Moreeie herbewapening DE WERELD Linksch Spanje laat den moed niet zakken 'N TRIOMF VAN SMAAK Postvluchten op Indië woorden Verjaarstaart voor Prinses Beatrix Prins Bernhard en de krijgswetenschap f 10 000 op het hoofd van den inbreker 1 CENT VIRGINIA SMAAKT U 0 BETER ss-« EN IS Geestelijke herbewapening in provinciaal verband H. M. de Koningin spreekt 2700 woonwagens in ons land T reinconducteur jammerlijk omgekomen Geheimzinnige steekpartij PUBLICATIE in_ weinig Vervolg van bladz 1. De landen, die In den wereldoorlog gewikkeld waren, hebben voorzien in de nooden van de oorlogsslachtof fers. Is er niet aanleiding naar mid delen te zoeken om hetzelfde te doen voor de velen, die buiten hun schuld slachtoffer zijn geworden van de hui dige economische omstandigheden? Ik weet, dat de wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aan wezig is. Ik zou dezen allen willen vragen voor te gaan, en vooraan te staan, bij het te ver richten werk in groot verband, in nationa- len zin, teneinde metterdaad, en met hun bezieling en voortvarendheid, het bewijs te leveren, dat dit moet en kanl Sedert het uitbreken van den wereldoor log is er veel op maatschappelijk en staat kundig terrein ontwricht en zijn ons, door de omstandigheden, beperkingen van onze vrijheid opgelegd, waardoor ons geduld op menigerlei gebied op de proef is gesteld, want, al verandert onophoudelijk het beeld van den toestand en daarmede ook de aard van de offers, die van ons gevraagd worden, de onvrijheid is er niet minder om. Deze prikkelbaar makende en benauwen de toestand is oorzaak, dat goede eigen schappen wel eens in het gedrang komen, terwijl minder goede soms hun vrijen loop nemen. Het is overeenkomstig de beginselen der herbewapening om dergelijke verschijnselen van verwording niet met onverschilligheid voorbij te gaan, doch zich deze als gemeen schap en als volk aan te trekken, de han den uit de mouwen te steken, teneinde de vergroeiing uit te snijden. Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door Mij bedoelden opbouw, gevolgd door de eendrachtige po ging daartoe, kan verval en ineenstorting voorkomen en een beweging in opgaande lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van u de hooge innerlijke waarde en de diepe beteekenis ontgaan van zoodanige vrijwillige en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk, dat in de grondslagen waarop zijn staatsbestel rust, het hechte fundament vindt, waarop het zich kan verpongen en ver nieuwen. Ik zoude in mijn taak tekort schieten, waar ik over de moreele en geestelijke her- ,liewape.£ym spreek, die zoo nauw samen riangt Tnet de geestesgesteldheid van den enkelen mensch, indien ik niet een enkel woord zeide over de persoonlijke zijde dezer geéstelijke krachtsinspanning. In den eersten oproep lezen wij, dat Gods Levende geest elk volk en elk mensch tot zijn hoogste bestemming roept. Deze geest beantwoordt ook den angstkreet, dien de mensch in zijne geestelijke ellende en ver latenheid slaakt naar Gods nabijheid. Deze begeerte naar persoonlijk contact met. God is wel nooit zoo sterk en zoo ver breid geweest als tegenwoordig, nu schier alles wegvalt waarop de menschheid eer tijds meende te kunnen staat maken, en on zekerheid en onvastheid ons overal tegemoet treden. Die persoonlijke verhouding, zonder welke geen innerlijke vrede mogelijk is en die ver uitgaat boven de hoogste scheidsmuren, onverschillig van welken aard deze mogen zijn, kenmerkt zich bij uitstek door waar heidszin, oprechtheid en eerlijkheid. Ik zou dit met het volgende beeld willen verduidelijken. Wij weten, dat er geen spleet zoo klein is. of het. zonlicht en de lucht, die wij in ademen, dringt er door heen. Op gelijke wijze banen Gods liefde en Gods geest zich een weg door de kieren van het bestaan van elkeen. Van elkeen, zonder uitzondering, onverschillig in welk werelddeel hij woont, of wat zijn overtuiging is, of welke taal hij spreekt. Staat ons allen deze ontzaglijke doch te vens zoo verblijdende en moedgevende waarheid helder voor ogen? Beseffen wij. dat zij het krachtigste cement is tusschen menschen onderling en volken onderling? Op deze waarheid, berust nu de gedachte der herbewapening en het „draagt elkan ders lasten'. Omdat velen Mij gevraagd hebben naar Mijn persoonlijk geloof en persoonlijke erva ring en mij herinnerd werd aan de woorden „Ghrist avant tout", die Ik eens neerschreef, voeg ik ten besluite het navolgende nog hier aan toe. De ervaring, die aan die woorden ten grondslag ligt, is Mijn leidster geweest om tot bovenstaand inzicht te komen. Ik hoop aan die woorden „Christus voor alles" tot aan Mijn laatsten ademtocht trouw te blijven. Daartoe geve Hij Mij de kracht. Ik heb gezegd. Met één kaars erop. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix zal de Nederland- sche Banketbakkersvereeniging het Prinse lijk Gezin een verjaardagstaart aanbieden. Overeenkomstig de opvattingen In het Vor stelijk Gezin zal deze taart sober zijn. Als eenig decor bevat zij een kaars gevat in een van zacht oranje marsepain vervaardigde roos, den naam „Beatrix" getooid met een kroontje en een bescheiden randversiering. De leden der vereeniging zullen een naar het origineel model vervaardigde taart op 31 Januari in hun etalages tentoonstellen. Mar" 'agmiddag wordt het geschenk door ennige jeugdige vakbeoef'naars ten paleizo Noordeinde bezorgd. Zijne Koninklijke Hoogheid woont lezing bij. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteravond de bijeenkomst bijgewoond van de Vereeni ging ter Beoefening van de Krijgsweten schap in het lokaal van de vrijmetselaars loge te 's-Gravenhage, waar de kapitein van den Generalen Staf, B. P. R. F. Hasselman; een inleiding hield over „Het strategisch en tactisch gebruik van onze gemoderni seerde troepen". De Prins werd bij Zijn aankomst in de bestuurskamer door het bestuur der ver eeniging ontvangen. In zijn welkomstwoord zeide de voorzitter, luitenant-generaal b.d. C. Prins, dat de vereeniging het buitengewoon heeft gewaar deerd, dat de Prins reeds in het voorjaar van 1937 lid der vereeniging is geworden, en wel. gewoon -lid. Hierna nam de vergadering een aanvang. De bewoners willen niet anders! zeggen de ministers. Op vragen van den heer van der Zaal be treffende het nemen van maatregelen ter verbetering van den toestand van de woon wagenbewoners in ons land, mede in ver band met toestanden in het woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg hebben de hee- ren Goseling en van Boeyen, ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken ge antwoord, dat het hun niet onbekend is, dat er onder woonwagenbewoners vele armen zijn. Deze armoede leidt inderdaad mede tot slechte woningtoestanden, dit geldt echter ook voor andere zeer behoeftige personen. Men houde hierbij in het oog, dat woon wagenbewoners veelal personen zijn, die, van hun prilste jeugd aan dit leven gewoon niet anders willen dan in een wagen wonen. Het is den ministers helaas onmogelijk, ongewenschte toestanden op hygiënisch en moreel gebied geheel te voorkomen. Geen rijkssteun. Gebleken is, dat zich op 1 November j.1. in ons land ruim 2700 woonwagens bevon den met gezamenlijk iets meer dan 12.000 be woners. De ministers meenen, dat een na der onderzoek, in het bijzonder betreffende de leefwijze van de woonwagenbewoners, gering practisch resultaat zou opleveren. Voorzieningen, als in deze vraag bedoeld, behooren in de eerste plaats tot de zórg dei: gemeentelijke overheid. Eenïge regelïhg van rijkswege is daarom niet op haar plaats. M l I De buit uit Het Gouden Molentje Niet alleen het Haagsche politie-apparaat maar ook alle corpsen in den lande en evenzeer in het buitenland werken op volle kracht teneinde de buit van de inbrekers van „Het Gouden Molentje" te 's-Gravenhage ter waarde van meer dan vijftigduizend gulden, te achterhalen. De maatschappij, waarbij de heer Merkle is verzekerd tegen inbraak, heeft, naar het Hsb. meldt, een belooning tot maximaal f 10.000 uitgeloofd voor degenen, die dus danige aanwijzigingen kunnen geven, die tot de opsporing van het gestolene kunnen leiden. Met de inventarisatie is men thans gereed gekomen. Het was een werk, waarmee de politie, geholpen door den heer Merkle vrijwel een geheelen dag bezig is geweest. Tot de gestolen voorwerpen behooren o.a. een breede brillanten band, bevattende vijf groote en pl.m. 400 kleine brillanten, to taal circa 27 karaat en plm 50 gram plati na, en voorts vele kostbare brillanten arm banden en ringen. Droevig ongeluk op Centraal Sta tion te Utrecht. Gisteravond omstreeks zes uur is op het Centraal Station te Utrecht een treinconduc teur bij een ongeluk om het leven gekomen. Toen om 17.56 uur de elektrische trein naar Amsterdam zich in beweging zette, wilde de begeleidende conducteur Bosma uit Den Haag. alvorens in te stappen, nog een perronwagentje opzij duwen. Hij moest daarbij zeer snel te werk gaan, daar de trein reeds vaart begon te krijgen. De man kwam te struikelen en viel tus schen trein en perron. Daar de bestuurder van den trein niets van het ongeluk be merkte. reed de trein gewoon door. De con- ldiiptéur-,|ile_eJi.,pj0 slag te zijn gedood. Het deerlijk verminkte lichaam werd overge bracht naar het hoofdbureau van politie. Opbeurende verklaringen linksche generaals. der FRANCO RUKT VERDER OP. Het laatste woord is nog niet ge sproken er blijft ons nog een uit gestrekt slagveld, aldus sprak de op perbevelhebber der linksche Span jaarden, generaal Miaja tijdens een interview met een correspondent van Havas. De nieuwe beproeving, waardoor Catalonie getroffen is, heeft geen terneergeslagenheid gewekt in de centrale zone, waar het moreel van het volk zeer hoog is. Het volk weet, aldus Miaja, dat, zoo de omstandig heden al ernstig mogen zijn, zij toch niet onoverkomelijk zijn. In Novem ber 1936 verdedigde Madrid zich, zonder uit het oog te verliezen, dat het duidelijk in de minderheid was. Thans is de hoofdstad bereid, den grond van het vaderland meter voor meter te verdedigen. Ook de onderbevelhebber der regeerings- troepen aan het Madrileensche front heeft een uitdagende verklaring uitgegeven. Hij zegt: „De oorlog zal zoo lang duren als noodig is om Spanje veilig te maken voor de Spanjaarden. Terwijl de aanvallers den vrede aankondigen, zien wij snel een groote wereldtragedie naderen, waaraan wij zul len deelnemen zondier ons vertrouwen te verliezen". De republikeinsche regeering heeft Frank rijk gastvrijheid voor 150.000 vluchtelingen gevraagd. Hetzij in Frankrijk zelf of in Noord Afrika. Bonnet heeft beloofd den mi nisterraad te zullen raadplegen. Franco zou tegen een neutrale zóne zijn, vandaar dit verzoek. De rechtschen rukken op Inmiddels duurt de opmarsch der recht- sche troepen in Catalonië voort. Badalone, een stad 10 k.m. ten Noorden van Barcelo- na is veroverd. Honderden gevangenen wor den gemaakt. Radio-Nacional deelt officieel mede, dat de rechtschen ten noorden van Barcelona 22 k.m. zijn opgerukt en de be langrijke stad Mataro hebben bezet. In den centralen sector werden Cabadell en Ripol- let bezet. In den noordelijken sector werd eveneens het belangrijke knooppunt van wegen Artes veroverd. Het legercorps onder Maestrazgo dat ten oosten van Solsona oprukt, heeft de bergen bezet, die den geheelen loop van den Rio Cardoner beheerschen. In dit gebied liggen enkele der rijkste potasclimijnen. In Barcelona keert het normale leven langzamerhand te rug. Volgens berichten uit de stad beant woordt de bevolking den rechtschen groet uitbundig. In de, straten opgestelde luid sprekers brengen de bevelen der overheid over. Er zijn honderden vrachtauto's met leden der civiele garde aangekomen, doch men heeft den indruk, dat zij niet zeer noo dig zijn. Gisteravond werd gemeld dat de levensmiddelen te Barcelona zijn uitver kocht. GIJON LA CORUNA OVIEDO CADIZ JEREZ VIGO LALINEA DE BEIDE FRONTENTIN SPANJE NA DEN VAL VAN BARCELONA Groningen brengt Harer Majes teits woorden in practijk. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, heeft tot alle inwoners der provincie Gro ningen een oproep gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „H. M. de Koningin heeft in Hoogstder- zeiver radiotoespraak over geestelijke her bewapening ons allen herinnerd aan onze hoogste plichten jegens lekander en jegens de gemeenschap. Ilare Majesteit heeft daarbij gewezen op den nood, waarin velen onzer verkeeren. Ik weet en heb ook als voorzitter van de „Vereeniging voor opbouwwerk in de pro vincie Groningen" mogen ervaren, dat men in alle gelederen onzer provinciale bevol king overtuigd is van de ook hier bij velen bestaanden grootcn nood. Ik vertrouw, dat de aansporing van H. M. de Koningin ons allen zonder uitzondering er toe zal bren gen thans onze door Hare Majesteit aan gegeven plichten snel en goed na te komen in alle kringen en groepen in alle doelen onzer provincie. Plannen tot gezamenlijke uitoefening dezer plichten in provinciaal verband zijn in voor bereiding. Uitwerking der mogelijkheden zal binnenkort op zoo breed mogelijke pro vinciale basis plaats vinden. Mededeclingen en besprekingen volgen dan zeer spoedig." INWONERS 2.950.000 STEDEN MINDER OAN 50.000 INWONERS ZIJN NIET VERMELD Slachtoffer wil niets zeggen. Gisternacht om één uur vervoegde zich aan het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag een caféhouder van den Parallelweg, in ge zelschap vau een 20-jarigen betonwerker uit de Hobbemastraat. Deze laatste was het café binnengekomen met de mededeeling, dat hij gestoken was. Inderdaad vertoonde hij vijf niet-levensgevaarlijke steekwonden in rug en zij. Hoewel de man weigerde in lichtingen te geven en aangifte te doen, tracht de politie niettemin den dader en de oorzaak te vinden. TEELTVERGUNNINGEN TUINBOUW. De Nederlandsche Groenten- ep Fruitcen- tfaie, .rpflakt, bekend, dat aanvragen voor nieuwe teeltvergunningen, voor overdracht van teeltvergunningen en voor omwisseling van teelt, ingekomen na 31 Maart 1939, als regel eerst met ingang van 1 September 1939 in behandeling zullen worden genomen. Uitzondering kan alleen worden gemaakt in spoedeischende gevallen. 's-Gravenhage, 27 Januari 1939. (Adv.) STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 23 tot en met 28 Januari 1939, zal bedragen f 1.55 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stan daardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 1.05 per 100 kg. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erw ten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen zal f2.15 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 27 Januari 1939. (Adv.) PRIJZEN BACONVARKENS EN ZWARE VARKENS, DöiNederlandsche Veehouderij-centrale niaakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 30 Januari 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn \ooi baconbereiding tot nader aankondiging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht In centen: D v v. v. v. v. bov. ifWATT Beneden 50 bi 58 '75 81 85 TPrr-r t0t t0t f0t tot kg. 1LIL1 kg. 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg m ,T 4 naar 57 61 63 59 55 51 rr TÏD ,TT kwaI!" 05 59 61 57 53 49 IC IIB IIIA teit 53 57 59 55 51 47 IIC I1IB niax. 51 55 57 53 49 45 II IC 48 49 53 55 51 47 43 CC cent 47 51 53 49 45 41 Met ingang van Maandag 30 Januari 1939 zal tot nadere aankondiging de gelegenheid worden opgesteld tot het opgeven van z w a r e varkens met een levend gewicht van ten minste 140 kg. Deze varkens kunnen geheel op dezelfde wijze als zulks voor baconvarkens het geval is, bij de zaakvoerders der Nederlandsche Veehouderijcentrale worden opgegeven, ^üli afnemniii van deze zware varkens zal de uitbetaling naar geslacht gewicht geschie den De prijs bedraagt voor varkens, welke gesiacht minder dan 135 kg. wegen f0.58 per kg. geslacht gewicht en voor de var kens met een geslacht gewicht van 135 kg. ot meer f0.57 per kg. geslacht gewicht. onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooals zij hm aa vermeld in de publicatie d.d. 24 Apiil 1937, zijn ongewijzigd gebleven, met dien verstande, dat de aftrek wegens zacht spek alleen geldt voor de baconvarkens en niet voor de zware varkens., s-Gravenhage, 27 Januari 1939. (Adv.) Torenvalk (heenreis) Zilverreiger (heenreis) Nandoe (terugreis) Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Vertrek van Singap. 27 Jan. Basra 27 Jan. Jodhp. 2^ Jan. Napels 27 Jan. Medan 27 Jan. Aankomst te Band. 27 Jan. Jodhp. 27 Jan. Bagd. 27 Jan. Alex. 27 Jan. Rang. 27 Jan. De Duitsch—Tsjechische grensafbakening. De gemengde Duitsch-Tsjechoslowaaksche commissie, tot afbakenen van de grens, heeft haar werk gisteren bij Ratibor be ëindigd. Enkele kleinere punten zullen bin nen veertien dagen worden geregeld door een commissie, welke vermoedelijk te Dres- den bijeen zal komen. Tsjechoslowakije erkent Franco. De re- geering van Tsjechoslowakije heeft offici eel medegedeeld, dat zij de regeering van Franco in Spanje zal erkennen. De Tsje- choslowaaksche delegatie welke in het voorjaar naar het rechtsche Spanje is ge zonden, zal worden verheven tot een ge zantschap. België is het weer met linksch Spanje eens. Daar de gezantschapssecretaris van Span je het voornemen te kennen heeft gegeven als zaakgelastigde te Brussel terug te kee- ren, zal ook de Belgische regeering weer een vertegenwoordiger naar de linksche re- gecring zenden. Geen Britsche stap te Rome. Britsche kringen te Rome ontkennen formeel, dat de ambassadeur van Groot-Britannië een stap heeft ondernomen bij Ciano om uitleg te vragen van de oproeping van reservis ten. Men meent zelfs te weten, dat een der gelijke stap ook niet in het voornemen ligt. Voorman der Belgische fascisten bij den ko ning. De koning heeft den voorzitter van de Rexistische partij, Degrelle, ontvan gen. De versterking der Britsche vloot. In het periodiek „Home and Empire" schrijft Stanhope, dat de Britsche vloot dit jaar met meer dan een schip per week zal wor- den versterkt, hierbij inbegrepen de klei nere bodems. De minister v. marine voegt hieraan toe, dat de versterking van de vloot zonder precedent is in vredestijd. On der de grootere schepen, welke op stapel staan, zijn zeven slagschepen, 21 kruisers, 29 torpedojagers, 15 onderzeeërs en 5 vlieg tuig-moederschepen. Van de zeven slag schepen zullen dit jaar vier van stapel loopen. Leeningsovereenkomst voor Tsjechoslowakije gesloten. Gisterenmiddag om 1 uur is op het Foreign Office een overeenkomst ondertcckend door Britsche, Fransche en Tsjechische financieele deskundigen in zake een leening aan Tsjechoslowakije. Fransch verkeersvliegtuig bij Keulen veron gelukt. Gisterenmorgen te half elf is een Fransch verkeersvliegtuig van Air Francc, een Bloch 220, op weg van Parijs naar Berlijn, waarschijnlijk tengevolge van slecht zicht, dicht bij het vliegveld Keulen in aanraking gekomen met een hooge fabrieksschoorsteen. Het toestel stortte neer en werd grootendeels vernield, terwijl zes inzittenden, vier leden der be manning en twee passagiers werden ge dood. Itallaansche schepen doen Barcelona weer aan. Uit Genua wordt vernomen, dat de Italiaansche schepen, welke op Zuid- Amerika varen, wederom 3arcelona zullen aandoen, zoodra de Spaansche regeering haar toestemming zal verleenen. Koning Faroek geen kalief van den Islam. De Egyptische legatie te Berlijn deelt mede, dat de in de pers verspreide ge ruchten over een uitroepen van koning Faroek van Egypte tot kalief van den Is lam, geheel ongegrond is. Heden spreekt Reynaud. Heden zal Rey naud in den Franschen ministerraad voor stellen doen tot bezuiniging bij de open bare diensten. Verwacht wordt dat hij een radiorede zal houden. Von Ribbentrop verlaat Warschau. Be Duitsche minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, is gistermiddag uit arschau vertrokken om naar Berlijn te rug te keeren. Von Ribbentrop en zijn echt- genoote werden door minister Beek en me vrouw Beek naar den trein gebracht. Communisten zweren Tsjang Kal Sjek trouw De C.hinewehe communistische partij heeft uit, Yehan in de provincie Sjensi een te legram gericht tot de Kwo min Tang, waar in zij haar gehechtheid en absolute ge hoorzaamheid aan Tsjang Kal Sjek be looft Dankdiensten na den val van Barcelona. Gisterochtend zijn te Rome dankdiensten, gehouden wegens de verovering van Bar celona. De ex-koning van Spanje en zijn familie woonden den dienst bij. Betoogingen voor linksch Spanje. Studen- ten te Brussel hebben gisterochtend TOogd ton gunste van het republikeinsche Spanje. Spaak ontving een delegatie. ^merikaansche vliegtuigen voor Frankrijk. in een persconferentie heeft president Hoosevelt medegedeeld, dat Amorikaansche viiegtuigfalirikanten met medeweten van de. regeering overeenkomsten hebben aan gegaan voor levering van een ongenoemd aantal vliegtuigen aan Frankrijk.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2