Oorlogsdreiging in Oost> en Noord-Afrika Wij lazen voor Tegen man en vrouw elk vijftien jaar geëischt Italië tegen Frankrijk Dc betcekcnis van Koning Faroek's khalifaat - Uit de Pers van heden KMKhif-116 479e STAATSLOTERIJ i KONING FAROEK, „khalief van den Islam-" EEN „ANTWOORD AAN MUSSOLINI". Onze medewerker J. K. Brederode, die Oost- en Noord-Afrika door zijn reizen en verblijf in die streken kent, schrijft ons naar aanleiding van de Fransche: en Italiaansche troepenzendingen naar het Zwarte Werelddeel: Hardnekkige geruchten maken sinds geruimen tijd melding van Italiaansche troepenconcentra ties nabij de grenzen van Britsch en Fransch Somaliland en van aan zienlijke Italiaansche troepenzendin gen naar Libië. In Oost-Afrika geldt de bedreiging in de eerste plaats het Fransche havenstadje Dzjiboeti, vanwaar de bijna 800 kilometer lange spoorweg naar Addis Abeba loopt. In Abessinië beschikt Italië nog over min stens 150.000 man en kan zonder het minste bezwaar daarvan enkele tienduizenden af zonderen voor een opmarsch naar Dzjiboeti. Frankrijk neemt maatregelen, maar niet op groote schaal. Tot nu toe zijn er naar Dzji boeti twee bataljons Senegaleezen gezonden, dus ongeveer 1600 man. Het garnizoen van Dzjiboeti en Fransch Somaliland bedroeg voor de aankomst van deze versterkingen hoogstens duizend man, een bataljon Sene galeezen en eenige artillerie (vóór den oor log in Abessinië bedroeg de Fransche be zetting daar niet meer dan één compagnie inlandsche troepen zonder artillerie). Ook heeft Frankrijk als bevelhebber naar Dzji boeti een generaal gezonden, terwijl er ge durende den oorlog in Abessinië als opper bevelhebber zich slechts een luitenant-kolo nel bevond. Frankrijks militaire maatregelen te Dzji boeti tegenover een leger van tienduizenden zouden volstrekt onvoldoende kunnen schijnen, maar zijn dit toch niet. Dzjiboeti temidden van onher bergzaam terrein. Dzjiboeti is omgeven door een gordel van half-woestijn, waar water zeldzaam is en wegen en karavaansporen geheel ontbreken. De spoorweg zou door de Franschen in ge val van nood natuurlijk grondig onbruik baar worden gemaakt. Van het naaste punt van de grens van Abessinië (thans Itali- aansch Oost-Afrika) tot Dzjiboeti bedraagt de afstand ruim honderd kilometer. Het zal den Italianen over dien afstand en door dat terrein voor een aanval op Dzjiboeti moeilijk vallen geschut en zeker zwaar geschut met zich te voeren. De Fran schen beschikken te Dzjiboeti slechts over weinig artillerie, maar de stad ligt aan de Golf van Tadsjoera en Fransche oorlogsbo dems, liggende aan die golf, kunnen met hun geschut krachtig medewerken aan de verdediging der stad. Men moest echter ook rekening houden met de mógelijkheid van een verrassenden aanval door een lichte Italiaansche colonne, een „coup de main", maar tegen dit gevaar hebben de Franschen door de zending van twee bataljons Senegaleezen zich voldoende gedekt. Ze kunnen verder rustig afwachten. De toestand in Libië. Ook in Noord-Afrika nemen de-Italianen zooals in dit blad herhaaldelijk bericht werd, een dreigende houding tegenover de Franschen aan. Sedert het begin van dit jaar zijn er in de Italiaansche kolonie Li bië minstens 20.000 man Italiaansche troe pen aangekomen, die grootendeels gecon centreerd zijn nabij de grens van Tunisie. het Fransche protectoraat. Over hoeveel troepen Italië thans in Li bië beschikt, valt niet bij benadering te zeg gen. Ook hier behoeft Frankrijk zich echter niet uitermate ongerust te maken. Tunis (protectoraat), Algiers (staatkundig een Fransch departement, geen kolonie) en Ma rokko (potectoraat) vormens aardrijkskun dig één geheel. Van Casablanca, de Oceaan haven in Marokko, tot Sfax, een stad in Tunisie op driehonderd kilometer van de grens van Libië, bestaat een spoorwegver binding. Bij een Italiaanschen aanval op Tnnisiö kunnen dus door de Franschen heel gemakkelijk ook troepen uit Algiers en Marokko in het vuur wordt gebracht. Libië heeft geen spoorwegen. Ook in ander op zicht is de militair-geografische positie van Frankrijk onvergelijkbaar beter dan die van Italië. Het Fransche of onder Franschen invloed staande gebied, in Noord-Afrika levert een overvloed van levensmiddelen, Libië daar entegen levert vrijwel niets. Sen daar ope- reerend leger is geheel aangewezen op aan voeren uit het moederland. Frankrijk beschikt over uitste kende automobielwegen. Frankrijk beschikt in Noord-Afrika over een systeem uitstekende automobielwegen, die een snel vervoer van troepen en oorlogs- materieel mogelijk maken. Italië heeft in Libië slechts één automobielweg, die loopt van de Egyptische grens naar de grens van het Fransche gebied. Ruim vijf jaar geleden, toen ik Libië bereisde, was die weg nog niet vor de hclftg ereed en er werd toen ook niet aan gewerkt. Volgens niet 'te controleeren berichten zou die weg thans zijn voltooid. De verhouding tusschen de bevol king en de Italianen was vijf jaar geleden nog zeer weinig vriendelijk. Een Europeaan, die al vele jaren in Libië woonde, fluisterde me eens toe: „Als Italië in oorlog komt en de tegenstander kan de bevolking vari wapenen voorzien, dan is het alleen de vraag hoeveel Italianen nog het leven kunnen redden." Misschien heeft de toestand zich sinds dien ten gunste van de Italianen gewijzigd, maar waarschijnlijk komt me dit niet voor. Duitsche troepen naar Libië? Volgens later weer tegengesproken berich ten zouden ook Duitsche troepen naar Libië vertrekken ter ondersteuning van de Itali anen. Dit bericht wekte algemeen verbazing en klonk in veler ooren weinig waarschijn lijk. En toch, de zending van Duitsche troe pen naar Libië zou een zeer bijzondere be- teekenis kunnen hebben. In Fransch Noord-Afrika ligt een groot gedeelte van het Fransche vreemdelingen legioen, bijna dertig duizend man. Dit vreem delingenlegioen bestond voor ongeveer tachtig procent uit Duitschers (thans zal dit iets minder zijn, daar Duitschland dienst neming van Duitschers in dit legioen de laatste jaren krachtig beeft tegengewerkt) Zes jaar geleden, toen ik Fransch Noord- Afrika bereisde, ben ik herhaaldelijk in aan raking gekomen met legionairen, voorname lijk Duitschers. Hitier beschikte toen in Duitschland nog niet over de onbeperkte macht, maar het was reeds te vorzien, dat hij die weldra zou veroveren. De Duitschers van het vreemdelingenlegioen waren allen pro-Hitier en dat zal In de laatste jaren ze ker niet verminderd zijn. Tegen Italianen zouden die Duitsche legionairen nog strij den als dit noodig was, want de as Rome- Berlijn steunt niet op de sympathie van het Duitsche volk, maar als Duitsche troepen tegen hen in het vuur zouden worden ge tracht, zou dit de toestand en volle veran deren. In een oorlog in Noord-Afrika waarbij aan Italiaansche zijde ook Duitsche troepen zouden strijden, zou het Fransche vreemdelingenlegi oen in hooge mate onbetrouwbaar worden, Als men dit in het oog houdt, klinkt het bericht betreffende de zending van Duitsche troei>en ter ondersteuning van de Italianen niet meer zoo onwaarschijnlijk. Koning Faroek als „khalief van den Islam". In Noord-Afrika heeft enkele weken gele den een gebeurtenis plaats gehad, waarvan de beteekenis aan de meeste Europeanen zal zijn ontgaan. Te Caïro is in de Quotsoen moskee de jonge koning Faroek van Egypte door de geloovigen begroet als „khalief van den Islam." De laatste khalief (vóór koning Faroek van Egypte) was Abdul Medjid ibn Abdul Aziz khian van de Turksche sultansfamilie. Deze legde onder den druk van Kemal Pas ja, dén lateren Ataturk, op 3 Maart 1924 het khalifaat neder en sedert dien was de Islam zonder khalief. De bedoeling was, dat het Turksche parlement de macht en de rechten van het khalifaat zou overne men, doch dat was zoozeer in strijd met de beginselen van den Islam, dat daarvan niets is terecht gekomen. Bij de plechtigheid in de moskee te Caïro, waar koning Faroek werd begroet als „khalief, de vertegenwoordiger van Gods gezant (Mohamed), de schaduw Gods op aarde, aanvoerder der geloovigen," waren tegenwoordig twee zoons van koning Ibn Saoed en een voorname vertegenwoordiger van den imam van Yemen, waaruit men zou kunnen opmaken, dat deze twee Arabi sche vorsten instemmen met het opdragen van het khalifaat aan koning Faroek, den bondgenoot van Engeland. Een antwoord aan Mussolini. Dat Turkije het khalifaat van koning Fa roek niet erkend, is niet verwonderlijk en van niet veel beteekenis. Nog nooit is een khalief door den geheelen Islam als zooda nig erkend. In de plechtigheid te Caïro steekt waarschijnlijk de hand van de En- gelsche diplomatie. Het is een ant woord aan Mussolini, die zich het vorige jaar te Tripoli liet uitroe pen tot „beschermer van den Islam," wat een vrij dwaze vertooning was, daar nimmer Mohammedanen en niet-Mohammedaan, een „ongeloo- vige", als beschermer van den Islam zullen erkennen. Koning Faroek, die zijn opvoeding in En geland genoot, is echter Mohammedaan en een geloovig Mohammedaan en hij kan door zijn khalifaat voor Engeland in een oorlog met Italië tot zeer grooten steun worden, ware het alleen door zijn invloed op de bijna tachtig millioen Mohammedanen, die Engelsch-Indië bewonen. J. K. BREDERODE. Het beleid van minister Goseling, Bijna algemeen is, volgens de Maas bode (r,k.) in de pers gezegd, dat door de uitspraken van het Ambtenarenge recht en den Centralen Raad van Beroep inzake Oss, minister Goseling wél in het ge lijk werd gesteld op het punt van zijn be voegdheid tot het ontnemen der opsporings bevoegdheid aan de marechaussee, doch dat de vraag of het beleid des ministers in dezen ook juist is geweest, vooralsnog een open vraag is. Het r.k. hoofdorgaan neemt een ander standpunt in en zegt in een nabetrach ting over de Ossche nota o.m.: YVelnu: wij meenden en wij meenen nog, dat het ambtenarengerecht, geheel in het midden gelaten of de ge nomen maatregelen de juiste waren, nadrukkelijk en met evenveel woor den heeft uitgesproken, dat er maatregelen, welke dan ook, genomen moesten worden, m.a.w. dat er ingegrepen moest worden; dat de minister van zijn, door het ambtenarenge recht vastgestelde bevoegdheid ook terecht gebruik heeft gemaakt. Het staat dus voor ieder, die vol komen onbevooroordeeld en logisch de uitspraak van het Ambtenarenge recht bestudeert, vast, dat de eerste en ook zeer voorname beleidsvraag, of er maatregelen moesten worden genomen, door het ambtenarenge recht ten voordecle ,-an den minis ter is beslist. De Centrale Raad heeft, aldus het blad, ook gevoeld, dat hier het beleidsterrein werd betreden, en hij was blijkbaar in tegenstelling met het Ambtenarengerecht van meening, dat dit niet moest geschieden. De N.S-B. krant over de Ossche nota. Het Nationaal Dagblad (N.S.B.) dat nog steeds in een nood-uitgave verschijnt, noemt de Ossche nota een „uittarting van het Ne- derlandsche volk" De met een vergrootglas opgespoorde feilen van de dappere marechaussee-brigade wor den, aldus de Mussertkrant, door den advo caat voorzien van loodzware gewichten; de misdrijven van de tegenpartij worden met teerhartigheid bejegend en glad gestreken, terwijl hij de R.K.S.P.'ers die hem hierbij een handje helpen de strak il-rans dei- plichtsbetrachting om de slapen werpt. De nota van Goseling is een ijziglange advoca- tenrede. En een slechte. De deur nóg steviger gegrendeld. Mevrouw Bakker—Nort schrijft in de Vrijz. Democraat aan het slot van een beschouwing over het echtscheidingsontwerp van minis ter Goseling: Resumeerende meen ik, dat het ontwerp van minister Goseling zonder aanvulling in zake echtscheiding, z-oals wordt aangege ven in het rapport van ons Comité onvol doende en onbevredigend is (in dit rapport wordt als nieuwe echtscheidingsgrond aan gevoerd: totale mislukking van het huwe lijk Red. „Wij lazen voor U"). Daardoor zou een deur nog steviger worden gegrendeld, die reeds nu te vast gesloten is voor echt paren die opgesloten zijn in een ondragelijk geworden huwelijk. Ik zou den minister wil len raden Ruim de onwaarachtige prak tijk op maar breng tegelijkertijd de rege ling der echtscheiding in overeenstemming met de behoeften van onzen tijd zooals el ders reeds lang is geschied. „Surrogaat voor nationaal gevoel" In een artikeltje over „Nationaal gevoel" betoogt „De Trom", orgaan van het Natio naal Jongeren Verbond dat twee machten in staat zijn de vaderlandsliefde bij den mensch af te stompen. Daar is allereerst de leer, die nationaal gevoel als een kunstmatig aangekweekte kwade eigenschap doet zien. Daarvoor in de plaats worden andere dingen gesteld. Dit geschiedt noodzakelijkerwijze! De leer, die de natuurlijke orde der dingen verbreekt, moet een nieuwe orde prediken. Zoo maakt de natie plaats voor de maatschappelijke klasse. De van zijn nationaal gevoel beroof de vraagt surrogaat. Het geestelijk luchtle dige vraagt aanvulling. En zoo wijkt de volksgemeenschap voor een toekomstdroom, een heilstaat, een hersenschim. Er zijn anderen die hun nationaal gevoel naar den achtergrond dringen,'niet om der wille van een leer, een ideologie, maar uit valsche schaamte. De strijd tegen dit „leger der lamlerdigen" heeft van den eersten dag van zijn bestaan af een groot deel van den arbeid van het Verbond uitgemaakt. Er zijn overwinningen bevochten; het leger is ge slonken, de gelederen zijn gedund. Maar de strijd duurt voort tot allen die zich schuil houden in de kazematten hunner lamlen digheid, medestanders zijn geworden in het nationale kamp. Het is niet voldoende dat zi hunne lauwheid camoufleeren door mee te loopen met de groote schare: zij moeten, aldus „De Trom" tot wapenbroeders worden in den strijd voor een krachtig volk. „Mijn debuut als oorlogshitser" Onder dezen titel schrijft A. B. K. in een „Oproerige Krabbel" in het Volk (s.d.a.p.), naar aanleiding van Ilitlers jongste rede, waarin de Joden als „oorlogshitsers" geken schetst werden: „De heer Hitier voert de vredespalm en ik draag het zwaard". Sedert Maandagavond ben ik bezig deze zin voor mijzelf te herha len. En waarachtig (Coué heeft gelijk), ik begin al aardig aan de gedachte te wennen. De lugubere moord te Brunseu.nl. Gisterenochtend had onder groote publieke belangstelling de behandeling van moordzaak te Brunssum voor de Maa/>" trichtsche rechtbank plaats. Wij deelden i ons blad van gisteren de bijzonderheden van deze gruwelijke affaire mede. De zitting begon met de ondervraging van eenige politiemannen over situaties tei plaatse en de in beslag genomen voorwer- pen, waaronder een wrak wagentje op kinderwagen-wielen, waarmede 't. lijk van uit den eersten kuil, waarin het was ge stopt, naar een volgenden kuil was ver voerd. Nieuwe gezichtspunten omtrent de bewijsvoering leverde dit verhoor overigens niet op. Dr. B. J. C. de Hartog uit Heerlen, die de lijkschouwing heeft verricht, was van ooi- deel, dat de dood is veroorzaakt door de wurging, maar dat 't slachtoffer toen reeds bewusteloos was door de bijlslagen op den schedel. De verdachte van E. verklaarde op de vragen van den president, dat hij zonder hulp het lijk in een zak heeft gestopt. De mede-verdachte, de huisvrouw v. d. Weij- den, heeft wel geholpen bij het vervoeren van de dicht gebonden zak naar den kuil in haar tuin. Een tragisch oogenbhk. Tragisch was het oogenblik, toen de man van de verslagene kwam getuigen. Hij is 'n halfbroer van de tweede verdachte. Hij deelde o.m. mede, dat zijn vrouw geregeld naar Sittard ging op familiebezoek, dat de echtelijke verhouding uitstekend was en dat zijn vrouw nooit iets verteld had over ver keerde relaties, welke vrouw v. d. W. zou onderhouden. Hij vraagt zich thans nog af, waarom zijn vrouw het slachtoffer moest worden, daar zijn ooit iets verkeerds heeft gedaan of gezegd. Hierna werden eenige buren gehoord. Een echtpaar had op Zaterdagmorgen 12 Nov. in den tuin van de tweede verdachte een man en een vrouw druk bezig gezien met graven. Daarna waren deze menschen naar een stalling gegaan, hadden daar iets uit gehaald en dit gebracht naar de plek, waar zij hadden gegraven. Verdachten verhoord. Verdachte van E. bestreed aan het einde der getuigenverklaringen de juistheid van de verklaringen, die hij voor den rechter commissaris zou hebben afgelegd. Hij had nooit gezegd, verklaarde hij, dat hij de bijl tevoren bij zich had gestoken met de be doeling om vrouw S. te dooden. Maar hij was na een ruzie dien Zaterdagmorgen in drift ontstoken, had met een bijlijzer ge slagen en daarna, om de gevolgen hiervan te verheimelijken, het lijk begraven. De tweede verdachte, de vrouw, zeide, dat zij niet thuis was geweest, toen de ruzie tusschen van E. en zijn slachtoffer plaats vond. Aan haar verklaringen hechtte de rechtbank geen waarde. Het O.M. achtte hier van een zeer ernstig misdrijf sprake, speciaal de houding van de vrouw was uiterst ongunstig, maar de man heeft het grootste aandeel gehad in het gebeuren. Spr. achtte intusschen de ten laste legging van moord niet bewezen. Het deelnemen van de tweede verdachte, de vrouw, aan het dooden van de vrouw achtte het O. M. wel bewezen, evenals het deelnemen aan het begraven van het lijk. Ter zake doodslag en het begraven van het lijk om het misdrijf te ver heimelijken, vroeg het O-M. tegen elk der verdachten vijftien Jaar ge vangenisstraf. De verdedigers voerden o.m. aan, dat „doodslag" niet ten laste was gelegd en pleitten vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Zaterdag 18 Februari. Mijn huisgenooten kijken schuw naar de bloeddorst in mijn oogen en ik kan geen stap meer verzetten of ik verval vanzelf in de paradepas. Maar de dokter (hij zei, dat hij toevallig voorbij kwam, maar de familie had hem be steld, omdat ze meenen, dat ik van de kook ben) heeft me de pols gevoeld, zijn hoofd zorgelijk geschud, en toen de diagnose uit gesproken, dat ik door mijn fatale gewoonte om naar die redevoeringen te luisteren, er één van de vijf verloren heb Joden, katholieken en geboorte beperking. De Maasbode (r.k.) sohrijtf: Wp plaatsten een waarschuwing aan de Ne derlandsche Israëlieten, naar aanleiding van het feit, dat de bestuursleden van de „Nederlandsche Vereeniging voor Sexueele Hervorming", uit Joden bleken te bestaan voor een perentage, ongeveer 25 maal zoo groot als het percentage van het aantal Jo den op de bevolking van Nederland. Tot onze spijt reageert het „Nieuw Israë litisch Weekblad" daarop o.m. als vol"t: (Wij citeeren omderwillc van de plaats ruimte slechts enkele zinnen uit deze „reac tie". Red. „Wij lazen voor U"): Maar als nu de Jood stellig meent, dat het landsbelang geboortebeper king eischt? Is hij minder dan de niet-Jood verplicht z'n krachten te wijden aan de belangen van Neder land? Kortom, is hij- volgens de Maasbode 'n staatsburger van min deren rang omdat hij vroeger 't staatsburgerschap miste en dus moet oppassen het niet weer te verliezen' En als hij zich aan het advies van dé „Maasbode" houdt, wordt hij dan niet bedreigd met anti-semietisme op plichten?" verwaarloozinS van zijn De „Maasbode" voegt hier aan toef Daarop slechts dit zeer korte antwoord- Als de Joden het hun „plicht" blijven ach ten, een zoo smakeloos onevenredig aandeel te nemen in een propaganda voor beginse len en praktijken, waartegen de christelijke moraal zich scherp verzet, dan mogen zij ondanks welgemeende waarschuwing hun GEHF.IM1E DISTILLEERDERIJ JN R*\'. ZAME WONING, Na een grondig vooronderzoek zijn polk tie en rijksambtenaren er Zondag in ge. siaa.gd te Lienden een complete geheim* distilleerderij in beslag te nemen. Toen de ambtenaren de eenzaam gelegen woning binnentraden, vonden zij de bewo- ncr thuis, terwijl de installatie geheel in bedrijf was. De eigenaar van de distilleerde rij is in verzekerde bewaring gesteld. (Niet officieel) 5de klasse, 13de HJst Trekking van Maandag 6 Februari 1939 Hooge Prijzen 25.000 16450 5.000 14605 1000 3578 7307 11580 *400 6819 783b 7948 10527 15781 18177 18332 2X35 7 200 18883 20808 20919 100 2442 4913 8374 11874 133(30 14155 15224 15658 15810 16722 17918 20414 Prijzen van 70.— 1019 1066 1116 1328 1357 1508 1552 1892 1981 1991 2040 2096 2134 2367 2582 2592 2ü35 27b2 2822 2885 2932 2950 2983 3069 3096 3157 3402 3425 3678 3684 3716 3751 3783 3827 3876 3955 4023 4064 4194 4207 4240 4264 4470 4534 4628 4999 5008 5055 5062 5225 5252 5267 5289 5346 5792 5874 6063 6205 6382 6482 6558 6634 6765 6797 6811 6944 7228 7230 7286 7350 7631 7680 7693 8118 8155 8923 8957 9087 9297 9491 9504 9508 9589 9607 9787 9835 9993 10075 10104 10236 10253 10294 10469 10488 10514 10588 10609 10771 10782 40866 10874 10956 11029 11064 11114 11138 41565 11625 11638 11691 11724 11963 12010 12222 12407 12470 12531 12616 12628 12721 13077 13230 13254 13455 13489 13508 13779 14105 14169 14172 14217 14231 14319 14408 14416 14485 14998 15082 15180 15201 15273 15318 15388 15403 15432 15596 15660 15698 15835 15910 16019 16413 16528 16552 16555 16965 17144 17177 17196 17287 17337 17361 17681 17920 17952 18099 18130 18295 18317 18536 18631 18656 18747 18845 18847 19073 19211 19227 19278 19340 19401 19501 19755 19935 19945 20165 20731 20813 20986 21033 21277 21348 21391 21491 21590 21875 14242 1935» 'Ml 1761 254» 2945 358» 3941 4307, 5212 6003' 6790 7611 9075 9623 10271 10853 11141 12032 12989.' 14008i 1440». 15294 1578» 1681J 17547 18355 19088 19810 21206 1022 1246 1492 1755 1868 2198 2314 2415 2697 3027 3234 3336 3619 3776 3944 4138 4447 4610 4856 4974 5259 5467 5623 5870 6059 6248 6479 6704 7060 7199 7439 7517 7857 8073 8497 8706 8961 9076 9324 9574 9864 9995 10325 10630 10808 10999 11134 11536 11674 11862 12184 12462 12727 13012 13183 13492 13704 13857 14193 14366 14631 14681 14976 15161 15394 15743 15914 16116 16374 16628 16724 16955 17117 17296 17440 17742 17969 18282 18417 18594 18826 18977 19198 19407 19433 19674 19972 20122 20542 20720 20943 21242 21403 21678 21937 1024 1249 1540 1768 1874 2210 2331 2452 2744 3039 3277 3410 3664 3835 3978 4249 4460 4638 4871 4975 5359 5480 5626 5920 6060 6259 6490 6821 7066 7205 7443 7621 7913 8238 8514 8736 8977 9079 9341 9590 9888 10055 10336 10638 10809 11004 11156 11540 11756 11976 12230 12465 12802 13033 13184 13550 13722 13871 14250 14425 14651 14710 14997 15165 15429 15758 15933 16148 16376 16637 16763 16967 17200 17317 17497 17744 18066 18291 18471 18635 18839 19022 19215 19436 19680 19982 20212 20570 20734 21047 21253 21492 21695 21940 1038 1335 1570 1779 1886 2213 2339 2479 2777 3098 3281 3497 3677 3838 3979 4281 4464 4699 4906 5072 5360 5509 5662 5969 6086 6287 6498 6822 7068 7271 7470 7646 7919 8284 8518 8769 8994 9097 9346 9651 9893 10099 10405 10643 10819 11010 11236 11551 11778 12081 12254 12516 12807 13110 13314 13591 13735 13907 14263 14467 14797 15023 15203 15488 15807 15948 16171 16382 16644 16779 16992 17213 17322 17546 17754 18078 18335 18486 18659 18846 19031 19234 19448 19724 20005 20221 20602 20735 21132 21256 21509 21780 21941 Nieten 1133 1142 1346 1356 1590 1601 1780 1784 1977 1980 2227 2236 2359 2362 2486 2511 2783 2864 3176 3186 3294 3308 3508 3519 3692 3693 3840 3872 3985 4007 4325 4332 4497 4516 4730 4731 4909 4917 5093 5129 5369 5425 5515 5517 5708 5710 5993 5997 6101 6112 6373 6415 6519 6535 6869 6889 7130 7142 7280 7300 7475 7501 7648 7707 7922 7932 8362 8415 8528 8556 8803 8814 9033 9050 9119 9139 9389 9456 9700 9711 9905 9916 10116 10118 10472 10506 10649 10652 10848 10884 11049 11057 11247 11278 11555 11558 11827 11834 12092 12103 12292 12325 12552 12555 12829 12899 13116 13133 13350 13400 13648 13653 13738 13757 13913 13932 14306 14309 14478 14494 14809 15049 15235 15497 15831 15989 16187 16386 16658 16795 17052 17228 17345 17565 17794 18085 18337 18492 18687 18880 19059 19307 19469 19762 20016 20261 20617 20759 21143 21283 21530 21868 21963 14811 15086 15325 15502 15833 15998 16271 16432 16679 16829 17073 17253 17369 17573 17799 18158 18361 18501 18692 18923 19148 19330 19479 19848 20062 20290 20642 20779 21166 21297 21584 21870 21970 1195 1389 1716 1789 2011 2292 2382 2540 2960 3218 3310 3528 3735 3884 4060 4337 4555 *764 4920 5207 5452 5571 5770 6007 6135 6441 6576 6942 7150 7386 7504 7715 7935 8457 8589 8884 9053 9182 9506 9735 9934 10173 10507 10735 10903 11096 11309 11575 11836 12121 12349 12565 12929 13148 13416 13655 13777 13980 14333 14499 14819 15097 15343 15601 15855 16011 16272 16498 16705 16843 17079 17259 17385 17616 17858 18175 18374 18518 1871b 18945 19158 19375 19563 19880 20069 20357 20656 20812 21188 21318 2159$ 21881 21985 1198 1413 1717 1801 2033 2296 2396 2636 2964 3221 3327 3546 3750 3892 4102 4379 4558 4813 4924 5232 5454 5600 5800 6029 6190 6463 6585 6950 7163 7393 7511 7736 8040 8463 8608 8902 9068 9216 9518 9739 9935 10296 10600 10774 10971 11107 11366 11582 11842 12138 12376 12567 12930 13151 13418 13677 13807 14102 14352 14537 14860 15112 15374 15654 15863 16067 16347 16542 16707 16862 17086 17263 17387 17667 17958 18223 18396 18532 18723 18963 19165 19387 1201 145j 174 i 1867 216» 2301 2401 2673 3015 3226 3330 3567 3751 394» 411» 4435 4589 4817 4937 6235 546» 5615 58U 6051 6243 6473 6638 6973 7185 741» 7510 7753 8058 8495 8615 8914 9074 9265 95. J 9773 9962 10323 10611 10781 1098» 1112» 11484 11634 118o» 12173 12431 12634 12957 13163 13460 13678 13814 14117 14361, 14623 15115 15386 15694 15868 16103 16364 16590 1671» 16893 17109 17281 17431 17739 17961 18265 18405 18561 18779 18966 19186 19390 19587 19672 19924 19966 20076 20108 20457 20536 20660 20716 20842 20835 21189 21233 21375 21377 21663 21674 21890 21916

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8