ieuwe Centrale regeering in China De N.A. K. een „staat in den staat'' Samenzweerders zonden Haüfax een ultimatum Nog twee medewerkers van Schacht ontslagen Betrouwbaarheidsritten in Westfriesland Wie.t?iennai UoMal De Purmerender Landbouwschool Uit onze Omgeving ONDER LEIDING VAN WOE PEI FOE. DE OUDE MAARSCHALK BESCHOUWT DE KWOMINTANG ALS EENDAGSVLIEG, DE JAPANNERS ALS NOODZAKELIJK INCIDENT. (Van een speclalen correspondent te Sjanghai.) SJANGHAI, Februari 1939. In pólitieke kringen in Tokio ver wacht men, dat er binnenkort be slissende stappen tot instelling van een nieuwe vereenigde centrale re geering in China onder maarschalk Woe Pei-foe zullen worden genomen. Dit nieuwe regime zal anti-commu nistisch zijn en de samenwerking met Japan bevorderen. Woe Pei-foe heeft., naar hier in Sjanghai dezer dagen bekend gemaakt werd, het voorzitterschap van de z.g. pacifica tie-commissie aanvaard, iets, waar men zich in Tokio natuurlijk sterk voor interesseert. Een herinnering uit het jaar 1925. Wanneer werkelijk Woe Pei-foe aan het hoofd van het land treedt, tegen maarschalk Tsjiang-Kai-sjek, dan is dat een groot siic- ces voor de Japanners, niet internationaal, maar binnen de grenzen van China. Het leidt ons terug naar de dagen van vroegere grootheid van den komenden man. Indertijd heb ik Woe Pei-foe leeren kennen, in Augus tus 1925; het is niet slechts van historische waarde, er aan te herinneren, hoe het er toen om en bij hem uitzag. China scheen in oen staat van algeheele ontbinding te verkoeren. In het Noorden, in Moekden, brulde do „oude leeuw" Tsjang Tso-lin, de heer van Mantsjoorye, die waar schijnlijk keizer van China wilde worden, In liet rijke Tsjekiang stond, steunend op de Japanners, steunend op Sjanghai, Soen Feng-tsjang, bij Peking heerscht de toen nog „christelijke" generaal Feng Joe-siang en in Sjantoeng regeerde een persoonlijk zeer ge welddadige generaal-koelie, die eens twee schoone Chinecsche vrouwen met zijn auto in de straten van Pekingscho wijk der ge zantschappen rflofde en later vermoord werd. In Kanton werkte de Kwomintang koorts achtig; daar ontmoette ik mr. Galen alias Blücher, nu onttroond maarschalk van het Siberische Uoode Leger. Ik zag indertijd de beroemde WampOo-cadetten marcheeren, Russisch, dus met onbewogen schouders en langzaam. Het paste niet bij de kleine Zuid- Chineezen. Maar zulke soldaten had ik nog niet in China gezien. Hét waren tijden van grooto onzekerheid en men voorspelde algemeen, dat China nog honderd jaren lang een China van bende leiders zou blijven. Den eleganten en zeer bandigen Soen Feng-tsang zag ik kort te Nanking. Tsjang Tso-lin in Moekden zag ik niet, wijl hij juist een oorontsteking had en generaal Kwo Socng-lin n. Moekden opruk te. Feng Joe-siang miste ik in Kalgan, waar hij mij ontboden had, want hij was een dag tevoren naar Moskou vertrokken en daar deelde hij later mode, dat Napoleon zijn ideaal was, maar dat hij de oorlogszucht van zijn voorgangers laakte. Op bezoek bij Woe Pei-foe. In Hankau besloot ik een bezoek aan Woe Pei-foe te brengen. Hij woonde, naar ik hoor de, op een oorlogsschip voor Jotsiau. In Han kau verklaarde men, dat er in Jotsjau juist weer veel cholera zou heerschen. Dat Woe Pei-foe zich in zijn studiën verdiept zou heb ben. Dat hij van plan zou zijn, zich geheel uit de politiek terug te trekken. Dat boven dien zijn kans tegen den goed bewapenden Soen Feng-tsjang zeer klein zou zijn. Dat bet eigenlijk met hem afgeloopen was. Geen geld. Maar dat het ook waar was, dat de maarschalk het oude China representeerde en dat hij uit de bronnen van het verleden den heropbloei van China verwachtte. Hij zou volkomen vrij zijn van Europecsche in vloeden. Slechts Europeesché wapens inte resseerden hem. Desondanks besloot ik de reis te ondernemen. Ik nam een F.ngelsch radbrakenden bedien de mede Wang. In Jotsiau kwam de trein in het nachtelijk duister aan en derhalve viel ik over het lichaam van een man, die op den grond lag. De cholera! Om acht uur in den morgen roeide Wang rwiar het schip van den maarschalk en kwam terug met een zeer onsympathieken, in Now York op- geyoeden Chinees, Woe Pel-foo's secretaris. Wij begaven ons spoedig op weg. In don ne vel zag ik een soort spookschip, Woe Pei- foe's behuizing, van boven tot onderen be hangen met waschgqcd. Reeds toen verstoord over de Kwomintang. De maarschalk is een lange, slanke ge stalte, kennelijk een Noord-Chinees, hij heeft en klein, indertijd reeds bijna kan! hoofd en een scherp gebogen neus. Ik geloof ook, dat hij een lange snor droeg, want ik heb nog het woord „Mongoolsch" voor de goheele verschijning in mijn geheugen', het soldateske type van den Kalmuk. Het was geen vlot gesprek. Woe Pei-foe's antwoorden waren ont wijkend en gingen verloren in onein dig ingewikkelde beschouwingen. Wat hij van plan was, hoorde ik ze ker niet, maar in ieder geval was hij zeer verstoord over het werk der Sovjets en van de Kwomintang. Woe Pei-foe's macht was toendertijd in derdaad reeds voor een groot deel verloren gegaan. Zijn aam is sinds dien nauwelijks meer genoemd en half gedwongen, half om der wille van Lao-tse, verdween hij in 1927 geheel van hot militaire en politieke tooneel. Voor altijd, dacht een ieder. Terwijl hij sprak, speelde hij met een veel gelezen Chineesch handschrift, andere docu menten lagen op tafel. Hij deed het voorko men, alsof hij zich ongaarne in zijn diep na- donken had laten storen. terugblikkend schijnt het mij zeer goed mogelijk, dat hij in dertijd reeds de Japansche eischen voorzag. Want hij was er vast van overtuigd, dat de Kwomintang aan China den verkeerden weg zou wijzen. Nu mag hij zeer wel voor hot China, zooals hij het wil, op een goede toe komst hopen, indien het door de Japansche school gaat. Hij denkt zeker op oud-Chinee- sche wijze over groote tijdperken en daarin ziet hij de Westersch georiënteerde Kwo mintang als een eendagsvlieg en de Japan ners als een noodzakelijk incident. 's Avonds aan tafel, zat ik juist tegenover hem, ais buitenlander op de eereplaats en naast mij een vriendelijk generaal. Hij had in Tientsin Engelsch en Duitsch geleerd en hij deelde mij ook mede, dat juist in Jotsjau een conferentie met den maarschalk zou plaats vinden over de vraag, of er niet iets voor het herstel van de eenheid in China gedaan kon worden. Dit echter bleef voor- loopig aan Tsjiang Ka-sjok voorbehouden. Nu is Woe Pei-foe's naain weer op ieders lippen en men vraagt zich af, waarheen de acties van den Chineeschen maarschalk zul len leiden. Geheime overeenkomst van een particuliei zaaizaadkeuringsln- stitruut met de Duitsche regee- rint. Het Hsb. publiceert den volledigen tekst van de geheime overeenkomst, welke de niet-officleële vertegenwoordigers van den N. A. K. (Nèd. Alg. Keuringsdienst) te Ber lijn hebben Opgesteld met de officieële orga nen van den Reichsniihrstand, welke laat ste in de meening veerkeerden, met een offi ciéél gemachtigde Commisie te doen te heb- bon. De hoofdlijn van dit verdrag is, dat de Ned. kweeker in Duitschland en de Duit sche kweeker in ons land op voet van weder- keerigheid worden behandeld. Doch, zooals gezegd, de N. A. K. heeft geen enkele be voegdheid, om namens de Ned. kweekers te onderhandelen. Hij wéét ook, dat hij, als „particuliere instantie" (minister Steenber- ghe) niet bij machte is, om de overeenkomst te doen naleven, omdat zn voor derden niet bindend is! Het lijkt er dus veel Op, dat niet alleen de i'ed. kweekers gepasseerd, de Ned. regeering verdrongen, maar óók: de Duit sche regeerum voor het lapje wordt gehou den. Dat kan met géén enkele dier drie par tijen een goede verstandhouding bevorderen aldus het blad. Terwijl dus de N.A.K. de naleving, de Uitvoering, van de overeenkomst niet kan waarborgen, worden de Duitsche kweekers wèl gebonden. Immers, de N.A.K. wist gedaan te krijgen, dut de Duitsche kweekers op order van hun autoriteiten die zeer zeker bevoegd zijn! hun teelten in Nederland bij den N.A.K. moeten laten keuren. En daarom is het den N.A.K. te doen; dat is duidelijk. Opmerkelijke beladingen Opmerkelijk is de bepaling in art. 5 waar in uitdrukkelijk wordt bepaald, dat élite— pootgoêd van aardappelen sléchts mag wor den vermeerderd op door den N.A.K. ge keurde bedrijven. Het telen en keuren van pootaardappelen is in Nederland echter door geen enkele wettelijke bepaling aan den N.A.K. gebonden! Evenzeer opmerkelijk is art. G. Blijkbaar zijn de Duitschors er van op de hoogte, dat de N.A.K. reeds een poging heeft gedaan, om de rechten der kweekers te besnoeien, door te bepalen, dat van elk kweekers-ras niet meer dan 40 bunder mag worden ver bouwd. Deze maatregel bedoeld om de leden-nabouwers van concurrentie te ont lasten! wenschen de Duitschers echter niet te slikken! In art. 6 wordt daarom toegezegd, dat deze beperking voor Duitsche kweekers niet toe passelijk is! Doch voor de eigen landgenoo ten-kweekers wordt deze schadelijke, on rechtvaardige beperking niet opgeheven.... Dan noemen we nog, aldus het blad, art 10, dat de licentie-betaling behandelt (de vergoeding voor geestelijken eigendom, om zoo te zeggen, C.f. patenten). We hebben er reeds op gewezen, da deze regeling werd gemaakt door de organisatie diergenen, die,, de licentie moeten betalen en buiten mede weten van hen, die haar moeten ontvangen, Nu blijkt, dat do N.A.K. van deze gelegon heid dankbaar gebruik heeft gemaakt, om deze licentie zóó laag te stellen, dut het op een fooi neofkomt en slechts een gobaai zonder reëele waarde is. Dit komt er van als de nabouwer zélf zal zeggen, wat hij kwijt wil zijn voor het ge bruik der met veel kosten, kennis en moei te geschapen nieuwe plantcnrassenl Ongehoorde practljken. De positie is nu, zegt het blad, aldus: De Duitsche bevoegde instantie maakt een voor de Duitsche kweekers bindend verdrag. Duarontegen is dit verdrag, aangegaan door een particuliere instantie, van Nederland- scho zijde, niet bindend in Nederland! De Duitsche kweekers staan hier in ons land, dus niet onder de bepalingen, welke zij voor geldig houden. Omgekeerd worden de Ned. kweekers in Duitschland gehouden aan bepalingen, die zijn aangegaan door een organisatie N.A.K. die niet offi cieel is on vijandig tegenover hen staat. Men staat versteld over het feit, dat zulk een gang van zaken in ons land mogelijk is! Wat moet men in Duitschland wel den ken van de Ned. regeering, die zulke onge hoorde dingen toelaat, zoo kort na de ge schiedenis met de clearinggelden? p. N.A.K. voelt zich, zoo schrijft het Hsb., blijkbaar een „staat in den staat" en boven de regeering verheven, Hij onderhandelt zelfstandig met huitenlandscho regeeringen! Is het oen wonder, dat de Ned. kweekers en handelaren die organisatie als een groot gevaar beschouwen en onder géén voorwaar de daarvan afhankelijk willen zijn? Onthulling van de plannen der Iersche terroristen. Nieuwe bomaanslagen in Engeland. In officieele Engelsche kringen is onthuld, dat Lord Halifax op 13 Ja nuari een mededeeling ont vangen heeft, welke afkomstig heette te zijn van het verboden Iersche repubii- keinsche leger, De mededeeling had den vorm van een ultimatum en eischte de terugtrekking van de in Ierland gelegerde gewapende Brit- sche macht binnen vier dagen. Vier dagen na den datum van het ulti matum begonnen de aanslagen op electrische centiales én electrische palen in verschillende deelen des lands. Naar de Engelsche bladen melden, is op Scotland Yard èen document ontvangen, dal plannen van Iersche tel'orristen onthult. Hef document was te Belfast door de politie ir beslag genomen. Het zou bijzonderheden bevatten van plannen tot het doen ontplof fen van bommen in Butkingham Palace^hct kasteel van Windsor, het Lagerhuis, Scot land Yard en de bank van Engeland. Ook zou worden gesproken over moordaansla gen op hooge politic-autoriteiten te Londen. Van andere zijde wordt vernomen, dat de politie gisteren bij huiszoekingen te Stoke en Newington ten Noorden van Londen een lijst van agenten der speciale sectio van Scotland Yard ontdekt heeft. In het te Bel fast gevonden document zou een lijst van inspecteurs voorkomen, die „ter keuze" van de terroristen waren: hot document voorzag in een offensief der terroristen in begin Fe bruari. Detective aangevallen. De detective Pearce is gisteren in de bui tenwijk Dalston door twee individuen aan gevallen. Men weet niet, of deze aanval met de laatste aanslagen in verband staat. Le den van het parlement hebben anonieme brieven ontvangen, waarin hun wordt aange raden „voorzichtig te zijn met hetgeen zij doen". De politie gelooft belangrijke aanwij zingen te bezitten en zoekt in de eerste plaats naar twee Ieren, die de laatste aan slagen te Londen georganiseerd zouden heb ben. Nieuwe bomaanslagen. Zaterdagavond te 11 uur is een bom ont ploft tegen den muur van de Walton-gevan genis te Liverpool. Een deel van de steenen werd weggeslagen, doch er ontstond geen bres. Het politie-onderzoek heeft nog geen re sultaten gehad. Ook is Zaterdagavond binnen een uur tijds op vier plaatsen een begin van brand ontstaan in verschillende magazijnen in Co- ventry. De branden werden veroorzaakt door brandbommen. Hitier hoeft nog twee directeuren der rijks bank van hun functies ontheven nl. dr. Ehr- hardt en dr. Blassing. Zij waren beidert'zeer nauwe medewerkers van dr. Schacht toon deze tijdelijk belast was met het ministerie van Economische Zaken. Zij behoorden tot de oude school van con servatieve bankiers. Hun werkzaamheden worden overgenomen door drie personen nl. dr. Wilhelm, die reeds directeur der rijks bank is, ministerlal-direktor dr. Kurt Lange van het ministerie van Economische Zaken en ministerialrat dr. BayrhesSer van het mi nisterie van financien. Beide laatstgenoemden behouden hun func ties aan hun onderscheidon ministeries. Op 1 Febr. is tot stand gekomen de defi nitieve samenstelling van een Commissie voor Automobiel en Motorsport in Westfries land. In deze commissie zijn vertegenwoordigd hoeren uit: Alkmaar Höorn Ënkhuizen Iloogkarspel Mcdemblik Scliagen en Heorhugowaard. Doel van deze commissi is: het organisee- ren van nrettige gezellige en sportieve be trouwbaarheidsritten voor automobilisten en motorrijders. Gedurende de zomermaanden zullen enkele van dit soort ritten, speciaal in Westfriêsland verreden worden. Een groot aantal schitterende prijzen wordt beschik baar gesteld. Do ervaring welke reeds bestaande motor clubs op dit gebied hebben, toont aan dat vol doende animo voor dit soort ritten bestaat. Op initiatief van deze clubs met nog enkele vooraanstaanden op dit gebied, is deze com missie tot stand gekomen. •Toestemming en medewerking zal zooveel mogelijk gevraagd worden en de commissie twijfelt niet of deze Westfriesche sportdagen* zullen voor 100 slagen. Reeds is de datum voor de eerste bntrouwbaarheidsn't vastge steld; deze wordt gehouden op 29 Mei (2on Pinksterdag). De lieercn P. Winkclaar te Hoorn en Jan Moejes te Heerhugowaard zul len dezen rit uitzetten. Naar wij vernemen zal ook Schagcn bij toerbeurt als startplaats gelden. ZESDAAGSCHE VAN KOPENHAGEN. WalsFalck Hansen lelden. Do Hollanders doen het goed in Kopenha gen] Vooral Wals heeft er zin in cn het pu bliek is enthousiast, als hij een sprintje slaat. Zijn stijl is dan ook buitengewoon spectaculair en de stayer-pisticr is nu een maal een eerste klas publlekrijder. Een pu- bliokrijder met groote kunde evenwel... Maar_ ook Slaats en Pellenaars zijn vol komen in den strijd. Hun werk is even voor treffelijk als dat van Wals, al valt bet bij hen niet zoo op. Rustig gaan ze hun gang. maar passen er wel voor op, achteraan te komen! Voor Boeyen zag het er leelijk uit, toen hij zich aan één der beenen ernstig ver wondde. Renners zijn echter taai cn Boeyen maakt op dezen regel geen uitzondering. Hli zette de tanden op elkaar, maakte wel een paar rare grimassen, maar bleef toch rijden. En hij rijdt nu nog t k Gisteravond laat was de stands als volgt 1. Wals-^Fatck Hansen 151 punt.; 2. Grun- dahlStieler, 77 pilt.; 3. Slaats—Pellenaars, 50 pnt.; 4. Billiet—Buysse, 24 pnt. Op één ronde: 5. Kaers—Debruycker, 70 p. Óp twee ronden: 6. BoeyenChristensen, 31 pnt.; 7. Diot—Letourneur, 0 pnt. Andere koppels op vier en meer ronden. GRAND PHIX U. O. I- Derksen niet gestart. Aan de Grand Prix van de U. C. I. werd ditmaal alleen door amateur-sprinters deel genomen. De Italiaan Astolfi was allen ver uit de baas en bij won mot vlag en wimpel. Onze landgenoot Jan Derksen was niet aan de start verschenen. Bij de stayers zegevierde eveneens een Italiaan, nl. Sevcrgnini. Onze vertegenwoor diger Groenewegen heeft weinig invloed op liet verloop van don strijd kunnen uitoefe nen, zijn rijden was vrij zwak. Hij was de eersté, die de strijd moest staken. VIERDE KLASSE B, K.N.V.B. K.V.V. en I.V.V. winnen. De uitslagen van gisteren hebben de rang lijst geen verandering doen ondergaan. KW maakte geen grapjes te Uitgeest en sloeg de club van dezen naam met 30. I.V.V., dat vorige week zich tegen Sporters te Hoorn met een gelijk spel had moeten tevreden stellen, nam op goede wijze re vanche en stuurde nu de zonen vart Jan Pieterzoon Coen met een smadelijke 83 ne derlaag huis toe. Hieronder de stand: K.V.V. 1'2 10 0 2 54—19 20 IV.V. 11 6 4 1 44—22 16 E.V.C. 10 5 3 2 25—18 13 Bergen 11 5 3 3 2725 13 Monnikendam 10 5 2 3 20—11 12 Uitgeest 11 4 1 6 2441 9 Andijk 11 3 1 7 2137 7 Sporters 1"2 1 4 7 1943 6 C.S.V. 12 1 2 9 17-38 4 Bestaande wlntorschool mag geen nadeel ondervinden. De Kring Purmerond van de Iloll. Maat schappij van Landbouw heeft Woensdag avond besloten de plannen tot stichting van een Landbouwwinterschool ln Purmerond te bevorderen, mits de bestaande landbouw school in stand wordt gehouden cn geen schade van de middelbare school zal onder vinden. De vergadering achtte het niet noo- dig een commissie in het leven te roepen. De Prov. Noordh. Courant spreekt haar verwondering uit over de inlichtingen, wel ke burgemeester Cramwinckel aan den raad cn hl de Kringvergadering heeft gegeven no pens de geldelijke consequenties, voor de ge meente Purmerend aan de stichting van de Winterscliool verhonden. De gemeente is ver plicht een schoolgebouw aan te bieden. De rente nu van het te leenen kapitaal cn de af lossing zouden volgens den burgemeester voor rekening van het Rijk komen, zelfs zou Purmerend nog rente van den grond trekken (als plaats waar de school gebouwd kan wor den, wordt gedacht het gemeente-terrein naast liet Genie-gebouw). Maar die inlichtin gen wijken geheel af van do overeenkomsten, welke immer worden aangegaan bij het bou wen van winterscholcn. De gemeente (en niet liet Rijk) moet zelf rente cn aflossing op brengen, alsmede liet gebouw onderhouden. In Schagen, waar een nieuw gebouw voor de Winterschool verrijst, gelden dezelfde bepa lingen! Intussclicn heeft de Kring Purmerend thans uitspraak gedaan. De aanvrage om naast de bestaande land bouwschool een Winterschool te mogen op richten, wordt aan het Koninklijk Landbouw- Comité toegezonden en de heeren Kout en Uitentuis (de laatste heeft ztch uit de Alk- maarsche commissie teruggetrokken) zullen verder in Don Haag de Purmerender belan gen bepleiten. W1ERINGEN H.K. Tooneelclub. Gisterenavond had in café Veerdig een feestavond plaats van de R.K. Gom. Tooneei- verecniging „St. Hipnolytus". Te 8 uur sprak pastoor Muddo het openingswoord uit waar na een aanvang mot het toonoclspel werd gemaakt. Opgevoerd werd „Op afbetaling", tooneelspel in 3 bedrijven rrot insschenspel van Jac. Ballings, bewerkt door Gorard Nie- icn. Na dit spel, waarmede zeer veel succes werd geoogst sprak nnstoor Muddo oen slot en dankwoord voor liet gebodene cn sloot den avond met de Chr. groet waarna men nog geruime» tijd gezellig bijeen b eef. O.K.K. Gisteren gaf onze Mtindolinevereenigincr „Oefening Kweekt Kunst", dlr. de heer P Jongkind, een ledenuitvoering in concert zaal „Concordia", Als do heer P, Jongkind het woord neemt is de zaal tot in alle hoeken boze'. In zljr openingswoord heet spr hijzonder do fam Kol ff welkom, Het viertal nummers, da' hierna uitgevoerd werd, waren: Stars and Stripcs, marsch, Gouden Regen, wals-pot pourri, Veneta Gloeken. Met zijn Nege nen, marsch-potnourri. Deze nummers, die zeer goed werden uitgevoerd, haddon dan ook steeds een wnnn applaus tot gevolg, Het overieo gedeelte van den avond werd verzorgd door de bekende familie Hofmnnn met cabaret, tooneel. zang en dans. Verdei in gaan op dit programma is onnoodig, dam de naam Hofmann reeds het bewijs is, da' Ci door liet publiek iets goeds +e zien viel Vermelden willen we echter het optreden van do dochters Hofmann niet piano er vlofoon. wnm-mede buitengewoon veel succes geoogst werd. Na het slot- en dankwoord van den heei Jongkind werd de zaal ontruimd en met het gezellige bal begonnen. Als steeds verzorg de de Concordia-band onder leiding Vftn den heer H, Zon de dansmuziek. Op dezen avond, die zeer zeker goed go. slaagd mag heeten, kan de vereeniging niet genoegen terugblikken. ANNA PAULOWN^ FILMAVOND VAN DEN MODERNEN™* ARBEIDERSBOND. Hoewel hij ongeveer een tweehonderd be zoekers welkom kon heeten, een aantal waarmee de meeste ultvoering-gevcnde-vèr- eenigingen heel blij zouden zijn, was de heer J. Dekker, bij de opening vnn den propagan. da-feestavond der Eedcrntie Noordhollan(j Noord Van den Ned. Bond van Arb. in het landb.-, tuinb.- cn zuivelbedrijf, m.aar ma tig tevreden met de opkomst. En inderdaa(j worden dergelijke avonden in den regel ook beter bezocht. Rede Porteglei In plaats van den aangekondigden spreker den lieer Van der Wielen hield het hoofdbe- stuursiid Portegies de propaganda-rede. Lang hebben we gestreden om 't wat beter te krijgen, ving spr. aan. Wo wisten, clat 't kon cn, 't gelukte. Vroeger spraken we zoo niet van crisis, maar ook toen waren vs- Ie arbeiders soms tijden werkloos. Uitkee. ring kregen ze dan echter niet. En nu, na de langdurige crisis, is het voor de arbei ders toch nog stukken heter dan toen. Ven schillende arbeids-rlsico's zijn thans ge. dekt. Hadden we zoo maar door kunnen gaan! Maar de economische Inzinking heeft de daadkracht der organisaties verzwakt en de materieele mogelijkheid om omhoog te komen verminderd. Toch, vervolgde spr,, nadat hij de crisis geschetst had als een gevolg van een verkeerde inrichting der maatschappij, toch zouden we wel over dezo inzinking zijn heengekomien, als daar niet bij was gekomen de politieke verwarring, die de wereld in onrust houdt en het na tuurlijk herstel verstikt. We blijven echter streven naar ons doei: recht en gerechtig heid, vrijheid en materieelen weistand. Blijft gelooven, blijft uw plicht doen en moge dit samenzijn door het met-elkaar verbonden gevoelen u sterken ln uw strijd, zoo besloot spr. „De Doofpot". Het Federatiebestuur was afgeweken van de gewoonte der laatste jaren, toen voor deze avonden beroepsgezelschappen werden geëngageerd. Men wilde de eigen cultureele organisaties niet voorbijgaan en noodigdo do Heldersche Arbeiders Tooneelvereeniging „Herman Heijermans" uit. Deze club voerde op „De Doofpot" een blij spel van Jaap van der Poll, Liet de rolken- nis een enkele maal wat te wenschen over voor 't overige werd het Stuk uitstekend ge speeld. Vooral de heer L D., de Snaijcr, die ook de regie voerde, was bijzonder goed als de echtgenoot der vrouw, die meent dat godsdienst alle levenblijheid uitschakelt en alles wat het leven mooi maakt en veraange naamt zonde is. Mevr. Jongman, die deze rol speelde, was niet minder goed op dreef. De kinderen in dit gezin, voor wie de Zon dag eigenli|k de droevigste dag dér week is, en waarvan de een, do zoon, van „de bij beltent naar het tooneel' gaat, terwijl de dochter met een „heiden" trouwt, werden gespeeld door mej. M. Klein en den heer F van Anraat. De oomh uit Indië. die een fris- schen wind doet vVaa'en in het gezin, werd goed vertolkt door den heer II. Bulten. Mevr M. de Nijg was een leuke Duitsche dienst bode en ook de anderen, die we niet allen zullen noemen, sloten goed in het geheel (zelfs de poes van Huizo Veerburgl). De Heldersche club had dan ook veel suc ces met haar opvoering en het dankwoord door den voorzitter bij de sluiting geuit was welverdiend. BREEZAND. Omzet veiling De omzet van dê N.V. Bloembollenveiling „Breezand" bedroeg in het afgeloopen jaar f 122.379.48. ALKMAAR, 3 Febr. Kaasbeurs. KI. Edamrtier 40 plus, aan bod 1980 stuks, verkocht 1610 stuks, prijs f 20.50—21, Ed. Kruid, aanbod 150 stuks. To taal: aanbod 2130 stuks, verkocht 1610 st. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 4 Febr. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 225000 kipeieren 3.30 —4.10 per 100 stuks. ALKMAAR, 6 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 81 vette koeien f 160—300, 5 graskalveren f 35—55, 158 nuchtere kalveren (slacht) f 5 —16, 30 vette schapen f 2430, 338 vette varkens 4548 ct. per Kg. NOORDSCHARVVOUDE, 0 Febr. Uien 5.806.20, drielingen 4.30, grove 5.70— 5.80, peen 3.504.60, kleine poen 2.50—3. Kroten 3.20—3.40; roode kool 3.70-7.20; gele kool 4.30-6; d. witte kool 3.50—4,80; Dn veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Febr. Aanvoer; 20100 Kg. uien 6-7.20, drielingen 4.80—5.10, grove 5.20—7. stek 2.10—3.10, 4800 Kc:. poon 4.404.50, kleine peen 2.30—2.80, 1100 Kg. kroten 1.70—4.20, 91.000 Kg. roode kool 4.40—7,00, 115.000 Kg. gele kool 4.70 6.90, 110.000 Kg. D. witte kool 4.10—è.90. BROEK OP LANGENDIJK. B Febr. Voorl. beric.ht: Uien 6.20—6.50; grove 5.30 —5 60; stek 2—2.50; peen B 4.40—4.70; A 2— ^•20, roode kool 4.30—6.10; gele kool 3.50— f 6.30 LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 3 Febr. (Reuter). Met de he den gehouden veiling werd de loopende se rie wolveilingen, waar in totaal 109.771 he len werden aangeboden en 91.000 verkocht, geëindigd. De hinneniandsrha handel nam van deze 91..>00 balen er 56.560,-het Vasteland 35.000 balen af. V,a™!aasr werden 6560 balen aangeboden 4690 verkocht. Er was slechts matige sor teert ng, doch voor de beste soorten bestond levendige vraag en deze werden goed ver rockt nn don binnenlandse,hen handel té gen goed gehandhaafde prijzen. De midden in mindere soorten werden vaak opgehou den wegens te hooge limieten. In vergelijking tot de vorige serie waren voor besta vette Mermos en Slines de pi'Ü', een in deze reeks veilingen onveranderd vijf procent lager, die voor alle overige wol- soorten vijf tot 7V2 procent lager.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6