DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Morgen verjaart ons Prinsesje Toont thans Uw vredeswil, zegt Chamberlain Vrcesclijk ongeluk te luliattadorp vJL/eerbericht KONING-STRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 30 JANUARI 1939 67e JAARG. No. 8529' Russische troepen naar Midden-Siberië 1 Doode'ijke va! van een stroozolder Mussoüni's hulp aan Spanje was eigenbelang Hitier spreekt vandaag twee uur De Franco-bommen op de Brifsche schepen Geen Fokkers meer op de ÏGNJX.M -lijnen Geen woorden maar daden wil de Italiaansche pers Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Vader treft zijn kind HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Foto F. Ziegler, Den Haag Lief Prinsesje, Dat voor 't eerst verjaart, Wij denken zoo veel aan Uw jonge leven. Met groote liefde en trouw omgeven, En zoo genadig beschermd en bewaard. Morgen verjaart Gij mi velerlei Trekt wéér aan het oog van Uw volk voorbij! Wij d'enken aan stille mogenuren, Waarin de minuten eind'loos duren, Toen bij het begin van een nieuwen dag De spanning over de landen lag. We vroegen 't elkander, we hoopten ep wachtten, En in ons toefden zoovele gedachten Aan 't geen zoo nabij was en komen zou Aan 't stille gebed van een Koningsvrouw! En plots daar wapperden vlaggen op straat, De klokken luidden, een overdaad Van vreugde ging er door Neerland's gezinnen, En trok vol ontroering de harten binnen! Men trok al zingend langs gracht en pleinen, Des avonds vlamden de lichtende lijnen, Want, o vreugde, vanuit een wit paleis Begon een Prinsesje Haar levensreis! En nu? Wij hebben U lief gekregen, Omdat Ge steeds zijt op al onze wegen, Nóg meer als op dien eersten dag, Bij uitbundige feesten en wapp'rende vlag. We denken aan U bij zoovele dingen, Niet slechts door wat blijde herinneringen, Maar, wijl ook door U ons Oranje, dat leeft, Bezit van ons hart genomen heeft! Lief Prinsesje, Dat voor 't eerst verjaart, God zeeg'ne Uw opgroei. Uw jonge Leven, Hij moge U met Zijne bescherming omgeven, Blijf steeds in Zijn hoede genadig bewaard! Moog" zóó een dag vol van zonneschijn, Uw eerste, Uw blijde verjaardag zijnll Januari 1939. f Nadruk verboden.) KROES. Vrees voor versterking van het anti-kominternpact. Een Japansch bericht, dat gebaseerd zou zijn op „hoogst betrouwbare in- lichtnigen uit de hoofdstad van Mandsjoekwo", maakt melding van concentratie van „een ontzaglijk aan tal troepen" in en rond Omsk en Tomsk door de Sovjets. Men ziet hierin een bewijs dat de Sovjets voornemens zijn, het hoofd te bieden aan deri toestand, die uit versterking van het a^ti- kominternpacf zou ontstaan. Naar aan het bericht nog wordt toegevoegd, merken mili taire deskundigen on, dat de Sovjet-strijd krachten in Midden Seher'ë zich ingeval van vüandeliikheden in het Verre Oosten en Westen in een zeer voordeelige positie zou den bevinden. De betrekkingen tusschen Kwo- mintang en communisten. Uit Tsioengking wordt geseind, dat het schijnt, dat het. probleem der betrekkingen tusschen de Kwomintang en de communis ten één der voornaamste onderwerpen van bespreking is geweest in het comité der cen trale executieven der Kwomintang, die se dert 21 Januari daar bijeen zijn. in de ten slotte aangenomen resolutie wordt vastge legd, dat het onmogelijk is bij de jeugd der Kwomintang andere partijen als zoodanig op te nemen. De communisten hadden toelating der communistische jeugdorganisaties in de Kwomintang gevraagd. Daarentegen zal de hooge oorlogsraad, die tot dusverre onder de Kwomintang ressorteerde, in het vervolg onder de Centrale Regeering staan. Hij zal verscheidene ministers omvatten en leden der commissie voor militaire zaken. Dit be sluit opent onmiddelijk den toegang tot het nationale defensieorgeen voor leden van an dere partijen dan de Kwomintang. Zaterdagmorgen om half negen was de •'7-jarige landbouwerszoon H. J. bezig op den zolder stroo naar heneden te werken door een luik. On een gegeven oogenblik zette het stroo zich in het luik vast, waarop H. J. trachtte het door het. luik heen te duwen. Daarbij gleed hij uit, viel en sloeg door het stroo heen naar beneden, waar hij met het hoofd op een stëenen deel te recht kwam. De man bekwam een schedelfractuur en brak een halswervel. Hij was op slag dood. Om Frankrijk te beletten ge kleurde troepen door Spanje te voeren. FRANKRIJK: EEN TWEEDE CARTHAGO. Wel zeer duidelijk blijkt uit een ar tikel in de Gazetta del Popoio, een Italiaansch dagblad, dat Mussoüni alleen in Spanje tusschenbeide is gekomen uit strategisch belangen- oogpunt tegen Frankrijk. Met het steunen van de door Franco ont ketende beweging beoogde het mede te wer ken aan de instelling in Spanje van een po litiek regime, dat ingeval van een Euro- peeschen oorlog vijandig zal staan tegen over een evenfueelen doortocht door het Iberisch schiereiland van Afrikaansche con tingenten van het Fransche leger. Di.t alles blijkt dan uit een artikel van Ansaldo in de Gazetta del Popoio, die Frankrijk yergelijkt met het Carthago uit de Phoenicische oorlogen en uiteenzet dat Mussoüni, om Rome te behoeden voor een zelfden aanval als die van Hannibal, d.w. z. van overweldiging door Frankrijk met de hulp van door Spanje aangevoerde gekleur de troepen, uit Afrika, in 193(1 zijn toevlucht heeft genomen tot een soortgelijke oplossing als die welke Scipio in 208 v. Chr. heeft ge bruikt. Vandaar de ontscheping van Ttali- aansche legionnaires in Spanje, teneinde, naar de officieuze publmist verklaart, den nieuwen Middellandsehe Zee-kringloop AfrikaSpanjeFrankrijk" waardoor zich eens zooveel barbaarsebbeid over Rome ver spreid beeft, te verbreken. Na betoogd te hebben, dat het doel van Frankrijk is, de Rijngrens te verdedigen en Rome bij de eerste de beste gelegenheid te vernietteren, vervolgt Ansaldo: Daarom werft de Fransche generale staf op intensie ve wijze strijdkrachten in Afrika, zooals eertijds Hannibal deed, en om het. vervoer dezer contingenten naar Frankrijk te verze keren, tracht dit land Snanje aan zich dienstbaar te maken. De iournalist ver klaart, dat dit .imperialistische plan" van de derde renuhliek geslaagd zou ziin, als er geen Ttaliaansphe inmenging ware geweest en dat de val ven Bareelnna derhalve iets meer heteekènt dan een aa-n de internatio nale Ro'siwistische propaganda toege brachte slag. Duitsche pers is 't hiermede roe rend eens. Het is opvallend dat denzelfden dag het officieele orgaan van de Duitsche nafionaal- socialistische partij de Völkische Beobach- ter, vrijwel precies hetzelfde schrijft Het blad wijst er op. dat „de politieke wet Italië voorschrijft alle maehtseischen van Spanje in Tanger en Marokko te steu nen". Voorts beweert het blad dat. „het irreden tisme van Nice en Corsica" een hinderpaal vormt voor een Franseh Italiaansche toena dering. Tegenover Frankrijk, waar het ge boortecijfer daalt, stelt het blad „het jonge Italië met het sterke bloed dat gebrek aan ruimte heeft". Het orgaan doet een aan val op de opstellers van het accoord van 1915 tusschen de geallieerden ep Italië. Zij .hebben de verdragen in acht te nemen. Italië tart het lot in het strijdperk. Frankrijk gelooft in hetwapen, Italië gelooft in den geest". Verder somt het blad de bondgenootschap pen op, waar Italië op kan rekenen en be sluit: „Advocatenlisten kunnen wel een pro ces doen winnen, rniaar nooit zou men zoo geschiedenis kunnen schrijven". DE BUITENLANDSCHE POLITIEK WORDT IN EEN HALF UUR „GE DAAN". De rede, die Hitier hedenavond voor den Rijksdag zal uitspreken, zal on geveer twee uur duren. Men meent te weten, dat het geheele eerste gedeel te der redevoering gewijd zal zijn aan cijfers en statistieken over de eerste zes jaren van het derde rijk. De buitenlandsche politiek zal in on geveer een half uur behandeld wor den. In Berlijn wordt gezorgd voor instal laties om de rede door een zoo groot mogelijk aantal personen te laten vol gen. Londen wenJt zich tot Burgos. Reynolds News bericht, dat de Britsche regeering een in krachtige bewoordingen gestelde nota zou hebben overhandigd aan Franco, waarin de regeering van Burgos wordt gevraagd nauwkeurig haar bedoelin gen uiteen te zetten ten aanzien van de be taling der schadevergoeding voor de Brit sche schepen, welke werden beschadigd bij bombardementen door de luchtmacht van Franco. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Britsche agent te Burgos opdracht heeft gekregen onmiddellijk antwoord te eischen, opdat dit te Londen bekend is voor het begin van- de debatten, welke morgen in het parlement worden gehouden. De Msb. verneemt, dat de K.N.I.L.M. voor nemens is haar Fokker-vliegmachines door andere toestellen te vervangen. Aneta kan hier nog aan toevoegen, dat op het vliegveld te Semarang. dat thans nog in gebruik is. slechts Fokkers kunnen lan den. Bij openstelling van het nieuwe vlieg veld zuilen andere machines worden ge bruikt. De Fokkers zullen dan langzamer hand uit den lijndienst worden genomen en o.a. voor karteering worden gebruikt. Welke toestellen voor de Fokkers in de plaats zullen komen, kon de K.N.L.M. nog niet zeggen. ENGELAND HEEFT DAT REEDS GEDAAN. ZOOLANG ER GEEN WEDERZIJDSCH BEGRIP IS, ZET ENGELAND ECHTER DE BEWAPENING IN VERSNELD TEMPO VOORT. CHAMBERLAINS REDE WELWILLEND ONTVAN GEN. Als inzet van een voor de interna tionale verhoudingen zeer belangrij ke week heeft de Britsche minister president Chamberlain te Birmingham een rede gehouden. Hedenavond spreekt Hifler en in den loop dezer week Mussoüni. Chamberlain heeft den nadruk gelegd op Engelands op rechten vredeswil en zijn bereidheid met andere naties op voet van gelijk heid te onderhandelen Zoolang er echter geen wederzijdsch begrip is, moet Engeland zich voorbereiden op zijn verdediging. Daarom zet het de herbewapening met energie voort, ofschoon dit uit de aard der zaak betreurd wordt. De vrede kan alleen in gevaar ko men door een uitdaging, zeide Cham berlain, nameüik den eisch om door geweld te overheerschen. Daarte gen zouden de democratische staten zich moeten verzetten. In Chamber- Iains rede kwam scherp naar voren, dat Engeland thans verlangt dat an deren ook eens iets voor den vrede moeten doen. Zooals reeds meer Eet geval ïs geweest heeft Chamberlain zijn politiek gerechtvaar digd, door te zeggen, dat niemand de ver antwoordelijkheid heeft die op zijn schouders ligt en niemand de volledige kennis heeft van alle omstandigheden, die slechts aan de__Britsche regeering hekend zijn. Als ik op mijn beleid terugzie, is er niets, dat ik be treur; zei Chamberlain, ik" heb ook geen re den om aan te nemen, dat een andere koers de voorkeur zou hebben verdiend. Tot slot van zijn rede, zeide de minister president: Ik blijf er van overtufgd, dat er geen ge schillen, hoe ernstig ook, zijn, die niet zon der oorlog kunnen worden geregeld door overleg en onderhandelingen, zooals ook is neergelegd in de verklaring van München". „Wij zijn niet naar Rome gegaan om han del te^ drijven, maar om de Ttaliaansche staatslieden beter te leeren kennen, om door persoonlijke besprekingen een standpunt te vernemen en om de zekerheid te krijgen, dat zij ons begrepen. Wij hebben volkomen onenharfig tresnroken aan heide kanten en ofschoon wij elkander niet hebben bekeerd of getracht te hekeeren. tot ons standpunt on de punten, waarop wij wellicht van mee- ning verschilden, kan ik zeggen, dat wij hebben afscheid genomen ais hetere vrien den van het oogenblik af, dat wij den Ita- liaansehen bodem betraden! De reactie on het bezoek demonstreerde het dfene en hartstochtelijke verlangen van het Ttaiiannsehp volk naar "den vrede, ©en ver langen. dat in dit land, ziin weerga weder- vindf. Dit gevoel hiiift niet hepprkt tot dp volken van Fn geland en Ttaiië, ge vindt het ook In Frankrijk en Duitschland en, naar ik geloof, in ale landen! -ter wereld," - Verwachting: Geen neerslag van beteekenis, zwaar bewolkt tot betrokken, matige tijde lijk krachtige Oostelijke wind, weinig verandering ir temperatuur. ONVERWACHTS GING HET GE WEER AF... Zaterdagmiddag is te Julianadorp een gruwelijk ongeluk gebeurd. Toen de ongeveer 45-jarige R. Noot, veehouder, wonende aan den rijks weg in Koegras, in gezelschap van zijn zevenjarig zoontje op zijn erf o-p jacht was naar een bunzing, ging op eens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht. In hoogst ernstigen toestand werd de jongen met een brancard van het vliegkamp „De Kooy" naar het St. Lidwina Ziekenhuis te Den Helder overgebracht .waar terstond opera tief werd ingegrepen. Dit mocht ech ter niet meer baten. Korten tijd la ter is de iongen overleden. De tragiek van het noodlottig ge beuren wordt nog verhoogd door het feit, dat de veehouder zeer onlangs zijn vrouw heeft verloren. Onze correspondent geeft over dit tra gisch gebeuren nog de volgende bijzonder heden. Zaterdagmiddag zou men op de vrachtauto van Jnc. Jimmink op de boerderij, bewoond door den heer B. Noot een vracht stroo la den. Tijdens dat werk ontdekte men een bunzing in den stooboon. Om het dier on schadelijk te maken, liep Noot het huis in teneinde het geweer te halen. Haastig daarmede buiten komende is door onbekende oorzaak plotseling het schot af gegaan. en dit trof het fongste zoontje van Noot, dat daar op 't erf was, in de dij en lendestreek. Door het schot hagel werd het kind ernstig gewond. Onmiddellijk werd dokter Swaters ontboden, die snel ter plaat se was. en de eerste hulp verleende. Deze oordeelde 't noodig dat 't. kind ter verdere behandeling naar het Lidwina-stichting te Den Helder vervoerd werd. Het ongeluk verwekte in de buurtschap „De Kooij" consternatie en werd druk be sproken. PERSCOMMENTAREN. De Britsche pers legt vooral de nadruk op Chamberlains opmerking, dat de houding van Engeland ondubbelzinnig is uiteengezet, en dat hot thans tijd is, dat anderen hun bijdrage leveren. Dit wordt beschouwd als een rechtstreeksche vraag, waarop heden van Hitier antwoord wordt verwacht. De Italiaansche pers heeft de rede met sympathie ontvangen. Vooral wordt gewezen op enkele passages, welke betrekking heb ben op den reis naar Rome. In het alge meen wordt de rede beschouwd als een „vre- desgebaar". Men erkent de oprechtheid, goeden wil en het realisme van Chamber lain. De Popoio di Roma zegt echter, dat wel allen den vrede willen, doch niet, denzelfden vrede. De totalitaire staten verlangen een vrede, welke „zekere" voor hen noodzake lijke, levensvoorwaarden vervult". De Giornale d'Italia is van oordeel, dat de feiten Chamberlains woorden eigenlijk logenstraffen, hoe goed het ook is bedoeld. De onverzettelijkheid, die door de demo cratische staten (bedoeld wordt Frankrijk) bij voorbaat getoond wordt, zelfs voordat de vragen omschreven en de onderhandelingen begonnen zijn, is in strijd met den geest van de rede van Chamberlain. De vrede, zoo besluit het blad, wordt opgebouwd met vaststaande feiten en niet met ijdele woor den. Amerika voldaan. De rede, welke éle Britsche minister-nresi- dent heeft uitgesproken, is in Amerikaan- sche politieke kringen met een zekere, vol doening ontvangen. Men is van oordeel, dat Chamberlain zich vereenigt 'met de door Roosevelt in ziin boodsehan aan het con gres uiteengezette beginselen inzake de noodzakelijkheid van verzet tegen de no- eingen om door hrunt geweld de wereld te regeeren. Men aanvaardt de door Chamber- lan voorgestelde vereeniging van de demo- ci^itieën. Ook de woorden van Chamberlain over het versneld tempo van de Britsebe herbe wapening hebben levendige voldoonin"- op wekt en worden beschouwd als een onmid dellijke waarschuwing aan de dictators

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1