 Dit kruiswoordraadsel is niet als de ge wone kruiswoordraadsels. Je zult zien, dat elk cijfer er twee maa. in voorkomt Bij hetzelfde cijfer moet hetzelfde woord ko men te staan. Let maar eens op. Horizontaal en verticaal: 1. iets waar we van de winter al veel van hebben kunnen genieten. 2. een graanschuur 3. is een soort nagerecht. 4. twee klinkers 5. draai je om een schroef. 6. is het tegenovergestelde van: rijke 7. is een stad aan de Zuidkust van Arabië. 8. is de naam voor een erg potige vrouw uit Haarlem. 9. het middengedeelte van een circus. 10a (5 letters) lijzig spreken. 10b. (3 letters) een ander woord voor: mak 11. een ander woord voor regel of regel maat. 12. een radiovereniging in ons land. 13 een ander woord voor: toespraak 14. een grote rivier in Duitsland. 15. een ander woord voor: zeer. briefje geschreven zou hebben, zonder dat ik je antwoord gegeven heb. M'n vriendjes buiten de stad staan in een extra goed blaadje en het lijkt me dus zeer onwaar schijnlijk. Had je soms de raadsels ingezon den, zonder briefje? Gretha Garama, Vlaardiilger Ambacht. Ook als je oplossing fout is en je hebt een briefje geschreven, is het m'n gewoonte te antwoorden, Gretha. Ik begrijp het dus niet. Waarschijnlijk is jullie brief niet op de re dactie gekomen. Ik hoop, dat het niet meer gebeurt. Tot volgende week. Teuntje Kloosterman. Jammer, dat ik je vorige week niet geschreven heb, Teuntje, toen was het juist zo'n blije dag met de ver jaardag van je moeder. Nee, dat jongste Humpie Dumpie van ons speelt nog niet in de boks hoor, en Frans is er lang aan ont groeid, want die wordt met Mei 3 en die is zo onrustig als een jong veulen. Hij klimt en klautert en lacht en snatert de hele dag. Jossy v. Zoelen. Die jonge vriend, die op 't ogenblik de raadsels nakijkt, heeft be paald wat briefjes verloren laten gaan, Jossy, anders begrijp ik het niet. Jij bent al de derde, die me schrijft, dat je geen ant woord hebt gehad. Ik zal hem eens aan z'n haar trekken, want dat is geen manier van doen. Gerard Molenaar. Nou, en of ik de Rallye gevolgd heb, Gerard, maar ik had niet graag meegewild, 't was me te koud en te wild en te slapeloos. Goeiemorgen, je mocht wel een boddy van ijzer hebben en zenuwen van staal, 's Zomers, als de dagen lang zijn en er geen meters sneeuw op de weg ligt, dan zou ik het wel willen. Niet erg sportief, hè? Marietje Weeda. Ik kan me begrijpen, dat je graag in Holland zou blijven, Ma rietje. Ik heb ook zeven familieleden in Indië zitten, maar die leven op het verlof naar Holland. Loeki en Leon v. d. Wal. Dat je briefje niet beantwoord is, moet ik aan dezelfde oorzaak toeschrijven, die ik hier boven al noemde. Wat een verrassing heeft je oma je bezorgd. De verbinding met Den Haag is ook zo mooi, dat je best een keertje over kunt wippen, in minder dan 2% uur zit je in Den Helder. Ja, dat was een heel lelijke streek van dien jongen, maar je kan ook beter op Zondagmiddag een stevige wandeling maken of buiten spelen, dat is gezonder. Vond je vader de raadsels wat moeilijk voor jullie. Toch krijg ik heel wat oplossingen, hoor. Kuna Visser. Solliciteer je naar een taart, Kuna, nu je een boek gewonnen hebt? Klaas Jellema. Vandaag is er weer een kruiswoordraadseltje, Klaas, dat is niet zoo moeilijk, als je je denkmachinetje daarbij goed in beweging stelt, dan kom je er vast uit. Gerard Jellema. Op zo'n koude regen dag is het fyn om naar het Kinderuurtje te luisteren of met je mecano te spelen. Dan gaat de middag gauw en prettig om. Jongens en meisjes, de briefjes zijn be antwoord, ik stop dus, tot volgende week. Zo zag Jan eens vanuit zijn bed. Dat er sneeuw neer kwam dalen. Hij dacht: „Wat ziet dat er leuk uit! Kon ik 't maar binnen halen!' En dan begint het ecfite werk. Eerst moet je uitrekenen hoeveel je er wilt hebben voor één winkelkast. Daarna plek je de doosjes tegen elkaar aan. Je moet daarbij goed oppassen, want ze gaan gauw kapot. Je kunt de winkelkasten net zo hoog ma ken als je zelf wilt. Bovenop plak je een deksel van karton. Het deksel, dat dus eigenlijk het tafelblad is moet een beetje uitsteken, net als in een echte winkel Je kunt nu nog meer doosjes op het karton zetten, zodat je een hoge kast krijgt (zie afbeelding) Als je een oude schoenendoos ot een ech te poppenkamer hebt kan je die goed als winkel inrichten. Je zet dan een lage toon bank van lucifersdoosjes in het midden en hoge voorraadskasten langs de kanten. In de doosjes kan je verschillende levensmid delen doen zoals rijst, krenten en rozijnen, suiker, meel enz. Wanneer je nu nog een pop als juffrouw aankleedt en achter de toonbank zet en een andere pop met een mantel aan ervóór, zal je eens zien, hoe leuk het staat. Als je de winkelkasten klaar hebt, moet je ze nog verven. Het is niet be slist nodig, maar het staat veel leuker. Vooral de kartonnen bladen moeten mooi gekleurd worden. Jullie ziet dat het helemaal niet moei lijk is om zelf een winkel te maken. En niet alleen een winkel, maar een heel huis kan je met lucifersdoosjes inrichten. Be denken jullie zelf maar eens, hoe je de verschillende meubelen kunt maken. Het is helemaal niet moeilijk! Niet alleen voor de poppen, ook voor kleine zusje is het heel leuk om met een winkeltje te spelen, vooral als die winkel zelf gemaakt is. Je kunt net zoveel winkel kasten maken als je maar wilt, als je ten minste voldoende lucifersdoosjes hebt, want daar is onze winkel van gemaakt. Natuurlijk kan je niet meteen zoveel lu cifersdoosjes vinden, als je nodig hebt. Je kunt nu gaan sparen, maar ook dan zal het nog wel een tijdje duren voor je ze bij elkaar hebt. Het beste is om de hulp van vader en alle andere familieleden in te roe pen om alle lege lucifersdoosjes die ze heb ben voor je te bewaren, dan zal je al gauw een flinke hoeveelheid hebben.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14