Olifanten vliegen rondom Londen 't HOEKJE OUDERS Ballons contra vliegtuigen Een oud systeem opnieuw in practijk gebracht IrnSM Uw Houding tegenover het leven Edele gassen in electrische lampen VOOR DE Voor een ballonnenhangar in Cardington.waar de opleidingsschool voor de vrijwilli gers van den ballonversperringsdienst is ondergebracht. Nog nimmer werd zoo koortsachtig be wapend als de laatste jaren in het oude werelddeel het geval was. Elk land biedt tegen het andere op, de een sleurt den ander mede in zijn bewape ningsijver. Maar niet alleen offensieve maatregelen worden getroffen, ook voorzorgen van defensieven aard wor den genomen. De menschelijke geest is in dat opzicht vindingrijk; ter bestrij ding van elke aanvalsmethode wordt een zoo mogelijk nog geraffineerder af weersysteem uitgedacht. Zoo zijn on langs in Londen proeven genomen met een ballonversperring. Men is over het succes van deze „vliegende olifanten", gelijk ze in den volksmond heeten, niet ontevreden. De idéé, die er aan ten grondslag ligt, is overigens niet nieuw. Bijzonderheden over de ontwikkeling en het gebruik van deze ballons vindt men in onderstaand artikel. Zooals men eenigen tijd geleden in de pers heeft kunnen lezen, zijn onlangs in Engeland op groote schaal proeven geno men met een zoogenaamde ballonversper ring, die bedoeld is om aanvallen van vliegtuigen af te slaan en vijandelijke toe stellen te verhinderen boven een bepaald gebied te verschijnen. Dit is eigenlijk voor het eerst sinds den wereldoorlog, dat deze idee opnieuw in practijk gebracht wordt. Na het voorbeeld, dat Engeland gegeven heeft, hebben verschillende andere landen ook de deugdelijkheid van het systeem on derzocht; bij de jongste Duitsche manoeu vres, heeft men, om een voorbeeld te noe men, ook van dergelijke luchtballons ge- gebruik gemaakt. Een ander systeem geperfection- neerd. De gedachte die aan een dergelijke lucht- versperring ten grondslag ligt, is aller minst nieuw. Een soortgelijke versperring werd reeds in den wereldoorlog vrij veel vuldig gebruikt, voor het- eerst door de Duitsche legerautoriteiten, rond het Lo- tharingsch-Luxemburgsche industriegebied en het Saargebied aangebracht, om deze teere punten in de verdediging te bescher men tegen laagvliegende toestellen. De ervaringen, die men daarmede heeft opge daan, waren in alle opzichten bevredigend te noemen. Volgens het rapport van den toenmaligen hoofdcommandant van de luchtstrijdkarchten, generaal Höppner vormden de ballons, die onderling met el kaar verbonden waren, een schier ondoor dringbare zone. Wanneer men thans' dit probleem beschouwt, mag natuurlijk niet vergeten worden dat de techniek van het vliegen in de afgeloopen twintig jaar, die sinds den wereldoorlog verstreken zijn, in veel opzichten groote vorderingen gemaakt gemaakt heeft. Ook voor Londen is de tegenwoordige ballonversperring in wezen niets nieuws. In den afgeloopen oorlog hadden de Engel- schen hun hoofdstad zoo sterk en zoo doel matig door zwevende afweerballons omge ven, dat de versperring in de herfst van het jaar 1918 tienvoudig was. Ook Parijs had een dergelijke ballonversperring, die in zooverre afweek van het Londensche sy steem, dat de ballons niet bevestigd wer den aan een net van staaldraad, maar op gelaten werden aan lichte kabels. Het ligt voor de hand,, dat bij gebruik van zwaar dere staalkabels of netten de stijghoogte van de ballons naar verhouding geringer was. In de na-oorlogsche periode heeft de aviatiek niet alleen groote vorderingen ge maakt, maar ook is het systeem van bal lonversperring in vele opzichten volmaak ter geworden. Zoo heeft men tegenwoordig de ballons voorzien van ailerons waardoor ze bestuurbaar worden en eenigszins het uiterlijk krijgen van een draak, terwijl de overeenkomst met vliegende olifanten op vallend is. Door deze stuurvlakken is het mogelijk de ballons eenigszins op een be paalde plaats te houden. Ook de vulling met een speciaal gaas, legt volgens een re cente uiting van den minister van lucht vaart, geen moeilijkheden meer in den weg om deze ballonsversperringen op alle be langrijke punten toe te paassen. Van „ballonschorten" en ballon spannen. Van de zoogenaamde ballonschorten schijnt men in Engeland thans toch afge stapt te zijn. Bij deze „schorten" waren de ballons aan elkaar verboden door een net van draden en kabels. Wanneer nu een der ballons zelfstandig werd, d.w.z. zich los maakte uit het verband, werd daarmede het geheele systeem waardeloos. Om dit te voorkomen heeft men in Londen bij de laatste proefnemingen de ballons opgelaten aan sterke, maar dunne stalen kabels. El ke ballon is bevestigd aan een zware vrachtwagen, die voorzien is van een kaap stander, welke door een motor aangedre ven wordt. Men beweert dat het mogelijk is op deze wijze ballons te laten opstijgen tot een hoogte van 8000 meter. Deze opga ve schijnt eenigszins overdreven. De Fran- schen maken gebruik van zoogenaamde ballonspannen, die bestaan uit een groote ballon, die op zekere hoogte een tweede ballon op laat stijgen, deze weer een derde enz. Men verklaart op die wijze een hoog te van 9000 meter te hebben bereikt. Bij de groote ballonproeven, die genomen zijn rondom Londen, heeft men met heel wat tegenslagen te kampen gehad, hoewel het weer bijzonder mooi was en er slechts een matige wind woei. Op verschillende plaatsen rukten de ballonnen zich los en zweefden in den helderen zonneschijn aan den hemel als zilveren olifanten. Het ge volg is dat de Londensche „man in the street" deze ballons, wegens hup groote overeenkomst met de Indische dikhuiden. „vliegende olifanten" genoemd heeft. In een voorstad van Londen raakte een ballon los, die achter zich een kabel van 900 meter lengte aansleurde, met gevolg dat vele da ken beschadigd werden; afgeknapte tele graafpalen gaven den weg aan, die dit zon derlinge monster genomen had. Al met al schijnt men in Engeland ech ter niet ontevreden te zijn over de resul taten van de jongste proefnemingen. Ten minste, kort na de proeven, zeide de mi nister van luchtvaart in een rede, die hij te Cambridge hield, dat de groote industrie centra vail Engeland een dergelijke bal- lonbeschermng zullen krijgen. Hij noemde daarbij in het bijzonder: Bristol, Manches ter, Liverpool, Cardiff, Glasgow, Plymouth en Southampton. Gelijk de „Times" on langs schreef zijn de kabels, waaraan de ballons verbonden zijn, beslist doodelijk doodelijk bij aanraking, ook voor de zwaar ste bommenwerpers. De constructie wordt wordt geheim gehouden. Het zijn in hoofd zaak vrijwilligers, die zorgen voor de be diening van deze ballonketen. Men raamt het aantal benoodigde ballons op ongeveer 600900. Het spreekt vanzelf dat deze bal lons opstijgen zonder bemanning. Ongetwijfeld is men met deze ballons een belangrijke schrede vooTuit gegaan op het gebied van afweer tegen aanvallen uit de lucht. De groote beteekenis daarvan kan dan ook moeilijk onderschat worden. Of deze defensieve ketens van vliegende oli fanten inderdaad zullen voldoen aan de hooge verwachtingen, die de militaire en burgerlijke autoriteiten koesteren, kan ten slotte alleen uitgewezen worden in tijd van corlog. Op het oogenblik zijn de ballons nog te veel afhankelijk van de weersom standigheden. De Engelschen zitten echter met met de handen in de schoot en zoeken nog geregeld naar verbeteringen. Er werd zelfs kort geleden een bijzonder instituut in het leven geroepen, bestemd voor de op leiding van vrijwilligers, die in tijd van Een ballon van de versperring wordt bin nengehaald. Het veilig binnenhalen van een ballon, vereischt een grondige oplei ding en groote „vakkennis" van de man schappen, die met dit werk belast zijn. gevaar bereid zijn deze ballonversperring te doen functionneeren. Bij de vele proe ven heeft men ten slotte ondervindingen opgedaan, die niet in alle opzichten tot te vredenheid stemmen, waarmede nog geens zins gezegd is dat niet binnen afzienbaren tijd de ballonversperring zal blijken te zijn: een onmisbaar element in de verde diging van stad en land tegen aanvallen uit de lucht. Hitan MÉmI Bij elke ballon behoort een drieassige, zware vrachtwagen, waaraan niet slechts de ballon bevestigd is, ma r waarop ook een kaapstander is opgesteld, welks rol meerdere duizenden meters kabel bevat. Bovendien zijn voor tusschentijdsche bij- vulljung der ballons waterstofapparaten aanwezig. Het meest belangrijke in Uw leven is d geestelijke houding, welke U tegenover het leven aanneemt. Het is het geestelijke voedsel, waarmede gij Uw geest voedt en dat het geheele karak ter van Uw leven bepaalt. Het zijn de ge dachten en de onderwerpen, welke gij «n Uzelf toestaat te denken en bij te blijven stilstaan, die Uw leven beiinvloeden. Alles in Uw dagelijksch leven, de gesteld heid van Uw lichaam, of dit gezond of ziek is, de stand van Uw geluk, of dit gunstig of ongunstig is, onverschillig welke toestand in Uw leven voordoet is afhankelijk van de ge dachten welke gij voortdurend in het ver leden hebt gehad. En de toestand van Uw leven morgen, vol gende week en het volgend jaar, zullen ge heel afhankelijk zijn van de gedachten welke gij nu en in de toekomst zult hebben. Dit toch is de werkelijke sleutel van het leven; indien gij Uw denken verandert, ver andert Uw toestand, ook Uw dagelijksch werk of andere handelingen moeten ver anderen, de algemeene lijn van Uw leven moet veranderen, of gij U voortdurend ge lukkig en opgewekt zult voelen, of down en vreesachtig dit alles hangt af van de hoe danigheid van het geestelijk voedsel waar mede gij U voedt. Gij zult niet gezond of gelukkig zijn als gij in een slechte conditie zijt. Totdat gij besluit een betere toestand te verkrijgen en Uzelf het volgende duidelijk maakt. Wijdt Uw geest gedurende een week alleen aan de taak om U een nieuw gedachtenbeeld te maken en laat gedurende dien tijd alles in vergelijking hiermee onbelangrijk zijn. Indien U zoo handelt, zal hiermee een nieuw leven voor U aanvangen. Dit is den weg om Uw leven te veranderen en in overeenstemming te komen met de groote Wet. U kunt niet direct Uw gedachten veranderen, gij hebt wel dikwijls getracht dit te doen doch hebt dan gefaald, maar na Uw geest zeven dagen achtereen geestelijk gevoed te hebben, moet dit veranderen. Dit is dan Uw voorschrift; Gedurende zeven dagen staat gij Uzelf niet toe maar ook voor geen enkel oogenblik een negatieve gedachte te hebben. U moet Uzelf niet toestaan, onder welke omstandigheden U ook mag verkeeren, dat Uw denken niet afdwaalt naar negatieve, pessimistische, af brekende, onvriendelijke gedachten. Gij kunt te allen tijde er mee beginnen, of het 's morgens vroeg, of 's avonds laat is, dat doet er niet toe, doch wanneer gjj er mee begint, dan moet gij het ook een week vol houden en hier niet van afwijken. Dit is h j esscntieele. Het is de bedoeling om gedurende 7 dagen zonder onderbreking door geestelijke discipline, onze geest in een nieuwe richting te leiden voor nu en altjjd. Dit is echter van belang. De gedachten aan ondervinding die tot U komen zijn van geen belang, d0eh degene waar U zich mee bezig-houdt en bil blijft stilstaan. Het doet er niet toe welk» gedachten tot U komen ,als gij U er maar niet bij bepaalt. Het is het afdwalen en bezig, houden met negatieve gedachte, die ons down en pessimistisch doen worden. Het is dan ook de manier om onmiddellijk wanneer negatieve gedachten zich aan U opdringen, deze uit Uw bi ein te bannen en hiervoor positieve gedachten voor in de plaats te stellen. Begin heden nog een nieuw leven op te bouwen. Dr. Jos de Cock. Bij de eerste kooldraadlampen hechtte men er, zooals bekend mag worden veron dersteld, veel waarde aan de lampen zoo. veel mogelijk luchtledig te maken. De licht, sterkte van deze kooldraadlampen was naar verhouding van de gebruikte hoeveel, heid stroom betrekkelijk gering. Terwijl 40 Watt verbruikt werd, bedroeg de licht stroom slechts 100 Hefnerlumen, de licht, sterkte slechts acht Hefnerkaarsen. Een groote vooruitgang beteekende de vulling met zoogenaamde edele gassen (onbrand baar). Het groote verschil blijkt uit de cij. fers: een met crypton gevulde lamp pro- duceerde, bü een verbruik van 40 Watt, een lichtstroom van 525 Hefnerlumen, ter wijl de lichtsterkte 41.8 Hefnerkaarsen be droeg. Het grootste wonder is evenwel dat het hiervoor benoodigde cryptongas in zul ke kleine hoeveelheden voorkomt in de lucht, dat men een millioen liter lucht noo- dig heeft om 1 liter cryptongas af te schei den. Het pleit voor de groote vooruitgang van de techniek, dat men dit bijzonder moeilijke procédé beheerscht en in staat is voldoende cryptongas af te zonderen voor het vervaardigen van deze soort lampen, j OVER LEIDERS EN LEIDSTERS. Na mijn Inleidend artikel in het nummer van de vorige week, wil ik thans enkele uit slagen publiceeren betreffende de proef, welke ik in genoemde bijdrage beschreef. Ik begin dan met den uitslag der enquétte, welke een collega op mijn verzoek in zijn school instelde. Het onderzoek liep over de leerlingen der leerjaren 4, 5 en 6. De ingekomen antwoorden gaven aanlei ding de verschillende motiveeringen onder een vijftiental hoofden te brengen, (horizon taal I t/m XV). De letters M. en J. duiden Meisjes en Jongens aan. De getallen zijn z.g. procentgetallen, d.w.z. dat bijv. de toegedachte eigenschappen: Lief, zacht, aardig in het vierde leerjaar 33 van de totaalmotiveeringen bedroeg, terwijl dit bij de jongens in dit zelfde leer jaar slechts 5 bedroeg. Daarentegen vindt men bij de jongens in het vierde leerjaar 25 van de motivee ringen op het terrein der verstandelijke ont wikkeling en bij de meisjes slechts 8 Het zal een ieder duidelijk zijn, dat uit deze gegevens allerlei conclusies te trek ken vallen. Het is dan ook daarom, dat ik belangstellende lezers(essen) aanraad on derstaand overzicht te bewaren, omdat ik in den loop der volgende bijdragen hier telkens naar terug grijpen zal. En nu het overzicht: No. 4 4 5 5 6 6 Beteekenis der kolommen. M J M J M J I 33 5 4 0 25 12 Lief, zacht, aardig. II 8 5 0 0 5 0 Opgewekt, vroolijk, grapje. III 0 5 12 0 0 19 Vriendelijk, niet vervelend. IV 0 5 0 6 S 0 Origineel. V 0 10 0 0 0 0 Behulpzaam. VI 8 5 8 0 5 7 Eerlijk, waarheidszin. VII 0 0 0 0 0 0 Beschaafd, welgemanierd. VIII 8 25 4 11 0 12 Verstandelijke ontwikk. goed leeren kunnen. IX 0 0 0 0 0 0 Niet bang. Gevoel voor solidariteit. X 17 15 33 35 15 19 Geschikheid om club te leiden, meestal door de gekozene reeds bewezen. Omgang gemakkelijk. XI 0 0 4 0 5 0 Zingen, tooneelspelen, reciteeren, enz. XII 0 0 0 0 0 0 Naaien, koken, werken thuis. XIII 0 15 0 0 0 0 Sportprestaties, enz. Voetballen bjj jongens. XIV 25 10 33 48 5 31 Lichaamsbouw, ouderdom, kracht, kwiek heid, vlug enz. XV 0 0 0 0 0 0 Schoonheid, knap gezichtje enz. enz. Tabel I. Uitvoering in %-getallen. Nadruk verboden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16