De kapitaalslast op de Wieringermeer Vele vacatures door de talrijke arrestaties Een stofje op het Vrijheidsbeeld Wijziging in het Britsche kabinet Dc vreeselijke ba'ans der aardbeving in Chili De nieuwe taak der S.A. WIERINGEN Honderd jaar „Bakker de schilder" Predikbeurten Onze Oost Afsluiting der Zuiderzee kostte f 200 millioen broek op i.angendi.tk. 28 Jan. Er wordt druk gesolliciteerd! Verdachte cabaretgezelschappen Niettegenstaande de pers slechts de initi alen van de gearresteerden in verband met de zeden-affaire opgegeven krijgt, zijn de namen toch alle bekend. Onder meer heeft zich het feit voorgedaan, dat na arrestatie van een gouvernementsambtenaar reeds den tweeden dag van zijn afwezigheid er 57 sol licitatiebrieven waren ingekomen om voor de eventueele vacature voor een benoeming in aanmerking te komen. Evenwel zal, naar de N. R. Crt. meldt, al vorens de betrokken persoon ontslagen wordt, eerst de uitspraak van de rechters worden afgewacht. Controle op de i'oelatingspapieren. Onder de personen, die in verband met het zedenschandaal, verhoord zijn, doch te gen wie niet voldoende bewijzen gevonden zijn om hen in preventieve hechtenis te stel len, zijn er vele, wier toelatingspapieren reeds of bijna vervallen zijn. Bijna al deze lieden heben tijdens de verhooren toegegeven een abnormale opvatting te hebben op het gebied der zeden. In verband hiermede nu is hot zeer twij felachtig of hun toelatingspapierén zullen worden verlengd. Immers, de resident is ge rechtigd iemand, die niet van onbesproken zedelijke opvatting is, langer verblijf te wei geren. Ook in het algemeen wordt thans een zeer scherpe controle op de toelatingspapieren, zoowel van in Indië aanwezige Nederlan ders als buitenlanders uitgeoefend. Muiterij in jeugdkamp. Een strenger toezicht door de zedenpolitie te Batavia is, naar het Bat. Nbl. nog meldt, thans te verwachten op zoogenaamde ama teur-cabaretgezelschappen van jongelui. Een van de organisatoren van zoo n clubje, waar in zoowel knapen als meisjes waren, bevindt zich thans, in verband met het zedenschan daal, in preventieve hechtenis. De in preventieve hechtenis gestelde „ca baret-koning" wierp zich ook op als voor vechter van de instelling van jeugdkampen Inderdaad is hij er eens in geslaagd zoo'n kampeerpartij op touw te zetten. De boel liep spaak _cn eindigde daarmede, dat een der jongelui... een speer naar den organisa tor wierp, waarna ook de anderen naar huis zijn gegaan. Het kamphoofd schreef de muiterij toe aan ontevredenheid over het feit, dat hij slechts eten voor zichzelf had klaargemaakt Onze kaas-uitvoer naar de Ver. Staten. Als 'Nederland eens. re vanche nam op het Amerikaan- sche graan... Naar aanleiding van de zgn. anti-dumpings heffing, op den export van onze zuivelpro ducten naar de Ver. Staten, waartoe dit land ons heeft verplicht, merkt het Ilsb. o. m. het volgende op: De totale kaas-consumptie, nog ongere kend de boerenkaas, heeft in Amerika be dragen 319 millioen kilo in 1936 en 310 in 1938, terwijl onze invoer in die zelfde jaren bedroeg 2,1 en 1,4 millioen kilo of wel resp. twee derde procent en één half procent en wanneer men dan de niet onbelangrijke kaasproductie op de Ameri- kaansche boerderijen er nog bij rekent. dan worden deze fractie van procenten nog klei ner... De kaasproductie in de groote de mocratische republiek moet wel op zéér losse schroeven staan, dat een Nederlandsche invoer van een half procentje een stofje op het Vrij heidsbeeld daar al ge-vaar ople vert... Be daling van onze kaas-uitvoer ■Het blad berekent vervolgens, dat onze kaasexport sinds 1929 van 96 millioen kilo is teruggeloopen en 80 pet. van deze daling voor rekening komt van de niet-democra- tisch geregeerde landen (o.m. verminderde de uitvoer naar Duitschland sinds het cri sisjaar niet 26 millioen kilo). In waarde uitgedrukt, daalde onze kaasex port van 79 op 29 millioen gulden, hetgeen ons kleine land vijftig millioen gulden scheelt. Het blad noemt de houding van Amerika tegenover Nederland van „groote democratie tegenover een kleine" onrechtvaardig en onheusch en herinnert nog eens aan den tijd dat Amerika den invoer van onze narcissen- bollen afbond onder voorwendsel van vrees voor insluiping van plantenziekten. Een operatie-terrein Nederland heeft in het afgeloopen jaar uit de Ver. Staten o.m. voor een waarde van 45 millioen gulden graan uit de Ver. Staten ingevoerd. Het lijkt het Hdbld. in dit ver band interessant voor de Nederlandsche re geering, om eens na te gaan, hoe het precies zit met den Amerikaanschen graansteun, be zien uit don zelfden gezichtshoek, waaruit Amerika onzen zuivelsteun bekijkt. Was Nederland terzake diligent? Tenslotte mag er twijfel aan worden uit gesproken of de Amorikaanschc regeering als zoodanig wel voldoende op de hoogte is van deze kaas-affaire en haar terugslag in Nederland. Zelfs vragen wij ons af, aldus het blad, of onze eigen regeering de aan dacht van Washington wel voldoende^ heeft gevestigd op de .inter-democratische ver diensten van deze niet alléén op technische gronden kwalijk gefundeerde houding. Het schijnt zeker te zijn, dat Chamberlain tot een definitief be sluit is gekofnen ten opzichte van de wijzigingen, die hij in zijn kabi net wil aanbrengen. De aankondi ging der wijzigingen kan vandaag geschieden. Vernomen wordt, dat Inskip minister voor de Dominions zal worden. Als minis ter voor de coördinatie der defensie zal hij worden opgevolgd door lord Chatfield, die tot dusverre eerste zeelord was. De door de aardbeving geteisterde gebie den leveren een troostelooze aanblik. De ste den Linaus, Parral en San Carlos zijn ge heel vernield. Het meest heeft evenwel Chillan, een stad van 55.000 inwoners geleden. Tusschcn de puinhoopen, welke gedurende den nacht slechts verlicht werden door het licht van de branden, liggen tallooze dooden en ge wonden. Overlevenden hebben verhaald, dat de aardbeving enkele minuten heeft geduurd, het licht doofde uit en terwijl de huizen met hevig gekraak in elkaar stortten, braken overal branden uit. Uit de stadsschouwburg, waar juist een voorstelling werd gegeven, konden slechts twee of drie personen ontsnappen, ongeveer driehonderd zijn hier om het leven gekomen. Het zal weken duren eer de puinhoopen opgeruimd zullen zijn en het aantal dooden nauwkeurig zal bekend zijn., Wel weet men reeds, dat er slechts weinig overlevenden zijn. De autoriteiten hebben een volkstelling ge last, Volgens een getuige zou 70 van de bevolking van Chili ziin omgekomen. De ministerraad heeft de ontruiming van een aantal steden, o.a. Chillian, Parral en C.auquenes gelast. De toestand is hier on houdbaar. Het is niet mogelijk de lijken te begraven en de onbegraven lijken gaan door invloed van het weer tot bederf over. In Con- cepcion konden slechts 300 dooden op het kerkhof begraven worden, 2000 liggen nog onder de puinhoopen. In de stad C.auquenes bedraagt de schade meer dan 150 millioen pesos. „Der S.A. Mann" houdt zich bezig met het voorschrift van Hitier dat de militaire voor opleiding en de oefening na den diensttijd aan de S.A. opdraagt. Het blad zegt o.a. De verordening van den Führer waarborgt thans voor altijd de eenheid der opleiding van den man van het zeventiende levens jaar tot den hoogsten leeftijd, waarop hij tot militairen dienst bekwaam is. Terwijl in de S.A. zelf het beginsel der vrijwilligheid uiteraard behouden wordt, eischt de oplei ding na den diensttijd een verplichtend stellen. De verordening van den Führer zal ook in de tot dusverre reeds vriendschappe lijke verhouding van partij en weermacht een effect hebben in de richting van een ac tivistische en naar wereldbeschouwing ver diepte samenwerking. Door het feit, dat de opperbevelhebber van het leger, overste ge neraal von Brauchitsch deze ontwikkeling door persoonlijk initiatief bevorderd en me de tot stand gebracht heeft, is de beste ga rantie aanwezig, dat de samenwerking in de practijk met succes zal verloopen. De omvattende taak. die door deze veror dening door den Führer aan de S.A. is opge legd is tevens een bewijs van vertrouwen van Adolf Hitier jegens zijn chef van den staf, zooals dat nog niet was voorgekomen. Anderhalf millioen strijdvaardige mannen staan thans gereed tot uitvoering van de verordening van den Führer. De bruinhemden zullen er voor waken, dat het zwaard der macht, dat Adolf Hitlèr gesmeed heeft, niet Yneer in moede handen komt. EEN NADERE REGELING NOOD ZAKELIJK. De minister van Waterstaat heeft de Twee de Kamer een nota doen toekomen over de financiering der Zuiderzeewerken. In de passages, gewijd aan de afsluiting van de Zuiderzee, wordt herinnerd aan de kostenraming van het jaar 1928, toen men de kosten der afsluiting op 128 millioen taxeerde. Naar thans blijkt heeft de af sluiting Wieringen-Friesland tot en met '37 123.27 millioen gevorderd, «welk bedrag moet worden verminderd met 4.8 millioen aan toevallige baten en nog zal worden verhoogd met vermoedelijk 5 millioen, zoo dat thans mag worden aangenomen, dat de kosten ongeveer 4 millioen zullen blijven beneden de raming van 1928. De totale kosten van de afsluiting kun nen op circa 200 milioen worden gesteld. Van dit bedrag blijkt einde 1937 nog een kapitaalslast van 68.5 millioen te bestaan, waaraan naar verwachting in de eerstvol gende jaren nog in totaal 11.5 milioen zal worden toegevoegd alvorens de afsluiting c.a. geheel gereed zal zijn. Aangezien de kapitalen, noodig voor de afsluiting ten laste van de buitengewone middelen van de hoofdstukken VII b en IX van de staatsbegrooting zijn en zullen worden verstrekt, wordt de kapitaalslast op voor staatsschuld gebruikelijke wijze ge financierd en worden rente en aflossing re gelmatig ten laste.van den gewonen dienst gebracht. Wat de Wieringermeer kestte. De Wieringermeer heeft exclusief de ren te rond 83 millioen gekost, namelijk de kosten van het maken van den polder ad 98 millioen. verminderd met de voorloopige baten ad. 15 millioen. Einde 1937 was er een kapitaalslast van 73 millioen. De kapitaalslast ten gevolge van het maken van de Wieringermeer wordt nog niet op de voor staats schuld gebruikelijke wijze gefinan cierd, aangezien voor de rentebeta ling nieuwe schuld wordt aanger gaan, welke niet gedekt is door de waarde van het bezit in de Wie ringermeer. Hiervoor zal een nadere regeling kunnen worden getroffen, zoodra een inzicht in de waarde van het nieuwe staatsbezit zal zijn ver kregen. Wat de Noord-Oostpolder betreft, hebben zich tot nu toe geen omstandigheden voor gedaan, welke de in 1936 vastgestelde rege ling van de financiering dreigen te ver storen. Volgens deze regeling worden de kapitalen, benoodigd voor het maken van den polder renteloos ten laste van hoofd stuk VII b aan het Zuiderzeefonds ver strekt. Het maken van den polder met een oppervlakte van 47.600 h.a. zal 123.8 milli oen kosten of f 2600.— per H.A. KOEGRAS JULIANADORP OUD. LEERLINGEN. R.L.W.C. Donderdagavond vergaderde de ver. van Oud-leerlingen der Landb. Wintercursus in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. 19 personen waren aan wezig. De opening van deze bijeenkomst, met een woord van welkom, had plaats door den waarnemenden voorzitter de heer S. Eriks Jnr., terwijl de notulen door den secretaris N. Hoornsman Dz. gelezen en goedgekeurd werden. Bij de mededcelingen komen de Proef veld j es ter sprake en wat daar op gezaaid zal worden. Klaver, Paarden- en Duiven- boonen worden genoemd. Door den heer Sohroevers was echter geadviseerd om eens met ir. Licnesch te gaan praten over een cn ander. Volgt het verslag van de finantieele com missie bij monde van J. Los. De ontvangsten bedroegen in totaal f 88.94, de uitgaven f 61.95 zoodat er een voordeelig saldo is van f 26.99. Alles was in orde bevonden, de rekening wordt goedgekeurd en Penn. en comim. dank gezegd met het goede beheer der penningen. In het Jaarverslag over 1938, bespreekt de secretaris de vergaderingen in het afgeloo pen jaar gehouden en waarbij sprekers van elders oftewel eigen leden, een bijdrage le verden. Circulaires over de plannen en het werkoverzicht der proefvelden worden ge memoreerd. Van een excursie is niets geko men. De heer Schroevers werd tot Eere-voor zitter benoemd. In totaal hadden 7 diverse vergaderingen plaats. Het ledental steeg tot 39. Voorts deelt hij nog mede dat het verslag der Proefvelden den leden zal wor den toegezonden. De voorzitter zegt hem namens de vergadering dank voor het over zicht, Melkwinning. Vervolgens wordt het woord verleend aan het lid W. Jimmink die een beschouwing hield over de „Melkwin ning." Hij wijst in zijn causerie er op, dat de melk in vele gevallen nog niet goed behandeld wordt. Ook de dieren worden soms ruw bejegend. Vele nuttige wenken worden opge noemd, die kunnen strekken tot voordeel van den boer en zijn vee. Slechte melkers moet men niet onder de melkkoeien toelaten, alles wat zoo iemand doet, loopt op schade en ongerief uit. Zui verheid in alle onderdeelen wordt ten zeer ste aangeraden, er is evengoed besmettings gevaar te over. Zorgt ook voor uw gereedschappen en voor uw stallen, zegt spr. Nadat in een ruime beschouwing nog vele zeer bekende zaken omtrent de melk winning en behandeling zijn naar voren gebracht, besluit spr. met te zeggen, dat men er vor moet zorgen goede en zuivere melk te krijgen, want ook dan krijgt men aan de fabriek goede producten, welke op de markt den prijs en ook den naam ten goe de komen. De voorzitter zegt den inleider dank. In de commissie tot nazien der rekening wordt in de plaats van het aftredende lid G. Bijvoet, gekozen M. Jimmink. Bij de Bestuursverkiezing worden de af tredende heeren S. Kant en S. Eriks Jnr. herkozen. De rondvraag leverde niets meer op, zoodat sluiting volgde. VEREEN, TER BESTRIJDING VAN T.B.C. ONDER HET RUNDVEE. ...Deze vereeniging vergaderde Donderdag avond j.I. in hotel Centraal van den heer S. Kaan, waar de heer M. Bakker de aan wezigen welkom heette en den secretaris penningmeester, den heer J. Veerdig, uit- noodigde de notulen voor te lezen. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Hierna werd door den secretaris een keurig jaarverslag uitgebracht, waar aan we het volgende ontleenen: In het af geloopen jaar werden 97 stallen onderzocht, waarvan 82 vrij waren, samen 1388 dieren. Tusschen 0.110 reageerden 6 stallen met 124 dieren; tusschen 10,125 reageer den 8 stallen met 151 dieren; boven 25 re ageerden 1 stal met 21 dieren. Boven 2 jaar 1361 dieren, waarvan 34 dieren rfeageerden d.i. 2.5 beneden 2 jaar 232 dieren, waar van 3 dieren reageerden d.i. 0.9 Totaal onderzocht 1684 dieren, reactie bij 37 dieren is 2.2 open vorm 1. terwijl het vorig jaar de reactie 2 bedroeg, alzoo een verhoo ging van 0.2 Het gemiddelde reactie percentage is 15 dit dan in de geheele vereeniging. Onder onze afdeeling staan nog TerscjyVling met 0.6 en Texel met 1.6 De penningmeester brengt hierna het fi nancieel verslag uit, waaruit blijkt dat de ontvangsten zijn f 1103.32, uitgaven f 1101.87 alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 1.45, hetwelk met het saldo van het vorig jaar groot f 112.17 een bezit maakt van f 113.62. De rekening die door de heeren Lont, Dekker en Mostert was nagezien, was in keurige orde bevonden, waarvan de heer Mostert verslag uitbrengt. Voorzitter dankt den penningmeester voor zijn keurig en accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Hierna had bestuursverkiezing plaats, het geheele bestuur aftrad. Alle heeren, te weten C. J. Koorn, J. Veerdig, M. Bakker en J. Engel werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Een schrfjven was er ingekomen, behan delende de oormerken, waarvan de prijs is 100 stuks voor f 6.—. Van verschillende zijden werd het voor en tegen van deze merken hesproken. De heer Hoedemaker zeide, dat deze mer ken, voor den boer z'n eigen beesten niet kent, zeer zeker wenschelijk, ja noodzake lijk zijn. Besloten werd het bestuur te machtigen voor het komende seizoen een 200 van deze merken te koopen, waarna de boeren, die dan oormerken wenschen, ze kunnen over nemen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 3 Febr. a.s. te Alkmaar, werd vervolgens behandeld. Als afgevaar digde werd de heer J. Veerdig gekozen. Uit deze beschrijvingsbrief en de begrooting bleek, dat, werd tot nog toe aan iedere af deeling 2 ct. per rund vergoed voor admini stratie, hetgeen voor onze afdeeling een f 34.— is. dit misschien wel voor 't laatst is geweest, daar er een bestuursvoorstel is om dit niet meer uit te keeren. In het af geloopen jaar had onze afdeeling een saldo van f 1.45, mist zij het komend jaar dus de f 34.—, dan zal het een verlies opleveren van f 32.55. De afgevaardigde zal hier dus tegen moeten stemmen. Besloten werd de contributieregeling ge lijk te houden als in 't afgeloopen jaar nl. 20 ct. per rund. Rondvraag. De heer J. Kooij Cz vraagt als een vrije stal plotseling een „reageerder" heeft, wordt er dan nog een na-onderzoek ingesteld? De heer Hoedemaker zegt, dat er bij twijfelaars na een oogdruppeling een huid- in iectie gegeven wordt. De heer M. Lont vraagt, als men nu een kalf met open vorm heeft, zoodat het afge maakt moet worden, hoe het dan met de schets gaat. De heer Hoedemaker: Bij het afslachten behoudt men de schets, er moet dan echter wel om gedacht worden, dat deze aan de achterzijde door den keurmeester geteekend is. De heer C. Ruijter vraagt, als er weer uit een T.B.C.-vrije stal aangekocht wordt, is het dan ook noodzakelijk, dat deze onder zocht wordt? De heer Hoedemaker: Ja zeker, want bij voorbeeld: iemand heeft een T.B.C.-vrije stal met een twijfelaar, nu verkoopt hij deze en u koopt dit rund uit de T.B.C.- vrije stal, u laat het niet onderzoeken en later heeft u reageerders. Alle nieuw ge kochte dieren dienen onderzocht te worden, dit is in het belang van den boer zelf voor besmetting van zijn ander vee e.d. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de heer Bakker den heer Hoedemaker voor zijn uiteenzettingen en sluit de vergadering. DEN OEVER. Een oud-Wieringerbedrijf viert het eeuwfeest. Bij toeval vernamen wij van den heer Jac. Bakker Czn., dat 't schil dersbedrijf van zijn vader, den heer C. Bakker Jaczn., honderd jaar be stond. Een zaak die aan Den Oever een eeuw bestaat, en steeds van va der op zoon gedreven werd, is hier zeker wel een unicum. Daarom zijn wij er eens op uit getogen hier meer van aan de weet te komen en "brach ten wij 'n bezoek aan den heer Jac. Bakker, den jongsten telg uit dit schil dersgeslacht, die thans de bedrijfs leider in de zaak van zijn vader is. En hier werden ons oude documenten getoond, die ruim een eeuw oud waren. Uit deze oude stukken die zich nog in een uit stekenden staat bevonden, bleek ons dat het bedrijf gesticht werd door Jan Bakker, in de volksmond Jan van Kaatje genoemd, dit om naamsverwarring te voorkomen. Deze Jan Bakker dan had zijn opleiding genoten bij een zekere C. Vlasveld te Medemblik. In een oud schrift zagen wij dat Bakker een secure baas was, want voor het kostgeld enz. dat hij aan zijn baas betaalde, liet hij deze zijn handteekening zetten. Bakker geraakte op een eigenaardige manier bij zijn patroon uit Medemblik vandaan. Toen ter tijd bestond in Medemblik nog het op leidingsinstituut voor opleiding bij de Kon. Marine (dit gebouw doet thans dienst als Rijkskrankzinnigengesticht). Voor de leer lingen van dit Instituut schilderde de baas van Bakker dikwijls zeegezichten en derge lijke. Ook de knecht begon aan dit werk en al ras bleek, dat de leerling zijn meester overtrof en de schilderstukjes van zijn baas hierdoor niet meer in trek waren. De heer Vlasveld stond dit slecht aan en gaf daar om zijn knecht ontslag. De laatste afreke ning met zijn. baas is door Bakker keurig te boek gesteld. En zoo gaat Jan Bakker weer naar zijn geboortegrond Den Oever te rug om daar voor zich zelf te beginnen. Bakker was in dien tijd de eenige schilder op Wieringen. De eerste factuur die we te zien kregen was gedateerd 30 Januari 1839 en afkomstig van J. E. Kemner, verffabri- kant te Amsterdam. Hierop zien we staan „Schapenrood" voor het merken van scha pen en Berlijnsch blauw. Met deze kleur werd vroeger bij de boeren het gereedschap zooals de karn, de kaaspers en de hekken van de wagen geverfd. Uit meerdere fac turen van dien tijd lezen we dat de goede ren per beurtschipper naar Medemblik wer den vervoerd en vermoedelijk van daar met een visscher naar Den Oever werden ge zonden. Daar Bakker, zooals wij boven reeds schreven, de eenige schilder op Wieringen was, moest hij soms heele stukken loopen. Zoo kunnen we elders weer vinden dat hij de ruiten in de kerk te Westerland gemaakt had. In onze gedachten zien we hem gaan met zijn glazenmars op den rug, van het eene eind van Wieringen naar het andere eind wandelen. Dat deze Bakker kunstzinnig was bleek uit een drietal schilderstukjes van zijn hand die ons getoond werden. Het eene stukje stelt een uitvarende schoe ner voor en het andere een thuisvarende. Het derde stukje stelt een scheepsramp voor, die zich voor Den Oever afspeelde. De oude heer Bakker, die zijn grootvader nog goed gekend heeft, vertelde ons hier het volgende van. Een zekere Kees Bont had te Medemblik een nieuw visschers- scheepje laten maken. Dwars voor het oude jeneverhoofd. Dat nieuwe schip moest natuurlijk be dronken worden en de gevolgen bleven niet uit. Vlak voor Den Oever, dwars voor het oude jeneverhoofd (deze benaming is nog bij de visschers in zwang) liet men plot seling een zwaard zakken met het gevolg dat het kleine scheepje op deze ondiepe nlek kapseisde. Schipper Pieter Kaan zag het ongeval gebeuren en toog er dadelijk met zijn aak op uit om hulp te bieden. Het mocht hem dan ook gelukken de schipbreu kelingen binnen te brengen. .Tuist toen dit ongeval olaats vond kwam Bakker langs den zeediik wandelen uit den toen nog nieuwen Polder Waard Nieuwland, waar hij geverfd had in het poldergemaal. Hij maakte vlug een schetsje en ging dit thuis uitwerken. Keurig heeft hij een en ander op het doek gebracht en duidelijk zien wij de visschers met hun roode baadjes worste len tegen de golven. Later deed Bakker zijn zaak over aan zijn zoon Jacobus en die hem op zijn beurt weer over deed aan den tegenwoordigen eigenaar Cornelis Bakker, die het roer voor het grootste gedeelte uit handen heeft ge geven aan zijn zoon Jacobus. dus het vierde geslacht. Thans is het kleine bedrijfje dat de overgrootvader van do huidige Jacobus voor honderd jaar in alle bescheidenheid hier aan Den Oever begon, uitgegroeid tot een floreerende en kerngezonde zaak die vooral op Oost-Wieringen een uitstekende reputatie geniet. Wij feliciteeren beide fir manten vader en zoon hartelijk met het eeuwfeest van hun mooie bedrijf. Politie. Gevonden: een leeren klompensok. een bruin leeren dames handschoen en een donker grij ze heerenhandschoen. Inlichtingen bij den Gemeentebode. BURGF.RI.TJKE STAND. Geboren: Pietje Pietertje. dochter van A. Boer en A. v. Dijk; Frederik Cornelis, zoon van H. Ivragt en M. A. Mulder; Bertus Hm- derikus, zoon van J. Dijkstra en Th. Dijk; Jannie Christina, dochter van I. Schutte en A. Kuiper. Ondertrouwd: geene. Gehuwd: geene. Overleden: G. Timmerman, vr. 46 jaar. ONDERWIJS. Ter tijdelijke voorziening in de vacature mej. M. Veenstra aan de O.L. school te Oos- teriand is benoemd mej. C. Schipper, onder wijzeres te Dantumadeel en in de vacature mej. M. M. Seelemeijer aan de O. L. schooi te Westerland mej C. G. ter Burg, te Sohoorl. ANNA PAULOWNA Bond van Boerinnen e.a. Pl.l.vr. De voorzitster opende de in Veerburg ge houden bijeenkomsten der afd. van boven- genoemden bond met een welkom toe te roe pen aan mej. Boekei en de aanwezige hee ren. Zij gaf daarna terstond het woord aan mej. Boekei, die aan de hand van duidelijke, mooie lichtbeelden haar toehoorders vertel de van het leven en werken in Joego-Slavië, van het mooie land met z'n arme bevolking. Onze lezers kennen haar reisverhaal uit de boeiende artikelen, die van haar hand in ons blad verschenen. Wij zullen dus volstaan met op te merken, dat de gezellige vertel trant waarmede zij verhaalde van haar in teressante belevenissen, de voorzitster bij de sluiting aanleiding gaf tot de spreekster een welverdiend dankwoord te richten en daar aan den wensch van een spoedig weerzien te verbinden. In de pauze was er gelegenheid een collecte tie handwerken te bezichtigen, die mej. Boe kei uit Joego-Slavië had meegebracht: prach tig borduurwerk, b.v. waarmee de feestklee- ding der bevolking zoo rijk versierd is. Het Balmasqué Leek de animo voor deelname aan een bal masqué in den Polder wat weg te kwijnen, „Veerburg" heeft zich in dit opzicht thans geen zorg te maken. Gistermiddag waren reeds meer dan 30 aangiften binnen. Deze avond belooft werkelijk voor jong en oud het hoogtepunt van deze maand te wor den! Een zware dag voor B.K.C. Morgen, Zondag is het voor B. K. C. een belangrijke wedstrijd. Ze krijgt dan haar grootste rivaal van het oogenblik op bezoek, nl. M. F. C. van Medemblik van welke zij in de uitwedstrijd met 41 heeft verloren. Als M.F.C. wint is het verschil slechts 1 verliespunt, doch als B. K. C. wint, staan haar kampioenskansen zeer fraai. ZONDAG 29 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Vorstman Hinpolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever. nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hiopolytushoef, voorm. 10 uur, geen dienst. Nam. 8 uur Opvoering van het religieus leekenspel „De Wolf van Gubbio" door de Doopsgez. Jongerenkring. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 27 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 26 stapels, zijnde 46.000 Kg.: Fabriekskaas kleine 21.50, Handel goed. ALKMAAR, 27 Jan. Op de beden gehouden graanmarkt wa ren in totaal 413 H.L.'s aangevoerd, waar van soort en prijzen als volgt: 85 H.L. voertarwe 6.25—6.75, 82 HL. gerst f 7, idem chev. f 7.90—8.40, 143 HL. haver 6.25—7.25, 53 HL. boonen, w.o. bruine 1542, citroen 2530. duiven 11 en witte boonen 1834, mosterdzaad 21—21.70. 50 HL erwten, w.o.: kleine groene 8.7510.25, groote groene 21, grauwe 3842 en vale erwten 1825. Alles per 100 Ke. Handel gode. ALKMAAR. 27 Jan. Aardannelen 3.30, appelen 10—15, boe renkool 12.70—10, bieten 2 10—3.80, gele kool 2.20—5.20, knolselderie 7.30, peren 10—14, prei 4.809. neterselie 14, rabarber 24. roode koo' 2.206.80, selderie 1417, schor- seneeren 4.—. spruiten 5—17, uien 2—7.60, witte kool 1.30, wortelen 1.604.30, wasch- wortelen 2—8. witlof i 8—11. idem ii 6—7.50. NOORDSCH ARWOITDE. 28 Jan. Voorloopir? bericht. Eigenheimers 3.50, uien 5.606.70. drielingen 4—4.10, grove 6.20 —6.80, gele nep 3.10. kroten 2.70: roode kool Re,e k001 4-3°—7.10; d. witte kool o. 404 40 Voorloopig bericht.— Uien 6 60—7 30 drie- '^'Tsn 3.80—4.50, grove 6.60—7.20, stek 2.40- Peen A 1.90-2.20; R 3.70—4; C 3—3.40- kroten 1.803.50; roode kool 47.10 Rammenas 3.20.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15