Bevordering der nationale gedachte biedt vele mogelijkheden Regeering beschuldigd van onmacht Wijzigingen in het 3ritsche kabinet Aaa het verkeerde adres Radioprogramma Lid van den Indischen Volksraad vermist Duitsche ballon bij Venlo gedaald De radiorede van de Koningin Uit onze omgeving BORNEO xrtEN VERZUIME NIET DEZE TE BENUTTEN. In den laatsten tijd heeft men herhaaldelijk kunnen vernemen, hoe men tracht Nieuw-Guinea tot ontwik keling te brengen. Kostbare expedi ties zijn naar dit thans nog vrijwel onherbergzame oord getogen De rap porten, waarmede deze expedities thuis kwamen, getuigden in de gun stigste gevallen van een matig en zeer voorzichtig optimisme. De moei lijkheden in Nieuw-Guinea zijn even moeilijk als talrijk en het is zeer de vraag of de resultaten tenslotte in een aannemelijke verhouding zullen komen te staan tot de wel zeer groo- te kosten, die verbonden zijn aan het in exploitatie brengen van Nieuw- Guinea. Het gevolg is, dat zich de vraag meer en meer opdringt of het economisch niet juister zou zijn eerst aan andere gebieden wat meer aandacht te besteden. In dit verband dient vooral Borneo genoemd te worden. Borneo is een grondgebied, dat voor het grootste deel voor exploitatie gereed ligt. Evenals bij Nieuw-Guinea doen zich ook hier vooral klimatologische bezwaren voor, die evenwel iets minder zwaar wegen dan bij het eerstgenoemde gebied. De reden, dat desondanks meer aan Nieuw- Guineagedacht wordt, heeft vermoedelijk eer een politiek dan een economisch karakter. Immers, Nieuw-Guinea kan gemakkelijk tot een vurig stokpaardie worden, indien dit ei land onontgonnen blijft liggen Besteedt men dus de noodige aandacht aan dit eiland, dan wordt dit gevaarlijk stokpaardje al bij voor baat getemd. Op zichzelf genomen is er veel voor deze redenecring te zeggen. Men dient evenwel niet uit het oog te verliezen, dat er ten aan zien van Borneo, zij het misschien in iets mindere mate, een dergelijk probleem be staat. En de kans bestaat, dat dit probleem zelfs een primaire plaats zal innemen wap- neer men tot het besef zou komen, dat de mogelijkheden in Borneo grooter zijn dan op Nieuw Gunea. Wil men dit laatste eiland als exploratie-object gebruiken, dan is daar na tuurlijk geen enkel bezwaar tegen, mits dat niet gebeurt ten koste van andere gebie den. Daarom is het zaak, dat naast Nieuw- Guinea ook Borneo zich spoedig in een rui mere belangstelling zal mogen verheugen. Belangrijk petroleumcentrum. Borneo is een eiland, waar het civi lisatie-proces reeds in een veel ver der stadium verkeert. Men beschikt ook over nauwkeuriger gegevens en deze wijzen in een richting, welke Borneo als cultuurgebied zeer aan nemelijk maken. Dit is veeleer prak tijk dan theorie, want de bereikte resultaten wijzen dit uit. Trouwens, het feit, dat Borneo een belangrijk petroleum-centrum is, kan men niet zonder meer passeeren. 'Het is een der oorzaken, die Bomeo tot een be langrijk en aantrekkelijk gebied ma ken. En die aantrekkelijkheid be staat niet alleen voor Nederlanders- Natuurlijk kan mon niet meer spreken van een geheel onontgonnen gebied. De reeds bestaande cultures zijn daarmede in fla- granten tegenspraak. Maar juist het feit, dat de bestaande cultures zeer naar behoo- ren rendeeren is een vingerwijzing, dat Bor neo een belangrijk gebied is, waar veel meer te halen is dan op het oogenblik het geval is. De bevolking wordt ook allengs dichter, waarbij echter het percentage Europeanen gering, te gering zelfs, blijft. Het zijn in de eerste plaats de Chineezen, die zich in groo- ten getale op Borneo vestigen en die daar een actieven handel in het leven geroepen heb ben. Belangrijke ondernemingen. Wanneer men ziet, dat zich op velerlei ge bied belangrijke ondernemingen hebben ge vormd, terwijl er thans toch nog niet van een intensieve exploitatie gesproken kan worden, dan ligt het voor de hand, dat Bor neo vele mogelijkheden biedt. Nu is het spreekwoord, dat overhaasting schaadt, ook hier van toepassing. Men kan een exploita tie, en zeker een van een zoo groot gebied Borneo heeft ongeveer een oppervlakte zoo groot als Frankrijk! niet forceeren. Maar nog minder kan men haar wegcijfe ren of op den achtergrond schuiven. Terecht heeft Nederland zich als koloniale mogend heid een goede naam verworven. Het be houd van dien naam is een groot belang. Maar het wordt steeds moeilijker voor dat behoud zorg te dragen. Met betrekking tot Nieuw-Guinea heeft men dat gevoeld, en er is in dezen een be wonderenswaardige activiteit aan den dag gelegd. Men hoede zich evenwel voor over drijving ten koste van andere gebieden van verscheidene eilanden, eigenlijk van al len behalve Java en Sumatra, kan hetzelf de gezegd worden opdat de een-en-ondeel baarheid gehaandhaafd blijft. Nederland en de beide Indiën vormen één rijk. Het is de moeilijke, maar volstrekt niet onmogelijke taak van het Nederlandsche volk om aan te toonen dat dit meer dan een leuze is! Hierbij zal in alle opzichten de godsdien stige overtuiging van verschillende bevol kingsgroepen worden geëerbiedigd. Zij is er reeds in geslaagd in haar Raad van Bijstand en Bestuur vertegenwoordi gers van de Protestantsche Roomsch-Katho- lieke en Joodsche volksgroep tezamen te brengen. Ten einde tot de door H.M. de Koningin zoo vurig gewenschte eenheid te geraken, doen de ondergeteekenden een dringend beroep op de Besturen van Organisaties, vereenigingen en bonden, die instemmen met grondslag en doelstelling van „Natio naal Centrum', zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het Secretariaat Huize „Schoonoord', te Zeist, om tot federa tief samenwerken te komen. Leve de Koningin, leve het Vaderland, jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, Vice President van den Raad van State. R. A. Baron van Hardenbroek van Harden- broek. Groot officier van H. M. de Ko ningin. I. H. Reyndex-s, Luitenant-Generaal, Chef van den Gene- ralen Staf. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Luitenant-Generaal, Commandant van het Veldleger, Adjudant in B. D. van H. M. de Koningin. A. Vos, Vice-Admiraal. C. Ringeling, Secretaris-Generaal van het Departement van Defensie. Jhr. Mr. O. E. W. Six, Secretaris-Generaal van het Departement van Koloniën. Mr. A. L. Scholtens, Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, Oud-Gouverneur van Suriname. Jhr. Mr. G. A. M. Michels v.an Kessenich, Lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. H. Blomjous, Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. L. II. Sarlouis, Opperrabbijn van Amsterdam. De Eerste Kamer over het Nood wetje tegen de wilde bussen. Verscheidene Eerste Kamerleden hebben in het Voorloopig Verslag over het noodwet je inzake de wilde bussen hun teleurstelling geuit over het regeeringsbeleid ten opzichte van het vervoerwezen welk beleid hun in ziens op onbekwaamheden of onmacht duidt Zij betreuren het ten zeerste, dat de regee ring de uitspraak van den Hoogen Raad in de wilde bussen-kwestie niet heeft afge wacht en in plaats daarvan allerlei drasti sche maatregelen heeft genomen, waarvan de wettigheid op zijn minst genomen - zeer twijfelachtig is. Dat op het gebied, door dit wetsontwerp 'bestreken, zoovele moeilijkheden zijn gere zen, is huns inziens o.a. een gevolg hier van, dat niet zelden wordt overgegaan tot het ontwerpen van wetten, die beoogen een groote regelingsvrijheid aan de Kroon te geven, zonder dat te voren de strekking van de te nemen mataregelen nauwkeurig wordt overwogen, een punt, waarop de hier aan het woord zijnde léden bij de behandeling van de Verkeersfondsbegrooting 1939 nader hoopten terug te komen. Bovendien betwijfelen de hier aan 't woord zijnde leden of de huidige regeling inder daad staking van de wilde-busdionslcn tot gevolg zal hebben. Andere leden spreken hun voldoening uit over -de regeling. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS RUIM 1185.000 BOVEN DE FRANKEERWAARDE. Volgens de voorloopige opgave hebben de weldadigheidspostzegels voor het Kind 1938- 1939 ruim f lSö.óOOboven de frankeerwaarde opgebacht. Op iedere plaats een deskundige. In het Britsche kabinet zijn eenige wij zigingen aangebracht, waarvan wel de vooi- naamste is, dat admiraal Lord Chatfield, die als de vooraanstaande strateeg van het oogenblik wordt beschouwd tot minister van coördinatie der defensie is benoemd. Inskip is minister voor de dominions ge worden. De benoemingen wijzen er verder op, dat Chamberlain een nieuwe techniek heeft ge volgd, doordat hij het ministerie heeft aan gevuld met mannon, die in eigen kring een vooraanstaande plaats innemen en deskundi gen, wier diensten van de grootste waarde zullen blijken te zijn. Tijdens verlof in het moederland Sinds 14 Januari wordt te Utrecht vermist de heer G. de Raad, die met verlof uit Ne- derlandsch-Indië iii deze stad verblijft. De heer De Raad is lid van den Volksraad en voorzitter van de Christelijke Staatspartij in Nederlandsch-Indië. Hij heeft tijdens zijn verlofperiode in het moederland verschillen de lezingen gehouden, zoodat hij in bree den kring bekendheid genoot. De echtgenoote van den heer De Raad heeft, toen zij na dagen van angstige span ning haar echtgenoot nog steeds niet zag terugkeeren, de politie gewaarschuwd. Per radio is thans opsporing verzocht. De verdwijning baart, naar de Tel. meldt, veel opzien in de Domstad. Oproep van „Nationaal Centrum", Naar aanleiding van de door H. M. de Ko ningin uitgesproken radiorede en meer in het bijzonder als antwoord op de woorden: „Ik weet, dat de wil tot opbouw, uit gaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aanwezig is. „Ik zou dezen allen willen vragen voor te gaan en vooraan te gaan bij het te verrichten werk in groot ver band en nationalen zin, teneinde metterdaad, en met hun bezieling en voortvarendheid, het bewijs te leve ren, dat dit moet en kan!", richten ondergeteekenden, onderscheidenlijk Eere-Voorzitter en Leden van den Raad van Bijstand van de Stichting „Nationaal Cen trum", zich tot het Nederlandsche Volk. Het doel der Stichting is het bevorderen der nationale gedachte in den ruimsten zin des woords en de samenbinding van op na tionalen grondslag staande organisaties in den lande, waarmede federatief wordt sa mengewerkt tot bereiking van het beoogde doel. Onder „nationale gedachte" wordt meer bijzonder verstaan de saamhoorigheid van de bevolking van Nedêrland en de handha ving van hare vrijheden op godsdienstig en politiek gebied. Zij staat op godsdienstdienstigen grondslag, waarin de erkenning ligt opgesloten van God Almachtig, als bron van alle gezag en, houdt zich buiten elk politiek verband. De Duitsche pers antwoordt op den Engelschcn vredesoproep. De „Voelkische Beobachter" publiceert een antwoord op de boodschap, die, zooals wij gemeld hebben, door een aantal vooraan staande Engelschen tot de leiders van het Duitsche volk gericht is. In de boodschap drongen de onderteeke naars er op aan liet spooksel van den oorlog en de vijandschap tusschen de volkeren in den ban te doen. De „Voelkische Beobach ter" wijst er in zijn antwoord op, dat deze oproep gericht had moeten worden tot dege nen, die alle Duitsche ontwapeningsvoorstel len afgewezen hebben, en dat in Duitschland geen volkerenopruiing wordt geduld. Het blad wil de goede bedoelingen van deze bood schap niet in twijfel trekken doch schrijft: „Wendt u in het vervolg aan het adres, waar de bewapeningen tot in het onmetelijke opgevoerd worden, waar de volkerenhaat ongestoord mag uitrazen en de oorlog als ver vulling van wereldrevolutionnaire doeleinden voorbereid wordt. Vergeet daarbij overigens ook het adres niet van bepaalde Engelsche kringen. Wan neer men daar uw boodschap hoort, waar het noodig is, zal de rust in de wereld terug keeren, die wij van ganscher harte wen- schen." DINSDAG 81 JANUARI 1939. Hilversum I. 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten) 10.90 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Omroeporkest m.m.v. solist. (11.15 11.45 „Wenken voor de huishouding", en om 12.15 n.m. Berichten). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest. I.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Lyra-trio. 2.45 Kniples. 3.45 Reportage. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.15 H?t Renova-kwintet (Om 6.25 Ber.). 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP; radiojournaal; mede- deelingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 Lajos Veres' Zigeunerensemble en Eddy Oliver's dansorkest. Hilversum II. 415,5 m. KR O-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek). 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.456.05 Ge luk wenschen). 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus: „Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en so liste. (9.009.20 Gramofoonmuziek). 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 Carillonbespeling. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sigmund Gaspari en zijn Hongaarsch orkest. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Gisterochtend omstreeks 12 uur is 'te Maasbree bij Venlo een Duitsche -luchtbal lon, genaamd „Stadt Vclbert", welke te 10.20 uur te Düsseldorf was opgestegen, ge land. In het schuitje zaten een dame en vier heeren. De vier heeren bleken lid te zijn van een bivgenlucht vaart vereaniging zij droegen evenwel de uniform der Duitsche lucht macht. Bij het dalen is het schuitje omgeslagen, met het gevolg, dat de inzittenden over den grond rolden, zonder evenwel ernstig let sel op te loopen. Nadat de burgemeester een onderzoek had ingesteld, werd de ballon vrijgegeven en met een vrachtauto naar Duitschland terug gebracht. Les in taalkennis en uitspraak voor Leuvensche studenten De radiorede, welke H.M. Koningin Wil- helmina heeft uitgesproken, heeft tijdens een der colleges aan de Leuvensche Alma Mater aanleiding gegeven tot een typische gebeuren, zoo meldt de Msbd. Dr. L. Grootaers, lid der Koninklijke Vlaamsche Academie en hoogleeraar in de faculteit voor wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool van Leuven, gaf voor studenten in de Germaansche philologie een les in Nederlandsche taalkunde en phonetica. Op een gegeven oogenblik brak de professor zijn les, die nog een paar uren moest duren, af en zeide tot zijn candidaten: „H. M. Koningin Wilhelmina spreekt voor de radio. Ik raad u aan, naar de radiorede van H. M. te gaan luisteren, het zal voor u een les zijn van taalkennis en van de zuiverste Nederlandsche uitspraak. De redevoeringen van Koningin Wilhelmina zijn modellen op het gebied der Nederlandsche taal". De studenten verlieten het onderbroken college en degenen, die niet de gelukkige be zitters waren van een radio-apparaat op hun „kot", begaven zich naar de stamlokalen, waar met de grootste aandacht naar de „les" van H. M. de Koningin der Nederlanden werd ge luisterd. KOEGRAS JULIANADQRP. Vrachfautodienst verkocht. De reeds enkele jaren bestaande vracht- autodienst van hier op den Helder, van den heer W. van der Vlies Sr. is door onderhand- schen verkoop in eigendom overgegaan aan den heer Nan Oost Jz., alhier. Woningbouw. Naar wij vernemen, zal door den aannemer W. C. Koppen alhier, op een perceel bouw terrein gelegen aan de Klaverstraat, een dubbel woonhuis gebouwd worden. WIERINGEN HOME TRAINERS WEDSTRIJD. LeeuwardenMedemblikWieringen. Tusschen bovengenoemde clubs had Zon dagavond j.1. in hotel De Haan een home trainerswedstrijd plaats. Te ruim zeven uur werd door den heer Korshuize het openings woord uitgesproken, waarna door den voor zitter van Leeuwarden nog een kort woord werij gesproken, waarbij spr. aan Wierin gen een fraaien beker aanbood voor de wed strijden door deze clubs gezamenlijk gere den. Dezen avond zijn er meer spannende ritten gereden, het publiek heeft dan ook z'n favorieten wel aangemoedigd. Om alle renners de revue te laten passeeren, zou te veel plaatsruimte innemen, maar enkele moeten toch zeker genoemd worden! In de eerste plaats de 41-jarige Friesche renner Brink, die schitterenden strijd te zien gaf en dat voor zoo'n leeftijd! Ook wil len wij noemen D. IJzer, die in de 3 K.M. een buitengewoo/i goeden tijd maakte van 2.8.4 min. Een andere renner trad ook bijzonder op den voorgrond. Dit was een lid van de club uit Medemblik .Deze renner had het zeker noodig geoordeeld rijkelijk aan Bacchus te offeren, zoodat hij, toen de wedstrijden nog bezig waren, reeds onvast op z'n beenen stond. Dergelijke dingen geven in een zaal nu juist geen sportieven indruk. De uitslagen zijn: 500 meter: C. Hoep 24.4 D. IJzer 24.9, P. Kaptein 24.8, F. Nijboer 23.8 T. Wilkens 24. II. Meijer 23.4, H. Tibben 23.2 M. Devkers 25. K. de Groot 24. A. Rozen- daal 2S.8. D. v. Wijk 26.4. M. Snoodijk 23.1 D. Klink 23.9. II. Schenkerman 23.2 H. v d. Veen 27.9. F. Seerden 26-8. P. Damhuis 26.7. B. Bok 27,3. A. Andriessen 22,9. Brink 23. P Visser 22,8. J. Leyennaars 23,8. B. Helfrich 24. D. Kanon 22.1. No. 1 D. Kanon 22,1, No. 2 P. Visser 22.8. 1000 Meter: C. Hoep 47,2. D. IJzer 44. P. Kaptein 46.4. F. Nijboer 44.4. H. Meyer 45.6 H. Tibbeen 47. ]fl. Devkers 45.6. K. de Proot 46.4. A. Rozen daal 52,3. D. v. Wijk 45. M. Snoo dijk 41,2, D. Klink 43.8. D. Schermerhorn 45.8 H. v. d. Veen 48.9. Seerden 46.9. Damhuis 46.7 Rok 45,5. Andriessen 41.4 Brink 42.2. Visser 42. Leyennaars 42. Helfrich 45.4 D. Kanon 39.4 No. 1 D. Kanon 30.4 No. 2. M. Snoodijk 41.2 3000 Meter: C. Hoep 2.39,4. IJzer 2,8,4. Kap tein 2.20.8 Nvboer 2.18.8. Wilkens 2.38.2. Meyer 2.16,9. Tibben 3,57. Devkers 2.12,2 de Groot 3,9,6. Rozendaal 2-49.2. v. Wijk 2.25. Snoodyk 2,9,-. Klink 2,7,- Schenkerman 2.20.9 v. d. Veen 2,36,7 Leerden 2.25,2. Damhuis 2.28,6. Bok 2,14. Andriessen 2,19. Brink 2,18,6 Visser 2,11,2. Leyennaars 2,11,4. Helfrich 2,10,4 Kanon 2.4.6. No. 1. Kanon No. 2. Snoodyk No. 3. IJzer, No. 4. Helfrich. No. 5. Visser. Totaal: C. Hoep 3.50. T.Tzer 3.17.3. Kantein 3 32,-. Nyboer 3.28,6. Wilkens 3.46,6. Meyer 3 25.9. Tibben 5,7,2. Devkers 3,22.8. de Groot 4.20,-. Rozendaal 4,10.3. v. Wijk 3,36,4 Snoo dyk 3.13,3. Klink 3,14,7. Schenkerman 3,31,9 v. d. Veen 3,53,5. Leerden 3,38,9. Damhuis 3,42,- Bok 3,26,8. Andriessen 3.17.9. Brink 3.15.6; Visser 3.16. Leyennaars 3.17.2, Helfrich 3—8.6, Kanon Totale uitslag: no. 1 Kanon, 2. Snoodijk, 3. Klink, 4. Helfrich, 5. Visser, Kampioen Wieringen M. Snoodijk, 3.13 3 no. K 3. D. IJzer, 4. Deijkers, o Meijer, 6. Kap tein. 7. C. Hoep. Voor dezen wedstrijd waren vele Pn1zeP premies en medailles beschikbaar gesteld. Na het optreden van den heer Jn. Glim, die een dankbaar applaus oogstte, werden de prijzen met een toepasselijk woord ui - gereikt, waarna een geanimeerd bal ondei leiding van den hr. Besseling volgde. Deze avond bestond de jury uit de heeren Jac. Rotgans, Wieringen, H. Leegstra en l. Schot, beiden Leeuwarden. Wijdingsdienst. Gisteravond j.1. had in de Doopsgezinde kerk alhier een jeugddienst plaats waarbij het leekenspel „De Wolf van Gubbio werd opgevoerd. Te acht uur heette Ds. de Wilde de aanwezigen welkom. Hierna werd door de gemeente gezamenlijk gezongen „Lof zij den Heer Ds. hielcl vervolgens een inleiding over Franciscus van Assisi. Spr. schetst het leven van dezen mensch die in 1182 in Italië ge boren werd en als zoon van rijke ouders een armoedig bestaan verkoos, en heilig werd verklaard door zijn groote zelfverloochening. Het le bedrijf van het spel veplaatst ons op de markt in Gubbio, we hooren hoe daar de daden van Franciscus geprezen worden, het rustig tafreel wordt echter wreed ver stoord door een der bewoonsters van Gub bio, wiens zoon door den wolf (d.i. een roo- ver, wonend in de bergen) is omgebracht. De Heilige Franciscus brengt echter red ding en weet de „wolf" te bekeeren. Met groote aandacht volgen de aanwezi gen het indrukwekkende spel. Na het „Onze Vader" werd gezamenlijk den Avondzang gezongen, waarna met een slot woord van Ds. de Wilde, deze mooie avond geindigd is. ANNA PAL'LOWNA Vischlust. „Vischlust" hield Zondag een hengelwed- strijd, waarvoor de prijzen bestonden uit vleeschwarcn. De heeren H. Siebenga en J. Blaauboer Jz., waren de surveillanten bij de zen wedstrijd, die een totale vangst van 33 baarzen opleverde. De uitslag was: 1. Th. van Blinderen, 2. P. Winnubst, 3. N. Verver, 4. .1. Rozenbroek, 5. J. Kalter, 6. H. Kalter, 7. A. W. Sikking, 8. J. Wiegman, 9. A. Kossen, 10. M. Tuithof, 11. W. Muntjewerf, 12. R. Geerings, 13. E. Oosthof, 14. P. Smit, 15. J. Schrama. Bal-Masqué. Het gemaskerd bal, gister in Veerburg ge houden, slaagde èn wat deelname én wat be langstelling aangaat, uitstekend. Er was een gezellige stemming, waartoe, behalve de uit stekende band, ook de grappen van enkele gecostumeerde groepen niet weinig bijdroe gen. Vooral de Dionne-vijfling vermaakte het publiek zeer en verwierf dan ook met groo te meerderheid van stemmen den publieks- prijs. De jviry, bestaande ifftr mevr. Bakenvan der Waal, de heeren J. Grootes, C. Mol en D. Stellingwerf en den heer en mevr. De Wil de, deed de volgende uitspraak. Enkelingen, mooie costumes: le prijs kaart spel, mej. G. Groenleer; 2e prijs a. Planeet Mars, P. Speelman van Oudesluis: 2e prijs h. Cowgirl, mej.N van Balen Blanken; 3. Zi geunerin, mej. T. Harder; ia. Joego-Slavi- sche boer, mej. C. Schoorl, 4b. Fantasie Cow boy, mej. Aletta Keuris; 5. Piccolo, P. Schenk 6. Oud-Weensch, mej. M. de Beurs. Enkelingen, leuke of origineele costumes: la. prijs, Slaapwandelaar, M. Wissekerke; 2a. Keukenprinses, mej. N. v. d. Linden; 2b. De Keuken, mej. M. de Greef; 3. Wenken voor de veiligheid, mej. L. Kossen; 4. Pindaman, J. Molenaar. Paren en groepen: mooi, 2e prijs Apa- chenpaar J. Kos en mej. T. van Duin; 3e prijs Fantasie, dames S. Meersen, Fchagerbrug en M. Beers, Schagen; 4e prijs Mexicaansch Paar, dames W. v. d. Kreek en G. Doves van Den Oever. Paren en groepen, leuk of origineel: le pr. Dionne-vijfling en dokter, P. Crum, D. Kaan, S. Liefhebber, W. Sinke, C. Taillie, J. v. Dru- nen; 2e prijs Rallye Monte-Carlo 1940, H. Jon ker en N. Keijzer, 3e prijs Snip en Snap, A. Blok en G. Oostdijk. ALKMAAR, 27 Jan. Kaasbeurs. KL Edammer 40 plus, aan bod 3340 stuks, verkocht 3040 stuks, prijs 20.5021.50. Totaal: aanbod 3340 stuks, ver kocht 3040 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 28 Jan. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 200.000 kipeieren 3.50 4.25, per 100 stuks. ALKMAAR, 30 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 8S vette koeien 130270, 8 graskalveren 40 —60, 90 nuchtere kalveren slacht 616, 25 vette schapen 21—27, 338 vette varkens 44— 4S ct. per Kg. WARMENHUIZEN, 28 Jan. Roode kool 4.30—7.20, gele kool 4.80—6.50 Deensche witte kool 45.10, drielingen uien 3-704, uien 6.407.10, grove uien 6—6.60. Aanvoer: 98.700 Kg. roode kool, 29.200 Ke. gele kool, 38.200 Kg. Deensche witte kool 6275 Kg uien. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Jan. 1939. Aanvoer 21000 kg. uien 6.60—7.30; drielin gen 3.80—4.50; grove 6.60—7.20; stek 2.10— 3.20; 2700 kg. peen 34; kleine peen 1.90 2.20, 75 kg. rammenas 3.20; 3300 kg. kroten 2.503.50; 74000 kg. roode kool 4—7.10; 120.000 kg. gele kool 4.90—6.50; 122.000 kg. d. witte kool 3.70—5.10 BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. Voorloopig bericht.Uien 6.80—7.20, grove 6.706.90, stek 2.103, roode kool 5.50 -6.40 gele kool 5.706.60, D. witte kool 45.10. NOORDSCHARWOUDE, 30 Jan. Uien 6.50. drielingen 4.10, grove 6.70, peen 3.10—4.10, kleine peen 2.30, roode kool 1 40— 6.90, gele kool 4.90-7, D. witte kool 4 70— O.30. De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3