VJjj-e.ri&,daqA,cAe, ïïlLjtnesiLj Versterking van Guam niets bijzonders De Indische begrooting 5500 vliegtuigen voor Amerika Voor den politierechter te Alkmaar H. Ms. „Johan Maurits van Nassau'' naar Curacao Duifsch schip bij Terschelling aan den grond Linksch Spanje zet den strijd voert Wat Franco's volledige zege wil zeggen Palestinaconferentie uitgesteld Gevaren van de N.SB. De Alctliode Coué. Het was om precies te zeggen, 1 Februari Voor de tweede maal hadden wij dezen winter de dikste wol van den zolder ge haald, de zwaarste sjaals, de broeiwarmste sokkên. ,,'n Tweede wintertje meneer" zei de kapper dien dag voor den vieren- vijftigsten keer, terwijl hij rijn scheerkwast in een k* mmetje extra-heet water doopte. Schooljongens inspecteerden met hun zoolpunten de dikte van het ijs en alle neuzen der natie traden voor de tweede maal in dit seizoen tezamen en in vereeni- ging in actie. Goede Hagenaars hielden hun hand voor hun mond terwijl zij hoest ten (gelijk de tram directie dat bij decreet constateerde) en alle andere bewoners des lands deelden even gul als roekeloos bac teriën uit aan alle naast en om hen zitten de volksgenooten. In de huizen barrica deerde men zich als voor een tweede over wintering en het vaderlijke commando „deur dicht" was niet van de lucht. Onder die omstandigheden was het, dat het avondblad uit Amsterdam in de huis kamer verscheen, en warmte in onze har ten, in onze voeten, ja in onze volkgenoot- schappelijke neuzen bracht. Wat daar, on der aan een kolom die, dit mag ik wel uit de school klappen, zichtbaar behoefte had aan opvulling, aan 'n stoppertje zoo als men dat in de vakterminologie noemt stonden op dien lsten Februari eenige verkwikkende mededeelingen, onder het hoofd: „De warmte en onze gezondheid." Dat was het nu juist waar we op had den gewacht. „In de zomersche warmte van deze dagen", zoo lazen wij, „gevoelen we ons allen anders dan gewoonlijk en we vragen ons af, wat we moeten doen en laten, om zoo weinig mogelijk last van de hitte te ondervinden." „Ik heb het je wel gezegd", zei de heer des huizes, „zet de centrale verwarming af." „Men zorge in de eerste plaats voor luchtige, gemakkelijk zittende kleeding vervolgde het avondblad op het kan toor trekke men jas en vest uit en drage er een sporthemd met riem. Voorts is het parool: veel baden n wasschen, opdat onze poriën goed geopend blijven, en voor- GEKNOEI MET WERKLOOZENSTATEN. Maandag stond te Alkmaar terecht M. Sw., wonende te Anna Paulowna, die ervan beschul digd wordt van 49 April een controiestaat van 'n vakbondafdeeling te hebben vervalscht. Verd. was belast met de administratie en heeft op den staat ingevuld, dat de leden Meyer, Kos en Hoenson werkloos waren, terwijl zulks niet het geval was. Verd. heeft daarmee den Bond benadeeld voor f 81.60 om het tekort te dekken in zijn kas. Politierechter: De geldelijke omstandig heden van uw vader waren zeer gunstig. Verd. erkent het tenlaste gelegde, De eerste getuige is G. S. propagandist van den betreffenden Bond, waarvan het Hoofd bestuur is gevestigd te Utrecht. De politierechter vraagt get. of de werk- looze arbeiders van December tot April, ge durende 42 dagen uitkeering kunnen krij gen van den Bond? Get. Ja zeker. Politierechter: En de staten worden door den penningmeester der afdeelingen opge maakt en ingezonden, nietwaar? Get.: Dat is zoo. Politierechter: Kan nadeel ontstaan voor Rijk, gemeente en Bond? Get.: Absoluut. Politierechter: Vindt U het niet erg, dat deze verd. valsche lijsten opmaakte en daar onder zijn handteekening plaatste. Get.: Dat is zeker erg. De volgende verd. is n. B. ambtenaar bij de werkverschaffing te Anna Paulowna. Deze zegt, dat de uitke minden niet door het bureau van Werkloosheid geschieden, doch door den penningmeester. Politierechter: En het Rijk betaalt een ge deelte der uitgekeerde gelden terug? Get.: Ja, dat is zoo. Politierechter: Zag u ook, dat er valsche handteekeningen op die lijsten voorkwa men? Get.: Dat zag ik direct. Mr. Krabbe merkt tot verd. op, dat het toch in zoo'n kleine plaats ris Anna Paulowna moest uitkomen? De derde get. is P. K. van beroep landar beider te Anna Paulowna. die zegt z'n hand teekening niet te hebben geplaatst op de lijst van 49 April. Ook de landarbeider H. M. zegt hetzelfde en verklaart tevens, dat le handteekening wel op de zijne lijkt. De Officier van Justitie requisitoir nemend zegt, dat verd. de hem tenlaste gelegde fei ten erkent Mr. v. d. Feen de Lille noemt het een toppunt van brutaliteit om valsche lijs ten samen te stellen en daarop bovendien nog valsche handteekeningen te plaatsen. Spr. requireert een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden. De verdediger van verd. mr. dr. van Leeu wen uit Alkmaar wijst erop, dat zijn cliënt z'n goeden wil heeft getoond om het geld terug te betalen. Voorts merkt pleiter op, dat deze verd. nooit met de Justitie in aanra king is geweest en vraagt zich af, of hier geen termen aanwezig zijn om een reclas- seeringsrapport over zijn cliënt te doen in winnen. De Officier van Justitie repliceerend is van oordeel, dat dit rapport een aanloopje zou zijn voor een voorwaardelijke veroor deeling, maar daar voelt spr. niets voor. Der gelijke gevallen dienen ernstig te worden ge straft. Politierechter uitspraak doende, acht geen voldoende termen aanwezig een Reclassee- ringsrapport uit te lokken. Mr. Krabbe vindt de zaak zéér ernstig, alleen door gevangenis straf kan deze worden gecorrigeerd en hij veroordeelt verd. conform den eisch van den Officier. MISHANDELING Voor den Politierechter moet Vervolgens terecht staan een zekere J. A. v. d. H., wo nende te Den Helder, die ervan wordt be- al verzorge men in dit opzicht zijn voeten goed." „Vrouw", zei meneer, „haal al mijn sporthemden naar beneden, ik wil morgen op kantoor mijn jas en vest uitdoen en toonen, dat ik geen slaaf van mijn kleeren ben; die gele das met blauwe noppen zal dan ook eindelijk eens behoorlijk tot zijn recht komen." „Alcoholische dranken gebruike men vooral niet te veel, maar tegen een ver- frisschenden dronk in den vorm van kwast e. d. is absoluut geen bezwaar. Integendeel! En er bestaat ook geen bezwaar tegen ijs in zijn dranken te gebruiken." „Dat is net waar ik behoefte aan heb," zei meneer, „geef mij een kwast met een paar blokjes ijs (tik ze maar uit de kraan, die is tóch bevroren) en zet meteen den ventilator aan." In dezen geest ging de vriendelijke advi seur nog eenigen tijd door; „Slaap met open ramen. Kleed de zuigelingen niet te warm; een enkel flanelletje en een enkel lakentje zijn voldoende. Baad de kinderen veel en laat ze gerust maar spartelen." Nou, we hebben het allemal gedaan en ik kan u verzekeren dat het doel bereikt werd: niemand van ons die het nog warm had. En ais u soms denkt dat de krant zich vergist heeft en er bij ongeluk een verkeerd stoppertje in heeft gezet, dan kan ik u zeg gen, dat u zich vergist en dat er aan deze publicatie een diepere gedachte ten grond slag heeft gelegen. Wij moeten niet altijd denken aan de zorgen van heden. Wij moe ten daar boven uit weten te stijgen. Lijdt ge koude, zeg tegen i.zelf: 't wordt al warmer, 't wordt al warmer, 't wordt al warmer. En lijdt ge straks, in Juli, onder de ondragelijke hitte, trek dan uw jaeger aan, schaar u dan om den haard, drink warme wijngroc, pof kastanjes, eet sneeuwballen en appelflappen en drink elkander een gelukkig Nieuwjaar toe. Als dan de krant aan de suggestie mee- he'pt door eraan te herinneren dat men des nachts de hoofdkraan van de waterleiding moet afsluiten en als het gemeentebestuur sneeuwruimers oproept en pekelwagens uitstuurt, zullen wg ons over de kwellingen van de zomersche hitte oneindig veel ge makkelijker heenzetten! schuldigd op 10 December j.1. een zekeren A. F. F. een dusdanigen klap in het gezicht ^e hebben gegeven, dat deze bewusteloos raakte. Verd. erkent het hem tenlaste ge legde en zegt er spijt van te hebben. Politierechter: Er zijn ook stukjes glas 'in het oog van F. gekomen. Verd.: Het was eigenlijk een schampschot. Politierechter: Ze hadden u eens een der gelijk schampschot moeten geven. Als get. wordt gehoord A. F. F., arbeider uit Den Helder, die zegt, dat hij op 10 IJec. met verd. en anderen in de autobus van de Wieringermeer naar Den Helder reed. Er volgde een stoeipartij en toen heeft verd. hem dien klap gegeven. Verd.: Het was een reflexbeweging. Politierechter: Nee, uw houding bevalt me heelemaal niet. U had get. wel een oog kunnen uitslaan. U bent ontzettend onver schillig. De Officier eischt een geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis. Mr. Krabbe, uitspraak doende, vindt gezien de houding van verd. de straf door den Officier geëischt niet in overeen stemming met het gepleegde feit en ver oordeelt verd. tot een gevangenisstraf voor den tijd van één week. Economisch beleid. Voor het geven van leiding en bijstand aan het economisch herstel wenscht de regeering zich niet te binden aan een „vast economisch plan". De regeering geeft verre de voorkeur aan een gedragslijn, welke, in stede van ver starring, mogelijkheid voor een soepel beleid biedt. De minister deelt niet alleen de mee ning, dat de ontwikkeling van den alge- meenen economischen toestand in Neder- landsch-Indië in het afgeloopen jaar niet ongunstig was, maar ook, dat Indië zich op den duur als voornaam tropisch pro ductieland zal weten te handhaven. De minister onderschrift geheel het inzicht, dat Indië van de samenwerking met het moederland baat heeft ondervonden. Al is de minister van oordeel, dat voor den Indischen uitvoer eerst bepaald gunstiger vooruitzichten vallen te verwachten, als de internationale politieke verhoudingen zullen zijn bevrijd van de thans telkens wederkee- rende onrust en wisselvalligheid, zoo kan hij toch niet inzien, dat de toekomst er in het bijzonder voor Indië zoo bedenkelijk uitziet. Financieel beleid. Zonder de omstandigheden, waaronder de urgente versterking van het defensie- apparaat de voornaamste plaats inneemt, zou de regeering er ongetwijfeld in ge slaagd zijn de uitgaven binnen de midde len te houden. Wat het verloop van het dienstjaar- 1938 betreft, kan de minister mededeelen, dat het vermoedelijk tekort op den gewo nen dienst niet onbelangrijk lager zal zijn dan de raming van 33.5 millioen. Wat de pensioenfinanciering aangaat wordt opgemerkt, dat het niet de regeering is, die de stopzetting van de stortingen in de pen sioenfondsen laat voortbestaan, maar dat de wet zelve voor die stopzetting een termijn heeft bepaald, welke eerst eind 1942 afloopt. Dat de schuldpositie te somber door den minister zou zijn voorgesteld, kan hij bezwaar lijk toegeven. De hoofdoorzaak van den moei lijken financieelen toestand ligt in de stijging van de uitgaven, welke hoezeer grooten- deels onvermijdelijk niettemin een factor vormt, die voor de naaste toekomst de groot ste zorg vereischt, vooral ook met het oog op de nog steeds toenemende eischen op het ge bied der weermacht. Dat de verdeeling der defensiekosten te on gunstig zou zijn voor Indië, acht de minister onjuist. Om niet in herhalingen te vervallen wil hij volstaan met een verwijzing naar zijn uiteenzettingen bij de behandeling van de voorstellen betreffende de kostenverdeeling bij de zeemacht. De luitenant ter zee der le klasse jhr. N. J. C. Versluys, is eervol ontheven van het be vel over H. Ms. mijnenlegger „Jan van Bra- kel". Luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. N. J. C. Versluys, luitenants ter zee der 2e klasse J. J. C. Korthals Altes, jhr. P. L. M. van Geen en B. A. W. Beijer en officier M.S.D. der le klasse J. Moerer zijn geplaatst bij Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Officier van gezondheid der 2e kl. der Kon. Marine B. I. Dommers is ter beschikking ge steld na zijn terugkeer hier te lande. Aan den luitenant ter zee der 3de klasse bij de Koninklijke Marine-Reserve A. van Hessen is op zijn verzoek, eervol ontslag uit den re- servedienst verleend, in verband met zijn over gang naar het Koninklijk Nederlandsch Indi sche Leger. Ondervolgende schepelingen zijn den 31sten Januari 1939 per m.s. „Baloeran" van de N.V. „Rotterdamsche Lloyd" uit O.-I. in Nederland teruggekeerd. Bootsman H. Verkijk en A. Roskam. Serg.-zvplgr. G. Jansen. Kwartiermeesters P. v. d. Schans en M. Heijblok. Korp.-konstabel W. Boon. Korp.-schrijver N. J. Leroij. Korp.-bottelier E. Brommersma. Matrozen le kl. G. Engels, A. van Hemert, O. W. Drechsler, M. Nieuwdorp, T. Hemmers, S. van Onselen, H. Elings, J. R. Koning, J. Meijer, J. F. van Dam, H. Christiani, P. van Doorneveld, H. M. Portier, J. Izeboud, J. H. Kobessen. W. Crispijn, W. A. Goeman, J. G. van der Kaaij, G. Bijl en E. de Bruijn. Korps.-torpmkr. K. Visser, J. J. Kuiper en C. v. d. Herik. 1 Januari 1938. Matroos 2e kl. G. H. Braam tot matroos le kl. 1 Augustus 1938. Telegrafistenmaats M. Bolk, P. Wielard, D. van der Monde tot korps.-telegrafist. 1 September 1938. Matroos le kl. T. J. Mulder tot kwartier meester. Matrozen 3e kl. C. J. Weijtboer, W. A. Muller tot matrozen 2e kl. 1 October 1938. Matrozen 2e kl. T. de Jeu, P. Montagne, R. J. A. van Duin, M. C. Westdorp, A. G. Kopijn, A. L. Schonagen, R. van Kampen, H. Kok, W. A. T. Mulder, B. S. Eisma, J. Jager tot matrozen le kl. Matrozen 3e kl. A. Mallee, K. Manintveld, W. O. Mackintosh, W. van der Plas, J. F. Oostdam, A. de Moor, IJ. Tijsma tot matrozen 2e kl. Stoker-olieman J. H. But tot korp.-mach. Stokers le kl. J. de Jong, G. L. Neve, F. H. A. Nipperus tot stoker-olieman. Stokers 2e kl. H. de Groot, D. van Dijk, J. Kain tot stokers le kl. Mariniers 2e kl. G. H. Muller, J. A. P. v. d. Voort, L. v. d. Nieuwendijk en C. L. Kramer tot marinier le kl. Mariniers 3e kl. J. C. Waelpoel, D. H. v. d. Wetering, L. van de Koot, J. Blokker, G. Ver meulen. H. W. Rexwinkel, G. Appel, J. Buth, J. T. de Groot, Z. van Diggel, G. van den Berg, J. van den Bosch en H. Engels tot marinier 2e kl. 1 November 1938. Sergt.-konstabel J. A. v. d. Zande tot maj.- kons tabel. Korpl.-konstabel J. Dirven tot sergt.-kon stabel. Korpl.-vliegt.m. (M) P. M. van Breda tot sergt.-vliegtuigmaker (M). Schrijversmaats J. A. Kuit en K. Huijdink tot korpl.-schrijver. Koksmaats G. Kamphuis, J. Broeder, J. Pol en G. ten Braak tot korpl.-kok. Matrozen 2e kl. C. H. Weijsters, J. C. Fas- sig, H. J. Stroeve en D. Vermaas tot matroos le kl. Matrozen 3e kl. J. W. van Bennekom en J. H. Wolters tot matroos 2e kl. Stokers le kl. P. Brinkman, A. C. Bakker, H. van der Linden en T. de Jong tot stoker olieman. Stokers 2e kl. F. A. Mooi, W. Goossen en E. Muller tot stoker le kl. 1 December 1938. Sergt.-vliegt.m. (B) W. Hogenes tot majoor- vliegtuigmaker (B). Korpl.-monteur H. van der Meulen tot ser geant-monteur. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om 22 Maart 1939 per m.s. „Joh. van Olden- barnevelt" naar Oost-Indië te worden uitge zonden: Schipper J. Boelhouwer. Sergt.-machinist A. Hammer. Sergt.-bottelier E. de Boer. Kwartiermeesters L. A. Rietdijk en J. W. Zoutzeling. Matrozen 2e kl. N. van der Leelie, J. Mes sing en G. Nicolai. Matrozen 3e kl. D. J. Braam, M. A. Doff, J. Feenstra, R. van Gijssel, A. W. Heijboer, F. A. Passenier, W. F. Berloth, H. Hoppe, J. Jens, I. Hillen, P. H. de Jong, G. D. J. P. van Haarlem, M. Houtman en M. F. v. Heertum. Lichtmatroos W. B. Jas. Korpls.-machinist R. de Leeuw en D. G. C. Schalker. Stokers le kl. J. J. Claassen, P. Roos. T. Klaassen, P. C. A. Broeders, W. Bijlsma, S. van Leerdam en J. D. Markies. Stokers 2e kl. W. Tromp, J. A. M. Huijbers, P. Sommeling en G. van de Wetering. Stokers 3e kl. H. Sweers en P. Kikke. Korpl.-monteur A. Bessem. Korpl.-bottelier C. Gillissen. Botteliersmaat A. van Es. Korpl.-ziekenverpleger G. J. la Faille. Schrijversmaats H. P. Nieuwstad, J. van Jooten en P. J. E. Jongen. Korpl.-hofmeester C. J. Opzitter. Hofmeestersmaats C. A. Harfst en B. E. H. Hillers. Koksmaats A. van Dijk, P. Dellebeke en W. Wortel. H. Ms. Kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. Kronenberg, is op 6 Fe bruari van Martinique naar Curacao ver trokken. Sleepboot ter assistentie uitge varen. Gistermiddag is op de Waddenzee in het z.g. Inschot, tusschen Harlingen en Korn werderzand het Duitsche motorschip Grete Adèle aan den grond geloopen. De sleepboot Holland van de reederij Doeksen is ter as sistentie uitgevaren. Bij hoog water zou getracht worden het schip vlot te sleepen. De Grete Adèle is ge laden met rogge en op weg naar Dusseldorp. De regeering in de Centrale Z6ne. ANARCHIE AAN DE NOORDE LIJKE GRENZEN? De Spaansche regeering althans Negrin met zijn aanhang is vastbesloten den strijd tegen Franco voort te zetten. Na veel reizen en trekken zijn ongeveer alle linksche mi nisters weer in Spanje aangekomen. Dr. Negrin heeft aan de Spaansche ambassa de laten weten, dat de Republikeinsche re geering in Valencia of Madrid gevestigd zal worden. Franco heeft op zijn beurt verklaard dat de republiek voor hem niet meer be staat Figueras ontruimd. Figueras is gistermiddag door de linksche troepen en de burgerbevolking geheel ont ruimd. Dikke rookwolken stijgen op uit de stad, die sedert gisterochtend vijf maal ge bombardeerd is. Geen enkel menschelijk we zen is thans meer in de stad te bekennen. Nog steeds stroomen de vluchtelingen Frankrijk binnen. Van de grenzen komen vreeselijke verhalen over anarchistische ter reur. De anarchisten zouden thans van de al- gemeene verwarring gebruik maken om hun grieven tegen socialisten en communisten uit te leven. Volgens de Msb. (r.k.) oefent een zekere Josepli Ramos een waar schrikbewind uit. Zelfs dringt men af en toe op Fran- schen bodem door. Daarom zou de Fran- sche regeering een geheel regiment naar Cerbere gedirigeerd hebben. MUSSOLINI ZAL ZIJN BELOFTEN HERHALEN. De Italiaansclie pers decreteert de vredesvoorwaarden. Het officieuze Italiaansche regeeringsor- gaan Giornale d'Italia schrijft, dat de te rugtrekking der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje afhangt van de volgende voor waarden: 1 volkomen demobilisatie en verspreiding der naar Frankrijk gevluchte troepenafdee- lingen, die anders toch steeds een gevaar zouden blijven voor het rechtsche Spanje. 2 de naar Frankrijk gevluchte bewindheb bers van het republikeinsche Spanje moe ten uit elkander gaan en onschadelijk wor den gemaakt. Hun aanwezigheid in Frank rijk schijnt op zich zelf volgens het blad reeds zonderling en bedenkelijk. 3 Onvoorwaardelijke capitulatie binnen en buiten de grenzen van Spanje. 4 Teruggave der geroofde en naar Frank rijk overgebrachte schatten van Spanje, die niet alleen een nationaal goed. doch een oorlogsfonds vormen, zoomede de terugga ve van het goud der Spaansche nationale bank. Mussolini zal zijn belofte herhalen Te Rome verluidde gisteren, dat Mussolini eerlang in ondubbelzin nige bewoordingen de door hem aan Chamberlain gegeven verzeke ringen, dat de Italianen Spanje zul len verlaten, wanneer Franco de regeering van Madrid zal hebben verslagen, zal herhalen. Mussolini zal verklaren dat de regeering een ander standpunt inneemt dan de pers, zoo te verstaan, dat de laatste de publieke meening in Italië weergeeft. Zijn deze ge ruchten juist, dan beteekent dit dus dat de Duce terugkrabbelt, omdat niet is aan te nemen, dat de pers een andere meening zal verkondigen! De versterking van het eiland Guam in de Japansche zone door Amerika heeft en kele weken geleden veel stof doen opwaaien Blijkens een verklaring van den Japan- schen minister van marine hecht Japan zelf niet veel betcekenis aan de versterking van het eiland Guam. De minister zeide, dat daar niets in steekt, dat de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zou kunnen schaden. Evenmin is er een wijziging ge bracht in de Japansche vlootpolitiek, welke een minimum vlootbewapening beoogt, ge baseerd op het beginsel van niet-bedreiging en niet-aanval. De actie voor een totalitaire partij. Onder de Japansche minderheidspartijen is een beweging gaande voor de oprichting van een totalitaire partij, waartoe^o.a. de partij der sociale massa zou behoo.en. De ze op te richten derde partij, zegt de »R°" kumin SjimboeiT' zou ten doel hebben den invloed tier meerderheidspartijen tegen te gaan. Grootste deel van Roosevelt's verdedigingsprogram wordt uit gevoerd. De commissie voor militaire aangelegen heden van het Huis \an Afgevaardigden, in le Ver. Staten, heeft met algemeene stem- nen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij nachtiging wordt gegeven voor de uitvoering van het grootste deel van het speciale ver- ledigingsprogram van Roosevelt, dat 525 mil joen dollar beloopt. Dit program houdt een uitbreiding in van het aantal legervliegtui gen tot 5500. ONEENIGHEID TUSSCHEN DE ARABISCHE DELEGATIES. Gistermorgen om half elf heeft in het St. James paleis Chamberlain de Arabische en Joodsche delegaties ontvangen en toegespro ken. Oneenigheitl onder de Arabieren. Het schijnt, dat de weigering der delegatie van de partij van den Moefti en de verte genwoordigers der gematigde partij van Nas- jesjibe een delegatie van de Paiestijnsche Arabieren te vormen, de werkzaamheden der conferentie inzake Palestina vertraagt en de oneenigheid onder de Paiestijnsche Arabieren doet uitkomen. Althans de eerste bijeenkomst welke gistermiddag zou plaats vinden is uitgesteld. Ten einde de werkzaamheden niet te lang durig te doen zijn, zal de Britsche regeering naar men gelooft, de besprekingen met de gematigde Arabieren verdagen tot het oogen- blik waarop de onderhandelingen een ge meenschappelijke basis tusschen Arabieren en Joden zullen hebben opgeleverd. GÖRING GEEFT EEN KERK. De Duitsche generaal-veldmaarschalk Her man Göring heeft op de Lünenurgerheide te Fassberg een kerk laten bouwen, bestemd voor de mannen van het luentwapen en hun gezinnen, die hier in groote getale ge vestigd zijn. Volgens de berichten is deze kerk een geschenk van Göring privé. De kerk moet beurtelings zoowel de Protestan ten als de Roomsch-Katholieken ter be schikking worden gesteld. Indische regeering is zeer waak zaam. Dat en waarom tot dusver nog niet de noodzakelijkheid is gebleken, ten aanzien van de N.S.B. in Indië dezelfde maatregelen te treffen als in Nederland, is, zoo zegt de mi nister van Koloniale Zaken in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, reeds herhaaldelijk uiteengezet. Onderschattingen van gevaren ligt, aldus Zijne Excellentie, aan die houding zeker niet ton grondslag. De regeering is ten deze zéér waakzaam. Wan neer die vereenigingen in hare uitingen de perken overschrijdt, wordt onmiddellijk in gegrepen, gelijk o.m. kan blijken uit het on langs plaats gehad hebbend tijdelijk verbod van haar orgaan. PURMEREND, 7 Febr. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 23.000 Kg., handel goed, hoogst? prijs f 21.1 stapel kleine Boerenkaas f 19, 1S0 Kg. boter f 1.541.67 per kilo. Runde ren, totaal 461 stuks: 70 vette koeien 60— 70 et. per Kg., matig; 164 geldekoeien f 115 175 per stuk, matig; 105 melkkoeien f 1S0 —360 per stuk, matig; 22 slieren 4252 ct. per kilo, matig; 14 paarden f S0145 per stuk, matig; 39 vette kalveren 6595 ct. per kilo, stug; 794 nuchtere kalveren: voor de slacht f-7—12, voor de fok 11—18 per stuk, vlug; 1902 vette varkens voor dé slacht 47 —49 ct. per kilo, vlug; 99 magere varkens f 2230 per stuk, matig; 351 biggen f 917 per stuk, matig; 836 schapen f 22—28 per stuk, goed; 19 bokken f 311 per stuk, matig; kipeieren f 3.25—3.65, eendeieren 3.40 per 100 stuks, 5800 piepkuikens 70—75 ct. p. kilo; 3900 oude kippen en hanen 37Va45 ct., uitzonderingsprijs 45—50 ct. per kilo, konijnen f 0.301.60 per stuk, 500 eenden f 2065 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 40.000 eendeieren f 3.403.45, SO.OOO kipeieren: 65—66 Kg. '3.60-3.70. 63— 64 Kg. 3.55—3.60, 60—62 Kg. 3.35—3.55, 58— 59 Kg. 3.30—3.40, 56—57 T<g. 3.25—3.30, 53— 55 Kg. 3.15—3.25, 50—52 Kg. 3.05—3.15. BROEK OP LANGENDJ.TK, 7 Februari. 800 kg. Eigenheimers 3.50 20400 kg. uien 5.10—6.30; drielingen 4.10—4.50; grove 4.60 ->50; stek 1.602.30; 4800 kg. peen 3.50 4.60; kleine peen 1.50—2.10; 1000 kg. 2.50— 4.20; 86000 kg. roode kool 3.70—6,70: 86000 kg. gele kool 4.30—6.20; 125000 kg. d. witte kool 3,40-4.95. BROEK OP T.ANGENDT.TK, 8 Febr. Uien 5.305.70, drielingen 3.10—4.20, grove 4é50—5.20, stek 2.10, peen 4—4.30, kleine peen 1.80—1.90. kroten 4.20—4.70. roode kool 3.o04.90. gele kool 3.205.70, Deensche wit te kool 3.40—4.50. NOORDRCHA RWOITDE, 8 Febr. Uien 5.20^-5,70; direlingen 4.304.80; gro ve 5—5,50; gele nep 2,40; peen 3,50—4 90 kleine peen 1 30—2.80: kroten 1—4; roode kool 3.80—6.50; gele kool 480 6; d. witte kool 3.504.50; rammenas 2,50

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3