Het karakter van Nieuwediep „Mijn Iki rdljes We gaan weer bridgen! Voor Beatrix Saterdag 28 Januari 1939 Derde Blad Half ziek, moe en akelig? .dokter IJ Vergoeding vakonderwijzers DC MCCISTf FOTO Wie doet er mee aan het tweede tournooi van de Heldersche Courant? Alle abonné's kunnen van de partij zijn tweede Heldersche Courant-bridge-tournooi Maandag 27 Februari a.s,, alle abonné's van dc Heldersche Courant Dc inschrijving is opengesteld tot Donderdag 16 Februari a.s. RkLdg^-dkLmer HeldekicAe (Zonkant o~p ïïlaandayav-o-rid 27 %e&>iuWiL a.ó. Biljartwedstrijd Nic. White and his Band KANMayvta Een der typische gedeelten van Den Hel der is zéker de Kanaalweg. Het levendige water aan de eene zijde; de zeer afwisselende huizenrij aan den anderen kant. Over het water naar den overkant de Mosterdbrug van 1859, tegen het silhouet van de H.B.S. en H.B.S.-tuin. Deze brug voldoet, wat model betreft, aan kunstzinnige eischen, omdat er logische ge dachten aan den vorm ten grondslag liggen. Een brug wordt n.1. gebouwd ten bate van het verkeer en behoort de scheepvaart zoo min mogelijk te hinderen. Vanzelf komt men dan tot een zoo licht mogelijke constructie om de doorvaart zoo hoog mogelijk te hou den. ^ndien een brug, ook wat de leuning betreft, niet te massaal is, dan heeft men tevens het voordeel, dat het uitzicht niet wordt belemmerd. Volgens deze theorie geredeneerd zijn er dus in Den Helder .wel bruggen aan te wij zen, die minder goed geslaagd zouden moe ten heeten. Men weet echter, dat ook deskundigen het niet altijd in alles met elkaar eens zijn. Daarom lijkt het beter hierover niet te gaan redetwisten. De Molenbrug is het pittige type van de oud-Hollandsche ophaalbruggen. Als er in- plaats van deze nog eens een nieuwe over gang gemaakt moet worden, dan zal dit aar dige rustpunt voor het oog noode gemist worden. Moge de nieuwe constructie er dan een zijn, die óók logisch is; sterk en licht. De moderne materialen stellen den bouw meester best in staat om daar iets practisch en moois van te maken. De boomen aan beide oevers van het ka naal helpen mee om een aangenaam geheel te krijgen. De oude exemplaren, die er stonden, zijn in den tijd der mobilisatie omgehakt (1917) en hebben tot brandhout gediend voor de kachels der stadgenooten, omdat de kolen zoo schaarsch waren. Deze boomen, hoewel krom gegroeid en gehavend door den wind, gaven den Kanaalweg iets gezelligs. Onlangs schreef een oud-inwoner dezer stad een gedicht, waarin hij o.a. op meester lijke wijze hun taaien strijd tegen de elemen ten bezong. Hoort U maar: Ik zie op kromme iepen uit, Verbogen, kreupel en verwond. Geen boom die hier nog hooger stijgt Dan tot hij uitgroeit tot het vlak, Dat wel onzichtbaar, maar toch strak De punten aan elkander rijgt, Van zeedijk en van 't hoogste dak. Daar stelt de zeewind een limiet Aan allen groei die nog probeert Om dóór te groeien waar hij keert Tot aan de daken, verder niet! Tot waar de zoute zeewind scheert. Onder het lage lommer bevond zich dan ook de „stijfselbaan" van de stad. De Kanaal weg was toen het rendez-vous van de jongelui. Voor de nieuwe beplanting zijn soorten ge nomen, die beter tegen den zeewind bestand zijn en het resultaat wordt nu langzamerhand heel goed. Ze worden dan ook door de stads- tuinlieden vakkundig onderhouden en ge snoeid. Iets waar men zich vroeger niet erg druk om maakte. De stoepen met hekken, die zich voor vele der perceelen bevonden, zijn thans onteigend en geëlimineerd. Het waren particuliere pri vileges met weinig doel. Zij zijn nu het alge meen belang ten goede komen. Het trottoir kon met de vrijgekomen ruimte belangrijk verbreed worden. Het totaal aanzicht werd er royaler en minder dorpsch door. In bouwkundig opzicht lijkt het gebouw der Nato bank op den hoek van de Lange- steeg wel het best geslaagde in de bonte rij. Het is van het type waarvan er door deze Bank-vereeniging in meerdere steden van ons land zijn geplaatst. Ontworpen door arch. ir. H. Mertens. Het is een goed staaltje van moderne houwkunst, 't Maakt een zakelijke, soliede indruk. Vooral soliede. Onwillekeurig vereenzelvigt men het gebouw met het be drijf, dat er in gevestigd is. Zoodoende is het een voortdurende reclame. Let U eens op de oersterke klinkers die door hun verschillende tinten een prachtige afwisseling geven in de muurvlakken. Ziet U eens naar het pittige, hooge dak! DE R.H.B.S. De Twentsche Bank is ondergebracht in een gewezen doktershuis, uitgebreid met een daarnaast gelegen perceel. De eenigszins monumentale ingang verraadt iets van de decoratieve methoden van de vroeger hier werkende architect Krijnen Jr., die toen eenige Amerikaansche jaren achter den rug had. De R.H.B.S. is groot, doch niet lomp. De ramen van dit gebouw zijn niet gezellig. Het dak zouden we voor het oog gaarne wat meer „beschermend" zien; wat langer door loopend en overstekend. Zoo'n dak als er nu op staat, doet een beetje onnoozel aan. Jammer, dat de H.B.S. geen 20 jaar later is gebouwd, zooals b.v. de Chr. Opleidings school aan de Kolensteeg, hoek Kanaalweg. Déze school is een geslaagde poging om aan zoo'n onderwijsinstelling een vriendelijker accent te verleenen dan men gewend was, arch. J. Krijnen Jr. Het Militair Tehuis is ontworpen door den thans zoo bekenden en gewaardeerden arch. Dudok (bouwmeester van het Hilversum- sche stadhuis). Het dateert van vlak voor den wereldoorlog. Het is een gied uitziend gebouw, hoewel Dudok het nu tóch weer Anders doet. Dinsdag a.s. verjaart onze jonge Prin ses. Een dag waarop we terug zullen denken aan de spontane vreugde van het vorige jaar, toen H.K.H. Prinses Juliana Moeder werd. De foto's, die daarna van het gelukkig gezin in onze krant ver schenen, hebben getoond, dat het met den groei en ontwikkeling van de Ko ninklijke baby voorspoedig ging. Daarin heeft ons volk zich verheugd. Het moederschap is de rijkste gave voor een vrouw. Wie het stralend gezicht van onze Prinses met haar eersteling gezien heeft, is daar opnieuw van overtuigd gewor den. Toch kan deze diepe vreugde ook groote zorg met zich brengen. Dat is in de gezinnen, waarin het nieuwe leven de materieele nood vermeerdert. Het was daarom een zoo sym pathieke gedachte van de echtgenoote van onzen burgemeester, tot de oprichting te ko men van een vereeniging Vóór baby- en Moe derzorg, die den naam van het jonggeboren Prinsenkind gegeven werd. Veel werd door deze vereeniging reeds gedaan. Tal van jonge moedertjes werden door haar geholpen met het eerst noodige; werden geholpen door de eerste moeilyk- heden heen. Maar meer wil de vereeniging doen, ze wil haar werk voor de moeders en baby's uitbreiden. Maar daarvoor is natuur lijk geld noodig en om de kasmiddelen te ver sterken wordt nu a.s. Dinsdag, op den ver jaardag van Prinses Beatrix, een speldjesdag gehouden. Een sympathiek idee! Ieder zal eeremetaal willen dragen. Dames zullen langs de huizen gaan, terwijl ook op straat het speldje zal worden aangeboden. Het bestuur kan nog veel collectrices gebruiken voor dezen speldjesverkoop. Wie zich daarvoor nog beschikbaar wil stellen, wordt vriendelijk verzocht zich Maandag te willen opgeven aan het adres van: Mevrouw Koning, Koningstraat 7880 of Zr. Smits, Binnenhaven 39. Ook kumien collectrices zich Dinsdag morgen om 9 u. nog in Casino melden, vanwaar men met de kussens met speld jes vertrekt. Dames, die zich als lid van deze vereeni- gnig willen opgeven, kunnen het doen door een briefje met naam een dres in een der collectebussen te doen. De contributie be draagt slechts 50 cent per jaar of 1 cent per week. Dat kan dus voor niemand een be zwaar zijn. Mogen velen zich opgeven! DE CHR. OPLEIDINGSSCHOOL De tijden veranderen en wij met hen. De bouwwerken blijven echter grootendeels be staan en getuigen van het goede of minder goede inzicht der ontwerpers en der opdracht gevers. Het is daarom van belang, dat aan deze blijvende monumenten de meeste zorg wordt besteed. Meestal kan zonder .verhooging van kosten een bevredigend geheel verkregen worden, indien het ontwerpen wordt opgedragen aan goed onderlegde architecten met logische vermogens. iPas op |Dat wordt griep! |Neem 1 of 2„ Mijnhardtjes' en de kou komt er uit Ook verdrijven ze wondersnel hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatiek.spit enz. 1 ..Mijnhardtje" 5ct.^ 12 „Mijnhardtjes" 50 et Ingevolge het bepaalde bij art. lOlbis der Lager Onderwijswet 1920 moet de Gemeente raad, indien de gemeente ten behoeve van één of meer openbare scholen vakonderwijzers heeft aangesteld, o.a. jaarlijks vóór 1 April vaststellen hoe groot het gemiddelde bedrag is geweest, dat in het voorafgaande kalender jaar per leerling aan die school of scholen aan belooning van vakonderwijzers is uit gegeven, zulks afzonderlijk voor de scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onder wijs. Gezien de door Burgemeester en Wethouders overgelegde berekening, waaruit blijkt, dat over het jaar 1938 is uitbetaald wegens be looning voor vakonderwijzers aan de open bare U.L.O. school 3.452.terwijl wegens niet verhaalbare pensioensbijdragen voor die onderwijzers is betaald 190.46; Overwegende, dat het gemiddelde aantal leerlingen krachtens artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920 aan de U.L.O. school be droeg 192 2/3; verzoeken B. en W. den raad te besluiten het gemiddeld bedrag, dat óver het jaar 1938 per leerling is uitgegeven aan belooning van vakonderwijzers der openbare U.L.O. school vast te stellen op 18.91. JACLI. '»'o Ditmaal niet in „Zeebad", maar in „Casino" en wel op Maandag, 27 Februari a.s. Het is ons gebleken, dat de belangstelling voor het bridge sinds de Heldersche Courant haar eerste bridge-concours hield, in October 1937, er niet minder op geworden is. In tegendeel, er wordt allerwegen zooveel gebridged, dat men eer der zou zeggen, dat de belang stelling voor dit spel nog steeds groeiende is. De bridge-avonden van de Marine b.v. en ook die van den Bond van Oud-Onder officieren, zijn telkens weer een nieuw succes, en Maandag jJL konden we nog persoonlijk con- stateeren, dat het A.V.R.O.- tournooi zich in een groote be langstelling van bridgend Den Helder mocht verheugen. Mede naar aanleiding van herhaalde verzoeken om nog eens een reprise te geven van het H. C.-tournooi hebben direc tie en redactie van ons blad be sloten tot het uitschrijven van het Een snap'shot van de eerste drive der Held. Courant in October 1937. te moeten overgaan. Wij stellen ons voor dit tournooi te houden in Casino en wel op dus over een maand. Zij, die kunnen deelnemen. Wij verwachten voor dit tournooi, evenals dit voor het eerste het geval was, weer een groot aantal inschrijvingen. De deelname staat open voor Dezen hebben niet anders te doen dan onderstaanden bon nauwkeurig in te vullen en dezen in een gesloten enveloppe, waarop men in den rechter bovenhoek Bridge-drive H.C. gelieve te zetten, aan ons kantoor te bezorgen. Daar aan deze drive, die van grootere allure zal zijn dan de eerste, groote kosten verbonden zijn, zullen wij ditmaal een inschrijfgeld van 50 cents per persoon of 1.per paar moeten heffen. Behalve de ingevulde strook gelieven de a.s. deelnemers ook het bedrag voor hun inschrijving in de enveloppe te doen. Wij wijzen er vriendelijk op, dat over het inschrijfgeld niet gedisponeerd kan worden. Er zal weer gespeeld worden om aardige prijzen, terwijl van het aantal deelnemers zal afhangen in hoeveel groepen de deelnemers zullen worden verdeeld. Wij hebben het voornemen de groepen niet te groot te maken, zoodat de drive op een redelijk tijdstip zal eindigen. Naarmate de datum, waarop de drive zal worden gehouden, nadert, zullen wij in de Heldersche Courant meerdere bijzonderheden bekend maken. Men raadplege de komende nummers dus nauwkeurig. Voorloopig vatte men echter de pen ter hand en vuile onderstaanden bon in en zende ons deze zoo spoedig mogelijk toe! Ondergeteekende(n), abonné'(s) van de Heldersche Courant, wenschen(t) gaarne deel te nemen aan bovengenoemde bridge-drive. Het verschuldigde inschrijfgeld A fgaat hierbij. Naam van de(n) teamleider(leidster) Adres Naam van de(n) partner Adres (Zij, die zich zonder partner opgeven, vullen alleen hun naam en adres in. Hun wordt dan door de H.C. een partner aangewezen.) In café Woud aan de Binnenhaven werd de eerste ontmoeting gespeeld tusschen de clubs Anna Paulowna en Ons Genoegen. Er was veel belangstelling, hetgeen zich liet verklaren door het medespelen bij Anna Paulowna door den heer C. Slikker, oud- Nederlandsch kampioen eerste klasse klein biljart. In totaal werden 32 partijen gespeeld, waarvan Ons Genoegen er 18 en Anna Pau lowna er 14 won. De totaalcijfers waren: Ons Genoegen 1232 car. in 590 beurten. Gem. 2.72. Anna Paulowna 1435 car. in 681 beurten. Gem. 2.73. De hoogste serie bij Anna Paulowna werd gescoord door den heer Slikker met 112 ca ramboles, bij den Helder door den heer L. Tjittes met 30 caramboles. Dinsdagavond a.s. wordt de return-match gespeeld te Anna Paulowna. Op veler verzoek, zoo schrijft ons de Casino-directie, brengt Casino nog eenmaal de hier zoo populair geworden Band van Nick White and his Swingers. Dit all round dans- orchest, dat zoozeer bij de vele dansliefheb bers in den smaak valt, komt thans voor de 3e maal in Den Helder en geeft morgen een Thé dansant en Soiree in Casino. Men zie de advertentie.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9