Chamberlain waarschuwt Mussolini _J Noodlottige scheepsbots'ng op de Nieuwe Maas Eleetrische trein torpedeert zandtrein 1 DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ve wassing te Rome vreugde te P ar ij s Dekknecht verdronken Franco eischt onvoorwaardelijke overgave Ir» Coops wordt directeur van Soesterberg KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) D I N S DAG 7 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8536 Solidariteits- verklaring met Frankrijk! Geen wijziging der Britsche monetaire politiek Uitkeering faillieten boedel Ivar Kreuger half pCt. Door onveilig sein gereden Britsch'Fransche bemiddelingspogingen mislukt Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Het nageslacht moet meebetalen HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Dea Helder 0 BEDREIGING DER VITALE BE LANGEN VAN FRANKRIJK BE- TEEKENT INGRIJPEN VAN GROOT BRITTANNIE. Groote voldoening in Frankrijk heeft een verklaring van Chamberlain in het Lager huis gewekt, dat Engeland solidair is met Frankrijk. De verklaring van Bonnet op 26 Januari afgelegd, inzake de Britsche en Fransche strijdkrachten in geval van oorlog is in volkomen overeenstemming met de op vattingen der Britsche regeering. Chamberlain voelde zich verplicht het duidelijk te maken, dat de over eenstemming van belangen, waarbij Frankrijk en Groot Brittannie bei den betrokken zijn, zoodanig is, dat eenige bedreiging van vitale belan gen van Frankrijk, van welke zijde ook, onmiddellijk een samenwer king van Groot Brittannië zal te voorschijn roepen. Een groote verrassing. vormde de verklaring voor het Lagerhuis, dat er blijkbaar niet op was voorbereid, dat Chamberlain een dusdanige belangrijke ver klaring zou afleggen. De banken waren al thans matig bezet. Chamberlains uitspraak wekte luide in stemming van alle banken en het is van veel beteekenis voor de regeering, dat de oppo sitie 't hierin geheel met haar eens is. Ook later in de wandelgangen, werd deze rond borstige en ondubbelzinnige verklaring toe gejuicht en men drukte er zijn voldoening over uit, dat de minister president thans eindelijk categorisch deze belangrijke verze kering heeft gegeven. In welingelichte kringen wordt de giste ren gegeven verklaring van Chamberlain opgevat als een pendant op de verzekering van Hitier, dat Duitschland Italië zal bij staan als laatstgenoemd land in een conflict gewikkeld zou worden. Directe waarschuwing aan Mus solini. De eigenlijk officieele commentaren op 'Mussolini's rede voor den grooten fascisti- schen raad, waarin gesproken wordt van „invloeden van over de Spaansche gren zen" en welke een rechtstreeksche bedrei ging tegen Frankrijk vormde, heeft de maat bij de Britsche regeering blijkbaar doen overloopen. Immers, Mussolini had te Rome de plech tige verzekering aan Chamberlain gegeven, dat de Italiaansche troepen zouden worden teruggetrokken zoodra Franco den oorlog had gewonnen. Van de noodzaak van een politieke overwinning is toen, althans vol gens Chamberlain's verklaring in het La gerhuis, niet gewaagd, om van „uitschake ling van onbehoorlijke invloeden op het schiereiland en aangrenzenden gebieden" nog niet eens te spreken. Het wordt dan ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat de Engelsche regee ring door Gayda's artikel onaangenaam is getroffen, en er prijs op stelt ten spoedigste te vernemen of dit artikel het inzicht van den Duce weergeeft. De Engelsche gezant te Rome heeft in verband hiermede een onder houd van twintig minuten met Ciano gehad. Het oogenblik van Chamberlains waar schuwing is goed gekozen. Verschillende da gen reeds meldden de Engelsche correspon denten te Rome, dat de Italiaansche _P®r® zich alle moeite geeft om den indruk bij het Italiaansche volk te wekken, dat Frankrijk in zijn geschil met Italië geisoleerd staat en dat Londen niet alleen een neutrale, maar zelfs een welwillende houding tegenover de Italiaansche eischen inneemt. An Italië is thans duidelijk gemaakt, dat het zich vergist. Echter heeft Chamberlain zijn rede nog in algemeene termen gehou den, omdat van „officieele" Italiaansche eischen geen sprake is. Rome Is zeer verbaasd™ De verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis afgelegd, is een groo ts verrassing gebleken voor Italiaan sche politieke kringen, die haar be schouwen als een duidelijker omlijnde uitdrukking van de eenheid van be langen tusschen Groot-Brittanje en Frankrijk dan eenig Britsch premier ooit te voren heeft uitgesproken." Van bepaalde zijde werd geopperd, dat de verklaring gelijkwaardig is aan een aankon diging van een militair bondgenootschap, even bindend als dat, hetwelk door Hitier is afgekondigd tusschen Duitschland en Italië. In feite zijn vele politieke waarnemers van oordeel, dat de verklaring den bodem inslaat van het geloof, dat steeds in Italië heeft be staan, n.1., dat nooit een toezegging van mi litairen steun door Groot-Brittannië aan Frankrijk is gegeven. Officieele kringen weigeren eenig commen taar te geven. Zij verklaren slechts: Italië's natuurlijke aspiraties bedreigen de vitale be langen van geen enkel land. Het algemeene publiek wist gisteren avond niets van wat Chamberlain ge zegd heeft, aangezien het eenige dag blad, dat zijn verklaring tot dusverre heeft gepubliceerd, het orgaan van het Vaticaan is, de Osservatore Ro- mano. Voldoening in Frankrijk. In Frankrijk zien bevoegde kringen de woorden van Chamberlain als een zeer dui delijk antwoord op de artikelen der Italiaan sche pers, waarin de laatste dagen de nau we solidariteit in twijfel werd getrokken tus schen Engeland en Frankrijk. Men is het er over eens, dat de woorden van Chamberlain, evenals die van Roosevelt, welker algemeene beteekenis niet gedemen teerd is, een doeltreffende bijdrage vormen voor de vredespolitiek der groote democra tieën. De Britsche minister van financiën heeft bij de indiening in tweede lezing van een financiëel wetsontwerp in het Lagerhuis ver klaard, dat er geen sprake is van eenige wijziging in de monetaire politiek als ge volg van deze wet. De wet betreft zekere bij zonderheden van het monetaire mechanisme en brengt in herinnering hoe het egalisatie fonds voor den wisselkoers is vergroot van 150 tot 550 millioen pond sterling, ten ein de ongelegen fluctatuties van de wisselkoer sen tegen te gaan. Recente gebeurtenissen hebben het wenschelijk gemaakt het wets ontwerp in te dienen. Over een lange peri ode, welke in het laatste voorjaar eindigde, zijn de goudvoorraden voortdurend toege nomen. Zij bedroegen op 31 Januari 835 mil lioen, berekend naar den laatsten markt prijs. In de daarop volgende periode van zes maanden was er een aanzienlijke goud- vlucht. De goudvoorraden liepen terug tot een waarde van 689 millioen waarvan 151 mil lioen op rekening van het egalisatiefonds. De rest is ter beschikking van de Issue Departement van de Bank of England. In de voorstellen schuilt geen enkel spoor van inflatie of deflatie. Aangevaren sleepboot kon het nog tot den steiger toe brengen, maar zonk toen. Op de Nieuwe Maas heeft zich gisteravond een scheepsbotsing voor gedaan, waarbij één der opvaren den over boord is geslagen en ver dronken. Omstreeks half zeven voer voor de Park haven de sleepboot Herdy no. 1 van de fir ma Th. van der Werf, die moest uitwijken voor een onbekenn gebleven motorscheep je. Door deze manoeuvre kwam de sleep boot in aanvaring me+ het, Rijnsleepschip Maria, afkomstig uit Waspik, geladen met zand, dat getrokken werd door de sleep boot Utrecht. Aan stuurboordzijde kreeg de Herdy ter hoogte van de machineka mer een gat. waardoor het water naar binnen stroomde. De 33-jarige dekknecht, J. Bruts, wonende te Rotterdam vloog door den schok overb oord en verdronk jammerlijk. De machinist, de 33-jarige J. Upree, sprong op de Maria over, doch even later stapte hij weer op de sleepboot om den kapitein, J. Bax, behulpzaam te zijn bij het in veilig heid brengen van zijn vaartuig, dat reeds zinkende was. Het gehikte de Herdv tot bij den steiger aan de Veerhaven te dirigeeren, waar de sleepboot zonk. De beide opvaren den konden nog juist op het nippertje op den wal springen. Kapitein Bax is op het bureau van de rivierpolitie avn droge klee- ren voorzien. Het sleepschip doorgevaren. Het sleepschip „Maria" dat vrij ernstige schade aan het voorschip bij de ankersluis had gekregen, was doorgevaren omdat, zoo verklaarde de schipper, niet gemerkt was wat de gevolgen van de botsing waren geweest. Een politieboot heeft dit schip later achterhaald en den kapi tein medegenomen naar het bureau, teneinde inlichtingen over het ge beurde te verschaffen. Naar het stoffelijk overschot van den om gekomen dekknecht wordt door de rivier politie gedregd. De maatschappij van de ge zonken sleepboot heeft op de plaats waar het schip is gezonken, wraklichten geplaatst en vanmorgen vroeg zouden pogingen in het werk worden gesteld om het scheepje te lichten. Naar het motorschip, dat de oorzaak van het ongeluk was, wordt gezocht De failliet verklaarde nalatenschap van Ivar Kreuger is thans na bijna zeven jaar afgewikkeld. Det otale uitkeering bedraagt ruim Yi aldus het Hsbl. Er was reeds een uitkeering van 0.495 geschied waar mede een bedrag van Kr. 6.8 mill. was ge moeid geweest. Voor de slotuitkeering was Kr. 1.1 mill. beschikbaar, zoodat de totale uitkeering als gezegd ruim Y> bedraagt. Tegenover Kr. 8 Mill. aan baten stond Kr. 1370 mill. aan vorderingen. De voor naamste crediteuren zijn Kreuger Toll en de Zweedsche Lucifers Mij., die elk onge veer Kr. 400 mill. hebben te vorderen. Groote materieele schade aange richt bij spoorwegongeluk te Maarn Hoofdgeleider van den zandtrein ernstig gewond Bei de sporen versperd. Gisteravond is de eleetrische trein AmsterdamArnhem, die om 21.08 n- te Utrecht was vertrokken, bij het tationsemplacement van Maarn op een zandtrein gereden. De hoofdge leider van den zandtrein, de heer van 't Land, uit Utirecht, werd daar bij ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De materieele schade is bijzonder groot. Beide hoofdsporen zijn versperd en het treinverkeer ondervindt vertra ging. De reizigers moetei. ter plaatse overstappen. Hoe het gebeurde. De eleetrische trein, welke om 8 minuten over negen van het Centraal Station te Utrecht was vertrokken met bestemming Arnhem, was 't station Driebergen gepas seerd en naderde het station Maarn. Ter hoogte van de ter plaatse aanwezige zande rijen op ongeveer 500 meter afstand van het station te Maarn stond het signaal op onvei lig. Een zwaar geladen zandtrein, bestaande uit eenige platte zandwagens en een goede renwagon aan het einde, passeerde op dat oogenblik het op die plaats liggende wissel complex, de lijn UtrechtArnhem overste kende. De zandtrein was op weg naar Utrecht. Op tot nu toe nog onopgehelderde wijze is de eleetrische trein door het onveilig signaal heengereden en met groote kracht op de laatste wagens van den zandtrein gestooten. De eleetrische trein, welke uit twee wagons bestond, schoof nog ongeveer 200 meter door alvorens tot stilstand te komen, den zandtrein volledig ter zijde werpend. In een kort oogen blik werd een groote ruine gescha pen. De voorste wagon van den elec- trischen trein werd van de wielstel- ling gerukt en kantelde gedeeltelijk. Evenals bij het spoorwegongeluk te Ede in Mei van het vorige jaar heeft de hechte constructie van den electrischen trein de in zittenden van dezen wagon voor groot on heil behoed. Gelukkig was het slechts een tweede klasse wagon, waarin zich slechts enkele reizigers bevonden, die evenals de wagonvoerder hevig schrokken, doch onge deerd de trein konden verlaten. Erger was het gesteld met den zandtrein. Enkele wagons werden totaal vernield terwijl de bagagewa gen geheel omver werd geworpen. In dezen wagon bevond zich de hoofdge leider, de heer op 't Land, die ernstig ge wond werd opgenomen en na door dokter Lobel uit Maarn en een verpleegster, die spoedig ter plaatse waren, te zijn geholpen, per trein naar Utrecht werd vervoerd en van het station aldaar per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis werd getransporteerd In den wagon bevond zich bovendien een kolenkacheltje. Toen de wagon kantelde viel het kacheltje om, waardoor een begin van DE FRANSCHE GRENZEN OPEN VOOR DE VLUCHTELINGEN. EEN GROOT PROBLEEM] Zooals overigens voor de hand ligt, heeft Franco de Fransch-Britsche bemiddelingspogingen, welke op ver- zoek der linksch-Spaansche regee ring ondernomen waren, van de hand gewezen, en eischt hij onvoor waardelijke overgave. President Aza- na schijnt hierin te willen toestem- men, terwijl Negrin en Del Vayo wil len doorvechten. Diplomatieke krin gen bevestigen thans dat daardoor scheuring in de linksche regeering is ontstaan. Waar Negrin zich be vindt is onbekend. Frankrijk heeft de grenzen opengezet en zonder op houden vloeit een stroom van vluch telingen het land binnen. Amerika heeft aan de bemiddelingspogingen niet meegedaan. De Spaansche soldaten welke over de grens komen worden terstond ontwapend, De vrouwen en kinderen worden in centrale punten bijeengebracht „van levensmiddelen voorzien en naar het binnenland vervoerd. Voor de gewonden zijn maatregelen getrof fen tot inrichting van kleine hospitalen ter plaatse, waar de dringendste zorgen gege ven kunnen worden. De soldaten worden ge- interneerd in een concentratiekamp in Ar- geles, waar 100.000 man kunnen worden on dergebracht. Het kamp zal in rechthoeken van een hectare worden verdeeld, welke elk met prikkeldraad zullen worden omgeven en die 1500 militiesoldaten per afdeeling kun nen opnemen. Een zeer strenge militaire tucht zal er gehandhaafd worden. Men kan het aantal personen dat Frank rijk een onderdak zal moeten geven ramen op 270.000 tot 300.000, de kosten worden ge raamd op 8 tot 10 franc, per dag per per soon. Rechtsche vlag aan de Andorraan- sche grens. Officieel wordt medegedeeld, dat na de ver overing van Seo de Urgel de rechtsche vlag wappert aan de Andorraansche grens. Ver schillende dorpen zijn weer veroverd, Ali- cante is gebombardeerd. Van regeeringszijde wordt meegedeeld, dat de strijd aan het Ca- talaansche front in alle sectoren voortwoedt. Onze troepen, aldus het communiqué, hebben zich teruggetrokken in stellingen van groo- tere tactische sterkte in de sectoren van Seo de Urgel, Gerona en Palamos. De solda ten van kolonel Modesto en luitenant-kolonel Lister vormen op verscheidene kilometers ten zuiden van Figueras nog steeds een front. Generaal Rojo, de chef van den centralen ge- neralen staf, is nog steeds in Spanje om de operaties te leiden. President Azana aan de van Zwitserland. grens President Azana is in Hante Savoie, in Col longes Sous Salève bij de Zwitsersche grens aangekomen, waar hij een bezoek brengt aan zijn zwager, Rivas Cherif, den vroegeren Spaanschen consul-generaal in Genève. Azana zou al maanden gewerkt hebben aan het verkrijgen van nog eenigszins rede lijke vredesvoorwaarden Aan zijn hoop is echter door het plotselinge succes van Franco in Catalonië den bodem ingeslagen. Frankrijks groote probleem- Frankrijk staat voor een bijna onoverkome lijk probleem, nu het besloten heeft de gren zen voor de Spaansche vluchtelingen open te stellen. Wat de leden der Spaansche republikein- sche regeering betreft, die naar Spanje uit geweken zijn, verduidelijkt men in welinge lichte kringen, dat zij bij het betreden van Fransch gebied krachtens de Fransche souve- reiniteit, alle eigenschappen en middelen van actie, voortvloeiende uit het feit, dat zij leden van een buitenlandsche regeering zijn, verliezen. Zij verblijven in Frankrijk als in dividuen en eenvoudige uitgewekenen. -i Verwachting voor de kuststrook: Meest matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, zacht weer. Algemeene vooruitzichten: Gelei delijk toenemende wind, la ter toenemende bewolking, zacht weer. brand ontstond. Het vuur werd evenwel spoedig gebluscht met een zich in den elec trischen trein bevinden snelblusscher, waar door uitbreiding werd voorkomen. Opruimingswerk direct aangepakt Terstond werden maatregelen getroffen, om het reizigersvervoer zoo min mogelijk te stagneeren. Daar de bovenleiding intact was gebleven, was het mogelijk de eleetrische trein tot op de plaats van het ongeluk te leiden. Hier moesten de reizigers overstap pen en met andere eleetrische treinen hun reis vervolgen. Het opruimingswerk werd onmiddellijk met kracht aangepakt. Monta gewagens met diverse ploegen arriveerden uit Utrecht, Arnhem en Nijmegen. Men hoop te een lijn tegen het aanbreken van den dag vrij <e hebben. Een betonnen seinpaal werd eveneens door den electrischen trein omver geworpen. Uit de situatie kan worden opgemaakt, dat de trein op het moment 'an de botsing niet de volledige snelheid heeft gehad welke ter plaatse gewoonlijk wordt gebezigd. Daar uit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de wagenbestuurder heeft willen stop pen, doch dat de trein bij de remmingspo gingen is doorgereden met het noodlottig gevolg. Naar de Tel. verneemt, zal als directeur van het Luchtvaartbedrijf te Soesterberg worden benoemd ir. J. H. Coops, thans on derdirecteur van de N.V. Nederlandsche Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam. Sinds de reorganisatie van het luchtwa- pen is naast de drie luchtvaartregimenten, te zamen vormende de luchtvaartbrigade, 't luchtvaartbedrijf, bestaande uit de herstel lingswerkplaatsen, magazijnen, bedrijfsad ministratie en inkoopafdeeling, als een af zonderlijke tak van dienst, direct ressor- teerende onder den minister van Defensie, gehandhaafd. Eenigen tijd geleden beston den plannen het luchtvaartbedrijf als af zonderlijke afdeeling op te heffen. Gezien de binnenkort te verwachten benoeming van ir. Coops tot directeur van dit bedrijf als opvolger van luitenant-kolonel H. L. v. Roven, schijnt van deze plannen te zijn af gezien. Opvattingen van Dr. Funk. Vernomen wordt dat toen Funk het presidentschap der Rijksbank overnam, hij verklaard heeft, dat de loonen, de prijzen en de valuta stabiel gehouden moesten wor den en. dat een verhooging der belasting, zooals die door Schacht geëischt werd, ver meden moest worden. De nationaal socialis tische theorieën verwerpen ook de inflatie, doch verklaren, dat een vergrooting van de bankbiljetten circulatie niet inflationnair is, zoolang de vergrooting vergezeld gaat van een grootere goederenproductie. Vernomen wordt, dat de opvattingen van Funk zijn, dat de financiering van het nationaal scialistiscihe regime niet de laak kan zijn van één generatie, maar dat de schulden over een langere periode moeten worden uitgebreid, hetgeen ook in strijd is met de politiek van Schacht. De industrie- ondernemingen en het publiek zijn niet lan ger in staat den staat te helpen bij het be strijden van de enorme kosten der bewapenin gen en der openbare werken. Er worden twee mogelijkheden overwo gen: Uitbreiding van de schulden op kor ten en middellangen termijn tot na de thans geldende vervaldagen, en invoering van een nieuw soort obligaties, die op afleveringsmo tas lijken. Er verluidt, dat Funk hoopt, dat door de ontwikkeling van het vierjarenplan en de verdere rationalisatie der industrie mogelijk zal zijn te komen tot een aan zienlijke verhooging der productie en daar mede tot voorkoming van een stijging der prijzen. Funk hoopt het probleem der Duit- sohe internationale schulden te regelen. Ilij is van oordeel, dat, wanneer de Joodsche emigratie geregeld is en het gevaar van ka- pitaalvlueht is weggenomen, het mogelijk zal zijn dat de deviezenbeperkingen losser gemaakt kunnen worden en de kwestie van nieuwe buitenlandsche credieten voor Duitschland kan worden overwogen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1