Minister verdedigt de erkenning van Franco Wij lazen voor Het nieuwe spoorboekje heeft geen aftrek Onze diplomatieke betrekkingen met Spanje Verdee't IJsland zich in twee eilanden? Nederland levert record-aantal bezoekers van overzee Voorbeeldige organisatie! Paard en wagen door trein gegrépen Een slaghoedje ontploft...» Eerste Kamer Nederlaad kon niet wachten Gevluchte kinderen Uitwerking van brandbommen - Uit de Pers van heden Brief uit Londen Grootste Nat. Jaarbeors (Van onzen specialen verslaggever.) Toen dezer dagen de deuren van de Britsche Jaarbeurs de B.I.F. (British Industries Fair) in Lon den en Birmingham zich openden, was alles gereed om de inkóopers uit het Britsche Rijk, zoowel als van overzee, te ontvangen. Aangezien in het Engelsche za kenleven door de oorlogsdreiging een pessimistische stemming heerscht, waren de verwachtingen omtrent het welslagen van deze Beurs niet al te hoog gespannen. De slechte voorspellingen ten spijt valt er over alle afdeelingen zelfs een flinke voor uitgang te constateeren. Niet minder dan 26 landen van het Brit sche Rijk hebben ditmaal hun producten naar de „City" gezonden en ze zullen er geen spijt van hebben. Sinds 1015 is de deelname vertienvou digd en vanzelfsprekend nam het aantal bezoekers eveneens in verhouding toe. Nu de Jaarbeurs slechts enkele dagen geonend is, bedraagt bijv. het aantal bui- tenlandsche bezoekers waarop gerekend kon worden, reeds ruim een 100-tal meer dan het vorige jaar. Hoe belangrijk de belangstelling uit ons eigen land is, moge blijken uit het vol gende liistie van over twee dagen ge hoekte deelnemers uit het binnenland. Tusschen haakjes is het totaal aantal be zoekers gedurende de geheele Jaarbeurs- week van het vorige, jaar vermeld: Nederland fiSl f522). Frankrijk 200 (210). Duitschland 284 (259), België325 (262). Zwit seriand 112 (86). Tsjecho-Slowakije 234 (38) Telen 215 (93), Hongarije 1S2 (23), Italië 67 (60L Opmerkelijk is ook de stijging van het aantal bezoekers uit het sinds verleden jaar tot 2 3 verkleinde Tsjecho-Slowakije. Wie wel eens andere buitenlandsche Ja"'-beurzen bezocht, zal het dadelijk op vallen. bne men hier er in geslaagd is aan de verschillende stands een fraai uiterlijk te geven. He rommelige indruk van elders ontbreekt h'er volkomen. Zulks geldt zoowel voor de beide expo sities te Londen als voor die te Birming ham. Olvmnia en Earls C.ourt zijn dicht ratbii elkaar geleden en tusschen beide expo sities wordt een geregelde gratis busdienst onderhouden. Birmingham. De lange reis van ruim 2 uur naar Bir mingham wordt vanzelfsprekend alleen on dernomen door die bezoekers, die geïnte resseerd zijn bii de metaalindustrie (ma chine- co gereedsrhansindustrie. electrici- teitsbedrijf- en de bouwnijverheid. Hit jaar ricM zich de heiau,Tet'<lljng vooral on ma terialen en voorbereidingen voor de A R.P. (A'r Raid Precautjons). de luchtbescher mingsdiensten en luchtafweer. Made in Ealrs Court. Tn Earls Court. dat bij opening ver eerd werd met een bezoek van Engelands Koningin, ziin alle industriën ondergebrach' op bet gebied van mode. woninginrichting vóMinnrs- cp genotmiddelen. He Londensche bladen geven uitvoerige geïllustreerde beschriivingen van de nieilw- ste modesnufies, welke op de Fair getoond worden. Zon bracht een dnr bladnn foto's van dameshoeden. waarbij afwisselend Britsche en Fransche scheppingen naast elkaar waren afgebeeld en de lezers raden moesten, welke creaties van Britscben oorsnrong zijn. Het antwoord werd verder op de pagina, doch omgekeerd, afgedrukt. Vooral ook maakt men uitvoerig melding van de inkoopen die de vorstin op de Jaar beurs deed. He prijzen die H.M. besteedde worden er ze'fs bijgenoemd! He Imperiale afdeelingen die steeds veel belangstelling trekken, zijn dit jaar belang riik uitgebreid en toonen de voornaamste uitvoerproducten van deze 26 landen. Hier krijgt men voor alles een beeld van de gröo- te economische kracht van het Britsche wereldrijk. In Olympla. Tn Olympiade vindt men de geheele zgn. lichtere industrie vertegenwoordigd. Opmer kelijk is de groote ruimte, welke door de nog ionge chemische en optische-industrieën worden ingenomen. Beide groepen zijn voor den vakman om van te watertanden. Luchtafweer. Bii de optische industrie vindt de luchtaf- weerstand zeer veel belangstelling. Hier ziet men een der zoeklich ten van een luchtafweerbatterij op gesteld. Een speciale installatie richt automatisch het afweergeschut in dezelfde richting als het zoek licht. Honderden menschen staan zich voortdu rend bij dezen stand te verdringen, waar militaire technici een verklaring van de werkwijze geven. Sport, aardewerk, zilver. Wat ook vooral de aandacht van den vreemdeling trekt zijn de enorme afdeeling met sportartikelen en het beroemde Engel sche aardewerk! Ook de befaamde Birminghamsche zilver- smederijen zijn met fraaie inzendingen ver tegenwoordigd. De grafische afdeeling is echter klein, omdat elke vier jaar, het laatste in Decem ber 1936, eveneens in Olympia een uitslui tend grafische tentoonstelling gehouden wordt. De papierwaren afdeeling is echter een van de grootste belangrijke inzendingen Niet minder dan bij de mode en nieubel- afdeelingen in Earls Court, blijkt hier bij de schrijfbehoeften en dergelijke, op welk een hoogen levensstandaard onze Engelsche buren leven. Een voor onze begrippen on gekende luxe wordt hier getoond. En... als er geen koopers voor waren zou het niet in zoo'n omvang worden uitgesteld. Algemeene indruk. De algemeene indruk bij de jaarbeurslei ding, zoowel als bij de talrijke bezoekende landgenooten, die wij spaken, is zéér gun stig. De groeiende buitenlandsche belangstel ling spoort de fabrikanten steeds meer aan. ook met de buitenlandsche markt en hier wel in het bijzonder, het nabije Europeesohe vasteland rekeningte houden. Voor Nederlandsche inkoopers, die vroe ger hier hun orders niet plaatsten, is het dikwijls nog wat onwennig, omdat elders veelal grootere exportkortingen gegeven worden. De prijzen, welke in zulke gevallen aanvankelijk gevraagd werden lagen echter hooger, maar men smaakt het genot na het afsluiten van den koop een hoogere korting te hebben gekregen, dan waarop de Britten zijn ingesteld. En déérom: het oude in eere hersteld! Naar wij vernemen zal de „officieele reisgids der Nederl. Spoorwegen" in zooverre weer in zijn ouden vorm te- rugkeeren, dat de het vorig jaar daarin opgenomen dienstregelingen voor autobusdiensten, welke niet aan de verwachtingen hebben beant woord, komen te vervallen. Het oude spoorboekje zal dus in eere wor den hersteld. Bij een enquête onder de rei zigers ingesteld is n.1. gebleken, dat er slechts zeer geringe belangstelling bestond voor de dienstregelingen voor autobuson dernemingen. De directie der Nederl' Spoor wegen achtte daarom de meerdere 'uitgave voor opname van deze dienstregelingen in het spoorboekje niet meer verantwoord. Thans wordt er evenwel naar gestreefd het oude spoorboekje een aangenamer aan zien te geven, door o.a. een aantrekkelijker omslag te laten ontwerpen en er een en kele oractische rubriek, om na te gaan wat bepaalde reizen kosten, in op te nemen. Tal van andere belangrijke wijzigingen zullen bovendien nog in dit nieuwe boekje verder worden uitgewerkt, waarover nader zal worden bericht, zoodra de verschillende daarbij betrokken instanties een oordeel zul len hebben uitgesproken. Een afzonderlijke autobusgids? Wat nu de autobusdiensti'egelingen be- 1 treft, deelt men ons van de zijde van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst- ondernemingen mede, dat het plan bestaat een afzonderlijk gidsje voor de autobussen uit te geven. Dit zal echter niet eerder dan in het najaar, dus met de winderdienstre- geling kunnen verschijnen. Het achterwege blijven van een zomerdienstregeling voor de bussen wordt ook door den bond als een bezwaar gevoeld, dodh dit kan gedeeltelijk worden ondervangen door het gebruik van provinciale gidsen en van de verschillende dienstregelingen, welke door vele diensten kosteloos verstrekt worden. Ook zal de gids uit het oude spoorboekje in vele gevallen bruikbaar blijven. De heer de Semprun vertrekt over enkele dagen. Naar wij vernemen kan, als gevolg van de erkenning de jure door Nederland van het bewind van generaal Franco als de re geering van Spanje, de heer Jose Maria de Semprun y Gurrea, die door de Valencia- regeering als tijdelijk zaakgelastigde van Spanje was aangewezen, niet langer door de Nederlandsche regeering als diplomatiek vertegenwoordiger eener vreemde mogend heid worden erkend. Ongetwijfeld zal binnenkort blijken wie als diplomatieke vertegenwoordiger van de thans erkende Spannsche regeoring te 's-Gravenhage zal worden gevestigd. Zooals meri weet trad tot dusver, d.w.z. vóór de erkenning van het Franco-bewind, de heer Mario de Pinies, voorheen Spannsch consul-generaal te Rotterdam, hier te lande op als vertegenwoordiger van het bewind van generaal Franco. Waardeering voor ons land. De heer de Semprun deelde, gistermorgen aan een verslaggever mede, dat hij tijdens een bezoek aan den minister van buiten landsche zaken mr. J. A. N. Patijn, de me- dedeeling over de erkenning door Neder land van het réchtsche bewind had ont vangen. Deze mededeeling welke den heer Semprun, naar hij zeide, op hoffelijke wijze werd medegedeeld zooals trou wens de geheele houding van den minister steeds hoffelijk is geweest kwam in zoo verre niet geheel onverwacht, dat de heer de Semprun Donderdagavond on een bui- tenlandschen zender de erkenning van de Franco-regeering door Nederland als ge rucht bad hooren vermeldpn. Hij kon zich uiteraard niet uitlaten over de beslissing der Nederlandsche regeering. De heer de Semprun liet zich waardeerend uit over de medewerking, gedurende zijn verblijf in Nederland sinds ziin komst in December 1936 ondervonden. Hij is, zoo verklaarde hij. mede door zijn cultureele betrekkingen met Nederlandsche groepen en personen, in staat geweest hier vele vriend schapsbanden aan te knoopen. Als histori cus heeft hij bovendien bijzondere waar deering voor den traditioneelen vrijheids zin van ons volk. De heer de Semprun zal nog slechts cenige dagen in Den Haag verblijven, zoo lang namelijk als noodi.e is om ecnige huishoudelijke zaken te regelen. Geen persoonlijke ongelukken. Toen gistermorgen de landbouwer H. Smeenk uit Raalte met paard en wagen den onbewaakten overweg op den Zwolscheweg wilde passeeren, kwam er juist een trein aan, die even te voren van het station Raai te in de richting Zwolle was vertrokken. Gelukkig had de trein nog geen groote snel heid. Toen de machinist den wagen dan ook op de rails zag staan, heeft hij uit alle macht geremd, maar hij kon niet voorko men, dat het voertuig werd gegrepen. Het tyerd volkomen vernield. Door den schok vloog S. van den wagen, doch hij Lleef on gedeerd. Ook het paard bleef gespaard. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, moet het ongeluk aan onoplettendheid van S. worden geweten. En twaalf Fransche mijnwerkers vinden den dood. Tengevolge van een ontploffing in een mijngang te Montceau Les Mines (departe ment Saone et Loire), Frankrijk), zijn 12 mijnwerkers om het leven gekomen en dertien zeer ernstig gewond. Door het ontploffen van een slaghoedje van een dynamietpatroon, welke wordt ge bruikt bij het loswerken van de steen kool, heeft de koolstof, welke in de lucht hing, vlam gevat en een geweldige steek vlam, van 250 meter lengte schoot de mijngang in. Men vreest, dat nog verscheidene gewon den het leven zullen verliezen. Voorzichtig met critiek op een buurman met lange „toonen. Gisteren heeft de minister van Buitenland sche Zaken de heer Patijn, de verschillende sprekers over de begrooting van zijn depa ternent geantwoord. De minister acht een goede verstandhou ding met Belgi van eminent belang vooi ons land. Ten aanzien van Duitschland verklaait spr. dat er geen goede gronden zijn om aan te nemen als zou de correcte houding, uie Duitschland ook blijkens de laatste rede van den rijkskanselier inneemt, niet op juiste basis rusten. Er zijn geen aanwijzingen aan de correcte houding van Duitschland te twijfelen. Nederland beeft niet geprotesteerd bij de Duitsche regeering inzake het Joodsche per soneel van Nederlandsche firma s, zij acht een dergelijk protest slechts op zijn plaats, indien Duitschland vragen had gesteld aan Duitsche dienstboden; het Duitsche consu laat ontkent echter dat zulks is geschied. Spr. verdedigt voorts de houding van den Rotterdamschen burgemeester, mr. Oud, wat betreft den verboden voetbalwedstrijd. De heer Patijn verdedigt vervolgens zijn optreden te Genève. Het is een groot verschil een artikel als artikel 16 dood te verklaren dan het niet toe te passen. Spr. kan zich ook niet tevoren binden. Spr. ziet geen gevaar in overleg, omdat we daarbij een houding kunnen aan nemen, welke we noodig oordeelcn. Gevaar lijk voor ons land is dit in geencndeele. De positie van den Volkenbond is zwak. We le ven nu eenmaal in een tijd van overgang, nu allerlei bepalingen van het pact niet worden nageleefd. Spr. is zeer beslist van meening, dat we zeer onverstandig zouden doen, thans den Volkenbond te verlaten. Spr. geeft voorts als zijn meening te kennen, dat het onverstandig is om buitenlandsche politiek te becri- tiseeren. Spr. merkt vaak in de pers een smalende, beleedigende toon, Er zijn er 1500 in ons land. Emigratie-mogelijkheden stijgen Het kindercomité voor hulp aan buiten landsche kinderen heeft op het oogenblik in totaal 1500 Joodsche vluchtelingetjes uit alle deelen van het Duitsche rijk in zijn 13 tehuizen ondergebracht. Dit aantal is gese lecteerd uit de circa 13.000 aanvragen, welke het comité tot nu toe bereikten. De kinde ren, die hier te lande in de tehuizen vafi het comité zijn ondergebracht, ontvangen een liefderijke verpleging en krijgen onderwijs, waarbij is uitgegaan van de ge dachte hen zoo spoedig mogelijk klaar te maken voor emigratie naar die deelen van de wereld, waar zij welkom zijn. Het heeft het comité zeer verheugd te mogen vaststel len, dat die mogelijkheden den laatsten tijd grooter zijn geworden en met name vooral Noord- en Zuid-Amerika openen voor de jonge vluchtelingen ruimere perspectieven. Een demonstratie aan de Hera- brug. In verband met de luchtbescherming van de bedrijven zijn op het terrein van de Ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug voor belanghebbenden eenige demonstraties ge geven van de uitwerking van moderne brandbommen en de blusschingsmiddelen daartegen. Gedemonstreerd werd de uitwerking van electron-thermietbommen van 1 kg., liggen de r&sp. op enkele houten vloeren, op hou ten vloeren bedekt met 5 c.m. zand, met 2'/> c.m. dikke kleistrooplaat en met 1 cm. dikke ferrocalplaat, voorts op staalplaats van 5 m.m. De proeven op de verschillende houten vloeren werden ook vertoond bij een val hoogte van de bommen van 10 m. Aansluitende hierop werden bluschproe- hetgeen een groot gevaar is, temeer waar het betreft een grooten huur man dig nogal lange toonen heeft. AVe leven in dagen van verrassing e spanning, waarin we onze tiaditioneele rust moeten bewaren. Duitschland is sterk geworden Bii de replieken blijft de heer Briet (ar\ .„•t 16 van het Volkenbondspact nog steCli, gevaarlijk vinden en blijkt de heer Vorrink door 's ministers mededeehngen over art. j6 tevreden gesteld.S pr. zet nog eens uitvoerig zijn standpunt tegenover de dictatuursta. ten uiteen en vindt verder, dat de minister de Kamer Donderdag had moeten inlichten over de erkenning de jure van Franco; D0ll. derdagavond werd dit beiiihl immers reeds verspreid! \V8.8Xom is I ïtuico niet de f&cto 01 De'heer Van Vessein (n.s.b.) is verheugd over onze erkenning van Franco. Een deel van ons volk kan nog niet wennen aan het feit, dat Duitschland nu een zeer sterke mogendheid is geworden, liet komt spr. voor dat de Nederlandsche regeering zich deze nieuwe situatie niet voldoende heeft inRe. dacht (interrupties). De minister zou niet zoo licht van Frankrijk en Engeland zeggen, dat zij „lange toonen hebben! Ook dc chr. hist. afffovaarcliRcle do heep De Savornin Lolnnan is verheugd over Fran co's erkenning op het juiste oogenblik. Dupliceerend, wil de minister nog eens overwegen zich naar aanleiding \an de Duitsche bemoeienissen met Toodsch jierso- neel, hier te lande, tot dc Duitsche regee- ring te wenden. Den heer Vorrink antwoordt spr.. dat de regeoring niet kon wachten met de erken ning dc jure van Franco's bewind. Zij heeft trouwens de bevoegdheid om dc Statn Ge neraal niet eerst te waarschuwen. Ook de minislcr had liever den vroegerpn Spaanschen vertegenwoordiger de eerste mededeeling gedaan. Omstandigheden hob* ben dit evenwel belet. Er is geen enkele reden voor erkenning de facto, evenmin voor cenige beperking. Door het uitwijken van den prpsl- dent kon men van geen regeering meer spreken. Dus was er reden niet meer te dralen. We hebben ook onze belangen in Spanje. Andere democratische staten hebben Fran co ook reeds erkend. De begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt dan z. h. st. aangenomen, met aan- teekening dat de N.S.B.-fractie tegenstemt. Na nog een mededeeling te hebben gedaan in verband met de affaire-Oss (zie elders in dit blad), sluit voorzitter de vergadering. ven gehouden door middel van zand en door middel van water, de laatste in het bijzonder om het averechtsche resultaat daarvan te demonstreeren. Ook nieuwe verplaatsbare brandspuiten en brancards werden getoond. Amerika zou vroeger tot Euro pa behoord hebben. De geologen te Reykjavik houden zich bezig met de vraag, of de bodem van IJs land daalt en het eiland zich langzamer hand in twee stukken verdeelt. Er zijn na melijk eenige verschijnselen, die erop schij nen te wijzen, dat er een splitsingprocedure optreedt. Lange spleten, alle liggende in de zelfde richting, strekken zich uit van het Noordoosten naar het Zuidwesten. Sommige dezer scheuren reiken tot diep jn het land en in de nabijheid verheft zich een reeks kraters, die groote hoeveelheden lava uit spuwen. In enkele deelen van het land zijn terreinen van vele vierkante mijlen opper vlakte verscheidene meters gedaald. Aan de hooge rotsmuren rondom deze gebieden kan men zien. hoe het vroegere niveau van het land is geweest. De geologen willen thans nauwkeurige berekeningen maken door de hoogte aan beide zijden van de rotsmuren voortdurend te controleeren. Indien men dan tot daling van den bodem en splitsing van het eiland zou moeten concludeeren, zou men daarin een bewijs kunnen zien voor de theorie van Algred Wegener, die beweerd heeft, dat Amerika millioenen jaren geleden van Eu ropa is „weggegleden", waardoor de Atlan tische Oceaan zou zijn ontstaan. IJsland zou dan een overgebleven deel van het vroe gere vasteland moeten zijn, dat zou „aar zelen naar welken kant het moet glijden en zich daardoor zou splitsen. „Een wrange smaak." Het Volk (s.d.a.p.) over de Nederlandsche erkenning de jure van Franco: Thans is minister Patijn gaan deelnemen aan de wedloop van de vele landen naar de erkenning van Franco's bewind als Spaan sche regeering. Een groot deel van ons volk zal met wrevel en weerzin hiervan kennis nemen en zich met onbehagen herinneren, dat de minister bij de feitelijke erkenning van Italië's gezag over Abessinië een derge lijke methode heeft gevolgd. Wel heeft voor een groot deel van het Nederlandsche volk deze erkenning een wrange smaak! Naar een nieuw soort anti-oor logsfilms. Het maandblad „Vrede" klaagt er over, dat van de anti-oorlogsfilms nog maar heel weinig effect is uitgegaan en laakt het, dat in de moderne vredesfilms zooveel gecou peerd wordt, zoodat het meer een sensatie dan een tendenz-film wordt. De eerste de beste bioscoophouder kan, al dus het blad, met de stomme schaar er zon der slag of stoot zooveel uitknippen, als hem zelf noodzakelijk voorkomt. En nog sneller zal hij er toe over gaan, wanneer .enig aangphitst publiek, uit de allerjongste lesteen de, hem komt vertellen, dat nog dm/elfden avond alle ruiten uit zijn zaaltie e- nn-e-o, wanneer die „smerige anti- oorlogsfilm" niet wordt verwijderd of ver minkt. Sedert de bazuinen der defensie-propa- ganda gingen schallen, gingen de groote filmtheaters onmiddellijk tot het reduceeren of geheel weglaten van de anti-oorlogspro ductie over. De stomme schaar van den plattelands- bioscoopondernemer werd in dit geval ver vangen door de punt van de gouden vul pennen der groote mannen van de verr huurkantoren, die een snel en fijn streepje haalden door alle titels, welke een gevaar voor de defensie hunner brandkasten in hielden, Want ook het groote publiek der groote bioscopen is zooveel fijngevoeliger geworden dan voor enkele jaren, Het kan nu geen bloed meer zien en voor het uiteenploffen van loop graven heeft het lang niet meer dat enthousiasme van voorheen. Bloed en loopgraven zijn een beetje dichter bij de voorname huizen in de voor name straten gekomen, huivering wekkend dichtbij en al huivert men wel graag een klein beetje in een nette bioscoop, zoo heel erg hui veringwekkend heeft men het toch niet graag. Het orgaan ziet tenslotte meer heil in het Wfi'men van de oorlogsvoorbereiding dan in het aanschouwelijk maken van de monsterachtige gevolgen. Gezocht moet worden naar de voorstel- baarmaking, de vertolking en dan ook Aan de hekeling! der „fatsoenlijke" aan- Sfweekujg van den oorlogsgeest, van de ge- welds-ideologie, van alle krachten tezamen die naar den ondergang voeren en waarvan het publiek zich dikwijls niet bewust is, dat het eraan medewerkt, voordat het dit ziet aangetoond in de onverbiddelijke dui delijkheid en logica van het ware vredes- film-werk." De groote kwaal van onze zul- velpositie. Het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond wijt de zeer ongunstige prijsverhouding tus schen de Nederlandsche en de Deensche boter op de Engelsche markt aan de ver schuivingen, welke „wij ons in de laatste o jaren met de zuivelexport naar Duitsch land hebben moeten laten welgevallen. Op de Engelsche markt wordt de boter- pnjs nog steeds bepaald door vraag en aan bod en dit geldt voor de Nederlandsche. zoovyel als voor de Deensche boter. Tot voor 1 eenige jaren bestond, zoowel voor Neder landsche als voor Deensche boter, een even wichtige verdeeling van den afzet tusschen Duitschland en Engeland en lagen de prij zen in beide landen op hetzelfde peil. Doch hoe is het thans? Sprekend in dit verband zijn de volgende cijfers: Van 1925 tot 1929 werden in Duitsch land per jaar gemiddeld 36.7 mill kg. boter en 4.9 mill. kg. kaas uit Denemarken ingevoerd, welke hoe veelheden in 1938 resp. 36.5 en 4.7 mill. kg. bedroegen Nederland daar entegen voerde van 1925—1929 ge middeld per jaar 31.1 mill. kg. boter en 37.4 mill. kg. kaas in, welke ge tallen in 1938 slonken tot resp 1' 5 mill. en 16.7 mill. Denemarken heeft dus alle beta lingsmoeilijkheden en clearingrege- lingen ten spijt er voor gezorgd zijn boter- zoowel als zijn kaasquantum naar Duitschland geheel op peil te houden, Onze botere.xport daarentegen heeft zijn natuurlijk debiet in Duitschland om der wille van de clearing beter om der wille van andermans belangen in de clearing voor bijna 2/3 moeten prijsgeven, terwijl zijn kaasexport om dezelfde reden met ruim de helft is teruggegaan. Het surplus drukt als een looden last op onze Engelsche markt en daardoor op ons prijspeil. Daar ligt de groote kwaal van onze zuivelpositie, welke alleen door terugkeer tot een normalen ex- den naar duitschland verholpen kan wor- Kunnen wij nog bouwen? ur?jIïnue.n ,wij' no* bouwen?" vraagt het Handelsblad, dat zeer teleurgesteld is over wat op de tentoonstelling van ontwerpen „f°ir tt Amsterdamsche stadhuis te zien el. Het blad refereert aan een uitspraak van één der exjioseerende architecten, prof- a ,„jler?' c"e onlangs betoogde, dat in aezen tijd, die als geheel genomen, 'evcnshouding heeft, bouwkunst als „stijl ook niet kon bestaan. Maar eenmaal moet, aldus het blad, die negativiteit, die aan zou voortkomen uit gebrek aan levens- ouding van het geheel, toch weer een ein' e nemen, en in ons geslacht, wij zijn er Va]V wer.ken krachten die naar zulk een houding van den geest een houding van eerbied tegenover het Mysterie terug uU' J1, ,p welk oogenblik die krachten zul- i doorbreken, weten wij niet. Maar juist nüL a j W1' bet n'et weten, mogen wij aan* r= ^,e7 j het ook zcer spoedig kan zijn- niet betor- geduldig te blijven ken tot men de oplossing gevonden hceft> die met minder gereserveerdheid kan wor den? aanbevolen dan in het onderhavige ge" Mij xragen dit zelfde ook nog eens met het oog op den Dam.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10