Japansche pers Buffalo DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER eischt Nieuw Guinea op Franco wil niet buigen Werkloosheidsproblemen in - een kraan van een Amerikaan! Nederlandsch mailschip ia botsing met Engelsche torpedoboot Scrum tegen mond- en klauwzeer te duur geacht Democratie beteekent bewapeningskoorts Dc Italianen veroverden Minorca I 't Britsche Lagerhuis Nieuw kabinet in in Hongarije Gewijzigde Republikeinsche vredesvoorwaarden KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 17 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8545 Dreigementen aan Nederland, Engeland en Frankrijk Door storm uit de koers geslagen Lectuur die de zeden verwoest Hef tekort aan transportmiddelen in Duitschland Motie van wantrouwen verworpen Dit nummer bevat 8 pagina's Q^eerbericht DE BILT SEINT* SPANJE Hoe hij over Enge land denkt, vertelt Hitier onzen lezers op pag. 4 van het 2e blad. HE LDESSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder HAINAN THANS OPENLIJK ALS BOLWERK TEGEN ANDERE LAN DEN AANGEKONDIGD. De Japansche bladen laten thans hun re serve over de bezetting van Hainan vallen. Zij spreken openlijk over hinder, die andere landen als Frankrijk, Engeland en Amerika, daarvan zullen ondervinden en betrekken daarbij Nederland. Een ander land, aldus de Osaka Asaki, Nederland, zal de bezetting van Hainan eveneens voelen. Dit land maakte zich meester van Ne- derlandsch-Indië, zonder met de min ste opoffering voor de verwerving er van te betalen. Laat ons afwachten totdat dat land zich bewust van den nieuwen toestand ons den ver koop van Nieuw-Guinea zal voorstel len." Waar de Japansche pers, zooals In alle andere totalitaire staten onder invloed der regeering staat, moet de ze uitlating als zeer ernstig be schouwd worden. De Asahi (Tokio) juicht toe dat Hong- Icong, Indo China, Singapore en Birma bin nen het bereik der Japansche luchtmacht liggen. De zeer bekende publicist Tokoedomi, die lid is van het Hoogerhuis, schrijft in de Nitsji, wij moeten Hainan zoo weten te ver dedigen, dat wij het nimmer meer zullen verliezen. Ook in de overige bladen is een campagne begonnen om de Japansche regeering er toe te brengen Hainan te gebruiken als middel om druk uit te oefenen op Frankrijk en En geland. Tezelfdertijd wordt Arita heftig ge- critisecrd door zekere bladen wegens de ge matigdheid van zijn antwoord op de stap pen van den Franschen ambassadeur, Jules Henry, en den ambassadeur van Engeland. Craigie, gedaan na de ontscheping van troe pen op Hainan. De Osaka Asaki laat zijn gebruikelijke re serve varen en schrijft: „Met Hainan bezet te houden, bezitten wij het recht van leven en dood over Hongkong en brengen wij In do China in onze werkingsieer. Frankrijk en Engeland zijn voortaan niet meer in staat een krachtige houding tegen ons te hebben. Zij zullen meer en mejr gevoelen, welken hinder de bezetting van Hainan door de Ja- panneezen voor hun rijken beteekent. Fransche oorlogsbodems in buurt van Hainan. de Van Kwantsjau-baai is volgens Chineesche kringen bericht ontvangen, dat drie Fran sche oorlogsschepen ter hoogte van Hoihau zijn aangekomen, doch nog niet de haven zijn binnengevaren. Deze haven bevindt zich thans in Japansch bezit. Volgens een ander bericht zouden 17 Fransche oorlogsbodems bij Hoihau worden geconcentreerd. Het volgende bericht uit Parijs dient men daarom wel met een korrel zout te nemen: Volgens den Parijschen correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" is de Fransche regeering blijkbaar tevreden gesteld door de Japansche motiveering van de bezetting van Hainan en wenscht zij verdere verwikkelin gen met Japan te vermijden. De correspon dent meldt verder, dat Parijs besloten heeft agrement te verleenen voor den nieu wen Japanschen ambassadeur Tani. Japan kan snel handelen. Op een desbetreffende vraag van een bui- tenlandschen journalist heeft de woordvoer der der admiraliteit verklaard, dat de be zetting der voornaamste punten var het eiland Hainan voldoende is om de Japan sche marine in staat te stellen snel te han delen bij het onderscheppen van wapen transporten. Volgens Vice-admiraal Kanazawa, chef van het persbureau der admiraliteit, heeft de Japansche landing op Hainan zich zon der bloedvergieten voltrokken. De Chinee sche militaire macht op Hainan bestond uit anderhalve divisie Kantoneesche troepen en 5000 andere militairen, waarvan een deel gevlucht is naar het Chineesche vasteland, voordat de Japanneezen landden, en waar van de rest de bergen ingetrokken is. Het Nederlandsche mailschip „Si- bajak" van de Rotterdamsche Lloyd, dat zich op de thuisreis bevindt, is gistermiddag in de Straat van Gi braltar tijdens een hevigen storm in aanvaring gekomen met den Engel- schen torpedobootjager „Somali", waarbij de Sibajak averij zou heb ben opgeloopen aan stuurboordzijde van het voorschip en de oorlogsbo dem aan den bakboordboeg. De bot sing geschiedde doordat de Sibajak als gevolg van den krachtigen wind uit de koers liep. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op vastgestelde tijd vertrokken. Bij de Rotterdamsche Lloyd zijn de ge wone telegrammen van den gezagvoerder van de Sibajak ontvangen, waaruit blijkt, dat het schip op de normale, in de dienst regeling vastgestelde tijden, Gibraltar en Tanger heeft'aangedaan en gisteravond om zes uur weer van laatstgenoemde plaats vertrokken is. Aangezien de kapitein geen melding maakt van het ongeval, mag wor den aangenomen, dat dit niet van ernstigen aard is geweest. „Wat doet de minister er tegen?" Het Tweede Kamerlid, de heer Van den Zaal heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd. Is het den minister hekend, dat in een rede, uitgesproken op de jaarvergadenng der Staatkundig Gereformeerde Partij op Februari 1938 te Utrecht, is gezegd, dat ton nen gouds worden uitgegeven o.a. ■<v0°' openbare leeszalen, die dag aan (lag meest God-onteerende en zeden verwoesten de lectuur onder het volk brengen Tndien den minister gebleken mocht zijn, dat er inderdaad dergelijke misstanden ne- staan, welke maatregelen stelt de minister zich dan voor hiertegen te nerae.nï. De hoer Weitkamp is nog niet bevredigd. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp, heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat sedert December 1937 door het serum-instituut in België zijn af geleverd 35.000 liter reconvalescenten serum als voorbehoedmiddel tegen mond en klauw zeer? Is het juist, dat de totale kosten, aan deze aflevering verbonden, hebben bedra gen 300.000 francs of ongeveer 8.50 francs per liter, dus circa 51 cent, en dat onder de kosten van afrekening ook zijn begrepen die van het aanschaffen van de voor de bereiding noodige separatoren, van de fles- schen waarin het serum afgeleverd wordt, enz.? Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is dan de minister alsnog be reid, in afwijking van het door hem op 16 Januari 1939 gegeven antwoord op de op dit onderwerp betrekking hebbende vragen van 28 December 1938, te bevorderen, dat de prijs van het zoogenaahide reconvales centen serum tegen het mond- en klauw zeer hier te lande aanzienlijk worde ver minderd? Capaciteit van de spoorwegen 15 ft 20 te klein. Het Duitsche Instituut voor Conjunctuur- onderzoek behandelt in zijn jongste week overzicht de oorzaken van de onvoldoende transportmiddelen bij de spoorwegen en de binnenscheepvaart. Tachtig procent van het binnenlandsehe verkeer kwam op rekening van de spoorwegen en 20 procent op reke ning van de binnenscheepvaart. Vergeleken met het iaagtepunt in 1932 is het verkeer in 1938 met 91 procent gestegen. De beschik bare laadruimte is sedert 1933 geregeld ge daald zoodat bij de spoorwegen de te groote capaciteit veranderde in een te kleine capa citeit van 15 ft 20 procent. Van de noodzake lijke aanschaffingen is pas een gedeelte be steld. boewei het aantal opdrachten in 1939 vergeleken met 1938 driemaal zoo hoog ge worden is. Daar het niet meer mogelijk is deze zeer groote opdrachten uit eigen middelen te fi nancieren. zullen de spoorwegen in de eerst volgende jaren in aanzienlijken omvang een beroep moeten doen op de kapitaalmarkt. Indrukken te Rome en Berlijn over de Engelsche bewapenings plannen. Vandaag zullen de aanvragen worden ingediend voor aanvullende credieten voor het ministerie van oor log ten bedrage van 8.025.000 pond sterling. Hiervan is 1.100.000 pond bestemd voor verbetering van het staande leger en 4.500.000 voor de versnelling van bepaalde werkzaam heden. Het totaal van de aanvullende cre dieten voor 1938-39 is hiermede ge stegen tot 15.976.000 pond sterling. Zal Italië weer volgen? In Italiaansche politieke kringen vreest men, dat de versterking van de Britsche be wapening een verhoogde belasting voor de Italianen zal beteekenen, Men verwacht, dat de fascisten een handig gebruik zullen ma ken van het groote bedrag van 580 millioen pond sterling om de Italianen aan te spo ren de bewapening op te voeren. Een officieel persoon zei de over dit bedrag: „Meer dan tweemaal de totale uitgave van Italië, een aardig bedrag." daan, snel nadert. De regeering tracht de afkondiging van een amnestie te verkrij gen, doch zij stuit op het verzet van Franco, tegen iedere voorwaarde, die aan de erken ning wordt verbonden. Halifax zou hieraan toegevoegd hebben, dat de regeering niettemin haar invloed hoopt te kunnen aanwenden om, wanneer Franco eenmaal officieel zal zijn erkend, een regeling te vergemakkelijken. De uiteenzetting van Halifax heeft een optimistischen indruk nagelaten bij de par lementsleden, die in de wandelgangen van het parlement wezen op de positieve ver betering, die de laatste weken in den inter nalionalen toestand gekomen is. Democratie beteekent ningskoorts. bewape- Wat volgens de Duitsche bladen vooral jammer is, is 't feit dat de Engelsche be wapening eerst recht begonnen is na den „vrede van Muenchen." Dit feit drukt zwaar der op de Duitsch-Engelsche betrekkingen, dan alle Britsche bewapeningsmaatregelen, „Wie Duitschlands vriend wil zijn, moet de nieuwe continentale positie van groot- Duitschland erkennen en ze óók innerlijk goedkeuren." De „Lokalanzeiger" vindt, dat de Britsche gedragingen een uiting zijn van zuiver mili tarisme. In ieder geval, vervolgt het blad, staat de bewapeningskoorts der democra tieën in lijnrechte tegenstelling tot de vre- desphrasen, waarmede ze hun belangenpo- litiek zoeken te bemantelen." Erkenning van Engeland stuit af op Franco's weigering amnes tie te verleenen. ZAL ENGELAND HEM DES ONDANKS ERKENNEN? Minister Halifax heeft gisteravond voor het comité van buitenlandsche zaken van de conservatieve Lagerhuisfractie een ver klaring afgelegd omtrent het standpunt der regeering ten aanzien van het vraag stuk der ekenning van Franco. Naar ver nomen wordt, heeft Halifax er o.a. op ge wezen, dat het oogenblik, waarop van de erkenning mededeeling moet worden ge- De Italianen eischen thans de eer voor zich op Minorca te heb ben bezet. Het eiland Minorca werd zoolang Barco- lona in handen was der linksche regeering, behoorlijk van levensmiddelen enz., voor zien en kon als vrijwel onneembaar gelden. Zoodra echter Barcelona zou vallen en daar mede de aanvoer van levensmiddelen en wat dies meer zij moest ophouden, kon men aan nemen dat de toestand voor de op het eiland verblijf houdende troepen spoedig onhoud baar zou worden. Dit wist de commandant der Ita liaansche luchtmacht op Majorca zeer wel en daar deze ook door her haalde verkenningsvluchten nauw- keurig ingelicht was over de verde digingsmogelijkheden van het nabu rige eiland, besloot hij reeds op den 23en Januari tot het organiseeren van een luchtaanval op het eiland, met de bedoeling dit ten spoedigste te laten bezetten. Op 4 Februari wordt voor het eerst door een talrijke groep vliegtuigen boven hét eiland gevlogen en worden er manifesten naar heneden gewor pen, die op overgave der bezetting van het eiland aandringen en aan de bevolking den val van Barcelona bekend maken. Deze propaganda- vluchten om het moreel van de te genstanders te ondermijnen worden op de beide volgende dagen herhaald. Op den avond van den 6en Februari be gonnen de onderhandelingen met de aan boord van de „Devonshire" vervoerde verte genwoordigers van Franco en de luchtmani- festaties worden dientengevolge tijdelijk on derbroken. De Italiaansche vliegers, aldus het Hsb., bombardeerden tijdens deze bespre kingen de linksche oorlogsschepen ;n de ha ven van Cartagena om te beletten d?t deze vloot het eiland te hulp zou komen. Later geschiedde de bezetting onder be scherming der Italiaansche luchtmacht. HANDELSOORLOG MET DUITSCH LAND ONGEWENSCHT GEACHT. Hoewel de stemming in het Britsche La gerhuis gisteren gunstig was ten opzichte van korter werktijd, en al wat daarmede verband houdt, heeft de Labourpartij geen succes gehad met een motie van wantrou wen inzake de regeeringspolitiek betreffen de de werkloosheid. Met 344 tegen 146 stem men werd de motie verworpen, De meeste sprekers zagen het werkloosheidsprobleem in grooter verband en knoopten daaraan de algemeene handelspolitiek vast. De Labourafgevaardigde Grenwood sprak een pleidooi uit, ten gunste van' korter werktijden, vacantie met behoud van loon en afschaffing van overuren, tezamen met verhooging van de koopkracht, organisatie van den buitenlandschen handel. groote olannen voord raineering van land en verbe teringen van havens en van hel transport systeem. De toestad eischt optreden op dit oogenblik. zoo zeide hij. en wij zijn niet voornemens ons te laten afschepen met een academisch debat. Wij willen weten, wat de regeering op dit oogenblik gaat doen. Gen staand leper van werlcloo- zen! Minister Brown, de minister van arbeid bestreed dat er thans een staand leger van werkloozen zou zijn. Er zijn geen twee mil lioen werkloozen door leegloopen in verval geraakt. Sommige werkloozen gingen van het eenc *f*r T*. - baantje naar het andere, zij hebben geen regeeringsoptreden noodig behalve misschien den werkloosheidsteun. waarvoor zij heb ben bijgedragen. Een tweede groep heeft bijstand noodig van de machinerie van het ministerie van arbeid, teneinde snel in contact gebracht te worden met de werk gevers. Verleden jaar hebben de arbeids beurzen bijna drie millioen personen ge plaatst. Andere groepen hebben opleiding noodig om ze geschikt te maken voor be trekkingen. Ernstige factoren Minister Brown verklaarde, dat het ern stigste deel van het probleem geworteld is in den internationalen toestand en in ver band staat met de 3 groote exportindustrie ën: de steenkoolindustrie, de katoenindus trie en de scheepvaart. Twee factoren, de politieke spanning en de daling der prijzen voor prirhaire produc ten, hebben een grooten invloed gehad op het stopzetten van het schitterend herstel van 1933 tot 1937. De minister van handel Stanley gaf nog een nader overzicht van de toestand der industrie en kwam tot de conclusie, dat een handelsoorlog met Duitschland ongewenscht is. Men moet trachten een middenweg te vinden. Er zijn, aldus Stanley, landen, die luid keels klagen over ontbering, armoede en offers als gevolg van de economische om standigheden en een tekort aan grondstof fen. Als de verlangens van al deze landen werden ingewilligd, zou alles wat zij hier door zouden krijgen minder tot den voorspoed o]i de wereld en het geluk hunner volken bijdragen, dan wat zij zouden kunnen ver krijgen door een pennestroek, waardoor zou worden medegeholpen aan het wegnemen van de spanning, tot het ontstaan waarvan zij hebben bijgedragen. i Verwachting: Zwakke tot mati ge, W. wind, gedeeltelijk be wolkt, mogelijk lichte regen buitjes, koude ochtend, over dag iets kouder. Alg. vooruitz.: Overdag gedeelte lijk bewolkt, 's nachts hel der en koud met kans op lichte vorst. ALLE MINISTERS BEHALVE IMREDY BLIJVEN. De Hongaarsche ministercrisis heeft haar oplossing gevonden, doordat de oudminister van onderwijs, Graaf Teleki, wien de vorming van een nieuw ministerie was opgedragen, er in geslaagd is een nieuw kabinet te vormen, dat gelijk is aan de vorige, behalve de minister-president. Men verzekert, in sommige Spaansche krin gen, die over het algemeen welingelicht' zijn, dat hooggeplaatste Britsche persoon lijkheden op verzoek van Azana er in toege stemd zouden hebben de rol van bemidde laar op zich te hemen. De besprekingen zouden reeds thans aan gevangen zijn op den grondslag van de drie volgende eischen de republikeinsche regee ring, welke zeer dicht staan bij de door Negrin opgesomde vredesvoorwaarden tij dens de' laatste zitting van de Cortes in Figueras op 2 Februari voor de algeheele bezetting van Catalonië door .de rechtschen. Ontruiming van het Spaansche gebied door de buitenlandsche vrijwilligers. 2. de verze kering, dat geenerlei represaillemaat regelen tegen de republikeinen zal worden uitgeoefend; 3 Verdwijning van iederen buitenlandschen invloed op het oogenblik, waarop het Spaansche volk over zijn lot zal beslissen. Wanneer deze voor waarden vervuld zijn, zou een wapenstil stand gesloten kunnen worden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1