SCHUDT UW LEVER WAKKER Indië kennen is Indië liefhebben Agenda Het drukwerk ERFTEMEUEIT TABAK drukkerij De Boer Vroolijk MSF-feest Wij zijn er! Maandag 6 Februari 1939 Tweede Blad jf-tadónieiiw-i Tweede win terconcert dus: wy zijn verheugd, dat ons verzoek weer klank gevonden heeft, dat tal van stadge- nooten zich spontaan bereid verklaarden hun steentje bij te dragen voor de boter ham van dit gezin van negen personen, waarvan de vader en de 2 oudste jongens zoo graag met eigen handen hun brood wilden verdienen. Dat zal nu weer moge lijk zijn. We zijn dankbaar voor de Konin klijke gift van dien stadgenoot, die het woord van onze Vorstin niet alleen ge hoord, maar ook verstaan heeft. Als we zoo leeren „Elkanders lasten te dragen", kan er in menig gezin, waarin het nu vreugdeloos is, de zon weer gaan schijnen. Burgerlijke Stand Den Helder Vierde abonnementsvoor stelling Mailverzending H. Ms. Gelderland Gemberkluiten 35 ct. Ontbijtkoek 18 ct. Fa. GEBR. PRONK N Opbrengst Roode Kruis- collecte f 362.21 Naar Zwitserland met de N.R.V. Loterij trainingsfonds H.F.C. „Helder" Kon. Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren Oost Indië Blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin De stranding van dc „Castor" Het ongeval met de „Hydra" Een fijne Hors d'Oeuvre AU GASTRONOMf Mailverzending H, Ms* „Tromp" Dora Schrama en Jack Funny boeken groot succes. Zaterdag is in het Casino een Kleinkunst- avond gegeven van het Marine Sanatorium Fonds, en welke avond geannonceerd stond als „vroolijke". Iets dergelijks is gevaarlijk, maar in dit geval mag het bestuur zich met zijn keuze van artisten gelukkig prijzen. Het is een uitvoering geworden, waaraan het geheele auditorium zich eenige uren kostelijk geamu seerd heeft, zoodat men alleen maar een woord van spijt kan laten hooren in verban^ met het feit, dat het bezoek niet dermate was, als wij van het M.S.F. gewend zijn. Werkelijk: de afwezigen hebben iets •gemist! Het was de heer Jac. Bos, die het feest met het traditioneele speechje opende en daarna oogenblikkelijk het scherm deed halen voor het corps der Eerste Heldersche Mondaccor- deonvereeniging „Bravo", dat onder leiding van den heer L. H. den Boer een viertal num mers uitvoerde, waarvan met name de K XVIII-marsch van Van Tricht een goede vertolking vond. Ook de wals El Madrid (in de plaats van Strauss' Donau-wals) kon onze goedkeuring wegdragen. Wel blijkt uit dit op treden, dat de mondaccordeonnisten op het goede pad zijn. Rhythme en opvatting zijn reeds duidelijk merkbaar en het lijkt ons niet onmogelijk, dat deze vereeniging met dit élan een plaats zal gaan innemen in het Heldersche muziekleven. Daarna kwam Dora Schrama, geannonceerd door den conferencier Jack Funny. Dora Schrama is een goede bekende in Den Helder. Reeds verscheidene malen mochten wij haar in de afgeloopen jaren beluisteren, en onze sympathie voor deze geboren soubrette werd Zaterdagavond slechts versterkt. „Im Weissen Rössl" en een potpourri uit „Die Czardas Fürstin" bezorgden haar stormen van enthou siasme. Terecht, want Dora Schrama weet hoe zij haar nummer moet brengen. Met een haast on-Hollandsche spirit dwingt zij tot het mee leven der nummers, en waar zij beschikt over een perfecte voordracht was het niet te ver wonderen, dat een dankbaar gehoor haar een groot applaus bracht. Jack Funny kent z'n métier. Na een vrij slappe ouverture kwam hij er later uitstellend in, en wist met enkele bijzonder origineele bon mots en liedjes het pleit te winnen. Dat hij het niet zocht in het platte, pleit slechts voor Funny, die wij nog wel eens op een M.S.F.- avond terug willen zien. Simon Duijnker vergastt*ons op een drietal xylophone-nummers. Een vaardig xylophonist, waarnaar men met plezier luisterde. Na nog een sketch van Dora Schrama en Jack Funny kwam de pauze. Wij zijn thans in één opzicht onvolledig ge weest en wel ten aanzien van de muzikale be geleiding, zoowel bij Dora Schrama als Funny en Duijnker. De soubrette werd geaccompag neerd door een trio, bestaande uit de heeren Nico Visser, Bandel en Bijster, en zij hebben dat gedaan op de hun bekende, kundige wijze. Speciaal echter willen wij het moeilijke werk van Nico Visser vermelden. Hem was de alles behalve lichte taak opgedragen de ongelijke en snelle rhythmen te volgen van een Funny en Duijnker en dat hij dit deed op uiterst waardige wijze, mag wel als bewijs gelden van zijn voortreffelijke pianisten-gave. Een deel van dit M.S.F.-succes is dan ook in ieder geval op zijn naam te boeken. Na de pauze kwam een tweede optreden van de artisten, en eveneens een jazz-nummer voor twee vleugels, uitgevoerd door de heeren Visser en Seeboldt. Het kan niet anders, of dit deel, benevens het bal, zullen, gezien de perfecte stemming in de zaal, uitnemend ge slaagd zijn. Zij tenslotte nog vermeld, dat het bal onder leiding stond van Herman Schaap. Harmoniekapel Winnubst. De muziek-vereeniging Harmoniekapel Winnubst, directeur de heer H. B. Schenkels, geeft het tweede Winter-concert van dit sei zoen op Woensdag 8 Februari a.s., des avonds te 8 u. 15 in Casino. Het programma vermeldt o.a. de volgende concertnummers Ouverture zu Rosamunde, van Fr. Schubert, Prelude uit de le Suite 1'Arlesienne van G. Bizet; Kaizer-walzer van Joh. Strauss; Selec. uit 1'Operette la Fille du Tamboer-major, van Offenfach. Na de pauze wordt door eenige dames en heeren tooneellisten een vroolijk kluchtspel opgevoerd. Voor introducties verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. *i moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is De schipper is op weg om zijn schip te koopen. Een vorstelijke gift maakt het bedrag van 250 gulden vol. Een vorstelijke gift heeft Zaterdag het bedrag van 250 gulden volgemaakt. Een particulier, die onbekend wenschte te blij ven, heeft ons een telefoontje gegeven, dat hij voor de rest van het benoodigde bedrag borg stond. De schipper is dus vanmorgen naar Bruinisse vertrokken om zijn scheep je te koopen. Hieronder volgt de laatste verantwoor ding, na de ontvangen giften van Zater- dag: J .de Leeuw 0.25; N. N. 0.40; M. S. 0.50; C. Slort 0.50; Ritta 0.25; V. 0.50; van de schele met zijn maats 4.35; Thomas Verveer 0.25; P. K. G. 0.50; Hans en Teddy 1.Popje Bijl (uit haar spaar pot) 0.20; W. B. 1.Kinderen Rietveld 0.50; fam. C. 1.—; N. N. 2.50; J. C. D. 0.25; J. W. de W. 1.Bram den Hartog 0.25; Annie en Dick 25.Adri 0.25; N. N. 0.50; N. N. 1.—; M. S. 0.60; H. 0.25; C. K. (een biertje minder) 0.25; A. K. 0.50; fam. G. 0.40; M. d. W. 1.— A. Z. 0.50; wed. M. 0.25; Dedy Netty 1.— S. C. H. R. 0.50; A. S. 1.—; Lena 0.25; Opoe en Dinie 1.N. N. 0.25; H. N. 1.—; J. B. 1.25; Fam. J. B. 0.75; W. K. 0.50; mevr. J. E. L. 0.25; nr. 766 0.50; mevr. K. 0.25; A. S. 1.—; N. N. 0.50; X. 1.— Keesje F. 0.25; L. L. 0.50; Han 0.50; C. v. O. 0.50; een abonné 1.—; mevr. R. 1.—; P. E. 1,—; N. N. 110.—. Totaal 250. BEVALLEN: D. M. KooimanRenckens, z.; N. CosterHoogendijk, d.; J. Kraak Prosée, d. Voor de 4e Abonnementsvoorstelling, welke gegeven zal worden door het Centraal Too- neel, artistiek leider Cees Laseur, is de Casino-directie erin geslaagd een opvoering te verkrijgen van de, geestige comedie „Sou brette" van Jacques Deval, het stuk, dat thans zulk een groot succes heeft bij dit ge zelschap. De hoofdrol wordt vertolkt door Mary Dresselhuys. Zooals bekend heeft de voorstelling plaats op Dinsdag 21 Februari. De directeur van het Postkantoor deelt ons mede, dat de verzending aan Hr. Ms. „Gelder land" op 4 dezer vervalt. Eveneens vervalt de verzending op 12 Fe bruari a.s. Inplaats daarvan wordt op 11 Fe bruari a.s. een brievenmaal gevormd voor genoemden bodem; laatste buslichting hoofd kantoor 11 Februari a.s. te 21 uur 5. Tel. 284 Keizerstraat 126 Zaterdag heeft de Roode Kruis-collecte plaatsgevonden. Zaterdag heeft een le gertje dames en heeren een aanval ge daan op de goedgeefsheid der Heldersche gemeenschap en het resultaat is geweest dat Zaterdagavond een bedrag van 362.21 aan de kas van de vereeniging toegevoegd moeht worden. Het Roode Kruis is dankbaar voor dit blijk van medeleven. Men heeft dit geld noo- dig en men kan er van verzekerd zijn, dat het op de meest nuttige wijze ten bate der gemeenschap besteed wordt. Hartelijk dank voor de collectanten en eol- lectrices, die zich geen enkele moeite ge spaard hebben om tot dit resultaat te komen. Aan hen is het in de eerste plaats te dan ken, dat dit resultaat bereikt werd. Ook bij volgende gelegenheden hoopt men op hun steun te kunnen rekenen. Dank ook aan den heer Polak, die met zijn bekende vrijgevigheid de Casino-zaal be schikbaar stelde. En niet de minste dank ten slotte aan den heer P. van Twisk, die, men kan wel zeggen, „als vanouds", de „premies", in den vorm van gratis bioscoopkaartjes uit gaf. Hun allen: hartelijk dank. En mogen wij dan van deze gelegenheid nog eenmaal gebruik maken door op de mogelijkheid te wijzen lid van het Roode Kruis te worden? Men weet het: de con- tnoutie per jaar bedraagt slechts een gulden Dezen zomer zullen zeker tal van stadge- nooten dit schoonste land van Europa gaan bezoeken. Velen zouden graag willen, maar de omstandigheden laten het niet toe. Welnu, wie naar Zwitserland gaat en wie er niet heengaat, kan Woensdagavond in Musis Sacrum kennis maken met het land van de bergen. Niet alleen zullen daar muzikaal ge- illustreerde films worden vertoond, maar Zwit- sersche jodelaars zullen u „Zwitserland laten hooren". Dit is wel iets zeer bizonders. Men houde dezen avond vrij. Musis Sacrum zal ongetwijfeld te klein zijn. Het aanvangs- uur is op half negen gesteld. Men zie voor verdere bizonderheden de in dit nummer voorkomende advertentie en de aanplak biljetten. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f, 0,75. Uitslag der gehouden trekking van de loterij ten bate van het trainingsfonds der H.F.C. Helder, gehouden op 4 Febr. 1939 in Lunchroom F. de Boer, Koningstraat 83. e 09 6 c 0 C w c 0 c at O e 0 c at sa 0 e 'E Ik 0 J ?3 Ik 0 El G Ik 0 J B Ik 0 EI 3 2318 15 789 45 2330 19 1616 32 32 2 964 38 1488 18 1275 22 1668 17 2206 16 1211 34 2336 7 2116 21 1141 26 103 33 156 1 117 5 852 31 2240 24 1629 23 968 6 1538 39 1524 11 850 12 1149 40 1495 8 1598 28 2392 46 765 35 782 9 785 29 2079 13 2382 41 1330 37 540 44 824 27 1047 10 1575 43 1954 14 986 42 1501 30 1156 25 1868 4 1735 47 1374 48 775 36 1839 20 1377 Bovengenoemde prijzen kunnen tot en met 25 Februari a.s. aan bovengenoemd adres worden afgehaald. Niet afgehaalde prijzen ko men te vervallen aan de vereeniging. Burgemeester P. J. Oud als be schermheer geïnstalleerd. De Koninklijke Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren heeft Zaterdagavond in de Nutszaal te Rotterdam een feestelijke bij eenkomst georganiseerd bij gelegenheid van de installatie tot beschermheer van den heer mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en tevens ter herdenking van het 50-jarig be staan van de afdeeling Rotterdam van den Bond en de viering van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix. NAAR OUD-GRIEKENLAND VIA DE ADRIATISCHE ZEE. Van 30 Juli tot 14 Augustus kunnen reis- liefhebbers hun hart ophalen. In dit tijdsbe stek wordt namelijk door de Nederlandsche reisvereeniging een excursie georganiseerd naar het oude Griekenland, en wei via de Adriatische Zee op het s.s. Kraljica Marija van de Jugoslavenski Lloyd. Wij ontvingen het aantrekkelijk prospectus voor deze reis, een bijzonder smakelijke fol der, waarin op suggestieve wijze deze tocht uitgebeeld wordt. Wie dit aardige boekje wenscht te bezitten of iets meer wil weten van deze reis naar oud-Europa wende zich tot genoemde vereeniging, Zeestraat 100-104, Den Haag. Het bericht omtrent de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, werd on middellijk als bulletin verspreid en gretig lazen de burgers van de hoofdstad de heuge lijke mededeeling. Ook in andere steden van Nederlandsch-Indië werd de mededeeling nog allerwege het onderwerp der gesprekken, in de avonduren verspreid, en vormde dus aangename afwijking van de berichten over de spanning in Europa, waarop noodwendig in. het begin van dit jaar de aandacht zoozeer is geconcentreerd. Batavia. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak van de stranding van de „Castor" op 15 October 1938 op het Manila-rif in Straat Soenda. De raad is van oordeel, dat de oorzaak van de stranding uitsluitend is onjuiste opzet van de .navigatie aan boord van de „Pollux", welk schip de „Castor" op sleeptouw had, bij het aanloopen van het Oostervaarwater. Waar de raad op verzoek van den comman dant der zeemacht een onderzoek heeft inge steld, is de schuldvraag niet opgeworpen, zoo dat de raad geen schuldige heeft aangewezen. De heer en mevrouw N. Adriani en vooral liefde wisten zij één te worden mqt de Toradja's (zoo worden de bewoners daar ge noemd). Het spel der kinderen, de zang en de verhalen der ouderen, dat alles namen ze in zich op aldus begrijpend de ziel en het denken der animisten (heidenen), om daardoor de zekere richting te kunnen bepalen welke hun arbeid volgen moest om vrede te brengen in -de Op Nederland rust de even grootsohe als verantwoorde lijke taak, de bevolkingen van den geweldig uitgestrekten Indonesischen archipel op een hoogere trap van geestelijke welvaart te brengen. Het is hier en ook in Indië zelf te weinig bekend, hoe zegenrijk de arbeid der zending daarbij is. Om niet van vooringeno menheid te worden beticht, neem ik over wat professor Van Vuuren daaromtrent zegt in het werk „Het Gouverne ment Celehes". „Bij onzen pelgrimstocht naar de woonplaatsen der heeren dr Adriani en dr. Kruyt, de mannen, die zooveel gedaan hebben voor de vreed zame ontwikkeling der Posso- streek (Midden Celebes), door hun grondige kennis van land en volk, waardoor zij de vraagbaak waren en zijn van de elkaar opvolgende be stuursambtenaren, hadden wij gelegenheid, met hun arbeid kennis te maken." „Met voorbeeldeloozen rjver onrustige heidenziel en daarmee in het land. Voortdurend stellen ze hun rijke kennis ter beschikking van de bestuursambtenaren, welke kennis onmisbaar is voor het nemen van eiken bestuursmaatregel." Men vindt hier de beeltenissen van de zen delingen-pioniers der Toradja-landen: 't echt paar dr. Adriani ep. h,et echtpaar dr, A. C. De heer en mevrouw A. C. Kruyt. Kruyt. Hun aller werk eischte de grootste in spanning, voorbeeldelooze toewijding, volkomen overgave. Wat hier gezegd is van den zendingsarbeid, geldt natuurlijk evenzoo voor dien der missie. H. F. TILLEMA. De vaart te groot. De Marineraad heeft Zaterdag uitspraak gedaan betreffende het ongeval .overkomen aan Hr. Ms. mijnenlegger „Hydra", die in het Veregat op 2 Augustus des ochtends te onge veer half tien tijdens mist aan den grond is geloopen. De raad is van oordeel, dat het vastloopen moet worden toegeschreven aan het feit, dat bij den heerschenden mist onvoorzichtig en slordig is genavigeerd. Voor deze navigatie is in de eerste plaats aansprakelijk de comman dant, die daadwerkelijk de leiding had en onder wiens onmiddellijk toezicht werd ge navigeerd. Echter gaat ook de officier van de wacht niet vrij uit. Vastgesteld is, dat de vaart van het schip te groot is geweest. Deze was 8 mijl, terwijl voor de vaart over den grond daarbij nog 1(4 J 2 mijl ebstroom moet worden gerekend. Deze vaart moge al verantwoord zijn ge weest, toen het schip de haven van Veere verliet en het zicht nog vrij goed was, zij was in elk geval veel te groot toen bij ton 7 het zicht minder was geworden en de vol gende zwarte ton, die 850 m verder lag, niet werd gezien. Ook het oversteken naar den verkeerden wal keurt de raad af, juist met het oog op het slechte zicht en de mogelijkheid van te genliggers. Ware de goede oude gewoonte gevolgd, om de kompaskoepsen van boei tot boei vooruit vast te stellen en aan den roerganger op te geven, dan zou het niet zoo ver gekomen zijn. Echter, nog afgescheiden daarvan, kan naar het oordeel van den Marineraad de hier ge volgde navigatie niet anders dan zeer slordig worden genoemd. VOORSTEL VERKOOP MEDE-EIGENDOM PERCEEL VOSSTRAAT No. 9. B. en W. verzoeken den Raad aan J. Kalf, te Den Helder ondershands te verkoopen den mede-eigendom van, het perceel Vosstraat no. 9, ter grootte van één centiare, tegen den prijs van 3.75; te bepalen, dat de kosten van overdracht voor rekening van J. Kalf, voornoemd, komen. VERZOEK VAN J. VAN SCHEIJEN OM VERKOOP VAN GROND AAN DE BOERHAAVESTRAAT. Bij het adres van 11 Decenjber 1938 wendt J. van Scheijen, wonende Boerhaavestraat 24, alhier, zich tot het College van B. en W. met het verzoek, om den bij hem in erfpacht zijn- den grond aan de Boerhaavestraat te verkoo pen voor den prijs van 15 maal den jaarlijk- schen canon, alzoo voor 7.50 per m2. Daar aan adressant nimmer eenige toezeg ging is gedaan, dat hij den grond tegen den door hem geboden prijs kan koopen, noch op eenigerlei wijze onjuist tegenover hem is ge handeld, stellen B. en W. den Raad voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Deze grond wordt beschouwd als eerste klas grond en kan dus voor 10.50 per m2 verkocht worden.. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Daar waar mijn Sarie woc.n'en „Joe Brown, de krachtpatserij Rialto, Spoorstraat halt 8: „Rosalie". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Ieder beeft voor mijn Commando" en „Het Land zonder muziek". Dinsdag 7 Februari 1939: Casino, „Harmonie" Concert en Filmavond, 8.15 uur. Woensdag 8 Februari. Musis Sacrum, 8.30 uur: Zwitserland-avond. Donderdag 9 Februari. Musis Sacrum, 8.15 uur, Familieavond Chr. Jongenscl. der C. M, J. V. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.0 Temperatluur lucht: 4.3 Wind: richting Z.Z.W., kracht 4 Licht op: 5,21 B(j het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 2en stuurman groote han delsvaart, de heer J. Verblauw. Verzending correspondentie. In verband met een wijziging in het vaar- plan van H. Ms. flottieljeleider „Tromp", moet correspondentie bestemd voor opvaren den uiterlijk op de hierna genoemde tijdstip pen aan het hoofdkantoor worden ter post be zorgd en gericht zijn aan de achter de tijd stippen aangegeven havens. 8 Februari Funchal 8.25 u 12 en 13 Februari Casablanca 7.20 u 15 en 22 Februari Gibraltar 7 20 u A en 9 Maart Tunis 7.20 u 21, 22, 23, 24 en 25 Mrt. Bordeaux 6.15 u Daarna naar Den Helder.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5