8e!astingverhooging voor dieselauiomofreien goedgekeurd DE WERELD Reorganisatie m weinig woorden Nieuwe regeling der paardenfokkerij Opzienbarende arrestaties in Frankrijk Britscbc radiouitzending verveelt Duitschland hard! Tiende huwelijksjaar het crisisjaar Duitschlands gebrek aan levensmiddelen De haringvangst op de Waddenzee Indië nog niet rijp voor zelfstandigheid Postvlucbten op Indj Tweede Kamer Ooze boter in Engeland dzr uitvoermethoden nood g Datumstempeling in overweging Wat de Drentsche boer verdient Inbreker liet tramkaartje achter Regeering treedt terug tegenover de taak der stamboekvereenigin- gen. Nadat de heer de Visser (comm.) had ver zocht de regeering vragen te mogen stellen omtrent den internationalen toestand, de ge beurtenissen van den laatsten tijd in Span je en over de door haar gevolgde politiek heden zal hieromtrent worden beslist was in de Tweede Kamer-vergadering van gis teren aan de orde het wetsontwerp tot wijzi ging van de motorrijtuigenbelastingwet voor motoren met andere dan benzinemotoren (Dieselmotoren) De heer Ebels (v.d.) vreest, dat het ont werp, van al te ingrijpenden aard is, spr. wijst op het toenemend gebruik van den dieselmotor bij automobielen en vraagt, of het wetsontwerp geen nadeelige gevolgen zal hebben, b.v. voor autobusdiensten in dun bevolkte streken. Een ander bezwaar tegen het wets ontwerp is de belasting van hout- gasmotoren. De binncnlandsche boschbouw zal daar schade van on dervinden. Door verwachtingen van grooteren afzet van hout wordt een streep gehaald, hetgeen ook uit de fensie-oogpunt bedenkelijk is. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n. s.b.) had spr.'s initiatief-voorstel willen zien behandeld voor dit wetsontwerp. Spr. vraagt wat er met dit wetsontwerp gebeurt, als ge noemd voorstel wordt aangenomen? Spr. wijst op de bezwaren der belasting op de ru we olie. De ontwikkeling van het automobi lisme zal steeds meer gaan in de richting van gebruik der ruwe olie motoren. Hier ziet spr. niet anders dan onderdrukking van het autoverkeer ten voordeele van de Spoorwe gen. De heer Van Braambeek (S.D.) acht het juist, den diesel-motor een rechtmatig deel in de belastingopbrengst te doen bijdragen. Spr. wil echter meer geleidelijke toepassing van de bepaling der wet. De heer Bongaerts (r.k.) zegt, dat de ver hooging wel het wegverkeer, doch niet het railverkeer treft. Spr. kan niet met verdub beling der belasting medegaan. Geen bevoordeeling der Spoorwe gen beoogd. De minister van Financiën, de heel de Wildé, hetóógt, dat liet de bedoe ling is om tot meer gelijkheid te ko men en niet om de Spoorwegen te bevoordeelen boven het wegverkeer; het heffen van een belasting op ruwe olie zonder meer, zou het doodvon nis voor de dieselmotoren in het al gemeen beteekenen. Motoren, voortgedreven door houtgas enz., kunnen op den duur niet worden uitgezon derd, althans niet door de fiscus. Defensie- belangen moeten op andere wijze bevorderd worden. De heer Drees (S.D.) verdedigt een amen dement om de belastingverdubbeling niet te doen gelden voor autobusdiensten binnen één gemeente, welk amendement door den heer Sweens (r.k.) gaarne zal worden ge steund. Minister de Wilde meent, dat op allerlei gronden het denkbeeld van den heer Drees behoort te worden afgewezen en hij moet het amendement dan ook sterk ontraden. Het amendement wordt ten slotte verwor pen met 5226 stemmen. De heer van Lidt de Jeude (lib.) verde digt 'n uitvoerig amendement strekkende in hoofdzaak om de belastingverhooging gelei delijk in te voeren en wel in dier voege, dat het eerste jaar van die verhooging slechts 25 procent wordt geheven en in elk der volgende jaren 25 procent meer, totdat het volle bedrag is bereikt. Minister de Wilde neemt dit amendement over, waarna het wetsontwerp z.h.s. wordt aangenomen (tegen de N.S.B.) Regeling der paardenfokkerij. Aan de orde ish et wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paar denfokkerij. De heer Duymaer van Twist (a.r.) noemt de paardenfokkerij een defensiebelang dei- eerste orde. Spr. betoogt dat de warmbloed- fokkerij meer bevorderd moet worden. Acht de minister van defensie dit wetsontwerp voldoende om in de behoefte aan paarden- tractie voor ons leger te voorzien? De heer Ebels (v.d.) acht de inperking der rijksbemoeiing met de paardenfokkerij van nut, wijl het algemeen belang er zich niet tegen verzet. Spr. hoopt, dat de overheids bemoeiing t.o.v. de stamboeken ook zal blij ven buiten het oefenen van invloed op de fokrichting. Er zij een zekere federatieve samenwerking. Spr. bepleit voorts een z. i. meer billijke verdeeling der subsidie en waarschuwt tegen te grooten invloed dei- commissie van beroep inzake hengstenkeu- ringen. Tegen de regeling zelf terugtre ding der bemoeiingen van de regeering te genover de taak der Stamboekvereenigingen heeft de Kamer geen bezwaar. Ook koudbloed voor Defensie van groot belang. De minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, verklaart dat er met den minister van Defensie overleg is gepleegd en dat deze met de voorgestelde regeling ac- coord gaat. In den oorlog is het koudbloedma- teriaal voor het Dep. van Defensie ook van veel beteekenis. Uit den aard der zaak moet de staatszorg overi gens gaan in de richting eener rati- oneele fokkerij. Het is ondoenlijk ten deze den steen dei- wijzen te vinden. Spr. hoopt dat deze wet grootere eenheid zal bevorderen. Het be zwaar van den heer Ebels over de beroeps commissie is overdreven. Na re -en dupliek wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen (tegen de heer Duymaer van Twist, a.r.). Geen eigenlijke bestrijding ondervindt de wijziging van de belemmerln- genwet privaatrecht, waardoor aan de overheid middelen worden gegeven om, indien het publiek belang dat eischt, de vrije beschikking te verkrijgen over aan haar toebehoorende onroerende goederen, ten aanzien waarvan contracten van onbepaalden of langen duur zijn geslo ten. De heer de Marchant et d'Ansembourg had gaarne gezien dat de Nederlandsche ju- ristenvereeniging om advies was gevraagd, maar minister Goseling acht zulks niet ge- wenscht. De Kamer zag den heer Suring, die eenige maanden wegens ziekte afwezig is geweest, in haar midden terug. Morgen gaat de Kamer verder. Op de vragen van den heer van der Sluis in verband met het verschil tusschen de Ne derlandsche en de Deensche boternoteering heeft de minister van economische zaken o.a. geantwoord: De minister deelt de meening niet, dat de naam van de Nederlandsche boter in Enge land een belangrijke wijziging in ongunsti- gen zin heeft ondergaan. Hij is wel van oor deel, dat datumstempeling, gepaard met ze kere voorschriften inzake den ouderdom van de te exporteeren boter, er toe zal kun nen bijdragen den naam van de Nederland sche boter te verbeteren, maar hij acht het niet uitgesloten, dat daarmede, althans in den beginne, financieele offers op de Engel- sche markt gepaard zullen gaan. Aan het voorstel om wederom over te gaan tot het systeem van restitutie van de heffing, geldende op den dag van productie, zijn evenzeer bezwaren verbonden als aan het huidige systeem, waarbij gerestitueerd wordt de heffing, geldende op den dag van uitvoer. De mogelijkheid van speculatie op hef fingswijzigingen wordt - bij dit voorstel ge ringer. Onder het vorige systeem bestond echter ook mogelijkheid tot speculatie. Voorts zij er op gewezen, dat de minister in October jl. te kennen heeft gegeven, dat in 't bedrag der heffing zoo weinig mogelijk wijziging zal worden gebracht, zulks juist met deb edoeling speculaties op het bedrag van heffing en toeslag te voorkomen. Verder zij opgemerkt, dat de invoering (in November 1937) var het huidige systeem tot een aanmerkelijke inkrimping van en bezuiniging op het zuivelsteunapparaat heeft geleid. Hierdoor kon nl. de controle op de categorie der boterproduceoten, voor zoover deze in verband met de crisismaat regelen werd uitgeoefend, geheel komen te vervallen Ook kwam hierdoor de voorheen door de boterproducten ten behoeve van de zuivelcentrale te voeren administratie vrij wel gehe"l te vervallen. Ongetwijfeld zullen qualiteits verbeteren de maatregelen uitgaande van het onder rijkstoezicht staande zuivel-kwaliteitscontro- le bureau zooals reeds genomen zijn, en waarbij ook een datumstempeling en verbod van uitvoer van boter, ouder dan 3 weken, in overweging is, invloed kunnen uitoefe nen op het prijspeil onzer boter in Engeland. Het prijsprobleem is evenwel daarmede al lerminst opgelost. Er z"n tal van andere factoren, die het prijspeil beinvloeden. Ten aanzien van dit vraagstuk zijn o.m. de vol gende punten van beteekenis: a. De Deensche boterproductie is meer ge lijkmatig over het jaar verdeeld dan de Ne derlandsche productie (verschil in zomer en wintel-productie), waardoor Denemarken in staat is de Engelsche markt regelmatiger van boter te voorzien. b. De afzet van Denemarken is reeds ve le jaren lang ingesteld op de Engelsche markt, waardoor dit land zich een eigen po sitie op deze markt heeft weten te verove ren. Nederland daarentegen, welks afzetge bied voorheen meer op Duitschland was ge richt, is eerst de laatste iaren begonnen be langrijke hoeveelheden boter naar Engeland uit te voeren. Nederland bezit dan ook op de Engelsche markt niet een eigen positie in den zin, zooals de Deensche boter deze heeft. Het vordert, zooals vanzelf spreekt, eenigen tijd om ook de in hun soort goede hoedanig heden van het Nederlandsche product dooi den consument te doen waardeeren. c. De wijze, waarop onze boter wordt af gezet, vertoont zekere gebreken, welke zoo wel de aandacht van belanghebbenden als van den minister hebben. EEN LEIDER DER ELZASSER AUTONOMISTISCHE PARTIJ GEARRESTEERD. I'Intransigeant meldt uit Straats burg, dat dr. Roos, lid van den ge meenteraad van Straatsburg en een der leiders der Elzasser Autonomis tische Partij, gearresteerd is en te Nancy is ingesloten, na een langdu rig onderzoek der speciale politie te Straatsburg, die een aantal com- promitteerende documenten heeft in beslag genomen. Volgens het blad zou Roos be schuldigd worden van handelingen tegen de veiligheid van den staat ten gunste van een vreemde mo gendheid. Hij is ter beschikking ge steld van de militaire rechtbank te Nancy. Onwettig en ongebruikelijk ge noemd, in de Duitsche taal Duitschland zwart gemaakt. De kwestie van de Duitsche critiek op de Engelsche radio uitzendingen, welke Londen niet op bevel van Hitier wenscht te staken, dreigt een zaak te worden van meer belang dan oorspronkelijk werd vermoed. Bijna da gelijks schrijft de Duitsche pers erover. Gis teren werd in het Hamburger Fremdenblatt een vergelijking getrokken tusschen de Duitsche en Engelsche radio politiek. Vastgesteld werd, dat de werkzaamheid van de Duitsche kortegolfzenders uitsluitend ten doel heeft menschen van Duitsch bloed en van Duitsche afstamming inde overzee- sche gebieden op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen binnen het rijk. Eenige inmenging in de binnenlandsche toestanden van andere staten, in het bijzon der van Engeland en zijn overzeesche bezit tingen wordt niet beoogd. Indien deze uit zendingen niet zouden geschieden, dan zou den de Duitschers overzee zelfs blootgesteld staan aan hot voortdurende niet volkomen onpartijdige trommelvuur der Britsche uit zendingen op de korte golf. De uitzendingen op lange golf ech ter, welke Engeland thans lederen avond in de Duitsche taal laat ver zorgen, hebben iets anders ten doel: Zij wijken af van de tot nu toe in de gebruiken der internationale radio uitzendingen gevolgde practijk. Slechts de Moskousche zender kon tot nu toe worden beticht van een propaganda welke een doelbewuste inmenging in andere staten in hun taal beoogde. Het Engelsche optreden, aldus de correspondent, kan op grond van de tot nu toe gevolgde internationale ge bruiken onwettig worden genoemd. Bij de Engelsche uitzendingen gaat het geenszins om objectieve en on schuldige overzichten van de soort welke in Engeland zelf gebruikelijk is. Bewuste inmenging moet en kan slechts het doel zijn dezer uitzendingen. De bloote poging van dezen aard echter zal op den duur niet zonder reactie k nnen blijven. De meeste echtscheidingen in de hoofdstad werden bij verstek uit gesproken. In het jaar 1938 werden in het register van den burgerlijken stand van Amster dam, ingeschreven 664 echtscheidingen te gen 711 in het voorafgaande jaar (hetgeen dan ook een record was). Het aantal ge sloten huwelijken in 1938 bedroeg 5769; de verhouding tot het aantal echtscheidingen was dus 8,7 1. Van die 664 echtscheidingen was, aldus het Hsb., 55 pet. nauwelijks 10 jaar gehuwd. Het tiende jaar schijnt bovendien het crisis jaar te zijn. 297 partijen hadden geen kinderen, 173 partijen hadden één kind, 114 partijen had den twee kinderen, 80 partijen hadden drie Huishoudkaarten mogen, niet misbruikt worden. De Berlijnsche huisvrouwen ontvingen in December 1937 huishoudkaarten voor het verkrijgen van boter, reuzel, spek, talk, en rauw vet. Deze kaarten waren geldig voor het kalenderjaar 1938. Teneinde de bevol king de met de uitreiking gaande moeite te besparen, is de geldigheidsduur der voor 1938 uitgegeven kaarten tot 31 December 1939 verlengd. Gelijk met deze huishoudkaarten ontvin gen de huisvrouwen formulieren waarin stond aangegeven hoe zij zich te gedragen hebben bij veranderingen in het huishou den. Zoo wordt hierin o.a. gezegd, dat wan neer individueele personen komen inwonen of vertrekken, nieuwe huishoudkaarten moeten worden aangevraagd. Zooals meer malen is gebleken, wordt aan deze laatste bepaling niet altijd de hand gehouden. Niet zelden wordt het nagelaten personen die op de huishoudkaarten voorkomen en het huis houden door overlijden, verhuizen, oproep voor arbeidsdienst of militairen dienst, heb ben verlaten, op de lijsten te laten doorha len. Ter vermijding van on-aangenaamhe den is daarom gewezen op de dringende ïoodzakelijkheid dat zij die een huishouden bestieren, deze huishoudkaarten hierop eens controleeren en indien het vertrek van be paalde personen niet is aangegeven terstond ervoor zullen zorgen dat zij op de klanten lijsten geschrapt worden. Bedroevende uitkomsten. Op brengst Ansjovis te Harlingen gestegen. In de jaren na het gereedkomen van den afsluitdijk is door Harlingen een ernstige poging gedaan om een centrum te worden voor dep vischhandel. De gemeente richtte een vischafslag op, waar aanvankelijk de handel in wadden zeeharing en ansjovis zich concentreerde. De pogingen om ook den handel in Noord- zeevisch naar dezen afslag te trekken had den allerminst gunstige resultaten. De waddenzeeharing die van omstreeks Februari tot Juni wordt gevangen werd, zooals bekend, behalve te Harlingen ook aangevoerd te Wieringen en Cornwerder zand. Ook de ansjovis die als regel volgt op de haring werd op deze plaatsen geveild. Vanzelfsprekend ging de belangstelling van alle betrokkenen uit naar de vraag of na de totstandkoming van den afsluitdijk het soort Zuiderzeeharing zich zou weten te handhaven. De mannen van de wetenschap hebben te dien opzichte nimmer eenig optimisme doen blijken. Vrij eenstemmig was de conclusie van hun onderzoek, dat wegens gebrek aan teelt- plaatsen in de Waddenzee op den duur dit soort haring zou uitsterven. Malingaan de wetenschap. De mannen van de praktijk, de visschers toonden eenige „maling" te hebben aan de wetenschap, aldus het Hsb. Immers, elk jaar kwamen in het voorjaar de haringen weer opzetten en de aanwezigheid van kleine, jonge haring werd als een aanwijzing be schouwd dat de theorie de praktijk niet dekte. Totdat vorig jaar in dezen tak van wad- denzeevisscherij een zeer teleurstellende uit komst te zien gaf. Een uitkomst die de the oretici op duidelijke wijze in het gelijk stelde. Zoo werd in 1937 aangevoerd 133.140 tal haring met een opbrengst van f 202.709.47 In 1938 bedroeg de aanvoer 5950 tal met een opbrengst van f 28.232.96. De aanvoer liep alzoo terug tot ongeveer i'A procent, ter wijl de opbrengst ruim 13 procent bedroeg van het voorgaande jaar. Weliswaar liepen de vangsten ook vroeger zeer uiteen, doch de hierboven gegeven cijfers zijn wel zeer weinig bemoedigend voor de toekomst. De ansjovis, zeker een niet minder belang rijke vischsoort, toont gunstige resultaten. In 1939 werden daarvan aangevoerd 129.050 kg. met een opbrengst van f 53.323.36 Voor 1938 is een beteekenende stijging te constateeren. Er werd aangevoerd 187.643 kg. waarvoor f 78.150.61 kon worden bedon gen. Vervreemding tusschen volk en ambtelijke organen te duchten. In antwoord op de beschouwingen, welke in het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer zijn gewijd aan het Koninklijk Besluit van 16 November 1938 waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van den Indischen volksraad tot het bijeenroepen van een con ferentie, die een plan zou hebben op te stel len tot het toekennen van den „staat van zelfstandigheid" aan Nederlandsch-Indië handhaaft de minister van Koloniale Zaken in de zoo juist verschenen Memorie, zijn standpunt, dat bijeenroeping van een dei- gelijke conferentie strijdig moet. worden ge acht met het geldend staatsrecht. Zelfstan digheid van Nederlandsch Indië binnen het Rijksverband is wél het einddoel van Ne derlandsch Koloniale Staatkunde, aldus de minister, doch deze zelfstandigheid moet verworven worden, zij moet groeien tot waarlijk geestelijk eigendom van het volk. Ruimer zelfstandigheid, thans verleend zou niet zijn zelfstandigheid van de volke ren van Indië, doch zelfstandigheid eener- zijds van ambtelijke organen, anderzijds van een kleine laag ontwikkelden, die juist door deze politiek verder dan ooit van hun volk zouden vervreemden. Pelikaan (heenreis) Torenvalk (terugreis) Reiger (heenreis) of meer kinderen; 70 pet. had dus geen of ten hoogste één kind; slechts 12 pet. meer dan 2 kinderen. En tenslotte wat voor minister Goseling en zijn raadgevers van belang is: in 512 gevallen of wel 77 pet. werd de echtschei ding uitgesproken bij verstek; hier kwam de huwelijksontbinding dus zonder eenig verweer tot stand, terwijl van die 512 ge daagden 274 door het teekenen van een ver klaring van berusting de afwikkeling nog eenvoudiger maakten. De Kamerkringvereeniging Assen der Christelijk Historische Unie heeft in een ha rer vergaderingen in Februari 1938 een com missie benoemd met opdracht den economi schen toestand der boeren en landarbeiders in Drenthe te bestudeeren. In het thans verschenen rapport komt de Commissie o.m. tot de conclusie, dat de boer gedurende het boekjaar 1936—'37 in de gunstigste omstandigheden zuiver had ver diend een bedrag van ruim f 30.— per h.a. De verbeteringen, die de commissie noo dig acht, zijn o.m. de volgende: het stelsel der richtprijzen moet omgezet worden in een stelsel van garantieprijzen; het bedrag van den basissteun van kleine boeren ad. f 9.— moete verhoogd worden tot f 13.50; de steunnormen dienen verhoogd te worden en het vraagstuk der ouderdomsvoorziening worde spoedig opgelost. Insluiper!] te De Lier. In den vorigen nacht is ingebroken bi den zaadhandelaar J. Vermeer aan den Lee" weg, te De Lier. Door het open schuiven van een raam, wat geen moeilijkheden opleverde omdat de pen van het raam, niet ver genoeg in het daar voor bestemde gat zat, heeft de dader zich toegang verschaft tot de woonkamer. Een bu reau dat hier staat, is grondig doorzocht. Uit een portefeuille, is zeventig gulden aan bankpapier ontvreemd. De portefeuille heeft de dader, evenals eenig klein geld laten lie gen. De politie stelt een onderzoek in. Mor meent een aanwijzing te hebben, doordat in de woning een tramkaartje van de Haag sche tramweg maatschappij is gevonden. Vertrek van Rang. 7 Febr. Athene 7 Febr. Bagd. 7 Febr. Zilverreiger Jodhp 7 Fcbr (terugreis) Uil (heenreis) Buizerd (terugreis) A'dam 7 Febr. Band. 7 Febr. Aankomst te SinWP- 7 Febr. A'dam 7 Febr. Jodhp. 7 Febr. Basra 7 Febr Napels 7 Febr. Medan 7 Febr, 26 personen in Palestina gearresteerd. Britsche militairen hebben zes-en-twintig mannen gearresteerd, die zij verrasten in een huis in een dorp aan de noordgrens. Zij hebben een aantal geweren en een hoe! veelheid ammunitie, in beslag genomen. Een man, die probeerde te ontsnappen, werd doodgeschoten. Groote marineaanwinsten in Duitschland. Op 14 Februari zal te Wilhelimshaven waarschijnlijk in tegenwoordigheid van Hitier, een gepantserd schip van 35.000 ton, het eerste van een reeks van drie te water gelaten worden. Stojadinowitsj zal de regeering steunen. De parlementsfractie van de Zuid-Slavi sche Radicale Unie, heeft Stojadinowitsj tot voorzitter gekozen. Men verzekert, dat de fractie zich heeft uitgesproken voor steun aan de nieuwe regeering. Een autoweg ChinaSiberië. De Moskou sche correspondent van de „Hufvudstds- bladet" meldt, dat maarschalk Tsiang-Kai- Sjek en de Russische regeering zijn over eengekomen een autoweg van 4800 K.M. lengte tusschen China en Siberië te doen aanleggen. De kwestie Rusland—Hongarije. De Hon- gaarsche gezant te Moskou, Jungerth, heeft aan de journalisten verklaard, dat de li quidatie der wederzijdsche gezantschappen geen verbreking der diplomatieke betrek kingen beteekent. De overstroomingen in Amerika. In de staten Kentucky, Indiana, Ohio, Tennessee en het westen van Virginië zijn 10.000 ge zinnen dakloos tengevolge van de over- stroomingen. Uit Louisville wordt gemeld, dat de Ohio gisteravond nog verder ge stegen is. Men verwacht echter beter weer, waardoor een herhaling van de overstroo- mingsramp van 1937 voorkomen zou wor den. De defensie van de Ver. Staten. Leden van de commissie voor militaire aangelegen heden hebben verklaard, dat op grond van de nieuwe wet, welke voorziet in een uit- j gave van 525 millioen voor de versterking der defensie, 45.000 officieren en man schappen aan het leger zullen worden toe gevoegd, waardoor de sterkte hiervan wordt gebracht op 205.000 man. Propagandisten in Belqië gearresteerd. De politie heeft den Vlaamsch-Nationalis- tischen afgevaardigde Leuridan, de advo caten Gavrnu en Dillen, alsmede dr. Muyl- le en verscheidene andere personen gear resteerd. die zich schuldig maakten aan het vernielen der tweetalige opschriften aan de tram. De politiek van Roemenië. De nieuwe Roemeensche regeering heeft verklaard, dat gestreefd zal worden naar bevorde ring der vriendschappelijke betrekkingen met Hongarije en Bulgarije en naar hand having van de bestaande betrekkingen met Sovjet-Rusland. Geen geld? Minder werkloozen te werk. Nu het congres Roosevelt 150 millioen dollar minder heeft toegekend voor werkloos heidsbestrijding, dan hij heeft gevraagd zullen 1% millioen menschen uit de werk verschaffing worden ontslagen. In België het gokken officieel toegestaan. De minister van justitie is gemachtigd een wetsontwerp in te dienen tot het verleencn van een -vergunning voor gelukspel in ne gen populaire toeristenplaatsen. Brussel komt hiervoor niet in aanmerking. „Zorgt voor voldoende benzine".In Baden (Duitschland) is een verordening uitge vaardigd, waarbij de gebruikers van de nieuwe Duitsche autowegen in Baden zich \oor het vertrek moeten overtuigen ge noeg benzine geladen te hebben. Door al- dus te handelen brengen zij andere auto mobilisten niet in gevaar door aan den Kant van den weg geparkeerd te staan! „Kleedje koopen ja?" „Perzische" klee- den vormen nog steeds het belangrijkste ml voerartikel van Iran. In het afgcloopcn laar is voor een waarde van een mil lioen driehonderdduizend pond sterling aan kleedjes en tapijten uitgevoerd, p® belangrijkste koopers waren de Vereenig- de Staten, Engeland, Duitschland, Irak, Turkije en Britsch Indië. Hongarije verantwoordelijk voor grensinci dent. in een te Chust uitgegeven offi cieel communiqué wordt, gezegd, dat Tsje- cho-Slowakije aan Hongarije heeft kun nen bewijzen, dat gewapende Hongaar- sche burgers verantwoordelijk waren voor de schietpartij aan de. Karpatho-Oekrain- sche grens nabij Ungvar. Nat.-Soc. blad in Polen verboden. Danziger Vorposten, het officieele orgaan van de nationaal-socialistische partij in Dantzig. is voor onbepaalden tijd in P0'er} verboden Als reden wordt opgegeven, dat de politiek van het blad niet in overeen stemming is met 't Poolsch-Duitsche ver drag. Arbeiders stagneeren het spoorwegverkeer- -- Een aantal met ontslag bedreigde ar beiders hebben op een der netten van den ondergrondsrhen spoorweg te New-5°rK op het drukste uur van den dag 't v®r' keer volkomen in den war doen loopen- De ontevredenen maakten het rijden de treinen onmogelijk en lieten volle trei nen op de stations staan. Duizenden foren sen werden de dupe van deze betooginK»

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2