SCHUDT UW LEVER WAKKER De broodoorlog in onze stad ERFTEHEUER1 TABAK ifóadjnieiuvj Reacties van onze abonné's DINSDAG 14 FEBRUARI A.S. GESLOTEN ZIJN van 12 uur tot 3 uur. Fa.M. Klercq&Zn. fllaiinefóAicMeiz Avonturen op den zeebodem Maandag 13 Februari 1939 Tweede Blad Gemberkluiten 35 ct. Ontbijtkoek 18 ct. Fa. GEBR. PRONK In verband met de begrafenis van een lid van ons personeel zal onze zaak Nieuwe Lagere School aan de Javastraat Aanvullingsagenda Gemeenteraad Das Lied von der Glocke Tijdelijke gebouwen voor de Zeevaartschool De griep in het land. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Van eiken oorlog kunnen wij constateeren dat motieven en beweegredenen, welke tot den oorlog aanleiding gaven, vaak in het duister blijven gehuld, doch dat elke oorlog- - voerende meent het recht aan zijn zijde te hebben. Eén ding is echter altijd buiten allen twijfel verheven: er is geen oorlog zonder slachtoffers. Die slachtoffers zijn reeds in ons blad genoemd, ook door den man, die den brood- strijd ontketende: het zijn de kleine bakkers, de menschen zonder voldoende kapitaal reserves, die onmogelijk tegen (of onder) kostprijs kunnen leveren zonder te gronde te gaan. Er is echter nog een andere groep, welke van den broodoorlog heu slachtoffer dreigt te worden: namelijk de groote groep van bak kersknechts, waarvan sommigen nu reeds de aanzegging kregen dat tijdens den brood oorlog hun salaris zal worden gehalveerd. Ook hier zijn de slachtoffers menschen zon der voldoende als regel zelfs zonder eenige kapitaalreserve. Als wij nu aan deze aanstaande slacht offers denken, dan moeten wij ons allen hierop bezinnen: of wij, ingezetenen van Den Helder, ons voor dezen oorlog zullen laten gebruiken. Blijkens het besluit der gezamenlijke bak kerspatroons zijn deze zóó overtuigd van het egoïsme van hun medemenschen, dat zij alleen rekening hielden met de mogelijkheid dat iedereen zijn bakker zou bedanken, als deze niet dezelfde prijzen berekent als „De Volharding". Ik geloof: ten onrechte. Als wij denken aan het Koninklijk woord dat wij nog maar kortgeleden beluisterden en dat zulk een ernstig beroep deed op het Ne- derlandsche volk om gezamenlijk elkanders lasten te dragen en de nooden van den naaste te verlichten; als wij sympathiseeren met de doelstelling van den Bond Zonder Naam om de wereld, te beginnen met onszelf, te verbeteren, het welk niet kan geschieden als wij onzen naaste in koelen bloede laten verkommeren; als wij ons vereenigen met het streven van de Oxfordgroep of buigen voor het gebod: Hebt uw naaste lief als uzelf; als wij deelnemen aan den strijd voor eigen lotsverbetering in een vakvereeniging; wel, dan weigeren wij om mede oorzaak te Zijn van het verkorten van het loon van onzen naaste; dan weigeren wij om verantwoordelijkheid te aanvaarden voor den ondergang van den kleinen bakker, die zich in zijn klein bedrijf maar ternauwernood kan staande houden. Welnu, dan past hier een beroep op uw ge meenschapsgevoel. Laten wij, ingezetenen van Den Helder, gemeenschappelijk weigeren om, ter wille van eenig geldelijk voordeel, ons in dezen strijd te laten meesleepen en gemeenschappelijk den ouden broodprijs blijven doorbetalen, totdat de strijd is beëindigd. En laat ons daarmede niet wachten totdat onze buurman of onze buurvrouw het ook doet, maar allen beginnen met onszelf. MEINEMA. Geachte Redactie, 't Is zeer zeker van een alg. belang, dat er Van verschillende zijden, over b.g. onderwerp, critiek naar voren wordt gebracht en het is daarom verheugend, daarover ingezonden stukken in uw blad te zien geplaatst. Het zij mij vergund, over dit zeer moeilijk pro bleem, ook door middel van uw blad, eenige beschouwingen daaraan te wijden. Wanneer ik dan spreek van een moeilijk probleem, dan bestaat dit zeker hier in, dat, wanneer men hierover een zuiver objectieve beschouwing Wil geven, dus vrij van vooringenomenheid, geesten wakker roept, welke een verkeerde conclusie zullen trekken, uit hetgeen hier volgt. Ik zeg dit, om rede het probleem een maatschappelijk verschijnsel is, vandaag bij de slagers, morgen bij de bakkers enz., enz. Met andere woorden: de strijd om het bestaan. En dus, hij of zij, welke dien strijd meenen te moeten voeren, daartoe genoodzaakt zijn. En juist dit, lijkt mij in b.g. geval, niet nood zakelijk! Wanneer de N.V. „De Volharding", in staat is, jaarlijks 7% aan haar afnemers te kunnen uitkeeren, dan zal het met die noodzakelijkheid wel los loopen. Maar dit ar gument, geldt ook voor de overige bakkers bedrijven, al geschiedt zulks in andere emo lumenten. Laat ik het consequenter naar voren brengen. Het bakkersbedrijf ontpopt zich zelve tot heden, in een tamelijk winst gevend bedrijf. Ik constateer dit, uit de thans geldende broodprijzen en de verlagingen. Wanneer men een waterbrood van 17 ct. thans kan en gaat verkoopen voor 11 ct., dan wordt dit daardoor voldoende bewezen. En dan wordt het reeds gepubliceerde argument: „dat het product thans beneden kostprijs zal worden verkocht", nu maar niet voetstoots aangenomen. Niemand kan van zijn verlies leven, ook de bakkerspatroons niet. En dat, Wanneer de strijd lang duurt, slachtoffers zullen vallen, is helaas aannemelijk. In de eerste plaats de minst kapitaalkrachtige. Toch is er mijn inziens een weg, om het boofd te kunnen bieden aan dezen strijd, mitseen krachtige soldariteit van de overige bakers. Wanneer wij het argument van de N.V. „De Volharding" nagaan, n.m.: dat zij in staat is, tot prijsverlaging over te gaan en wel, door nieuwe machines en ïn- koopen in het groot, dan vraag ik mij af, is dat dan voor de overige bakkers uitgesloten Is de omzet van de „Volharding" in Amster dam, Alkmaar en Den Helder, tezamen groo- Tel. 284 Keizerstraat 126 ter dan de omzet van de overige bakkers in Den Helder? Dit komt mij onwaarschijnlijk voor. Wanneer ik dan spreek, over de moge lijkheid van den anderen weg, dan is deze: het in het leven roepen van een Centraal inkoopbureau. Natuurlijk is dit niet met een handomdraai klaar, maar te verwezenlijken is het. 't Is zelfs de eenige weg voor een zuivere distributie. Maar... en daar hebben wij het alweer, ik vrees de solidariteit onderling en toch is dit de eerste eisch, ter voorkoming dat er slachtoffers zullen vallen. Nu zal men mij wijzen op de reeds gehouden alg. verga dering der bakkerspatroons, waarin met alg. stemmen, de solidariteit naar voren kwam. Momenteel kon men daar geen ander stand punt innemen, al vind ik de genomen maat regel noodlottig. De tijd zal dit leeren. Geachte redactie, ik zou dit probleem nog meer uit voeriger kunnen behandelen, doch volsta hier mede. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger Den Helder 13 Februari 1939. Van redactiewege bekort. Geachte Redactie, vergun mij voor het onderstaande een plaatsje in Uw blad. In Uw nummer van Zaterdag j.1. hebben wij eenige ingezonden stukken kunnen lezen over den Broodoorlog, die in enze stad een aan vang heeft genomen. De meeningen, daarin vertolkt, laten ons zien, dat deze ongelijke strijd jammerlijke gevolgen met zich zal brengen voor wat de kleine bakkers en werk nemers aangaat. Anderzijds wordt betoogd de wenschelijkheid, dat de levensstandaard in vergelijking met andere plaatsen van ons land, hier in Den Helder omlaag moet. "bok daarin schuilt een waarheid, er zijn verscheidene levensbenoodigdheden, die tot de rechtstreek- sche behoeften van elk mensch behooren, waar wij hier veel te veel voor moeten betalen. Het is hier niet de plaats een juiste opgave te geven, waar al die prijsverschillen in bestaan, doch dat weten onze zakenlieden zelf veel te goed en deze moeten het „motto" (In Den Helder wonen, in Den Helder koopen) zelf weten te bevorderen, en die mogelijkheid permanent bestendigen. En nu de broodstrijd. In vele arbeiders gezinnen, vooral zij, die met een schamel weekgeld, of onze werkloozen, juichen deze verlaging toe, wat het levenspeil betreft, doch velen voelen gelijkertijd de ongelijkheid van den komenden strijd, die het leger der laatst genoemden zal vergrooten, en het levenspeil der bakkersgezellen door loonsverlaging doet dalen. Is dat" alles noodig? Had door onderling overleg de prijs niet iets omlaag gebracht kunnen worden Iedereen gevoelt, dat een bakkerspatroon, gezien zijn bedrijf, de sociale zorg voor zijn personeel, zware offers heeft te brengen, dat alles tezamen laat de prijsver laging van een brood met 6 cent per stuk niet toe. Steun daarom in de eerste plaats uw kleine bakkerspatroons ter plaatse, help hun, opdat ontslag en loonsverlaging aan hun personeel althans voorloopig geen feit worde. Redactie, U vriendelijk dank zeggend voor de plaatsing, U. dw. dienaar, J. GROENENDIJK. Van redactiewege bekort. Red. Held. Crt. Met belangstelling heb ik in Uw blad het onderhoud gelezen met den heer Bruin betref fende den „Broodoorlog". Ik vraag mij af, of dit nu het resultaat is, in onze stad, van de radiorede van Onze Geëerbiedigde Koningin over de Geestelijke en Moreele Herbewapening waarin Zij ons aanmaant. Elkanders lasten te dragen. Er spreekt uit dit onderhoud niets dan zuiver egoïsme en halen wat er te halen valt, ten koste van zoovele zaken en de daarbij behoorende gezinnen. Wij zijn allen gesteld op prijsvermindering maar dan gebaseerd op eerlijke concurrentie. Daar het mij als huismoeder dagelijks voor deel zal brengen kan toch de manier waarop dit geschiedt mij en met mij vele anderen mijn sympathie niet hebben. J. VOS. BROODPRIJZEN ENGROENTEN Lezers die schryven. Naar aanleidmg van het ingezonden stukje van den heer T. M. v. d. Putte, wilde ik het niet hebben over brood of visch, daar dat mijn branche niet is, dus waar ik ook geen oor deel over kan vellen of het dan wel of niet te duur is, doch genoemde heer verklaart eveneens, dat het hoog tijd is, dat ook Den Helder eens mee gaat in verlaging der prij zen, o.a. van groenten. Toch werkelijk jammer is het, dat genoem de heer zoo slecht op de hoogte is met de werkelijkheid, want door de dagelijks ver schijnende marktberichten, had hij toch beter op de hoogte kunnen zijn. Als U b.v. leest (zie H. C. 11 Febr.) veiling Broek op Lange- dijk savoie kool per 100 kilo van 4.30 tot 6.30, wil dit zeggen dat 1 kilo gele kool kost van 4Vio tot 6'/io ct. per kilo, dan ligt ze nog op de Langedijk, komt bij: commissie, vracht, laadloon plus eventueel kisthuur. Koopt nu eens een gele kool en gaat U dan eens na wat u dan wel per kilo betaalt. Als u dan ook nog eens na wil rekenen wat voor te hoogen prijs wordt berekend van boerenkool, j.1. Dinsdag bracht de boerenkool per kist van 8 kilo van 168 tot 190 de kist op, en gaat u dan eens na als ten hoogste is gemaakt tot 28 ct. per kilo, dan moet u nog maar geen rekening houden met verlies van gewicht of eventueel overschot. Vrijdag werd geveild van 142 tot 163. Veel meer zouden wij er nog over kunnen schrijven, doch ik vind het noodeloos, dezen raad wilden wij u wel geven, wilt u meer be wijzen, het bestuur van onderstaande ver- eeniging wil ze u zeer gaarne verstrekken, neemt u een dagje vrij en komt u eens op de Heldersche Groentenveiling een kijkje nemen, wij zijn u ten alle tijde ten dienste. Doch beter zou het nog zijn, als u zich ver voegde bij de plaatselijke autoriteiten, met het verzoek prijsregelend te willen optreden, van harte zou dit worden toegejuicht door den Groentenhandel in het algemeen, mogelijk kregen zij dan ook een menswaardig bestaan, want trots die hooge prijzen, is het winst percentage van dien aard, dat reeds enkele van onze collega's de werkverschaffing heb ben moeten opzoeken, dus voor de vele uren werkprestatie, dikwijls met het gehele huis gezin, nog geen mogelijkheid om staande te blijven. Schrijft daarom wat werkelijkheid is, doch niet alleen als ge zooiets denkt, want de hooge prijzen zijn te wijten aan: ten eerste misoogst, sla- en snijboonen (droogte); ten 2e door de j.1. plaats gehad hebbende vorst periode, waardoor alle nog te velde staande gewassen zijn vernietigd, vele winter voor raden welke zóó van de vorst hebben geleden dat een groot percentage is bedorven, en zelfs de in de warenhuizen staande gewassen zijn niet gedeeltelijk doch totaal vernietigd, en als besluit moet ik u nog mededeelen dat het voorjaar verre van goedkoop zal zijn, als u naagaat dat anders de bloemkoolplanten 35 ct. per 100 kosten en dat er nu aangeboden wordt voor 7.20 per 100 stuks. Dus jammerlijk een schrale troost voor de cliëntèle doch nog meer voor den tuinder en den groentenhandel. Namens het bestuur der Kleinhandelaren Ver. „Ons Belang" 'S. MAKELAAR, Voorzitter. A. DUINKER, Secretaris. B. en W. vragen een crediet van 84.550 voor een school met 7 klassen. In de raadsvergadering van 18 Juli 1938 werd o.m. besloten tot vermeerdering, met in gang van 1 September 1938, van het aantal scholen voor lager onderwijs, in dien zin, dat de school, in afwachting van de stichting van een nieuw gebouw, voorloopig zou worden ondergebracht in een tweetal lokalen van het schoolgebouw aan de Herzogstraat, waarin mede school 8 is gehuisvest. Door Gedepu teerde Staten dezer provincie is aan dit besluit op 10 Augustus 1938 goedkeuring verleend. Naar de meening van B. en W. moet aan een gebouw met 7 lokalen voor het gewoon lager onderwijs verre de voorkeur worden gegeven boven een met 6 lokalen, al zal een zoodanig gebouw ook eenigszins duur der zijn. Een reservelokaal bij een school is van groote beteekenis, en te meer nu de schoolbevolking toeneemt, omdat een zoo danig lokaal de bouw van een tweede nieu we school nog gedurende een jaar kan verschuiven. Ook aan de scholen aan de Herzogstraat en Tuindorp zyn destijds reservelokalen gebouwd en dat dit juist is geweest, is nu wel gebleken, omdat an ders de leerlingen van de verschillende scholen in 1938 niet in de bestaande ge bouwen ondergebracht hadden kunnen worden. De kosten voor de thans te bouwen school voor gewoon lager onderwijs worden, met in begrip van die van den inventaris en den grond, alsmede van het aandeel in de alge- meene bedrijfskosten, door den directeur van gemeentewerken geraamd op 84.550. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de bouwkosten in 40 jaren af te schrijven. B. en W. willen de nieuwe school voor open baar gewoon lager onderwijs bouwen op een terrein, gelegen aan de Javastraathoek Ma- doerastraat. Het College verzoekt den Raad daartoe te besluiten en de benoodigde gelden beschikbaar te willen stellen. Dierenleven in de zee. Een vol Rialto-theater heeft Zaterdag middag genoten van een film die een zeld zaam beeld gegeven heeft van het won dere leven op den zeebodem. Deze interessante filmvertooningen zijn mogelijk door een royaal gebaar van den heer Van Twisk, die zijn theater gratis beschikbaar stelt aan het bestuur van het Natuur Historisch Museum. Het was de heer Nijkamp, die dat aan het begin van den middag meedeelde en die tevens bekend maakte, dat door een vertraging in de komst van den inleider van de film, de heer W. H. Wolf, directeur van de cinematografi sche Volksuniversiteit, te Amsterdam, vooraf eenige teekenfilmpjes zouden worden gedraaid. Ook al een vriendelijkheid van den heer Van Twisk. Vooral het talrijke jeugdige publiek wist dit te waardeeren en de ouderen genoten mee van de avonturen van Mickey Mouse. Na dit genoeglijk intermezzo werden we mee gevoerd naar het hart van de zee. Het zijn de gebr. Williamson, die ruim 20 jaar geleden met het filmen onder water begonnen. Aanvankelijk bouwden zij een toestel, dat zij in de diepte neerlieten en dat daar automatisch afliep en opnamen maakt. Eerst 8 jaar geleden gingen zij voor het eerst zelf naar beneden. De op namen waren toe nog zeer onvolmaakt. Een van de broers, John Williamson, con strueerde een enorme harmonica aan den on derkant waarvan een soort klok met glazen voorwand, vanwaar men een goed uitzicht had op (je omgeving. Een sterke schijnwerper zorg de voor verlichting tot in verren omtrek. Op deze wijze heeft men een serie hoogst interessante beelden gekregen, een documen taire film die behalve dat zij een prachtig beeld geeft van dat geheimzinnige leven in de zee, een film vol actie en spanning is. We zien het leven van de visschen, de groote verscheidenheid van soorten, de scholen van duizenden, die zich tusschen de donkere rots spleten, tusschen het wuivende zeewier en langs de waaierkoralen snel voortbewegen. We maken de jacht op walvisschen mee en het ge vecht met de haaien. We griezelen bij het wor stelen van de duikers met een poliep en onder gaan de angstige spanning als een van de dui kers in het verraderlijke drijfzand langzaam wegzinkt Maar deze sensatie is slechts bijzaak. Wat de film bedoelt en waarin zij gelukkig geslaagd is, dat is ons nader te brengen tot een wereld die tot nog toe voor ons een gesloten boek was. 't Is jammer, dat bij het vervaardigen van het filmmateriaal nog geen gebruik gemaakt kon worden van de kleurenfilm, want daardoor zou vooral de wondere schoonheid van kleuren, die men in de duistere diepte van de zeeën aantreft een nog veel schooner en boeiender beeld gegeven hebben. De film werd muzikaal goed geillustreerd. Met belangstelling zien wij de volgende film- vertooning van het Ned. Hist. Museum tege moet. De Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag, 14 Februari 1939, des namiddags 8 uur, bevat de volgende punten ter behande ling: Geloofsbrief. Onderzoek van den geloofsbrief, enz., van het benoemd verklaarde lid van den Raad, den heer K. van Buuren. Noodslachtplaats. Voorstel tot tijdelijke verlenging van de huurovereenkomst voor de noodslachtplaats. Verkoop grond. Voorstel tot verkoop van grond te Huisdui nen, aan den heer M. G. Gillesse. Zeevaartschool. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het doen verrichten en inrichten van twee houten gebouwtjes voor de Zeevaartschool. Benoeming Voorstel tot het benoemen van een hoofd van school no. 1, te Julianadorp. Voorgedragen worden: 1. de heer D. M. van Esterik, hoofd der o.l. school te Vriezenveen; 2. de heer J. Engelen, hoofd der o.l. school te Steggerda; 3. de heer G. ten Bergen, hoofd der o.l. school te Heilo. Mededeeling. Van de hoofdagenda wordt afgevoerd punt XVII: Voorstel tot het vaststellen van een rege ling voor de toelating van kweekelingen tot de scholen voor gewoon lager onderwijs. Uitvoering door „Toonkunst" op 14 Februari in Casino. Betreffende de optredende solisten volgen nog eenige critieken: De altsoliste Ans Stroink. Concert van de Stem des Volks, Concert gebouw, Amsterdam. „Algemeen Handelsblad": „Het levendigst was de voordracht van Ans Stroink, die in haar alttimbre en haar beheersebte zang een suggestieve klank wist te leggen." H. R. „De Telegraaf": „Van de solisten dient in de eerste plaats Ans Stroink genoemd. Wederom heeft zij be wezen een der beste, een der meest intelli gente zangeressen van ons land te zijn." Ned. Ver. voor hedendaagsche muziek. Concertgebouw. Strawinski's Pribaoutki. „Het Volk": „Ans Stroink, die ook in ons hoofdstedelijk muziekleven meer en meer de plaats krijgt, die haar op grond van haar uitmuntende eigenschappen toekomt, volbracht haar moei lijke opgave op meesterlijke wijze, vol zeker heid en technische beheersching." H. L. „De Tijd": „Ans Stroink was hier te bewonderen in haar voordracht en zij gaf frappante staaltjes van trefzekerheid." J. C. De tenorsolist Jan Schipper. „Vlissingsche Courant": Bach's Weihnachts- oratorium te Middelburg. „Schipper's voordracht van den Evangelist was buitengewoon goed en ook in de Aria's frappeerde hij." „Gooi- en Eemlander". Uitvoering Bachver- eeniging, 27-1-39: „De zanger verkeert in het gunstige geval, dat zijn stem aan volume blijft winnen Schipper heeft bewezen de Bachstijl te ver staan. Bovendien is zijn muzikaliteit van goe den huize. Jan Schipper heeft rich ontwik keld tot een zanger van groote kwaliteit en artisticiteit." „Algemeen Handelsblad", 28-1-39: „Anthon van der Horst met zijn medewer kenden, w.o. de tenor Jan Schipper, hebben van een en ander een indrukwekkende uitvoe ring gegeven, vol toewijding, ernst en over gave." De bas-bariton Lucien Louman. „N. Rott. Crt." (Bertus van Lier): „Lucien Louman heeft zijn groote partij in L' Enfant Prodiqué van Debussy met veel begrip en opvallend sonoor geluid bijzonder mooi vertolkt." „Alg. Handelsblad" (Herman Rutters) „L. L. was, vooral in de subtielere nuances, uitnemend van expressie. „Het Volk" (H. W. Pennaert) „L. L. heeft deze taak met eere volbracht. Hoe uitnemend wist hij het geheele werk door de juiste sfeer te treffen." „Maasbode" (Kr.): „L. L. verraste in de belangrijke bariton partij door het zuivere, ook litterair zoo uit nemend begrip van zijn voordracht. Aan Lou man is ongetwijfeld voor een groot deel het succes van deze uitvoering te danken." ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Het Rijk vraagt bijna 4000 huur. Zooals bekend, ontvangen de leerlingen van de niet door het Rijk gesubsidieerde opleiding voor le en 2e stuurlieden en die van den radio cursus reeds gedurende geruimen tijd hun lessen in het gebouw der Zeevaartschool. Dit is, sinds 1 October 1938 toen de huur van het perceel Binnenhaven 6 werd opgezegd, om dat dit gebouw geen voldoende ruimte meer bood eveneens het geval met de leerlingen van de voorbereidende klasse. Als vergoeding voor het gebruik van de school door bedoelde cursussen en als bijdrage in de kosten van schoonhouden, verlichting, verwarming, enz., betaalde de gemeente, nadat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich daarmede had vereenigd, een bedrag van 1500 per jaar, welk bedrag op de begrooting der zeevaartschool onder de ontvangsten werd opgenomen. Toen nu de voorbereidende klasse in de school werd ondergebracht, hebben B. en W. zich omtrent het bedrag van de ver goeding opnieuw tot genoemden Minister ge wend. Het gevolg hiervan is echter, dat de Minister een ander tarief voor het gebruik van de school door ongesubsidieerde cursussen in gevoerd wenscht te zien, waardoor de kosten voor de gemeente aanzienlijk zullen stijgen. Rekening houdende met de op de begrooting der zeevaartschool voor 1939 uitgetrokken posten, zouden de kosten per jaar dan bedra gen: voor de le en 2e stuurlieden rond 1274. voor de voorbereidende klasse rond 1604— voor den radiocursus rond 991— of in totaal 3869— Dan Mijnhardjes bij de hand. Doos 30 en 50 ct. Dit bedrag is zóó hoog, dat het financieel het bestaan van de ongesubsidieerde cursus sen in gevaar zou brengen. Naar de meening van B. en W. moet er dan ook naar een an dere oplossing worden omgezien. Het College heeft deze nadat door ons nog was nage gaan of één van bovenbedoelde opleidingen wellicht tijdelijk zou kunnen worden onder gebracht in het wachtlokaal der politie aan de Spoorgracht, hetgeen niet mogelijk bleek gevonden in het plaatsen van een tweetal hou ten gebouwtjes; in één daarvan kan de oplei ding voor de le en 2e stuurlieden en in de andere de voorbereidende klasse worden ge huisvest. De radiocursus moet althans voorloopig, nog in het gebouw der zeevaartschool blijven, om dat door B. en W. pogingen worden aangewend voor dezen cursus rijkssubsidie te verkrijgen. De door het College gedachte oplossing moet als een tijdelijke worden beschouwd, omdat het in het voornemen ligt in het nieuw te bouwen internaatsgebouw, waarvoor B. en W. binnenkort de noodige voorstellen hopen te kunnen doen, de noodige ruimte voor het geven van lessen te reserveeren. De gebouwtjes zouden het best kunnen worden geplaatst in den tuin van het door de gemeente gehuurde en als internaat der zee vaartschool in gebruik zijnde gebouw aan de Buitenhaven no. 24. De noodige vergunning daarvoor zal worden aangevraagd. Volgens de door den directeur van gemeen tewerken ingezonden en voor U bij de stukken ter inzage gelegde kostenraming, wordt de hiermede gepaard gaande uitgaaf, met inbe grip van die voor den aankoop .van banken, kachels, borden, tafels, stoelen, enz., alsmede die van toezicht en het aandeel in de alge- meene bedrijfskosten, geraamd op 2500, welk bedrag naar de meening van B. en W. in drie jaren kan worden afgeschreven. Bij de beoordeeling van dit bedrag moet niet uit het oog worden verloren, dat de aan te koopen banken, kachels, stoelen, lampen en wasch- bakken, na het eventueel onderbrengen van de opleidingen in het internaatsgebouw, weder elders kunnen worden gebruikt, hetgeen na tuurlijk met de houten gebouwtjes eveneens het geval is. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor aldus te besluiten. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor surnumerair der belastingen zyn ge slaagd onze stadgenootenJ. G. Kottman en B. Stasse, respectievelijk voor invoerrechten en accijnzen en registratie en domeinen. De luitenant ter zee le kl. jhr. G. A. Berg, thans ter beschikking, is bestemd voor dien sten in Nederlandsch-Indië. Hij zal daartoe 15 Februari per m.s. „Baloeran" derwaarts vertrekken. De luitenant ter zee 2e kl. J. A. M. van der Brugh. gerepatrieerd uit Nederlandsch-Indië wegens langdurig verblijf, is ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee le kl. J. Callenfels, onlangs gerepatrieerd uit Nederlandsch-Indië, is bestemd om binnenkort te worden belast met de betrekking van len officier bij den onderzeedienst te Willemsoord. Luitenant ter zee der le klasse P. Wentholt is na terugkeer h. 1.1. uit Ned.-Indië ter be schikking gesteld. Officier van administratie der 2e klasse J B. Kempees zal binnenkort worden geplaatst a. b Hr. Ms. Gelderland. Officier van gezondheid der 2e kl. P. J. van Waegening, dienende a. b. Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, zal binnenkort worden geplaatst a. b. Hr. Ms. Gelderland. Per m.s. Sibajak, dat op weg van Ned.-Indië naar Rotterdam 14 dezer te Marseille wordt verwacht, reizen van de Kon. Marine luitenant ter zee 2e klasse F. G. H. van Straaten en officier van administratie der le klasse G J Jöbsis.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5