jan Langeodijk de beste Nederlander Wij lazen voor DE WERELD Postvlucbten op Iodië in weinig woorden De Koningin niet naar Grindelwald De moord te Brunssum Tankschip lek geslagen Laatste afscheid van den heer Schürmann De belasting op Dieselautomobielen Dc Bijenkorf verkoopt geen windbuksen meer! III Brandende trein reed verder Amsterdams burgemeester blijft Tsjechisch-Hongaarsch grensincident 't Is heusch nog wel grappig in Dnitsch'and Betoogingen tegen Gandhi Betoogingen voor vrijlating van Grammens tfcAaaUen Niet alleen over het IJselmeer Men meldt ons van officieele zijde, dat de geruchten, die de pers heeft gemeld van een verblijf van H.M. de Koningin in Grindel wald, geheel uit de lucht zijn gegrepen, aan gezien de Koningin geen reisplannen heeft. Heden staan de verdachten te recht. Het jeugdige slachtof fer wist te veel van de duistere bedrijven har,er belagers. Heden komt voor de Maastrichtsche recht bank in behandeling de zaak tegen den 31- jarigen verver W. v. Esdonk uit Oirsbeek en de huisvrouw v. d. W-eyden-Dreessen. Brunssum, beiden gedetineerd, aan wie te zamen ten laste gelegd is moord op de 23- jarige Maria Scbumans, echtgenoote van den mijnwerker Maassen te Brunssum. Het lafhartige misdrijf, waarin elk men- schelijk gevo-1 bij den hoofddader afwezig schijnt te zijn geweest, heeft in Limburg, speciaal in de mijnstreek, veel opschudding verwekt en een algemeen afgrijzen veroor zaakt. Op Zaterdag 12 November 1938 is de pas vier maanden getrouwde Mia Schumans verdwenen uit de echtelijke woning: de jonggehuwden woonden in bij een zwager van de vrouw, n.1. den mijnwerker v. d. Weyden. Volgens zeggen van vrouw v. d. W^eyden zou Mia Schumans dien Zaterdagmorgen naar Sittard hebben willen gaan voor het doen van boodschappen. Zij keerde niet meer terug. Dinsdagavond d.a.v. werd van haar vermissing door de politieradio be richt gegeven. Vrijdag 18 November ontdekte de landbouwer Huynen op zijn rogge-akker een verdaoht-omge- woelde plek. De gewaarschuwde poli tie stelde een nader onderzoek in en deed een afgrijslijke ontdekking: geperst in een jute-zak vond zij het verminkte lijk van de vermiste jonge vrouw, wier schedel was i" geslagen. Van Esdonk werd als verdachte gearres teerd en bekende de misdaad. Ook de vrouw v. d. Weyden bij wie hij overhuis kwam en die in haar huis meer ongure elementen ontving, werd verdacht van medeplichtig heid aangehouden. De dader moet den moord hebben gepleegd omdat Mia Schumans te veel wist van de misdadigheden, die in haar omgeving wer den uitgebroed: daar zij te kennen had ge geven, ctat zij daar niets mee op had, vond van Esdonk voor zijn persoonlijke veiligheid het beter haar uit den weg te ruimen. Eerst heeft hij met een bijl zijn slachtof fer den schedel ingeslagen en haar daarna gewurgd. r Er zijn tien getuigen charge gedagvaard Na aanvaring op de Nieuwe Maas. Op de Nieuwe Maas is Zaterdagnacht het uitgaande Duitsche tankschip „Grete Glad", met een lading benzine op weg van Vlaardin- gen naar Hamburg, bij ducdalf rood V in aanvaring geweest met het van zee komen de Zuid-Slavische stoomschip „Rosina To pic". De botsing is toe te schrijven aan den mist. De „Rosina Topic" bleef, voor zoover te constateeren viel, onbeschadigd en zette de reis voort. Het Duitsche schip kreeg een gat aan stuurboord, maakte water in de pompkamer en ook de brug werd beschadigd. De kapitein zette het schip aan den noordzijde van den waterweg aan den grond. De langs den Wa terweg gelegen bedrijven werden nog gewaar schuwd in verband met het gevaar, dat de wegstroomende benzine zou kunnen opleve ren, doch aangezien de hoeveelheid gering was, heeft zich geen verder onheil voorge daan. In den loop van den dag heeft de lichter Pijnacker van de Vereenigde Tankreederijen uit Rotterdam, de pompkamer van het schip leeggepompt en daar het binnengestroomde water tot deze kamer beperkt werd door de waterdichte schotten, kon de sleepboot Maas van L. Smit en Co. des middags om drie uur bij hoog water een poging doen om het schip vlot te sleepen. Dit gelukte, waarna de tankboot naar Pernis werd gesleept, waar alle tanks leeggepompt zullen worden. Hier na zal het schip worden ontgast en ter onder zoek in een dok worden opgenomen. De „Grete Glad" meet 869 ton, de „Rosina Topic" heeft een inhoud van 4300 ton. Vele middenstanders aan groeve. de Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Ed. G. Schürmann, in leven voorzitter vai;d en Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond. Vele belangstellenden, vooral uit Midden standskringen, bevonden zich in de kapel om den overledene de laaste eer te bewijzen toen de kist welke met enkele kransen was bedekt, werd binnengedragen. In de kapel voerden verschillende sprekers het woord. De heer I.. de Groot sprak na mens den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond en al haar afdeelïngen een woord van dank en afscheid tot den overledene. Na de toespraken speelde hef orgel „Wenn ich einmal soll scheiden" van Bach en werd de kist grafwaarts gedragen. Een broer van den overledene heeft aan de groeve den aanwezigen voor hun belangstelling dankge zegd. Twee amendementen. Het Tweede Kamerlid Drees heeft op het wetsontwerp tot wijziging van de Motor rijtuigenbelastingwet een amendement in gediend, waarvan de strekking is de ver dubbeling van de motorrijtuigenbelasting niet tp doen gelden voor de autobussen van openbare lichamen en van semi-oponbare vennootschappen, vereenigingen of stichtin gen, voor zoover betreft het vervoer van personen binnen ééne gemeente. Voorts fieert de heer van Lidt de Jeude een amendement ingediend, dat ten doel heeft te geraken tot een geleidelijke invoe ring van de voorgestelde verdubbeling van de motorijtuigenbelasting voor auto's, welke door middel van andere dan benzinemoto ren worden voortbewogen, en wel in dier voege, dat het eerste jaar van die verhoo ging selchts 25 pet. wordt geheven en in elk dev .olgende jaren 25 pet. meer, totdat het volle bedrag is bereikt. Nasleep van de kogelgaatjes-af faire. Naar aanleiding van de voorgevallen inci denten met windbuksen, heeft, zooals be kend, de Verecniging ter Bestrijding der Bandeloosheid zich in een request gericht tot den minister van Justitie ten einde tot verkoop-verbod van windbuksen te komen. Tegelijkertijd richtte de verecniging een ver zoek aan dc groote warenhuizen om eigener beweging den verkoop stop te zetten. Zater dag ontving de secretaris der verecniging van de hoofddirectie der „Bijenkorf" een brief waarin wordt medegedeeld, dat van dien datum af het artikel „\undbuksen" niet meer verkocht zal wordcn*noch door het hoofdkantoor, noch door de filialen. De ver- eeniging heeft onmiddellijk haar grooten dank betuigd voor deze medewerking. SCHOENMAKERS BEHOEVEN NIET ZOO ERG KNAP TE ZIJN! Thans zijn ook voor den kantoormaohine handel, den kantoorboekhandel en de schoen- bedrijven bij Algemeenen Maatregel van Bestuur de Vestigingseischen vastgesteld. Zij worden heden van kracht. Ten aanzien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformeerd als voor het bakkers- en slagersbedrijf, ter wijl als eischen van handelskennis voor de ze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis zijn overgenomen, met uitzonde ring van het schoenherstellersbedrijf, waar voor zoowel voor vakbekwaamheid als han delsikennis het diploma A van de Nationale Federatie voor de Vakopleiding in de Schoen makerij en den Schoenhandel is aangewe zen. In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor beide eischen seichte één diploma. Deze regeling .werd wenscbelijk. geacht wijl 't voorshands te weinig in-aansluiting aan bestaande verhoudingen bleek te zijn, in dien de toekomstige schoonhei-stellers volle dig aan de eischen van het Middenstands diploma zouden moeten voldoen. Reizigers maakten alarm Het dieselmotorisch rijtuig, dat om 6.40 uur Zaterdagmorgen uit Amersfoort vertrok naar Arnhem, is bij Terschuur heet geloo- pen, waardoor brand ontstond in de motor ruimte. Het personeel van den trein had het wel bemerkt, doch men hoopte Barne- veld nog te bereiken. Reizigers hebben echter aan den noodrem getrokken, waardoor de trein tot stilstand kwam. Omdat blussching te Terschuur niet wel mogelijk was, is de reis echter, zij het met horten en stooten voortgezet, Te Barneveld aangekomen is de vrijwillige brandweer gealarmeerd, die de blussching krachtig ter hand nam. Mer heeft het interrieur van tweede en derde klasse naenoeg weten te redden, doch de motorruimte is geheel uitgebrand. De reizi gers hebben hun reis met een volgenden trein voortgezet. Ontslag-aanvrage wordt inge trokken. Het Hsb. verneemt, dat de burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vluigt, die per schrijven van 14 December 1938 aan H.M. de koningin, egen het laatst van April van dit jaar, eervol ontslag verzocht uit zijn hooge ambt,, binnenkort in het .openbaar be kend zal maken dat hij, in het Landsbelang zich schikkende naar den wensch der Hoog ste Autoriteiten, op zijn ontslagaanvrage is teruggekomen. Grensincident bij Ungvar. In een gisteravond door de Karpatho-Oe- krainsche regeering uitgegeven officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat gistermor gen 25 zwaar gewapende Hongaarsche „ter roristen" nabij Ungvar de grens genaderd zijn en met zware machinegeweren hét vuur geopend hebben. Het vuren werd "s middags voortgezet. eVrklaard wordt, dat de terroris ten gedekt werden door geregelde Hongaar sche troepen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens dé lezing van het Hongaarsche te- legraafagentschap is hier sprake van een pro vocatie van Tsjechische militairen, die de zich op Hongaarsch gebied bevindende Hon gaarsche grenswachten voortdurend onder vuur hebben gehsuden. Het Hongaarsche militaire commando heeft bij het Tsjechi sche commando krachtig geprotesteerd. Reuter verneemt in militaire kringen, dat Hongaarsche en Tsjechoslowaaksche verbin dingsofficieren erin toegestemd hebben, bij een te komen teneinde het incident te on derzoeken.' Minister Göbbels over de humor van thans. DE RIJKSGROOTEN ZIJN TABOE. Humor is er in Duitschland nog genoeg, constateert rijksminister Göbbels in een ar tikel in de Völkischer Beobachter naar aan leiding van het beroepsverbod voor vijf con ferenciers. „Een humor der breede volks massa. welke goedaardig, fatsoenlijk en be hoorlijk is en zoo noodig ook boertig en agressief kan zijn." De z.g. intellectueelen en de societv-snobs sluit de minister van dezen humor uit, al dus het Hsb. „Wordt de humor echter een ziekte des tijds en een openbaar gevaar, een uiting van den eeuwigen neen- zegger, dan kan de regeering dit niet langer dulden, dan bijt zij van zich af, vooral als het z.g. humor betreft, die zich vergrijpt aan natio- naal-soeialistische idealen, welke 't volk heilig zijn." De minister vraagt of het denkbaar ware, dat b.v. in Vaticaanstad een cabaret wordt geduld, waarin de heilige dingen der R.K. Kerk met spot worden overladen. „De conferenciers, die thans in Duitsch land politieke grappen verkoopen, weten en begrijpen voor het meerendeel niets van de politiek, van de zorgen der règeering en van de prestaties der partij; zij zijn niet in den Arbeidsdienst geweest, maar maken er we] hun satirieke grappen over" zoo klaagt de schrijver, die hen verder o.a. ook verwijt, dat zij zich over de Duitsche koloniale eischen vroolijk maken. „Dit alles zal voor taan in Duitschland niet meer worden ge duld. De vijf verjaagden kunnen zich nu verdienstelijk gaan maken, door b.v. mee te helpen bij de militaire versterkingen in het Westen." Er zijn in het openbare leven symptomen van verval, welke men bij tijden op doelr matige wijze tegemoet treedt. Wij weten, dat nu de anti-Duitsche bladen te Parijs, Lon den en New York voor onze arme conferen ciers zullen opkomen. Wij verwachten, dat de democratische gou- vernanten in West-Europa op aandoenlijke wijze zullen klagen over dit gebrek aan vrij heid van meeningsuiting in Duitschland. Dat zegt ons in het geheel niets meer. De opening der politieke conferentie van het Bengaalsche congres te Jalpargoeri is gekenmerkt door een in ident, dat zonder precedent is. Leden van den bond van socia listische studenten begroetten den nieuwen president van het congres, Soebhasboe, die, tevens de leider van den linkervleugel is, met den kreet „weg met Gandhi". Men be schouwt het incident als een reactie op een onlangs door Gandiii afgelegde verklaring waarin hij zeide teleurgesteld te zijn door de benoeming van Bose. Hij had de voorkeur gegeven aan den meer gematigden Sitara- maya. Uit Antwerpen wordt aan de „Indepen- dance Beige" gemeld, dat daar na afloop van een bijeenkomst, welke georganiseerd was om de in vrijheid stelling van Grammens, den bekenden Vlaamschen activist te eischen, op straat verschillende incidenten hebben plaats gevonden. Betoogers hebben eenige tweetalige tramborden vernield. De politie heeft enkele personen gearresteerd, o.a. de Vlaamsch-nationaliSt Leuridan x Borms, die in den loop van den avond weder op vrije voeten zijn gesteld. De Europeesche kampioenschappen Twintigste in het algemeen klas sement Tijden ongunstig be- invloed door de slechte conditie van het ijs. BERZINS WINT DEN TITEL. (Zie ook sportpagina) De Europeesche kampioenschappen in het hardrijden zijn gisteren voortgezet met de wedstrijden over 1500 en 5000 meter. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het sterk gaan dooien, zoodat de conditie van het ijs in het militaire stadion nog slechter was dan op den lsten dag. De tijd werden door deze omstandigheden ongunstig beinvloed. De winnaar van de 1500 nieter, Mathison, maak te een tijd van 3 min. 6.9 sec., hetgeen bij na een volle minuut boven het wereldre cord van Engenestangen is. Op de 5000 me ter ging het niet veel beter. Berzins, die op dezen afstand nog den „snelsten" tijd no teerde, deed er 9 min. 23.9 sec. over en ook deze tijd ligt meer dan een minuut boven het wereldrecord. De tijden van de Nederlandsche rijders waren natuurlijk ook slecht. Langedijk paste zich nog het beste aan, maar dat de Oudkarspelaar over de 5000 meter een tijd van 11 min. 6-4 sec. maakte, spreekt toch wel boek- deelen over de ongunstige baan- en weersomstandigheden. Koops startte op den tweeden dag niet. Hij voelde zich niet fit, zoodat het beter geacht werd, dat hij niet uitkwam. Ook te Riga heerscht de gevreesde griep en behalve Hei den en Haralds is ook Koops er het slacht offer van geworden. Berzins is Europeesch kampioen gewor den. De titelhouder, Mathisen, werd tweede. Het was vanzelfsprekend, dat de zege van den Lettischen student doe- de 15.000 toe schouwers enthousiast werd toegejuicht. De uitslagen luiden: 1500 metier: 1. Mathisen (Noorwegen) 3 min. 6.9 sec. 2. Lammio (Finland) 3 min. 7.7 sec. 3. en 4. Berzins (Letland) en E. Bite (Letland), bei den 3 m. 8.1 sec. 22. Langendijk 3 min. 28.4 sec. 23 Buyen 3 min. 31.6 sec. 24. Zwanenburg 3 min. 34.2 sec. 5000 meter: 1. Berzins 9 min. 23.9 sec. 2. Johansen 9 min. 35.2 sec. 3. Mathisen 9 min. 35.5 sec. 4. Ekrnan 9 min 39.8 sec. 18. Langendijk 11 min. 6.4 sec. 23. Buyen 11 min. 41.9 sec. 24. Zwanenburg 12 min. 7,3 sec. Algemeene rangschikking: 1. en Europeesch kampioen Berzins 216.973 punten; 2. Mathisen 220." 7 punten, 3. Jo hansen 221.387 punten, 4. Vasenius 222.677 punten, 5. Ekman 226.830 punten. 20. Langen dijk 241.540 punten, 22. Buyen 247.806 pun ten, 23. Zwanenburg 253.847 punten. Schippers vragen sleepboot as sistentie. Zaterdagmiddag 3 uur is de sleepboot „Wil- helmina Goedkoop" naar het IJselmeer ver trokken om twee motorbooten, de Stad Sneek schipper Zijlstra en de „Maria", schipper Noorloos, die met bestemming Sneek reeds eerder de Oranjesluizen waren gepasseerd, gedurende den tocht over het IJselmeer te vergezellen. Beide schepen zagen geen kans om op eigen kracht door het ijs te breken. De Ossche nota „te zachtzinnig" De r.k. Maasbode schrijft o.m. als volgt over de Ossche nota van minister Goseling: De nota oordeelt wel heel zachtzinnig over het politieele optreden. Het ministerieele optreden tegen de mare chaussees was niet alleen volkomen gerecht vaardigd, maar kwam eerder te laat dan te vroeg en was eerder te zacht dan te scherp Dit laatste is verklaarbaar door de mede- deeling dat „de minister van Justitie geen rechtstreeks werkende middelen bezit om corrigeerend in te grijpen, wanneer de op hem rustende verantwoordelijkheid van de rijkspolitiezorg hem daartoe noopt. M. a.w. de minister van Justitie erkent hier met zooveel woorden, dat hij, hoewel hoofd der politie, een deel daarvan niet recht streeks tot de orde kan roepen. Dit is nu wel gebleken, maar hiermee zijn wij niet klaar. Want de minister moet ons eens vertellen, hoe de burger, die het slachtoffer wordt van een onrechtmatig optreden van een mare chaussee, zijn rechten kan doen gelden. Dan zullen veler oogen pas opengaan en dan zal men ook begrijpen, dat de huidige toestand absoluut onhoudbaar is. Als de erkenning daarvan het gevolg van dit trieste gebeuren is, zal er tenminste iets gewonnen zijn. Indien althans een betere organisatie van de politie na deze erkenning dan ook een feit wordt. Minister Goseling de „zondebok" De Gelderlander (r.k.) schrijft over Oss: De ergerlijke sensationeele wijze, waarop maanden achtereen de gebeurtenissen en be weerde gebeurtenissen te Oss in een deel der pers zijn gaande gehouden, hebben van die aangelegenheid een iffaire gemaakt, die bij den objectieven beoordeelaar wel den in druk moet wekken, dat die campagne de be doeling had een anti-katholieke stemming aan te wakkeren en daarbij den katholieken minister van justitie een hak te zetten. Mi nister Goseling was de zondebok en die moest in de woestijn worden gewerkt. „Angst" Uit de Nieuwe Rottenlarnsche Courant, (lib.): De r.k. pers toont angst en is er reeds vooruit op bedacht kritiek op de nota van den minister van justitie betreffende de zaak Oss als minderwaardig, nl. opnieuw als anti-papisme, als disqualificeering van een heel volksdeel, als neerhalen van gezags dragers, als het zoeken van een zondenbok enz. verdaoht te maken. Het is met deze lieden precies als met de nationaal socialisten: de mogelijkheid van een zakelijke, eerlijke opvatting, die afwijkt van de hunne en toch door het rechtsbewust zijn en zorg voor het algemeen belang wordt ingegeven, wordt bij den tegenstander niet aangenomen. De anti-papisten zitten daar dan achter of zoo voor de N.S.B. de Joden. Beide (r.k. en n.s.) spreken ook wel eens van de vrijmetselaars als de boosdoe ners van alles en nog wat, aldus het blad. De justitie zij paraat)! Naar aanleiding van het in beslag nemen der persen van het Nationaal Dagblad, welk beslag zooals bekend, inmiddels is opgehe ven merkt het Handelsblad (lib.) op: Toch blijven wij het jammer vinden, dat men op dit gebied niet reeds vroeger, en vooral frequenter, vervolgingen wegéns' be- leecliging heeft ingesteld Nu heeft men plot seling bij een vervolging gebruik gemaakt van een middel, dat zeker voor den gemid delden toeschouwer iets gewrongens heeft. Grooter gelijkmatigheid in activiteit op dit gebied zou het rustig vertrouwen in een juiste rechtsbcdeeling ten goede komen. Wij zeggen dit in het volle besef van de voor zichtigheid welke in het algemeen ten op zichte v^n een zoo kostelijk goed als de pers vrijheid in een vrije samenleving behoort te worden in acht genomen. Maar eenmaal aangenomen dat vrijheid van critiek geen onbegrensde machtiging tot grove beleedi- gmg van anderen mag beteekenen, en dat de Nederlandsche staatsburger tegen zulke excessen bescherming mag verlangen, moge wij hebben dat al eerder geschreven de paraatheid waar noodig naar alle kan ten blijken. Wielewaal (heenreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van Aankomst te Rang. 5 Febr. |singap. 5 FebP Bagd. 5 Febr. Jodhp. 5 Febr. terugreis) Jodhp' 5 Febr' lBaf?d' 5 F*br. "heenreis) Napels 5 Febr. Athene 5 Febr. Singap. 5 Febr. Rang. 5 Febn. Zilverreiger (terugreis) Aanval op record Londen.Kaapstad. m vlieger Alec Henshaw is vannacht opge. stegen van Gravesend voor een poging tot verbetering van het record Engeland— Kaapstad. Zuivering der partij in Oostenrijk. Gou\v« leider Josef Burckel heeft tijdens een groo- te partijbijeenkomst in Weenen medege deeld, dat hij de partij ging zuiveren van „alles wat onwaardig is". De Mexicaansche oliegeschiedenis. Suqn ner Welles heeft op het Witte Huis mef president Roosevelt een bespreking over de Mexicaansch—Amerikaansche betrek kingen gehad, waaraan ook werd deelge-[ nomen door den Mexicaanschen ambassa deur. Dergelijke conferenties zijn uitzonde, ringen. In diplomatieke kringen spreekt men de hoop uit, dat men tot een minne lijke schikking zal kunnen komen op een wijze, die zoowel de onteigende petroloum- maatschappijcn als de Mexicaansche re geering zou bevredigen. Ordemaatregelen in Tsjechoslowakije. - 09 ministerraad heeft een decreet goedge keurd, dat de bepalingen der wet tot be scherming van de republiek verscherpt. Beleediging van buitenlandsche staten en hun vertegenwoordigers zullen worden ge straft op dezelfde wijze als dat in de be treffende landen geschiedt. Standrecht in Hongarije. In verband me{ den aanslag, die gisteravond bij de hoofd synagoge te Budapest gepleegd is, heeft de Hongaarsche regeering voor het geheele land het standrecht afgekondigd. Onder dit standrecht vallen alle aanslagen met ontplofbare stoffen, alle misdrijven met doodelijken afloop en aanvallen op politie, gendarmerie of militairen. De „Magyarsag" is voor acht weken, het blad van graaf Bethlen voor vier weken verboden. Hongaarsche legatie verlaat Moskou. De; Hongaarsche legatie te Moskou heeft in structie van Boedapest gekregen, om Mos kou onmiddellijk te verlaten in verband met het besluit der Sovjet-regeering tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Hongarije. Men verneemt, dat het Pool- sche gezantschap voorloopig de Hongaar sche belangen zal behartigen. Japansche vulkaan werkt. De Asama, eeil vulkaan, is Vrijdagavond in werking ge weest. Een aschregen heeft een groot ge bied bedekt. Aardschokken in Equador. In de afgeloo* pen 24 uur zijn, naar Vrijdag werd mede gedeeld, in het observatorium te Quito 34 aardschokken ts aargenomen. Senator Borah herstellende. De Ameri- kaansche Senator Borah, die Woensdag ten gevolge van griep ernstig ziek was, is thans aan de beterende hand. Zijn her stel heeft een snel bclooii. Gaan de Mooneys uit elkaar? Tom en Rena Mooney zijn uit elkander gegaan, om dat, naar Tom Mooney heeft verklaard in de afgeloopen 16 jaar hun levensopvat tingen geheel en volkomen onvereenig- baar met elkander zijn geworden. Tom be vestigde niet de mededeeling van zijn vrouw dat hij zou willen scheiden. Men zal zich herinneren, dat de vakver- eenigingsleider Mooney, na jarenlange ge- vangenschap eindelijk in vrijheid is ge steld. Zijn vrouw heeft al die jaren hard nekkig yoor zijn invrijheidstelling geijverd. Na de arrestatie van Mevrouw Ganhdi. Als gevolg van de arrestatie van mevrouw Gandhi zijn de katoen,beurs en de effec tenbeurs te Bombay gesloten gebleven. Op de goudmarkt werd slechts twee uur verhandeld. Britsch Koningshuis speciaal bewaakt. De Britsche politie heeft een speciale be waking ingesteld bij 't kasteel te Wind- sor, waar de koning, de koningin en de beide prinsessen het weekeinde doorbren gen. De toegangen zijn gesloten en alle chauffeurs, die het park naderen, worden ondervraagd. Twee auto's met politie agenten zijn vertrokken naar Chequers, waar Chambcrlain verblijf houdt. Zuidpoolgebied voor Amerika. De Ameri kaansche ontdekkingsreiziger, Ellsworth, is te New York aangekomen, en zegt op 430.000 vierk. mijl Zuidpoolgebied voor de Ver. Staten te hebben beslag gelegd. Ells worth heeft onlangs beslag gelegd op een ontdekt gebied van 80.000 vierk. mijl. Vier dooden bij brand te Londen. Bij een grooten brand in het Oostend van Lon den is een gezin van vier personen in de vlammen omgekomen. Kind door wolven verscheurd. In de bos- schen van het district Dzisno is een ll-ia-- rig meisje, dat van school huiswaarts keerde, door een troep wolven verscheurd. Uitbreiding van het anti-kominternpact? Het Japansch-Italiaansch-Duitsche vriend- schapgenootschap heeft het. initiatief ge- nomen tot het bijecnroejxm van een con- 'erqntie van gedelegeerden van alle Azia- 'ische volken, die, geïnteresseerd zijn bij len strijd tegen het communisme, met hot doel den antikominterngeest van Azië tot ontwikkeling te brengen. De conferentie zou op 20 September te Tokio worden g®" houden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2