Tl Franco's vlag wappert te Perthus r Veel nieuwe gezichten in het Bondselftal EN DE I I ¥IHü©IQ>IN N.S.B. bewerkt Neder landers in het buitenland „Steun is geen recht" Radioprogramma I EDGAR RICE j BURROUGHS Miaja onderhandelt niet met Burgos Tweede Kamer Toegang van politie op vergaderingen den oever. watervliegtuig heeft pech- i'npiln 3—3.70. grove 4.30—5, stek 0.60—0.80, DOOR 97. Vast besloten liever te sterven dan weer ge- vangen genomen te worden, wachtten Tarzan, Helen en Herkoef de aanvan van de ptomen af. Een van de creaturen hief zijn drietand om- hoog, dat was het teken voor de aanval. De •1 anderen verdeelden zich om de ongelukkige gevangenen. Een diep gegrom, de instinctieve kreet van een vechtend dier klonk uit de helm van Tarzan. Zijn drietand schoot uit. Hij stak het wapen in het lichaam van een der ptomen, wien Helen de drietand uit de hand had ge rukt. Ook Herkoet wel weldra slaags geraakt met een van de aanvallers. Helen stond dapper naast haar vrienden. Nu de strijd werkelijk be gonnen was, kwam een vreemde kalmte over haar. Haar gymnastische training, haar goed ont wikkelde spieren maakten het haar mogelijk stand te houden tegenover de aanval van de nijdige ptomen. Twee der vreemde wezens la gen al spoedig dood op de bodem a het Horus Meer, doch de anderen gaven geen enkel teken, dat zij de strijd wensten te beëindigen, Tarzan begreep echter het grote gevaar waarin zij drieën verkeerden, want de ptomen hadden slechts hun waterkleding te vernielen, om hen hulpeloos te doen verdrinken! Hartelijke begroeting tusschen rechtsche officieren en Fransche autoriteiten. Geen Italianen meegekomen om conflicten te vermijden. Negrin gevlucht. Nog vrij onverwacht verschenen gisteren plotseling de nationalisti sche troepen te Le Perthus, 't laatste republikeinsche toevluchtsoord bij de Fransche grenzen, waar tot voor kort de linksche regeering nog ver toefde. Zonder dat een schot werd gelost werd de rood-gouden vlag ge- heschen- De komst der Franco-mannen wekte groote opschudding in het dorp dat zooals men weet, half op Spaanschen en half op Fran- schen bodem ligt. Vele bewoners vluchtten naar de overzijde van de straat op veiligen Franschen bodem! Negrin was reeds eerder verdwenen „Zij komen" Uit Perthus wordt nader gemeld: Tien minuten voor de vlag van Franco op den grenspost werd geheschen, liepen re- geeringstroepen nog vreedzaam, zooals de vorige dagen, in de hoofdstraat van Perthus Plotseling ontstond in het plaatsje een pa niekstemming. Men hoorde slechts: „zij ko men". Men verwijderde zich zoo snel moge lijk. Vrachtwagens versnelden hun gang. Bijna tezelfdertijd, aldus Havas, werden al le deuren der huizen in het Spaansche deel van het dorp geopend en kwamen de bewo ners met sinds drie dagen klaar gezette baal tjes voor den dag. De wanorde duurde slechts kort. Afdeelingen van de mobiele garde drongen de vluchtelingen terug, ter wijl militairen zich met het gezicht naar hel Spaansche grondgebied opstelden. Eenige minuten later kwamen de eerste manschap-, pen van het rechtsche leger aan. Daarna kwamen officieren van Franco in gezelschap der Fransche autoriteiten de gmnslijn vaststellen. De begroeting der rechtsche officieren en Fransche autoriteiten is zeer hartelijk ge weest. De eersten riepen: „Leve Frankrijk" en drukten de Franschen de hand. De solda ten riepen: „Franschen en Spanjaarden zijn broeders". Franco heeft er voor gezorgd, dat geen Italianen bij de bezetting van Le Perthus aanwezig waren. Twee tegenspraken. Twee berichten van gisteren worden ca tegorisch tegengesproken. Kolonel Riano, Aide de Camp van het militaire huis van Azana heeft het bericht onwaar genoemd, volgens hetwelk het militaire huis van den president der republiek uit Perpignan naar Hendaye zou zijn vertrokken en zich naar het Fransche gebied had begeven. Alle mi litaire attachés bevinden zich in Perpignan of omgeving. Generaal Miaja, heeft officieel tegengesproken, dat de buitenland- sche berichten juist zouden zijn, vol gens welke hij er in zou hebben toe gestemd te onderhandelen met gene raal Franco. De generaal is benoemd tot opperbevel hebber van de republikeinsche strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht. En wat nu? Volgens niet bevestigde geruchten zouden de rechtschen na een stoutmoedige manoeu- WiefAMUien KAERS DE BRUYKER WINNEN TE KOPENHAGEN. Het Belgische koppel Kaers—De Bruycker is in de Zesdaagsche van Kopenhagen als eerste geëindigd, zonder ronden, maar met puntenvoorsnrong op de Denen Grundahl— Stieler en onze landgenooten Slaats—Pel- lenaars. Wals en Falck Hansen werden vier de op één ronde. Boeyen en Christensen zes de op drie ronden. GENERAAL MIAJA. vre tusschen Figueras en la Junquera 35.000 man regeeringstroepen hebben kun nen omsingelen. Na de thans duidelijke totale nederlaag der republikeinen, rijst meer dan ooit de vraag; Wat nu? Waar Negrin zich na zijn vlucht uit Le Perthus bevindt, weet men niet. Men verwacht dat de repuldikeinsche regeering toch wel naar Centraal Spanje zal gaan, om dat dit noodig is voor het voeren der vre desonderhandelingen. Wat zullen deze bren gen? Het standpunt van Negrin en zijn aanhan gers is bekend; zij willen den strijd in de centrale zone voortzetten, tenzij Franco zich wil verbinden om mede te werken tot het houden van algemeene verkiezingen. Deze weigert dat zeer beslist. De vraag is hoeveel politieke persoonlijkheden Negrin zullen vol gen. Uaei&aZ Gebroeders De Harder op den linkervleugel Bas Pauwe en van Heel vervangen. OEFENWEDSTRIJD TEGEN WATFORD. De Keuze Commissie van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbalbond heeft het Nederlandsch Bondselftal, dat op Woensdag 15 Februari te Rotterdam tegen de Engelsche derde divisie club Watford een oefenwed strijd speelt, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenhove (D. W. S.) Midden: Stam ((V.U.C-), Anderiesen (Ajax) en Bool (H.V.V.) Voor; Draeger (D.W.S.), Lenstra (Heeren veen), van 'Spaandonck (Neptunus); de Boer (K.F.C.), C. de Harder (VUC) B. de Harder (VUC). Het ligt in de bedoeling, dat van Spaan- donck in de eerste helft uitkomt, de Boer na de pauze als midvoor fungeert. Al moet dit Bondselftal als een voorloopig Nederlandsch elftal worden beschouwd, uit de samenstelling valt wel op te maken, dat ons nieuwe nationale team weinig overeen komst met het oude zal vertoonen. Het is moeilijk te zeggen, hoe het elftal, dat nu is opgesteld zal voldoen. De spelers zijn voor ons geen onbekend°n en staan zonder twijfel allen hun mannetje. Het is echter de vraag, of zij met elkaar zullen kunnen opschieten, hoe lang het duurt, dat het juis te teamverband is gevonden. Men zal straks dan ook niet te vlug met zijn oordeel klaar moeten staan. Tntusschen moeten wij er onzen spijt over uitspreken, dat geen sterkere tegenstander tegen onze jongens in het veld komt. Engel sche derde klassers zijn voor hen wel wat al te lichte kost. Wellicht heeft men echter moedwillig een zwakkere tegenpartij uitge- noodigd, om de Bondselftallers des te meer gelegenheid te geven zich gauwer op elkaar in te spelen. Wij zouden er evenwel nu reeds voor wil len waarschuwen bij een goed resultaat, niet al te optimistisch te zijn. Dit kan slechts tot teleurstellingen leiden I Daarom: verscherpte wet op het vereenigings- en vergaderings- recht. De Tweede Kamer is gistermiddag niet ge reed gekomen met de behandeling van de wijziging van de wet op het recht van ver- eeniging en vergadering. In eersten termijn hebben de heeren Truijen (r.k.) en de Geer (c.h.) het woord gevoerd, die weliswaar critiek op details hebben doch in het algemeen met het ontwerp instem men. Minister Goseling, die de sprekers beant woordt, meent, te kunnen constateeren dat over de hoofdlijnen van het ontwerp vrijwel algemeene instemming bestaat, al zijn er dan ook tal van bezwaren op onderdeelen. Het ontwerp verdedigend, zegt spr. dat het niet moet kunnen gebeuren, dat bepaalde groepen hun werkzaamheden in het buiten land uitstrekken, b.v. de N.S.B. werkt met een blaadje onder de Nederlanders in het buitenland. Een levendige discussie volgt en verder amendementen en nog eens amendementen. De heer Donker (s.d.) verdedigt ze bij se ries. De kamer heeft nu de artikelen 3 en 4 van de wet afgehandeld. Minister Goseling heeft een aantal amendementen van den heer Donker overgenomen, Daardoor is in de wet opgenomen, dat vereenigingen. welker feitelijke werkzaamheid gericht is op verbo den handelingen (in het ontwerp stond eerst „teweegbrengt") verboden kunnen worden verklaard. Voorts is de openbare behande ling van het declaratoire geding in de wet vastgelegd. De heer Donker krijgt echter niet zijn zin inzake zijn amendementen betreffen de de activiteit van Nederlandsche politieke vereenigingen in het buitenland en betref fende de deelneming van vreemdelingen aan Nederlandsche politieke partijen. Het ont werp blijft op het punt ongewijzigd, d.w.z. de verboden blijven gehandhaafd. Een amendement van den heer Wendelaar over de competentie der rechtbanken wordt verworpen. N.S-B. vreest inquisitie. Vóór de vergadering sluit wordt den heer Rost van Tonningen (N.S.B.) nog door voor zitter het woord ontnomen. Do heer Rost spreekt nl., na opgemerkt te hebben dat we hier inquisitoriale methoden naderen, over „rechtsverkrachting door 's ministers leermeesters in Oostenrijk" en kan een zin die begint met de woorden „Bij elk fatsoen lijk mensch..." niet afmaken. Even later interrumpeert deze nat.-soc. af gevaardigde weer, doch wordt door den voorzittershamer tot de orde geroepen. Dinsdag wordt de behandeling over het gisteren besproken onderwerp voortgezet. Nieuwe wijziging op de wet in zake het recht van Vereeniging en vergadering voorgesteld. Er is een nieuwe nota van wijziging ver schenen betreffende het wetsontwerp tot wij ziging' van de wet betreffende het recht van vereeniging en vergadering. In het ontwerp van wet wordt nl. de vol gende wijziging gebracht: In artikel VIII wordt het eerst lid van het voorgestelde artikel 19 gelezen als vclgt: „De politie heeft vrijen toegang: 1. tot alle openbare vergaderingen, 2. in dien het belang der onenbare orde dat be paaldelijk vordert: tot niet- openbare ver gaderingen van meer dan 10 personen, uit sluitend of mede door vreemdelingen bij gewoond." Maatreqelen noodzakelijk qcacht teqen het werkweiqeren door steuntrekkenden. Het schijnt meermalen voor te komen, dat steuntrekkenden weigeren aangeboden werk aan te nemen, omdat zij daardoor slechts weinig aan inkomsten zouden vooruitgaan aldus lezen wij in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. In dit verband wordt er in dit verslag op gewezen, dat steun niet kan worden be schouwd als een verkregen recht, doch uit sluitend als een voorziening in de behoefte van levensonderhoud en derhalve maatrege len gewenscht zijn. ten einde uitwassen, als de evenbedoelde, zooveel mogelijk te voor komen, ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939. Hilversum I. 1875 en 301.5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramafoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Orgelspel. (Ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Pianovoordracht. 2.45 Residentie-orkest. 3.00 Reportage. 3.304.00 en 4.05 Residentie-orkest. 5.30 Filmland 6.00 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Uit de Rode Jeugdbeweging. 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Lezing „Nederlanders in Amerika", 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest en soliste. 9.00 Vocaal concert met pianobegeleiding. 9.15 En nu... Oké! 10.30 Berichten ANP. 10.35 Schuldig of onschuldig? 11.05 Esmeralda. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gamofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. (4.45—5.00 Gramofoonmuz.) 5.30 Causerie „10 jaar Vaticaanstad". 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Zuid-Afrikaansche let terkunde. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 KRO—orkest, KRO-Melodisten, KRO-Boys en solisten. (10.0010.10 Voordracht). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. JULIANADORP JAARVERGADERING „STAATSPEN SIOEN" Belanqstellinq moet qrooter worden. Woensdagvond hield de plaatselijke af- deeling van „Staatspensioen" haar eerste jaarvergadering in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. Aanwezig waren 13 personen. De voorzitter de heer G. Kuiper opende deze bijeenkomst en vond het betreurenswaardig dat op deze eerste jaarvergadering zoo weinig leden aanwe zig zijn. Er is al een behoorlijk aantal le den en hij vertrouwt, dat het nog meer zal aangroeien. De notulen worden door den Secretaris, den heer H. Hardebol gelézen en vastge steld. Daarna volgt het Jaarverslag over 1938 van den secretaris. Hieruit kunnen wij vermelden, dat het ledental dat bij de oprichting 32 bedroeg, thans reeds 70 leden bedraagt. De propa- ganda-auto kwam gepasseerden zomer ook hier. maar sorteerde jammer genoeg, geen effect. Den secretaris wortd dank gezegd voor zijn overzicht over het eerste jaar. Een propaganda avond zal niet voor aan staanden herfst worden gehouden. Onze afdeeling zal weer met de helft van het aantal leden, aan maandbladen, zien rond te komen. De rekening van den penningmeester den heer G. Gortzak was door C. P. in 't Veld en F. M. van der Wonde nagezien en in orde bevonden. Deze I sloot met een voordeelig saldo van f 40.10 Bij de Bestuursverkiezing worden de af tredende heeren P. Veeter, G. Kuiper, en K. Wiinsma herkozen. Tot kascommissie worden benoemd de heeren C. Kosenaar en P. Bakker Gz. Tot afgevaardigde naar Bonds- en Federa- tievergadcring wordt benoemd G. Kuiper en als plaatsvervanger Zw. van der Woude Bi] de rondvraag wordt do aandacht op le ledenwerving gevestigd. Tiet huisbezoek 'S daaivoor een probaat middel' vm.rn CaiiCle huishoudelijke besprekingen, wordt de vergadering gesloten. RAADSLIDMAATSCHAP AANGENOMEN. In de vacature van Raadslid, door het ver rek van den heer Steenlage. en door het heer TTth Z-",n,er. benoeming door den kfaard dé h f' ls thans gekozen ver klaard, de heer K. van Buuren. wonende aan de Kortevhet alhier. Genoemde heer neemt zitting voor de S.D.A.P. en heefi zijne benoeming aangenomen. ANNA PAULOWNA Bouwvergunningen. B. en W. verleenden vergunning aan G. Landman voor den bouw van een berg plaats aan den Stoomweg en aan het Hoofd van den Rijksgebouwendienst voor het plaat sen van stcencn telefoongebouwen in de Be- nedenbuurt en aan de Zandvaart. In Veerburg had de verkoop bij Inzet plaats van een boerenhuis met schuren, erf, bouw- en bloembollenland, gelegen aan den Stoomweg, eigendom van den heer J. Nuij, te zamen groot 6.96.71 II.A.en 1.30.46 II.A. weiland, eigendom van den Staat. De inzetten bedroegen: perc. I, huis mei erf, enz., 40 A., f 2025.perceel 2, bouw* land, 1.41.40 H.A., f 1696.80; perc. 3, bouw land 1.32.11 H.A. f 163S.16; perc. 4, bouw land, 31.30 A., f 287.96; perc. 5, bouwland, 1.58.II.A., f 1779.92; perc. 6, bouwland, 1.93.90 H.A., f 1134.86, samen 6.96.71 H.A., f 8862.70. Eigendom Staat 1.30.46 H.A., f 861.03. Totaal 8.27.17 II.A., f 9723.73. Loop der bevolking. Ingckomeji: P. W. G. H. Keulen van Wie- ringen, mej. M. A. Halfweg van Wieringen, mej. M. Veenstra van Den Helder, H. G, van Drie en gez. van Zijpe, mej. A. Bak ker van Nieuwe Niedorp, J. M. Hendriks van Den Helder, mej. C. Korver van Wog- num, mej. T. Hollander van Wieringen, J. C. van Dijk en echt. van Uden. Vertrokken: J. Kreijger naar Amsterdam, K. Raven naar Callantsoog, C. Blaauboer naar Alkmaar. Burgerlijke Stand. Geboren: Jphanna Maria, dochter van P. C. Pijnacker en P. A. Oudcjans; Johanna Margaretha Korstiana en Catharina Apolo- nia, dochters van S. Wilms en A. C. Brink man; Martinus, zoon van C. Hooimeijer en M. van Bostelcn; Johanna Helena Maria, dochter van L. F. Schlaman en H. M. Sta ring; Francina Maria, dochter van J. Plag- meijer en M. E. Wiggers. Politie. Gevonden: rijwielplaatje, duimstok, ge haakt kleedje. Verloren: rijwielplaatje, enveloppe met quitanties. BREEZAND. Uitslag van den schaakwedstrijd, tusschen P.K.C. en Schaakmat III. P. Suvkerland—Boxmeer R. DirksHerderschee P. BlaauboerBais T. v. d. GulikFransen F. DirksMuller N. GlasbergenBos J. Glasbergen—Meier Schaken. gespeeld 1-0 0-1 i/>—'/a 1-0 0-1 1-0 0-1 3V2-3V2 WIERINGEN Personalia. Naar wij vernemen is het thans definitief dat de heer Netelenbos, opzichter bij de Ge- niewerken alhier, per 1 Maart a.s. in de zelfde functie wordt overgeplaatst naar Haarlem. Gistermiddag geraakte van het watervlieg-" tuig G 6, vermoedelijk doordat de machine te hard op het water neerkwam, het lan dingsgestel defect. Het vliegtuig bevond zich toen ter hoogte van het monument op den afsluitdijk. Daar het onverantwoor delijk geacht werd wederom de lucht in te gaan, is het vliegtuia taxiënde de haven van Den Oever binnengeloopcn alwaar het gemeerd werd. Het vliegtuig trok vrij veel belangstelling bii het publiek. HELDERSCIIE EIERVEILING, 9 Febr. Aangevoerd; 24218 kipeieren: 52—54 Kg- 55—57 Kg. 2.80—3.30, 58—60 Kg- 3— 3.40 61—63 Kg. 3—3.60. 65—67 Kg. 3.30—3.90, eeS?*I®ren 3-3.60 h°r 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 9 Febr. Aangevoerd; 45.000 kipcicren 3.10-3.50, per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Febr. Aanvoer: 16000 kg. uien 410—520: drielin- ?,c" 310—370; grove 370—440; stek 0.60—10.90: -~n i g-,0°on 350—410; kleine peen 1601'® revf' ^r0tpn ^0nn kg. '•n0,lc 690; 51 duizend eele kool 4—620; 6j000 Kg ,v'tto kool 330—440 BROEK OP LANGENDIJK, 10 Febr. Aanvoer: 6500 Kg. uien 4.40—5.10. drie- 170 L-P^n 3.803.90. kleine peen tW- 7 K- kroten 2 40—3 60 31.000 h, roode k°°i 4.606.90, 10 000 Kg. gele kool 34.000T< g. D. witte kool 44.00. NOORDRCHARWDTTDE. 10 Febr. 1 ion 410 -520; drielingent—450; grove 4-r tan^rVo 310—4; kroten 1504. roode koo ar,o ^e,e kool 480—620; d. witte kool ,560 41o. De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8