Gooische tramdiensten worden buslijnen DE WERELD Kiezen trekken met lachgas Huzaren melden zich bij de Koningin woorden Wie zal Brazilië helpen? Rub!ee trekt zich terug Duitsche uitvoer naar Italië zal stijgen Tasschcndief in den val Moeder blijft ontkennen Van Klaveren te sterk voor Paddy Roche sTgeilrSf^.^ Post vluchten op Indië Roekeloos spel in het schaftuur Onze Oost De zedenmisdrijven Twee militairen gedood in weinig De economische betrekkingen tus- schen de Ver. Staten en Brazilië. Duitschland als mogelijk con current. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het door den Braziliaanschen minister van buitenlandsche zaken, Aranha, aan Morgenthau overhandigde memorandum een volledige studie behelst over de Ameri- kaansehBraziliaansehe handelsbetrekkin gen. Het document toont de noodzakelijk heid aan voor Brazilië om zijn productie van grondstoffen, vooral caoutchouc en ijzer, te verhoogen, ten einde zijn buiten landsche schulden te betalen. Brazilië wil met de Yercenigde Staten samenwerken om deze hulpbronnen tot ontwikkeling te brengen, maar wanneer de Vereenigde Sta ten zouden weigeren, zal Brazilië tot zijn spijt de aangeboden Duitsche hulp moeten aanvaarden. Gistermorgen heeft Aranha een onder houd gehad met Huil en Sumner Welles. Zijn werk voor de Joodsche vluchtelingen bezorgde hem geen voordeel In de vergadering van de commissie van Evian heeft Rublee medegedeeld dat hij zich terugtrekt als directeur van het Lon- densche bureau van de vluchtelingen-con ferentie. Hij verklaarde, dat het langer heeft geduurd dan hij verwachtte om con tact te krijgen met Berlijn, hetgeen zijn doel is geweest en thans roept zijn rechts- practijk hem terug naar de Vereenigde Staten. Hij heeft zijn taak ten einde ge voerd met groot persoonlijk ongemak. Principieele kwestie voor de Haarlemsche rechtbank. De Haarlemsche kantonrechter heeft zich gisteren bezig gehouden met een belangrijke principieele kwestie, n.1. of het een tandarts ge oorloofd is bij de behandeling van patiënten gebruik te maken van een lachgasapparaat, teneinde het pijn- gevoel weg te nemen, of althans te reduceeren. Er bestaat n.1. een wets bepaling, dat het aan tandartsen bij de uitoefening van hun practijk ver boden is een algemeen gevoelloos makend middel te gebruiken. Daar tot dusverre echter nimmer was uit gemaakt, of het gebruik van het zg. minitts-laciigasapparaat onder dezë bepaling valt, heeft de 3S-jarige tandarts G. F. M. S. te Bloemendaal een proefproces uitgelokt, teneinde over deze aangelegenheid een princi pieele beslissing te krijgen. Als eerste getuige-deskundige werd ge hoord prof. Dr. U. G. Bijlsma, hoogleeraar in de geneesmiddelenleer te Utrecht, die een rapport over deze kwestie had samenge steld. Ook had hij eenige proeven met liet apparaat genomen en geconstateerd, dat na het inademen van acht en dertig „teugen" van een mengsel, bestaande uit vijf en der tig deelen gas en vijf en zestig deelen lucht nog geen algeheele gevoelloosheid van het lichaam optrad. Wel was het pijngevocl in sterke mate verminderd, doch het tastgevoel bleef ongestoord, evenals andere lichaams functies. Prof. Bijlsma had ook nagegaan, wat er gebeurt indien men een nog grootere dosis van het gas opsnuift. Het resultaat was, dat hij aan het eind van de proefneming eens klaps piet meer wist .om welke redenen hij de proef eigenlijk genomen had! Dat was voor hem het bewijs, dat er sprake was van een voorstadium van narcose. Op vragen van den kantonrechter zette prof. Bijlsma uiteen, dat men bij toediening van lachgas gebruik maakt van tien deelen gas en negentig deelen zuurstof, welk meng sel een eenigszins verstikkende werking heeft. De volgende getuige-deskundige, dr. Th. Hammes, narcose-specialist te Amsterdam, verklaarde overtuigd te zijn, dat het mi- nittsapparaat volgens de letter van de wet niet door tandartsen mag worden gebruikt. Er is n.1, wel degelijk sprake van een alge meen gevoelloosmakend middel. Bij toedie ning van vijfendertig procent' lachgas ge raakt de patiënt in het voorstadium van narcose. Het centrale zenuwstelsel wordt uit geschakeld en het concentratievermogen op geheven. Dr. van Hasselt, tandarts te Wassenaar, had deze kwestie in den gezondheidsraad aanhangig gemaakt. De raad was tot de conclusie gekomen, dat het toestel zeer veel waarde voor tandartsen kan hebben, maar dat het toch niet in handen van iederen tandarts kan worden gegeven. Dr. van Has selt had zelf met het apparaat zeer gun stige resultaten verkregen; de patiënten be hielden het volle bewustzijn en reageerden normaal op alle bevelen. Volgens dezen ge tuige-deskundige was het toestel practisch ongeschikt voor narcotiseeren. De volgende getuige, dr. Jozephus .Titta, directeur-generaal van de Volksgezondheid, was van oordeel, dat het toestel niet mag worden gebruikt, terwijl daarentegen dr. Wieberdinck, chirurg te Haarlem en dr. v. Luin uit Heemstede van tegengestelde op vatting waren. De ambtenaar van het O. M. baseerde ziin oordeel op de verklaringen der deskundigen, die het ontstaan van een algeheele gevoel loosheid bij gebruik van het apparaat moge lijk achten. Dit houdt dus in dat tandart sen het toestel niet mogen gebruiken. Ten einde de mogelijkheid van hooger beroep open te houden, eischte het O. M. zes gul den boete subs. een dag hechtenis. De verdediger, mr. F. van der Groot, vroeg op grond van het oordeel dat lachgas geen algemeen gevoelloosmakond middel is. ont slag van rechtsvervolging subs. vrijspraak. Schriftelijk vonnis over 14 dagen. Regeering plaatste een stok achter de deur". De Gooische Tramweg Maatschap pij hoopt per 8 October a.s.te kun nen beginnen met de exploitatie van een net van buslijnen, die de bestaande tramdiensten moeten ver vangen. De Directeur der Maatschappij, de heer G. van Meurs, heeft ons in een persconfe rentie medegedeeld, dat reeds lang plannen bestonden tot het exploiteeren van buslij nen, totdat de regeering er bij de maat schappij op aandrong, he railbedrijf door een busbedrijf te vervangen. De tram heeft behalve een concessie een Rijksvergunning voor het rijden langs den Rijksweg noodig: de minister van Water staat kan die vergunning op elk moment intrekken en heeft min of meer duidelijk te kennen gegeven, dat die mogelijkheid in derdaad bestond. De directie heeft nu een aanvullende con cessie gevraagd voor een rechtstreeksche buslijn Laren—Bussum Om het net te completeeren en zelfs uit te breiden, heeft de directie verder conces sie gevraagd voor een dienst tusschen Kaar denBussum en station Bussum, voor een lijn tusschen Naarden—Bussum en Kaarden Vesting, voor een dienst LarenEemnes —station Baarn en voor een zomerdienst tusschen station Bussum en Valkeveen. Ver der tracht zij de mogelijkheid te verkrijgen voor een deel van den dienst ook buiten Kaarden en Muiden om te rijden. De verbinding met de hoofdstad Wat Amsterdam betreft, heeft zij zich ver- eenigd met den dubbelen dienst over Mid denweg en Weesperzijde en het W. P. sta tion als voorloopig eindpunt aanvaard. Overigens kan ook van de reeds verleen de concessie nog geen gebruik gemaakt wor den, doordat twee ondernemingen, daarte gen beroep hebben aangeteekend, zoodat de kwestie nog in den Raad van State behan deld moet worden. De maximale snelheid der bussen zal 70 tot 75 kilometer bedragen: de veiligheid dei- reizigers en een nauwkeurige uitvoering van het dienstrooster laten geen grooter snelheid toe. Inkrimping van personeel. Een nadeelig gevolg van de reorganisatie is, dat het personeel zal moeten worden in gekrompen. Zoo zal de Dienst van Weg en Werken, die voor het onderhoud der baan zorgt, geheel vervallen, al zal worden nage gaan. of niet sommige arbeiders van dezen dienst als chauffeur te werk gesteld kunnen worden. Verder is het ook een vraagstuk of men de conducteurs onmiddellijk door con ductrices zal vervangen. Intusschen wordt met de regeering onderhandeld over de mo gelijkheid, het overbodig geworden perso neel door wachtgeld of pensioen schade loos te stellen. Zeer binnenkort zullen de noodige bussen, tusschen de 20 en 30, besteld worden. Het oude trammateriaal zal waarschijn lijk door de Kederlandsche Spoorwegen op andere lijnen gebruikt worden. Een gevolg van de Duitsch-Ita- liaansche handelsovereenkomst De gisteren onderteekende handelsover eenkomst tusschen Italië en Duitschland is geldig voor 1939. Het Duitsche Nieuwsbureau teekent hier bij aan, dat met de ondertéekening van de overeenkomst ook de door de aansluiting van den Oostmark en het Sudetengebied ont stane problemen geregeld zijn. De practi- sche gevolgen van de overeenkomst zullen zijn een aanzienlijke stijging van den Duit- schen uitvoer naar Italië. De getcekende overeenkomsten en proto collen, zoo wordt verklaard, vormen de eco nomische fundeering van de spil Rome Berlijn, waarbij de wederzijdsche autarkie- huishoudingen in hooge mate op elkander afgestemd zijn. Men ziet in economische kringen in de overeenkomsten een bevesti ging er van, dat een planmatige economi sche politiek de veiligste basis voor een ver standige regeling van in- en uitvoer is. Van den buit niet veel meer over. Zondagavond vervoegde zich een jongeman op het politiebureau aan den Rijswijksche- weg te 's-Gravenhage, die mededeelde de laatste tram naar Leiden te hebben gemist. Aangezien hij geen geld op zak zeide te hebben, verzocht hij de politie om onder dak. De jongen was minderjarig en daarom telefoneerde de Haagsche politie naar de Leidsche politie om de ouders van den jon gen op de hoogte te brengen. Toen bleek dat de jongen weliswaar 20 jaar oud was zooals hij had opgegeven maar dat de opgave van zijn naam en adres valsch was Daarop fouilleerde de politie hem en zij vond op den jongeman een zwart lecren étui, met verschillende foto's, circa f 10. aan dividendbonnetjes en een legitimatie- kaart ten name van een bewoonster van het Groenewegje. De politie vroeg den jon gen hoe hij aan dit étui kwam, waarop hij mededeelde het in Leiden gevonden te heb ben. Ku had echter de dame, wier legitimatie- kaart ter tafel was gekomen, op 7 Februari aangifte gedaan van diefstal van haar handtasch, inhoudende f 128.—. Deze dame had dien avond in een publieke cel in het Huygenspark getelefoneerd, nadat zij een versleten dubbeltje geruild had tegen een bruikbaar exemplaar. Bij die gelegenheid was zij haar tasch kwijt geraakt. De dame heeft thans den Leidschen jongeman als den wisselaar her kend; deze zal nu langer dan één nachtje gratis onderdak bij de politie hebben... Veertienjarige jongen gruwelijken dood. vindt Gistermiddag is in de electrrsche appara- tenfabriek aan den Omval te Amsterdam een ernstig ongeval gebeurd, dat een veertien jarigen in de fabriek werkzamen jongen het leven heeft gekost. Een aantal jongens had tijdens het schaft uur vertier gezocht bij een goederenlift. De liftkoker was in reparatie en zoo was het mogelijk boven op de lift te gaan staan. Een van de jongens beging, toen de lift weer reeds in volle vaart omhoog schoot de on voorzichtigheid zijn hoofd naar buiten te stoken om de achtergeblevenen iets toe te roepen. Daarbij geraakte hij met zijn hoofd tegen een steenen uitbouw. Het slachtoffer werd met verpletterd hoofd dood opgeno men. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Hoog bezoek aan de nieuwe cavaleriekazerne in de residentie. Gistermorgen heeft II. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de nieuwe kazer nes van het derde regiment cavalerie in de residentie. Om elf uur kondigden trompetsignalen van de wacht en het hijschen van den koninklijken standaard aan de speciaal daarvoor opgerichte vlaggemast de komst van de Koningin aan. Vergezeld van haar adjudant, kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en haar ordonnans-officier eerste luitenant jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst betrad H.M. het voorplein van de kazerne, waar bij werd ontvangen door den regimentscommandant, luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge. Onder het spelen van het Wilhelmus, ge volgd door het Huzaren lied, inspecteerde de Koningin vervolgens de rond het voor plein opgestelde escadrons, waarna een drie werf hoera op H. M. werd uitgebracht. Ka de inspectie werd de Koningin dooi den commandant en zijn adjudant, ritmees ter H. A. M. Latour rondgeleid door het mo derne kazernecomplex, waarbij H. M. zich persoonlijk op de hoogte stelde van het le ven der troep. De eenvoudige huzaar, die in welk vertrek ook dat de Koningin bezocht dienst deed. moest zich persoonlijk bij II. M. melden. Zoo kon Zij uit den mond van de mannen zelf, de gewenschte inlichtingen verkrijgen. In de keukens. Geruimen tijd vertoefde de Koningin in de prachige keukens, waarbij zij zich door den kok liet voorlichten omtrent de wer king van de machinale stamppotten en naar het menu informeerde, dat op dezen feestdag een speciaal karakter droeg. Tegen twaalf uur was het bezoek ton ein de. Luid toegejuicht door het publiek, dat voor den ingang der kazerne was samen gestroomd, verliet de Landsvrouwe het kazerneterrein. Feestmarsch door de stad. Ka het Vorstelijk bezoek heeft hot regi ment een feestmarsch door de stad gemaakt en voor den commandant van het veldle ger. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, gedefileerd. Des middags had een défilé plaats voor den minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, die vanaf het bordes van zijn depar tement het voorbijtrekken van de troepen gadesloeg. Het verdachte sterfgeval te Rot terdam. Een tweede vrouw ge arresteerd. ITet onderzoek, dat ingesteld is, naar aan leiding van het overlijden van een baby van zes maanden, in een woning in de Zout- ziederstraat te Rotterdam, heeft tengevolge gehad, dat nog is aangehouden de 22-jarige vrouw V. Deze vrouw heeft met het over lijden van het kindje niets te maken gehad, maar wordt er van verdacht abortus pro- vocatus te hebben gepleegd. Deze zaak wordt verder door de zedenpolitie behandeld, zoo dat deze vrouw in het hoofdbureau van po litie is opgesloten. De 26-iarige moeder van het overleden kind zal dezer dagen naar het huis van bewaring worden overgebracht. Zij blijft ontkennen, dat het kind een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. De sectie op het lijkje verricht, heeft niet aangetoond, dat er misdrijf in het spel is geweest. Wel is gebleken, dat het overleden kindje een zwak poppetje was en dat er weinig zorg aan werd besteed Zoowel het kamer tje waarin het werd aangetroffen, als het kind zelf, waren in vervuil den toestand. Ongelukkig huwelijk. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat het huwelijk van de ouders niet gelukkig was en dat er veel ruzie in huis voorkwam. Het Vrijdagavond overleden kindje is eenige maanden nadat het eerste kind om het leven was gekomen, toen het tijdens afwezigheid van de ouders, in een teil was gevallen, geboren. De moeder liet ook het dezer dagen overleden kindje veel alleen thuis. De vader, die, zooals gemeld, Zaterdag avond is vrijgelaten, heeft dadelijk aanstalten gemaakt om te verhuizen. Het overlijden van de bahv en bet daarop gevolgde onder zoek van de politie hebben in de buurt vrij veel consternatie gewekt, 26 zaken voor den Raad van Justitie te Soerabaja. Het staat vast, dat voor den Raad van Justitie te Soerabaja niet min der dan 26 zaken in verband niet de zedenmisdrijven zullen worden behandeld. De verdachten zijn allen Europeanen en afkomstig uit de pro vincie Oost-Java en van Bali. Het is ook mogelijk, dat het aantal za ken zich uitbreidt, want het justi tioneel onderzoek duurt nog steeds voort, getuige de arrestatie van Ph. te Soerabaja welke gisteren ge schiedde. Daar de maand Februari practisch geheel met zaken bezet is, zal de berechting van bovengenoemde zedelijkheidsdelicten door den Raad van Justitie niet eerder dan Maart kunnen aanvangen, welke maand hiervoor geheel gereserveerd zal moéten worden. Wanneer de eerste zaak zal voor komen, is nog niet bekend, aangezien de dagvaarding nog niet is uitgegaan. Alle 26 aangehoudenen bevinden zich thans te Soerabaja in hechtenis. Een buitenlander uitgeweken na verhoor. Vermoedelijk zullen te Medan in verband met de zedenmisdrijven geen arrestaties meer worden verricht. Thans zijn zestien Europeanen in preventieve hechtenis ge steld. Tegen een klein aantal niet-preventief gestelden zal een vervolging worden inge steld op grond van artikel 281 van liet Wetboek van strafrecht, (schaking). Een buitenlander, die onlangs werd ver hoord, doch tegen wien onvoldoende bewij zen bestonden om preventiefstelling te recht vaardigen, is, naar de N.R.Crt., den dag na het verhoor uit Nederlandsch-Indië vertrok ken. Andere gevallen van uitwijking zijn niet bekend. Zondagmiddag heeft op den weg van Ba tavia naar Tandjong-Priok een zeer ernstig ongeluk plaatsgehad, waarvan twee mili tairen het slachtoffer zijn geworden Een Menadonecsch fuselier, die daar fietste, werd gegrepen door een achteroprijdend Harley-Davidson-motorrijwiel. Het motorrij wiel sloeg over den kop met vreeselijke ge volgen. De Europeesche sergeant Dijksma, die zich op de duozitting bevond maakte een geweldige smak en was op slag dood. De bestuurder van het motorrijwiel de Euro peesche sergeant Stel, werd zwaargewond. Hij werd in het militair hospitaal opgeno men, waar hij later is overleden. Beide militairen zijn met militare hon neurs ter aarde besteld. De Menadoneesche fuselier werd, aldus de K.R.Crt., slechts licht gewond. IJSVENTER VOOR t 200.— BESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Deventer verschillende inbraken ge pleegd. Ten huize van een ijsventer werd 200 gulden uit de linnenkast gehaald. Bij een ander werd dertig gulden gestolen. De lersche kampioen op punten geslagen. Voor het eerst na het verlies van zijn titel is Bep van Klaveren weer in den ring getreden. Zijn tegen stander van gister, was de lersche kampioen, Paddy Roche. Het ge vecht, dat in de Doelenzaal te Rot terdam plaats vond, ging over tien ronden van drie minuten. De Rotterdammer begon onmiddellijk in hoog tempo en Roche kon de slagen slechts ontwijken door in de clinch te gang. Niet temin slaagde van Klaveren er in een serie goede stooten te plaatsen. In de tweede ronde was van Klaveren zeer agressief. Hij plaatste een serie hoeken op lichaam en hoofd van zijn tegenstander, die enkele malen schitterend dook om de sla gen te ontwijken. In de derde ronde bokste van Klaveren moer op afstand en deze ronde bood weinig interessants. de viei'de ronde kwam het aanvanke lijk met tot een slagwisseling van eenige beteekenis, doch tegen het einde wist van Klaveren weer een nuttige serie te plaatsen, welke hem de noodige punten opleverde. In de vijfde ronde sloeg Roche de oude wonde boven van Klaveren's oog open De Rotterdammer antwoordde met enkele woe dende aanvallen, doch daarbij verwaarloos de hij zijn verdediging, zoodat hij zelf ook nog al wat moest incasseeren. In de zesde ronde nam de Ier een afwach tende houding aan. Tegen het einde was van |^-ren weer sterker en aangezien Roche te langzaam reageerde, kwam de Rotterdam mer enkele malen door de verdediging heen ,t",mpo was in c'° zevende ronde aan- wht gezakt. Roche trachtte het ge vecht op korten afstand te houden doch zonder», SSW«SffS, ren weer fel aan. Hij dreef den Ier door den lijfwerk hCt t0en mecr in 1 'J f a.an Ten slotte wero van Klaveren tot winnaar op punten verklaard. winnaai Vertrek van A.ankomst t Singap. 13 Fchrj Band. 13 Feh Uil (heenreis) Nandoc (heenreis) Valk (terugreis) Emoe (heenreis) Wielewaal (terugreis) Jodhp. 13 Febr. Bagd. 13 Febr. Alex. 13 Febr. Rang. 13 Febr. Han*. 13 Febr Athene 13 Feb) Uasra 13 Febl. Jodhp. 13 Febr Lord Perth bij Ciano. bom r ex ui u*j vaauw "mSCTie aiïlbac sadeur, Lord Perth, heeft gisteren een be. zoek gebracht aan het Palazzo Chigi, waar hij een onderhoud had met graaf Ciano Men bewaart een streng stilzwijgen over J.VAUI1 DCïvawn' O de bespreking, die betrekking had Spaansclie kwestie. op de Fransche vliegtuigen verongelukt. Bij een botsing tusschen twee vliegtuigen boven Lavalduc zijn vier personen om het leven gekomen, terwijl drie personen verwondin gen bekwamen. De verwondingen van een hunner ziin ernstig. Geheimen blijven geheim. De militaire commissie van den Senaat te Washington heeft met 10 tegen 6 stemmen een mo tie verworpen, waarin publicatie gevraagd werd van de verklaringen, die door de ge tuigen zijn afgelegd tijdens de geheime bij. eenkomst der commissie, waarin de ver koop van vliegtuigen aan Frankrijk be handeld werd. Hiermede is een twistpunt, dat twee weken aan de orde is geweest, uit den weg geruimd. Grynspan toerekenbaar verklaard. Gryns. pan, de jonge Pool, die den Duitschen di- plomatieken ambtenaar vom Rath heeft doodgeschoten, is door de geneesheeren toerekenbaar voor zijn daden verklaard. Hij zal, waarschijnlijk in Mei, terecht staan voor het Assizenhof. Cycloon in Zuidelijk Afrika. Een cycloon heeft in de omgeving van Mozambique groote schade aangericht. Schepen zijn ver nield en een aantal inboorlingen om het leven gekomen. Beleefdheidslessen voor taxi-chaulieurs. Met het oog op de komende wereldtentoon stelling, waar 60 millioen bezoekers wor den verwacht, krijgen de taxichauffeurs te New York thans reeds lessen in wellevendheid. De ariseering van Oostenrijk. Commissaris Rafelsberger heeft in de „Volkszeitung" geschreven, dat de kleinhandel, het bank wezen en het transportwezen geheel arisch zijn gemaakt, terwijl dit bij den groothan del en de industrie voor een'derde liet' geval is. Hij rekent er evenwel op. dat in Juli 1939 alles arisch zal zijn. Volgens schrijver waren in 1937 van de 146.000 on dernemingen 36.000 in joodsche handen. Duitsche grensbewakers gearresteerd. Medegedeeld wordt dat twee Duitsche. grensbewakers, die Oostenrijksche vluch telingen achtervolgden op Zwitsersch grondgebied werden gearresteerd. 14 Februari nieuw Joodsch offer. Omtrent de technische uitvoering van de confisca tie van Joodsche vermogens heeft de Duitsche Minister van Financiën een nieuwe circulaire verzonden, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de tweede termijn van het door Joden te betalen bedrag op 15 Februari vervalt. Ook is bepaald, dat aan Joden verhuur de woningen te Berlijn, die dezer dagen vrij komen, onmiddellijk moeten worden aangemeld, teneinde voor zuivere Ariërs beschikbaar te worden gesteld. Een zelfde verordening geldt voor Munchen. Spoorwegongeluk in de Kaapkolonie. Bij dal Josephat, op 80 kilometer van Kaapstad, is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Er zijn vijf personen gedood en zeven gewonden. Duitsche leiders in Polen gearresteerd. In de provinciën Poznania en Pomorze zijn twintig Duitschers, onder wie leiders van sport- en andere vereenigingen, ge arresteerd, Er worden ook veel klachten ontvangen over geheime militaire oefe ningen door de Duitsche organisaties in Oppcr-Silezië en den Corridor. Hittegolf in Zuid-Australië. Zuid-Austra- lië heeft opnieuw met een hittegolf te kampen. Hoewel er weer boschbranden zijn uitgebroken, zijn zij niet van ernsti- gen omvang Tenat Creek in Midden* Australië is door zvvaren regenval ge-iso- leerd. Er lieersclit daar een ernstig voed seltekort. Afrikaner bonden opgericht. Ter bevorde ring van het economische en cultureel® leven zijn in Zuid-Afrika „Afrikaner bon den opgericht, waarin men alle Afrikaafl- ders wil onderbrengen. De honden verstonden geen Engelsch! -* rwee Palestijnsche politie-beamten heb ben Afrikaansch moeten leeren, omdat hun uit Pretoria afkomstige honden geen Kngelsche hevelen opvolgen, he bonden doen dienst bij het opsporingswerk van terroristen. België heeft recht op Zuidpoolgebied. Het Kon. aardrijkskundig genootschap Antwerpen hoeft de Belgische regeering cr op gewezen, dat zij rechten kan doen ?ono op bepaalde Zuidpoolgebieden. 11 zouden dezen door den Belg GerloC" ontdekt zijn. De opbouw van Rusland. Door uitbreiding van het aantal waterkrachtstations, welk® eicctrische stroom producccrcn, kan 7 nul- noen ton brandstof vervangen worden en zal hot. goederenvervoer op de Wolga vei- zevenvoudigd worden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2