GOU> (JftR iR Waarom R.K* Staatspartij en 1 Kath. Dem. zich verzoenden TRIUMPH SS^'A-cu 'N TRIOMF VAN SMAAK IQ Post vluchten op Indië DE WERELD PER IN! m weinig woorden 1 CENT VIRGINIA over OssI Het laatste bedrijf van het Spaansche drama 'N TOPPRESTATIE *"o>V3mp^\ VOOlR DEN 0 PRIJS De positie van het kabinet Pierlot wankelt Waarom een wig in het Duitscbe volk? Hongaarsche Nazipartij ontbonden Eerste Kamer moet voorloopig zwijgen Nederlandsche Spoorwegen en luchtbescherming Sportvliegtuig in anti-cycloon Twee getuigen gearresteerd c PUBLICATIE „Het zitten blijven van sommige Statenleden moest mogelijk wor den gemaakt." Veel vergeven en veel vergeten. „Goseling is ons dubbel lief geworden." In den Dierentuin te Den Haag is gister avond de partijraadsvergadering der R.K. Staatspartij aangevangen. Na in zijn openingsrede Paus Pius XI te hebben herdacht, zegt de partijvoorzitter, Mr. T. J. Verschuur, dat voor de goede func tioneering van het parlementaire stelsel een krachtige katholieke partij is gewenscht. Versnippering is geenszins democratie. Uit dien hoofde verheugt spr. zich ook over het besluit van een kleine groep katholieken, welke zich van den hoofdstroom had afgetakt, zich weer bij de R.K. Staatspartij te voe gen. Spr. heet hen, die tot de K.D.P. behoorden, welkom in de gelederen der groote partij. Er is overeengekomen dat geen sprake zal zijn van ijveren in georganiseerd verband voor afwijkende meeningen. Er moet veel vergeven en vergeten worden. Spr. dringt er' op aan, dat dit om wille van het gemeen schappelijke doel gebeuren zal. Minister Goseling. Spr. zegt, dat er den laatsten tijd het ééne relletje na het andere tegen de katholieken in ons land ontstaan is en neemt in dit ver band speciaal minister Goseling in bescher ming, die ons, aldus spr., „juist door de aanvallen waaraan hij onderhevig is nog dubbel lief is geworden." Dr. Colljn onder de plak? Na een krachtig pleidooi voor „De Nieu we Gemeenschap" en het uitspreken van zijn voldoening over de rustig en zeker voort schrijdende ordening, komt spr, aan onze gewijzigde koers inzake de handelspolitiek. Alsof er heiligschennis wa.% gepleegd, is een deel der linksche pers opgestoven; men schreef, dat Colijn onder den plak zit van zijn katholieke ambtgenooten! Weer ande ven zeggen dat de vier katholieke ministers aan de slippen van Colijn loopen, zegt Mr. Verschuur, die deze critiek weerlegt. Niet vlug genoeg. Bij het zittend kabinet heeft spr. het ver trouwen, dat er gearbeid wordt op grond van gemeenschappelijke basis, n.1. de tra ditioneele christelijke beginselen. Doch het tempo, waarin de werkloosheidsbestrijding geschiedt, is niet snel genoeg. Dat zooveel offers aan de bewapening moe ten worden gebracht, betreurt spr., maar wat de Regeering op dit punt vraagt, dient haar te worden gegeven. Fusie bekrachtigd. De waarnemend voorz., mr. Witteman, doet daarna mededeeling over de verzoe ning met de K.D.P. Het initiatief is niet van de R.K.S.P. uitgegaan, al waren er in de partij voorstanders eener vorzoening. De partij heeft iets moeten doen om het blijven zitten van sommige Statenleden mogelijk te maken en kon niet verder gaan dan het opne men van de loyale mogelijkheid door het wegnemen van eenige reglemen taire beletselen. De voorstellen hieromtrent van het par tijbestuur worden bij acclamatie aangeno men. Heden wordt de vergadering voort gezet. Eerst moet de Tweede Kamer minister Goselings nota hebben verwerkt. Aan het slot van de Eerste Kamerverga dering heeft de voorzitter gisteren meege deeld, dat hij de justitiebegrooting op de eerstvolgende bijeenkomst aan de orde wil ^stelten, .ep, hiermee niet kan wachten totdat 1de affairë-Öss in de Tweede Kamer haar be slag gekregen heeft, daar zulks, naar spr. uit zeer gezaghebbende bron is meegedeeld, niet vóór het Paaschreces het geval zal zijn. Zonder een daartoe strekkend voor stel te doen, veroorloof ik mij ech ter, aldus spr., niettegenstaande be doelde zaak in ons voorloopig ver slag besprekingen heeft gevonden, aan de Kamer in overweging te ge ven bij de behandeling van de be- grooting van justitie daarover het stilzwijgen te betrachten. Zoolang de Tweede Kamer deze kwestie niet heeft afgedaan, kom mij zulks betame lijk voor. Daarna kan ons college, zoo het daartoe termen vindt, zich alsnog de gele genheid scheppen, in een bespreking en be oordeeling te treden van de door den betrok ken minister verstrekte inlichtingen, zoome de van diens beleid te dezen. Plan tegen luchtaanvallen op gesteld. Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen voor haar be drijf een zgn. urgentie plan voor bescher ming tegen luchtaanvallen doen opstellen. Bij de laatste groote luchtbeschermings oefeningen in het Westelijk deel van ons land heeft men namelijk vele ervaringen opgedaan, die een juist inzicht hebben ge geven in de moeilijkheden, die op dit ge bied voor de spoorwegen zijn te over winnen. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking legen luchtaanvallen heeft zijn instemming met de plannen betuigd. Wat betreft de afscherming der verlichting het eventueel aanbrengen van noodverlich ting, de aanschaffing van gasmaskers, de bestrijding van brandbommen, enz., enz. zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Bovendien zal. naar wij vernemen, bin nen afzienbaren tijd oen reglement voor de luchtbescherming bij de Nederlandsche Spoorwegen verschijnen, o.m. regelende het oprichten van brandploegen, ploegen voor de eerste hulp, ontsmettingsploegen, enz. RAGNHILD HVEGER'S RECORDHONGER NOG NIET GESTILD. Haar eigen wereldrecord 500 M. borstcrawl verbeterd. Ragnhild Hveger verbeterde tijdens wed strijden te Kopenhagen het wereldrecord 500 meter borstcrawl door dezen afstand af te leggen in 6 min. 34,3 sec. Het oude record stond op haar naam met een tijd van 6 min. 39,1 sec., geves tigd op 1 Mei 1938 te Kopenhagen, Hegmans en Rous overwinnen tal van moeilijkheden. De bekende sportvliegers Keymans en Rous die sindsg eruimen tijd onderweg zijn naar Ned. Indië, een belangwekkende vlucht met een sporttoestel over zee en land, heb ben op hun tocht met slecht weer te kam pen. Woensdagochtend vertrokken zij met de PKWDB uit Aleppo, en hadden met een krachtigen anti-cycloon te kampen. Niette min bereikten zij Bagdad tijdig genoeg om den tocht voort te zetten. Ook op het veb- dere gedeelte van de route hadden zij ech ter last van felle regenbuien en krachtigen tegenwind, zoodat zij Basra niet meer kon den bereiken en tegen het vallen van de duisternis noodgedwongen een landing moes ten maken bij de kleine post „Joliba" waar zij den nacht doorbrachten, zonder evenwel gelegenheid te hebben van dit station uit een aankomst-telegram te verzenden. Donderdag vertrokken zij van Joliba en vlogen, begunstigd door prachtig weer, via Basra, waar een landing werd gemaakt, naar Djask, vanwaar zij gistermorgen zijn opgestegen. Te 14 uur arriveerden zij op het vliegveld van Karachi, waar zij in verband met het slechte weer. besloten te blijven. Het verhaal van de mestvork werd niet geloofd. Gistermorgen stonden voor de rechtbank te Zutfen twee fabrieksarbeiders uit Ernst, een vader en een zoon, terecht wegens mis handeling van een familielid, een broer van den oudsten verdachte. Verdachten beriepen zich op noodweer. Getuigen a décharge verklaarden, dat het slachtoffer verdachte met een mestvork had gedreigd en één der getuigen a décharge zou verdachte met een aardappelschoffel te lijf hebben willen gaan. De getuigen werden echter, verdacht van meineed, ter zitting gearresteerd en ingesloten. Tegen vader en zoon eischte de officier van Justitie voorts ieder een maand gevan genisstraf. Uitspraak volgt later. IEDEREEN ZIJN EIGEN ELECTRISCHE CENTRALE? Met een sensationeele uitvinding treedt een jonge Hongaarsche schilder te Boeda pest voor het voetlicht der openbaarheid. Hij heeft volgens een geheel nieuwe metho de een electrische batterij geconstrueerd, waarmede naar beweerd wordt een ieder zonder vee! moeite en kosten zelf electri- schen stroom zou kunnen produceeren. De batterij zou 'n brandduur van 100 uren heb ben en in het bijzonder als accumulator van een auto gebruikt kunnen worden. Raakt de stroomsterkte uitgeput dan is, naar ver klaard wordt, het bijvoegen van een kleine hoeveelheid kopervitriool voldoende om de accu geheel bij te laden. De nieuwe uitvin ding werd in de technische hoogeschool van Boedapest reeds beproefd en is ook reeds gepatenteerd. Tsjechoslowakije houdt den moed erin. Ondanks den zwaren slag van October jl. is de levenskracht, var. het Tsjechische volk niet, vernietigd. De economische op bouw is krachtig ter hand genomen en werpt goede resultaten af. Moordenaar van Skeegie Cash terechtgeseld. Mogall, die ter dood veroordeeld was we gens ontvoering van Skeegie Cash, is gis teren terechtgeseld. Azana zal woldra aftreden. Nieuw Franco-oflensief op han den. BURGOS EN PARIJS ZIJN 'T EENS. President Azana, nog steeds het hoofd der republikèlnsche regeering in Spanje, zal zijn tragische rol naar alle waarschijnlijkheid thans spoedig hebben uitgespeeld. In Spaansche republikeinsche krin gen te Parijs wordt verklaard, dat op den dag, waarop de Fransche en Britsche regeeringen zullen over gaan tot erkenning van de regeering van Burgos, president Azana zal af treden en uit Parijs zal vertrekken. De Mexicaansclie regeering zou ge neraal Miaja, het hoofd der linksche troepen, hebben doen weten, dat in geval hij zich verplicht zou zien het Spaansche gebied te verlaten, hij in Mexico als „eeregast" zou worden ontvangen. Bérard en Jordana zijn het eens. Toen de Fransche zaakgelastigde Bérard zich gisteravond naar het ministerie van buitenlandsche zaken begaf om een nieuw onderhoud met Jordana te hebben, was hij op de hoogte van den voor de regeering gun- v' - 1 l-lu stigen uitslag van de stemming in de Fran sche Kamer. Nadat het onderhoud met Jordana om 21.20 uur was afgeloopen, heeft graaf Casa- joras, de clief van de politieke afdeeling voor Europa van het ministerie van buitenland sche zaken, de volgende verklaring afgelegd: „De besprekingen zijn geëindigd, en geluk kig geëindigd. Bérard zal morgenochtend te rug komen om afscheid te nemen. Maan dag zal een officieel communiqué worden gepubliceerd", i- Een nieuw Franco-offensief. De „Daily Telegraph" verneemt van zijn correspondent te Perpignan, dat generaal Franco 100.000 man in het veld zal brengen voor het nieuwe offensief. De vier Italiaansche divisies zijn daaronder begrepen. Deze troepen macht zal beschikken over 900 vlieg tuigen en de Italianen alleen zou den reeds door 150 tanks gesteund worden. Intusschen wachten fe Marseille, Sete en Port, Vendres verscheidene Fransche en En- gelsche schepen, die naar Oran in Algerije willen oversteken en vandaar het waagstuk willen ondernemen de blokkade der recht- sche oorlogsschepen te breken om voorraden naar de republikeinische havens te bren gen. Haast is daarbij geboden, omdat na een erkenning van Franco de schepen wellicht geen aanspraak meer zullen kunnen maken op de bescherming door oorlogsschepen in volle zee. Madrid, Valencia en Almeria zouden ge lijktijdig worden aangevallen. Te Madrid is een ministerraad gehouden Maatregelen zijn besproken de weerstand van het republikein sche leger te vergrooten. De Belgische Kamer heeft gistermiddag de beraadslagingen voortgezet over de re- geeringsverklaring. De heer Sjpaak, de ge wezen premier, maakte een toespeling op de bedoeling van de regeering des alarissen en pensioenen van de staatsambtenaren met 5 pet. te verminderen. De socialistische partij zal het regeeringsprogram slechts kunnen steunen indien de regeering dit voornemen opgeeft. De liberalen hebben reeds eerder te ken nen gegeven tegen deze regeering te zijn. Stemmen nu socialisten en liberalen tegen, dan is de val van het kabinet Pierlot zeker. Stemming over ile reegeringsver- klaring verdaagd. In zijn antwoord verklaarde Pierlot, dat de korting op de salarissen op 1 April zou moeien ingaan. Indien de toestand beter is dan wij gelooven, zullen wij, zeide hij, direct de nooriige maatregelen nemen. Pier lot sprak de hoop uit, op de medewerking te mogen rekenen. De zitting werd hierna geschorst om de fracties gelegenheid te geven tot onderlinge besprekingen, die er toe geleid hebben, dat de Kamer heeft besloten, met 109 tegen 47 stemmen, om de stemming over de regeerinesverklarinnr van bet kabinet Pierlot uit te slellen tot 23 Fe bruari. De socialisten keurden deze verda ging goed. GöBBELS BEGRIJPT HET NIET. „INTERNATIONAAL JODENDOM BE- HEERSCHT DE DEMOCRATISCHE LEUGENPERS". Onder het. opschrift „Oorlog in zicht? publiceert rijksminister Dr. Gobbels, in Völkischen Beobachter, het otficieele orgaan van de Nationaal-Socialisten, een artiKei, waarin hij zijn meening uiteenzet over in zekere deelen van het buitenland tegr Duitschland gevoerde campagne. Vue in deze dagen, zoo schrijft hij, de buitenland sche leugen- en opruiingspers doorbladen zou gemakkelijk op de gedachte komen, dat Europa aan den rand van een nieu wen wereldoorlog staal. Wat willen de de mocratieën eigenlijk? Zij zijn niet. ingegaan op de vredesaanbiedingen van Hitier, noen verwaardigen zij zich Ie discuteoren ovei de door hem gestelde bewapeningsaischen. De problemen, die opgelost moeten worden, zijn opgelost, omdat de innerlijk dynamiek der Europeesche situatie dat eischte. Men is thans klaarblijkelijk besloten de autoritaire staten op een geschikt lijkend oogenblik neer te slaan, wanneer de be wapeningen nog een beteekennis moeten hebben. Wij willen de democratieën niet aanvallen, wij willen ze niet tot liet. na- tionaal-socialisme bekeeren. En deson danks bedreigen wij ze. Gobbels verwijst dan naar een uitlating van de News Chronicle betreffende de nieuws uitzendingen in het Duitsch door de Engel-1 sche radio, waarin gezegd werd, dat bij voortzetting van deze uitzendingen het mo: gelijk is, „een wig te drijven tusschen bet Duitsche volk en zijn heerschers, die trach ten het in het duister te houden." Dat is dus de bedoeling en in die stout moedige hoop ontmoeten elkander de vijan den van bet Duitsche volk in het buiten land en de kleine kliek van intellectueele en beroeps-neenzeggers in het land zelf. Zij vormen tezamen de internationale van de vijandschap jegens het Duitsche rijk. Zelfs het atheïstische, aan kerk en religie vijandige, bolsjewisme, gaat broederlijk sa men met de katholieke kerk, alleen omdat het In haar een vijand gelooft te kunnen zien van de autoritaire staten! De houding van Amerika sluit daar geheel bij aan. De dsmocratiën zouden er goed aan doen, wanneer zij zich met zichzelf bemoeiden! „De achter deze opruiing zittende man nen zijn ons wel bekend. Zij moeten gezocht worden in de kringen van het internationale Jodendom, de internationale vrijmetselarij en het internationale marxisme. Voor het Duitsche volk bestaat daar tegenover slechts een leuze: Kijken naar den Fuehrer en de leugens van onze tegenstanders met souve- reine minachting bestraffen. Wij hebben geen lust ons eeuwig te laten rekenen tot de bezitloozcn. Overigens echter willen wij den vrede! Het anti-kominternpact getee- kend. In Hongarije zijn twee schijnbaar tegen strijdige maatregelen genomen. De partij der Groenhemden, de nationaal-socalisten is ontbonden en tegelijkertijd is het anti-kom internpact geteekend. De eerste daad moet echter beschouwd worden als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid, welke op de vriendschap met de totalitaire staten geen invloed behoeft te hebben. De Duitsche bladen maken van een en ander dan ook nauwelijks melding. In Rome is men meer verwonderd omdat het nieuwe regeerings- hoofd Teleky nog zoo kort geleden heeft verklaard „de namen van Hitier en Musso- lini zijn voor eeuwig gegrift in Hongarijes geschiedenis". Nu de partij der groenhemden vleugel lam is geslagen kan men verwachten dat het extremisme meer tot uiting zal komen in de nieuwe regeeringsparij, welke een sterke radicale vleugel heeft, waarvan de meest geziene leider de vroegere minister president Imredy is. Deze heeft, onmiddel lijk na zijn aftreden en niettegenstaande de omstandigheden, welke tot dit aftreden noopten, besloten den strijd voort te zetten. Men weet zeer wel, dat Imredy en zijn vrienden streven naar een totalitaire regee- nngsvorm met fascistische strekking. Wat de onderteekening van het anti-kom internpact nu betreft, heeft minister Csakv verklaard, dat de toetreding niet alleen in overeenstemming is met den 20-jarigcn strijd van Hongarije tegen het Bolsjewisme maar ook met de gevoelens van oprechte vriendschap jegens Duitschland, Italië en Japan daar de vernietigende invloed van de Komintern op alle punten van den aardbol merkbaar is. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. ^Bi Nederlandsche Akkerbouweentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor van on 7®n iff' °°*8t ™38- gedenatureerd f2 n/; 1'nn tFehn,ari 1939- zal bedragen f2.— per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan C en fl50anerkWalitei1 sk,asse u. en it.50 per 100 kg voor voede-erwten gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. «men De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst. 1938. in genoemd tiidvak ,w. telers of handelaren gedenatureerd en vol' doende aan de kwaïiteitseischen, zal f2- per 100 kg. bedragen; (Adv) Vooral niet vergeten: als het einde van Uw pakje Gold Star Shag in zicht is, dan full speed naar den winkel om verschen voorraad! De hoogfijne, zacht-aromatische GOLD STAR Shag is en blijft de favoriet van de kenners! 'n Extra Tractatie: Gold Star de Luxe, 12 ct. Vertrek van Aankomst te niéenrels'61 sinf?ap- 24 Febr.|Band. 24 Febr, Buizerd (heenreis) Nandoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Basra 24 Febr Jodhp. 24 Febr. Lyon 24 Febr. Medan 24 Febr Jodhp. 24 Febr. Bagd. 24 Febr. Rome 24 Febr, Rang. 24 Febr. Olympische spelen 1944 te Rome? Het Ita- liaansche Olympisch Comité heeft officieel Rome candidaat gesteld als plaats v. d. Olympische Spelen 1944, welke candida- tuur ter sprake komt op de bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité in Juni a.s. te Londen te houden. De spor tieve inrichting zal in 1944 volkomen in orde zijn. ,1 Duitschers niet in Tsjechischen krijgsdienst. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Duitschers in Tsjechoslowakije vrij gesteld zullen worden van krijgsdienst in het leger van Tsjechoslowakije. Men ver wacht, dat dit besluit hekend zal worden gemaakt na de bijeenkomst van den mi nister-president en den leider van de Duit sche minderheid, Kundt. Landverraad in Duitschland zwaar gestraft, De door het rijksgerechtshof wegens land verraad ter dood veroordeelden Adolf Er- brich, Bruno Labisch, en Wilhelm Mro- czek, zijn op 24 Februari 1939 terechtge steld. De drie veroordeelden zijn in ver binding getreden met den inlichtingen- dienst van een vreemd land en hebben ten gunste van dit land spionnage bedreven. Vijf ruiters gaan over de wereld Hovei) de ex-president van de Ver. Staten, heeft Japan beschuldigd het ontketenen van een oorlog door den aanval op China en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat thans de vier ruiters uit de onenbaring van oorlog, hongersnood, pest en dood over de wereld gaan, terwijl een vijfde ruiter, de onverdraagzaamheid, zich bij hen heeft gevoegd. Dit is het beeld van tweederde der wereld. Guam's haven niet verbeterd. Het Ame» rikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 205 tegen 168 stemmen het voorstel om de haven van Guam te verbeteren, ver worpen. Geen Joodsche schout-bij-nacht in Italië! De Italiaansche schout-bij-nacht Hirsch en twee andere marine-officieren zijn in ver steld mC^ raspo'i'iek °P pensioen, ge- jour: •na» de Krantenpottenkijker. De Fransche jov hst René Pinon, een medewerker van cie „Revue des Deux Mondes". die onlangs m epn Keldig paspoort naar Italië was vertrokken, heeft hij aankomst te Mo- dane van de Italiaansche grenswacht de mededeeling ontvangen, dat de Italiaan sche regeering zijn'reis naar Italië niet vvenschelijk achtte. Pinon is onmiddel- Uk naar Parijs teruggekeerd. Bom ontploft in vrachtauto. Te AbeT r een in Schotland, is gisteren een boni ontploft, welke gelegd was in een vracht auto, onder de zitplaats van den be* 'rder. Do chauffeur werd uit den vagen geslingerd, doch niettegenstaande net geheele voorgedeelte van de auto ver- n'7 rWcrr'' "eP hij slecht s lichte ver wondingen op. De Duitsche vreemdeling weinig welkoffl» hord Mayor van Cork, heeft, gisteren geweigerd deel te nemen aan dp ont- vangst, van het, Duitsche opleidingsschip Schleslen, dat te Cork wordt verwacht, omdat. ,de Katholieke wereld bij den dood n "?.VS is heleedigd. daar de ver antwoordelijke Duitsche pers den Heih; a j?,r een Politieken avonturier heeft genoemd V

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2