lil m 'f/A\ fi 1/0"" IJ i }wfd II Kleeding naar maat HERMAN NYPELS' >N KNOOP e*'N GOLD fTAD Het karakter van Nieuwediep Sport GC M fl S W M P y UIL Keurige pasvorm Ingezonden ia De Kanaalweg 11 W/UH" Wi \ml Das Lied von der Glocke Voor U het, in het vuur van den arbeid, vergeet: vóór win kelsluiting nog even een versch nakje GOLD STAR Shag koopen. Want een avond zon der Gold Star Shag is een ver loren avond! Een speciaal-zaak in behangselpapier H.R.C.nieuws Helder-nieuws Texel-nieuws Welverzorgde handen! Het Westelijk gedeelte van den Kanaalweg bezit ook enkele gebouwen, waar wel een op merking over gegeven kan worden. Om maar direct te beginnen met het Post kantoor. Dit is als heerenhuis gebouwd en zou in deze functie niet zoo'n slecht figuur slaan, de tijd van stichting in aanmerking genomen (1872). Het is de geboorteplek van den Hollander-Amerikaan Edward Bok. Hij was een bekend uitgever in het land der Yankees, vooral van mode-journalen en heeft met dit bedrijf millioenen bij elkaar weten te brengen, die hij ook weer gedeeltelijk in het belang van zijn nieuw vaderland heeft besteed. Voor ruim een 10-tal jaren bezocht hij één dag deze stad. Als postkantoor voldoet het gebouw niet meer aan de representatieve en practische eischen, die een stad van ruim 37000 inwoners stelt. Voor een nieuw postkantoor zijn de plannen gemaakt, die uitgevoerd zullen worden zoodra de telefooncentrale haar nieuwe behui zing heeft. Het nieuwe gebouw der Joodsche synagoge ls boven kritiek verheven, 't Is n.1. ontwerp van den Amsterdamschen architect Harry Elte, die tot de eerste bouwmeesters van ons land be hoort. Het Grieksche woord synagoge beteekent: samenkomst, vergadering. De echte tempel dienst kan daar niet plaats vinden. Dat kan alleen in Jeruzalem geschieden. De architect heeft dan ook in 't geheel niet er naar ge streefd een „tempelidee" te suggereeren. Hij heeft kennelijk het doel gehad, slechts een gebouw voor godsdienstige vergaderingen te construeeren. En is daar uitstekend in ge slaagd. De voorgevel heeft een harmonische en practische vlakverdeeling.. Dit is goede moderne bouwkunst met ver mijding van buitenissigheden. De Dijkstraat, Heel eigenaardig! Met de huizenrij op het hooge en die op het lage gedeelte. Het hooge in den volks mond „het Dijkje" geheeten. Het „Dijkje" is gedeeltelijk te beschouwen als de voet van de duinenrij, die zich voor 200 jaar hierachter uitstrekte. Deze duinen begon nen bij „het Nieuwe Diep" en sloten via „de Ringmuur" aan bij de duinen van Huisduinen. In het Raadhuis bevinden zich een paar geschilderde afbeeldingen, die dezen toestand duidelijk weergeven. Napoleon heeft liet zand- materiaal van deze complexen gebruikt voor zijn forten en batterijen, b.v. 1'Union, la Salie etc. Ook bij de vorming van den zeedijk langs het Marsdiep heeft men voor een gedeelte van dit zand gebuik gemaakt. Alles is dus niet door het Marsdiep verzwolgen, maar zit thans onzichtbaar onder klei en steen. Aan de Dijkstraat staan eenige merkwaar dige huizen. Het huis op 't Dijkje bewoond door den Dir. van Gemeentewerken bij het Helden der Zeeplein, den heer A. Dokter, kan als voorbeeld gelden van goede eenvoudige huizenbouw van ruim honderd jaar geleden. Het geheel heeft een rustig en evenwichtig aanzien. Het flinke dak „beschermt" zoo goed de woonvertrekken. Welk een contrast met het huis ernaast. Dat ziet er wat „verschrikt" uit. Het te korte dak met overdreven dak kapel boven de niet gezellige onderpartij geven het geheel iets onrustigs. Het oude Raadhuis (1836). 't Is een vriendelijk gebouwtje van goede verhoudingen. Het aardige torentje „doet" het vanaf den Dijk gezien heel goed! Óp het nieuwe raadhuis is ongeveer hetzelfde mo del toren geplaatst. Wel een bewijs, dat de ontwerper van de verbouwing van het Wees huis tot Raadhuis ook iets goeds zag in de zen vorm. Dit oude raadhuis had een mooi smeed ijzeren hekrand. Eén van de vier stukken is nog op z'n plaats aanwezig. Meer en meer dreigt dit stijlvolle geheel een ruïne te zullen worden. Toch zou een modern gebouw op deze plaats in onze typische oudste hoofdstraat het karakter ervan ongetwijfeld schaden. Het komt ons voor, dat dit gc»?de oude ge bouw met traditie gespaard behoort te wor den. (Ook in de groote steden wordt er wel HET oude RAADHtJIS (last) EEM VENSTEA VAM HET PERCEeu DYKfcTHAATIl over geklaagd, dat men vaak te spoedig klaar is om iets ouds, dat goed is, te gaan sloepen, zonder dat men er iets beters voor in de plaats kan geven. Denk aan het com mandantsgebouw op den Dam, Het Midden- damterrein is nu reeds 35 jaar een vraag- teeken en twistappel). Een huis in zuivere stijl is ook dat, welk thans bewoond wordt door Ds. Enklaar, Dijk straat 12. Het dateert uit 1810. De gevel- indeeling is prettig en goed in verhouding tot het geheel. Ziet U eens welk een zorg er besteed is aan de vensters. De middenroeden zijn versierd met houtsnijwerk: een loopend patroon van eikenbladeren en eikels. Boven in de hoeken zijn een soort stralenbundels uitgesneden. Een en ander zou ons kunnen doen denken aan de glorie van Napoleon. Deze versiering, die het nu reeds bijna 130 jaar heeft uitgehouden, is langer bestand ge bleven tegen de omstandigheden dan de voorspoed van den overheerscher van half Europa. 2 Jaar na den bouw van dit huis ondernam hij immers den todht naar Rus land (1812), die het einde bracht van zijn macht. Ook het hek van dit huis, dat de stoep afsluit is van eenvoudig, doch aardig model. (Zie schetsteekeningetje.) De Dijkstraat heeft nog meer oude huizen met goede gevels. Het is een straat, waar het menigeen niet moeilijk valt zich den tijd in te denken van 100 k 150 jaar geleden. Zulke plekjes hebben wij hier niet veel. Laten we er zuinig op zijn! Het is een van de stra ten met de oudste historie. /AA HEK van HET ÏJYKHUIS Uitvoering door „Toonkunst" op Dinsdag 14 Februari in Casino. Betreffende degenen, welke aan deze be langrijke oratorium-uitvoering hun medewer king zullen verleenen, is bereids in dit blad mededeeling gedaan. Buiten de vocale solisten, Welke stuk voor stuk zich kunnen verheugen op zeer gunstige kritieken, zal het instrumentale gedeelte ver zorgd worden door het Nederlandsch Kamer orkest, te Den Haag, hierbij gesteund door mevrouw Velthuys (piano) en Feike Asma (orgel). Het Nederlandsch Kamerorkest zal zich doen vertegenwoordigen door een uitgebreid strijkensemble. Dit sinds eenige jaren onder Otto Gastra van Loon's leiding staande orkest, hetwelk in veel plaatsen zijn mede werking verleent, staat alom bekend wegens accuratesse en slagvaardigheid, een belang rijke factor voor begeleiding dus! Hoe mevr. VelthuijsHuchhorn en de be kende en gevierde organist Feike Asma zich van hun taak zullen kwijten is algemeen be kend, bovendien zal de heer Asma een door drukwind gedreven harmonium met twee kla vieren en pedaal, door de firma Goldsmeding te Amsterdam, ter beschikking gesteld, be spelen. Nadere mededeelingen betreffende de op tredende solisten, zullen in dit blad gaarne geschieden. Onze nieuwe voorjaars collectie is reeds binnen Vraagt stalen of stuk ken bij U aan huis Wij brengen moderne keuze in lage midden- en betere prijzen Solide stoffen - afwer king en fourneering Eigen coupeurs en ateliers KI e e d I n gm agazijnen (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden DE KONINKLIJKE STEM HEEFT GESPROKEN. WAT NU? Diepe, indrukwekkende stilte heerschte er in de zaal van het grootbedrijf, welks leiding op zoo sympathieke wijze toestond, dat een ieder van hoog tot laag in de gelegenheid werd gesteld de Koninklijke Gedachte, be treffende de Moreele en Geestelijke Herbewa pening, persoonlijk te vernemen. Met mij zullen er echter velen zijn geweest die, na de volbrenging hunner dagtaak, nog maals stilstonden bij de woorden die Zij tot Haar Volk sprak en in de rustige sfeer van het huiselijk leven zal „Haar" stem ook zeker in menig gezin weerklank hebben gevonden. „Draagt elkanders lasten." Welnu, wat belet dan thans, nu onze Hooge Landsvrouwe den weg in het laby- rinth van economische en sociale moeilijk heden heeft afgebakend, de volvoering van zulk een zedelijke en moreele, maar vooral Christelijke en menschlievende taak? Na het Koninklijk Woord zullen velen zich gesterkt voelen in het besef van saamhoorig- heid; van een eigen volkskracht en een eigen volkswil, die niet toelaat dat zij aan andere systemen getoetst wordt. Zonder uiting van sympathie of antipathie wil ik hier één enkel simpel feit, één enkele sociale zorg onzer Oosterburen ter sprake brengen, en wel de aldaar gebruikelijke „Pfondstagen", waarbij elk Ingezetene ver plicht is een pond levensmiddelen ter beschik king te stellen van de overheid. Een door de S. A. georganiseerde ophaaldienst zorgt er voor dat een ieder zijn verplichtingen in deze nakomt. Wat in een totalitaire staat slechts door dwang en macht van hooger hand mo gelijk is, zal dat in ons eigen vrij en democra tisch Vaderland voor een eigen, door het noodlot getroffen volksdeel niet mogelijk zijn??? Late elke gemeente op eenvoudige wijze, zonder al te groote bureaucratie in de zen geest een oplossing trachten te vinden. Late men trachten om naast de wettelijke steunregeling, wier belangen in de practijk veelal te veel blijken te zijn om te sterven en te weinig om te leven, een draaglijk bestaan bedenken voor diegenen, die in betere tijden ook klaar staan om de productiviteit en kracht van hun land te verhoogen. Hoewel ik mij niet bevoegt acht tot oor- deelen en de consequenties voor een der gelijke opzet door mij niet kunnen worden overzien, vraag ik mij toch af of de ge meente- of andere ambtenaren, welke ambts halve wekelijks of nagenoeg wekelijks huis aan huis hun ambtelijke functies vervullen, één en ander niet op eenvoudige wijze kun nen administreeren en incasseeren met be hulp van een ter hunner beschikking gesteld vervoermiddel. Wellicht zijn er ook nog an dere middelen ter oplossing van dit ernstig probleem, bijvoorbeeld een vrijwillige organi satie, die zich niet een dergelijke regeling ge heel of ten deele wil belasten. Is er, behalve een bijvoorbeeld 14-daag- sche oproep ook geen 3-maandelijksche ver zameling van kleedingstukken mogelijk om de nooddruft der meest behoeftigen te leeni- gen? Is er in deze richting dan niet een schoone en uiterst sociale daad van diepe menschelijk- heid weggelegd om het schrijnend leed dat velen onverschillig tegen het leven heeft gemaakt, te verzachten. Indien allen in den lande die zich in een redelijk en behoorlijk bestaan kunnen verheugen, hun pondsgewijze bijdragen blijmoedig offerden, zouden de levensbehoeften zich dan niet opstapelen tot een zorgen wegnemenden vooraad; zou er bij al diegenen die thans twijfelen aan mensch- lievendheid en volkseenheid niet een sprank van hoop lichten in de kommerzware blikken; zullen hun oogen niet opflikkeren in hoop en verwachting voor de toekomst? Zijn er niet vele vooraanstaande en philan- tropische persoonlijkheden in den lande, die met eenvoudige middelen ook op ander gebied in de door Haar aangegeven richting iets kun nen presteeren Wij weten het, er zijn onder scheidene milddadige groepen, d:e tegemoet komen aan de kommervolle omstandigheden van hen, die een zegenrijken arbeid moeten missen, maar dit zijn slechts onsamenhangen de gedeelten, het is geen eensheidsfront, geen groot nationaal samengaan zooals gewenscht wordt. Is ook een verder gaande geestelijke bewapening niet mogelijk door het houden van lezingen en cursussen, welke geheel be langeloos worden gegeven? Laten wij bij eventueele teleurstellingen niet te veel schermen met dat woord „ondank"; het is zoo gauw gezegd, maar kunnen wij wel de gedachtengang omvatten van die velen, die ronddoolen in deze woelige levenszee, die dag in dag uit voortschrijden zonder nieuwe vooruitzichten en zonder hoop. Laten wij begenadigden ons niet laten misleiden door zwartgallige gedachten aan enkele zgn. „beroepswerkloozen", maar slechts denken aan die vele flinke kerels, die willen en kunnen werken, die met grage en gezon de handen, waarvan het eelt, verkregen door noesten arbeid, reeds lang is verdwe nen, hunkeren naar arbeid, bezigheid, levensvreugde en een bescheiden plaatsje on der de zon. Laten wij daarom de zorgen der regeering en die der nooddruftigen verkleinen door een periodieke vrijwillige stoffelijke bijstand te organiseeren, waaraan pers en gemeente autoriteiten zulk een grooten steun kunnen verleenen. Christ avant teut. Christus voor alles. Ware Christelijke liefde is in de oogen van schryvcr dezes een liefde voor allen een Samaritaansche liefde zonder onderscheid van geloof, zonder onderscheid van ras en zonder onderscheid van richting. Er moet, gedachtig aan het Koninklijk woord, niet alleen geholpen worden aan vertegenwoordi gers van eigen partij, maar ook aan anderen. Zonder krenking der afzonderlijke partijge- voelens wil ik hier slechts tot uiting brengen dat een eenzelvig partijstreven in deze natio- nalen oproep zeer zeker ongewenscht is. Van redactiewege bekort. Red, H. Ct. I Wllllllll IWIIIHMI I 'n Extra Tractatie: Gold Star de Luxe, 12 ct. Hedenmiddag opening van „Wand- kunst", Spoorstraat 62. Hedenmiddag te 6 uur wordt in het pand Spoorstraat no. 62 geopend een speciaal-zaak in behangselpapieren, luisterende naar den naam „Wandkunst". Het betreft hier zoowel een engros- als détailhandel, waarbij opvallend is het bijzonder groot assortiment dessins. Men heeft blijkbaar besloten direct flink voor den dag te komen, en in welke prijsklasse men ook wil kiezen, of welk model of patroon men wenscht te bezitten, „Wandkunst" zal het U verstrekken. Er is een keurcollectie staalboeken, waarin men de mèest verfijnde tot de eenvoudigste behangsels ziet. Voor de huisvrouw dikwijls om van te watertanden. Wfl vestigen er nog de aandacht op, dat ter gelegenheid van deze opening iedere kooper van een kamerbehangsel tegen den halven prijs een tweede kamer kan verkrijgen. De HRC-elftallen voor Zondag 5 Februari zijn als volgt samengesteld: HRCAlkm, Boys Aanvang half dria HRC I: Dijkshoorn Leavey Selderbeek Post Stolk Roomeyer Sanders Hoogendijk Pirard de Jong Dissel ZFC 3HRC 2 Aanvang half drifl HRC 2 V. Goudswaardt Siersma Buitenhuis Vrijdag van Dok Kok van Pelt Heyblok de Vries Zymni van Ea West Frisia 2—HRC 3 Aanvang elf uur, HRC 3 Geurtjens Bijl Dekker Geervliet Schoemaker v. d. Berg Knol Oom Kater de Schipper Vinltt De opstelling der Helder-elftallen voor a.s, Zondag is als volgt: QSC—Helder. Helder: Kenter Smit de Jongh L. Trap Kiesewetter v. Teeckelenburgh Voerman Spierenburg Hoebe Gast Wieren Helder 2Alcm. Vlctrix 2: Aanvang 2 n. Helder 2: Prins Schotting v. Beekhoven P. Trap v. Steenbergen Been Rottier Siersma Burger Bijl Snijders Texel 1 gaat morgen in de volgende samen stelling uit naar MFC, te Medemblik Beumkes H. Neijens G. Witvliet H. Ran P. Neijens J. Weijdt Th. Lap De Graaf Vlaming Verseput Verhei) en Texel 2 speelt thuis tegen Watervogels 2 in de volgende samenstelling: W. Geus G. Wilner W. Vlas H. Boon Helsloot Zutphen Kiljan Kiewiet Huizinga J. Bakker Hemelrijk Texel 3 speelt thuis tegen Succes 3 om 12 u. Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. Horizon taal, 1. Overgangsvorm van waterdamp tot neerslag 5. Plechtige afkondiging of besluit. 7. Profeet uit het Oude Testament. 10. Koude valwind (vooral in Dalmatië). 12. Soort agave. 14. Dunvlies van o.a. cel luloid, bedekt met licht gevoelig laagje. 15. Geregeld gevecht. 17. Voorzetsel. 19. Ongezonde uitdamping van rottende stoffen. 20. Familielid. 21. Afkorting voor werk plaats van s Zielkundige 22. Blaasworm. 23. Lidwoord. 24. Een der 32 kompas streken. 27. Elasticiteit. 28. Academische titel (afk.). 29. Twee zelfde klinkers. 30. Muzieknoot. 31. Academische titel (afk.). 32. Bij (met) Latijn. 33. Ned. rivier. 11. 34. In persoon (op 12. visitekaartje), 13. 35. Meisjesnaam. 14a, 36. Kruitsoort. 38. Merk van zeker 15. soort antiek por- celein. 16. 39. Overgeleverd of kerkelijk gebruik. 18. 43. Kraan. 44. Meisjesnaam 19a (afk.). 45. Soort verf of 20. vernis. 46. Zijrivier van den Donau. 21a 47. Zijde van het 23. schip, waar de 25. wind uitgaat. 26, 48. Jong dier. 49. Moderne maat- 28. schappij tot ver voer van perso- 29a. nen, goederen en post. 30. 51. Grondvlak, onder- 35. kant. 52. Snaarinstrument. Verticaal. 2. Rivier in West- Siberië. 3. Godsdienstige na middag- of avondoefening. 4. Schiereiland in Sowjet-Rusland. 6. Als 32 hor. 7. Vuur, geestdrift. 8. Voeding voor zeer jonge kinderen. 9. Muzieknoot. 37. 39. 40. 41. 42. 45. 46a, 48. 50. Meisjesnaam. Zeker soort bier. Alleen. Slaap (volks taal). Groote zeevaart- maatschappij. Betuiging van er kentelijkheid. Hooge Chineesche ambtenaar. Verwezen, be dremmeld. Waaraan een schip kan worden vastgelegd. Verhoogde stoep. Brutaal. Hoeveelheid. Vragend voorn.- woord. Mannelijk insect (3 letters). Waarnemend (afk.). Soortelijk gewicht. Zonder ongelijk heden. Voedsel. Razernij, woede. Pers. voorn.- woord. Noord-Amerika (afk.). Alcoholische drank uit rijst. Gedeelte, deel. De laatste (afk.). Binnenlandsche onlusten (afk.). Pers. voorn.- woord. De le prijs 2.50 werd gewonnen door den heer J. F. HARPE, Narcisstraat 13. De 2e prijs k 1.door den heer G. FÜLDNER, Piet Heinstraat 10. CORRESPONDENTIE, Het raadsel van de vorige week is, getuige de vele bewijzen van instemming, in den smaak gevallen. Wij stellen ons voor, er bin nenkort weer een te plaatsen. Mevr. A. F. en H. H. J. P. U hebt gelijk, Dat was „van het goede teveel". F. E. Uwe wijze van inzenden is de juiste. U kunt de enveloppe sluiten; noodig is dat echter niet. J. P. v. B. Rectificatie aangebracht. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. Minnaar; 5. Stopt; 10. Zaal; 11. P.S.; 12, Hole; 13. Aal; 14. Nach ten; 15. Man; 16: Ar; 18. Ei; 20. N. N.; 21. Waarnemer; 23. Lach; 24. Erde; 26. Cato; 27. Loos; 29. Leidster; 33, Sh.; 35. Re; 36. Ja; 37. Toe; 39. Romp; 40. Gas; 41. Aren; 43. Mi; 44. Maat; 45. Radio; 46. Ultra. Verticaal. 1. Minzaam 2. Naar; 3. Aal; I. Al; 6 T.H.; 7. Oom; 8. Plan; 9. Tennis; II. Pachter; lla. Sein; 17. Eenacter; 19. Omroep; 21. Waal; 21a. Ahoi; 21b. Eelt; 22. Endor; 23. L.c.; 25. Es; 27. Lt.; 28. Drie star; 30. Drom; 31. Semi; 32 Basta; 34. Hora; 36. Jaar; 38. Eed; 40. Gat; 42. N.I.j! 44. M.l.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6