Wie helpt? AU GASTRONOMÊ Om het vriespunt Woensdag 1 Februari 1939 Wadónieiuuê De verjaardag van H K.H. Prinses Beatrix Provinciale Statenverkiezingen „HelcleUche llwa'itie'die" fyuliheïii £e> Boel Twee plaquettes onthuld Propaganda-a vond van de Oranje-garde Vannacht vroor het 3 graden Zal de vorst doorzetten? Prachtig resultaat van Beatrix-collecte Burgerlijke Stand Den Helder Twee jubilarissen Uit het politie-rapport De ontvangst van Hitler's rede Slaatjes en Croquetten a 10ct„ bij: /Iqmda ïP-cAcJcen Huis aan huis de vlaggen uitge stoken. De stad zag er gisterenmorgen bij het ont waken feestelijk uit. Honderden bij honderden waren de vlaggen reeds uitgestoken, het rood, wit en blauw wapperde vrijwel van iederen gevel, er waren straten in de binnenstad waar geen huis was overgeslagen. Het was een vroolijk gezicht. En toen later de kinde ren met hun oranjesjerpen, de ouderen met hun oranjeknoopen en strikjes de straten be volkten ,was er een prettige feestelijke sfeer in de stad, die wel niets had van het uitbun dige van het vorig jaar op den 31en Januari, niaar die toch een goede „Oranje-stemming" bracht. De heer Dito zorgde voor carillon-muziek, straatmuzikanten trokken al jodelend door de stad, Mieldijk had een vaderlandsch reper- toir op z'n orgel gezet en zoo deed ieder het zijne om de stemming op peil te houden Marine en gemeentepersoneel had 's mid dags vrijaf, de scholen hadden den geheelen dag een feestdag .En gelukkig, het weer werkte mee, zoodat het gisterenmiddag in de hoofdstraten druk was als op een Zaterdag middag. Voor de kinderen van de Chr. Oranjevereeniging. Het be—uur van de Chr. Oranjevereeniging had gisterenmiddag voor de kinderen van zijn leden een filmmiddag belegd in „Musis Sacrum". Ongeveer 400 kinderen vulden de met oranje aangekleede zaal. En een stem ming dat er was! Vaderlandsche liederen wer den uit vierhonderd kelen gezongen. De hee- ren de Boer en Koomen zorgden voor de be geleiding en hadden een onuitputtelijk reper- toir. Het was de voorzitter van de Chr. Oranje vereeniging, de heer J. de Jong, die de kin deren met een vriendelijk woord toesprak en de vreugde vertolkte van het Nederlandsche volk met het blij gebeuren het vorig jaar, toen een nieuwe loot aan het Oranjehuis ont sproot. Met instemming van de zaal las de heer de Jong een telegram van gelukwensch voor, dat aan het Prinselijk paar gestuurd zou worden. Het luidde: Het Bestuur der Chr. Oranjevereeniging te Den Helder, in feestelijke bijeenkomst met de kinderen der leden, ter viering van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Beatrix, in Musis Sacrum bijeen, wenscht Uwe Konink lijke Hoogheden eerbiedig geluk en wenscht U Gods besten zegen toe. De Jong, Voorzitter. De heer De Jong sprak toen nog een dank woord tot de heeren De Boer en Koomen voor hun bereidwilligheid de muziek te ver zorgen aan de heeren Kroeze en Kruyff, voor de verzorging van het filmprogramma, aan de welwillende wijze waarop ze hun zaal be schikbaar hadden gesteld en aan de Pers. En toen kwam de filmvertooning. Eerst een Oranjefilm, die insloeg, daarna een teeken filmpje, dat de lachtlust niet weinig opwekte en toen een pauze met koek en limonade, waarna nog eenige geestige filmpjes werden afgedraaid. De projectie was duidelijk, zoo dat de kinderen genoten hebben en zelfs zin gend de zaal verlieten. Feestviering buurtcomité Basstraat. Het buurtcomité Basstraat heeft een veer tigtal kinderen een prettigen middag bezorgd in de bovenzaal van het café Sanderse, waar zij op genoegelijke wijze bezig werden gehou den. De opgewekte stemming toonde, dat de dames, die de leiding hadden, den juisten toon hadden getroffen. Er werd getracteerd en ge zongen en spelletjes werden gedaan en de goochelaar Jac. Burton had groot succes met z'n goocheltoeren. Kieskring Helder. Het adviseerend college van den R. K. Statenkring „Den Helder" heeft het volgende politiek advies uit de groslijst van candidaten voor de Provinciale Statenverkiezing opge maakt: 1. Jac. Groen Az., Alkmaar. 2. Piet Luijcks, Den Helder. 3. C. J. v. d. Ploeg, Haarlem. Alphabetische lijst: J. B. v. Kampen, Spier dijk; C. Kramer, Zuid-Scharwoude, L. Schrij ver, Noord-Scharwoude; Jac. Weel, Zuid- Scharwoude. jllllllllllllllllll ■I Jlll ■III iiiiiiiiiiiiiiiiimii iii Gedurende het dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge sprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders: met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd I J VIJF-EN-DERTIG JAAR T.A.V.E.N.V. (lotu „Modern"). Maandagavond herdacht onze plaatselijke tooneelvereeniging T.A.V.E.N.V. het feit, dat zij vóór 35 jaar werd opgericht. Gedurende een zeer geslaagd feestelijk samenzijn werd bovenstaande foto yervaardigd, waarop men bestuur en werkende leden afgebeeld ziet. Vele kleintjes helpen een schippers- gezin uit den nood. De vorige maand verging achter Texel de H.D. 188. De schipper, zijn twee zoons en een knecht werden met moeite gered, maar geluk kig, zij kwamen behouden aan wal, na heel wat doorgestane ellende. Het scheepje was verloren en daarmee de broodwinning voor deze menschen. Met het visschen van kokkels verdienden ze een weekloontje, waarmede ze in hun onderhoud konden voorzien. Nu waren ze aangewezen op steun, maar de schipper deed zijn best weer aan een scheepje te ko men. Evenwel hij slaagde daar niet in en nog steeds loopt hij langs den kant, hoewel hij met z'n paar gezonde jongens, weer graag een boterham met eigen handen zou willen verdienen. De gelegenheid om daartoe te komen bestaat nu. De schipper kan een schuitje koopen, geschikt voor het doel, dat hij er aan stelt, maar daarvoor is 250 gulden noodig. Een groot bedrag voor dezen schipper, maar een klein bedrag als we allen een steentje ervoor bjj willen dra gen. En wie zou dat niet willen. We twij felen er niet aan of er zullen tal van stadgenooten zijn, die deze menschen weer aan een bestaansmogelijkheid wil len helpen. H. M. de Koningin heeft er in Haar Ko ninklijk woord op gewezen, dat we „elkanders lasten moeten dragen", dat we vooral in de zen tijd van bitteren nood elkaar moeten hel pen om weer aan den slag te komen. Stellen we nu een daad! Laat ons nu toonen, dit woord te hebben verstaan en deze menschen, die hunkeren naar arbeid, te willen helpen. Daarvoor is geen groote gave noodig. Wie een dubbeltje kan missen geve dat, wie een kwartje voor het nieuwe schip over heeft, brenge* het op ons kantoor, wie iets meer kan missen, verzuime niet het af te dragen. Wij danken bij voorbaat allen hartelijk, die mee willen willen aan dit goede doel. De giften zullen in onze krant worden verantwoord. Op ons kantoor kan men zijn gave deponeeren. Er ligt een lijst gereed. Wie is nummer één? Het waren de jubileumsfeesten, die gister avond op Prinses Beatrix eersten jaardag de menschenmenigte naar een tweetal punten in de stad brachten, om daar door Burgemeester Ritmeester een tweetal gedenkplaquettes te laten onthullen, die destijds door de buurt- comité's van resp. Molenstraat en Hoogstraat waren veroverd. Het was klokslag acht uur, toen de heer Ritmeester het rood-wit-blauw, dat de pla quette, aangebracht aan den voorgevel van het huis des heeren Makelaar, bedekte, ver wijderde en onder de tonen van ons aloude Wilhelmus de „plak" voor „geopend ver klaarde". Het is met zulke dingen immer, alsof er een eigenaardige geest door ons volk waart, aldus de heer Ritmeester, een geest, die ons één maakt in de liefde voor ons Vorstenhuis en dit eenvoudig gedenkteeken is er een teekenend bewijs van. Met een driewerf hoera voor onze jongste Koninklijke spruit, dat door de honderden be langstellenden spontaan werd overgenomen, besloot de burgemeester deze korte plechtig heid. In de Hoogstraat was alles al „dik in orde" toen om half negen het Burgemeestersgezin daar zijn intrede deed. De heer Steeman sprak een kort woord van welkom, waarna de heer Ritmeester met een kort toepasselijk speechje ook dezen steen onthulde; daarbij nog opmerkende, dat het wel geen toevalligheid was, dat de Hoogstraat altijd tot de mooist versierde wijken behoorde. Hier was het in tegenstelling met de Molen straat, waar het „Stedelijk" resideerde, de „Oranje Harmoniekapel", die voor een pittig marschje zorgde, Een bijzonder gezellige bijeenkomst. Het is te begrijpen, dat de Oranjegarde haar propaganda-feestavond heeft gehouden op den dag dat wij voor de eerste maal de geboorte van onze Prinses herdenken. Overigens logisch, omdat het streven van deze Oranjegarde erop gebaseerd is om den band tusschen jeugd en Oranje te versterken, om den jongeren de liefde voor het Oranje huis bij te brengen. Velen waren gisterenavond Casinowaarts getogen om dezen avond bij te wonen en van begin tot het eind heeft er een bijzonder pret tige stemming geheerscht. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 75 vs. 1, was het Ds. Tollenaar, de voorzitter van den raad van toezicht, die in gebed voor ging, waarna hij de aanwezigen hartelijk wel kom heette. In het bijzonder gold dit voor het bestuur der Oranjevereeniging en den Garni zoenscommandant, majoor Doorman. De Bur gemeester, zoo deelde Ds. Tollenaar mede, kon door omstandigheden eerst om negen uur aanwezig zijn. Wij kunnen niet genoeg dankbaar zijn, dat het Huis van Oranje over Nederland regeert. Rustig en vredig als een eiland ligt ons land tusschen de woedende baren. God geve het voorrecht, dat onze Koningin nog lang over ons land mag regeeren en dat het steeds, ook als eens de nu éénjarige prinses aan de regee ring mag komen, Oranje boven mag blijven. Na dit openingswoord brengen de heeren De Boer (piano) en C. Komen (viool) eenige nummers ten gehoore. Bijzonder goed werd de Czardas van Monti vertolkt. Zoowel hierin als in de Serenade van Drdla toonden de hee ren een goed aanvoelen van de muziek, zoowel als een geroutineerde weergave. Propagandarede van den heer H. G. Moen. Na een bijzonder aardig stukje, door de Oranjegardisten opgevoerd, „De Parade van de Tinnen Soldaatjes", nam de heer Moen het woord. Is het verantwoord, zoo zei de spreker, om in een tijd als deze, vol van problemen, zoowel op maatschappelijk als religieus gebied een Oranjegarde op te richten? Schieten soms de Christelijke Oranjevereenigingen tekort in hun taak? Neen, maar juist in den tegenwoordigen tijd, als een reactie tegen revolutionnaire stroomin gen, maar ook tegen staatsverheerlijking, is er specialisatie noodig, waar het betreft het winnen van de jeugd voor Oranje. Onze Koningin heeft een beroep op ons ge daan en ons antwoord daarop is: „Wie ooit aan Oranje de hand wil slaan, heeft zich in jong Holland vergist". Dr. Colijn heeft gezegd: „De vraag of er plaats is voor de Oranjegarde beantwoord ik bevestigend". Spreker weidt vervolgens uit over de garde. Veel tijd vergen de clubavonden niet, er is wel degelijk rekening gehouden met de studies van de jongelui. Maar van de vendelavonden gaat een bewarende en heilzame sfeer uit. De garde zal bewaren, wat door onze voorvaderen zoo duur is gekocht. De staatsburgerlijke op voeding van onze jeugd mag niet worden ver waarloosd. Jullie behooren bjj de Oranjegarde, zoo spreekt de voorzitter de jongelui toe. God, Oranje en Nederland, die band moeten jullie helpen bestendigen. Voor de pauze wordt vervolgens nog opge voerd een tableau: „De stem der Historie", waarin Juliana van Stolberg met haar 5 zonen wordt voorgesteld. Het declamatorische ge deelte wordt op een bijzonder goede wijze door den heer De Jong verzorgd, terwijl tusschen de verschillende tafreelen toepasselijke Vader landsche liederen worden gezongen en de ven- delgroet door Oranjegardisten, die aan weers kanten van het tooneel zijn opgesteld, wordt gebracht. Na de pauze worden eerst een tweetal cou pletten van het Wilhelmus staande gezonden, terwijl vervolgens een historisch spel „De ontsnapping van Hugo de Groot", in al zijn phasen wordt voorgedragen. De jongelui toonden rolvastheid, maar toch werd het geheel te stijf gespeeld. Het leek te veel op een van buiten geleerd lesje. Een declamatorium met zang en spreek koren: „Een muur van Vuur" besloot dezen mooien Oranjeavond. Dit laatste nummer was een propagandastuk voor de Oranjegarde. Als een muur van vuur om Oranje was de strek king. Het hartelijke applaus bewees wel, dat het in den smaak van het publiek was ge vallen. Vermelden wij nog, dat het kapwerk was verricht door de Firma Veldhuizen van den Polderweg. Zullen we de schaatsen weer uit het vet kunnen halen? Bestaat de mogelijk heid, dat we over een of twee dagen de gladde ijzers weer onder kunnen binden? Dat zijn de vragen, die ieder, die van de schaatsensport houdt, bezig houden. Het is moeilijk daarop een positief antwoord te geven. Onmogelijk is het echter niet, dat we straks kunnen rijden. Het heeft vannacht 3 graden gevroren en ook vanmorgen om 8 uur wees de thermo meter hier nog drie graden onder nul aan. De voorspelling van de Bilt voor heden was echter temperatuur om het vriespunt, met de mogeljjkheid van lichte dooi. Toch er zijn momenteel verschei dene stukken ondergeloopen bouwgrond achter de Timorlaan, het Timorpark zelf en de ijsbaan aan den Nieuwen weg, die niet veel vorst meer noodig hebben om berijdbaar te zijn. Laat ons dus hopen. Bijna 500.voor de Vereeniging. Het resultaat van den speldjesverkoop giste ren op den verjaardag van onze jonge Prinses gehouden, voor de vereeniging naar haar naam genoemd is meer dan bevredigend Voor 481.43% werd aan speldjes verkocht, terwijl verschillende nieuwe leden zich, door middel van een briefje in de collectebus aanmeldden. Het bestuur van de Baby- en Moederzorgver- eeniging is daarvoor zeer erkentelijk. Dankbaar is men voor het groote aantal collectrices, dat zich heeft aangemeld en dat zich zoo uit nemend heeft geweerd. De heer Polak, Casino, stond zijn foyer gratis af en zorgde voor kof fie en thee. De kas van de vereeniging kon door dit prachtige resultaat een flinke versterking on dergaan. Dit zal de moeders en baby's, die het noodig hebben, ten goede komen. Het bestuur hoopt tenslotte, dat nog vele dames zich gedrongen zullen voelen lid van deze nuttigeen noodige vereeniging te worden. Men kan zich daarvoor opgeven bjj leden of bestuursleden. van 31 Januari 1939. BEVALLEN: A. H. W. Hajeniusvan Her pen, d. E. J. de VosWinkels, z. C. Reinder- manMooy, z. H. B. BeenHuber, d. OVERLEDEN: A. Noot, (m), 7 jaar. Morgen herdenken de typografen J. Kroone en R. Kramer, den dag waarop zij vóór 25 jaar als zetter in dienst kwamen van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. UITGESTELDE HECHTENISSTRA_ Gisteren werd iemand aangehouden, die nog hechtenisstraf te goed of boete schuldig was. Het bleek echter dat nergens plaats voor hem was, zoodat de hechtenis niet door kon gaan. DA3IESRIJWIEL. Terug te bekomen bij J. Leder, Hoogdwars- straat 2, een damesrijwiel, merk: The Ocean. DRONKENSCHAP. Wegens dronkenschap werd gisteren een manspersoon naar het Hoofdbureau over gebracht, Zooals we in ons overzicht van gisteren schreven, geeft de rede van Hitier aanleiding tot gematigd optimisme. Het feit, dat hij niet gekomen is met speciale eischen, is al een heele geruststelling. Een tijd van rustigen op bouw heeft Europa dringend noodig. Er is zoo hopeloos veel ontredderd, dat het wel dringend noodzakelijk is, dat men eens rustig over an dere dingen zou kunnen denken, dan over dreigend oorlogsgevaar. Voordat Europa echter eenigszins weet waar het aan toe is, moet de redevoering van Mussolini afgewacht worden, want wat wel heel duidelijk geworden is Maandagavond, dat is de twee-eenheid van Berlijn-Rome. Men kan dus moeilijk juichen over klanken uit Berlijn zonder ook de muziek van Rome te beluiste ren. Als Mussolini straks wat valsche tonen uit gaat stooten, dan zal Berlijn daarmee in stemmen en wordt Europa opnieuw onthaald op een concert vol dissonanten. De stemming in de pers is dan ook niet een stemmig. De Amerikaansche bladen vragen zich af, welke beteekenis moet worden toege kend aan de verklaringen van den Führer. Volgens hen herinnert de redevoering precies aan die, welke door den kanselier in 1938 voor de inlijving van Oostenrijk had uitgesproken. De bekwame overzichtschrijver van de „Maasbode" is optimistischer gestemd. Hij grijpt de alinea aan, waarin Hitier de verwach ting uitspreekt over „een lange periode van vrede" en merkt dan, naar aanleiding hier van op: Tegenover het nationaal-socialisme als stel sel moge men staan zoo men wil, men kan niet ontkennen, dat het als constructief ge dacht is. En constructieve stelsels, of zij wer kelijk tot hun doel kunnen voeren of illusies zijn, hebben in de allereerste plaats vrede noodig om zich te kunnen uitwerken. Dat heeft Hitier steeds verkondigd en men kan veilig aannemen, dat hij hierin volkomen eerlijk is. Daarom heeft Hitier, vooral nu de moeilijk heden zich onoverzienbaar hoog opstapelen, inderdaad een lange periode van vrede noodig, hard en broodnoodig, om zijn „duizendjarig rijk" op te bouwen. Elke oorlog is niet alleen een ongewenschte tijdelijke verstoring van het constructieve werk, zooals het nationaal-socia lisme dat nastreeft, maar houdt bovendien het geweldige risico in, dat het totaal vernietigd zal worden. Deze gedachte is wellicht de hechtste waarborg voor een lange periode van vrede. Tot zoover de beschouwing van de „Msb." Er is veel voor te zeggen, als Hitier prijs stelt op den opbouw en uitbouw van het nationaal- socialisme zal hij den oorlog ver moeten hou den, vooral nu Engeland en Frankrijk een zoo vastberaden houding aannemen. Het risico is daardoor wel zeer groot geworden. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 1' u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Witte Non". Rialto, Spoorstraat half 8: „De gevangene van Zenda" en „Als de maan schijnt in Kentucky". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De macht van het goud" en „Een jongens hart". Heden: Woensdag 1 Februari. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 uur. Ver. v. Paedagogiek. Musis Sacrum 8.30 u. Zwitsersche filmavond N.C.R.V. Zaterdag 4 Februari. Casino: 8 uur, Cabaret Avond Mar. San. Fonds. Dinsdag 7 Februari 1939: Casino, „Harmonie" Concert en Filmavond 8.15 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 766.5 Temperatuur lucht 3 Wind: richting O.Z.O., kracht 3 Licht op: 5.16 Schaakmat J. Noordeloos H. Riemers J F. Collignon 1 J. A. Kramer C. Ackema J. v. d. Engel J. v. Straaten 't Witte Paard. J. Duit 10 N. Oost 01 W. Osten 10 C. Wolthuis 01 Joh. Hakker01 G. Otten 1q G. Winter01 Totaal uitslag 34

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5