Azana of Negrin? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Diplomatieke bedrijvigheid te Londen en Parijs.... Wie treedt af: Bevroren benzine voor vliegtuigen Gaat de K N.I.L.M. op Honkong vliegen? De verdediging van Nederlandsch-Indië Botsing tusschen Fransche oorlogsschepen DONDER DA G Wetten der pharao's gevonden Mussolini in het nauw Wartaal van een Duitsche krant Dit nummer bevat 8 pagina's ÈERBER1CHT DE BILT SEINT, Candidatenlijsten Statenverkiezingen Duitsche kruiserbouw bedreigt Engeland niet HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT T8, DEN HÏLDIR, TRJPOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-Ml). HoHande Noorderkwartier N.V. te Den Helder 9 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8538 Geruchten over oneemg- heid tusschen de linksch' Spaansche regeerings- hoofden bevestigd Vooraanstaande Spaansche repu blikeinen die te Parijs zijn aange komen bevestigen, dat de geruchten omtrent oneenigheid tusschen Pre sident Azana en zijn eersten minis ter Negrin juist zijn. Hardnekkig be weert men, dat een van de twee zal aftreden. Negrin bevindt zich thans nog op Spaanschen bodem, hij is te Le Terthus, in het Spaansche gedeel te van deze grensplaats. De Spaansche afgevaardigden José Diaz, leider der Spaansche communistische partij, en Giral, minister zonder portefeuille, en oud minister van buitenlandsche Zaken, zijn te Parijs aangekomen. Comorera, secretaris generaal van de ge- «nifieerde socialistische partij, heeft tegcnl over den specialen verslaggever van Havas te Perthus verklaard, dat zijn partij zonder voorbehoud de politiek van verzet van dr. Negrin steunt. Kalmte in Madrid en Valencia. Uiterlijk is in den toestand in het centrale linksche gebied door de gebeurtenissen in Catalonie niets gewijzigd. De pers, die tot verzet blijft aansporen, doet buiten het offi- cieele legerbericht geen mededeelingen om trent Catalonië. De openbare orde is uitste kend en aan de fronten heerscht vreedzame rest. Het regeeringsgezag is voor het geheele gebied overgedragen aan generaal Miaja. Algemeen wordt aangenomen, dat de re geering te eeniger tijd haar zetel in het cen trale gebied zal vestigen. De meeste men- schen gelooven, dat het verzet zal voortdu ren, en dat bemiddeling onwaarschijnlijk is. Ook te Valencia is het kalm. Fransche vakvereenigingen aan Linksche zijde. In een communiqué verklaart de C. G. T., dat de vakvereenigingen solidair zijn met de republikeinsche strijders en wijst zij er op, dat het niet te verdedigen zou zijn, wanneer de vrijheid, die gelaten wordt aan zekere valide vluchtelingen om zich te begeven naar de door de „Spaansche opstandelingen be zette gebieden" vergezeld ging van een ver bod aan de andere vluchtelingen om naar het republikeinsche Spanje te gaan. Berard weer spoedig naar Burgos? Men neemt aan, dat Berard, de vertegen woordiger der Fransche regeering, die over zijn eerste reis naar Burgos zeer tevreden schijnt te zijn, binnenkort weer naar Fran co's regeeringscentrum zal vertrekken. Hij zo.u van meening zijn, dat een erkenning de jure van de regeering te Burgos in cfen kortst mogelijken tijd tot stand moet ko men. Hij heeft va.n den minister van buitenlandsche zaken, generaal Jor- dana, reeds de beslissing kunnen krijgen, dat men de Italiaansche troepen van het Catalaansche front doet terugtrekken, opda zij zich niet zullen kunnen bevinden in de nabij heid van de Fransche grens in ver band met den rechtschen op- marsch. Dat is een eerste betoon van den wil tot kalmeering, die door Burgos te' kennen is gegeven. Burgos wil de volledige politieke onafhankelijkheid handhaven, on danks de geboden buitenlandsche hulp. Het blijkt dus, dat de terug trekking der Italiaansche troepen zal volgen op het einde van den bur geroorlog, dat thans nabij schijnt. Berard zou den indruk hebben, dat Fran co zeer zeker tot medewerking bereid is. Het voornaamste doel der missie betrof het vraagstuk der vluchtelingen en dat der rechtsche krijgsgevangenen, die zich in han den der republikeinen bevinden. De besprekingen van Berard over deze i kwetie hebben nu reeds geleid tot tastbare resultaten in den zin, zooals Frankrijk wenscht. I>e zorg der Fransche regeering te zier. j dat de burgervluchtelingen zoo spoedig roo- 1 gelijk weer hun haardsteden bereiken, wordt i ten volle g" held door de autoriteiten van Burgos. Drukke besprekingen tusschen Londen en Parijs. De „Jour" meldt uit Londen: Wij meenen te weten, dat sedert 48 uur drukke bespre kingen gehouden worden tusschen Londen en Burgos. Franco zou gezegd hebben dat hij geen beperking van de Spaansche sou- vereiniteit zal dulden door uit den burger oorlog voortvloeiende politieke of militaire afspraken. Naar wij vernemen zal de En- gelsche regeering haar wettige erkenning der regeering van Burgos laten afhangen van twee voorwaarden: 1. De totale terugtrekking der vreemde lingen. 2. een „menschelijke" regeling van het (Vluchtelingenvraagstuk. Bevat o.a. bepalingen der huurwet. Bij de opgravingen op een ondcrgrondsch kerkhof te Toena el Gebel nabij Assioet in Opper-Egypte is een papyrusrol gevonden, welke het eerste en eenige ooit gevonden exemplaar is, dat door de pharao's in de oudheid uitgevaardigde wetten behelst. Deze vondst werd gedaan door' professor Sami Gabr ^an de Foad Universiteit en de Egyptologen beschouwen de ontdekking als een van de belangrijkste der laatste jaren. Men verwacht, dat hierdoor licht zal wor den geworpen op de Egyptische wetgeving. De papyrusrol is omstreeks anderhalve meter lang en 75 centimeter breed. Zij was stevig opgerold geborgen in een kruik en stond op een lessenaar, welke blijkbaar heeft toebehoord aan een hoogen priester. De rol is uitstekend bewaard gebleven. Aan de eene zijde bevat zij een aantal wetten, geschreven in het oud-Egyptische volksschrift, waarin de verhouding tus schen eigenaar en huurder wordt omschre ven. De andere zijde is bedekt met geometrische stellingen en andere teekeningen. Het eerste artikel van de wetgeving luidt als volgt: „Een eigenaar, die zijn grond verhuurt, zal het daartoe benoodigde zaad aan zijn huur der verschaffen en deze op zijn beurt zal den grond bebouwen en na den oogst een gelijkwaardig bedrag voor het zaad aan den eigenaar geven, gelijk met de overeengeko men huur". Verder zijn bij de opgravingen honderden heilige ibissen en bavianen gevonden, die op het kerkhof begraven waren. Hij heeft zich zeker verplicht zijn troepen t.z.t. terug te trek ken, zegt Chamberlain. Chamberlain heeft in het Lager huis bevestigend geantwoord toen opnieuw de vraag werd gesteld of het de meening der Britsche regee ring was, dat de Italiaansche regee ring zich verplicht heeft haar troe pen uit Spanje terug te trekken, zoodra de vijandelijkheden ten einde zullen zijn. Het schijnt dat Chamberlain zich heeft uitgesproken voor een krachtige bemidde lingsactie. De kabinctszitting van gister morgen is bijna geheel aan de Spaansche kweStie gewijd geweest.. De Italiaansche pers houdt, niettegen staande de meer tegemoetkomende houding van Mussolini, vast aan het eerder in het officieuze regeeringsorgaan geschrevene. Zoo lezen wij in de Gazatta del Popoio: „Aangezien men zich bezorgd maakt over de vraag of en wanneer de Italiaansche le- gionnaires Spanje zullen verlaten, moeten wij verklaren, dat zij zeker niet teruggetrok ken zullen worden, voordat iedere bedrei ging van een terugkeer van het offensief der rooden verdwenen is. Wie zou kunnen meenen, dat wij het bloed van duizenden jonge Italianen vergoten hebben om de voldoening te hebben, Span je terug te geven aan den Franschen vrij metselaarsinvloed, vergist zich. Voorts blijft de Italiaansche pers de solidariteitsverkla ring van Chamberlain niets bijzonders vin den. Chamberlain zou tijdens zijn bezoek te Rome iets dergelijks reeds aan Mussolini verteld hebben. In verantwoordelijke Romeinsche kringen is men van meening, dat Italië, hoewel het zijn vredespolitiek moet voortzetten, niet andere kan doen, dan nog meer te streven naar bespoediging van de voltooiing der mi litaire voorbereiding van het land. Brandgevaar uitgesloten. De Hongaarsche oorlogsvlieger Jordanoff heeft te New York voorgesteld „bevroren" benzine te gebruiken om het brandgevaar in vliegtuigen tegen te gaan. Jordanoff heeft eens vlieglessen gegeven aan den grooten uitvinder Edison. Hij is van meening, dat een brandstof, welke zoo koud is, dat men tijdens een demonstratie met een steekvlam veertien seconden noodig had om haar te doen ontbranden, ook ontploffingen bij een vliegongeluk onmogelijk zou maken. In oorlogstijd zouden vijandelijke brand bommen benzine depots niet meer kunnen doen ontbranden. De benzine wordt volgens het procédé van Jordanoff afgekoeld tot 150 giaden Fahren heit onder het vriespunt. Op die tempera tuur is zij onontvlambaar, maar toch nog vloeibaar genoeg om uit de tank in een ver warmingstoestel te loopen, waar het bruik- baar gemaakt wordt voor de motoren. Volgens luchtvaartkringen in Honkong, al dus meldt het Chineesche telegraafagent- schap, zal de K.N.I.L.M. de lijn Java-Saigon verlengen tot Honkong, teneinde aldus een verbinding tot stand te brengen met de lijn HonkongSan Fransisco der Pan-AmeriCan Airways. De lijn JavaSaigon vormt een aftakking van de lijn BataviaPalembang—Singapore Een maal per week vliegt de K.N.I.L.M. toestel dit traject. Uit Nederland zouden naar Lon den geruchten worden overge bracht, volgens welke Duitsch- land van plan zou zijn, ons land in Maart aan te vallen, OP EEN DUIDELIJK WOORD AANGEDRONGEN. De Bcrlinor Boersenzeitung schrijft De Nedeilandsche minister van Buiten landsche Zaken heett vastgesteld, dat in Nederland en in het Duitsche rijk goede wil tot het onderhounen van de boste be trekkingen aanwezig is. Des te bedenkelij ker is het, dat uit Nederland steeds nog geruchten naar Londen worden overge bracht dat Duitschland van plan zou zijn in Maart. Nederland aan te vallen. Deze geruch ten hebben de bedoeling in de eerste plaats den indruk van ontspanning, welke de rede van den Fuehrer heeft gewekt, weg te ne men en in de tweede plaats de openbare meening van Engeland te vergiftigen ten einde een nieuwe crisisstemming te veroor- zaken. Gezien de hardnekkigheid der duis tere elementen zou het in het algemeen be lang zijn indien van Nederlandsche zijde nogmaals een duidelijk woord zou worden gesproken. Het duidelijke woord is sprokenl al ge- Naar aanleiding van bovenstaand telegram kan na informatie te bevoegder plaatse worden opgemerkt, dat belichten als waar op de Berliner Boersenzeitung doelt, hier te lande onbekend zijn. Een duidelijk woord van Nederlandsche zijde als waarop het Berlijnsche blad aan dringt, is juist enkele dagen geleden gespro- ken door den minister van Buitenlandsche Zaken in de memorie van antwoord inzake de begrooting voor 1939, in de uitvoerige paragraaf, welke daarin aan de betrekkin gen tusschen Duitschland en Nederland werd gewijd en welke in de Nederlandsche pers in extenso is afgedrukt. De tekst van dit regeeringsstuk. opgenomen in de Neder landsche bladen van Dinsdag, ston-1 te zelf- der tijd ter beschikking van het officieele Duitsche Nieuwsbureau Men zou er zich dus over moeten verbazen, indien de Bcrli- ner Boersenzeituing daarvan tot heden nog geen kennis heeft gedragen. Geen speciale besprekingen mei de Britsche regeering. Op een vraag betreffende samenwerking tusclien de Britsche en de Nederlandsche tusschen de Britsche en de Nederlandsche genheden in het Verre Oosten, heeft de on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Butler in het Engelsche Lagerhuis verklaard dat buiten de normale uitwisseling van in lichtingen omtrent technische punten ver band houdende met defensie-aangelegenbe den, zooals deze tusschen verscheidene regee ringen en o.a. ook die van Nederland, is ge schied, geeix speciale besprekingen zijn ge voerd. DUITSCHERS EN BELGEN PACHTEN NEDERLANDSCH GRONDGEBIED. Enkele Eerste Kamerleden vestigen er in een nota over Economische Zaken de aan dacht op, dat landerijen in de omstreken van Groesbeek in steeds talrijker getale worden gepacht door Duitschers, en dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een toenemend aan tal gronden in handen van Belgen komt. Zij dringen er op aan, dat de regeering aan dit punt ernstige aandacht zou wijden. M Verwachting: Voor de kuststrook Matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuidwestclij- ken wind, meest zwaar be wolkt, tegen den avond toe nemende kans op eenigen regen, zelfde temperatuur Vlg. vooruitz.: Tengevolge van toenemende depressie-acti viteit geleidelijk slechtei wordend weer, aanvankelijk met verdere stijging van temperatuur. Op de candidatenlijst der anti-revolution- naire partij in de kieskringen Den Helder en Hoorn komen o.m. de volgende personen voor: 1. J. Wagenaar Cz., St. Panci'as,3. A. Lever, Den Helder; 5. H. Schelhaas, Broek op' Lan- gendijk; 7. Joost Hooimeijer, Bi-eezand; 9. Jac. Jong, Noordscharwoude; 11. G. J. Eijl- ders, Den Helder; 13. K. Vlaming, Oosterend (Texel). Op de lijst van de Chr. Hist. Unie voor de kieski'ingcn Deix Helder, Hoorn en Zaandam komen o.a. voor: 2. J. Hollestelle, Den Helder, 3. J. Ki-oonen- burg, Sint Panci-as; 4. F. H. Ringers,. Alk maar; 6. B. P. IJtsma, Broek op Langendijk, 8. A. Lestei'huis, Alkmaar, 10. G. Grondsma, Alkmaar. Bij de ingekomen candidaten van de, R.K. Statcnkring Hoorn, die in alfabetische volg orde zijn opgegeven, treffen we aan burge meester van Baar van Edarn (voorheen Oude Niedorp) en burgemeester Peters van Me- demblik. Zware mist de oorzaak. De Fransche kruiser „Georges Leygues" en de Fransche torpedojager „Bison" zijn gisteravond op 15 mijl ten Zuid-Oosten van Penmarch, naar men gelooft ten gevolge van den mist, met elkander in botsing ge weest. De „Georges Leygues" heeft de „Bi son" midscheeps getroffen. Twee personen zijn gedood, dertig gewond. Nader vernemen wij nog: De marinecom.- mandant van Loriënt meldt, dat aan boord van den Bison negen manschappen vermist wordén. Daar de telling der bemanning nog niet geheel voltooid is, zou het kunnen zijn, dat nog meer personen verdwenen zijn. Bij de aanvaring zijn verder twee personen ge wond en hebben twaalf anderen kneuzingen bekomen. De Bison werd in het voorschip bijna in tweeën gesneden. Men gelooft niet, dat het schip Loriënt zal kunnen bereiken voor hedenochtend. DE WEG TERUGZonder ophouden vloeit de stroom der Spaansche vluchtelingen naar Frankrijk. Geslagen, moede loos ziet men op onze foto de linksche soldaten op hun vlucht voor het leger van Franco. Hun militaire uitrustingen heb ben z^ reeds weggeworpen, in hun koffers en bundels voeren zij nog slechts wat schamel lijfgoed mee In het Lagerhuis heeft Shekespeare, de financieele secretaris der admiraliteit, ant woord gegeven op een vraag inzake het recht van Duitschland een nieuwen kruiser, van 10.000 ton, de Seyflitz, te wapenen met acht duims kanonnen, in plaats van met zes- du ims. Hij zeide, dat de admiraliteit het er niet mee eens kon zijn, dat de wijze, waarop Duitschland dit verdragsrecht uitoefende, een bedreiging zou zijn voor Engeland of een anderen staat, Hij verklaarde, dat het Duitsche standpunt bij de mededeeling de zer besluiten was. dat Duitschland onder de tegenwoordige omstandigheden op inter nationaal gebied niet langer bereid kon zijn er van af t.e zien zijn vlootstrijdkrachten te ontwikkelen tot het peil, dat het bij verdrag is toegestaan. De Duitschers hebben verklaard, de ton nage v. duiklxooten te vergrooten van 45 lot 100 pet der Britsche tonnage. Deze uitbrei ding zal geleidelijk geschieden. S'liakespcare verklaarde, dat de uitbrei ding der duikboottonnage niet zal geschie den met overtreding der voorwaarde, dat de totale Jonnen maat der Duitsche marine met de 35 ixct. der gezamenlijke tonnage der marine van het Britsche gemeenebest zal overtreffen. Alexander (laboor) vroeg, welke stappen de admiraliteit zich voorstelt te nemen tor bescherming van de Britsche scheepvaart en de Britsche belangen tegen deze bedrei ging. Shakespeare ried Alexander aan af te wach ten to-t de vlootbegTooting zal word" i in<*e- dMmL

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1