M Kabinet is geen partij-instrument Duitsriiland heeft nijoend gebrek aan grondstoffen DE WERELD Postvluchten op Indië weinig woorden „Parlementaire stelsel niet feilloos' zegt dr» Colijn Geen „afgedankt'' goed voor de armen Eerste Kamer Een sluitend budget het ideaal Nederland huiverig voor Spaansche vluchtelingen Olympiadedag op 18 Juni Als Frank van der Goes 80 jaar wordt Minister Patijn naar Londen Welk voordeel teruggave van koloniën zou beteekenen PUBLICATIE Vrede in Spanje is Britsch egoïsme As Londen-Parijs stemt Rome bitter Kerkdiefstallen op de Veluwe Ambtenaren, aangesloten bi] „Kerk en Vrede" weigeren mobilisatie telegrammen te verzenden. De Eerste Kamer zette gisterochtend om 11 uur haar beschouwingen over de Rijks- begrooting 1939 voort. Nadat de heer de Bruyn (r.k.) gezegd heeft het eens te zijn met een onlangs door Mr. Oud gemaakte opmerking, dat de regeering uitgebreide bevoegdheden moet hébben om die maatregelen te nemen welke zij ter be strijding van de werkloosheid noodzakelijk acht, neemt de minister-president, dr. Co- lijn het woord. Antwoord van dr. Colijn. Dr. Colijn deelt allereerst op de betreffende vraag van den heer van Embden mede, dat de vereen. „Kerk en Vrede" op de verboden lijst voorkomt, omdat ambtenaren aangeslo ten bij die vereeniging weigerden mobilisa tie-telegrammen te verzenden. Wat onze zelfstandigheidspolitiek betreft, wij doen het uiterste om onze zelfstandigheid te handhaven. Nederland en Ned. Indië lig gen beide in stormhoeken van de wereld. Binnen de beperkte grenzen van onze finan ciën wordt het mogelijke gedaan. Een „stormram" tegen het ka binet. Overgaande tot de opmerkingen van sociaal- economischen aard, zegt spr., dat men de leerlingenschaal als een soort stormram te gen het kabinet heeft gebruikt. Deze schaal is niet door het tegenwoordige kabinet, doch door het kabinet-Ruys, ingesteld. Zij da teert van 1932. Daarom kan spreker niet inzien, dat de actie zuiver zakelijk is. Veel eer gelooft hij aan politieken opzet. De bestrijding der werkloosheid. De koopkracht theorie moet spr. als werk loosheidsbestrijdingsmiddel afwijzen. Uitvoering van openbare werken kan de oplossing niet brengen, hoeveel zooveel mo gelijk op dit gebied wordt verricht. Het plan-Westhoff is niet te beschouwen als een doktersrecept, doch als een opsom ming van mogelijkheden. De regeering zal daaruit kiezen, wat zij het meest gewenscht acht. Een onderzoek naar de verdere opruiming van krotwoningen is gaande. Voortdurend moeten nieuwe maatregelen worden afgewogen tegen de financieele mo- gelijkherden. Dit maakt het besturen zoo uitputtend. Een „vieze politiek". De politiek, waarbij men eenerzijds beweert, dat minister de Wilde en spreker de gevangenen van Rome zijn en anderzijds dat de Katholie ken door hen zijn gekluisterd, noemt spr. niet slechts een kleine, doch ook een vieze politiek, waarbij spr. wijst op wat hij noemt nationaal-so- cialistische verdwazing. De protectionistische .omzwaai" Ten opzichte van de matige bescherming herhaalt spr. zijn verklaring, dat hij in 1935 reeds tot de overtuiging was gekomen, dat het vraagstuk van tarieven of contingentee- ringen nader onder de oogen moesten wor den gezien, al erkent hij dat het een iout zijnerzijds is geweest daarover uit dei mi nisterraad te hebben gesproken. Van sluwe methoden heeft spr. zich steeds onthouden. Indien hij daartoe ooit mocht worden ge dwongen, dan zou het tevens zijn laatste dag in het politieke leven zijn. Een sluitend budget De minister van Financiën, mr. de Wilde, betreurt in zijn antwoordrede dat het ideaal van een sluitend budget nog allerminst be reikt is. De Defensie zal in 1940 acht millioen meer vorderen dan in 1939 en in 1941 vijf millioen meer dan in 1938 De beoogde loonbelasting wordt op 90 mil lioen beraamd. Tegemoetkoming zal worden gegeven aan gezinnen met meer dan 3 kin deren, dat is in 700.000 gezinnen. Men kan, aldus de minister de lasten van de hoogere inkomens niet ongestraft verhoogen. Reeds nu zijn er onder de aldus belasten die 75 pCt. van hun inkomen aan den fis cus moeten offeren en die te kennen hebben gegeven, dat zij in Belgisch Capelle dan wel Antwerpen of Brus sel wilden gaan wonen, waar zij 15 pCt. belasting zouden hebben te beta len. Het kan echter niet de taak van de overheid zijn om gelden over te hevelen van de eene categorie op de andere. Daarmee zouden wij den communistischen wee opgaan. Als er f 10 millioen van Defensie af kon, wat spr. ontkent, zou hij die niet, zooals prof. v. Embden wil, voor verlaging der leer lingenschaal gebruiken, maar 10 millioen minder van de belastingbetalers vragen! Re- en dupliek De heeren de Zeeuw (s.d.), de Bruyn (r.k.) en Diepenhorst (a.r.) repliceeren. De laatste constateert, dat dr. Colijn het gisteren (hier boven herhaalde dr. Colijn deze erkenning, red.) als een fout heeft erkend, dat hij me- dedeelingen over tarievenpolitiek uit den ministerraad ter kennis van het publiek heeft gebracht. Doch hoe wordt deze erken ning nu in de arbeiderspers weergegeven? Welnu, daarin lezen we tweemaal, dat dr. Colijn het als een fout heeft erkend, daar over de kiezers niet te hebben ingelicht. De heer Diepenhorst wil verlaging van accijnzen voor groote gezinnen, wat dr. Co lijn in zijn dupliek echter bezwaarlijk acht. Dr. Colijn noemt het tenslotte een fout, het kabinet te zien als een partij-instrument. Tegen 4 uur wordt, de vergadering ver daagd tot hedenochtend elf uur. Redetwist tuschen den minister president en den heer van Ves- sem. In de Eerste Kamer ontstond gisteren een woordenstrijd tusschen den minister president en den nat.-socialistischen afge vaardigde den heer van Vessem. Laatstge noemde had in de Algemeene Beschouwin gen over de Rijksbegrooting het nat-socialis- tische regeeringsstelsel verdedigd. In zijn antwoord zeide dr. Colijn allereerst, dat over de nationaal-socialistische beweging de opvattingen verdeeld zijn. Blijkens een pers bericht eischt men in Duitschland den naam „nationaal-socialistische" politiek voor zich op en zou dit aan dergelijke bewegin gen in andere landen verboden zijn. De heer van Vessem zal dat aldus spr. wel eer der hebben vernomen dan wij uit de kran ten! De heer Van Vessem: Dat is een insinu atie! Ministers Colijn: U noemt het een insinua tie! Voortgaande zeide spr. het parlementai re stelsel niet als feilloos te beschouwen, doch tevens overtuigd te'zijn, dat Nederland daarvoor nooit het nationaal-socialistische stelsel in de plaats wenscht te zien, omdat dit in strijd is met den aard en den vrij heidszin van het Nederlandsche volk. Na de pauze repliceert de heer van Ves- sef; Spr. zegt van Rosenbergs rede over den naam „nationaal-socialistische" bewe ging eerst Woensdagavond uit de N. Rotterd Crt. te hebben kennisgenomen. Eenig verband tusschen die rede en het geen spreker in de Kamerzitting van Woens" dag heeft gezegd, is niet anwezig, terwijl geen enkel overleg tusschen den heer Ro- senberg en spr. heeft plaatsgehad. Overigens moet men de N.S.B. niet ver warren met de zich nationaal socialistisch noemende partij van den heer Rappard. Minister Colijn lichtte in zijn dupliek na der toe, dat hij het een verdwazing acht, indien men uit ontevredenheid zijn toe vlucht zoekt in de nationaal-socialistische beweging of in de communistische partij. (Spreker neemt gaarne aan, dat de heer van Vessem voor zijn gisteren gehouden re de geen contact heeft gehad met dr. Ro- senberg, wiens rede in de ochtendbladen van gisteren was gepubliceerd. Wat den N. J.S. betreft wijst spr. erop, dat de leiders dezelfde ziin als die van de N.S.B. En hiermede was de woordenstrijd tus schen dr. Colijn en den heer van Vessem geëindigd. Voorloopig tenminste. De grenzen open, communisten. zeggen de Het bestuur van het Nederlandsche Olympische Comité deelt ons mede, dat de Olympische dag dit jaar ge houden zal worden op Zondag 18 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Uit mededeelingen van het Twee de Kamerlid den heer D. Wijnkoop (comm.) die alvorens een reis naar de Fransch-Spaansche grens te maken een onderhoud met minister Colijn heeft gehad, blijkt dat onze regeering nog huiverig is een stroom Spaansche vluchtelingen in ons land toe te laten. De heer Wijnkoop en eenige anderen heb ben zeven Spaansche kinderen mee naar Parijs kunnen nemen, maar daar ontving men de tijding dat onze regeering eerst in lichtingen wenscht van de Fransche regee ring alvorens deze kinderen in ons land toe- te laten. De communistische delegatie zag, aldus de heer Wijnkoop de toelating van deze kinderen gaarne als begin van open stelling onzer grenzen voor een vluchtelin genstroom op grooten schaal beschouwd. Huldiging van den pionier der arbeidersbeweging ophanden. Ter gelegenheid van den 80sten verjaar dag van Frank van der Goes, een der pio niers van de socialistische arbeidersbewe ging in Nederland, hebben vrienden een huldigingsbijeenkomst georganiseerd die zal worden gehouden Zondag 12 Februari a.s., des middags te 2 uur in de kleine zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. Hier zul len het woord voeren de heeren S. de Wolff, privaat-docent aan de Amsterdamsche uni versiteit, de schrijver David de Jong Jr. en de heer J. Molenaar uit Den Haag. Medewerking zal worden verleend door het trio Krelage, het Hollandsch a capella- koor onder leiding van Johan F. Keja en de declamatrice Annie Endenburg. Geen politieke doeleinden. In de Engelsche pers is Woensdag een be richt verschenen, dat minister Patijn in de aanstaande week naar Londen zou gaan ter bijwoning van de onthulling van het Gro- tiusmonument. Hieraan werd vastgeknoopt de mededeeling, dat onze minister zijn Brit- schen ambtgenoot zou ontmoeten en met lord Halifax eenige besprekingen zou voeren. Naar aanleiding van bovenstaande berich ten kunnen wij mededeelen, dat minister Patijn inderdaad eerlang gevolg zal geven aan de uitnoodiging om de onthulling van een gedenksteen te Londen ter eere van de nagedachtenis van onzen grooten landgenoot bij te wonen. Eenigerlei politiek doel heeft het bezoek van den minister niet, Nood In de Drentsche veenkoloniën. Het Tweede Kamerlid de heer Posthuma heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van onderstaand „dringend verzoek" geplaatst in eenige dagbladen? „Een dringend verzoek. In de Drentsche veenkoloniën is dringend behoefte aan kleeding en dekking. Vooral bij kinderen. Ook aan babygoed is nijpend gebrek. Daarom wordt er een beroep op u gedaan om uw afgedankt goed, wat het ook zij, te willen zenden naar het gemeentehuis te Emmen, waar voor rechtvaardige en doeltreffende verdeeling zorg wordt gedragen. J. L. BOUMA, burgemeester van Emmen." Zoo ja, zijn ze dan niet met ondergetee- kende van oordeel, dat in genoemde „drin gende behoefte" aan kleeding, dekking en babygoed niet kan worden voorzien door de inzameling van afgedankt goed? Zoo dit het geval is, zijn de ministers dan bereid maatregelen te nemen, om aan de iri genoemd .dringend verzoek" bedoelde ge- breklijdende personen in de Drentsche veen koloniën de benoodigde kleeding, dekking en babygoed te doen verstrekken? Indien de ministers hiertoe bereid zijn, willen ze dan mededeelen op welke wijze ze dit denken te doen? Duitschland begint reeds te berekenen hoe veel het aan buitenlandsche deviezen zou besparen, indien het de koloniën zou terug krijgen. De „Frankfurter Zeitung" verwijst naar een verklaring van dr. Rudolf Eicke, een di recteur van de rijksbank, als zou Duitsch land na den terugkeer der koloniën spoedig in staat zijn jaarlijks 200 millioen rijksmark aan buitenlandsche deviezen te besparen. Dr. Eicke baseert deze berekening, welke in een door hem geschreven boek is ver vat, op voor-oorlogsche statistieken, waaruit blijkt, dat de waarde van den Duitschen uitvoer uit de koloniën van 28 mill. mark in 1908 gestegen is tot 162 millioen mark in 1913. Indien Duitschland zijn vroegere koloniën terugkrijgt en de geheele landbouw capaci teit daarvan zou bezitten, raamt Eicke, dat de productie van levensmiddelen en grond stoffen zou kunnen worden opgevoerd tot een jaarlijksche waarde van 600 millioen of zelfs van 700 millioen rijksmark, welk bedrag 15 pet. van de jaarlijksche Duitsche invoerbehoefte zou dekken. De officieele cijfers gepubliceerd door de mandaatsbesturen, toonen duidelijk aan, zegt de „Frankfurter Zeitung", welke winsten de tegenwoordige mandaatslanden uit deze koloniën halen. Het blad verklaart dan verder: „Bij nadere beschouwing van deze kwes tie, moet Engeland het argument la ten vallen, dat de tegenwoordige mandaatslanden geen noemenswaar dige winst uit de vroegere Duitsche koloniën behalen en dat Duitsch land dit evenmin zou doen, indien het de koloniën terugkreeg." De koloniale kwestie wordt beschouwd als iets, dat geen groote moeilijkheden behoeft op te leveren, zoodra „Groot-Brittannië erin heeft toegestemd de kwestie onpartijdig te beschouwen." Doch Duitschland bestudeert ook andere bronnen voor mogelijke opbrengst, van grondstoffen. De overeenkomst in den steen kooluitvoer, welke onlangs tusschen Enge land en Duisohland isb ereikt, wordt hier zeer toegejuicht. Steenkool vormt het voor naamste uitvoerproduct van Duitschland en in afwachting van een Europeesch steenkool kartel wordt gehoopt hiermede in het bui tenland groot voordeel te behalen. Duitsche steenkool, is in het verleden on derschat door de felle concurrentie met En geland. Aan de Oostelijke en Westelijke grenzen zoo wordt gezegd, van het Zwarte Woud beheerschen de machines het landschap en gaan de mijnwerkers aan het werk op bevel van generaai-veldmaarschalk Göring, uit voerder van het tweede vierjarenplan. Ijzer erts wordt verkregen van 12-voet diep lig gende lagen met een maximum opbengst van 20 pet. Tot dusver produceerden de 500 arbeiders 200.000 ton erts. JONGE VROUW VIER JAAR DE GEVANGENIS IN. De rechtbank te Groningen veroordeelde gistermorgen de 28-jarige T. D. te Eenrum, thans gedetineerd, verdacht van poging tot moord op haar vader, tot vier jaar gevange- nissraf, met aftrek van voorarrest. Op 24 December j.1. had zij hem bij een huiselijken twist met een scheermes ernsti ge verwondingen toegebracht. De eisch was eveneens vier jaar gevange nisstraf. BLOEMKWEEKERIJVERGUNNING 1939. De Nederlandsche Sierteeltcentrale deelt hierbij mede aan bij haar georganiseerde bloemkweekers, dat ingevolge het bepaalde bij besluit van haar dagelijksch bestuur van den 3den Januari 1939 no. 95 (Nederlandsche Staatscourant no. 22 d.d. 31 Januari 1939) voor het kalenderjaar 1939 als bloemkwee- kerijverguning zal gelden de op den 31sten December 1938 van kracht geweest zijnde vergunning, behoudens ten aanzien van aangeslotenen, aan wie in 1939 een nieuw bewijs van vergunning wordt uitgereikt, 's Gravenhage, 9 Febr. 1939. (Adv.) MEN ONDERSCHAT HET INZICHT DER SPAANSCHE NATIONALEN. De Völkischer Beobachter, het offi cieele orgaan van de Nat-socia - ten geeft een merkwaardige com mentaar op de Britsche en Fransche houding in het Spaansche geschil. De inmenging voor een spoedige be ëindiging van den burgeroorlog zou alleen eigenbelang zijn. „Londen en Parijs handelen op van overwegingen van zuivere machtspoli tiek, zegt het blad, die berusten op de be- teekenis van Spanje voor hun eigen P°sl. tie in de Middellandsche Zee. Nu de min or meer verborgen inmenging ten gunste dei linkschen geen resultaat heeft gehad, pro beert men het thans met een ongevraagde vredesbemiddeling, om de rooden in de toekomst te behouden als bondgenooten tegen een opnieuw machtig worden van Spanje. Ongetwijfeld stelt men zich In Frankrijk en Engeland aan groote teleur stellingen bloot, wanneer men denkt door eenige vriendelijke woorden aan het adres van Franco oen oplossing te bewerken, die niet de Spaansche, maar wel de Britsche en Fransche belangen waarborgt. Men schijnt geneigd het politieke inzicht, de diplomatie ke capaciteiten en het geheugen der natio nale Spaansche leiding in zelfs beleedigende mate te onderschatten. De westelijke mo gendheden zullen zichzelf een slechten dienst bewijzen, als zij na haar groote fou ten thans nog zaken trachten te doen, daar, waar door de tallooze offers van den bur geroorlog en overwinningen van histori- schen omvang ondubbelzinnig feiten tot stand zijn gekomen." De „Berliner Boersenseitung" schrijft: „Met de liquideering van het roode Spanje komen minstens 40.000 tot 50.000 leden der z.g. internationale brigades vrij voor een nieuwe „bijzondere taak". Zij zullen in het vervolg den besten bolsjewistischen zuur- deesem vormen in alle landen, waarheen zij zich zul en begeven. Militair en poitiek geschoold zullen zij in de communistische, marxistische en in volksfronten aaneenge sloten partijen er democratieën tot stoot troepen van het bolsjewisme worden. FELLE AANVALLEN OP „RENTENIERSCOALITIE". DE Interessant zijn de bittere Italiaan- sche commentaren op de verstevi ging der Britsche betrekkingen met de Ver. Staten en Frankrijk. Onom wonden erkent de Italiaansche pers de hechtheid van een as Londen ParijsNew York, maar schroomt niet deze as een coalitie te noemen van rijke volken, groote bezitters en renteniers die de uitsluiting wen- schen van Duitschers, Italianen en Japanneezen bij de deelneming aan de rijkdommen der wereld, d.w.z. „de verdediging tot het uiterste van het op kracht gebaseerde onrecht". Wij weten niet, wordt gezegd, hoe deze plutocratische as, wanneer zij gevormd wordt, zal worden gebroken, maar wij we ten zeer zeker, dat wanneer zij zich vormt, zij gebroken zal worden. De opvattingen der Italiaansche verant woordelijke kringen zijn, dat er weinig gun stige elementen in het verbond der pluto- democratieën (geldregeeringen) te vinden zijn. Zelfs beweerde een Parijsch blad, zegt men in Rome, dat Engeland en Frankrijk er belang bij hebben om den tijd voor het overgaan tot een aanval op Duitschland en Italië te verhaasten. Voordat deze beide mogendheden van de spil haar bewapenin gen zouden hebben versterkt. Men zegt, dat deze oorlogszuchtige propaganda wordt ge voed door Joodsche financiën. Hoe dit ook zij( het zou stoutmoedig zijn de mogelijk heid uit te sluiten, dat extremistische stroo mingen eens de bovenhand zouden krijgen, aan den anderen kant nemen de dementis van Roosevelt niets weg van de realiteit der Amerikaansche leveranties aan Frankrijk. Ook bespreekt men thans in Italië de houding van Rusland weer en gaat na, wat dit land waard kan zijn uit een militair oogpunt. De mogendheden tegen welke de bewape ningen en de voorzieningen voor een con flict gericht zijn, zijn duidelijk geïdentifi ceerd: het nationaal socialistische Duitsch land, het fascistische Italië en Japan, drie naties, die rechtvaardigheid eischen. De eerste verantwoordelijkheden voor deze ver deeling van Europa en de wereld in twee kampen kunnen niet gelegd worden op de jonge naties. Italië houdt noodzakelijker wijze rekening met de werkelijkheid, die geschapen is door de onrechtvaardigheden van V eisailles en de onbillijkheden van Ge- nève: terwijl het bij gevolg een vredespoli tiek blijft voeren, versnelt en vervolmaakt het zijn militaire voorbereiding. Geen groote buit. i uaa-k van fle kerkdiefstallen in ons met veÜTm- V* een hoofdkantoor met vele filialen. Na Noordholland en Over- ïjsel wordt thans de Noorder-Veluwe op het oogen blik onveilig gemaakt door een of meer inbrekers, die het speciaal op kerkgebouwen kkbengemunt. In den afgeloopen nacht werd in de gereformeerde kerk te Oldo- en in Kork tp Oosterwolde U Ha Jl kerke i]k gebouw Maranatha op t Harde ingebroken. 1 .J", aI <|eze gevallen is of hebben de inbre- ver(s) zich toegang verschaft door het in drukken van een ruit. De buit was in het algemeen niet groot, daar de zending"- en collectenbusjes, waarvoor men kwam juist geledigd waren. *woni, juist Vertrek van Rang. 9 Febr. Athene 9 Febr, Alex. 9 Febr. Reiger (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Uil (heenreis) Buizerd iRang. 9 Febr. (terugreis) I Nandoe U'dam 9 Febr. (heenreis) I Valk iBand. 9 Febr. (terugreis) 1 Aankomst t« Medan 9 pebf> A'dam 9 Febr, Basra 9 Febr. Jod'hp. 9 p6b|> ,'Napels 9 FebP, |Mcdan 9 Febr, Vrijmetselarij in Memeiland verboden. m vrijmetselarij is verboden op het grondge. bied van Memeiland. De censuur is opge. heven. De verspreiding van „Der Stilr. mer is toegestaan. De finantieele koers van Engeland. - Re gerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp nopens de bankbiljetten- circulatie aangenomen, dat voorziet in her waardeering van den goudvoorraad van de Bank van Engeland en de wekelijk- sche schatting hiervan volgens den goud- prijs. De wet zal thans in het Hoogerhuis worden ingediend. Dr. Benesj is gerust. Dr. Benesj, oud pre, sident van Tsjechoslowakije, gelooft dat de democratieën samen den oorlog zouden kunnen verhinderen. Hij denkt niet, dat Duitschland Sudetenland zal gebruiken als uitgangspunt voor een uitval in ooste lijke richting en voegde hier aan toe groo- f te verwachting te hebben voor Tsjecho- Slowakije als staat en volkomen gerust te zijn over de toekomst. Zweedsche vliegtuigenfabriek voltooid. De nieuwe vliegtuigenfabriek „Svenska I Aeroplan" a. b., gelegen in de buurt van f Trollhaetan in West-Zweden, is zoo juist voltooid en zal binnenkort met de productie beginnen. Henshaw verbetert record. Hcnshaw heeft den afstand KaapstadGravesend afgelegd in 39i/2 uur, waardoor hij het op naam van Glouston en mrs. Kirby-Green staande i record met 5% uur heeft verbeterd. Bij zijn aankomst op Gravesend moest de 24-jarige vlieger uit zijn toestel gedragen worden, j! Hij was zoo uitgeput, dat hij niet kon staan. Wanhoop onder Italiaansche Joden. Eet ware wanhoopsstemming heeft zich van de Italiaansche joden meester gemaakt, nu 12 Maart nadert, de dag waarop velen Italië f zullen moeten verlaten. In Nizza heeft zichi een hulpcomité gevormd. 10 millioen Italiaansche soldaten! In het Italiaansche staatsblad wordt een veror- f dening gepubliceerd inzake de weermacht 1 Hieruit blijkt, aldus de „Tribuna" een aan merkelijke toeneming der weermachtsorga nisaties, hetgeen in overeenstemming met den voortdurenden aanwas der bevolking in geval van ernst de mobilisatie moge lijk maakt van meer dan 10 millioen man, I Duitschland en het niet-inmengingscomité. - In officieele Duitsche kringen spreekt men de geruchten tegen, als zou de Duitsche regeering het niet-inmengingscomité heb ben medegedeeld, dat zij voornemens was niet meer te betalen voor het controle bureau en het waarnemingsplan. Berlijnsche predikanten afgezet. Ds. Mül' Ier van de belijdeniskerk is van zijn func tie ontheven wegens „het misbruiken van zijn recht te prediken", zulks naar aanlei ding van een in September gehouden pre dikatie. Twee predikanten in Oost-Pruisen zijn wegens dezelfde overtreding eveneens afgezet. Duitschers in Amerika zijn 't samen niet eens. De oudste Duitsche organisatie in Amerika heeft de relaties verbroken met haar jongere zuster de „Deutsch—Ameri- i kanische Konferenz", omdat deeze laatste beginselen heeft in strijd met de Ameri kaansche vredesbegrippen. Pojectielen in een trein. In de loodsen van het Kings Crosstation te Londen zijn gisterochtend twee in papier gewikkelde projectielen ontploft. Er is geen schade aangericht. In een timmermanswerkplaats vond men een brandbom. De werkloosheid in België Op 28 Januari J^droeg het aantal werkloozen in Belgis 213.962. Wacht Roosevelt weer nieuwe strijd? Louis Ludlow, afgevaardigde van Indiana, 'reeft minister Ilull een brief doen toeko men, waarin hij voorstelt dat de vlootuit- breiding gedurende twee jaar wordt gr* staakt. Tegelijkertijd heeftWilliam King, senator voor Utah, verklaard in den se naat een motie tot beperking der wape ning te zullen indienen. I Men acht het niet onmogelijk, dat door ezp eianr,«„ -- cUrjifi over de - zal "VU lilt. I UIJ llluf^t/llj n, U" deze stappen een nieuwe strijd over buitenlandsche politiek van Roosevelt ontstaan. Overstroomingen In Transvaal. I" westen van Transvaal heeft een or.gekcu1 zware regenval uitgebreide overstroomde gen tot gevolg gehad. Een aantal inboor lingen zijn verdronken. Het spoorwegverkeer tusschen Jo'ia" nesburg en Lourenco Marqués is 8 stremd. Versterking van Panamakanaal-zone. „New Yoric Times" meldt uit BalboW bet Panamakanaal, dat tien Douglas-10"' menwerpers de luchtbases van AlbrooK France-Fields zijn komen versterken, "azzia onder Poolsche joden. Be P0'1 °.en raz7-ia ondernomen in Joodss café s in Warschau. Een honderdtal P sonen.werd gearresteerd wegens il'€® I politieke activiteit.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2