Minister Goseling antwoordt de Eerste Kamer Zware verkoudheid of griep? Minister Romme en de vrouw H. Ms. 0 20 te water gelaten Goedkoop is duurkoop! Onverbeterlijk Redacteur van het „Nationale Dagblad'' staat terecht Drukpersvrijheid blijve beschermd Synagoge te Frankfort opgeblazen De Joden in Niemandsland Een paard voor een varken gespannen Te veel zware varkens aan de markt Een grens is haast niet te trek ken. Onderhoud met den hoofdinspecteur van Volksge zondheid. In verband met de momenteel heerschende griep, hebben wij ons gewend tot den Hoofdinspecteur van de Afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Sociale Zaken, dr. Eykel, die zoo welwillend was, ons in een kort onderhoud het een en ander over het verloop dezer ziek te mede te deelen. Daar deze ziekte niet valt onder die cate gorie van welke een aangifte verplicht is, was het dr. Eykel' niet mogelijk, ons statis tische gegevens te verschaffen. Hoewel het hem bekend was, dat zich momenteel vele griepgevallen in lichtere en meer ernstige graad voordoen, kon hij ons dan ook niet zelfs niet bij benadering het aantal geval len in Nederland noemen, zoodat het voor alsnog gissen blijft of er momenteel van een flink aantal grieppatiënten of misschien wel van een epidemie sprake is. Toch kan men eenigszins een beeld krij gen van den omvang dezer ziekte, gezien het groot aantal patiënten in de diverse ge meentelijke en andere ziekenhuizen in ons land. Cijfermateriaal hieromtrent zou echter on getwijfeld aan het licht brengen, dat deze epidemie voor zoover er althans van een epidemie sprake is nog geenszins te ver gelijken is met het beruchte griepjaar 1918. Het Maaswater niet de schuldige. De bij vele bestaande opvatting, dat de plotseling ingevallen dooi een dusdanigen invloed op het water in onze groote rivieren en speciaal op het Maaswater zou heb ben uitgeoefend, dat dit van invloed zou kunnen zijn op het drinkwater en indirect op het verloop van de griepepidemie, sprak dr. Eykel met alle stelligheid tegen. Het valt moeilijk een juiste opgave van het aantal patiënten te verstrekken, zooals wij reeds hebben opgemerkt en 'n schatting maken, is altijd en toch zeker op medisch gebied uiterst riskant, aldus dr. Eykel. Het ware inderdaad een groote stap in de goede richting als zooals dit bijv. met kinderverlamming het geval is het verloop der ziekte eenigszins aan banden kon wor den gelegd, maar dit blijft voorloopig nog een utopie. Immers griep, dat evenals ver koudheid van mensch tot mensch overgaat, is vrijwel niet te localiseeren. Voorts is griep een ziekte, die niet zoo gemakkelijk te constateeren is. Het is bijna niet uit te maken, waar de grens ligt tusschen zware ver koudheid en griep, zoodat ook al zou men over statistisch materiaal hier omtrent beschikken, dit altijd nog maar een zeer ruwe aanwijzing zou beteekenen van het aantal gevallen en het verloop der ziekte. Vanzelfsprekend zou het in het belang der volksgezondheid zijn. als ook de griep door verplichte aangifte en localisatie zou zijn te beperken, maar helaas is de medi sche wetenschap nog niet zoover gevorderd, dat in deze richting zelfs maar een poging zou kunnen worden aangewend en kan slechts, zoo besloot dr. Eykel, met alle ter beschikking staande middelen getracht wor den, de ziekte, die zich eenmaal heeft ge openbaard, naar best vermogen te bestrij den. Zijne Excellentie maakte slapen de honden wakker. De regeling, waarbij het loon van meis jes, in huishoudelijke dienstbetrekking ver diend, niet meer van den steun in werkloo- ze gezinnen behoeft te worden afgehouden, met welke maatregel de minister beoogt 't animo voor huishoudelijken arbeid bij vrouwelijk Nederland te bevorderen, vindt niet overal den juisten weerklank. Onlangs meldden wij, dat de waschindus- trie den minister verzocht heeft, een der gelijke regeling ook voor het personeel in deze industrie te willen treffen, omdat men hier met een tekort aan vrouwelijk perso neel te kampen had. Thans heeft ook de Algemeene Bond van Loonconfectionairs den minister van Sociale Zaken gevraagd, het loon van meisjes, in de confectie-nij- cerheid werkzaam, niet meer van den steun te doen aftrekken, want ook deze industrie heeft ernstig gebrek aan vrouwelijke ar beidskrachten. Onze industrieelen hebben ontdekt, dat het ministerieele besluit een prachtig mid del zou zijn om het arbeiden in hun bran ches te stimuleeren en zoo dreigt de be doeling van Minister Romme een ave- rechtsche uitwerking te hebben. Slapende honden zijn wakker gemaakt Het ligt echter voor de hand, dat Zijne Excellentie, wiens streven zoozeer gericht is op „vrou welijken" arbeid voor de vrouw zich van zijn doelwit „meer dienstmeisjes dan fa brieksmeisjes" niet zal laten afhouden. In dit verband herinneren wij aan een dezer dagen verschenen persbericht, meldende dat de minister van plan zou zijn de jonge meisjes in de fabrieken te doen vervangen door jongens. Zijne Excellentie heeft blijk baar nóg niet met de zwakke sexe afge rekend BEDANKT VOOR DE N.S.B. De heer H. J. Popping, te Oosterwolde lid der Provinciale Staten van Friesland voor de N.S.B. heeft als zoodanig bedankt. Tevens heeft de heer Popping zijn lid maatschap van de N.S.B. opgezegd. Reiziger in coupons en overhem den veroordeeld. Een koopman, een Nederlander, bezocht op zekeren dag een Utrechtenaar. Hij gaf zich uit voor Belg, praatte Vlaamsch en Fransch door elkaar en kwam met het ver haal, dat hij door bijzondere omstandigheden uitstekende lappen stof voor heerencostuums billijk te koop had. Ook toonde hij stalen voor overhemden en bood wollen sokken goedkoop aan. Door deze goedkoope aan biedingen liet de cliënt zich overhalen de coupons voor heerenpakken te koopen en te betalen. De overhemden en sokken zouden later geleverd worden. De coupons bleken van inférieure qualiteit en duur. De over hemden en sokken werden nooit geleverd. Wegens oplichting werd de man door de rechtbank tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden veroordeeld. Het Amsterdamsche Hof veroordeelde den man gisteren in hooger beroep tot een maand gevangenisstraf. Goede vangst van de hoofdstede lijke politie. De politie van het bureau Stadhouders kade te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan met de aanhouding van twee jon gens van resp. 18 en 16 jaar, die reeds meer malen met de politie in aanraking zijn ge weest terzake van diefstal. Ditmaal werden zij op heeterdaad betrapt op het moment, dat zij koperen buizen, wel ke zij uit een leegstaand perceel hadden weg genomen, in zakken vervoerden. Beiden zijn ingesloten in het politiebu reau. De jongste, die korten tijd geleden uit de stichting Hoenderloo was weggeloopen en zich in de hoofdstad weer bij zijn vriend had gevoegd om verder zaken te doen, zal weer worden teruggezonden. In Engeland heeft men het 15000 tons-stoomschip „Argus" omgebouwd in een vliegtuigmoederschip, dat zoojuist zijn eerste succesvolle proefvaart heeft afgelegd. Wegens beleediging van de Jo den. Ook een N.S.B.-er heeft zich volgens de Nederlandsche wet te gedragen. Voor de strafkamer van de Haagsche recht bank heeft zich gisterochtend te verantwoor den gehad de 47-jarige E. J. R., redacteur van „Het Nationale Dagblad", onder wiens verantwoordelijkheid in het nummer van 15 October j:l: van dat blad twee artikelen, verschenen, welke beleedigend geacht wor den voor de volksgroep van Nederlandsche Joden. Het betrof hier een ingezonden stuk van „een bezorgde moeder", naar aanleiding van den moord op Greta Groen, waarin den Jo den verweten wordt meisjes aan te randen en voorts een artikel met uitlatingen van Joden zelf, waarin beleedigende termen voorkwamen. Verdachte erkende de volle verantwoor delijkheid voor de beide artikelen. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck zeide in zijn requisitoir, dat het den wetgever allerminst te doen is, critiek te smoren. Critiek staat iedereen vrij en de wetgever staat juist op het standpunt, dat men mag zeggen wat men wil, mits dit niet in beleedigenden vorm geschiedt. Is de vorm noodeloos krenkend, dan gaat ook beroep op het algemeen helang niet op. Wat het z.g. „ingezonden stuk" betreft, hiervoor kan men zelf zijn aansprakelijkheid niet beperken. Spr. achtte verdachte dus strafbaar en in verband met het feit, dat hij al eenmaal voor hetzelfde misdrijf heeft terecht gestaan, wilde spr. een flinke straf, bedoeld als waarschu wing, vragen. Aan de beleedigingen moet onher roepelijk een eind komen. Net zoo goed als ieder Nederlander heeft ver dachte zich naar de Nederlandsche wet te gedragen. De eisch luidde een geldboete van f 800. suibs. 100 dagen hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Mr. van Vessem verdedigt. Mr. A. J. van Vessem, de verdediging voe rend, noemde het ingezonden stuk niet be leedigend. Wat het tweede artikel betreft, wilde pleiter aantoonen, dat verdachte hier slechts heeft, geciteerd, niet zelf heeft ver zonnen of citaten vervalscht. De bedoelde aanhalingen komen voor in de brochure van Ir. van Roessel „De Duivelsche Drieëen- heid", waar verdere bronvermelding voor komt. Voorts deelde pleiter mede, dat verdachte deze artikelen al geschreven heeft, vóór dat de vroegere strafvervolging was ingesteld. Verder is verdachte thans geen redacteur meer van „Het Nationale Dagblad." Pleiter meende in verband met deze om standigheden, dat voor een straf met pre ventieve werking geen plaats is. Bij repliek zeide de Officier van Justitie, dat het overnemen van beleedigende citaten wel degelijk strafbaar is. De uitspraak is bepaald op 14 Januari. De onderzeeër kan &0 mijnen meevoeren. Waarschijnlijk eind April naar de Noorsche kust. Gistermiddag om twaalf uur is de in aanbouw zijnde onderzeeboot Hr. Ms. O 20 van de werf Wilton-Fij en- oord te Schiedam te water gelaten. De tewaterlating geschiedde door D. J. baronesse van LyndenBaud, echtgenoote van den chef van den Nederlandschen torpedobootdienst te 's-Gravenhage. Na de plechtigheid, welke zeer vlot ver liep, vereenigde het aanwezige gezelschap zich in de koffiekamer van de werf, waar baron van Lynden het woord voerde. Spr. wees op de aangename samenwerking met de werf-. Hierna nam de directeur van Wilton-Fij- enoord, de heer J. H. H. Terloop het woord, die op zijn beurt blijdschap uitsprak over de goede verstandhouding tusschen Wilton- Fijenoord en de Nederlandsche Marine. Tenslotte voerde de burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren het woord, die hoopte, dat de roem van Schie dam en van de daar gevestigde werf altijd gehandhaafd zal blijven. H Ms. O. 20, welke een lengte heeft van 20 meter, en een diepgang van 3.80 m., kan veertig mijnen mee voeren. De onderzeeër heeft een gelegenheid voor het lanceeren van torpedo's van 45 c.m. tot 53 c.m., voorts is het schip uitgerust met twee mitrailleurs van 40 m.m. en één kanon van 8.8 c.m. De boot heeft een duikdiepte van 100 m. De snelheid boven water bedraagt 20 mijl, die onder water 10 mijl, De boot wordt bo ven water gedreven door twee motoren van 2500 p.k. en onder water door twee elec- trische motoren. Het schip heeft een water verplaatsing van 1000 ton boven water en 1500 ton onder water. De bemanning bestaat uit 38 koppen. H Ms. O 20 zal vermoedelijk over drie maan den gereed zijn en haar eerste proeftocht naar de Noorsche kust maken. BETEUGELING VAN ZEKER ON- NEDERLANDSCH VERSCHIJNSEL. NIEUWE REGELING VREEM DELINGENRECHT. NEDERLAND LIET 7400 UITGEDREVENEN TOE. REGEERING EN NIEUW-MAL- THUSIANISME. GEEN EEN HEIDSKORPS BIJ DE RIJKS POLITIE. Minister Goseling heeft de Eerste Ka mer geantwoord op haar Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting. Ten aanzien van de autobusdiensten meent de minister goed te doen duidelijk voorop te stellen, dat hij van oordeel is, dat wette lijke voorschriften, waarvan de verbindend heid niet boven allen twijfel verheven is, al leen onder zeer bijzondere omstandigheden met politiedwang mogen worden gehand haafd. Echter kan de macht, die een voor schrift heeft te handhaven, bezwaarlijk be ginnen met van iedere handhaving, ook an ders dan door politiedwang, af te zien, zoo- dra twijfel aan de verbindendheid is gere zen. Men heeft den minister gevraagd waarom hij het arrest van den Hoogen Raad niet heeft afgewacht alvorens in te grijpen. Zijne Excellentie merkt op dat hij geen afwach tende houding kon aannemen: le. omdat bij de uitvoering met den sterken arm der von nissen van de Amsterdamsche rechtbank, verstoring van de openbare orde was te vree zen, gezien de mentaliteit der betrokkenen en 2o. omdat van de zijde der autobusonder nemers in de dabladen het voornemen werd aangekondigd de rechterlijke uitspraken systematisch en georganiseerd te ontduiken, het zgn. „krijgertjesspel" te gaan spelen met de Justitie. Een gezag, dat een dergelijke ontduiking van geldige rechterlijke uitspraken lijdelijk zou aanzien, zou men volgens den minister met recht slapte en plichtsverzuim kunnen verwijten. Vreemdelingenrecht. De memorie deelt mede, dat een nieuwe regeling van het Vreemdelingenrecht in be werking is. Een on-Nederlandsch verschijnsel. De minister neemt met minstens evenveel leedwezen en ergernis als de leden, te de zen in het verslag aan het woord, kennis van de excessieve uitingen tegen het open baar gezag en tegen bepaalde groepen van de bevolking. In het bijzonder de laatste uitingen vormen een geheel on-Nederlandsch verschijnsel, voortkomende uit ver houdingen en opvattingen, vreemd aan onze historie en niét passend bij ons volkskarakter. Door uitbreiding van de Strafwet kan op dit punt wèl ergernis worden verminderd, Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie doch zonder ook de heilzame gevolgen van drukpersvrijheid in gevaar te brengen, kan men echter langs dezen weg een afdoende voorziening niet treffen. De genezing moet weleer gezocht worden in een verster king der opbouwende krachten van het ze delijk volksbewustzijn zelf. Aan de hand van het onderzoek omtrent verdere uitbreiding van de strafwetgeving ter bescherming van het openbaar gezag, van openbare lichamen en instellingen en van groepen van de bevolking hoopt de mi nister echter binnenkort tot een afsluitende conclusie te komen. De actie tegen het Nieuw-Mal- thusianisme. De eigengerechtigde actie tegen den Nieuw- Malthusiaanschen Bond, zal met de ver- eischte middelen worden bestreden. De minister waardeert echter, dat ver schillende burgemeesters het houden van tentoonstellingen van genoemden bond heb ben geweigerd. Te dezen bestaat wellicht nog aanleiding voor een nadere regeerings- bemoeiing. Aanklacht jegens de N-S.B.-pers. Dat tegen uitlatingen in beleedigenden vorm over de nationaal-socialistische bewe ging niet voldoende zou worden opgetreden, is den minister op geen enkele wijze geble ken. Het maakt wel een zeer eigenaardigen in druk, als in d i t verband over „verruwing en ontaarding der politieke zeden" wordt geklaagd. Indien toch aan eenige pers op het gebied van aanranding van andere volksgroepen „verruwing en ontaarding van de politieke zeden" kan worden verweten, dan is het wol aan de pers van de Natio naal Socialistische Beweging. De toegelaten vluchtelingen. Door den minister is thans toestemming verleend voor binnenkomst in ons land van ongeveer 6400 volwassen vluchtelingen, van wie ongeveer 1200 ter opname in kampe menten. In de kampementen zijn tot nu toe 450 vluchtelingen aangekomen. Voorts is vergunning verleend voor toe lating van ongeveer 1000 kinderen; daar van zijn er ongeveer 500 gearriveerd die behoudens uitzonderingen in koloniehui zen worden verzorgd. De wenschelijkheid van inrichting van definitieve verblijfplaatsen voor de daarvoor in aanmerking komende vluchtelingen (zoo wel volwassenen als kinderen) wordt over wogen. Politie. Omzetting van de beide korpsen van de rijkspolitie (de Koninklijke Marechaussee en de Rijksveldwacht) in een eenheidskorps stuit voorshands op bezwaren. liet ontnemen aan de Kon. Marechaussee van een deel van haar taak zou, zoo lezen wij aan het slot der Memorie, niet mogelijk zijn zonder wijziging van het Wetboek van Strafvordering of het Rijkspolitiebesluit. Tot zoodapige wijziging bestaat geen voor- nemem, De synagoge aan de Dominikaner-Platz te Frankfort, de eenige die aldaar na hot po grom van 10 November nog niet was \e,-. nield, is naar de Jewish Chronicle van 27 Januari verneemt onlangs des nachts met dynamiet opgeblazen. Het Joodsche zie kenhuis, dat in de nabijheid der synagoge is gelegen, heeft ernstig onder de ontplof, fing geleden; niet minder den vierendertig patiënten moesten naar particuliere wonin gen worden overgebracht. In de Tsjechische plaats Troppau die in October aan Duitschland werd afgestaan, werd tijdens het pogrom in November dé synagoge gesloopt. Thans heeft men die plek in gebruik genomen als vuilnisbelt. Zij mogen hun zaken likwideeren Door een overeenkomst met de Duitsche regeering kunnen van de 5200 Poolsohe Jo den, die nog steeds in liet Niemandsland verblijven, 1000 personen naar Duitschland terugkeeren ,te einde daar hun zaken te likwideeren. Deze menschen verplichtn zich echter om voor 31 Juli Duitschland wed erop. verlaten te hebben. Zij keeren dan met hun gezinnen naar Polen terug. Het Joodsche hulpcomité te Warschau be ijvert zich thans, om voor deze 1000 men schen reisbiljetten (heen en terug) te ver schaffen. Wegens dierenmishandeling een maand geëischt. Een veehouder te Nieuwkoop was voor de rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een varken had mishandeld. Hij had het beest, dat niet wilde loopen omdat het kreupel was, eerst met een knuppel geslagen en later had hij er een paard voor gespannen en het beest op deze wijze weggesleept. De man kwam in hooger beroep, omdat hij de straf te hoog vond. De feiten gaf hij toe. „Ik heb er spijt van, ik had het niet moe ten doen, maar het dier was volkomen on handelbaar. Toen de politie verbaal op* maakte vroeg ik den veldwachter, of ik voor deze zaak een advocaat moest nemen, maar hij zei, dat 't wel met een schrobbee- ring af zou loopen, hoogstens een tientje boete..." Pres.: Dat viel dan leelijk tegen, de of ficier van Justitie eischte zelfs twee maan den tegen U en U werd tot één maand ver oordeeld. Verdachte legde goede getuigschriften over en ook het rapport luidde gunstig. Hij is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis en verd. 's veroordee ling tot één maand gevangenisstraf. Arrest 14 Februari. Verhooging van den tarweprijs gewenscht geoordeeld. VERZOEKEN VAN DE CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. Men zendt ons het volgende communiqué? De dagelijksche besturen der drie een- trale landbouworganisaties, t.w. de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, de katholie ke Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité, vergaderden Woensdag 25 Januari 1939 te 's-Gravcnhf/re en namen de volgende besluiten. Gezamenlijk met den Algemccnen Neder landschen Zuivelbond zal de mogelijkheid van compensatie-transacties met Duitsch land in nadere studie worden genomen. Bij het college van regeeringscom- missarissen zal worden aangedron gen op het besteden van betere prij zen voor het uit de markt te nemen vee, daar dit vooral voor de prijs- optrekkende werking der overname van groote beteekenis is. Voorts zal er op worden gewezen, dat het wenschelijk is, de aankoopen gedu rende de maand Februari voort te zetten. Met aandrang zal nogmaals worden gevraagd tevens zware var kens uit de markt te nemen, daar de prijzen thans te laag zijn. Op grond van het feit, 'dat de productie kosten van zomertarwe, welke in groote hoeveelheden uitgezaaid zal moeten worden» per H.L. hooger ziin dan van wintertarwe, zal aan de regeering worden gevraagd, d® tarwepriis voor het laar 1939 le willen ver- honqen en te brenqen on f 11,per 100 kg. Tevens zal worden verzocht maatregelen! te nemen tegen het opdrijven van de prïJ zen voor zaai-zomerfarwe. Aan den Minister van Justitie zal wordert verzocht een vertegenwoordiger te mogen aanwijzen in de commissie ingesteld om f® rannnrteeren over dp notaristarieven. Daar de perspectieven voor den afzet vart aardappelmeel gunstiger ziin geworden door verkoop van een groot kwantum vart dat product, zal aan hef college van regee- ringscommissarissen nogmaals worden ver zocht terug te komen on de beperking vart het areaal tot 26.500 II.A. Besloten werd aan het collene van reciee- rinnsoomreissarissen drie middelen voor te stellen welke kunnen leiden tot verhoonirtf) van de prijzen van dn schapen of tot hetere bedrijisuitkomsten, n.1. het uit de markt ne men van schapen, het verleenen van export- nremies, en het geven van een toeslag uit het landbouwcrisisfonds, bv van f2.— Pe? ook

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8