dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Madrid weer centrum jij van strijd Nieuw Reglement Autovervoer Personen Chamberlain zwijgt nog over Spanje Scholing van jonge werkloozen Een kantonnaal stelsel in Palestina? Duitsch protest te Parijs Industrie trekt het jonge meisje aan KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Catalonië thans geheel bezet luchtaanvallen voorboden van nieuwe actie der recht- sche troepen. vJlOl Een mannetjesputter Stallantaarn vloog in brand 14 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8542 Morgen treedt het in werking Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Duitschland's gebrek aan grondstoffen De Duitsche pers beter ingelicht dan de Britsche De wereld rond in vijftig dagen HELDERSCHE COURANT Wanneer de republikeinen zich niet overgeven, zal Madrid binnen enkele dagen waarschijnlijk weer centrum van den Spaanschen burgeroorlog zijn. Opnieuw zal de reeds zoo zwaar beproefde stad onder vuur worden genomen Luchtbombardementen zijn er reeds de voorboden van. Ook de artillerie van Franco is reeds in ac tie geweest. Slachtoffers onder de burgerbevolking zijn er weer bij tien tallen. Reeds 27 maanden wordt Madrid belegerd. De republikeinsche regeering, bewust van de groote psychologi sche beteekenis van het bezit der hoofdstad, heeft hiervan een krachtig bolwerk gemaakt. Gedurende al dezen tijd nestelde de Franco- artillerie zich in het Westen van Madrid en werden meer dan 200 kanonnen op de hoofd stad gericht; slechts een smalle strook van de Manzanares scheidt de Nationalen van het centrum van Madrid. De Republikeinen houden nog krachtig «tand; Franco werd echter gedwongen voor den val van Barcelona een ring om Madrid te leggen, om zijn aandacht meer aan het Catalaansche front te kunnen wijden. Om een goeden indruk te krijgen van de huidige toestand en situatie der hoofdstad, dient men het bijgaande kaartje te raadple- gen. De Universiteitswijk, de totaal vernielde jjieuwe stadswijk, is in handen van Franco. De Nationalen zijn gelegerd in het Casa del Campo, de artillerie bij den Carabitas-lieu- vel en verderop tot vlak vóór de brug der Franschen (Westerpark) De Franco-troepen hebben nooit een goede verbinding gehad met de door hen bezette Universiteitswijk, maar moesten contact houden langs een smalle strook, welke toegang gaf tot de z,g. ijzeren deur. Franco staat na 2x/i jaar weer voor Ma drid; de luchtbombardementen van ll.Febr. j.1. hebben reeds aangekondigd dat het lot van Madrid bezegeld zal worden. De voorsprong en de gunstige omstandig heden van het nationalistische leger zullen er misschien toe leiden, dat slechts de voe dingswegen naar de hoofdstad zullen wor den afgesneden; teneinde bloedvergieten en een stellingsoorlog te vermijden. Franco treedt streng op. In de staatscourant wordt met het oog op „de aanstaande bevrijding van geh°el Span je" een wet gepubliceerd, waarin alle par tijen van het volksfront, voorts alle marxis tische, anarchistische en separatistische par tijen, worden verboden. Ook de takvereeni- gingsorganisaties C.N.T en F.A.I. worden verboden, evenals de vrijmetselaarsorganisa ties. In Catalonië houden de linkschen nog en kele dorpen bezet. De soldaten, die naar Frankrijk uitwijken, doen dit volgens een Britschen waarnemer, in volmaakte orde. De geheele grens is inmiddels door de Fran cot roepen bezet. De laatste drie weken zijn 340.000 perso nen de Spaansche grens overgekomen om de wijk te nemen in Frankrijk. 140.000 wer den geëvacueerd naar verschillende deelen des lands. 40.000 zijn op hun verzoek naar het rechtsche Spanje geleid. 170.000 bevin den zich nog in de oostelijke Pyreneeën, waar binnenkort nog 30 tot 40.000 uitgewe kenen bij kunnen komen. Ook een kampopleiding van jonge schippers. In verband met het oprichten van z.g.n. „scholingskampen" voor jonge werkloozen door de'stichting „Nederlands Volkskracht daarover wij gisteren uitvoerige mededee- Üngen deden, vernemen wij nader, dat ne eerste kamp, ruimte biedende aan 100 deel nemers, over enkele dagen in Sellingen (gem. Vlagtwedde) geopend zal worden. Toxrówci ....1 .1 ^tinUiin/v o«i kfl.mDOpleidin^ —etwedde) geopend zaï wuiucu. Tevens zal de stichting erna kampopleidmg organiseeren voor de jongeren, welke zien I°t de binnen-, kust- en Rijnvaart aa g - trokken voelen. Deze opleiding zal binnen-, kust- en rujuvaoi- -«--o trokken voelen. Deze opleiding zal te zwoi- >e. in aansluiting bij de aldaar gevestigde schippersschool. plaats vinden. Over enKeie dagen zal te Amsterdam een proefkamp aanvangen. Geen nauwe connecties r*1®! Ned. Werkgeversverbond. De secretaris der stichting, mr. ir. B. W. Haverman te 's Gravenhage, verzoekt ons npg mede te deelen, dat het in enkele dag bladen verschenen bericht, dat de stic h g met het Verbond van NederlandscheWerk gevers nauwe connecties onderhoudt, luist is. Uit. de samenstelling van ,r. stuur on het finantieele curatorium b tlj< "et volkomen onafhankelijk karakter der stichting, duidelijk. kog vernemen wij, dat in het finantieele curatorium o.m. zitting heeft mr. P. J. Oud. De krachtigste locomotief ter wereld. Dezer dagen is van Duinkerken naar de Ivoorkust verscheept een locomotief van 160 ton welke de krachtigste ter wereld ge noemd wordt. Het gevaarte is meer dan 30 meter lang en heeft 28 wielen. Met een ge wicht van 760 ton achter zich kan de loco motief 075 kilometer afleggen zonder te stoppen met een snelheid van bijna 100 kilo meter per uur. Nog tien van deze machines zullen dit jaar vervaardigd worden in de fabriek te Raismes nabij Valenciennes, waar ook de eerste locomotief gebouwd werd. Hierdoor zal tweeduizend man per soneel een heel jaar werk hebben. Acht koeien in de vlammen om gekomen. Uit Heerenveen wordt gemeld, dat Zon dagavond waarschijnlijk doordat een stal lantaarn in brand raakte, brand is ont staan in de boerderu van L. v. d. Harst te Frieschepalen. De boerderi.i is geheel in vlammen opgegaan. Men slaagde er in, een paard en twee kalveren, benevens een groote deel van den inboedel in veiligheid te brengen Acht koeien zijn echter in het vuur omgekomen. Ook een'hoeveelheid hooi ging verloren. Verzekering dekt de schade. Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder dinsdag VERGUNNING VEREISCHT VOOR HET „EXPLOITEEREN" VAN BUSSEN EN AUTO'S. Gisteren is in het Staatsblad af gekondigd de intrekking van het Re glement Autovervoer Personen en de vaststelling van een nieuw Regle ment Autovervoer Personen, het zgn. R.A.P. 1939, dat met ingang van morgen in werking treedt. In dit reglement is thans onder artikel 2 en voorts ook in andere artikelen op genomen de nieuwe tekst, zooals deze is vastgesteld in het Zondag jl. in wei'king ge treden Noodwetje betreffende de autobus sen. Zooals men weet is daarbij de omschrij ving in paragraaf 47 der wet van 29 Novem ber 1935 tot verlaging van de openbare uit gaven, „het herhaaldelijk vervoeren of doen vervoeren van personen tegen betalingge wijzigd in: „het exploiteeren". Het nieuwe artikel 2 zal voortaan luiden: „Een vergunning wordt vereischt voor: a. Het exploiteeren van autobus sen in de uitoefening van een auto busdienst. b. Het exploiteeren van autobus sen tot het uitvoeren van toerwa- genritten. c. Het exploiteeren van taxi's. d. Het exploiteeren van huur auto's." Vervoer in het buitenland. De woorden van het eerste lid van het be staande artikel 2: „Onverschillig of het ver voer al dan niet ten deele in het buitenland plaats vindt'' zijn thans overgebracht naar het tweede lid van artikel 1, hetwelk luidt: „Dit besluit is van toepassing op het ex ploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen over de wegen, onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele in het buitenland wordt bewerkstellingd". Zonder chauffeur. Voorts is aan artikel 1 een derde lid toe gevoegd, warin uitdrukkelijk wordt be paald, dat voor de toepassing van het regle ment onder exploiteeren van een motorrij tuig tot vervoer van personen niet begrepen is het verhuren van personenauto's zonder chauffeur. LONDEN ZOU HET MET DE JODEN EENS ZIJN. Terrorisme in Palestina, verdeeld heid der Arabieren, vergaande Joodsche eischen, dat alles belem mert de onderhandelingen en ver troebelt de sfeer! De Londensche conferentie over het Pa- lestijnsche vraagstuk vindt onder verre van prettige omstandigheden plaats. Juist de laatste dagen zijn er vele terroristische uit barstingen geweest en heeft het Britsche ge zag strenge maatregelen moeten nemen. De opstandige Arabieren, zullen, gelooft men, niet ophouden, zoolang zij het nut van hun optreden inzien en er politiek voordeel mee behalen. Zij, die in Londen achter de terro risten staan, blijven hardnekkig beweren, dat zij alleen de Palestijnsche Arabieren vertegenwoordigen. De deelneming van de z.g. Arabische verdedigingspartij wijzen zij af. Daarentegen zijn de Joden eensgezind. Ook de niet-Zionisten steunen de eischen der Jewish Agency, nu de mislukte confe rentie van Evian, waar de Joden verdeeld waren, nog zoo versch in de herinnering ligt. De Joodsche eischen. door Dr. Weizmann naar voren ge bracht, toonen aan, dat Weizmann er den nadruk op heeft gelegd, dat de wortel van het Joodsche vraag stuk gelegen is fn het feit, dat het Joodsche volk geen tehuis heeft, overal een minderheid vormt en in vele landen hulpeloos is overgele verd aan de willekeur van anderen Deze eischen zijn in een uitvoerige rede voering door prof. Weizmann ontwikkeld. Zij omvatten de volgende belangrijkste pun ten: 1. Joodsche immigratie naar de mate van de oeconomische opnemingscapaciteit van het land; 2. steun aan de Joodsche koloni satie en het verwerven van grond door een internationale leening; 3. vorming van een Joodsch leger ter verdediging van de Jood sche positie en ter samenwerking met het Engelsche leger ten einde de rust in het land te herstellen en te verzekeren. De Joden wenschen de Arabieren niet te overheerschen, doch zouden zich ook niet door de Ar'abieren laten overheerschen. Een grondslag welke gunstig voor beiden zou zijn, kan slechts liggen in de basis van het mandaat:, een Joodsche immigratie op groote schaal, het verleenen van een eco nomische opnemingscapaciteit, het beginsel van actieve politiek, de ontwikkeling van doeltreffende waarborgen tegen den status van minderheid. Men gelooft dat de gedachten van de Britsche regeering uitgaan naar het zg. kan tonnale stelsel, een verdeeling dus in Ar." bische en Joodsche kamons. De Joodsche eischen, welke op het eerste gezicht zoo ver gaand lijken, acht men aan de Britsche op vatting aangepast, en zelfs wordt gefluis terd dat de Joodsche delegatie en de Brit sche regeering van te voren overleg hebben gepleegd. Erkenning van Francu's bewind zou de linksche regeering tot re- bellenbewind maken. OVER ENKELE DAGEN DE BE SLISSING VERWACHT. Hoewel is aan te nemen dat Londen zoowel als Parijs in principe hebben besloten Franco te erkennen, en al leen het tijdstip waarop nog een punt van overweging uitmaakt, heeft Chamberlain in het Lagerhuis ver klaard nog geen definitieve mede- deelingen te kunnen doen. Met het oog op den zeer snel veranderden toestand in Spanje is het onmogelijk zekere verzekeringen te geven, zeide Chamberlain doch hij kon zeggen, dat de Britsche regee ring in zeer nauw contact staat met de Fran- sche regeering en dat in bedoelde aangelegen heid nog geen beslissing is genomen. Op een verdere vraag of hij de verzekering wilde geven, dat het Lagerhuis geraadpleegd zou worden, vóór eenige fündamenteeie wij ziging in de politiek, antwoordde Chamber lain, dat de regeering de verantwoordelijk heid moet aanvaarden. Verschillende politieke profeten voorspel len vol vertrouwen, dat de erkenning nog deze week los zal komen. Zij gelooven niet, dat er als voorwaarde voor erkenning een verzekering zal worden geöischt, dat Franco zich van alle buitenlandsche elementen zal ontdoen. Franco's bereidheid, ja zelfs zijn verlangen, zijn Italiaansche en Duitsche helpers zoo spoedig mogelijk kwijt te raken, zou reeds zoo duidelijk zijn gebleken, dat de Engelsche en Fransche regeeringen verdere verzekerin gen op dit punt als overbodig zouden be schouwen. Er is reden te gelooven, dat dit inderdaad het geval is. Desniettemin wordt de onderstelling, dat de erkenning nog slechts een kwestie van enkele dagen is, in oificieele kringen niet aangemoedigd. Men wijst er daar op, zegt de N. R. Ct., dat erken ning de regeling van zekere ingewikkelde juridische kwesties meebrengt, b.v. de vraag of Franco als de officieele regeering van s VJ-/ DE BILT SEINT* Verwachting: Voor het geheele land: Droog weer, matige N. tot W. wind, wisselend be wolkt, zelfde temperatuur als gisteren. Algemeene vooruitzichten: Tijde lijk weer stijging van tem peratuur. Spanje kan worden erkend, zonder tegelij kertijd uitdrukkelijk te verklaren, dat de re publikeinsche autoriteiten niet langer als zoodanig worden beschouwd. Op een vraag deelde de premier ten slot te nog mee dat er geen speciale verzekering van Burgos was ontvangen, dat geen Itali aansche troepen op Minorca zouden landen, maar spr. geloofde wel dat dit onder de alge meene toezeggingen van Franco aldus mocht opgevat worden. In antwoord op een aantal vragen heeft Chamberlain in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche regeering op verzoek van plaatselijke autoriteiten van Palma op zich heeft genomen een hoofdambtenaar naar Mi norca over te brengen ten einde er te kunnen onderhandelen over een vreedzame overgave. De hekken van de kerkhoven ge sloopt. Het Deensche blad de „Natnional Tidende" bericht uit Apenrade, dat de Duitsche auto riteiten oiTN-tegemoet te komen aan het ge brek aan ijzer in Sleeswijk de hekken van de begraafplaatsen hebben gesloopt. In het plaatsje Ditmarksen heeft dit 9000 kilo oud ijzer opgeleverd. Naar aanleiding van de arresta tie der Duitsche journalisten. Naar eenige Duitsche bladen melden, heeft de Duitsche ambasadeur te Parijs bij het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken geprotesteerd tegen de arrestatie der Duitsche journalisten en de huiszoekingen Zooals gemeld, is een-dezer journalisten weer op vrije voeten gesteld. De bladen melden verder, dat de Fran sche regeering heeft toegezegd, zoo. spoedig mogelijk uitleg te zullen geven. Bijzonderheden over de King George V gepubliceerd. De King George V, het nieuwste Britsche slagschip van 35000 ton dat op 21 dezer door den Koning te water zal worden gelaten, geeft reeds voor zijn doop in de Engelsche pers aanleiding tot scherpe commentaren. Angstvallig heeft de Admiraliteit de hoofd lijnen de wijze van bewapening en tal van verdere bijzonderheden voor de pers geheim gehouden en stelselmatig zelfs de meest on schuldige inlichtingen geweigerd. Het was dan ook voor de Britsche pers- menschen een ware ontgoocheling in het Duitsche tijdschrift Weycrs Taschenbuch der Kriegsflotters" dat juist verschenen is een teekening van het schip te zien afgedrukt, waardoor het Duitsche publiek heel wat meer bijzonderheden wordt verstrekt over de King George V dan het Engelsche. De Duitsche beschrijving laat weten dat de klasse King George V de eerste Britsche oorlogsschepen zijn waarop de ka nonnen in groepen van vier opgesteld wor den, een feit, dat tot nu toe niet door de Britsche admiraliteit bekend gemaak is. Snelheid 30 knoopen. De eekening in Weyers Taschenbuch toont ook hoe de kanonnen geplaatst zijn, nl. twee gevechtstorens met vier kanonnen vóór op het schip en èèn gevechtstoren ach ter. Nog meerdere inlichtingen worden ver strekt. Het nieuwe schip zal tien 14 inch, zestien 5.2 inch kanonnen voeren, dertien IK inch luchtdoelkanonnen en nog zestien A H machine geweren. De oorlogsbodem zal vier watervliegtui gen aan boord krijgen en men schrijft haar een snelheid toe van dertig knoopen. Krachtens het EngelschDuitsche vloot- verdrag worden de bijzonderheden van alle nieuwe schepen door de Britsche en Duit sche admiraliteiten elkaar uitgewisseld Zoo doende kon de Duitsche admiraliteit over bijzonderheden van de King George V be schikken. Weyers Taschenbuch is bewerkt door Kap. Luit. Alexander Biedt van de Duitsche marine, en op de voorpagina staat vermeld .lat gebruik gemaakt is van inlichtingen uit ofiicieeie bronnen, Oplossing van het dienstboden- vraagstuk onmogelijk? Gisteren heeft de directeur van de ge meentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, de heer W. F. Detiger, voor verschillende vrou- wenvereenigingen in de hoofdstad een cau serie gehouden over het dienstbodenvraag- stuk. Het gebrek aan dienstboden dreigt een maatschappelijk probleem van de eerste grootte te worden. De machtige veranderin gen op sociaal en cultureel gebied van de laatste vijftig'jaren, alsmede de aantrek kingskracht van de industrie op het jonge meisje, evenals de aanmerkelijke toeneming van de vraag naar dienstboden, ontstaan door emancipatie en vergrooting van het volksinkomen, acht spr. factoren, welke de oplossing van het dienstbodenvraagstuk zoo niet onmogelijk maken, dan toch op de lan ge baan schuiven. Verschillende sprekers cn spreeksters voer den nog het woord, waarbij o.a. verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor de dienst bode een middel genoemd werd om tot op lossing van het vraagstuk te komen. Jules Verne geslagen. Een aardrijkskundeleeraar uit Brisbane J C. Deeney, heeft het record van Jules Ver ne voriieterd, door een tocht rond de aarde te volbrengen in vijftig dagen. Verne liet het een zijner romanhelden in tachtig da gen doen. Zijn reiskosten bedroegen 325 pd. sterling* en zijn tocht was zoo voorspoedig, dat hij niet eens zijn volle vacantie eraan besteed heeft. Per vliegtuig reisde Deeney van Brisbane naar Londen, waar hij 7 dagen later aan kwam. Zes dagen later scheepte hij zich in naar New ork. Een dag na aankomst ver trok hij per autobus om dwars over het contingent naar San Franciseo te reizen vanwaar hij per schip in Sydncy terug- keerde.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1