De gemeenlen en de werkverschaffing DE LAMP Postvlucbten op Indië DE WERELD weinig woorden. in de Woestijn Noordholland maakt een goed figuur Dc eerste verjaardag van Prinses Beatrix De bankfraude te Maastricht Twentsche textielarbeiders in Duitschland ontslagen Motorboot aan den grond geloopen Krijgt Purmerend een landbouw-winterschool door Ethel M. Dell 9 HET RONDSCHRIJVEN VAN MI NISTER ROMME ONDER DE LOUPE. In een vergadering van Vrijz. Dem. Raadsleden in de Kanterkieskring „Den Helder" gehouden te Alkmaar, hield de heer P. Kikkert, burge meester van Middenbeemster en voormalig Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Noordholland een inleiding over de jongste circu laire van ministers Romme aan de gemeentebesturen, inzake de uit breiding der werkverschaffing. Spr. noemt de circulaire een zeer geluk kige, aangezien gemeentebesturen er door in de gelegenheid worden gesteld de te werkstelling uit te breiden. De uitbreiding echter moet ondergeschikt worden gemaakt aan het scheppen van een blijvende werk gelegenheid. Vooral in dit laatste ziet hij het groote belang. De minister verwijst niet naar het be kende plan Westhoff, doch zegt in de eerste plaats te hebben gedacht aan ontginning, bebossching en ruilverkaveling. Eventueel kunnen echter ook andere objecten in aan merking komen. Spr. geeft in verband daarm.ee een kort overzicht over de werkverschaffing, waarbij hij zich bepaalt tot de moest markante punten. Sprekende cijfers. Voor de circa 300.000 ondersteunden wor den jaarlijks circa 300 miilioen gulden be steed. Van deze 300.000 zijn 55.000 tewerkge steld. Men rouleert nu wel, doch dit maakt, het aantal tewerkgestelden niet grooter. Thans wil men trachten te komen tot 100.000 te werkgestelden. Dit is mede daarom zoo goed, omdat de stelregel: „Arbeid voor den steun" de eenig juiste is. Spr. memoreert in dit verband de slech ter wordende mentaliteit bij langdurige werkloosheid en verheugt zich tevens over de radiorede van H. M. de Koningin, betref fende de geestelijke herbewapening. Jeugdwerkloosheid voert tot groote ver wildering onder de jeugd en de voorgeno men plannen der regeering in dit opzicht verdienen alls toejuiching. Werkverschaffing en geestelijk welzijn van het volk gaan in deze hand in hand. In dit opzicht zijn zeer belangrijke onderzoe kingen gedaan door het Dep. v. Soc. Z., waaromtrent vermoedelijk t.z.t. een rap port te verwachten is. Het plan Westhoff. Spr. vindt veel in het plan Westhoff, wat hij kan onderschrijven. O.a. het plan om de werken te doen uitvoeren door een op te richten maatschappij, die de werken van derden subsidieert. Daarbij worden de werkloozen geplaatst in normaal werk tegen normaal loon. Nu beoogt het plan Westhoff in de eerste plaats opheffing des werkloosheid op het platte land. Daarnevens echter hebben we de werk loosheid in de steden, waar de uit te voeren objecten meestal veel minder arbeidsinten sief zijn dan op het platteland. Deze stede lijke werkloozen, dikwijls vakarbeiders, lee- neó zich minder goed voor ontginningen, grondwerk enz. Daarom zal nu via het werk fonds worden getracht ook hier verbetering te brengen. Spr. leèst overigens in het plan Westhoff een poging tot het maken van de werkver schaffing tot een staatszorg. Tot dusverre achtte de regeering hier de taak van de ge meente primair. De slechte toestand der ge meentelijke finantiën was evenwel oorzaak, dat de uitvoering van deze gemeentelijke taak dikwijls zeer veel te wenschen over liet. Jammer, dat 't niet in werkver schaffing was" Men kent thans lo. gemeentelijke werkverschaffingen met rijkssubsidie. 2o. Rijkswërkverschaffing. Vooral in Drente is in dit opzicht veel werk verricht, evenals door de Rijkswaterstaat. Toen het kanaalvak Stolpen— Schagen werd aanbesteed bleken noch werkgevers noch werknemèïs bereid te adviseeren dit in werkver- schaffing te laten doen. Spr. acht dit jammer. Alles zou dan in handkracht zijn gegaan en in plaats van 300 zou den wellicht 100 arbeiders te werk zijn gesteld. Op het oogenblik zou het bij soortgelijke werken vermoedelijk anders gaan. Het werk wordt daardoor weliswaar duur der, maar de menschen loopen niet in de steun, waardoor buitengewoon veel wordt gewonnen. Thans neemt in zulke gevallen het Rijk de zaak over tegen normalen aanbestedingsprijs en een zeker percentage. Alles bijeen genomen heeft een kentering plaats in de opvatting omtrent werkloos heid. 3o. tewerkstelling bij of door derden, b.v. Ontginningsmaatschappij „Noord Holland". Hierbij wordt door de overheid volstaan met een subsidie in de loonen. Aangezien hier mee alle risico voor de overheid opkomt, is deze vorm voor haar een zeer attractieve. De baggerregeling. Spr. blijkt zeer te spreken over de „bag gerregeling", waarbij echter de omstandig heden voor de belanghebbenden zijn ver zwaard, Daarnaast zijn er gemeenten, waar de werkloozen geplaatst worden in een rege ling bij het „greppelen". Dit geschiedde lang zamerhand meer en meer met een greppel- ploeg. Door middel van toeslag kon een en ander in handwerk worden verricht, waar door de greppelploeg kan worden afgeschaft Spr. vermeldt voorts de werken in de dui nen en in den Wieringermeerpolder, waar van te vermelden zijn o.a. den aanleg van waterleiding en electrisch net. De lasten daarvan waren enorm groot. Men rekende echter op een volledige tege moetkoming ten aanzien van de loonen door de overheid en dit is mogelijk gebleken. Ook elders zou iets dergelijks in overweging kun nen worden genomen. De toezegging van den minister komt er op neer, dat door het Rijk uit het Werkfonds zoodanige toeslagen aan de gemeenten zul len worden gedaan, dat het verschil in kost prijs bij uitvoering op.normale wijze en in handwerk, geheel voor rekening van het Rijk komt. Noordholland in een uitzonderings positie. Overigens is de provincie Noordhol land de eenige, die een post uittrekt voor soortgelijke „bijkomende kos ten". Hiervoor is een bedrag uitge trokken van ca. 1 miilioen gulden, waarmee de werkverschaffing op prachtige wijze wordt gestimuleerd. In verhand met de uitvoering van het plan Westhoff, wijst spr. overigens op cle veende rij „De Eendracht", bij Halfweg, 'die in Noordholland door de provincie is aange kocht ën die daar wordt herschapen ïn cul tuurland. Samenvattend komt spr. tot de conclusie, dat de werkloosheid op alle wijze moet wor den bestreden, aangezien arbeid verre de voorkeur verdient boven steun; dat arbeids intensieve objecten de voorkeur verdienen en dat het Rijk, gezien de finantieel moeilijke positie van vele gemeenten, hier dient voor te gaan. Levendige discussie. Er volgde een levendige discussie, waar uit wé o.a. aanstippen, dat de heer Ritmees ter, burgemeester van Den Helder,- de be wondering voor het plan Westhoff allerminst bleek te deelen. Met uitgebreid cijfermate riaal toonde hij aan, dat sommige calculaties onjuist moeten zijn. We memoreeren b.v.: de heer Westhoff geeft aan 275.000 H.A. woeste grond in Nederland, de heidemaatschappij ziet er slechts 90.000. Ook omtrent, de becij ferde manweken van Ir. Westhoff geeft hij zeer afwijkende berekeningen. Er moeten echter verbeteringen komen. Eensdeels zullen deze moeten voortsprui ten uit een betere geest, onder het volk op de wijze als door IJ. M. de Koningin tot uit drukking gebracht. Daarnaast echter zullen vooral de gemeen ten zelf moeten aanpakken. Na het debat volgde sluiting. De viering te Amsterdam. Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix op morgen 31 Januari a.s. heeft de vereeniging tot .ver edeling van het volksvermaak des avonds van 8 tot 10 uur een aantal muzikale mar- schen door de hoofdstraten van Amster dam georganiseerd. Hieraan zullen vier muziekcorpsen mede werken, n.1. 't Amsterdamse-li Politie Muziek gezelschap, de Postharmonie, het V.A.M.I.- muziekcorps en het Waterlandsch fanfare corps. Daar het jaargetijde zich niet leent voor het geven van openluchtconcerten, heeft volksvermaak gemeend deze achterwege te moeten laten. Wel zal de heer J. Vincent des avonds om acht uur het carillon van 't Koninklijk Paleis bespelen met medewerking van het muziekcorps van het leger des heils. Nu de politie hare volle medewerking heeft verleend voor de marschen door de drukste straten o.m. de Kalverstraat, hoopt Volksvermaak, dat het publiek zijnerzijds voor een ordelijk verloop zal zorgdragen, opdat bij volgende feestelijkheden een her haling mogelijk zal zijn. Directeur van filiaal der Ned. Middenstandsbank een man zon der verantwoordelijkheidsgevoel Cliënt medeplichtig? De Tel. vermeldt nadere bijzonderheden over de fraude bij het filiaal der Ned. Mid denstandsbank te Maastricht, in verband waarmede, zooals wij onlangs meldden, de procuratiehouder de heer Neuss tijdens zijn vlucht naar Amerika, te Le Havre gear resteerd werd. De gepleegde malversaties hebben volgens het blad o.m. betrekking op het volgende: De Bank pretendeert van een zijner cliën ten, den heer Weiss circa f 750.000 te vorde ren te hebben, waartegen zij een dekking aan effecten heeft *an c.a. f 200.000, zoodat de netto-vordering vijf en een halve ton be draagt, terwijl de heer Weiss stelt, dat zijn rekening bij de Middenstandsbank een „over waarde" heeft van circa f 100.000. Over dit verschil van f 650.000 in totaal loopen nu procedures tusschen bank en ge noemden cliënt, Het blijkt dat de effecten administratie een groote warboel is. De di recteur, de heer Bartels, die inmiddels door het hoofdkantoor der bank van zijn functie ontheven is, oefende zoo goed als geen con trole uit en daarbij kwam dat de procuratie houder den heer Weiss voorgesteld zou heb ben verder te speculeeren. Met fondsen van andere cliënten werd het tekort op de reke ning van Weiss verdoezeld en Neuss stuur de vërvalschte staten naar Amsterdam. Dè Telegraaf spreekt hier zijn verwonde ring uit, over het féif, dat een - cliënt, die merkt, dat zfjn rMfcening niet klopt, deze rus tig bij de Bank aanhoudt en voorts ver baast het blad zich er over, dat de Centrale Bank geen saldobiljetten van den grootsten rekeninghouder van het Maastrischtsche filiaal geëischt heeft. Geen organisatorische fout van de Ned. Middenstandsbank als geheel. Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, directeur van de Ned. Middenstandsbank te Schagen, wiens meening wij vroegen, deelt ons in verband met bovenbedoelde publicaties me de, dat er van een gebrekkige controle door de Centrale Bank geen sprake is, integen deel geschiedt deze zeer nauwkeurig. Het in Maastricht gebeurde staat geheel op zichzelf, is te wijten aan de ongelukkige situatie dat hier een onverantwoordelijke directeur zijn onbetrouwbaren procuratie houder kansen gaf voor zijn operaties, ter wijl het bovendien waarschijnlijk is, dat de cliënt Weiss medeplichtig wak aan de fraude. Deze heer staat, na de justitioneele inmenging, dan ook onder toezicht. Er is hier, zoo verklaart ons mr. Buiskool, geen sprake van een organisatorische fout bij de Ned. Middenstandsbank als geheel, doch slechts, zooals hierboven geschetst, van een plaatselijk ongelukkigen en zeer afkeurens- waardigen toestand, waartegen geen enkele controle is opgewassen. Fabrieken krijgen geen Hollandsch geld meer. Over het ontslag, dat eenige honderden Nederlandsche textielarbeiders in Duitsch land, nabij de grens van Twente, heeft ge troffen, vernemen wij nog, dat in de fa briek .Bussmaate" van de fa. B. Rave en Co. te Nordhorn vijftig procent der Neder landsche arbeiders mondeling met ingang van 1 Februari is opgezegd. Nog Donder dag, 20 Januari, hadden de Nederlanders een briefje ontvangen, waarin de firma ver klaarde, dat zij niet ongerust behoefden te zijn, want dat de firma nog tot 31 Maart verlof had met hen op dezelfde wijze door te werken. Te Nordhorn werken ongeveer vijfhon derd Nederlanders, van wie 68 bij Rave en Co. en de overigen bij Nichüls Dütting. De ongehuwde arbeiders bij Nichüs Düt ting ontvingen Zaterdagmiddag een brief, waarin hun werd medegedeeld, dat de fir ma vanaf 1 Febr. 1939 geen Hollandsche guldens meer kreeg en zoodoende den Ne- derlandschen arbeiders niet meer in Hol landsch geld kon uitbetalen. Ook te Gronau zijn ongeveer 250 Neder landsche textielarbeiders ontslagen. Het aantal door ontslag getroffenen be draagt te Losser en Overdinkel driehonderd, te Denekamp en omgeving tweehonderd. Ook in andere takken van nijverheid hebben in Duitschland werkende Nederlan ders wegens dezelfde reden ontslag gekre gen. Sedert Zaterdag zit het Nederlandsche mo torschip Vaderland, kapitein Roels, in het Zuiderrak bij den z.g. Paardenhoek aan den grond. De sleepboot Stortemelk 2 is gister ochtend naar de plaats der stranding uitge varen, doch onverrichter zake teruggekeerd aangezien de kapitein van de Vaderland geen assistentie wenschte, omdat het schip niet in gevaar verkeert. Hij hoopte in de af- geloopen nacht bij hoog water vlot te kim men komen. Oficieuse toezegging schijnt reeds te zijn gegeven. De kans dat Purmerend en niet Alkmaar een Landbouwwinterschool zal krijgen, is zeer gestegen door het feit, dat de besturen van de landbouwbonden de voorkeur heb benben gegeven aan Purmerend boven Alk maar. Volgens de Prov. Noordh. Courant, het plaatselijk orgaan, is de officieuse toezeg ging tot steun van het Purmerender ver zoek reeds gegeven. Nu de combinatie la gere landbouw- en tuinbouwschool dus niet geprefereerd wordt, is het, naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, niet uitgesloten, dat plannen tot stichting van een aparte tuinbouwschool in Purmerend, onder een eigen bestuur, met succes worden bekroond zegt het blad. Vrijdagmiddag heeft het bestuur van de landbouwschool te Purmerend zich, onder voorzitterschap van burgemeester Crarn- winckel, met algemeene stemmen (131 uit gesproken voor omzetting van de winter- school in een Rijkslandhouwwinterschool Een referendum onder de belanghebbende ouders zal niet worden gehouden. Woens dag a.s. zullen de locale landbouworganisa ties bijeenkomen. Daarna kan de aanvraag tot stichting van een Rijkslandbouwwinter- school te Purmerend definitief worden in gediend. Tot zoover de Prov. Noordh. Courant. Het lijkt ons toe, dat de kansen van de Wierin- germeer hierdoor niet zijn gestegen, omdat het niet waarschijnlijk is, dat het Rijk drie landbouwscholen boven het IJ zal willpn bekostigen.. Wij vernamen inmiddels uit betrouwbaren bron, dat de mogelijkheid van het stichten van een school van be paalde richting in de Wieringermeer niet is uitgesloten, als de plannen voor een neutrale Rijkslandbouwwinterschool niet verwezenlijkt zouden kunnen worden. doetje Zilverreiger (heenreis) Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Vertrek van Jodhp. 29 Jan. Alex. 29 Jan. Rang. 29 Jan. Napels 29 Jan. Medan 29 Jan. Aankomst te Singap. 29 Jan. Jodhp. 29 Jan. Bagd. 29 Jan. Alex. 29 Jan. Rang. 29 Jan. Hinder de Duitsche Memelaspiraties niet! Tijdens de groote betooging van natio- naal-socialisten heeft Neuntann gewaar schuwd tegen het hinderen van de Duit sche aspiraties van Memel. Vijf Ieren gearresteerd. De politie heeft te Liverpool vijf Ieren gearresteerd, na in de Iersche wijk der stad verscheidene do cumenten in beslag te hebben genomen, alsmede een flesch zwavelzuur, een vat petroleum, verscheidene blikken benzine, een seintoestel. als in gebruik bij het le ger, een geweer en electrische kabels. De huiszoekingen waren op aanwijzing van Scotland Yard verricht. Nederlaag voor Gandhi. De links-geöriëip teerde Indische leider Bose is onverwacht als voorzitter van het congres herkozen. Dit wordt als een nederlaag voor Gandhi beschouwd. Visschersschuiten vergaan. Gisteren is tengevolge van motorschade een visschers- schuit uit Peniche in een hevigen storm vergaan. Van de dertien opvarenden kon den vijf gered worden, acht zijn verdron ken. Tsjechisch weekblad verboden. Naar de Lidove Noviny meldt, heeft de politie het jeugdweekblad der Tsjechische arbeiders partij „lilas Mladych' tot nader order ver boden. De tot dusverre verschenen beide nummers zouden Marxistische en pro- Benesj getinte propaganda hebben ge voerd. Kerken voor het vluchtelingenbelang. Te St. Germain en Laye is de vergade ring van den oecumenischen raad van Christelijke kerken geopend. De eerste dag was gewijd aan de bestudeering van het vluchtelingenvraagstuk. Men werkt aan een internationaal sta tuut, dat den vluchtelingen een burgerlij- ken'staat zou moeten geven. De vergade. ring staat onder voorzitterschap van den aartsbisschop van York. Bijzondere taak voor Duitsche motorcorps. De „Fuehrer" heeft een verordening uitge vaardigd, die de militaire voor- en na- oefening op motorgebied regelt en het na tionaal socialistische motorcorps in nau we samenwerking met het leger bijzon dere opdrachten verstrekt. De Palestijnsche conferentie. Vijf delega ties, die zullen deelnemen aan de Pales tijnsche conferentie, zijn in Engeland aan gekomen. Het zijn de delegaties uit Egypte, Irak, SaoedischArabië, Jemen en Pa lestina. Huisinstorting in Egypte. Een woonhuis van vier verdiepingen, waarin zich 71 per sonen bevonden, is ingestort. 12 bewoners vonden den dood en velen werden gewond. Koudegolf in Amerika. Sedert eenige da gen heerscht een koudegolf in de aan den Atlantischen Oceaan gelegen staten. De temperatuur is tot 40 graden celsius ge daald. De Hudson-rivier is dichtgevroren. Het scheepvaartverkeer werd gestaakt. De haven van New York is vol drijfijs. Banditisme in Mexico. Gisteren reden vijf individuen in een auto met volle vaart door het midden van de stad. Zij schoten op verscheidene aan vreemdelingen toebe- hoorende winkelzaken en hebben ernstige materieele schade aangericht De politie heeft het nummer van den auto genoteerd, doch men verliest zich in gissingen over de be weegredenen voor deze daad van bandi tisme. Feuilleton 40. Ze begon dat deel van Monck's leven te be schouwen als iets dat op vreeselijke dingen moest uitloopen. Een gevoel, dat te sterker was, naarmate de liefde tot haar man grooter werd. Ze was als een die een schat met alle macht vasthoudt, uit vrees dat die haar zou worden afgenomen. Stijf en moe kleedde ze zich uit. Tommy was zeker al thuis, 't Was ongetwijfeld laat geworden, want anders was hij haar wel ko men goeden nacht zeggen. Waarom kwam Everard niet terug? Eindelijk deed ze het licht uit, ging nhar het raam en keek de veranda op. Daarbuiten hoorde men weer het gefluister, het geruisch van duizenden onzichtbare din gen. De lucht wat zacht en vervuld van een bijna onmerkbaren zoeten geur. Daar lag Indië onder den schitterenden sterrenhemel met halfgeopenden mond en glimlachte. Toen werd de nachtelijke stilte weer ver broken door de kreten van een roofdier en de betoovering was geweken. 't Was of er in de schaduw booze geesten huisden. Ze ging onwillekeurig haastig terug, toen ze den vreeselijken kreet hoorde van de prooi die gegrepen was. Dat was weer Indië; het onmeedoogende, bloeddorstige Indië. Indië de vampier! Een oogenblik leunde ze bevend tegen den muur en voelde zich geestelijk ziek en terwijl ze daar zoo stond, zag ze weer voor zich de vreeselijke gedaante, die ze op de veranda had gezien in dien verschrikkelijken nacht, toen Everard koorts had gekregen. Den blik, dien ze dien dag uit de oogen van haar echtgenoot had opgevangen, had dit alles weer in haar geheugen teruggeroepen en nu schoot haar dit alles weer dadelijk te bin nen. De gedaante op de veranda en de onbe kende man uit de toko. Het was Rustan Karin, dien ze dien nacht had gezienRustan Karin, Everard's vertrouwde vriend en bond genoot, 't werktuig ook van den Radjah, of schoon Everard dat nooit zou hebben gewild, En (ze was er nu zeker van en misschien nog te zekerder omdat ze er geen bewijs van had) dit was ook de man die Ralph Dacre naar Kashmir was gevolgd en hem in den dood had gedreven. Dit was nu het roofdier, dat, als zijn tijd zou zijn gekomen, ook Everard Monck te gronde zou richten. HOOFDSTUK IV Het vlammende zwaard Tot die overtuiging kwam Stella in dien schitterenden sterrennacht en deze was door niets aan 't wankelen te brengen. Ze deed niet de minste moeite om er met Everard over te spreken, overtuigd als ze was van het nuttelooze van zulk een poging, want ze had tot staving ervan geen enkel bewijs. Maar 't bleef haar bij en vervolgde haar, waarheen ze ook ging. Meer dan eens stond ze op 't punt om Tommy in haar vertrouwen te nemen, maar telkens werd ze er van terug gehouden door dat gebrek aan bewijs. Ze was ervan overtuigd, dat Tommy niet het minste geloof zou hechten aan haar bewering. Zijn vertrouwen in Monck. zijn beleid en zijn voor zichtigheid, was onbegrensd. Ze vroeg Peter naar Rustan Karin, maar kwam van hem weinig te weten. Peter ging slechts zelden naar de inlandsche toko en had, evenmin als zij, den man zelf ooit gezien. Hij ging slechts zelden uit en dan nog alleen bij nacht. Het gerucht liep dat hij melaatsch was. Dat was alles wat Peter wist. En dus scheen het nutteloos nog verder op de zaak in te gaan. Misschien zou den een of anderen dag de man uit zijn hol worden ge lokt en zij zijn identiteit overtuigend kunnen vaststellen. Peter zou haar dan kunnen helpen Maar tot zoolang kön ze niets doen. Ze was machteloos. Ze huiverde er steeds voor terug om te spreken over alles wat met Ralph Dacre's dood in verband stond en besloot haar ge dachten voor zich te houden in de diepste schuilhoeken van haar hart, overtuigd dat alleen zij in staat zou zijn steeds een waak zaam oog te houden, totdat zij de bewijzen die zij noodig had in handen hebben zou. De weken gingen met onrustbarende snel heid voorbij. De tragische dood van Ermsted was niet meer het onderwerp van alle ge sprekken in het kampement. Tessa was weer naar haar moeder terug gegaan, die nog steeds als herstellende zieke bij de Ralstons verblijf hield. Netta scheen nog geen vast plan te hebben gemaakt, maar het volgend jaar kreeg majoor Ralston verlof naar Engeland en het scheen haar voornemen te zijn zoo lang bij hen te blijven en in hun gezelschap terug te gaan. Stella zag haar vriendin in die dagen wei nig. Netta, die veeleischend en nukkig was, legde beslag op nagenoeg al haar tijd en hield haar op een afstand. De dagen werden al warmer en haar krach ten begonnen te verminderen, ofschoon ze zich inspande om dat voor Everard verborgen te houden. Maar de algemeene uittocht naar Bhulwana was reeds besproken en alleen de mogelijkheid dat het bataljon voor den zomer naar een gezondere plek zou worden overgeplaatst, had die zoolang doen uitstellen. Stella kleedde zich wanhopig, hartstochtelijk aan die hoop vast, want ze had een doodelijke angst om haar man te verlaten, ofschoon het gevaar dat ze had gevreesd, de laatste weken eenigszins in het vergeetboek was geraakt. Mocht er al eenige onrust in den staat be staan, dan bleef dit onder de oppervlakte. De Radjah kwam en ging op zijn gewone, romantische wijze, speelde polo met zijn Brit- sche vrienden en danste en flirtte met hun vrouwen als van ouds. Eenmaal slechts vroeg hij Stella ten dans, maar ze weigerde met een beslistheid die geen twijfel overliet. Er w'aS iets, dat haar alleen bij de gedachte deed ril' len. Hij ging glimlachend heen, maar vroeg haar nooit meer. Eindelijk kwam het bevel tot overplaatsing naar Udalkhand en Stella was innig ver heugd. Het plaatsje was gelegen aan den oever van een rivier. Bij regenachtig weer een bruine* krachtige stroom, maar vóór de moesson weinig meer dan een traag, modderig riviertje. Aan den oever lag een stadje, enkel door inlanders bewoond, met een tempel. Een zan dige weg voerde naar boven, waar enkele bun galows stonden, vanwaar men het uitzicht h^d op de sombere, dorre woestijn. 2 De rimboe van Khanmulla lag niet meer dan vijf mijl verder en Kurrumpore nauwelijks op tien mijl afstand, maar toch was het Steil® alsof er een last van haar was afgenomen. Hier was niet zoozeer gevaar te duchten en rfi zou haar echtgenoot niet behoeven te verlaten. Het deed haar in haar hart juichen. (Wordt vercolqd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2