Drie meeningen over den broodoorlog BITTERBALLEN voor Uw bridge-avondje Wat Amsterdam leerde „Huidige prijzen absurd en zonder eenige winst-marge" 0051 y coeo Algemeene vergadering van de Ambachtsschool AU GASTRONOME Aq£nda Dinsdag 14 Februari 1939 Tweede Blad MtacUnUuiuu Niet veel heil verwacht van Overheids-bemoeiïng De voorzitter der Bakkerspatroons w DRUKKERIJ DE BOER De secretaris van den Bakkersgezellenbond De leider van de Alg. Gebruiks Coöperatie Bij heerschende griep. Kindertehuis Bond van Barmhartigheid DeK.F.A.-film van a.s.Donderdag 3izt écAmidt Twee honden vechten om een been RialtoSpoorstraat halt 8: Gisteren is dan definitief de Helder- sclie „Broodoorlog" uitgebroken, een oorlog, waarbij ieder huismoeder direct betrokken is, en die, gezien de reactie van tai van onze lezers in het brand punt der belangstelling staat. Tal van malen werd in de afgeloopen dagen bij ons geïnformeerd, of wij met eenige zekerheid konden bepalen hoe lang dezen strijd zou duren, of er nu wel werkeljjk met verlies gewerkt werd door de bakkers (er zijn nog altijd argeloozen, die meenen dat er tenslotte op dat 11- cents brood nog wel een bescheiden winstje overschiet) of deze actie het ont slag van een groot deel van het perso neel ten gevolge zou hebben en ten slotte: wie waarschijnlijk de uiteinde lijke overwinnaar zou worden. Het waren alle vragen, waarop wij geen afdoend antwoord konden geven. Vandaar dat wij besloten ons licht eens op te steken bij enkele instanties in Amsterdam, welke stad, zooals men waarschijnlijk zal weten, ook sedert een 5-tal jaren in de misère van een brood- strijd verwikkeld zit. Wij hadden gisteren een onderhoud met den heer de Graaf, den leider van de Algemeene Verbrüiks-Coöperatie Amsterdam, met den heer Pool, den voorzitter van de Federatie der Bak kerspatroons in Amsterdam, en ten slotte met den heer Goudsmid, den se cretaris van den Bakkersgezellenbond, Zij allen hebben ons zonder eenige restrictie hun opinie gezegd over den Helderschen brood-strijd, een opinie, die, gezien de ondervinding van de hee- ren in hun eigen stad, als terzake kun dig beschouwd mag worden. De brood-crisis in Amsterdam, aldus de heer Pool, was een indirect gevolg van de heerschende economische crisis. Men zag zijn inkomsten dalen en trachtte, kost wat kost, die inkomsten tóch te verkrijgen. Vandaar dat men in tal van kleinere bakkerijen ging bezuinigen op de loonen, geschoold personeel ontsloeg en jongens aanstelde. Na een goed jaar reeds werden krankzinnige prijzen geno teerd als 8 en 9 cent. Geen bakker in de hoofdstad verdiende meer een cent, en het was uitsluitend een strijd geworden voor het verkrijgen van debiet. De organisaties hebben gedaan wat zij konden, maar ze stonden hier tegen machteloos. Wat de houding van het publiek betreft, meen niet dat dit van het standpunt uit ging van: betaald den vollen prijs, want anders wordt de kleine man de dupe. Na tuurlijk redeneerde men zoo niet. Integen deel, zoodra ergens het brood een cent goedkooper werd stroomde het klanten naar dit bedrijf en tal van bonafide zaken zagen met leedwezen hoe hun zaak naar den ondergang ging. Thans een vaste prijs. Het vorige jaar heeft de minister, gedwon gen door de omstandigheden, op ons verzoek eindelijk ingegrepen. Na lang, heel lang be raad, is er thans een ministerieel besluit ge komen, met een bindendverklaarden prijs. En wel 12 cent voor het waterbrood en 14 voor is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak melkbrood (thuisbezorgd 1 cent hooger). In middels is gebleken dat in deze prijscirculatie geen enkele winstmarge zit, zoodat per 1 Mei a.s. de prijs met 1 cent verhoogd wordt. Deze regeling is een voorloopige en wordt gehand haafd tot 1 Mei 1940. Wat daarna gebeuren zal hangt van de omstandigheden af. Op onze vraag wat de meening van den heer Pool was ten aanzien van den 11- en 14-cents- prijs kregen wij ten antwoord dat deze econo misch ten eenenmale een winstmogelijkheid uitsloot. Het is onmogelijk op deze wijze een bedrijf blijvend in stand te houden. De grootere bedrijven kunnen het eenigen tijd „uitzingen", maar onder de kleinere zullen binnen zeer kor ten tijd, houdt de „oorlog" aan, slachtoffers vallen. Wat „De Volharding" betreft, van haar financieele sterkte zal het afhangen hoe lang op deze wijze door te gaan, dan is waarschijnlijk haar succes verzekerd. Hier tegen kan men alleen de solidariteit van de gezamenlijke bakkers stellen. Als het moet kan men het lang volhouden, zij het met opoffering van vrijwel alles. Voor de kleinere bedrijven is dat van groot belang, want met de tegenwoordige vestigingswet is het vriiwel uitgesloten dat zij ooit weer als zelfstandige bedrijfsvoerders aan den slag komen. Overigens was het verstandig volgens den heer Pool, dat men deze affaire met de grootst mogelijken ernst behandelde, aangezien de Amsterdamsche ervaring in dezen weinig re den tot optimisme gedoogde. Het volgend onderhoud was met den heer Goudsmit van den Bakkersgezellenbond, die eveneens een droef relaas ophing van alles wat gedurende 5, 6 jaren in Amsterdam geschied was. Het was een door en door ongezonde toe stand, die ook thans nog lang niet geheel ge saneerd is, en die thans eveneens in Den Hel der begint te heerschen. Een der ernstigste gevolgen was dat alle sociale maatregelen in de bedrijven ernstig in het gedrang kwamen. Daarbij werd met de kwaliteit van het brood veelal wonderlijk om gesprongen, terwijl voorts de grootste ellende ontsiond door het overloopen en overnemen der slijters. Indien de Heldersche bakkerspa troons er prijs op stellen in ieder geval op één front voorloopig winst te boeken, dan moet door hen een regeling getroffen worden dat zij, onder geen voorbehoud, de slijters niet zullen overnemen van elkaar. Er wordt bemiddeld. Wat de houding van „De Volharding" be treft, de heer Goudsmit betreurde het ten zeer ste dat de zaken zoo geloopen zijn. En dat nog wel met zulk een leerzaam voorbeeld voor oogen als Amsterdam. Het is ook hier een zuivere kapitaalsstrijd, waarbij de kapitaal krachtigste met de zege gaat strijken. Natuurlijk zit de Bond niet stil. Men is reeds aan het werk geslagen; er zal, en dat zoo spoedig mogelijk, een bemidde lingsactie op touw gezet worden, en meer malen zijn dergelijke pogingen met succes bekroond. Of dat ook thans het geval zal zijn valt uiteraard niet te zeggen. Men mag het slechts, en dat voor alle par tijen, hopen. In Den Helder een prijsregeling? Op onze vraag of er geen mogelijkheid bestond dat ook hier de Minister prijsre- gelend kon optreden antwoordde de heer Goudsmit dat dit in theorie wel mogelijk is. In Amsterdam was het noodzakelijk dat ruim drie-vierde van alle patroons er mee accoord ging het brood tegen den 12- en 14-cents prijs te verkoopen. Voorts is deze prijsregeling feitelijk een proef. Wel heeft de Minister den Bond toegezegd dat een onderzoek in geheel het land ingesteld zal worden, maar voordat een dergelijk onder zoek definitief beëindigd is, kan er gerui- men tijd verstrijken. Z.i. moest men dan ook van dit ingrijpen van hoogerhand niet al te veel verwachtingen hebben. 's-Heeren Goudsmit's oordeel over eventueele centralisatie van de patroons, o.m. door gezamenlijken inkoop, was evenmin hoop gevend. Bij de huidige, van overheids wege vastgestelde, bloemprijzen, is er van eenige belangrijke speling vrijwel geen sprake, zoodat men hieruit in geen geval een meer dere winst kan verkrijgen. Tenslotte achtte onze zegsman het raadzaam, dat de patroons, zoo lang zij hiertoe instaat zouden zijn, met de prijzen meegingen. Overi gens zag hij den afloop van den „oorlog" even eens weinig opwekkend in. Als laatste spraken wij den heer de Graaf, den leider van de Amsterdamsche Alg. Gebr. Coöperatie. Deze stak zijn meening niet onder stoelen en banken, doch wees op het funeste van deze affaire's voor de bakkersbedrijven. Het is aan geen twijfel onderhevig of deze gaat ten koste van de kwaliteit en van het personeel, rat heeft Amsterdam wel heel duidelijk bewezen: in enkele bedrijven wordt 18 tot 20 uur gewerkt voor een hongerloontje. Daarbij ontsloeg men all round personeel, en nam werkloozen en gestichtjongens voor een krats aan. Ook thans is er nog heel wat te saneeren, maar er is thans een basis, die eenige hoop voor de toekomst geeft. De Heldersche prijzen zijn absurd. Hierbij kan geen enkele bakker het leven houden. Een prijs van 15 en 16 cent kan als normaal.gelden. Daarbij heeft de bakker wel een bescheiden winst, maar zijn bestaan is verzekerd. Overi gens zijn de Heldersche prijzen natuurlijk tijde lijk, maar dat er geknoeid zal worden is te verwachten. De eenige mogelijkheid is, aldus de heer de Graaf, dat de bakkers in Den Helder een aaneengesloten front vormen. Maar of dat lang kan duren en of zij hiermede den strijd winnen gezien de Amsterdam sche ervaringen..., waagde hij zich niet aan eenige voorspelling. Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct. De actieve Bond van Barmhartigheid, die maar gestaag doorgaat om de „stille" armoede te lenigen, heeft een initiatief genomen, dat in breeden kring groote waardeering zal vinden. Nog deze maand zal in onze stad een Kindertehuis worden geopend, waarin kinderen zullen worden opgenomen, die de zorg van de moeder moeten missen. Het is de bedoeling in dit tehuis ,waar voorloopig plaats zal zyn voor een tiental kleinen, de gezinssfeer te scheppen. Daartoe zullen het tweetal zus ters, dat zich geheel belangeloos beschik baar heeft gesteld, zorg dragen. Het Tehuis, waarvan we de plaats van ves tiging op dit oogenblik nog niet mee kunnen deelen, omdat men nog in onderhandeling is, zal onder leiding komen te staan van Zuster Rosenboom, voorheen onder-directrice van een Kindertehuis te Medan en Bandoeng, en Zr. Kiekens, die 4 jaar werkzaam was aan de Quarantaine inrichting te Amsterdam en 7 jaar de leiding had van een gemeentelijk ver zorgingshuis. Ons Heldersche Kindertehuis komt dus wel onder uitstekende en deskundige leiding. Het toezicht zal worden gehouden door dames van verschillende gezindten, waaruit een bestuur gevormd zal worden. „Stormduivels". de zee. een epos van Donderdagavond a.s. wordt door de K.F. A. gedraaid de film „Stormduivels". Deze film was reeds eerder in Den Helder en men zal zich ongetwijfeld nog herinneren, dat wij ter gelegenheid daarvan een zeer enthousiast ver slag konden uitbrengen. Deze film, die laat zien het levensavontuur van een schipper van een houten schip, een avontuur op een wilde zee, is juist voor ons, Helderschen, zoo buiten gewoon te waardeeren. Men kent en ziet hier de kracht van de zee en zoodoende' kan men voor deze film den juisten maatstaf aan leggen. Voor plaatsbespreking van deze voorstelling verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van Zaterdag j.1. ruim 20-jarige coupeurservaring Ruyghweg 74 Tel. 740 Gisterenavond heeft in het gebouw van de Ambachtsschool de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gevonden. Duidelijk is op deze vergadering naar voren gekomen, dat het belang van de leerlingen op de eerste plaats wordt gesteld. Een open oor wordt steeds ver leend voor mogelijkheden die te berde worden gebracht en het belang van de school kunnen dienen. Wanneer we in chronologische volgorde de agenda afhandelen, dan is als eerste belang rijk punt de rekening en verantwoording over 1938 aan de orde. Hieruit blijkt dat aan ont vangsten werd geboekt: Schoolgelden f 2.156.56 Bijdragen en contributies 176.50 Bruto opbrengst vervaardigde voorwerpen, oud materiaal en leermiddelen1-397.12 Bijzondere ontvangsten (w.o. huren, vergoeding licht, pensioen- verhaal 4.060.80 7.790.98 Aan uitgaven: 37 219 41 Bezoldigingen I di.zia.aj. Gebouw, meubilair, machines, werktuigen3.126.83 Algemeene kosten, w.o. verlicht- ting, krachtverbruik, materialen, leermiddelen, enz9.775.54 Schulden, aflossing garantielee- n<ncnn ning, hypotheek e.d. rente 2.196.99 Bijzondere uitgaven (pensioen- kosten, sociale verzekering 4.800.88 Kosten van nieuwbouw en uit breiding ad 49.333.07 57.124.05 Het saldo (netto kosten) wordt voor 70 door het Rijk en voor 30 door de gemeente gesubsidieerd. Het beeld van de rekening en verantwoor ding van de avondcursussen geeft voor ont- vangsten: Schoolgelden 317.— Bijzondere ontvangsten (pen- sioenverh. 46.70 363.70 Als uitgaven: Bezoldigingen Gebouw, meubilair, machines, werktuigen Algem. kosten, (zie bovenstaande specificatie) Bijzondere uitgaven 927.62 531.79 275.96 98.17 1.833.54 Het saldo (netto kosten) ad 1.469.84 wordt eveneens voor 70 door het Rijk en voor 30 door de gemeente gesubsidieerd. De heeren, die de commissie vormden tot het nazien van de rekening en verantwoording konden zich met de precieuse wijze waarop het geheel door den heer Jaring was samengesteld ten volle vereenigen en het woord van dank dat de heer de Jong den penningmeester bracht was zeker op zijn plaats. Het jaarverslag over 1938 is een lijvig deel geworden Het was voor het laatst, dat getuigschriften uitgereikt werden van den 3-jarigen cursus, terwijl bovendien leerlingen met een twee jarig getuigschrift de school verlieten. Wij hebben de nadeelen van dezen tweejarigen cur sus, die jammer genoeg van hooger hand in het leven werd geroepen, vroeger reeds uit voerig besproken, zoodat wij hierop niet terug behoeven te komen. Het 30-jarig bestaan der school had eveneens in het afgeloopen jaar plaats. Op 31 Dec. 1938 waren 222 leerlingen aan wezig, waarvan 71 kosteloos onderwijs ont vingen. De avondschool telde op dien datum een totaal van 62 leerlingen. Duidelijk kwam in dit jaarverslag naar voren, dat een uitbreiding van de school een noodzakelijkheid is. De begrooting over 1940 werd wat het saldo (netto kosten) voor de dagschool be treft, inclusief de winterdagcursus voor schilders, geraamd op 58.457.42 en voor de avondschool 5.604. Uit de toelichting van den secretaris bleek dat de hoogere kosten over 1940 in verhouding tot 1938 ontstaan zijn door de uitbreiding van de school, waardoor men o.a. over nieuwe leer krachten zal moeten beschikken. Ook het praktijkonderwijs, dat 1 October 1939 een aanvang zal nemen zal de kosten opvoeren. Nadat de agenda op een bijzonder vlotte wijze was afgewerkt, kwam de heer Helder, de voorzitter van den Helderschen Bestuurders- bond met eenige kernachtige vragen naar voren, die de bijzondere belangstelling van het bestuur hadden. In de eerste plaats wees de heer Helder op het feit, dat door den Middenstand van hun bedienden veel meer geëischt wordt dan vroeger het geval was, De jongelui moeten verstand hebben van decoratieschilderen en van ander werk waar door de etalages verfraaid worden. Om zich hierin te bekwamen nemen deze jonge men- schen schriftelijke cursussen of ook wel gaan zij naar Amsterdam om daar lessen te volgen. Zou de mogelijkheid niet bestaan, dat deze cursus gegeven wordt aan de Ambachtsschool Deze vraag had nogal eenige dicussie ten gevolge. Overste van Rugge bracht naar voren, dat dit eigenlijk niet lag op den weg van de school. Wanneer de Middenstand den winkel bedienden eischen opleggen, die buiten hun gewone beroep gaan, moet of de winkelier, of het jongmensch zelf de gelegenheid zoeken om zich hierin te bekwamen Uit deze woorden volgde tenslotte, te meer daar de Ambachtsschool over een uitstekende leerkracht, waar het decora tie-schilderen betreft, beschikt, dat de mogelijkheid zeker bestond om aan de school hierin les te nemen, indien de Mid denstand, die hier tenslotte een belang bij heeft of anders de winkelbedienden zelf, die daardoor een betere bestaans mogelijkheid krijgen, zoowel het leslokaal als de leeraar bekostigen. Wanneer er voldoende deelname voor was, zou dit hoofdelijk waarschijnlijk minder kosten dan schriftelijke lessen, terwijl het onder wijs vanzelfsprekend aanmerkelijk beter zou zijn Een tweede vraag van den heer Helder om de timmerlieden tevens op de hoogte te bren gen van eenvoudig betonvlechtwerk, daar dit eveneens in den tegenwoordigen tijd buiten gewoon veel gevraagd werd, zou, zoo de heer Kastelijn beloofde, rijpelijk overdacht worden. Tenslotte was het de voorzitter, de heer Kastelijn, die nog eenige mededeelingen te doen had. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen had zijn goedkeuring verleend aan de aanvraag voor een avondcursus in metaalbewerking, timmeren en motor- en rijwielherstellen, welke cursus 1 October a.s. zal aanvangen. Wat de verbouwing van de school betreft, van de zoo hoognoodige uitbreiding, hiervan viel nog niets definitief te zeggen, daar dit nog steeds in voorbereiding is. Het schijnt, dat dit over zooveel schijven moet loopen in Den Haag, dat hier nog wel enkele weken mede gemoeid zijn. De heer Kastelijn bedankte hierna de aan wezigen voor hun betoonde belangstelling en sloot deze vergadering. De strijd in Spanje wordt straks geliqui- deed. Het einde van het bloedbad is in zicht en de buit zal verdeeld worden. Dat laatste hoopten tenminste Duitschland en Italië. Zij meenden, dat Franco als tegenprestatie voor alles wat hij gedaan heeft, hun nu ook de voordeelen zou gunnen van de overwinning. Maar zoover is het nog niet. Franco schijnt geenszins van plan Spanje uit te leveren, zij het dan alleen maar in principe aan Duitsch land en Italië Hij wil het opbouwwerk van Spanje zelf ter hand nemen en overweegt hoe het zoo noodzakelijke heropbouwwerk met behulp van derden kan worden voltrokken. Nu is de tijd voor Engeland aange broken en met diplomatieke handigheid weet de regeering daarvan gebruikt te maken. Spanje heeft enorme kapitalen noodig en groote voorraden levensmiddelen om de uitgehongerde bevolking weer op de been te helpen. Duitschland en Italië zijn niet in staat om dat te leveren. En om geld behoeft men niet te Berlijn en te Rome aan te kloppen en voor levensmiddelen vindt men daar ook een gesloten deur. Engeland heeft dit oogenblik niet afge wacht, maar een groote activiteit getoond bij de onderhandelingen, tot ergernis van Duitsch land en Italië, dat niet alleen zijn pers ge bruik om tegen Engeland te fulmineeren, maar dat zelfs niet nagelaten heeft Minorca te bombardeeren, terwijl daar een Engelsch oorlogsschip, de „Devonshire' 'lag om onder handelingen aan te knoopen Het is een handige politieke zet van Enge land, dat Frankrijk, zijn bondgenoot, mee zal laten deelen in de voordeelen van deze onder handelingen. Te begrijpen is het, dat Duitsch land en Italië leelijk op hun neus kijken en dat ze in verontwaardiging naar de beide landen slaan (met de pen). Ze hebben daar duizenden van hun mannen op het slagveld ge bracht, ze hebben opnieuw een deel van hun eer verspeeld, ze hebben geriskeerd, dat een Europeesche oorlog zou ontbranden en nu het aankomt op het in de wacht sleepen van de voordeelen, van heel dezen tragischen strijd, nu pikt Engeland die in. De N.R. Crt. schreef in een beschouwing: Er heeft langen tijd een nu en dan aan de oppervlakte komende, overigens volkomen natuurlijke wrijving tusschen Franco en zijn bondgenooten bestaan; dat is een practisch onvermijdelijk gebeuren in alle soortgelijke gevallen: de geschiedenis is er vol van. Zij ontplooit echter, wederom blijkens een lan ge ervaring, gewoonlijk eerst haar volle effect als de rekeningen moeten gepresenteerd worden. En dat kritieke oogenblik begint nu bedenkelijk dicht te naderen. De totalitairen hebben een zeer hooge nota gereed liggen; na de felle teleurstellingen, welke zij de laatste weken in Europa en Amerika beleefd hebben, zullen zij weinig neiging voelen om dat on aangename voorwerp te reduceeren. Maar anderzijds zal ook Franco open oog voor de ontwikkeling van den toestand hebben; en dat is een factor waarmede het ervaren en gerou tineerde diplomatieke Londen een verbijste rend handig spel speelt. In dit spel is nog geen eindwinst en geen eindverlies aan te wijzen. Maar Engeland heeft zeer, zeer sterke troeven in handen. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 l7 u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het leven van Emile Zola". „Robin Hood". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Bierbaron" en „De Koning op non- actief". Heden: Casino, 8.15 uur: Uitvoering „Toonkunst"; Das Lied von der Glocke". Woensdag 15 Februari Casino, 8.30 uiir: Vierde Marine Concert, Solist: Jacob van der Woude. Donderdag 16 Februari Casino, 8.15 uur: Feestavond der HRCO. Witte Bioscoop: KFA-voorstelling: „Storm duivels." „Centraal", Kanaalweg: Filmavond door de Heldersche School- en Werktuinvereeniging. Zaterdag 18 Februari Casino, 8.30 uur: Soirée-dansante Dansinsti tuut „Mouton". Musis Sacrum, 8,00 uur: Uitvoering Speel- tuinvereeniging. (Afd. Oude Helder). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 773.3 Temperatuur lucht 3.2 Windstil Licht op 5 41

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5